Een helderziende in een duistere zaal Stad en Omgeving Wederopbouw in woord en beeld „MODERNE BOUWKUNST" Daan Pool filmde waterschapsbestuur Het verrichte herstelwerk gelijkwaardig met nieuwbouw van 200 woningen „Zeg, hé!" Scheepvaartberichten IJ muiden Visserij-besommingen Van impressario, via medium, tot grondwerk Het vuiltje Urk Vergadering Zijpe- en Hazepoider De heer Joh. Bruin Czn. trad af als heemraad Wederopbouw is niet alleen een kwestie van terugzien op bet verleden en voor uitzien naar de toekomst, maar vooral een kwestie van doen in het heden. Aan dat „doen" gaat vooraf neen, bij dat doen is ook inbegrepen het maken van plannen. Over dit onderdeel hebben wtf Woensdag J.I. enkele algemene opmer kingen gemaakt, aan de hand van hetgeen op de wederopbouw-tentoonstelling is te zien. Deze tentoonstelling geeft ook aanleiding tot het maken van enkele opmerkingen over hetgeen in het heden waarmede wij in dit verband be doelen de periode na de bevrijding reeds van de plannen werd verwezenlijkt. 4 Al het in de oorlog ontstane puin is opgeruimd: 1.250.000 kubieke meter. Be- Heel dikwijls wordt gemopperd, dat de Wederopbouw in Den Helder veel te traag gaat in vergelijking met het geen in andere plaatsen gebeurt De mopperaar, de man die dringend om een huis verlegen zit bijvoorbeeld, coekt voor zijn critiek een object. Hij moppert op het gemeentebestuur, op de dienst voor Openbare Werken, op de aannemers, en als hij erg boos is, cp alles wat hem in de weg loopt Men zegt wel eens, dat een Hollander niet gezond is wanneer hij niet kankert Maar men vergeet erbij te vertellen, dat dit spreekwoord door een Kanke raar werd uitgevonden. Een gezonde Hollander geeft blijk van een gepaste critische zin, met een open oog voor mogelijkheden en moeilijkheden Wanneer zulk een Hollander, wanneer zulk een Nieuwedieper de Weder opbouw-tentoonstelling bezoekt, dan zal hij eerlijk moeten toegeven dat alles een voortreffelijke indruk maakt. Serieus en wei-overwogen, zakelijk en kunstzinnig, eenvoudig en veel-omvat- tend, leerzaam en interessant, is deze tentoonstelling. Zij doet een groot ver trouwen koesteren in de wijze, waarop de mensen van de gemeentelijke dienst voor Openbare Werken (in het bijzon der van de stedebouwkundige afde ling) hun taak opvatten en uitvoeren. Het zal niet zo zijn. dat de bezoeker de tentoonstelling verlaat met de over tuiging „In Den Helder verloopt de wederopbouw vlotter dan elders". Voor een dergelijk blind enthousiasme bestaat helaas geen reden. Maar er be staat wel degelijk alle aanleiding om toe te geven, dat het met de veelge- wraakte traagheid nog wel meevalt Er zou zelfs reden tot grote tevreden heid zijn, ware het niet dat materiaal- en personeelgebrek, alsook financiële moeilijkheden ernstige belemmeringen voor de wederopbouw inhielden en nog Inhouden. Want ondanks dit alles werd belangrijk werk verzet. Er kwa men nieuwe huizen gereed, en uiter aard viel op deze nieuwbouw het meeste licht. De aandacht der bevol king werd hierop geconcentreerd, ook al omdat de zaak maar langzaam vor derde. Het herstelwerk. Naar verhouding te weinig licht viel echter op het verrichte herstelwerk. De bevolking toonde hiervoor weinig aandacht, ook al omdat dit werk door de grote spreiding betrekkelijk onop vallend was. Het was immers „slechts" het herstellen van een bestaande en vertrouwde situatie. Men zie echter eens op de tentoonstelling wat dit her stelwerk allemaal heeft ingehouden. Van de 9930 woningen, die Den Hel der voor de oorlog telde, gingen er 2030 door sloping of oorlogsgeweld ge heel verloren. Derhalve het vijfde deel. Voorts werden er 2500 meer of min, der ernstig beschadigd. Derhalve het vierde deel. Federatie van Oorlogsgetroffenen Stichting van afdelingen Texel en Den Helder Verspreid over geheel Nederland wachten nog steeds duizenden en dui zenden oorlogsgetroffenen, die have en goed door de oorlogshandelingen hebben verloren, op afdoende over heidsmaatregelen die hen uit hun ne telige positie kunnen redden. Dit is één van de problemen van de wederop bouw, die nog steeds om een oplossing vragen. Individueel hebben de meeste oorlogsgetroffenen reeds direct na de bevrijding pogingen aangewend om al thans een deel van de geleden schade vergoed te krijgen. Zij begrepen spoe dig, dat door gezamenlijke actie wel licht snellere en betere resultaten kon den wordéh bereikt. In de periode, die sinds de bevrijding verstreken is, zijn talrijke van deze mensen verenigd in de Landelijke Federatie van Stichtin gen voor Oorlogsgetroffenen, die er met inspanning van alle krachten naar streeft het vooroorlogse welstandspeil der getroffenen nabij te komen. In vele Nederlandse plaatsen werden reeds zulke stichtingen gevestigd. Echter nog niet in onze omgeving. Het aantal oorlogsgetroffenen in Den Helder en op Texel is ongetwijfeld groot, en het behoeft derhalve geen verwondering te wekken dat de lei ding der federatie ook hier een stich ting tracht te vestigen. Op Texel werd contact gezocht en verkregen met de heer J. C. Bruin te Den Burg. In overleg met hem werd besloten op Vrijdag 22 dezer, dat is dus morgen avond, een stichtingsvergadering te beleggen, waarop alle Texelse oorlogs getroffenen en ook belangstellenden welkom zijn. Vooral voor de oorlogsgetroffenen kan deze vergadering van grote bete kenis zijn. Zij komen daardoor im mers in contact met een organisatie, die reeds in alle provincies haar afde lingen heeft Vele successen konden al worden geboekt. Contacten met overheidsinstanties en andere organi saties konden worden gelegd, zonder welke alle arbeid vruchteloos zou zijn. Met de belanghebbenden in de ge meente Den Helder kon nog geen con tact worden verkregen. Iedere stad genoot, die met het streven van de federatie sympathiseert of nadere in lichtingen wenst, kan zich in verbin ding stellen met de directeur, de heer A. Schouten, postadres: Heteren A 94, telefoon 36. langrijke stukken bouwgrond werden geëgaliseerd en bouwrijp gemaakt. Alle beschadigde percelen werden hersteld, waarmede een bedrag van f 2.000.000 was gemoeid. Het is interessant, te ver nemen welke hoeveelheden bouwmate rialen daarvoor nodig zijn geweest: 2500 kubieke meter hout, 16.000 vierkante meter glas, 3500 vierkante meter board, 2000 vierkante meter wandtegels, 175.000 kilogTsm profiel en betonijzer, 1.250.000 bakstenen, 45.000 dakpannen en 1900 standaarddeuren. Van deze materialen had men naar schatting 200 nieuwe huizen kunnen bouwen. Het is goed, wanneer men zich dat even realiseert Veel studie is daarvoor niet nodig. Men neme slechts met inte resse nota van de desbetreffende kaart, die op de tentoonstelling te zien is. Andermaal kozen we niet meer dan een enkel onderdeeltje van deze ten toonstelling uit. Men moet haar zelf met aandacht gaan zien, en met even veel belangstelling kennis nemen van het keurige boekje „Het toekomstig Den Helder". Met meer inzicht en meer begrip zal men dan in de naaste en ver deraf gelegen toekomst de vorderingen in de wederopbouw van onze stad kun nen volgen. Nieuwtjes van de havenkant Sinds enkele dagen ligt bij het havenkantoor een klein bootje, ge naamd Esso Holland 93. Het is eigen lijk een bescheiden moederscheepje, want het herbergt negen ton stookolie bestemd voor motorschepen, waarvan de eigenaars hun brandstof van de heer J. J. Runnenburg willen betrek ken. Telkens wanneer de olietanks van het scheepje leeg zijn, komt een tank wagen uit Alkmaar nieuwe voorraad brengen. Wanneer er geen al te hoge zee staat kunnen ook klanten op de ree worden geholpen. Gistermiddag tegen half zes is Hr. Ms. „Jacob van Heemskerk" op de ree gekomen. Het schip wordt aan het eind van de week in de haven verwacht, waar het gedurende het winterseizoen ligplaats krijgt voor het commande- mentsgebouw. CONTRACTBREKER8 WERDEN VEROORDEELD. Pieter van D. uit De Haukes verdien de met aardappelenrooien 18.in 2% dag. Dit vond hij niet genoeg en derhalve ging hij een andere baas op zoeken riiervoor moest hij Woensdag voor de Bijzondere Politierechter te Alkmaar, mr. Peereboom, verschijnen. Verdachte verklaarde, dat de grond waarop hij moest werken niet zo goed was en dat hij daarom niet vlug ge noeg opschoot. Hierdoor verdiende hij minder, dan hij kon doen. Hij zocht daarom een baas, wiens grond beter was. De officier, mr. Vellinga, was het niet geheel eens met de gedachtengang van verdachte en vorderde daarom 25.subs. 15 dagen. Mr. Peereboom maakte er 20.of 8 dagen van. Cornelis R. en Arie G., beiden land arbeiders uit Wieringen, hadden zich aan een zelfde delict schuldig gemaakt. De eis was in beide gevallen 25. subs. 15 dagen en de uitspraak 25.— of 10 dagen. Laatste lezing door de heer Vriend In zijn laatste lezing voor de Hel- wordt beleefd. Dat moet in het voor- derse Volksuniversiteit over het on derwerp „Moderne Bouwkunst" be lichtte de heer Vriend nog eens de verschillende aspecten van de bouw kunst.- Op dit gebied heerst veel ver warring, maar dat maakt de bouw kunst niet minder interessant. Het blijkt telkens te gaan om de vraag, wat de bouwmeester eigenlijk heeft gewild. In de z.g. functionele bouw stelde hij zich ten doel, zijn bouwwerk zoveel mogelijk voor zijn functie ge schikt te maken. Later ging men er weer naar streven, aan het woonhuis zijn dienende functie te hergeven, aan het officiële gebouw zijn repre sentatieve karakter, en aan de kerk haar eeuwigheidswaarde. Dit proces is nog lang niet uitgewerkt, er zijn nog te veel individuele standpunten, waar door momenteel Van een bepaalde stijl geen sprake is. De heer Vriend liet nog eens de vier ontwerpen zien, welke indertijd voor het nieuwe Amsterdamse raadhuis werden gemaakt toen dit zijn plaats plaats zou krijgen op het Frederiks- plein. Het eerste was dat van prof. Zwiers, die een monumentaal gebouw heeft ontworpen; het is hierin weer het huis van de Amsterdamse burger schap. Ook prof. Berghof vatte het zo op; hij hield de geestelijke betekenis op de voorgrond, en plaatste de func tionele daarachter. Het ontwerp vaD Duintjer daarentegen droeg het louter functionele karakter. Het vierde ont werp was dat van Arthur Staal; deze bouwmeester, die altijd de bouwkunst functioneel had gedacht, kwam met een schepping in neo-barok stijl. De trouw- en ontvangstzalen aan de voor zijde projecteerde hjj los van de func tionele ruimten. Bij enkele van de ge noemde ontwerpen zijn Zweedse en Deense invloeden te onderkennen. Prof. Zwiers maakte later nog een ont werp in Italiaanse stijl. De Delftse School legde weer een sterk accent op het geestelijke, waar van de betekenis hoger werd aange slagen dan van het functionele en het materiële. Toch is dit terugkeren tot een oud-Nederlandse traditie gevaar lijk, omdat men onwillekeurig be paalde uiterlijkheden heeft willen imi teren, die niet meer van deze tijd zijn. Een voorbeeld daarvan is het ontwerp voor de herbouw van Middelburg, waar de winkelhuizen van kleine raampjes werden voorzien. De bouw van het bedehuis heeft veel stof tot discussie gegeven. Het is immers in de eerste plaats een ge bouw, waar geestelijke gemeenschap Dat is de titel van het nieuwste gro tesk-cabaret, dat wordt uitgebracht door het „Theater Plezier van Floris Meslier". Evenals vorig jaar vervult Toon Hermans hierin de hoofdrol, bij gestaan door Wiesje Bouwmeester en Jan van Ees. Op Woensdag 27 en Don derdag 28 October a.s. komt deze revue in het Tivoli-theater, dat zoals de bioscoopbezoekers inmiddels zullen hebben gemerkt een inwendige me tamorfose heeft ondergaan. Sinds verleden jaar heeft het Thea ter Plezier een belangrijke uitbreiding ondergaan. Behalve de overige solisten werden nog geëngageerd een zang groep, bestaande uit zes mesjes, en een dansgroep, waarvan de beroemde Hon gaarse dansmeester Leslie Conda de choreografie heeft. De muzikale leiding is in handen van Freddy Salten. De décors werden vervaardigd volgens ontwerpen van de bekende kunstenaar Joop Geesink, de costuums zijn van Johnnie Nieuwenhuizen. En vanzelf sprekend brengt Toon Hermans zijn allernieuwste liedjes en heel dwaze praatjes. komen van het gebouw tot uitdruk king komen. ,In de wereldlijke bouwkunst streVen verscheidene architecten naar het cre- eren van monumentale werken, die gestalte kunnen geven aan een alles overheersende gedachte. Sprekende voorbeelden hiervan zijn te vinden in Duitsland, waar sinds 1933 tal van. bouwwerken werden opgericht die volkomen in overeenstemming zijn met de autocratische idee. Bij de lichtbeelden, die de heer Vriend ook thans vertoonde, zagen de cursisten de toepassing van verschil lende bouwstijlen en ornamentiek, zo bijvoorbeeld producten in barok, ro- maans en rococo, van bouwmeesters die voorheen functioneel waren inge steld. De laatste lichtbeelden lieten Iets zien van de uitbreiding van Am sterdam, zoals deze werd ontworpen door een bouwmeester met voorkeur voor het functionele. Plantsoenen, speelterreinen etc. waren weloverwo gen geprojecteerd. In een ander plan daarentegen was de uitbreiding ring vormig gedacht, in aansluiting bij het karakter van de bestaande binnenstad. Namens het bestuur van de Helderse Volksuniversiteit bedankte de heer Klapmeijer de spreker voor de boei ende wijze, waarop hij het voor velen onbekende terrein der moderne bouw kunst voor een flinke kring van Helder se belangstellenden heeft willen ont sluiten. Abbekerk, 19-1» van Cochin te Alleppey Alcor, Rotterdam—Porto Alegre, l»-l» te St Vincent Aludra (charter), Cal- cutta—Rotterdam, 20-1» te Suez Amstel- kerk, 19-10 van Antwerpen naar Amster dam Ceram, Amsterdam—Panama City, passeerde 20-10 Miaml Cclytto Rotter dam—Key West, passeerde 10-10 Dover Erinna (t), 19-10 van Mirl naa# Singa pore Ganymedes, 19-10 van Bahia naar Port of Spain Johan van Oldenbarne- velt, Amsterdam—Java, 19-10 van Singa pore Kertosono 20-10. 8,15 uur, van Rotterdam naar Antwerpen Keilehaven, 19-10 van Taboü naar Landana Lekker- kerk, Beira—Amsterdam, 19-10 van Malta Maetsuycker, 19-10 van Carnavon te Singapore Malvina (t). Port Pirle—Miri, 19-10 100 mijl w-zd-w van Perth Mar ken, 19-10 van Port Swettenham naar Penang Meerkerk, 19-10 van Genua te Marsellle Melampus, New York—Java, passeerde 19-10 Minlcoy Modjokerto. vermoedelijk 20-10 van Batavia naar Rot terdam Oranjefontein, 19-10 van Beira te Dar es Salaam Saparoea, 19-10 van Port Swettenham te Singapore Schie, Amsterdam—West-Indië, 19-10 te Antwer pen Sommelsdijk, 19-10 van Batavia naar Soerabaja Sumatra, Amsterdam— Java, 20-10 te Pangkal Penang Stentor, 10-10 van Lissabon naar Ceuta Tamo. 20-10 van Rotterdam te Buenos Aires Van 't Hoff Bona—Batavia, 20-10 te Port Sald Willem Ruys, Rotterdam—Java. passeerde 20-10, 4 uur, Perim Zeeman, 19-10. 4 uur, van Genua, wordt 21-10 te Bona verwacht Aardijk, 20-10 van Antwerpen, wordt 20-10, 18 uur, te Rotterdam verwacht Amsteldlep, Amsterdam—Java 17-10 te Sirgapore Arendsdijk 18-10 van New York te Baltimore Arkeldijk, 17-10 van Galveston te New Orleans Beverwijk, passeerde 20-10 Kiel naar Gdansk Blij- dendijk, 16-10 van New York te Boston Ens (t), 18-10 van Miri te Shanghai Kei- bergen, RotterdamSavona, passeerde 19- 10 Finisterre Mlrza (t), Brisbane—So- rong (met 2 lichters), passeerde 18-10 Thursday Cil Prins Alexander Mon- treal—Antwerpen, passeerde 19-10 Bell Isle Prins Johan Willem Friso, 19-10 van Quebec te Montreal Samaria, 13-10 van Konakry naar Nantes Stad Alkmaar, in de nacht van 22-10 op 23-10 van New- port News te Rotterdam verwacht Stad Viaardingen, in de nacht van 22-10 op 23-10 van Melilla te Viaardingen verwacht Straat Malakka, 18-10 van Bangkok te Singapore Straat Soenda, Adelaide Singapore, 18-10 te Fremantle Sumatra, AmsterdamJava 17-10 van Belawan naar Pangkal Penang Tegelberg, Buenos Aires—Hongkong, 18-10 te Kaapstad Tjibajak, 16-10 van Hongkong naar Swa- tow Tjikampek, Kobe—Kaapstad, 17-10 te Durban Tjisadane, 18-10 van Manilla paar Batavia Veendam, 20-10 van New York te Rotterdam Waal 20-10 van Rotterdam te Amsterdam Almkerk, 20-10 van Hamburg naar Rot terdam Alphacca Dublin—Amsterdam, passeerde 20-10 Lands End Axeldijk, AlexandriëHalifax, passeerde 20-10 Kaap Tenez (Algiers) Ceram, Amsterdam Panama City, passeerde 20-10 Mtami Hermes, 20-10 van Barranquilla te Cristo- bal Ko'a Gede, RotterdamJava 20-10 van Port Said Loppersum, 19-10 van Gaynia naar Nederland Orestes, 20-10 20-10 te Munoz Gamero geankerd Roe pat, 18-10 van New York naar New Orleans Salland, 20-10 van Bahia naar Recife Sloterdijk, New YorkAlexan drië, passeerde 20-10 Malta Gisteren werdén aan de Rijksvisafslag aangevoerd: 6620 kisten haring, 200 ma kreel, 60 kabeljauw, 30 schol, 10tarbot en tong, lo koolvis, 10 wijting en 20 kisten met diverse vissoorten Besommingen: 2 trawlers tasamen f 26,700; IJM 20 „Polderman'' f 3850 57 „Medan" f 21,720; RO 53 „Dirkje" f 20,160; KW 59 f 2040 In December 1947 zette Pierre Toekal in Oudeschild, op het eiUnrt voet aan wal. Monsieur Toekal was helderziende, gaf zich in ieder gP, voor uit, en leefde in Alkmaar onder de minder wijdse naam van Willem V. Die helderziendheid van Pierre alias Toon, zal ook wel nj vaart hebben gelopen daar hij anders wel per kerende boot naar Den n 101 zou zijn teruggekeerd. Hij bleef echter op Texel, tezamen met z|jn „medium" Hendrik eveneens een Aikmaarder, die, voordat h|j tot medium werd bevorde^ pressario op z(jn visitekaartje voerde en thans als betonwerker k,' ltn- onderhoud voorziet. Wanneer Anton nu maar helder was gebleven en Hendrik alleen medium zou er vermoedelijk geen vuiltje aan de lucht z|jn geweest, - poetsen, neen het medium had h pijn en moest een wijle aan zee toeven. Waarom ook niet, men toch niet verlangen dat iemand hoofdpijn helder kan zien. De lezing van Pj(r^ Pierre, die wij ons nog van een dere rechtszitting herinneren en zich toen verontschuldigde met woorden: „Ik kan mij er niets 4* Dat vuiltje was een dagvaarding van de officier van Justitie, mr. Holsteijn, die de Alkmaarders oplichting ten las te legde. De Meervoudige Kamer te Alkmaar, gepresideerd door mr. Krab be, behandelde Dinsdagmorgen deze zaak waarbij bleek dat de heren niet voor de eerste maal op het matje ston den. Anton Willem V. was bovendien doende een straf uit te zitten, of beter gezegd uit te werken, in de Rijkswerk inrichting te Veenhuizen. Hij voelde iets benauwds. De enige getuige in deze, overigens weinig heldere zaak, verklaarde dat de helderziende zich in zijn hotel had ingeschreven onder de naam Pierre Toekal en verschillende personen, waaronder de moeder van getuige, consult had verleend. Dit consult was aanleiding voor de moeder van getui ge, die weduwe was, Pierre Toekal en zijn medium bij haar thuis uit te no digen. Zij was zo onder de invloed van Toontje èhPierre Toekal gekomen dat zij geloofde dat er een voorwerp in huis moest zijn, afkomstig van haar overleden echtgenoot, dat gevaarlijk voor haar levensloop zou kunnen zijn. Naarstig werd het huis doorzocht doch de heren konden niets vinden. De vrouw kwam met een zilveren thee lepeltje van haar man aan doch volgens de heren was dit koud, evenals de vork en lepel waarmee de overledene ge woon was te eten. „Heeft U niets anders van uw man?" waarop de vrouw met een gouden broche kwam aandragen. Pierre nam de broche in zijn hand, doch ook aan de broche voelde hij niets. Het medium echter, nu ja, daar voor ben je nu eenmaal medium, voel de „iets benauwds", als hij de broche in zijn handen hield, waarop beiden de weduwe adviseerden de broche ogenblikkelijk te vernietigen. Deze zegde dit toe, maar benauwd als het medium was (voor de gezond heid van 't slachtoffer?) zei hij dat zij de broche zelfs niet meer mocht aan raken en hij zich wel wilde belasten met de taak de broche te vernietigen. Dit alles speelde zich volgens ge tuige in Den Burg af. De volgende dag begon men argwaan te krijgen en werd de politie in de arm genomen, die op zoek ging naar de heren. In Den Burg waren zij echter niet meer aanwezig. Men trof helderziende en medium in Oudeschild (van waar de boot naar Den Helder vertrekt), doch niet volgens de heren om de plaat te van herinneren", gaf een geheel dere lezing van de zaak. „Het zijn allemaal leugens, die tuige staat te vertellen", beweerde k' Mr. Krabbe vond dat wel een v,-e te bout uitgedrukt en vroeg 0f geen onwaarheid mocht zijn, waarmÜ Pierre zich ook wel kon verenigen Volgens de helderziende zou getnj bij hem zijn gekomen met het v*' zoek of zij, de verdachten, niet goed woordje bij zijn moeder zond!! kunnen doen, daar hij een 800 v haar wilde lenen. Dit nu hadden getracht door de weduwe op bove omschreven manier de broche afh» cüg te maken. Hoe zij nu de weduw" met die hokus-pokus, zoals een d' rechters het uitdrukte, hadden willm bewegen tot het verlenen van een lening ad. 800 aan haar zoon WeH niet verklaard, werd in ieder geval ter lechtzitting niet duidelijk. Het requisitoir, De officier van Justitie ving ajn requisitoir aan met de opmerking, dat hij het ten laste gelegde bewezen achtte en Mr. Holsteijn noemde deze manier van oplichten een zeer laat. hartige en gemene manier van doen! Daar Anton Willem V. (Pierre Toekal) naar zijn mening de leiding in deze affaire had gehad, eiste de officier tegen deze verdachte zes maanden en tegen Hendrik van V. (het medium) vier maanden gevangenisstraf. MARKTBERICHTEN DEN BURG, 18 Oct. Aangevoerd werden: 14 schapen 45—80; 10 lamme ren 3575; 21 koeien 425—675- 14 pinken 275—32$; 22 graskalveren 160- 180, en 3 paarden 300500. OUDESCHILD: 340 kg. bot; 5330 kg garnalen; 15 kg. geep; 98 kg. haring; 215 kg. kaan; 826 kg. kabeljouw; 42 kg. horsmakreel; 5 kg. makreel; 13 kg. rog; 4525 kg. schar; 15997 kg. schol; 414 kg. paling; 955 kg. poon; 1461 kg', tarbot; 3586 kg. tong; 2519 kg. wulken; 17639 kg. wijting; 41 kg. kreukels; 14 kg. zalm; 92 kg. haai; 8 kg. hake; 5 kg. ham; 16 kg. harder. Het Züper wegennet is goed in orde! ZU, die veel door de Zijpe rijden, kun nen daarover meespreken. Wel een ver schil met de toestand van de wegen in andere polders. De totale lengte van het Z|jper wegennet is 85 km. en in het af gelopen jaar heeft het polderbestuur van de Zijpe en Hazepoider er voor ge zorgd, dat 55 km geteerd is. Dat is iets wat wel gememoreerd mag worden. De dijkgraaf van Zijpe en Hazenpolder deelde dit mede op de vergadering van dit waterschap, welke Dinsdagmiddag in het Wapen van de Zijpe te Schager- brug werd gehouden. Daan Pool filmde Daan Pool werkt hard aan de vol tooiing van z|jn Zijper film. Laatst werd de Zijper raad „genomen", nu was het de beurt aan het college van dijkgraaf, heemraden en hoofdingelan den! In „de koepel" de bijna histo rische vergaderplaats van het water schap werden de heren gefilmd. Toen dit achter de rug was, begaven de heren zich naar de grote zaal, waar de kachel brandde en de vergadering plaats vond. De Dijkgraaf, de heer C. Tiel, open de de vergadering en deelde mede, dat de heren Wit en Van der Oort 'ver hinderd waren aanwezig te zijn en dat de heer Hopman door ziekte de ver gadering niet kon bijwonen. Na de mededeling over de vordering van het teren der wegen, zeide de voorzitter, dat de polder over 1947 uit het wegen fonds een subsidie van 9063.had ontvangen. Van Ged. Staten waren verschillen de goedkeuringen ontvangen, betrek king hebbende op geldleningen en an dere besluiten van het waterschap. Daarna volgden een serie voorstel len van het dagelijks bestuur (van a t/m o.). In de begroting over het dienstjaar 1947 werd een wijziging aangebracht. Enkele poiten waren te laag geraamd. Door de wijziging werd een en ander weer in evenwicht ge bracht. Aan- en verkoop. Verschillende stukjes wegbermen zijn nog in handen van particulieren. Zo successievelijk worden deze gron den door de polder aangekocht, wan neer daar de mogelijkheid toe bestaat. Nu was Hfet de beurt aan een perceel tje van mevr. Wed. C. Francis, Bos weg. Voor 25.werd de polder eigenaar. Aan de gemeente Zijpe werd een perceel grond voor de som van 500 verkocht, liggende te St. Maartens brug naast de algemene begraafplaats. Hier zal door de gemeente in de toe komst een woning voor de doodgraver worden gebouwd. De door de Duitsers aangelegde be tonweg langs duin ligt gedeeltelijk op polder- en op particuliere grond. Door aankoop en ruiling tracht de polder de gronden onder deze weg alle in eigen dom te krijgen. Door ruiling van grond met de heren P. Rens Az c.s. te St. Maartensbrug en mr. Belonje te Alk maar, slaagde het bestuur ook nu hier in. De keur van het waterschap werd zo gewijzigd, dat het bestuur wan neer stuifzand van het land in sloten naast dat land is gestoven de eige naren van die landerijen kan verplich ten, dit stuifzand weer uit de sloten te halen. Met het PEN werd een zgn. half om half-regeling aangegaan. De electrici- teitspalen, die langs de egalement staan (aan de St. Maartenbruggerweg) zullen l'/« a 2 meter achteruit worden geplaatst, waardoor de rijweg ruimer zal worden. Besluiten Achtereenvolgens werd aangenomen: een voorstel tot vaststelling van in structies voor de secretaris, de pen ningmeester, de technische ambtenaar (vroeger opzichter van 't waterschap) en de arbeiders; een voorstel tot „incorporatie" van de, na 1940 genoten, toelagen in de wedde van het personeel van het wa terschap (w.o. de watermolenaars); voorstel tot toekenning van een vas te persoonlijke toelage aan de secr. en de penningmeester; een voorstel tot vaststelling van de pensioengrondslagen voor het perso neel van het waterschap per 1 Juli 1947; een voorstel tot verhoging van het salaris van de technisch ambtenaar; wee voorstellen betreffende de gra tificatieregeling en het „uitkeringsbe- sluit 1947" en een voorstel tot het aan gaan van 'n rekening-courantovereen komst tot 25.000.met de boeren leenbank te Schagerbrug. Deze overeenkomst is noodzakelijk, daar spoedig weer met de dragline zal moeten worden gewerkt. Veel slootwerk zal moeten worden verricht. Be- en herbenoemingen De rekening over het dienstjaar 1947 was nagezien door de daarvoor be noemde commissie, bestaande uit de heren Komen, Bakker en v. d. Oort. Deze sloot in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 162.726,01. Het ba tig saldo op het algemeen bestuur be droeg 3409,91; dat der sloot- en weg gelden 3510,27; een totaal dus van 6920,18. Deze zelfde heren, belast met het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw- en herbenoemde be stuursleden en molenmeesters, brachten daarna rapport uit. Nieuwbenoemd werden: Joh. G. Bruin tot molen- meester van afd. A in de vacature Joh. Bruin Czn., die de 70-jarige leef tijd bereikte en daarom aftrad; D. M. t Hart tot molenmeester in afd F in de vacature A. J. van Leeuwen; R. Brouwer tot molenmeester in afd K, in de vacature Jb. Stammes Szn.; L. van Buuren tot molenmeester in afd. R. in de vacature Jb. F. Koster. De heer W. Bos werd herbenoemd als heemraad; de heren N. T. Hopman en G. Schuijt Kzn. als hoofdingelanden In de diverse afdelingen werden de volgende heren tot molenmeester her benoemd; G. Schuijt Kzn., D. Zeeman Wzn„ C. Koster, D. Jtmmink Jbzn., VISSERIJ URK, 19 Oct. 1948. Door 10 vaartuigen werd Dinsdag aangevoerd: 269 pond lijn- of beugaal, prijs f 1.99f 2.75; 236 pond snoekbaars f 0.69f 0.80; 82 pond Rode baars f 0.36f 0.40; 285 pond Blei f 0.08—f 0.20; 15 pond Voorn f 0.06. Alles per pond. S. P. Schilder, C. Bos, C. Schoorl, <J. Buik, W. Jimmink Jbzn., Jn. v. d. Oort Pzn., D. Blaauboer, M. Zwarts, P. Klok, J. v. d. Heuvel, C. Nobel, P. Nierop Czn., A. J. Eriks, P. S. Jans sen en G. A. de Wit. 40 jaar waterschapslid. De heer Joh. Bruin Czn. was als heemraad afgetreden wegens het be reiken van de 70-jarige leeftijd. In z|jn plaats werd de heer S. P. Schil der benoemd. De heer Tiel, dijkgraaf, memoreerde het feit, dat de heer Bruin reeds van 1909 af lid van het water schap was en van 1930 af hoofdingc land. Hij sprak waarderende woorden tot de heer Bruin, die zijn taak altjjd op nauwgezette wijze volbracht, ter wijl er met allen steeds een prettige samenwerking was In de rondvraag antwoordde de heer Bruin hierop. Hij zeide, dat het hem leed deed zijn plaats te moeten rui men; afzwaaien valt niet mee. Maar anderzijds was hij blij, dat er steeds zo'n goede geest heerste. Hij bracht dank voor de vriendelijke woorden tot hem gericht en spr. hoopte van harte, dat de heer Schilder evenveel lust to de taak zou gevoelen, als hijzelf altijd had gehad. De heer Bruin richtte ver volgens de aandacht op de dlver* dingen, welke in het waterschap stand waren gekomen: de mooie w®| gen, de restauratie van het alou® polderhuis en bouw van de woning. Met genoegen zou spr. terug zien op de dagen in de polder doorg bracht. f(. De heer D. Raat werd ten herbenoemd tot regent van het aJg meen weeshuis, waarna in de r<> vraag verschillende vragen we gesteld. Een overpad- en een s*°jj kwestie werden ter sprake gebrac^ De heer Jimmink wees op het gev welke sterk begroeide kruiapu" voor het verkeer met zich bren% De voorzitter zeide, dat dit een voor de gemeente was, daar he niet van het waterschap is- je Schilder noemde de greppel '*n®ver. Burgerweg een gevaar voor ne keer. Ook dit zal worden onde Daarna volgde sluiting.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2