Zuid-Afrika ontevreden over ontvangst van Mevrouw Steyn in Nederland Emigraiie naar Zuid-Amerika Bewondering voor de energie van Nederlandse immigranten Commissie Beheersconflicten Argentinië en Brazilië bieden kansen Agrarisch nieuws Van Vrouw tot Vrouw Een ernstig woordje over Mantel Purmerender markt IJmuiden Hei nieuwe boek Onnianu/ rac:cpnHicrriminatie deze nieuwe bewoners van de Zuid- Upnieuw rassendiscriminatie Unie 20 weinig bang zijn om zelf de handen uit de mouwen (Van onze correspondent te Kaapstad). De Afrikaans sprekende bevolking van Zuid-Afrika is beledigd over de houding, die Nederland heeft aangeno men tegen haar officiële vertegenwoor digsters bü de oranjeplechtigheden. Dat de hoogbejaarde echtgenote van wijlen president Steyn niet hetzelfde vorste lijke eerbetoon heeft ontvangen als bv. Prinses Margaret van Engeland, kon men nog begrijpen. Doch men is ver ontwaardigd en onthutst, dat H. M. Koningin Wilhelmina niet het Zuid- Afrikaanse geschenk heeft willen aan vaarden, dat mevr. Steyn met zich bracht, een doek van de schilder Pie- naar. Voor zover bekend, wordt het schilderij thans van Nederland uit weer naar Zuid-Afrika teruggezonden. Ondanks dit incident hebben de Ne derlanders niets van hun populariteit ingeboet. Het vooraanstaande dagblad de Argus in Kaapstad is een beschrij ving begonnen over het leven van im migranten in de Unie met het verhaal van een Nederlandse familie. Het is de familie van de heer Cornelus Johannes Janssen, die met zijn vrouw en' acht van hun negen kinderen en de hond Kazan ruim een jaar geleden hier aan kwam. Voorheen had de heer Janssen een antiquiteitenwinkel in Den Haag, maar als de zoon van een Westlandse boer is hij hier weer aan het boeren geslagen. Een volledige tuinbouwuitrusting tot schoffels, gieters en klompen toe werd uit Nederland meegebracht. In Bellvil- Ie, ongeveer 20 kilometer ten Noord oosten van Kaapstad, kocht hij een tuinbouwbedrijfje. Het weinige geld dat emigranten uit Nederland mogen me- denemen was hiervoor niet voldoende, maar de verkoop van een paar grote Delftse vazen en wat huisraad bracht de koopsom bij elkaar. De verkoop van biggen, die op het bedrijf aanwezig wa ren, gaf hun enig bedrijfskapitaal. Ook opende de heer Janssen een klein win keltje, waarin aanvankelijk alleen groenten, maar thans ook kruideniers waren, limonades en andere artikelen te koop zijn. Drie kinderen van 12 tot 15 jaar gaan nog naar school en zij leren hun ouders Engels. In het arti kel Wftrdt verder nog vermeld, dat een vi^end van de familie, de heer Synstra met zijn vrouw uit het Westland zich kort geleden bij hen hebben gevoegd en dat de oudste zoon Piet, die uit de Koninklijke Nederlandse luchtmacht is gedemobiliseerd, op weg is om in Zuid- Afrika een vliegeniersbaan te zoeksn. In deze reportage en ook in andere opmerkingen over immigranten wordt bewondering geuit over het feit, dat In aansluiting op het onlangs in onze courant verschenen bericht omtrent de instelling door onderscheidene mi nisters van commissies welke ter plaat se, waar een bureau of vertegenwoor diging van het Ned. Beheersinstituut is gevestigd, klachten over dat Insti tuut zullen onderzoeken, kan nog het volgende worden medegedeeld: De Commissie Beheersconflicten te Alkmaar behandelt alleen klachten over de vertegenwoordiging van het Beheersinstituut aldaar. De vroeger bestaan hebbende vertegenwoordigin gen te Hoorn en Den Helder zijn met die te Alkmaar samengevoegd. Klachten behoren uitsluitend schrif telijk te worden ingediend bij de Secre taris. De Commissie zal, indien zij dat wen selijk acht, de klager horen, waartoe deze alsdan zal worden opgeroepen. Uiteraard zal steeds ook de vertegen woordiger van het Beheersinstituut worden gehoord; deze is krachtens een algemene ministeriële beschikking ver plicht alle door de Commissie gewens te inlichingen te verschaffen. De klacht kan de Commissie aan leiding geven bij de vertegenwoordiger van het Beheersinstituut te bemidde len. Mocht naar het oordeel van de Commissie tot verdere stappen of tot een zeer ingewikkeld onderzoek aan leiding bestaan, dan geeft zij haar me ning daaromtrent te kennen aan de Minister van Justitie, die verantwoor ding zal vragen aan de Directie van het Ned. Beheersinstituut en een be slissing zal nemen. Met nadruk zij er op gewezen, dat de Commissie Beheersconflicten geen doublure is van de afdeling Rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel. Beroep van formele beslissingen van het Beheersinstituut dient ingevolge de wet binnen 30 dagen te worden in gesteld bij die Raad. De Commissie is als volgt samenge steld: Voorzitter: Mr. H. K. A. Stoffels, rechter te Alkmaar; Leden: Mr. H. Boekwinkel, candidaat-notaris te Alk maar; H. W. Holsmuller, accountant en adjunct-secr. van de Kamer van Koop handel te Alkmaar. Deze heren staan in geen enkele be trekking tot het Ned. Beheersinstituut en vormen mede uit hoofde van hun maatschappelijke functie, een onpartij dige, belangeloze instantie, welke re delijkerwijs aan een ieder het vertrou wen kan schenken dat gegronde klach ten tot haar recht komen, zulks ge heel overeenkomstig de bedoeling van de Regering. De klachten zullen in het algemeen naar volgorde van binnenkomst in be handeling worden genomen. De Com missie staat geheel nieuw voor haar taak en zal zich in de materie moeten inwerken. Men worde dus niet onge duldig, indien vooral in den beginne reactie op een klacht van de zijde der Commissie enige tijd mocht uitblijven. Het adres van de Secretaris der Com missie is: Mr. C. D. Thijs, Oudegracht 227, Alkmaar. te steken. Dit is in het algemeen ook een van de voornaamste redenen, waarom ondernemende mannen en vrouwen, die er niet voor terugschrikken om hard te werken, hier zo'n goede kans van slagen hebben. De Zuid-Afrikaners zijn namelijk te veel gewend om enig moeilijk of zwaar werk op te dragen aan hun zwarte of gekleurde bedien den. Zelfs eenvoudige gezinnen plegen er een dagmeisje of dienstbode op na te houden en reeds als kinderen raken de blanken er aan gewend om alle na re karweitjes door het meisje te laten opknappen. En velen groeien op tot ge makzuchtige en dikwijls luie mensen, die in hun later leven gepasseerd wor den door nieuwkomers met meer ener gie en werklust, die aanvankelijk met veel groter moeilijkheden te kampen hebben. De kleurlingenpolitiek. De angst om deze gemakkelijke en goedkope arbeidskracht te verliezen en niet in de eerste plaats de angst om door de kleurlingen te worden over heerst, is het grondmotief van de kleur lingenpolitiek van de huidige regering. Ondanks de waarschuwingen van meer gematigde en liberale Afrikaners, dat door onderdrukking van inboorlingen en kleurlingen het communisme sterk in de hand wordt gewerkt, schijnt de regering vastbesloten om het grootste deel van de bevolking van Zuid-Afri ka weer terug te dringen van het twee de naar het derde plan en o.a. de zeer geringe vertegenwoordiging van een gedeelte van de zwarte bevolking in het parlement af te schaffen. Het rassenvraagstuk is iets waarmee de nieuwkomer in dit land moeilijk vertrouwd kan raken; hij moet zeer voorzichtig zijn met het verkondigen van zijn mening tegen de blanken in dit land. ook al noemen ze zich geen Nationalisten. Een Nederlands landge noot, die onlangs verklaarde, dat vol gens zijn mening een ontwikkelde kleurling, die met goed gevolg de uni versiteiten had bezocht, dezelfde kan sen op een leidende positie moest heb ben als zijn blanke medebewoner, die niet eens zo'n goede opvoeding had ge noten, hoorde zich toegevoegd: „Als je er zo over denkt, is het maar beter dat je weer naar Nederland terug gaat". En het zullen de adspirant-emigranten met dergelijke opvatingen zijn, die de immigratiezeef van minister Dönges niet kunnen passeren. Het devies van Zeeland krijgt door de eeuwen heen telkens nieuwe be tekenis: steeds weer moeten de verdedigingswerken van deze provincie paraat worden gehouden tegen mogelijke aanvallen van de erfvijand, de zee. De zware zeedijk hij Westkapelle wordt vóór het inzetten van de herfst stormen gecontroleerd en hersteld. ZUIDAMERIKAANSE LANDEN eginnen meer en meer de aandacht te trekken van emigranten en het moet worden gezegd, dat er ook van de zijde van de instanties, die zich met de emigratie bezig houden, een kentering is te bespeuren in de tot voor kort geldende opvattingen. Van semi-overheidswege heeft men de trek naar de latijnse landen nooit aangemoedigd. Men wees op de moeilijke omstandigheden, waarin de emigranten zouden komen te verkeren, vanwege het verschil in levensstandaard, het klimaat en voor wat de land bouwers betreft de sterk van de Nederlandse landbouwmethoden afwijkende gebruiken. Toch zijn ook daar resultaten geboekt, die tot andere conclusies kun nen leiden. Als voorbeeld diene de Nederlandse kolonie Carambey in Brazilië, waar zich in 1911 en 1912 de eerste vijf gezinnen vestigden en een zeer moeilijke tijd doormaakten, maar waar de Nederlanders thans over het algemeen „goed boeren". De oud-kolonisten wonen bijna allen in goede huizen, die van de laat ste vijf, zes jaar dateren. De veestapel is aanzienlijk uitgebreid, zowel wat kwa liteit als kwantiteit betreft en de aankoop van fokstieren tegen behoorlijke prij zen geeft blijk van welvaart. Y^AT ARGENTINIë BETREFT, heeft de onderdirectecur van de afdeling veeteelt en zuivel van het Argentijnse ministerie van landbouw ons in een onderhoud tijdens zijn verblijf hier te lande in 1947 verklaard, dat de grote Argentijnse melkveehouders met be langstelling de ontwikkeling van de immigratie van personeel voor hun be drijven gadeslaan. Vooral naar Neder landers gaan hun gedachten uit. In de nabijheid van Buenos Aires is een -be drijf gevestigd onder Nederlandse lei ding. Het is circa 3000 ha groot en heeft 3000 stuks melkvee van Hollands beslag. Grote melkveehouders zijn bereid Nederlanders in dienst te nemen tegen zeer gunstige voorwaarden, o.a. bieden zij comfortabele huizen met koud en warm water aan, alsmede een behoor lijk stuk grond voor eigen verbouw van groenten en 't houden van pluim vee. Het loon voor een gezin met kin deren kan, zo zeide prof. Erdmann ons, 1000 pesos per maand bedragen. In 1947 kwamen er ongeveer 39.000 personen het land binnen. In de loop van dit jaar zullen het er 100.000 wor den. De bodem is zeer vruchtbaar en het land, dat ongeveer zo groot is als Rusland, heeft slechts 14 millioen in woners. Niet meer dan 10 pet van de grond is in cultuur gebracht (25 mil lioen ha). Tarwe, haver, gerst, mais, lijnzaad en katoen zijn de voornaam ste gewassen. Er zijn 150 millioen koeien, schapen en paarden en 8 mil lioen varkens. Thans doet ook de Stichting Land verhuizing Nederland moeite om meer Nederlandse emigranten naar dit rijke, maar lang niet genoeg in cultuur ge brachte land te laten vertrekken. Er is plaats voor honderden gezinnen met grote kinderen en ook ongehuwden, die een erkverband kunnen krijgen op de gemengde bedrijven. Vrij wonen, en kost, een behoorlijk loon. aange vuld met een percentage tot 30 pet. van de bruto melkopbrengst zijn voor* waarden, die aantrekkelijk zijn. Toch mogen wij niet nalaten te ver melden, dat het vorige jaar soortge lijke aanbiedingen zijn^gedaan, maar de werkgevers rijke grondeigena ren, die goede bedrijfsleiders zoeken zich op het laatste moment terugtrok ken. Voorzichtigheid is dus ook thans geboden. Wie zich voor emigratie naar Argentinië meldt, is lang niet zeker, dat hij bij aankomst werkelijk direct geplaatst wordt, al nemen wij ogen blikkelijk aan, dat de Nederlandse in stanties daarvoor dl haar best doen. Op het ogenblik zijn er 35 aanbiedin gen van werkgevers binnengekomen. Ook voor bloembollenkwekers is er plaats, doch volgens onze inlichtingen betreft dit niet meer dan twee of drie gezinnen, die op contractbasis zullen kunnen beginnen. En is er nu alleen plaats voor land bouwers? Neen, zeker niet. Nu en dan worden er ook vaklieden gevraagd. Als voor beeld diene, dat een chef-mecanicien, ongehuwd en met ervaring op het ge bied van tractoren en Dieselmotoren kans heeft er een werkkring te vin den tegen een salaris van 390.- per maand. Vissers en andere gespeciali seerde vakmensen maken eveneens 'n kans. Toch moet men bij al deze ge gevens zijn nuchterheid bewaren. De scheepsgelegenheid is nog beperkt. Er zijn adspirant-emigranten, u.e al ja renlang wachten op een gelegenheid om te kunnen vertrekken. Wie echter eenmaal zijn zinnen erop gezet heeft en zijn handen kan gebruiken, zal er evengoed een mogelijkheid tot ont plooiing van zijn capaciteiten vinden als elders. Men moet in het bezit zijn van een geldig paspoort, een bewijs van goed gedrag, bewijs van niet-bedelarij en een arbeidscontract van een Argentijn se werkgever of relatie. Wie niet over het laatste beschikt, doet het beste zich met de Stichting Landverhuizing, Lan ge Voorhout 20, Den Haag, te verstaan. De beslissing r toestemming tot ves tiging in Argentinië wordt verleend, ligt echter in handen van de Directie van het Immigratiebureau te Buenos Aires. REGELING POOTAARDAPPELEN Teneinde de poterteelt in overeen stemming met de verminderde afzet mogelijkheid te brengen, werd van overheidswege o.m. besloten tot invoe ring ener gedeeltelijke plomberings- regeling per. h.a. Met de uitvoering daarvan werd reeds een begin gemaakt. Op grond van ingekomen bezwaren en mede op advies van het bestuur van de Alg. Ned. Keuringsdienst heeft het Bedrijfsschap voor zaaizaad en pootgoed besloten die regeling voorlo pig op te schorten. Aan de telers zal dus geen beperking van de te plombe ren hoeveelheden pootaardappelen per ha. worden opgelegd. Ter ondersteu ning van de prijszetting zal een uitke ring uit het poter egalisatiefonds wor den vastgesteld voor bepaalde export soorten pootaardappelen, welke niet worden geplombeerd. Nat. Jubileum-tentoonstelling van A.V.E.S, Ter gelegenheid van het 45-jarig be staan van de pluimveever. „Aves" te A-ikmaar houdt deze jubilerende vereni ging 'n grote nat. jubileum-tentoonstel ling op Zaterdag 20 en Zondag 21 Nov. a s. in de Korenbeurs, aldaar. Deze ten toonstelling wordt zeer groots opgezet, en, om te spreken zoais de heer C. Fok, voorzitter van „Aves", dit deed in het ons toegezonden programma, „gaat cr dit jaar in Alkmaar op dit terrein iets gebeuren, waar velen al zo verlangend naar hebben uitgezien en het zal een tentoonstelling worden, waar iedere fokker nog lang over zal praten". Tij dens deze tentoonstelling zullen diverse verenigingen in Noord-Holland hun clubtentoonstelling onderbrengen in deze nationale tentoonstelling. O.a. zal dan tevens gehouden worden de dis trictstentoonstelling „Ned. Ancona Club", clubtentoonstelling „Den Helder en Omstreken"; clubtentoonstelling „Nut en Sport" te Langedijk; clubten toonstelling „De Duinstreek" te Schoorl en clubtentoonstelling „Nut en Sport" te Heiloo. Op deze tentoonstelling zal'n grote verscheidenheid van pluimvee te zien zijn en om alle soorten en kwali teiten op te noemen, zou vele regels in beslag nemen. Tientallen soorten hoen ders. zowel grote als kleine rassen; Ko nijnen eveneens grote, midden en kleine rassen; duiven, zowel post- als sierdui- ven, zullen eveneens in alle verschei denheid aanwezig zijn. Een keurcorps keurmeesters zijn voor alle afdelingen geëngageerd. Tenslotte bekeken we de prijzenlijst, 't Is ongelooflijk zoveel be kers, medailles, lauwerkransen enz., als mede nuttige en luxe voorwerpen voor deze keuring zijn geschonken en aange schaft. Ook voor de speciale vereni- gingstentoonstellingen zijn nog eens aparte prijzen in grote getale disponi bel, zodat de kans op een prijsje al zeer groot is geworden. Wanneer U nadere inlichtingen over deze tentoonstelling v/enst, kunt U deze ongetwijfeld beko men bij de tentoonstellings-secretaris- penningmeester, de heer J. Wortel, Nieuwlandersingel 24, Alkmaar. Het be looft inderdaad een grote tentoonstel ling te worden. Dat de pluimveevereni ging Aves deze tentoonstelling organi seert nu zij jubileert is een bewijs te meer, dat de organisatie tip-top zal kloppen. ETALEURSBOND OPGERICHT. Op een vergadering, welke te Utrecht werd gehouden, is opgericht de Alge mene Nederlandse Bond van Etaleurs en Decorateurs. Deze bond stelt zich ten doel het vakpeil te verhogen, de beun hazerij te onderdrukken en de leden van sociale voorzieningen te verzeke ren. Als lid kunnen allen toetreden die van het etaleren of decoreren voor etalages hun hoofdwerkzaamheid ma ken. In de eerstvolgende algemene ver gadering op Zaterdag 23 October te Utrecht zal overgegaan worden tot vorming van een definitief bestuur. Zij, die belangstelling hebben voor deze bond kunnen hun adres opgeven hij het voorl. secretariaat: Th. Verbeij, Zuidstraat 38, Den Helder, waarna zij 'op de hoogte gehouden zullen worden van vergaderingen, besluiten, e.d. STICHTING VOOR DE LANDBOUW ADVISEERT OVER AFSCHAFFING VAN SUBSIDIE Het dagelijks bestuur van de Stich ting voor de Landbouw en de voorzit ter van de hoofdafdelingen van de Stichting hebben een bespreking met de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, gehad over de verlaging van de subsidies op het levensmiddelenpakket en de daarmede verband houdende loon- en prijspolitiek. De Stichting voor de Landbouw heeft de minister kennis gegeven van het standpunt, dat zij hierover inneemt. Zij zal haar opvattingen dezer dagen officieel, via de Stichting van de Ar beid, die zich eveneens met dit vraag stuk bezig houdt, aan de regering be kend maken. LUCHTVAARTVERDRAGEN MET BRAZILIë EN ARGENTINIë. Volgens de Braziliaanse radio zou overeenstemming zijn bereikt over een luchtvaartverdrag tussen Brazilië en Nederland. Zoals bekend, zijn, nadat het lucht vaartverdrag tussen Nederland en Spanje was geparafeerd, mr. H. J. Spanjaard en mr. L. H. Slotémaker naar Argentinië vertrokken, om te on derhandelen over een bilateriaal lucht vaartverdrag tussen dit land en Neder land. Door deze beide verdragen zou een luchtlijn AmsterdamMadrid Buenos Aires mogelijk worden. De be sprekingen met Argentinië .hebben op het ogenblik nog niet tot een resultaat geleid. WANNEER ER IETS het eerste opvalt aan de kleding van een vrouw, dan is het haar man tel. De mantel is voor een vrouw het belangrijkste onderdeel van haar garderobe. Het is een funda ment waarop een vrouw, die met smaak en overleg te werk &act haar gehele verdere garderobe, bouwt. Wanneer men slechts een bruine mantel heeft, koopt men bijvoorbeeld geen blauwe japon of paarse hoed. Het is nog niet zo lang geleden, dat een van mijn kennisjes vol trots haar nieuwe aanwinst te voorschijn haalde. Het was een mooie wijnrode, getailleerde man tel, bovendien niet eens zo ver schrikkelijk duur. Ik bewonderde haar aankoop, maar vroeg mij in stilte af wélke jas zij dragen moest bij haar abrikooskleurige angora japonnetje en het zacht lila zijden exemplaar: haar trots en glorie van de afgelopen winter Met overleg te werk gaan bij een aankoop, waarbij we nog steeds met bloedend hart zo veel punten, laat staan geld, moeten offeren, kan men de vrouwen niet genoeg op het hart. drukken. Er zijn er nog altijd tè veel, die niet tegen de radde tong van een handig ver koopstertje zijn opgewassen Wat het model betreft, ook dit ts een kwestie van smaak en zelfken nis. Iedereen, die ogen in zijn hoofd heeft, zal hebben kunnen consta teren, dat de blinde navolging van de new-look vaak tot excessen heeft geleid. We hoefden van de zomer maar ergens op de terrasje te zit ten, of de Zondagmiddag.Wanj laars te observeren om te zien meterswijde rokken, klokken"1 schootjes, strohoedjes met t li strikken onder de kin vaak allerzotst gezicht waren. Of 'j1 draagster bezat niet het juiste guur (we hoeven heus peen ma' v.equin te zijn) óf er mankeert van alles aan de coupe. Wat vooni opviel waren de accessoires h' vergeef het mij, als een tang een varken sloegen. Zware sportschoenen met rubber zolen bij een japonnetje van gebloemde georgette, winterse vilt hoeden bij luchtige zomertoiletjei bloemenhoedjes bij wijde sport' mantels. Dit gemis aan stijl combinatie-vermogen beperkte zich niet alleen tot ons land. In Frank rijk zowel als Engeland kon men de grote vrijheden zien, waardoor bepaalde vrouwen de nieuwe mode lijnen verfomfaaiden, zodat plaats van uiterst charmant en hv per vrouwlijk te zijn, de revolutie veroorzakende mode-omwenteling iets ridicuuls kreeg. Peter Russell, een van de meest vooraanstaande Londense mode ontwerpers, draaide in zyn laatste wintercollectie dan ook resoluut Alles wat hem nog aan de new- look deed denken de rug toe. Zijn mantels waren lang, maar niet tè. Zeer eenvoudig maar toch uiterst chic. Dwaas waren natuur lijk de driekwart lange mouwen die hij de zware winterjassen had gegeven. Een groot ontwerper schijnt zich echter een „gril" te kunnen veroorloven. PURMEREND, 19 October 1948. Het aanbod van runderen was groter dan men had verwacht. Vooral gelde koeien waren er meer dan genoeg. Dit veroorzaakte een stugge gang met slechte prijzen. Wel gingen de besten met flinke melkgift (want daar wordt naar gekeken) er nog het beste uit maar de iets afwijkenden waren slecht te plaatsen en alles kon dan ook niet verkocht worden. Met de levering van vette koeien gaat het thans nog goed en men kan niet zeggen dat de kwa liteit slecht is. De hoeveelheid melk koeien blijft bescheiden. Deze gaan dan ook stroef van de hand. De vraagprij zen blijven vrij vast en de kopers kla gen daar men tussen de 600 en 700 niet de beste kan uitzoeken. Met het jonge vee wilde het ook niet vlotten. Naar een tijdkoe is nog wel vraag. Het aanbod van de gebruiksstieren was heel klein maar ook daar was weinig kooplust. Op de wolveemarkt was het aanbod minder groot en daar België weer heel wat lammeren overnam was daar de handel heel aardig, maar voor 't leven ziet men nog weinig gebeuren. Voor de beste fokschapen worden ech ter flinke prijzen uitgelegd. Op de bok ken en geiten markt was het weer heel stug. En met de biggenmarkt wordt het er ook niet beter op. Er was maar een heel kalme gang en de prijzen (al waren er nog wel enkele iets boven de notering) worden er niet beter op. Op de pluimveemarkt was het stugger. De prijzen bleven echter nog vrij vast. Aangevoerd 1183 runderen, waaron der 484 vette koeien, 16 stieren, 108 nuchtere kalveren, 10 pinken, 500 scha pen en 39 vette varkens voor de leve ring. 115 melk- en kalfkoeien 775 825. handel stil; 410 gelde koeien 350— 580, stug; 52 pinken 300480 matig; 38 graskalveren 150—225, kalm; 8 stieren 350550, stug; 600 schapen en lamme ren 60105, 3854, matig. 78 bokken en geiten 1070, stug; 580 biggen 30— 55, stug; 46 paarden en veulens 340 600, 160210, stug. 4300 oude kippen en hanen, rode en witte 2.252.75 per kg, 350 idem blauwe 2.75—3.00, 400 jonge hanen rode en witte 3.00—3.25; 1100 jonge hennen 6—10 per stuk; 800 eenden 34.50, 500 konijnen 1.5011, 193 ganzen 911 50. VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer bestond gisteren uit 3525 kisten haring, 200 kisten schelvis, 20 kisten wijting, 10 kisten koolvis, 20 kisten schol, 10 kisten makreel, 100 kisten kabeljauw, en 20 kisten diversen Besommingen: 2 trawlers f 358,600; IJM 147, „Oostzee", f 6020; 98, „Libra'- f 8760; 71, „Bloemen- daal" f13,200; KW 37 f 3900; 21 f 110; 97 f 790 In de spoorbrug over de Maas bij Buggenum, schakel in de lijn Eindhoven Roermond, zijn thans de laatste liggers aangebracht. Met behulp van u,L grote bokken wordt één der 60 meter lange constructies die ieder een 1 wicht van 100.000 kilogram hebben, ingevaren. Men hoopt de brua in h.'r volgend voorjaar voor het verkeer te kunnen openstellen DE VERDWENEN ..REMBRANDr. door I. F. J. Groothedde. Uitgegeven door Gebr. Kluitman, Alkmaar. Ivo Groothedde heeft de jeugdlectuur uitgebreid met een boek, dat waard is gelezen te worden. Het boek verhaalt hoe twee jongens, die hun vacantie in Heiloo doorbrengen, betrokken worden in een schilderijendiefstal van inter nationaal formaat. Hoewel zij de die ven, die zich als ware schurken ont poppen, herhaalde malen te vlug al zijn, komen zij tenslotte tot de conclu- sie, dat twee jongens alleen zulke boe ven niet aan kunnen. Het boek eindigt, na veel avonturen van de jongelui, met een afdoende nederlaag van de dieven, ergens in de achterbuurten van Lon den. Hoewel het verhaal wat veel toe vallige ontmoetingen bevat, is het vlot geschreven en zeer te appreciëren. Het is aardig, dat dit boek in Alkmaar en omstreken speelt, zodat wij, Noord hollanders, herhaalde malen plaatselijke toestanden herkennen. H. Giesen heelt het geheel met enige platen verfraaid. „IN KONVOOI" DOOR KAPITEIN A. J. GRAFFELMAN. Het volk van Nederland, vergroeid als het is met de zee, legt een nim mer aflatende belangstelling aan de dag voor lectuur, die het zilte water en de mannen, die dat water bevaren, tot onderwerp heeft. Boeken over de zee spreken tot de Hollanders en te midden van deze litteratuur staat de serie „Bibliotheek der zeven zeeën", een uitgave van de C.V. Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. te Amsterdam, een reeks frisse, stoere boeken, die alle de wijde Oceaan tot onderwerp heb ben, in al zijn schakeringen. In deze serie verscheen onlangs een nieuw kloek deel van de hand van de koop vaardijkapitein A. J. Graffelman. Graffelman behoort tot die zeelui, die zijn land zes lange jaren dienden, in konvooireizen en eenzame tochten over de zeven zeeën en op die wijie bijdroegen tot de geallieerde over winning. Reeds eerder verscheen het werk „Varen in oorlogstijd", waarin in chronologische volgorde de beleve nissen van de gehele Nederlandse koopvaardij gedurende de tweede wereldbrand werden geschetst. Graf felman op zijn beurt heeft alleen zijn eigen ervaringen en die van zijn man nen geschilderd. Vierhonderd pagina's lang wordt de lezer gevangen gehou den in de greep van deze verteller en voelt de beklemming van de oorlogs spanning, op de grauwe wateren, waar Hitler's sluipmoordenaars met hun onderzeeboten loerden, hij krijgt een beeld van het altijd aanwezige levens gevaar, maar ook van de doodsver achting, van de heldenmoed dezer kerels van stavast en hy wordt ver vuld met eerbied voor de zeelieden, die dit voor hun vaderland deden en waarvoor zij zo bitter weinig waar dering oogstten. „In konvooi" zal er zeker toe bijdragen, die waardering te stimuleren. Het boek is geïllustreerd met een groot aantal foto's en typo* grafisch uitmuntend verzorgd. DE OLYMPISCHE SPELEN 1948 Bij de Uitgeversmaatschappij „West" Friesland" te Hoorn verscheen de vo rige maand in boekvorm een reportef>e over de jongste Olympische Spelem Het boek bevat voor de sportliefn* bers een schat van gegevens. Het echter geen droge opsomming van den en uitslagen geworden, integ® deel. Op onderhoudende manier ve telt de auteur, Wout Middelbeek, va vrijwel alle belangrijke gebeurtenis* In de inleiding passgren de Grieken met hun spelen en de spe van de moderne tijd de revue, verhandeling die waard is 8elez.e.nto'4 worden. Een aantal goede sportf waaronder natuurlijk die van onza vorieten Fanny Blankers-Koen en Slijkhuis, maken deze reportages een aantrekkelijk geheeL

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 4