p.Kiang, rode uitvalspoort naar Zuid-Oost-Azië w Watkomtervrij-enwatniet? gpr///n is een Russische sfleidinosmanoeuvre Transformatorengebouw in brand m handen van jonge mensen, die te Moskou studeerden Geheimzinnige insluiper bleek een politieman te zijn Vlaardingen en Hoek van Holland tijdelijk zonder stroom Monteur kwam in de vlammen om Problemen rond de distributie Met Kerstmis 180 gram spijsolie ER BESTAAT, WAT DE distributie-artikelen in de agrarische "ctor betreft, een goede kans, dat er enige binnen niet te lange tijd van de bon zullen gaan. Doch van andere is daar nog geen kijk op. In de loop van 1948 is onmiskenbaar een verbetering in onze vetpositie ingetreden. Zij is in de rantsoenering zicht baar geworden. Wij danken dat aan een vergroting van de vetvoorraad in de wereld en ook aan Indonesië, dat copra naar Nederland kon exporteren. Enkele malen is een extra rantsoen verstrekt, er is spijsolie beschikbaar gesteld en er is een rantsoenverbetering voor de jeugd ingevoerd. Het is voorts de bedoeling om met Kerstmis weer een bon voor spijsolie aan te wijzen en dan niet voor 120 gram, maar voor 180 gram. De regering streeft ernaar ook het normale rant soen blijvend met 50 gram te verhogen. Dat is bemoedigend, doch aan de andere kant kan afschaffing van de vetdistributie óp korte termijn zeker niet worden verwacht. Het is zelfs de vraag, of dit vóór 1 Januari 1950, de datum van inwerkingtreding van de Economische Unie met België, kan geschieden. WOENSDAG 20 OCTOBER 1940, IVan onze correspondent te Parijs). „G HEtFT de Kussen in Sin-Kiang gebracht en ze zijn er ock na gebleven, want dit uiterst Zuid-Westelijke deel van China is ^Irnaamste pion op het bolsjewistische "schaakbord in het Verre 6 r geruit moeten India, Malakka en Indonesië veroverd worden, ^stromen de wapens naar de rode oproerlingen in China. In alle er hier met man en macht gewerkt. Men legt er enorme vlieg- „3. bjj Toerfanh, Kasjghar, Keria en Khotahn. In koortsachtig fie Bussen doende de oliebronnen bjj YVushu te exploiteren, opmer- ls het luchtvaartverkeer en bjj het jjzeren gordijn, dat de Russ-n laten neerdalen, is dat in Berlijn slechts kinderspel. prn Lrt-v LIJKT het te vergaand r~T te constateren, dat In- Australië het eig«ilijke \toskou zijn, doch laat ons L verband wijzen op de rode D in Indonesië, waar sterke £Lj,e eenheden, die kenne- r«t buitenland worden ge- Zeer gevaarlijke situatie rtroorzaakt. zo gevaarlijk, dat I onmiddellijk na aankomst in '.Klaarde: „De situatie in 't ■I' gevaarlijker dan die in het "ook de jongste uitlatingen en ten slotte het feit, dat »T Australische minister van Uje Zaken tot voorzitter van ffibiee werd gekozen,, accen- jet gevaar. In het Westen ,en' één lijn getrokken. Aan de staan de bolsjewisten met t politiek en hun militair ap- ,an deze zijde staan de Wes- pechten met hun democratie legers. □t kunnen de Westelijke mp- en tegenover de rode mil- acht stellen, die thans is grokken in het Zuiden van Si- [ongolië, Mansjoerije en Sin- De krachtsverhoudingen lig- I belangrijk ongunstiger dan en men vraagt zich in de der U.N.O. te Parijs dan ook af of het handjevol Engelsen, en Nederlanders in staat ge- jeten worden een eventuele ie opmars te vertragen, tot- rdere troepen zijn aangevoerd, bovendien, dat het nationaal jn van Aziatische volkeren de icht jaar zo sterk is toegeno- larvan vooral de Russen pro- doet het ergste vrezen. Verwaarloosd. festen heeft de politieke, eco- en militaire situatie in Azië loosd en tot op heden het li ontwaken nog niet in juis- n kunnen leiden. Er dingen ibidders naar de hand van de ie bruid en zij heeft nog niet ivie zij zal kiezen. Maar de l van Stalin, was de laatste sn heel wat handiger dan die Westen en wil daarom de de- i haar kans niet verspelen, zij een andere gedragslijn gaan volgen. laar Sin-Kiang. Sedert 100 aor Chr. was het reeds een i China, doch nimmer hébben merika of Engeland ook maar te aandacht aan dit land be- foch is het even groot als k, Spanje, Duitsland en Ita- tnen. De Chinezen waren al als er wat goud uit de bo- üm, -doch niemand dacht er kier, waar goud, ijzer en olie 1 scheppen zijn, een bolwerk ia tegen het opdringen van Er werd nimmer'aan gedacht poorlijn van Nanking door te terwijl niettemin de rijkdom stoffen voldoende is om het iprobleem van geheel West- °P te lossen. Het volkje leef- ts in bittere armoede. Tot de kwamen was Sin Kiang g£- f&t Alaska en Californië wa- de goud-rush. de Russen kwamen begonnen rondslag te leggen voor wat g thans is: de rode uitvals- ar India. Malakka, Burma, In- Australië en Nieuw-Zeeland. loskou maakte niet dezelfde dijk met. de rode troepen er duizenden ingenieurs en die in snel tempo begonnen ■entginning" van het land, Dat &heszins de moeite waard. De wordt geschat op 38 millioen hkool van de beste kwaliteit, ïfn ton 'jzer, 200 millioen ton vierkante kilometer olie- jee experimenten hebben on- ïk vastgelegd, dat dit de bes- 'er wereld. Goud is er nog hoeveelheden, terwijl 15 mil- Pen de wol- en vleesvoorzie- «nderen. Basis voor de plannen. DUS GEEN wonder, dat 1 juist dit stuk van Azië uit- Q de basis te leggen voor zijn Plannen. In het Westen t "piaug juist Afghanistan, rot de West-grens gevormd j hvië, de Noordgrens door a bet Oosten grenst het hina, Tibet en in het Zui- rvashmir en India. Ook stra alt het derhalve grote be- "e afstand van Sin-Kiang is niet groter dan die Irj3r naar Stockholm. Ma- °"Cluna. Birma, India en S!dichter bij- "rt moet de opmars straks Q.VZE PARIJSE correspondent heeft op het ogenblik nauwe contacten met tal van Uno-delega- ties; ieder gesprek, zo schrijft hij ons, over de internationale situa tie begint met Berlijn en eindigt met het Verre Oostenf. Voor het eerst Sedert de wapenstilstand schijnen de Westelijke diplomaten het accent op de juiste plaats te leggen. Wat voor «oei heeft het om met Moskou tot overeenstem ming te komen over Berlijn, de atoomenergie, de internationale politiemacht of Palestina, indien Stalin zijn gevaarlijk spel in het Verre Oosten handhaaft? worden voortgezet. Vandaar dat men allereerst poogde om de bevolking te winnen. De Russen trokken hun flu welen handschoenen aan. In ruil voor de wol, de olie, de steenkool en het goud arriveren er" wagens vol met textielproducten, wodka en machine rieën. Alle Russische soldaten en bur gers, die hier vertoeven, hebben nauwkeurige instructie gekregen, waarin men o.m. kan lezen, dat de burgers „uiterst minzaam" behandeld moeten worden, „hun zeden en ge woonten volledig geëerbiedigd moeten worden" en „men moet pogen dé bur gers op alle mogelijke wijzen van dienst te zijn." De elite-troepen. De crème van het rode leger is hier samengetrokken. De elite van Stalin- grad en de Kaukasus, merendeels jon gere manschappen en officieren, die onder een uiterst strenge contröle staan, moeten hier het nieuwe Russi sche bolwerk en de rode uitvalspoort vestigen en consolideren. Met man en macht wordt er gewerkt aan de aanleg van nieuwe wegen, die kennelijk voor militaire transporten zijn bedoeld. Om de bevolking gunstig te stemmen verdienen de arbeiders in vergelijking met vroeger hoge lonen; zodat ze zich in een mate van welstand kunnen verheugen, die voor deze stre ken hoog te noemen is. Gelijktijdig wordt een grote activiteit ontwikkeld in de uiterste Zuidhoek van Siberië, dat juist tegen Sin-Kiang grenst. Hier is men o.a. doende piet minder dan 57 krachtatations aan" te leggen. Bovendien verrijzen er geheel nieuwe chemische fabrieken uit de grond, ter wijl een groot gebied tussen Bokha-a en Samarkandh hermetisch van de buitènwereld is afgesloten. Wat daar., gebeurt laat zich slechts gissen doen hardnekkige geruchten doen de ronde over experimenten met geheime wa penen. Alle werkzaamheden geschie den in een nerveus ijltempo en worden hier voornamelijk verricht door gede porteerden. Het nieuwe, meer dan vijf-en-veertig kilometer lange ka naal van Ferghannah werd voltooid in minder dan vijf weken. Hier in het uiterste Zuiden van Siberië, juist ten Noorden van Iran, India en Afghanistan ontstaat een nieuw wereldcentrum, een nieuwe macht, een nieuw bolwerk waarvan de bedoeling maar al te dui delijk is. Sin-Kiang, Tibet, Afghanis tan en Iran worden overstroomd met communistische propagandalectuur. Ook in Tibet zijn sterke Russische in vloeden niet te ontkennen. Een Brits officier juist terugkerende uit Tibet, vèrtelde ons, dat er een opmerkelijk groot aantal Russische toeristen ver toeft, dat er zich als heer en meester gedraagt. a Moskou zoekt vrienden. ^TELOVERWOGEN. VOLGENS een nauwkeurig uitgestippeld plan, dat kennelijk is ontworpen door. Oosterse experts, gaat men te werk. Moskou zoekt hier zijn vrienden. De Mongoolse prins gaat met zijn vrouw vrijwel ieder kwartaal naar Moskou, waar hij door Stalin zelf wordt ontvangen. Telkens krijgt hij een groot bank^ te verwer ken, doch intussen wordt zijn land ge ageerd door de secretaris van de com munistische partij. Voor de zoons der groten van Sin- Kiang smijt zelfs Stalin zijn communis tische principes schijnbaar overboord. Moskou geeft namelijk privilieges aan de zoons der ambtenaren en leiders in Sin-Kiang, indien deze in Moskou ko men studeren. Zo zijn o.m. de reiskos ten gratis, terwijl in bepaalde geval len ook hun verblijf aldaar, alsmede hun studiegeld door de communistische par tij wordt betaald. Ze leven in Moskou als prinsen en ze komen terug als en thousiaste marxisten, voor wie Stalins gecamoufleerd imperialisme slechts com munistische menslievendheid is. Ze krijgen in hun eigen land onmiddellijk de hoogste posten, want Sin-Kiang moet sterk staan. Van hieruit moet de opmars naar het Zuiden beginnen. Bij Sin-Kiang heeft de Westerse de mocratie de boot gemist en de historie zal daarover een hard oordeel vellen. Terwijl de Westerse bladen hun voor pagina spenderen aan Berlijn, Tsjecho- Slowakije, Italië en de Balkan, leggen één millioen Japanse krijgsgevangenen bijna 20.000 km wegen aan in Zuid- Siberië. Het overbrengen van de Rus sische sleutel-industriën naar Siberië werd ook na de wapenstilstand in koortsachtig tempo voortgezet. Nie mand weet, wat er hier precies ge beurt, doch uit verklaringen van spo radisch ontsnapte krijgsgevangenen en gedeporteerden blijkt onomstotelijk, dat het zwaartepunt van de Russische industrie, thans al verlegd is achter de Oeral. Fabrieken van vliegtuigen, pant sers, automobielen, kanonnen en zelfs scheepswerven zijn hier gebouwd in een tempo dat tot nog toe voor onmogelijk werd gehouden. Bij Nowosibrisk is een autofabriek gereed gekomen (een van de yelen), die een jaarproductie heeft van 400.000 vijftonners. Indien deze fa briek haar voorlopige productie van twee millioen vrachtwagens bereikt beeft, zal ze worden overgeschakeld voor de vervaardiging van 400 tot 450 personenauto's per dag. En zo zou men tientallen voorbeelden kunnen noemen. In de grootste Russische locomotieven- mrnpmsmim Vier maanden geleden reisde een jonge Engelse vrouw naar de Rus sische zóne in Duitsland, waar haar man reeds twee maanden woonde. Verdacht van spionnage werd izij door de Russische geheime politie gearresteerd, doch het gelukte haar uit het concentratiekamp te ontsnappen. Terwijl zij in Berlijn woonde, bracht een schoonzuster haar twee kinderen over de Rus sische zónegrens, waarna de fami lie, gelukkig vereend, naar Enge land kon terugkeren. fabriek te Ulan-Ede bij Mongolië wer ken niet minder dan 500.000 man. Het is allemaal zo duidelijk wat de bedoeling is; waarom blijft het Westen pertinent weigeren om hieruit lering te trekken? Sin-Kiang als uitvalspoort met het industrialisatiecentrum van Siberië als basis en het ontwakend nationaal be wustzijn, dat in Rusland maar al te graag de enige, niet-imperialistische vriend ziet, als bondgenoot, geven Mos kou in dit deel van de wereld een uit stekende kans. De Noordelijke grens van India ligt bloot. Handig profiteren de Russen van de slechte verstandhou ding tussen Mohammedanen en Hin does om hun macht uit te breiden. Birma, Indo-China en Siam zijn even gemakkelijke prooien. In Indonesië hadden de communisten al een deel van Java bezet Is het dan niet volkomen begrijpelijk, dat Australië bang begint te worden? In het Oranjekwartier te Bloemen- daal was het de laatste maanden des nachts niet pluis. .Herhaaldelijk kwa men bij de politie aangiften binnen van diefstallen, die gepleegd werden met de regelmaat van de klok met eeri tussenruimte .van ongeveer tien dagen. De insluiper kwam steeds in de huizen binnen door niet-afgesloten deuren of ramen of regelrecht door de voor- of achterdeur met een valse sleutel. Zijn buit bestond meestal uit geld en distributiebescheiden, doch soms nam hij ook goederen mee zoals een radiotoestel of huishoudelijke ar tikelen. De Bloemendaalse politie stond voor een raadsel en welke voorzorgsmaat regelen zij ook nam, altijd was de ge heimzinnige „Lord Lister" haar te slim af. Meermalen zette de politie een val op in de nachtelijke uren, soms zelfs werd het gehele Oranjekwartier met agenten afgezet, doch steeds weer bleek alles tevergeefs. Zelfs het voort durend aanhouden en ondervragen van nachtelijke voorbijgangers had geen resultaat, want in diezelfde nachten werd er gestolen. De Bloemendalers werden er wan hopig onder,en de politie zat met de handen in het haar. Totdat één der in specteurs een lumineus idee had. Hij ging de lijst van diefstallen, nauwkeu rig volgens data en uur opgesteld, eens vergelijken met de dienstrooster van pv(>n na elf uur is het transformatorgebouw van het G.E.B. Gistermorgen o nabijheid van de werf Wilton-Feyenoord staat, door van Rotterdam, dat in de naDoneio u „raakt. de explosie van een transformator van 25.000 Volt in brand geraakt. De transformator was juist in ver band met het toenemende verbruik van electrische stroom in de winter als re serve geplaatst en werd gistermorgen voor het eerst in gebruik gesteld. Zij explodeerde vrijwel onmiddëllijk. waardoor zestig ton olje, die voor de koeling van de transformators wordt gebruikt en in het grote transformator- huis lag opgeslagen, in brand geraakte De brand, die door de brandweer corpsen uitVlaardingen en Schiedam en de bedr^.sbrandweer van Wilton- Feyenoord wefd bestreden, verspreid de een enorme hitte. Door deze catastrophe was de stroom toevoer voor Schiedam-West. geheel Vlaarding^i. Hoek van Holland en de spoorlijn tot Hoek van rfolland afge sneden. Een zwarte rookmassa was tot in verre omtrek te zien. Een moeilijkheid vormde de blussing van de brandende olie. Dit kan alleen met schuimblus- apparaten, die dan ook van alle kanten naar de plaats des onheils werden aan gevoerd. In het gebouw bevonden zich trans formatoren van 25000 tot 5000 volt. Het personeel wist zich bij het uitbreken van de brand tijdig te bergen, behalve de 25 jarige monteur J. C. uit Rotter dam, die helaas in de vlammen om- Wam. De brandweren, die spoedig ter plaatse waren, bonden de strijd tegen de vuurmassa aan met schuimblusappa- raten en acht stralen, waardoor men de brand spoedig onder de knie had. Het is nog niet met zekerheid bekend welke ramp deze brand voor genoemde ge meenten tot gevolg zal hebben. Vrijwel zeljer is te zeggen, dat Vlaardingen en Hoek van Holland een tijdlang zonder stroom zullen zitten. zijn manschappen er» kwam toen tot de conclusie, dat alle gevallen samen vielen met de nacht, waarin een bepaal de agent dienst had gehad. De eerste reactie was twijfel, maar het spoor mocht niet worden verwaarloosd en zo gingen de corpssuperieuren zelf in de nacht van 13 op 14 October op pa trouille. Toen bleek dat de verdachte agent, de 24-jarige A. S., op vreemde wijze dienst deed. Hij kwam op geen enkele controlepost en in zijn laatste dienstuur zag men hem met een voor agenten ongebruikelijke snelheid door het kwartier fietsen. De agent ontken de ten stelligste, doch de ondervragers betrapten hem op een reeks pertinen te leugens. Diezelfde middag kwam weer een aangifte van diefstal binnen uit de buurt waar men S, had zien racen. Een huiszoeking bij de verloof de van de agent, die vlak bij het Oran jekwartier woont, bracht de oplossing. Daar werden namelijk tal van artike- lep aangetroffen die in de afgelopen maanden gestolen werden. Toen hielp ontkennen niet meer en de agent gaf zijn schuld volledig toe. Hij bekende sinds maanden 's nachts in de huizen te zijn binnengedrongen met valse sleutels en ongeveer f 1500 aan baar geld, benevens 24 textielkaarten en Imdere distributiebescheiden, een ra diotoestel en tal van huishoudelijke artikelen te hebben gestolen; de buit bracht hij meteen naar zijn meisje. Het motief was: hij wilde gaan trou wen en probeerde zo zijn inboedel en uitzet bij elkaar te krijgen. Hij heeft bekend in totaal ongeveer twintig maal hetzelfde feit te hebben gepleegd. Hij was sinds de bevrijding in dienst der Bloemendaalse politie en had zijn dienst ogenschijnlijk steeds met nauw gezetheid vervuld. De man is thans onmiddellijk van zijn functie onthe ven en in verzekerde bewaring gesteld in- en uitvoer in Indonsië In Augustus werd in Indonesft 154.000 ton goederen ingevoerd tér waarde van f 61.500.000.De voor naamste importgoetjeren waren rijst, meel. textielproducten, machines, ijzer en staal. De belangrijkste import-lan den waren: de Verenigde Staten met 22,000 ton ter waarde van f 20.500.000. Nederland met 7.500 ton ter waarde van f 12.000.000. Groot-Brittannië met 5 000 ton ter waarde van f 7.000.000 (alles in ronde getallen!De totale export van Indonesië bedroeg in Aug 483.000, ton ter waarde van f 97.000.000 (in Juli 559.000 ton ter waarde van f95 000.000). De belangrijkste uitvoer in guldens betrof: aardolieproducten (25.000.000). rubber (22.000.000), copra <16.000.0001. tinerts (12 500.000) palmolie (9.000.000). suiker en thee (1.500.000). De grootste afnemers waren Neder land met 39.500.000. de Verenigde Sta ten met 17.000 000 en Singapore met 113.000.600 gulden. DE VLEESPOSITIE is hier te lande niet best. Nederland is niet in staat zijn eigen behoefte te dekken en moet om elke week een rantsoen van 200 gram te kunnen waarborgen, vlees im porteren. Dat kost heel wat deviezen. De moeilijkheden met de vleesdistri butie zijn mede te wijten aan het te kort aan varkensvlees, doch gelukkig zijn de vooruitzichten wat dit betreft, gunstiger geworden. Er is namelijk meer varkensvoer, vooral aardappelen, zodat de varkensstapel uitgebreid kan worden. Dit sorteert echter pas effect in het najaar van 1949. Vóór die tijd behoeft m?n niet op een blijvende ver hoging van het rantsoen, laat staan op het vrijgeven van vlees, te rekenen. Misschien kan een enkele kefcr eens 50 gram per week extra beschikbaar gesteld worden. Suiker van de bon? Een van de eerste artikelen, die van de bon zullen gaan, zal wel suiker zijn. De suikerbietenoogst is uitstekend. Van 1934 tot 1938 was_ de jaarlijkse opbrengst gemiddeld 211.500 ton geraf fineerde suiker. Men raamt voor 1948 een opbrengst van 230.000 ton. zodat wij het vooroorlogse peil overschreden hebben. Ook de import is verzekerd Internationaal zijn wij vrij om te ko pen. Zelfs zijn hier en daar in de we reld overschotten, al is dat meer het gevolg van gebrek aan koopkracht ook "andere lauden kennen deviezen- problemen! dan van een overvloe dige oogst. Nederland is van invoer van Suiker afhankelijk. Het gaat er nu maar om. hoeveel het voor import beschikbaar kan stellen, want er moet op gerekend worden, dat het verbruik stijgt, als de rantsoenering verdwijnt. De mate van de verhoging van het verbruik is af hankelijk van de afschaffing van het subsidie en dus van een eventuele prijsverhoging. De factoren, die op 't vrijgeven van de suiker van invloed zijn, zijn dus nogal onzeker. Ten departemente formuleerde men de kansen aldus: op een opheffing van de sitlkerdistribntie kan niet gerekend worden, al blijft de mogelijkheid be staan. Het spreekt vanzelf dat dit zelf de ook ge!df*voor jam. stroop, choco lade, chocoladestrooisel en versnape ringen, die op de suikerbon gekocht kunnen worden. Cacao zal men slechts mondjesmaat kunnen blijven verstrekken. Óp de in ternationale markt is zij zeer moeilijk verkrijgbaar. Er is grote behoefte aan. doch een ziekte in de cacaobonen heeft de productie gedrukt. Bovendien is ons land gebonden aan een interna tionale toewijzing en speelt ook de de- viezenkwestie een Vol. Koffie en thee. In de koffiedistributie komt geen verandering, o.a. doordat ons land de aankopen vrijwel geheel met kostbare dollars moet betalen. Ook in de theedistributie behoeft men geen wijziging te verwachten. Aanvankelijk had de regering gedacht met het vrijgeven van thee haar ex perimenten te beginnen, doch de thee positie heeft zich zo ongunstig ontwik keld, dat men van dit denkbeeld moest afstappen. Enige tijd geleden is de regering met de distributie van rijst gestart. Het zag er naar uit dat zij op bescheiden -wijze voortgezet zou kunnen worden, doch daar is de klad ingekomen. Rijst is een allocatie-artikel, dat wil zeggen, dat zij internationaal gedistribueerd wordt. En nu is bepaald, dat de lan den. die rijst niet als hoofdvoedsel ge bruiken, niets meer zullen ontvangen. In de eerste plaats is rijst bestemd voor de landen waar rijst wel hoofd voedsel is. We zullen voorlopig dus wel weer voor de eerste en voor de laatste maal rijst gegeten hebben. Kaas is een belangrijk exportartikel. De afzet naar het buitenland loopt be vredigend; dat brengt deviezen in. De binnenlandse consumptie moet daar door noodzakelijk beperkt blijven en dat betekent, dat wij het met het schaarse plakje kaas op ons brood moeten blijven doen. De eieren komen vrij m^r niet vóór het volgend voorjaar. Dat is een kwes tie van aanvoer. De productie nadert thans namelijk haar dieptepunt en zal pas in het voorjaar van 1949 haar hoogtepiint bereiken. Met sinaasappelen zullen we dit jaar stellig niet overladen worden. Op aan voer uit Palestina behoeven we niet te rekenen. Met Spanje wordt op het ogenblik nog onderhandeld. De oogst is ver beneden normaal gebleven, zo dat het met de aankopen, waarvoor al weer deviezen nodig zijn, niet erg vlot ten zal, vootal omdat hoge prijzen be dongen worden. Het' is de grote vraag, of kinderen en zieken weer eens met bananen ver blijd kunnen worden. Ons land voert ze niet in. Wel komen ze voor door voer in onze havens aan. Alleen ais ze op dat ogenblik niet meer voor verder vervoer geschikt zijn, is nog wel eens een partijtje op de kop te tikken, maar dit mag uiteraard geen naam hebben. Brood komt vrij. Evenals suiker zal ook brood tot de eerste artikelen die vrij komen, beho ren. Het is niet te zeggen wanneer dit zal zjjn. De broodvoorziening is behoor lijk, zodat de opheffing van de rantsoe nering hier niet zo erg dringt. De opheffing van de brood rantsoenering is gecompliceerd door het subsidievraagstuk. De regering be taalt op elk broodje van 400 gram, dat een huismoeder koopt, vier cent bij. Hoeveel zal zij moeten bijpassen als het broodverbruik tengevolge van het vrijkomen van dit volksvoedsel toe neemt? En hoe moet het gaan, als de subsidies worden ingekrompen? Als de brooddistributie vervalt, heeft de regering bovendien geen rechtstreeks middel meer om het subsidie uit te keren. Hier zal dus eerst nog wel ge wikt en gewogen worden. Als brood in de vrije verkoop komt, zal dat uiter aard ook gebeuren met de verschillen de bloemsoorten. Al staan we er met de opheffing van de distributie in het algemeen dus nog niet zo bijster hoopvol voor, in elk ge val gaan we de goede kant op. Artike len, die vroeger wanneer er een hoe veelheid beschikbaar kwam in de dis tributie gebracht werden, zullen nu niet meer op bonnen verkrijgbaar wor den gesteld als er weer ëens een voor raadje aanwezig is. Er verdwijnen dus langzamerhand wel goederen uit de distributie, er komen er in geen geval meer bij. PINACOTHEEK BLIJFT TOT 17 NOVEMBER. De directie van het Rijksmuseum te Amsterdam heeft uit München het be richt ontvangen, dat men er mede ac- coord gaat, dat de verzameling schil derijen der pinacotheek langer in Am sterdam blijft. Oorspronkelijk zou de tentoonstelling op 24 October worden gesloten. Nu zal zij geopend blijven t/m 17 November a.s. Gemiddeld be zoeken nog steeds 1500 personen per dag de expositie. Het totaal aantal i» de 110.000 reeds gepasseerd.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3