Dit jaar 500 ton tabak van eigen grond Een nieuw dienstgebouw van het Hoogheemraadschap te Petten Samenwerking der Beneiux-landen wordt steeds nauwer V/ij kunnen de eigen teelt' niet missen! Als in de tijd van Napoleon De heer De Vries onthult gedenksteen BENZINE SPAREN DEVIEZEN GAREN Europese Assemblée en Nederland Bedrijfswater in onze provincie ie duur DE NEW-LOOK BLIJFT Program op lange termijn opgesteld 731 Coöperatieve Boerenleenbanken ,»CH, meneer, DOET U me een plezier: zet die ramen tegen el kaar open.." Dat was het vonnis over de man die één jaar of vijf geleden in pijp of sigaret de staat van de oorlog demonstreerde. Want de grote toename van het gebruik van eigen-teelt was een noodsprong van de mens, die zeer gehecht is aan zijn rokertje. De Duit sers roofden onze gehele tabaksvoor raad, een hoeveelheid, die het land nog jaren in geurige dampen zou hebben gehuld en de Nederlanders moesten hun toevlucht zoeken bij theebladeren, beukekrullen en inlandse tabak. Het werd dezelfde historie als tij dens Napoleon, toen het Continentale Stelsel Europa van de wereld afsloot en de rokers noopte zelf de tabaks teelt ter hand te nemen. Oude verha len uit geschiedboeken getuigen ervan. Uit de Napoleontische tijd stammen ook enkele tabaksgebieden, die Neder land vóór de oorlog al bezat: rondom Rhenen, Eist, Amerongen en Leersum en het land van Maas en Waal. Daar kwam dan de zogenaamde zware Amersfoorter vandaan, 'n soort pruim tabak met hoog nicotinegehalte. in 1942 BEGON HET er in Neder land benauwd uit te zien: de handel zat met de handen in het haar, de ta bakscouranten want die bestaan ook waren verstoken van de buiten landse verbindingen en ^tonden moei lijk nog schrijven over de aromatische geuren., die altijd in de Wehrmachts- heime opstegen, terwijl de Nederland se tabaksverbruiker al clandestien de Benelux-gedachte exploiteerde door Belgische shag te roken. Er moest iets op gevonden worden. Het plan ging uit van de vakpers. Landbouwscholen, Rijkstuinbouwconsulenten en de Ne derlandse overheidsambtenaren moes ten warm lopen voor het plan, tabak in ons land op grote schaal te gaan verbouwen. De scholen en laboratoria moesten hun ervaringen van de proef velden mededelen aan de vakpers, die de amateurtelers van voorlichting zou dienen, opdat het rookgenot op andere wijze bevredigd zou kunnen worden. Het „hoofdkwartier" van deze tabaks campagne was in Culemborg en in handen van de heer Verschoor, die met zijn courant de Nederlandse „tabak kers" bijeenhield. Het toeval wilde, dat de tuinbouw school te Naaldwijk al zelf met de teelt van inlandse tabak begonnen was en het initiatief van de verschillende zijden werd gecoördineerd. Twee .Bijkstuinbouwingenieurs. Slits en Van der Ven, spanden zich voor dit plan en het resultaat was, dat er in 1944 ruim 400.000 amateurte*lers in volks tuintjes en op bouwland met de ver bouw van tabak bezig waren. De kwa liteit liet nog veel te wensen over. In de eerste plaats waren de proefvelden nog niet geheel uit geëxperimenteerd, terwijl de telers zelf meer waarde hechtten aan quantiteit dan aan kwa liteit. Het fermentatie-proces bleef het moeilijkste. De meeste telers beschik ten niet over ervaring en droogruim ten en misten het geduld de tabak een goede bewerking te laten ondergaan. Ze broedselden wat met stalmest of „bakten" de tabak in een pannetje. De resultaten waren niet schitterend en menige amateur zwoer de eed direct na de Duitse nederlaag de „plantage" te maaien en nooit meer eigenbouw te roken. Zij allen vergisten zich echter in de afloop van de oorlog. Tabak bleef een schaars artikel en de overheid ging door met het aanmoedigen van ver bouw van inlandse tabak. In Wageningen was men tot de con clusie gekomen dat een grote toekomst was weggelegd voor de kleine land- en tuinbouwbedrijven, die de tabaksteelt zouden voortzetten, terwijl het aan stellen van rijksfermenteurs, het bou wen van droogschuren een oordeel kundige bewerking garandeerden. Dat dit optimisme in onze nationale tabak gewettigd is, moge blijken uit 't feit dat tijdens de oorlog reeds im porteurs een'protest lieten horen tegen de exploitatie van inlandse tabak, om dat ze een gevaar vreesden voor de naoorlogse omzet. Ervaren rokers keurden. IN NAVOLGING VAN landen als België, Denemarken en Zwitserland heeft de overheid thans besloten de nationale tabaksteelt te blijven stimu leren. De gebieden rondom Ameron gen en in het land van Maas en Waal hebben het bewijs geleverd dat de teelt van bruikbare tabak voor siga ren en kerftabakindustrie mogelijk en lonend is, zowel op zandgrond als op de klei. In 1947 was de totale opbrengst van beide gebieden circa 80 ton of 2000 kg. per ha. Voor dit jaar wordt een oogst ver wacht van pl.m. 500 ton droge tabak, dus meer dan het zesvoudige van het vorige jaar. Naast de stimulerende ac tiviteit van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst is deze uitbreiding het ge volg van de aanzienlijke kwaliteitsver betering en de iedere aanplant over treffende vraag van de sigaren- en kerftabakindustrie. Merkwaardig in dit geval is, dat het publiek, dank zij de stinkende oorlogs ervaringen een groot ongewettigd vooroordeel heeft tegen de „eigen bouw". Dit moge blijken uit het feit, dat onlangs enkele ervaren rokers uit z^s kistjes een pijp mochten stoppen om de tabak te keuren. Ze wisten inlandse tabak was gedaan. Ze roem- daarbij niet, dat er in één der kistjes den om strijd de kwaliteit en proef den er „import" uit. Nieuwe aanplant. IN NOORD-BRABANT heeft zich reeds een geheel nieuw teeltgebied ge vormd dat de oude teeltgebieden nu reeds overvleugelt. De nog te velde staande oogst is reeds geheel door de verwerkende industrieën opgekocht, opdat geen blad tabak voor de vrije verkoop beschikbaar zal zijn. Het volgend jaar zal het areaal nog meer worden uitgebreid met gebieden als de Veluwe, Achterhoek, Twente, Limburg en afgeveende gronden in Drente zodat het gehele gebied onge veer 1000 ha zal omvatten. Het staat vast dat de teelt van tabak de eerstkomende jaren boeren en tuin ders grote voordelen zal brengen en Nederland een aanzienlijke besparing zal opleveren. Oordeelkundige tabaks teelt belooft een blijvende bron van in komsten te zijn voor ons land, waarop de tabaksmarkt in Amsterdam zeer ze ker animo zal zijn voor een goed na tionaal product, mede omdat de prijs van inlandse tabak veel lager komt te liggen dan die van de overzeese tabak ken, en tevens deviezen zal sparen. Het zal de taak van de overheid zijn het kweken van een kwaliteitsproduct als dek- en omblad te bevorderen, teelttechnische gegevens te verstrekken en op vorming van regionale coöperaties aan te dringen. Zo is van de oorlogs- nood een vredesdeugd gemaakt en staan de zaken er thans veel beter voor vooral als straks de industrie nog meer gelegenheid krijgt het inlandse pro duct met de importtabak te ver mengen. De oorlogsexperimenten hebben ge leid tot een erkende nijverheid, waar van de producten thans al zo goed zijn dat men rustig de ramen dicht kan laten. In 1943 werden op last van de be zettende macht de werkgebouwen van het Hoogheemraadschap Noord-Hol lands Noorderkwartier te Petten af gebroken. Dat was niet de eerste maal in de geschiedenis, dat de gebouwen van het Hoogheemraadschap voor de Honds- bossche Zeewering door vijandelijke machten werden vernield. En was het niet de hand van een allesverwoes tende tegenstander, dan was het wel de rode haan, die historische gebouwen en waardevolle archieven vernietigde. Maar hu werd onder architectuur van de heer J. H. Roggeveen uit Ber gen weer een nieuw gpbouw opgetrok ken, Gisteren werd het met enige plechtigheid geopend. De plechtigheid. Talrijke genodigden waren voor het gebouw aanwezig, toen mr. Kamp uit Alkmaar, dijkgraaf van het Hoog heemraadschap, met een korte rede de heer B. de Vries, lid van Gedepu teerde Staten speciaal belast met de zorg voor de Waterstaatsaangele genheden inleidde. Mr. Kamp memoreerde diverse fei ten uit dg geschiedenis van de Honds- t!osse Zeewering, waarna hij het woord aan de heer De Vries gaf. Deze schetste eveneens het verle den, daarbij langer stil staande bij de achter ons liggende bezettingsjaren, waarin het vorige dienstgebouw van het Hoogheemraadschap te Petten verloren ging. De heer De Vries onthulde de steen, die in de gevel vai\ het gebouw is aangebracht en waarop een gedicht staat van de dichter A. Roland Holst, dat uitgebeiteld werd door mevrouw PotVan Regteren Altena, beiden af komstig uit Bergen. Na de onthulling zaten de genodig den in het gebouw aan een maaltijd, waarbij o.a. werd gesproken door mr. Kamp, mr. D. Breebaart, burgemees ter van de Zijpe, de dichter A. Roland Brand op het vliegveld Valkenburg Gistermorgen om half negen brak brand uit in een houten vliegdienstge- bouw van het vliegkamp Valkenburg. De brand is grotendeels 'met eigen mid delen bestreden. De brandweren uit Katwijk, Leiden en Wassenaar waren op het terrein aanwezig. De materiële schade is gering. Er zijn geen vliegtui gen beschadigd. MONUMENT ONTHULD TE DELFT Donderdag werd in het hoofdgebouw der technische hogeschool te Delft een monument onthuld gewijd aan de na gedachtenis van hen, die tengevolge van het oorlogsgeweld aan de hoge school zijn ontvallen. Op dit monu ment zijn niet minder dan 185 namen van gevallenen vastgelegd, van wie acht docenten. ALWEER EEN VLUCHT NAAR HET WESTEN C Volgens het met Amerikaanse licen tie verschijnende blad Der Abend, is Thüner, hoofd van de criminele poli tie te Mecklenburg, vergezeld van en kele politiefunctionarissen, naar West- Duitsland uitgeweken met medeneming van de volledige dossiers over reorga nisatie van de politie in de Sovjetzone. CLANDESTIENE SLACHTERS Na veel moeite is het de rijkspolitie te Tweede Exloërmond en Valther- mond gelukt een complot van clan destiene slachters te ontmaskeren. Het spoor leidde naar een klein schuurtje, waar het vee, dat gestolen werd, is geslacht. De hoofddaders werden inge sloten. Marktberichten ALKMAAR, 20 Oct. 1948. (Alkm. Exportveiling)Aardappelen: BI. Eigen heimers 56 en Bevelanders 6; Slabo- nen z. dr. 4672; Stoksnijbonen 3280; Pronkbonen 2842; Tomaten A 3058; Tomaten Bonken 2028; Witlof 2262; Bloemkool I 3038 en 1225; Rode kool 613; Savoye kool 8; Groene kool 610; Spruitkool 2258; Spinazie 18 .37; Postelein 12—32; Sla 2—16; Andtj- Holst en de heer Hollander, die sprak vje 49; Radijs 2.50; Rode bieten 6; namens de 43 dijkwerkers en steen zetters, die eveneens aanwezig waren In het gebouw was een kleine ten toonstelling ingericht. Historische stukken betreffende de Hondsbosse Zeewering, tekeningen van voormalige gemeenlandshuizen, foto's van oud- Petten e.d. waren op overzichtelijke wijze gerangschikt. Op de bijzonderheden komen wij morgen terug. Wij hopen dan tevens een foto van de onthulling te plaat sen. Wat voor de tweede wereldoorlog als onmogelijk werd ^schouwdis wer kelijkheid geworden: grote hoeveelheden vracht worden door de lucht ver voerd. Er reeds speciale vrachtvliegtuigen, die 7 ton en meer vervoeren kunnen. Een vrachtspecialist aan het werk hoog boven de Atlantische Oceaan. Bospeen 514; Winterpeen 5.506.30; Waspeen 713; Uien 68; Uien drielin gen 2.50; Prei 79; Druiven: Franken- thalers 82—100 en Alicante 80106. Ap pels: Glorie van Holland 5055. Peren: Conférence 4260; Doyenne du Comice 5282; Emile d'Heyst 58; Legipont 52 70; Soldat Laboureur 5258; Williams Duchess 4046; Zwijndrechtse Wijn peer 4250. LANG. GROENTENCENTRALE, 21 Oct. 1948. 4500 kg Aardappelen: Beve landers 5.405.50, Blauwe Eigenheimers 6.20—6.70; 21000 kg Rode kool 6—8.70; 22000 kg Gele kool 5—7.20; 50.000 kg Groene kool 5—6.80; 244000 kg Witte kool 45.10; 2100 kg Slabonen 5292; 11000 kg Uien 77.40, grove uien 6.20 6.80; 20.000 kg Andijvie 4—4.10; 550 st. Bloemkool 1426. NOORDERMARKTBOND, 21 Oct. '48. 34000 kg Rode kool 6—7; 1000 kg Gele kool 5; 307000 kg Witte kool 4—5; 13000 kg groene kool 5—7.60; 12000 kg aard appelen: Blauwe Eigenheimers 6.40—7, Bevelanders 5; 14000 kg Uien 6.50—7.10, drielingep 5—5.20 en Nep 7.50—8.80; 9000 kg Andijvie 44.10; 800 kg Peen iii 4.70; 11000 kg Slabonen 35—71. WOGNUM, 20 Oct 1948. Aardappelen 4 80—5.80; Slabonen 48—78; Uien 6.10— 7.40, drielingen 5; Rode kool 6.10—8; Gele kool 6.80—7; Groene kool 6.70— 8.20; Witte kool 55.10; Andijvie 4 5 70; Druiven 70—100; Spruitkool 38— 41; Knolbieten 66.80; Breekpeen 4 8 30; Sla 3.505.10; Nouveau Poiteau 30 45; Emil d'Heyst 4458; Laxton 42 59; Zwijndr. peer 40—52; Sucle Magrio Reinet 37—55; Cox Orange 68—96; Glo rie v. Holland 51—86; Alington 56—73; Beurrè Clairgeau 35—55; Doyenne de Comice 50—92; Calabas 51. Gisteravond hebben in de Ridderzaal te Den Haag vooraanstaande personen uit de beweging van Europese federa listen gesproken over de noodzakelijk heid te komen tot een eenheid in Eu ropa, waartoe het bijeenroepen van 'n Europese Assemblee reeds een eerste stap zou kunnen vormen. Door Frankrijk werd reeds het voor stel ingediend om de vijf landen der West-Europese Unie het initiatief te doen nemen tot het bijeenroepen van deze Europese Assemblee. Met dit voorstel hebben zich Frankrijk, België en Luxemburg reeds accoord ver klaard. Buiten de kring der vijf lan den van het pact van Brussel spraken zich ook reeds Italië en Ierland ten gunste van het voorstel uit. Engeland nam tot nu toe nog een enigszins aarzelende houding aan. De Nederlandse regering heeft nog geen duidelijk standpunt bepaald. Deze bijzondere vergadering was de eerste grote openbare manifestatie na het congres van Europa, dat in Mei in 's Gravenhage gehouden werd. Het woord werd achtereenvolgens gevoerd door the right honourable Duncan Sandys, oud-minister in het Engelse oorlogskabinet en voorzitter van het Internationaal Coördinatie comité der bewegingen voor de een heid van Europa, door de heer P. J. S. Serrarens, lid der Tweede Kamer van de Katholieke Volkspartij, door de heer Andre Philip. Frans oud-minister van financiën en lid van de Assemblee Nationale en door de heer Koos Vor- rlnk, voorzitter van de Partij van de Arbeid. Zij werden ingeleid door de voor zitter van het uitvoerend bureau van de „Union Europeënnè des Federalis- tes", prof. dr. H. Brugmans. Aan het einde der vergadering stel de hij voor een telegram te zenden aan de raad der ministers, waarin er bi; de Nederlandse regering op aan gedrongen Vverd haar steun te verle ren aan het Frans-Belgisch initiatief tot het voorbereiden van een Europese Assemblee. Met ingang van 1 Januari 1949 zullen de waterleidingtarieven voor bedrijfs- water in de provincie Noord-Holland verhoogd worden. Naar aanleiding daarvan hebben de Kamers van Koop handel en Fabrieken in Noord-Holland eei request gezonden aan Gedeputeer de Staten van Noord-Holland. Het be helst het verzoek deze aangekondigde verhoging ongedaan te maken. In de kringen van het bedrijfsleven bestaat over de verhoging ernstige ongerust heid, omdat daardoor de lasten op de bedrijven zwaarder worden, terwijl de watertarieven in Noord-Holland toch al hoger zijn dan in andere streken. In het request worden drie argumen ten tegen de huidige plannen aange voerd: 1. vermindering van de exploi tatie-reserve van 't provinciaal water leidingbedrijf over 1947 is een gevolg van incidentele oorzaken, terwijl de reserves aan het einde van het jaar nog 16,7 pet. van het geïnvesteerde ka pitaal bedragen. 2 Tengevolge van ver spilling en overmatig gebruik door par ticulieren in 1947 betaalde deze cate gorie van afnemers slechts 12,2 cent per kubieke meter voor 't verbruiks- water in plaats van de gestelde een heidsprijs van 20 cent. 3. Het gebruik van terreinen voor recreatieve doel einden legde extra lasten op het be drijf. Dienstweigeraars gestraft Wederom heeft de krijgsraad te As sen een tweetal gevallen van dienst weigering te behandelen gekregen. De boerenknecht Ekke van den B. te Hee renveen weigerde dienst, omdat zijn geweten hem verbood, aldus verklaarde hij, zijn medemensen te doden. De krijgsraad veroordeelde hem tot 3 jaar met aftrek. De tweede dienstweigeraar was de 20-jarige Jakob D. uit Odoorn, wiens gewetensbezwaren niet waren erkend, cok al niet omdat hij tijdens de bezet ting munitie voor de Duitsers had ge laden. Ook hij werd tot 3 jaar met af trek veroordeeld. ONDER EEN TRAILER TERECHT GEKOMEN In de nacht van Woensdag op Don derdag is onder Putte de ruim 20 jarige kommies der belastingen W. F. Dam onder een 12-tons trailer terecht geko men. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom ver voerd. Enige uren later is hij ten ge volge van de bekomen verwondingen overleden. De geruchten, dat na dit romer seizoen de New-Look weer tot het verleden zou behoren, deden bij som mige onzer de veronderstelling post vatten, dat de korte rok weer favo riet zou worden. Niets in minder waar. Wel hebben verschillende con fectiemagazijnen ln de uitverkoop zoveel mogelijk de mantels en ja ponnen met korte rokken opge ruimd, omdat deze anders waar schijnlijk tot de winkeldochters zou den gaan behoren, waardoor de scha de veel groter zou zijn. Dit heeft ech ter met de nieuwe lijn niets te ma ken. De korte rok is en.... bi«lt voorlopig taboe. De Ingrijpende ver anderingen die werden aangekon digd zijn achterwege gebleven. De roklengte zoals zij over het a.ge meen door de Hollandse vrouw werd gedragen, is gebleven, n.1- ongeveer 30 a 35 cm. van de grond- De lengte tot de enkels vindt voorlopig gelukkig nog geen genade, in de ogen der modekoningen. De rokwijdte is weer zeer variërend. Er zullen heel nauwe mna-. ook heel wijde rokken worden gedragen. Het verstandigste is eenter ook hierbij de gulden middenweg te bewandelen. Het korte manteltje blijft nog en voque. Het modelleje dat wij nier afbeelden is, omdat het kan worden gesloten bijzonder practisch- Met de vlotte japon vormt het een eenvoudig, modieus geheel Deze vlotte mantel zou heel gemakkelijk van een oude te korLe mantel kunnen worden gemaakt- In de taille is een schuif aange bracht. waardoor elastiek wordt gehaald. Het klaar-geknipte patroon van dit model is onder No. J £bt>ait> voor de bovenwijdte 92—100 en 108 cm. verkrijgbaar. Aan stof is voor 100 cm. bovenwijdte ca. 2.30 m. stof van 140 cm. breed nodig. De japon, die van dunne, soepele wollen stof wordt gemaakt, kan onder No. J 2653 16 voor de bovenwijdten 94—104 en"12 cm. worden oesteld. Voor dit model is voor 104 cm- bovenwijdte ongeveer 4.50 m. stof van 90 cm. breed nodig De patronen kunnen worden besteld bij de administratie van Beha „Het Nieuwe Modeblad", Kr. Nw. Gracht 66, Utrecht. Deze modellen zijn overgenomen uit Bella .Het Nieuwe Modeblad"- (Van onze economische medewerker) JJE VER. STATEN, wij hebben het al eens meer gezegd, zijn wel bereid de 16 Europese landen geldelijke steun te verlenen, doch daar staat tegenover, dat zij precies willen weten hoe mo menteel elke cent wordt uitgegeven en op welke wijze de landen in de loop van de komende jaren (om pre cies te zijn tot 1 Juli 1952) hun .econo mische leven met dit geld denken te verbeteren. De controle op de huidige uitgaven vindt in de Ver. Staten plaats en wij krijgen eerst dan de dol lars uitbetaald, als de door de impor teurs in te vullen formulieren stuk voor stuk zijn goedgekeurd. Om nu echter tevens te kunnen beoordelen of wjj de geleende dollars ook in de ko mende 4 jaren op doelmatige wijze zullen besteden, hebben wij en de an dere landen de opdracht gekregen 'n schets te maken van onze toekomst plannen. Tezamen met België en Luxemburg heeft Nederland thans zo'n schema ontworpen en gedrieën hebben zij dit „programma op lange termijn" inge diend bij de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking (O.E.E.C.) te Parijs. De Beneluxlanden hebben nu als doel voor ogen in 1952/ 53 een evenwichtige betalingsbalans te verkrijgen. NEDERLAND VOERT per jaar veel meer goederen in dan het uitvoert. Wij moeten dus veel meer aan het buiten land betalen dan wij ervan ontvangen, hetgeen ons echter mogelijk is. omdat wii uit hoofde van transportdiensten geld uit 't buitenland ontvangen, omdat wij rente krijgen van in*het buitenland belegde kapitalen en omdat wij voor het verschil leningen ontvangen. Al die uitgaven in en de ontvangsten uit het buitenland vormen tezamen nu de betalingsbalans. Zulk een balans wordt thans voor de drie landen als geheel opgesteld. De invoeren, de uitvoeren, de transportdiensten, de te betalen en ontvangen renten, dit wordt alles bij elkaar gevoegd. Maar, er staat dat deze balans in evenwicht m9et zijn. En dat wil zeg gen, dat de productie in de drie lan den zo hoog moet worden opgevoerd, dat de verkoop van een deel hiervan in het buitenland tezamen met de ont vangen renten enz. voldoende is om in het buitenland goederen te kopen voor consumptie en voor investering (machines, grondstoffen, enz.) Doch niet alleen moet die productie groot genoeg zijn, maar en dit is een extra moeilijkheid er moet ook een afzetgebied in het buitenland voor gevonden worden. Moeilijke problemen. Deze beide problemen (vergroting productie en het vinden van afzetge bieden) zijn zeer moeilijk op te lossen. De bevolkingsdichtheid van de Bene lux en de groeiende bevolking van Ne derland dwingen tot extra industriali satie, de uitschakeling van Duitsland beroofde ons van een belangrijke le verancier en afnemer. Indonesië is in stede van een lust (wij dankten er 9 pet. van ons inkomen aan) een last ge worden. Om het doel dan ook onder deze omstandigheden te kunnen bereiken, wil men nog niet terug naar een vol komen economische vrijheid. Wel zul len veel beperkingeh worden opgehe ven, rantsoeneringsmaatregelen en prijsvoorschriften voor alle niet-vitale goederen, doch de algehele vrijheid, die voor menigeen in de verte lonkt, bomt nog niet weerom. Wij krijgen en dit is7 in het kader uit deze officiële monden een nieuwe term een gerichte economie: de to tale consumptie blijft binnen zekere perken ten einde zeker te zijn, dat 't restant van de invoer voor de aankoop van machines enz. wordt gereserveerd. M.a.w., de productie wordt ten koste van de consumptie uitgebreid. Daar naast zorgt de regering met behulp van monetaire maatregelen ervoor, dat de werkgelegenheid op een hoog peil blijft gehandhaafd: zij waakt dus met alle middelen tegen werkloosheid. Natuurlijk zijn er nog vele details. Maar al deze bij elkaar geven de in druk, dat met dit „long term" program ma 'n goede gooi gedaan wordt naar 'n grotere welvaart voor de Beneluxlan den. De Ver. Staten zullen er uit le ren, dat hun goede geld niet naar kwaad geld wordt gegooid, terwijl de ar.dere landen uit ons voorbeeld kun nen leren, dat eendracht ook in f economie belangrijke resultaten kan opleveren. LOUIS SALOU OVERLEDEN. De 46-jarige filmacteur Louis Salou is gisterochtend na een korte ziekte overleden. Hij was op het toneel begon nen en had zich daarna aan de film kunst gewijd, waar hij belangrijke rol len vertolkte, o.m. in „Boule de Suif", „Carrefour de Crime", en „La Char treuse de Parme". Hij had onlangs „Les Amants de Verone" en „Fabiola" vol tooid. NIEUWE ECA-TOEWIJZING Aan elf landen is door de ECA een bedrag van 52.816.005 dollar toegewe zen. Aan Nederland en Indonesië werd een bedrag van 4.749.225 dollar toege wezen voor de aankoop van melkpoe der, kantoormachines, mais en hout, het laatste uit Canada. ook als het bij de bank staat. Dat kan alleen door lid te worden van een Coöperatieve Boerenleenbank. Alleen dan heeft l' medezeggenschap, maar li vindt tevens voordeel en gemak in al Uw geldzaken. Aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank te L'lrecht

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 5