Met een smokkelaar de grens over! Stad en Omgeving. Een uur muziek Urk Texel Zijpe IJ muiden Ik was geheim agent in oorlogstijd (XI) November 1943: Terug in 't vaderland .mia i au/owna Julianadorp Breezand ook frpot Um hfiïte/uTurdeA j Twintig jaar geëist tegen Geel uit Hoorn De Purmerender najaarsmarkt Het eerste concert in de Nieuwe Kerk Velen, zowel jongeren als ouderen, zullen zich nog met genoegen de pae- dagogische concerten herinneren, die verleden jaar onder de naam „Een uur muziek" in Casino werden gegeven. Ook dit jaar zal een dergelijke serie concerten worden gegeven, ditmaal or.der auspiciën van de Volksuniver siteit. Maandag a.s. wordt deze serie ge opend met een concert in de Nieuwe kerk aan de Westatraat, te geven door de heren Leo Rommerts. bas-bariton en Piet Pijnenborg, piano. Het zal in het teken van het internationale volkslied staan. Onder het motto „Van Noord naar Zuid, van Oost naar West; ieder volk gijn eigen lied", zal de heer Rommerts zijn gehoor meevoeren door eigen en anderer land en trachten hen het ka rakteristieke in de zang van de ons omringende volkeren te doen beleven. Ook later in dit seizoen komen eer ste klas kunstenaars in dit verband naar onze stad. Wij noemen: Haakon Stotijn (hobo), Eberhard Rebling (pi ano), Wolfgang Wijdeveld (piano), die ook het vorige jaar reeds zijn kunnen demonstreerde, Piet Molenaar (cello) de wereldvermaarde Amerikaanse saxofonist Sigurd Rascher, die hier op 1 Maart komt en een trio bestaande uit: Lia Palla (piano), Dick de Reus (viool) en Piet Molenaar (cello). De prijs der concerten kon dit jaar, dank zij de steun van het gemeente bestuur, zeer. laag gesteld worden. De leerlingenprijs bedraagt f 0.40 per con cert, ouderen betalen f 0.60. Hierdoor zal dit voor de culturele vorming der jeugd zo belangrijke werk een sterk vergrote actieradius verkrijgen. Wij verwachten, dat de Helderse ou ders dit streven zullen beantwoorden door hun kinderen en masse van deze concerten te doen genieten. „Moderne bouwkunst" Tweede lezing voor de V.U. Evenals voor de eerste lezing van de heer J. Vriend voor de Helderse Volksuniversiteit over „Moderne Bouw kunst", bestond voor de tweede lezing een grote belangstelling. De spreker herinnerde met enkele woorden aan zijn eerste voordracht, waarin hij ge sproken had over het rationalisme in de Berlagiaanse stijl, die gebaseerd was op verstandelijke en zakelijke cverwegingen en over het impressio nisme bij andere bouwmeesters. In de tweede voordracht werd aller eerst gesproken over de abstractheid in bouwkunst van de z.g. „Stijlgroep", een combinatie van architecten uit Den Haag en Rotterdam. Zij gingen uit van de gedachte, dat de kunst geen tijdelijke, maar eeuwige waarde heeft, en de kunst dus abstract moest zijn. Dit vindt ook zijn uitdrukking bij moderne schilders, die lijnen en kleu ren in bepaalde compositie verenigen zonder deze aan een concrete voorstel ling te binden, evenals de beeldhou wer die een plastische vorm aan zijn bceldhouwerk geeft. De architecten van de Stijlgroep brachten meetkundige, symmetrische en andere eenvoudige vormen in hun bouwkunst. Zij zorgden ervoor, dat de kleuren en verhoudingen zeer harmo nieerden. Zij gingen de wand zien als een „fries", een afscheiding tussen twee ruimten. In het lichte vlak wer den kleurvlakken en veel wel eens te veel glas aangebracht. Zo kre gen moderne winkelpanden dikwijls het aanzien van zakelijke laboratoria. Ook in de bedrijfsbouw hield men alles zo zakelijk mogelijk, en trachtte men niet de ruimte te woekeren. De wan den werden met lichte materialen be kleed, teneinde alles een royaler en ruimer indruk te doen maken. Deze bouwkunst is ook toegepast bij flat- en villabouw, waarbij men dan spreekt van „open bouw". Over het beton als bouwmateriaal is veel geschreven, omdat men het niet geschikt achtte voor het Hollandse klimaat. Prof. Zwiers noemde het een „onedel materiaal". In de villabouw komt men ook on der de invloed van de Franse archi tect Le Corbusier, die ook buiten zijn land veel naam heeft gemaakt. De bouwkunst van de Stijlgroep mocht niet het voorwerp zijn van blij vende bewondering, omdat zij niet ge dragen werd door een bepaalde idée. Hier was geen sprake van ware «esthetica. De Delftse school bouwde v.eer het gesloten huis met een schuin dak. waarin men zich veiliger moet voelen dan in de open woning. De lichtgolven, die bij de open woning vrij naar binnen kunnen stromen, worden weer gebroken. Officiële gebouwen tracht men weer een representatief aanzien te geven. Zo zal in een raadhuis de toren met klok niet meer ontbreken. De lichtbeelden, die de heer Vriend ter illustratie van zijn lezing vertoon de. kwamen ook thans de duidelijk heid van hetgeen hij vertelde, zeer ten goede. H.C.S.C.-nieuws Het eerste elftal is morgen vrij. De K.V.H.-nieuws Zondag gaan twee twaalftallen van KVH op reis. Het eerste trekt naar Oosterpark en gaat daar een zware opgaaf tegemoet. Een gelijk spelletje is hier mogelijk. Het tweede gaat naar Zaandam en komt uit tegen ZKV 3. Onze korfballers kunnen hiervan wel winnen, mits zij goed hun best doen. Vertrek per bus 10 uur. Hier volgen de standen: 3e kl. KNKB. stand in deze afdeling is: HCSC 5 3 2 0 14—5 8 EVC 5 3 2 0 9—6 8 And. Boys 5 2 3 0 13—10 7 Gouwzee B. 4 1 3 0 11—10 5 ZCFC 2 4 1 2 1 9—8 4 DEK 5 2 0 3 6-11 4 Jong Holl. 2 4 1 0 3 9—9 2 Reiger B. 4 0 2 2 6—9 2 Dindua 3 4 1 0 3 7—15 2 Breez. B. 5 1 0 4 3—8 2 Het tweede elftal speelt in Wierin- gerwerf tegen Flevo 2. dat aan de kop staat met 8 punten uit 4 wedstrijden. Vertrek half twee vanaf Stationsplein per NACO. Voor de adspiranten zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: HRC bHCSC a, 4 uur; HCSC b— HRC f, 4 uur. Roda 5 4 0 1 8 Oosterpark 5 4 0 1 Watervliet 5 2 3 0 7 KVH 5 3 1 1 7 KVD 4 1 1 2 3 OKV 5 1 1 3 3 Nw. Flora 5 1 0 4 2 ZKC 4 0 0 4 0 le kl. NHKB. Roda 2 3 3 0 0 6 Gr. Geel 3 3 2 0 1 4 Z. Zuid 1 3 2 0 1 4 ZKC 2 3 1 1 1 3 KVH 2 4 1 1 2 3 ZKV 3 3 1 0 2 2 SKV 1 0 0 0 0 0 OKV 2 3 0 0 3 0 OPBRENGST COLLECTE De opbrengst van de collecte, die dezer dagen werd gehouden ten bate van het fonds „Draagt elkanders las ten", heeft netto f 1090 opgebracht. De collectanten en collectrices, die heb ben medegeholpen tot het bereiken van dit wel bijzonder mooie resultaat, verdienen zeker een woord van lof Op verzoek van het comité brengen wij gaarne de dank over aan hen en aan de milde gevers. DE MODEPOP „Mam, kan die man z'n hand niet in zijn zak?" „Nee Klaasje, het is een mode pop immers". En de vrouw kijkt weer vol belangstelling naar de stof op de toonbank. Klaasje stapt voorzichtig achter de bediende langs en strekt een toch wat beverig handje uit naar de pop, die met een starre glimlach de winkel in staart, de hand sierlijk geheven. Schuw strijkt Klaasje even over de houten vingers en als hij geen beweging voelt, schudt hij eens flink. „Hij zegt niks, Mam!" En Klaasje blikt triomfantelijk ach terom. De verschrikte moeder grijpt het stoute jochie beet en loopt zo vlug mogelijk weg. Klaasje gluurt nog gauw naar de pop, die roerloos hen nastaart. „Het is een houten man, Klaasje, hij kan niet praten en ook niet bewegen". Diep in ge dachten kijkt het kleine ventje naar z'n moeder, die alles weet. Op hun dorpje zijn geen houten mannen, alleen heeft de olieman een houten been, piekert hij. Ze staan nu voor de etalage en Klaasje wijst direct: „Daar staan er nog meer". Samen kijken ze naar de stijve poppen. Opeens een hevig verwijtende schreeuw: „Mam, V hebt gejokt...." De verblufte moeder ziet nog net hoe de lachende modepop zich omdraait en de etalage uit stapt. ,X>e etaleurdenkt ze nog en dan trekt ze vlug de boze Klaasje mee, de Keizerstraat in. En Klaasje moppert nog na: „U hebt gejokt, Mam!" DE 20.000. 505e Staatsloterij, 2e klasse, 2e lijst: f 20.000.— op 11098. WONINGINRICHTING BEVERWIJK 120 MODELKAMERS Predikbeurten VOOR ZONDAG 17 OCTOBER DEN HELDER. Ned herv gem, Nieu we kerk, Weststraat, 10.30 uur, ds Pool, van Valkkoog; Palmstraat, 10 uur ds Borghardt, 19 uur ds Wesseldijk, van Alkmaar Geref kerk, Bethelkerk, 10 uur ds J Hartkamp, 17 uur ds M Ham ming; Rehobothkerk, 10 uur ds M Ham ming, 17 uur ds J Hartkamp Geref kerk art 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds F Tollenaar Chr geref kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur ds J Rebel Geref. gem., Jan- zendwarsstraat 8, 10 uur en 16 uur leesdienst Luth kerk, Wezenstraat, 10.30 uur ds H Snijder van Arnhem Doopsgezinde gemeente, 10.30 uur prop J J J van Sluijs (op beroep) Baptis ten-gem, gebouw Irene, Hoogstr., 9.45 urn1 zangdienst, 10 uur de heer G van Leeuwen Dzn, 11.30 uur Zondagsschool afd kleintjes, 12.30 uur Zondagsschool afd groteren, 16 uur straatprediking Rialto-terrein, o.l.v. evang F J G Hof huis, 19.45 zangdienst, 20 uur evang. Hofhuis; Maandag 20 uur vrouwen- krans Californiëstraat 8; Vrijdag 20 uur Bijbelbespreking en bidstond Molen straat 97 Oud-kath kerk, 10 uur Heilige dienst, pastoor Verheij Evan gelisatie Vijzelstraat, 10 uur samen komst, 19.30 uur de heer W Baas, theol student; 12 uur en 14.30 uur Zondags school; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur openluchtsamenkomst Ruyghweg, 21 uur bidstond. JULIANADORP. Ned herv gem, 10 uur ds Salm Geref kerk, 14.30 uur ds J Hartkamp Star of hope mission, 10 uur en 19 uur de heer H Sanders. HUISDUINEN. Ned herv gem, 15 uur ds Salm. CALLANTSOOG, Ned herv. gem, 19 uui ds Salm. ANNA PAULOWNA, Ned herv gem, 19 uur ds J Borghardt. SLEPEN OP SNOEKBAARS BEGONNEN Enkele vaartuigen zijn begonnen met de sleepnetvisserij op snoekbaars. Het sleepnet wordt dan door twee vaartui gen getrokken tussen de vaartuigen in. Hoewel de resultaten tot nu toe zeer gering zijn, maake gisteren een span een uitzondering door ongeveer 400 pond aan te voeren. De gemiddelde prijs was f 0,60 per pond. In de Chr. Muloschool werd gis teren een ouderavand gehouden, die onder leiding stond van de heer F. Bode. Spreker was het hoofd der school, de heer van Wijk. De onder wijzers waren over de resultaten der Urker leerlingen ten zeerste tevreden. Op de examens slaagden bijna alle candidaten. ONTSLAG. De firma D. Verstoep heeft de dijk van Urk naar Kampen thans voorzien van een fietspad. Daar is nu geen werk lAèer is, werd aan 50 Urkers ontslag aangezegd. Ook bij de firma de Rijk, bezig aan werkzaamheden aan de dijk UrkLemmer, werd aan Urkers ont slag gegeven. ELECTRISCHE VERWARMING. De volgende week zal een aanvang worden gemaakt om de Chr. Ger. kerk te Urk van een electrische verwarming te voorzien. Dit is de eerste kerk op Urk welke deze verwarming zal krij gen. Voor het vergelijkend examen voor toelating tot de opleiding voor landmeter bij het kadaster te Den Haag is geslaagd de heer J. Bakker Cz. Nu de vissersschepen op Urk zwaarder worden, eist het omhoog halen van de schepen op de werf ver betering. Op de werf Hakvoort is men thans begonnen met het aanleggen van een tweede wagentjeshelling. VISSERIJ URK, 13 Oct. 1948. - Door 26 vaar tuigen werd jl Woensdag aangevoerd: 1386 pond lijn- of beugaal. prijs f 1.20 f 132' 1024 pond snoekbaars, prijs f O.eolf 0.65; 338 p. R Baars, f 0.30- f 0.31; 261 pond blei, prijs f 0.14—f 0.15 en 1280 p. voorn, prijs f 0.04—f 0.05; alles per pond. GEBREK AAN REGENWATER. Het regenwater is op Urk thans zo schaars geworden dat dit niet meer te krijgen is. Bij iedereen is de regenwa terbak zo goed als leeg. Het gemeen tebestuur heeft dan ook besloten om drinkwater van elders aan te voeren. Men kan dan ook nu de waterdragers en -draagsters weer zien gaan om wat was- en drinkwater te bemachtigen. Een geweldige roep op Urk doet zich dan ook horen om de waterleiding van de wal te krijgen. KRONINGSFILM. Thans is ook pp Urk in de Cantine der Zuiderzeewerken de Kroningsfilm vertoond. De zaal kon de vele belang stellenden niet bevatten. De film heeft 2 avonden op Urk gedraaid. KORTE TRIBUNAALZITTING Elisabeth Geertruida D. uit Den Burg had aan de Duitsers verteld, dat zekere L. zich beledigend over de weermacht had uitgelaten. Bovendien had zij in Rotterdam in de Duitse keu kens gewerkt. Hiervoor moest zij gis teren voor het tribunaal in Alkmaar verschijnen. Door een vergissing van de politie op Texel, had zij geen ver dediger toegewezen gekregen. De kan tonrechter mr. Schenkeveld, nam de zaak niet al te zwaar op. Er was een gunstig reclasseringsrapport over haar binnen gekomen en bovendien heeft zij een blanco strafregister. Mr. Schen keveld zal Vrijdag uitspraak doen in deze zaak. De Helderse groentehandelaar B. verd veroordeeld tot internering voor de tijd, in detentie doorgebracht. Vergadering Hoofdingelanden Waterschap Zijpe en Hazepolder Het college van hoofdingelanden van de Zijpe en Hazepolder zal op Dinsdag 19 October a.s. om 2 uur n.m. in „Het Wapen van de Zijpe" te Scha- gerbrug bijeenkomen. Op de agenda staan o.a. vermeld: Voorstellen tot wijziging begroting dienstjaar 1947, diverse aankopen en ruilingen van grond, tot toekenning van een vaste persoonlijke toelage aan secretaris en de penningmeester, tot uitkering van een gratificatie van 2 over 1948 aan het personeel van het waterschap en tot het aangaan van een rekening-courantovereenkomst tot f 25.000 met de Coöp. Boerenleenbank „Schagerbrug". VISSERIJ-BESOMMINGEN. De aanvoer bestond gisteren uit 6019 kisten vis, t.w. 4959 kisten haring, 260 schol, 200 wijting, 135 kabeljauw, 130 haai, 20 tong en tarbot, 15 koolvis, 20 horsmakreel, 30 schelvis, 70 makreel, 120 schar, 10 bot en 50 kisten diversen. Besommingen: IJ 99 „Batavia" f 26326, 45 „Persius" f 6700,85 „K.Wijker" f 14860, 95 „Maria" f 10790, HA 21 „Leonorda f 9450, IJm 201 f 3400, 343 f 140, 11 f 414, 226 f 820, 213 f 218, 249 f 288, 215 f 185, 241 f 19, 5 f 140, 202 f 13, KK 91 f 940, 7 f 136, 31 f 200, 28 f 1290, 169 f 230, 79 f 1180, 86 f 200, 36 f 210, 114 f 65, 72 f 76, 115 f 78,80 f 138, 161 f 270, 90 f 57, 34 f 700, 4 f 180, 4 f 180, 125 f 140, VD 60 f 540, HA 16 f 250, Z 21 f 280, Enk 20 f 220. J-JLT IS EEN HELDERE Novembermorgen van het oorlogsjaar 1943. Tien dagen geleden kwam ik uit Londen en nu sta ik in een Belgisch grensdorpje te pra ten met George van Triest, die me over de denkbeeldige lijn zal helpen die Bel gië en Nederland scheidt. Ik heb wel wat meer vertrouwen gekregen in George. Kan ik weten dat deze man in 1946 geboeid zal staan voor de president van het Amsterdams bijzonder gerechtshof? Kan ik weten dat hij als de verrader George Ridderhof zal vallen onder de kogels van een Nederlands executiepeloton? QM TWAALF UUR precies staat er plotseling een klein mannetje voor ons: dèt is dus de beroepssmokkelaar die me over de grens zal helpen. Hij draagt een versleten regenjas, een oude hoed en vuile schoenen. Zijn gezicht is hard, ruw en gerimpeld. Hallo Bill, fietsen bij je?" vraagt George hem. Huh. Is dit het konijn?" De man kijkt me aan en ik voel me werkelijk als een konijn! „Heeft ie papieren?" Nee, geen enkel. Maar hij moet naar de overkant. Als hij ar niet komt, zal ik hoogst persoonlijk aat blok van je romp slaan". De smokkelaar kijkt me nog eens aan en gromt dan: „Fiets je?" Zeker!" Best. Neem de eerste fiets hier om de hoek. Rij die hele straat uit. Ik haal je wel in!" Op de een of andere manier boezemt de kleine, ruwe kerel vertrouwen in. Halfweg de hobbelige straat haalt hij me in en vertelt me op korte, maar niet onvriendelijke manier dat we een rit van een uur voor de boeg hebben. „Ik dacht, dat we hier vlak bij de grens waren" zeg ik. Zijn we ook! Vijf minuten. Maar daar kom je niet over! 'k Breng je naar een andere plaats. Gemakkelijker daar!" Als we op de hoofdweg komen, spreekt hij geen woord meer. Zwijgend trappen we in de richting van de grens Na drie kwartier houdt hij stil, kijkt terug. Dan houdt hij stil voor een klein cafétje langs de weg en zegt: „We zul len eerst wat drinken!" Ik voel, dat het tegen de regels zou zijn hem nu een vraag te stellen. De herbergier wacht niet op een be stelling, maar sloft zwijgend op zijn oude blauwe pantoffels naar ons tafeltje en zet twee glazen jenever voor ons neer. De oude smokkelaar haalt een pakje ta bak voor de dag en rolt zó snel en zó netjes een sigaret, alsof hij die uit een zilveren sigarettenkoker genomen heeft. Ik krijg er ook een. We hebben niet meer dan drie trekken gedaan, als Bill zonder enige waarschuwing opstaat, in één teug zijn glas leegdrinkt en zegt- „Vooruit. Ik ga!" ^JE LOPEN OVER een zandpad, dat van de hoofdweg afbuigt het kale veld in. „Zn één ding, meneer" zegt een vreemde man, „doe precies wat ik je zeg en doe het snel!" Maar ik heb geen instructies nodig. Ik ben er „in", fel en waakzaam en vol komen wakker. Ik voel instinctief, dat de man wéét, wat hij wil en dat hjj van plan is „zijn blok op zijn romp te hou den". We sukkelen langs het karrespoor en komen bij een rijtje struiken, waar hij doorheen kruipt. Hij verdwijnt in een diepe, droge sloot aan de andere kant. On zijn Mi o zijn X;..l i ha begint weer te kruipen. We komen bij een soort wal met kreupelhout. Hier en daar staat een boom. Hij blijft staan en wacht op me. „Je bent al in Holland", zegt hij zachtjes. „Nou komt het er op aan. Aan de andere kant ligt een diepe greppel en daarachter open veld. Daar lopen patrouilles. We mogen niet gezien worden. Hou je hoofd dus zo laag mo gelijk!" Hij gaat op zijn knieën liggen en be duidt me hetzelfde te doen. Ik ben juist bij hem wanneer „Liggen!" Het woord komt scherp als een zweepslag. Als dood val ik neer. Ik zie hoe Bill de helling opkruipt, zijn hoofd even opheft en ingespannen luis tert. Vijf minuten verstrijken. Dan be weegt hij zich weer, neemt zijn hoed af en gluurt heel voorzichtig over de wal, naar links en naar rechts. Dan wenkt hij me. Ik zie troosteloze, bruine velden, uit gestrekt en open, het soort heide, waar over men in smokkelaarsverhalen leest. In de verte, onduidelijk door een lichte grondmist, zie ik bossen, zich donker en scherp aftekenend tegen de lichtgrijze hemel. „Wat was dat?" fluister ik. „Patrouille in de bossen. Ze zijn nu weg. Klaarvooruit!" Als een pijl uit de boog schiet hij over de wal onder de struiken en aan de an dere kant weer naar beneden en sleept met twee forse rukken zijn fiets achter zich aan. Ik volg iets langzamer en heel wat onhandiger, maar hij toont geen on geduld. „Recht uit, zo vlug als je kan en laag blijven" sist hij. Languit kruip ik naar voren, duw me met mijn voeten af en leun op mijn el lebogen. Honderd meter verder zegt Bill: „We zijn er". Ik kijk achterom en zie hem opstaan en de vr.n ziin jas en broek „Huh. We zijn achter die struiken en die bomen en een flink stuk voorbij de post. Pak je fiets". Ik ben terug in Holland, zo plotseling, dat ik het nog niet geloven kan! Bill verdwijnt in de zijkant van een heop dode takken, die twee meter hoog is met een hol in het midden. „Zet hier je fiets neer" zegt hij. „Ga dan buiten zitten en hou je ogen wijd open tot ik me verkleed heb". Ik snap niet wat hij bedoelt, maar doe gehoorzaam wat hij zegt. Een paar minuten later hoor ik het gekraak van takken en twijgen en mijn hart blijft stil staan!Er verschijnt een politieman in het donkerblauwe uniform der marechaussee. Met één sprong sta ik op, maar op hetzelfde ogenblik herken ik het harde, ronde ge zicht, onbewogen, ruw, maar veel jon ger onder de hoge kepi. „Wat is er? Vind je het niet mooi?" Ik kan geen woord uitbrengen. „Nou ben je tamelijk veilig. Als we door een Duitser aangehouden worden ben jij zo'n vent van de grenscontrole. Hier! en hij reikt me een burgerpet en een kleine bruine tas aan. „Nou zie je ei echt genoeg uit. Ze lijken allemaal op elkaar, de schoften. Als we door Hollandse politie aangehouden worden, zal xk mijn papieren laten zien en zeg gen, dat je mijn gevangene bent. Ik heb Je hier gearresteerd en breng je naar het districtsbureau in Tilburg. Gesnapt'" volkomen!" J.JIJ GAAT TERUG naar de houtsta- pel en gooit takken over de fietsen. Dan trekt hij andere takken uit elkaar blinT1 e-n ™torfiets te voorschijn, ik help hem in stomme bewondering en voel me volkomen veilig als ik od de duo klim. Met horten en stoten r'den we over een oud spoor, slingeren over de gaten, ryden door een poort en over een erf met de vrijmoedigheid en zelf verzekerdheid van men/en, die VeÏn dat zy de wet vertegenwoordigen en be reiken tenslotte een hoofdweg Als ik omkijk zie ik een eind terug de douaneboom, rood en wit weg, een klein tv,-;c DuH„_rs DAMMEN De uitslagen van de wedstrijden, houden door de damvereniging celsior", luiden als volgt: le klas: D. v. d. Wallen—D. jan,_ 02; Jb. Pieterse—T. Wiersma i J. A. van Vliet—K. Sas 2—0; H. Veen' stra—T. Tielens a.fgebroken; H. v h~ BergJ. Meyer afgebroken. 2e klas: Fr, Tielens—D. Kruithof 2—0; F. Jeninga—W. Meijer 2—o; s WiersmaJ. Scheurer 02; L. Sc'hou de ten Azn.Sj. v, d. Wal 20; p. BruinL. Schouten Lzn. 20. BIJEENKOMST P. vd A. De afdeling van de Partij van <j Arbeid vergaderde in het café „Pi-jJl Hendrik" van de heer C. Rol. Er zal een cursus worden gehouden voor „Socialisme in staat en maat schappij" ten huize van mej. A. E. rtö t^ies. Tot afgevaardigden naar de geweste lijke vergadering in Alkmaar werden benoemd mevr. L. SmitCrum en de heren F. vd Woude en J. van Bavel Op Zaterdag 20 November belegt de afdeling een propaganda-avond met het politiek cabaretgezelschap „De Val reep" uit Amsterdam. Voor het examen commies der Dir. Belastingen slaagde de heer c Kaak en voor schrijver le klas Invoer rechten en caccijnzen de heer J. Kaak. over de schildwachthuisje en vooruit,' draait plotwïto* om en rfrtt'gaat dan staan.'loont aan naar meter iZ Veihg"' vraa« lk °n- Wij schieten voorwaarts, Hol- Wie wil kopen een mooie hoed Of een dasje keurig fijn Moet wezen in de Keizerstraat B« BEN NYPELS' Modemagazijn. Inzender J. B. ontving een das. Hü stelde zich geheel in dienst van de Duitsers Na een fel requisitoir, waarin de pro- cureur-fiscaal by het Utrechts Byz, Gerechtshof de verdachte tekende ais een avonturier die van kwaad tot erger kwam en de dood van verschillende Joodse landgenoten en illegalen ver oorzaakte door zich volledig aan de zijde der bezetters In te zetten, eiste mr. Drabbe 20 jaar gevangenisstraf te gen de 28-jarige kok A. J. Geel uit Hoorn. Verda.chte diende in 1940 korte tyd als milicien in het Nederlandse leger, doch meldde zich na de Meidagen voor een politie-opleiding in Schalkhaar. Hij kwam by de staatspolitie te Utrecht, waar hij in 1942 en '43 als wachtmeester dienst deed by de beruchte politieke recherche-afdeling. Fel trad hy op tegen Joodse landgenoten, waarvan hy een groot aantal arresteerde en mis handelde. De achtervolging en arresta tie gaf hij toe, doch zeide niet beter te weten of de arrestanten zouden na enkele dagen wel weer losgelaten wor den. Verschillende getuigen verklaar den gearresteerd en mishandeld te zijn door verdachte, die hen de vrijheid oe- loofde wanneer zy hem nieuwe adres sen zouden opgeven. Verdachte gaf verder toe in Febr. 1944 lid te zyn ge worden van „Abwehrstelle" te Am sterdam, waar gebruik werd gemaakt van spionnen, die zich tegenover de illegaliteit voordeden als ondergrondse werkers. Geel stelde zich by de illega liteit voor als iemand die graag naar Engeland wilde uitwyken. Zo was het hem gelukt ingedeeld te worden bij 't transport van twee door de illegaliteit verborgen gehouden Amerikaanse pilo ten naar Brussel. Hy speelde de andere deelnemers van het transport in han den van de vyand. En enkele maanden later trad hy bovendien toe tot de Waffen-SS. Hij verklaarde dit laatste gedaan te hebben om onder het werk uit te komen van de „Abwehrstelle". Op de grote najaarsmarkt werden aangevoerd 939 stuks runderen. Dit was het vorig jaar 865 stuks. Boven dien was het*wel opmerkelyk dat er maar een klein aantal stuks jong vee onder was. Aan de beesten kon men wel zien dat deze zomer heel wat be ter was geweest dan het vorig jaar daar bijna alles goed in het vlees zat. Er werd geen gelegenheid gegeven tot le vering voor de vleesvoorziening. De handel in de verse melkkoeien ging maar heel kalm, maar men kon niet anders zeggen dan dat ze beste pryzen opbrachten. Met de gelde koeien ging het beter. Voornamelijk de goede bees ten waarvan nog een flink maal melk was te verwachten werden vlug en voor beste prijzen genomen. Ook voor de tijdbeesten was er aardig animo- Met het jonge vee was het niet druk. Daarvoor miste men wel enige kopers uit Rotterdam die als geregelde bezoekers graag de beste gelde pinken opkochten. De prijzen waren als volgt! Melk- en kalfkoeien van f 460f 860, Gelde koeien van f 380—f 650, Pinken van f 340—f 520, Graskalveren van f 150—f 235. De Schager markt SCHAGEN, 14 Oct. 14 paarden 400850, 10 tydkoeien 400550, 3 stieren Centrale, 36 magere gelde- koeien 375500, 172 vette gelde koeien Centrale, 16 kalfkoeien 615—825, 8 vaarzen 325400, 7 pinken Centrale, 4 graskalveren Centrale, 33 nuchtere kalveren Centrale, 123 magere scha pen 70—95. 307 vette schapen Cen- trr'c, ?72 ovc-hoi 'lers 4070, 74 bigj :sn 35—80, 33 konynen 3—12. 3» iOfifceu 2^0-4,

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2