.Berlijn koos ontbering en vrijheid« Veiligheidsraad beveelt Joden en Arabieren het vuren te staken Parlementaire strijd om de Belgische koningskwestie ontbrand Woensdag 20 October 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Jaargang No. 1942 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Jessup (U.S.A.) in de Veiligheidsraad l^ietiwe blokkademaatregelen der Sovjets Bonte verbeterde twee wereldrecords Weerbericht Tien jaar voor ex-commissaris Backer Geallieerde koppigheid Dr. Bunche vroeg interventie Senaat tot de laatste plaats bezet Von Brauchitsch overleden De deurwaarder stoof naar de politie Bende veesmokkelaars gepakt Duitse arbeiders weigerden BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2845 poftgirooummer 448041 Hoofdredacteur: A. KAPTE IN jjayonred. C A. Dekkers Directie: j, BWLSMA en KRAK helder.se courant TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den L—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten D» Veiligheidsraad heeft voor de tweede maal de discussie heropend ver de Berlijnse kwestie. De Britse afgevaardigde, Sir Alexander Cadogan, antwoordde uit naam van de drie wes telijke mogenheden op de vragen, die d« voorzitter, Bramuglia (Argentinië) op de vorige zitting gesteld heeft. Sir Alexander betoogde, dat slechts de door de Sovjet-autoriteiten volge houden „blokkade" de onderhande lingen over Duitse aangelegenheden tegenhield. Cadogan somde vervolgens vierpun ten op. 1) De grote gevarieerdheid der restricties tussen Maart en Juli, waar door zo zei hij de westelijke be lettende mogendheden van hun rech ten in Duitsland beroofd dreigden te worden. 2) De gevarieerdheid en „on logische aard" der redenen, die de Sov jet-autoriteiten opgaven. 3) De „ken nelijke onoprechtheid der redenen". 4) Het belangrijkste punt volgens spre ker: „De wijze, waarop de Sovjet-auto riteiten deze beperkingen eenzijdig en met behulp van een reeks ultimata in stelden". Cadogan voegde er aan toe, dat het nieuws van nieuwe maatregelen „om te verhinderen, dat enig voedsel uit de Sovjet-zone naar Berlijn zou worden gebracht" hem bereikt had. „Vrachtwagens zijn tegengehouden en de plaatselijke Sovjet-commandant heeft gezegd, dat op deze wijze geen voedsel meer zou mogen passeren en toch beweren de Sovjet-autoriteiten, dat er geen blokkade van Berlijn be staat". Terwijl Cadogan aan het woord was, zaten Wysjinsky (Sovjet-Unie) en Manoeilsky (Oekraine) te lezen. Ook Jessup (V. S.) verlangde „on middellijke opheffing van de blokkade" Eerste Nederlander in zwemgeschiedenis. In het Sportfondsenbad-West heeft de 19-jarige Bob Bonte Dinsdagavond twee wereldrecords verbeterd, op de 400 en de 508 meter schoolslag, zodat voor de eerste maal in de zwemge schiedenis een Nederlander op de we- reldrecordlijst voorkomt. Reeds tijdens de training onder lei ding van de heer Armbrust was geble ken, dat Bonte, zonder zich noemens waardig in te spannen, op beide af standen in de buurt van de wereldre cords kwam, welke op naam ston den van de Duitse zwemmer Ar- thur Heina, resp. met 5 min. 43 8 sec., gemaakt op 10 Februari 1938 te Kopen hagen en 7 min. 13 sec. gemaakt te Solingen-Ohligs op 7 Mei 1939. Op de 400 meter schoolslag bracht Bonte het wereldrecord op 5 min. 40.2 seconden en op de 500 meter verbeter de hij het record tot 7 min. 10,6 sec. Het spreekt vanzelf, dat de beide nieuwe wereldrecords op de 400 meter en de 500 meter ook als nieuwe Euro pese en Nederlandse records gelden. Volgens Jessup heeft een bevolking van ruim twee en een half millioen te kiezen tussen ontbering en „politiek Sovjet-voedsel en politieke Sovjet-kolen en tenslotte Sovjetische en communisti sche overheersing". Zij had echter, zo zei hij, ontbering en vrijheid gekozen. De Franse afgevaardigde Parodi on dersteunde de woorden van zijn Britse collega Sir Alexander Cadogan. Na de rede van Parodi verdaagde de voorzitter de vergadering tot Vrijdag middag. De volgende bijeenkomst, zo verklaarde voorzitter, zal gewijd zijn aan het onderzoek van de beslis singen die de Veiligheidsraad wil ne men. Valse dollarbiljetten in omloop Het hoofd van het bureau Crimi nele Voorlichting van de afdeling po litie van het ministerie van Justitie te 's Gravenhage deelt ons mede, dat er valse Amerikaanse dollarbiljetten in omloop zijn. In verband hiermede wordt het publiek gewaarschuwd zich geen Amerikaanse dollarbiljetten bui ten de bankinstellingen om te ver schaffen. Vele kopers werden reeds financieel gedupeerd. Bij het aantref fen van een vals dollarbiljet dient onmiddellijk de plaatselijke politie ge waarschuwd te worden, teneinde zo spoedig mogelijk de identiteit van de sanbieder te kunnen vaststellen. Titelmatch van v. Dam Volgens „Les Sports" is het zeer waarschijnlijk dat Luc van Dam en Cyrille Delannoit elkaar voor de der de maal zullen ontmoeten, en wel op 3 November a.s. in het Sportpaleis te Brussel. Het Brusselse blad voegt hier n°g aan toe dat het niet uitgesloten is dat aan de EBA gevraagd zal wor den deze wedstrijd te erkennen als geldende voor het Europese kampioen schap middengewicht. Dit bericht is intussen in strijd met een mededeling ^an enkele dagen geleden uit Parijs dat Van Dam op 3 November in de 'ranse hoofdstad tegen Jean Stock zou Uitkomen. In elk geval schijnt Van Oam de laatste tijd wel zeer in trek te ajn. Verwachting, geldig tot heden avond: In de kuststreken: wis selende bewolking met voor namelijk gedurende de voormid dag nog hier en daar buien. Meest matige wind tussen Noordwest en West. Weinig verandering in tem peratuur. In het binnenland: af nemend buiig met tijdelijke opkla ringen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. In de namiddag iets hogere temperatuur dan gisteren. Tien jaar met aftrek en ontzetting uit de burgerlijke en politieke rechten voor de tijd van 15 jaar luidde het vonnis over de ex-NSB commissaris der provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer. Verdachte heeft aldus de senten tie de Duitse zaak in Nederland in alle opzichten welbewust in ruime mate gediend en hierdoor verraad ge pleegd aan de Nederlandse zaak. On derduikende burgemeesters en gemeen te-ambtenaren zijn als gevolg van Backers optreden, die het systeem van bedreiging en terreur tegenover deze categorie bevorderde, alsmede door zijn geregelde opgave der mutaties van het personeel der gemeenten aan de Beauftragte en ook wel aan de S.D. rechtstreeks, bloot gesteld aan vervolging en vrijheidsberoving. Als verzachtende omstandigheid gold het ter zitting betoonde eerlijk berouw. Om zijn hoge verantwoordelijkheid voor de „bestuurlijke euveldaden" achtte het Hof een strenge straf hier op haar plaats. Veertien dagen geleden was 10 jaar geëist. De Gaulie kreeg twee millioen brieven „Slechts negenduizend waren beledigend". André Malraux, generaal De Gaulle's secretaris voor propagan da, heeft bekend gemaakt, dat in een campagne van 3% week ongeveer 3.250.000 propaganda- zegels zijn verkocht. De zegels droegen een leuze ten gunste van de generaal en kostten 50 francs per stuk. Zij brachten 162.500.000 francs op. Malraux verklaarde, dat gene raal De Gaulle twee millioen brieven heeft ontvangen, waar van slechts 9000 beledigingen be vatten. Hij noemde verhalen over Gaullistische samenzweringen „belachelijk". Het doel van de zegel-cam pagne noemde Malraux „een on derdrukking van het algemeen kiesrecht te voorkomen". „Geen enkele maatregel van de regering kan ons land beletten zijn ware gevoelens tot uitdruk king te brengen", aldus Malraux, ,^zelfs niet als de staat van be leg wordt uitgeroepen". De politieke commissie der V. N. heeft ,.na een heet debat over de con trole van de atoombom, waarin de af gevaardigden uit de Oost- en West- Europese landen elkaar van koppig heid beschuldigden", aldus meldt Reu ter, de zitting verdaagd zonder tot een resultaat te komen. Heden zal de commissie stemmen over een herziene Canadese resolutie, volgens welke de zes mogendheden moet worden opgedragen gezamenlijk uit te maken of er een basis voor over eenstemming bestaat. De nieuwe re solutie verzoekt voorts de atoomcom missie het werk te hervatten. Op heterdaad betrapt Rechercheurs van de Apeldoornse gemeentepolitie hebben op heterdaad betrapt de 49-jarige zwerver J. N„ toen hij in het nachtelijke uur bezig was 't raam te openen van een huis aan de Stationsstraat. Bij zijn verhoor bleek, dat hij de laatste tijd in wijde omtrek van Apeldoorn had geopereerd. Ra diotoestellen. klokken, tafel- en vloer kleden, gouden sieraden, tafelzilver, geld en distributiebescheiden behoor den tot zijn buit. Ook zijn helper, de 39-jarige H. G. A„ die zich in hoofdzaak belastte met het verkopen der gestolen goederen is gearresteerd. JOE LOUIS KOMT TERUG Joe Louis heeft gisteren verklaard, dat zijn besluit thans vast staat en dat hy „definitief" van plan is, zijn zwaar gewicht-titel te verdedigen. Dit zal in Juni van het volgend jaar gebeuren, in een openlucht-wedstrijd. De Veiligheidsraad is gisteren in spoedzitting byeengekomen om 't ver zoek in overweging te nemen van de waarnemende bemiddelaar der V.N. om „onmiddellyke interventie" in de ernstige toestand, veroorzaakt door schendingen van het bestand in Palesti na. De waarnemende bemiddelaar, dr. Ralph Bunche, deelde de Veiligheids raad mede, dat Egypte zyn verzoek om het vuren te staken had aanvaard „on der één voorwaarde, n.1. dat het ook door Israël zou worden aanvaard." Hij verklaarde voorts bericht ontvangen te hebben, dat Israël bereid was op ieder 28 matrozen en een adelborst verdronken, toen de sloep, die hen van verlof terug naar het vliegtuigmoederschip „Illustrious" bracht, in de hevige storm omsloeg. Een overzicht van de haven van Portland in de ochtend na het ongeluk: de „Illustrious" (rechts) voor anker met links de pier, waarop de reddingboot uit Weymouth 3 der overlevenden aan wal zette. De plaats, waar de sloep kapseisde, wordt aangeduid door een zwarte vlek links van de illustrious". ogenblik en tydstip met Egypte te on derhandelen. De Egyptische gedelegeerde Mah- moed Fawzi Bey zeide opdracht gekre gen te hebben om de „diepe bezorgd heid" van Egypte uit te spreken over gebeurtenissen in de Negeb. De woordvoerder van de voorlopige regering van Israël, Aubrey Eban, ant woordde, dat de reden van de huidige moeilijkheden in de Negeb de weige ring van Egypte was om zich neer te leggen bij het besluit van de autoritei ten belast met het toezicht op de wa penstilstand. Eban gewaagde van „een kennelijk gebrek aan sympathie" voor de Joodse staat „bij sommige kringen" in de V.N. Ten slotte heeft de veiligheidsraad met algemene stemmen een beroep gedaan op Arabieren en Joden om de gevechten in de Negeb onmiddel lijk tj staken. De stemming werd ge houden naar aanleiding van een Sow- jet-voorstel dat de raad alleen over het staken der gevechtshandelingen zou stemmen. Tevoren had de raad met 9 stemmen tegen nul bij twee ont houdingen (de Sowjet-Unie en de Oekraine) een resolutie aangenomen, die tevens bevat: 1) ontruiming door beide partijen van iedere positie, die niet werd ingenomen ten tijde van het uitbreken der gevechtshandelin gen; 2) Aanvaarding van de besluiten der wapenstilstandscommissie over de toelating van convooien naar Jood se nederzettingen; 3) Onderhande lingen te beginnen via de V. N. over de hangende geschillen in de Negeb en de permanente detachering van waar nemers der V. N. over het gehele ge bied. Op deze punten onthielden de Sow- jet-Unie en de Oekraine zich van stemming. Voordat de vergadering werd ver daagd, nam de veiligheidsraad met algemene stemmen een geamendeerde Brits-Chinese resolutie aan, die de Joden en Arabieren eraan herinnert, dat zij hun verplichtingen volgens de bestaansovereenkomst ten volle en te goeder trouw moeten nakomen. Zelden was de publieke belangstel ling in de Belgische Senaat zo over weldigend als gistermiddag tijden» de debatten over het voorstel tot het hou den van een plebisciet over de terug keer van koning Leopold. De eerste minister en minister van buitenlandse zaken, Spaak, was spe ciaal uit Parijs naar Brussel gekomen om de debatten te kunnen bijwonen en alle ministers van zijn kabinet wa ren aanwezig. Senator Pholien (kath.) bracht rap port uit over het voorstel tot het houden van een plebisciet. Hy herinnerde eraan, dat België sedert drie jaar in een toestand leeft, die in strijd is met de grondwet. De heer Pholien brak een lans voor het houden van het plebisciet, waarin hij de enige oplossing zag voor de koningskwestie. Het resultaat van een plebisciet zal zo wel de koning als de wetgevende ka mers belangrijke aanwijzingen kunnen geven. Een plebisciet eerbiedigt de on schendbaarheid van de koning omdat over het gedrag van de koning niet wordt gediscussieerd. De koning moet niet de koning van een of andere par tij zijn en daarom moet de bevolking haar mening te kennen geven. De heer Pholien onderstreepte ten slotte, dat de koning zich niet „een voudig kan terugtrekken", zoals de linkse partijen dit zouden willen zien, aangezien hij door een eed aan de grondwet gebonden is. Van Remoortel (soc.) verklaarde hier na, dat de socialisten hun houding niet gewijzigd hebben en onwrikbaar ge kant blijven tegen een volksstemming. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat veldmaarschalk Walter von Brauchitsch Maandagavond in 'n ziekenhuis van het militaire kamp naby Hamburg, waar hy was gedeti neerd, is overleden. Von Brauchitsch, voormalig opper bevelhebber van de Duitse strydkrach- ten tijdens de veldtocht tegen Polen, was een van de vier Duitse generaals, die na hun krijgsgevangenschap in Engeland hun berechting als oorlogs misdadigers afwachten. Von Brauchitsch lped de laatste tijd aan een hartziekte. Hij overleed gister morgen te kwart over acht. Zyn vrouw stond hem in zijn laatste ogenblikken bij. Naar wordt vernomen heeft veld maarschalk Walter von Brauchitsch op zijn sterfbed zekere nog niet bekend gemaakte verklaringen afgelegd. Marshall bij de Paus De Paus heeft Dinsdagochtend te Castel-Gandolfo de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Geor- ge Marshall, ontvangen. In verband met het bezoek van Marshall aan de Paus vraagt het communistische or gaan „Unita" zich af, of Marshall om bemiddeling van het Vaticaan is gaan verzoeken. Het blad herinnert aan de artikelen, die enkele dagen geleden in de „Osservatore Romano" zijn ver schenen, en waarin het een voorstel tot bemiddeling door het Vaticaan tneent te zien. Na het verlaten van de pauselijke residentie is Marshall naar Anzio ge gaan naar de graven van zijn zoon en zijn schoonzoon, die tijdens de opera ties, na de gealliëerde ontscheping in Januari 1944 sneuvelden. J7R IS IN ons land geen ondank baarder baantje dan dat van deurwaarder. Overal waar deze zich vertoont laat men hem duidelijk voe len, dat hy een ongewenste gast is en hij moet langzamerhand zelf ook wel tot de overtuiging komen, dat belasting betalen niet tot de meest geliefde be zigheden van het Nederlandse volk behoort. Een ingezetene van Leeuwar den kon er ook maar niet toe komen aan zijn burgerplicht te voldoen en de deurwaarder had hem al verscheidene malen aan zyn jasje getrokken. „Ik wil wel" zei de man, „maar ik kan niet" en de deurwaarder, die voor de zo veelste maal op de stoep stond vertel de hem, dat hy dan even naar binnen wilde om het boeltje op te schrij maar hy kon van schrik het laatste woord niet eens uitspreken omdat hy plotseling een pistool op zich gericht zag. De deurwaarder stoof naar de politie en de politie naar de overtre der van de wapenwet, waar een on schuldig lichtsignaalpistool in beslag werd genomen. ER ZIJN TROUWENS mensen die meer gevaar lopen dan een eenvoudige deurwaarder, bijvoorbeeld de tien Duitsers, die in de Amerikaanse zone van Duitsland zijn opgehangen omdat zij tijdens de oorlog deelgenomen had den aan de moord op ongewapende Amerikaanse vliegers. Ze hebben hun noodlot aan zich zelf te wijten, in te genstelling met de zeven doden en met de twintig vermisten, die tegelijkertijd met een achttal boten zijn verdwenen toen een wervelwind de Mexicaanse kust van de golf van Californië heeft geteisterd. Niet alleen de mensen, maar ook de dieren kunnen onverwacht aan het noodlot ten offer vallen. Daarvan zouden als zy nog „spreken" konden de honderden konijnen, fa zanten en hazen kunnen vertellen die op het terrein van de Hoge Veluwe dezer dagen op een onaangename ma nier kennis maakten met een groepje Apeldoornse jagers. Zy brachten het er minder goed af dan een dame in Nijmegen, die ongedeerd uit de brok stukken van haar auto werd gehesen. Zij reed in haar wagen en er reed ook nog een wagen van de gemeentetram, maar een ogenblik later stonden ze allebei stil, want toen was de luxe auto vrijwel geheel onder de tram ver dwenen. Boze tongen fluisteren, dat vrouwen achter een kinderwagen en niet achter een stuurwiel horen, maar dat zeggen natuurlijk alleen ontevre den mannen, die zelf geen auto kunnen krijgen. [)AT SOORT MANNEN blijft maar klagen evenals de Engelsen althans volgens de Britse conservatieve afgevaardigde Gammans, die in Horn- sey (Essex) een rede heeft gehouden over de mentaliteit van zyn landgeno ten onder het socialistische regiem. „Deze mensen doen niets dan klagen",de" riep hy uit. „Indien men sommigen mag geloven gaat men denken, dat zy geboren zijn op verzoek van de mi nister van Volksgezondheid, dat zij getrouwd zyn om de aartsbisschop van Canterbury een genoegen te doen, dat zij kinderen hebben omdat zulks ln het belang is van de minister van Oorlog, dat zij uitsluitend werken voor de kanselier van de schatkist en dat. zy hopen weldra te sterven om hun verzekeringsmaatschappijen een poets te kunnen bakken". DE BEWONERS van het eilanden rijk wist u trouwens, dat de Ierse Vrijstaat door intrekking van de wet op de buitenlandse betrekkingen alle banden met het grote eiland wil ver breken en dat de Ieren in Engeland dan alle tot dusver genoten rechten gaan verliezen? wist u, dat die be woners niet de enigen zijn, die klaag liederen hebben aangeheven? Dat heb ben namelijk ook al zovele Hollandse huisvaders gedaan wier ega's met „on betaalbare" nieuwe mantels thuis kwa men. Maar voor hen breekt de dage raad der bevrijding aan want de prij- zencontrole heeft geconstateerd, dat men die mantels door het daarin on nodig verwerken van bont kunstmatig duur maakt, zodat diverse prijsopdrij- vers reeds geverbaliseerd zijn gewor- VOORTAAN ZIJN DEZE mantels alleen maar te betalen voor de vrou wen van onze Kamerleden die dat wil zeggen de Kamerleden en niet hun vrouwen ruim een ton meer aan schadeloosstellingen zullen krijgen en ruim een halve ton meer aan pensioen gelden. Men kan beter Kamerlid zijn dan klompenmaker in Overijsel, want er worden daar zo weinig klompen ge kocht, dat een grote fabriek onder Enter voortaan zomerschoentjes en pantoffels gaat maken. Een kip in Heerlen had vergeten elke dag een blaadje van haar kalender te scheuren. Zij dacht dat het nog voorjaar was en broedde clandestien 10 kuikentjes uit een groepje eieren, dat zy stiekum onder een heg gelegd had. De opletten de lezer zal natuurlijk constateren, dat die kip niets met de klompenmakers te maken heeft evenmin als het feit, dat honderden Poolse socialisten wegens „nationalistische opvattingen" geroy eerd zijn, dat men in Turkije de ver kiezing voor 13 vacante zetels in de Nationale Vergadering geboycot heeft door eenvoudig niet te gaan stemmen en dat volgens Tass in Zuid Ko rea een opstand op bloedige wijze on derdrukt is. TENSLOTTE GROOT nieuws: Fran co gaat een zeiltocht maken. Waar hij naar toe gaat is nog niet bekend. Bij nadere beschouwing blijkt het bericht toch niet zo belangrijk als het er op 't eerste gezicht uitzag. Maar misschien komen we nog te weten wat het doel van de reis is en dan spreken we el kaar Mg wel nader. Een plebisciet, zo verklaarde de heer Remoortel, zou ondoelmatig zijn en af breuk doen aan de eenheid van het land. Indien koning Leopold de Troon weer besteeg, zou het hem onmogelijk zijn een regering samen te stellen, die in beide wetgevende vergaderingen over een meerderheid zou beschikken. De uitslag van een volksstemming zou al naar gelang van de provincies zeer verschillend zijn en de koning zou het gevaar lopen bij zijn terugkeer niet alleen de koning van een bepaalde par tij, doch tevens van een bepaald ge bied en van een bepaalde categorie Belgen te worden. De voorzitter sloot hierna de debat ten, die hedenochtend zullen worden voortgezet. De stemming over het wets voorstel inzake de terugkeer van de koning zal waarschijnlijk hedenmiddag worden gehouden. De Rijkspolitie te Breda heeft in sa menwerking met de CCD weer een bende veesmokelaars onschadelijk ge maakt. Zeven man zijn in verband hiermede reeds gearresteerd. Deze smokkelarij in paarden en koeien is aan het licht gekomen bij een controle aan de doorlaatpost te Standdaarbuiten. Daar ontdekte men namelijk, dat een ambtenaar van de controle voedselvoorziening, zekere D. uit Hoeven, knoeide met de papieren, nodig voor het vervoer van vee. Hij was omgekocht door de varkenshande laar v. d. P. uit Alphen en de paar denhandelaar D. uit Klundert. Twee boeren uit Baarle Nassau hebben het vee geleverd. Dit werd over de grens gebracht door twee boerenknechten uit Paarle Nassau en Baarle Hertog. De zeven lieden zijn in het Huis van Bewaring te Breda opgesloten. Voor de eerste maal hebben Duitse arbeiders geweigerd een bevel der be zettende mogendheden uit te voeren. Het gaat hier om arbeiders van de Rheinische Rörhenwerke" te. Mül- heim in het Ruhrgebied, die de ont manteling van de wals en van sommi ge machines in de werkplaatsen voor het lassen hebben verhinderd. De arbeiders bezetten de gedeelten der fabriek, die volgens een bevel van het Britse militair bestuur dd. 15 Oc tober moesten worden ontmanteld en zetten hun arbeid aan de machines voort. De arbeiders der ontmantelings firma's konden niet met hun werk be ginnen en verklaarden zich tenslotte solidair met de arbeiders der fabriek. De vakbonden van Mülheim hebben de bezettingsautoriteiten onlangs ver zocht de wals ter plaatse te laten om voor Europa's herstel te werken in 't kader van het plan-Marshall. De Brit se overheid heerft de arbeiders mede gedeeld, dat zij tijd hebben tot heden om hun houding te wijzigen. Franse staking verloopt Twaalf procent van de mijnwerkers in het Moezelbekken 'heeft het werk hervat. De veiligheidsdiensten zijn ver zekerd. Ook in de mijnen te Merlebacn is het werk hervat. De arbeiders van de Junlopfabrieken te Monflucon zijn Dinsdagmorgen weer aan het werk gegaan, nadat hun zekere loonsverbeteringen waren toegestaan. Reuter meldt nader, dat in het ooste lijke steenkoolbekken bijna tienduizend mijnwerkers, ofwel veertig procent van het totaal aantal, wederom aan het werk zijn gegaan. In het noorden is de toestand onver anderd. Saint Etienne verkeert practisch in een staat van beleg. Men schat, dat zich bijna 10.000 man militairen en veiligheidspolitie in dit gebied bevin den. 9 of 10 mijningangen bevinden zich nog in handen der stakers. Nog steeds gevechten in de Negeb-woestijn Uit kringen der V. N. te Haifa wordt gemeld, dat de zware strijd tussen manschappen van Israël en Egypte in het gebied van de Negeb gisteren voort duurde. Naar verluidt hebben de Jo den achtereenvolgens twee aanvallen verricht in het gebied van Jeruzalem. Uit dezelfde bron wordt melding ge maakt van luchtactiviteit en zwaar ge weervuur op het centrale front. Uit Arabische bron wordt vernomen, dat de stad Gaza na een luchtbombar dement en een bestoking met artille rievuur is omsingeld. De Egyptische troepen moesten zich onder de druk der Joden terugtrekken, aldus deze bron. Chinese generaals terecht gesteld Generaal Hsiehsjihjen, de voormalige chef van het tweede bureau van het garnizoen der hoofdstad van de provin cie Hopei, is met vier officieren van zijn hoofdkwartier te Nanking terecht gesteld. Zy waren ter dood veroor deeld wegens „samenwerking met de communisten" en waren ervan beschul digd in het afgelopen voorjaar belang rijke militaire inlichtingen te hebben verstrekt aan de communisten te Pe king. tydens de slag in Hopei, waar de nationalisten een grote nederlaag hadden geleden.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1