Franse regering laat schieten op de stakende mijnwerkers Zal Veiligheidsraad toch nog een oplossing vinden voor Berlijn? Premiers van het Britse Gemenebest zijn het eens Zaterdag 23 October 1948 VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN 70e Jaarpino No. 1944 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Revolutionaire actie neemt scherper vormen aan Republiek aanvaardt voorstel-Cochran Nederland geeft bloed Gevallen in Indonesië BevelStaakt het vuren' is gisteren gegeven Sjahrir in de federale interim-regering Mooi Frankrijk werd arm Frankrijk Sovjet-manoeuvres boven Berlijn Twee kinderen overreden Treurige toestanden als gevolg van de stakingen Nieuwe resolutie zou een zwijgende instemming van Wysjinsky verwerven Weerbericht Sjarifoeddin zou zijn gearresteerd Hij dook zijn snoek na „Nijmegen" voor 2'/2 millioen verzekerd Drama op het eiland Bentinck Geheime bergplaatsen in auto's BUREAU: Koningstraa' 7880 Den Helder Telefoon 2345 poet gironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred. C. A Dekkers Directie: j BIJUSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct. per mni. - Kleine advertenties t, Jutte rtjes") tot 15 woor den 1—woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten Het Franse kabinet heeft besloten de veiligheidswachten de bevoegdheid te verlenen om vuurwapenen te gebruiken, als zij zouden worden aangevallen door een groot aantal mannen met werktuigen of stukken metaal, na het geven van ge gebruikelijke waarschuwing. De Franse regering heeft ook besloten de on middellijke hulp in te roepen van de reserves van de gendarmerie. Alle buiten landers. die meedoen aan de demonstraties, zullen Frankrijk worden uitgezet, prefecten zullen het recht hebben alle vergaderingen te verbieden. Dit regeringsbesluit tekent de ernst van de toestand in Frankrijk. Uit tal van plaatsen komen berichten binnen „ver botsingen. Te St. Etienne kwam tie politie in botsing met stakers; twee personen werden gedood. Te Monceau les Mines zijn volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken een kolonel en zeventig manschappen van de Vei ligheidspolitie omsingeld en gevangen genomen door de stakers. Na een botsing te Firminy zijn drie Stekers met schotwonden naar het zie kenhuis vervoerd. D« Republikeinse regering heeft, naar Antara mededeelt, het voorstel van Merle Coehran, het Amerikaanse lid van de commissie van Goede Dien sten, aanvaard als basis voor onder handelingen. De Republikeinse minister van voor lichting, Moh. Natsir, heeft tegenover de pers medegedeeld, dat de Republikeinse regering van mening is, dat het voor stel van Coehran op de agenda van de kemende onderhandelingen zou kunnen worden geplaatst. Natsir zeide, dat hieruit niet de ge volgtrekking mag worden gemaakt, dat de republiek het gehele voorstel goed keurt. „In ieder geval dient te worden voldaan aan de voorwaarden voor de hervatting van de besprekingen", aldus Natsir. Deze voorwaarden zouden o.m. inhouden de erkenning van de politieke immuniteit van de leden der republi keinse delegatie en het ongedaan ma ken van de maatregel tot uitleiding van republikeinse ambtenaren uit Ba tavia. Natsir meende, dat 't zeer waar schijnlijk was, dat de partijen spoedig bijeen zouden kunnen komen. Ten aanzien van de amendementen, die door Nederland op het voorstel van Coehran zijn ingediend, zeide Natsir volgens Antara: „Deze amendementen bespreken wij niet". De algemene oproep, welke aan de donors in Nederland na de brand in het Amsterdamse Veem is gericht, heeft groot succes opgeleverd. Uit het gehele land komen per week 1200 flessen (600 liter) bloed binnen. Dag en nacht blijft het personeel van het laboratorium van de Amsterdamse Bloedtransfusiedienst bezig om deze zendingen te verwerken. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: korp. W. Achterhof, legernr. 241012010. afkom stig uit Zuidbroek. Gesneuveld 15 Gc- tober 1948. Sold. J. Beumer, legernr. 271112181, afkomstig uit Amersfoort. Gesneuveld 13 October 1948. Korp. W. Binnema, legernr. 211130002, afkomstig uit Barradeel (Fr.). Gesneuveld 17 Oc tober 1948. Koninklijk Ned.-Ind. leger: Res. 2e 11. infie. J. G. de Nijs, afkomstig uit Bergen op Zoom. Gesneuveld 13 Octo ber 1948. Sergt. maj. instr. infie. A. L. Zimmerman, stbnr. 85803, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 13 October 1948. Koninklijke Marine: Heeft in deze Periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Volgens officiële Israëlische berichten is de strqd in de Negeb (Znid-Palesti- na) om dertien uur gistermiddag, de door de bemiddelaar der V.N. gestelde limiet, geëindigd. De Egyptische premier Nokrasjy Pasja heeft bekend gemaakt, dat het bevel tot het staken van het vuren gis termorgen naar het Egyptische leger in Palestina was verzonden. Ook de Israëlische regering heeft gis termiddag haar troepen in de Negeb bevel gegeven het vuren te 1 uur te staken, overeenkomstig het bevel van de waarnemende bemiddelaar voor Pa lestina. r Volgens een Israëlisch woordvoerder zijn troepen van Israël de laatste paar uur vóór het tijdstip waarop het vu ren gestaakt moest worden, tot dicht bij Gaza opgerukt. Zij zouden het stra tegisch belangrijke aan de spoorlijn gelegen dorp Beith Hanoem en de voor naamste verbindingsweg langs de kust tussen Madjdal en Gaza in handen ge kregen hebben. De woordvoerder sprak met nadruk de Egyptische bewering tegen, dat Beersjeba door de Egypte- naren heroverd was. Reeds enige dagen doen te Bandoen^ en Batavia geruchten de ronde als zou aan Sjahrir een zetel zijn aangeboden in de Federale Interim Regering door Anak Agoeng gde Agoeng, premier van Oost-Indonesië. Anak Agoeng verklaar de tegenover Aneta, dat deze berich ten geen juist beeld geven, en dat het niet in de bevoegdheid van de pre mier van Oost-Indonesië ligt om acn wie dan ook een zetel in de Fe derale Interim Regering aan te bieden. De Sovjet-vertegenwoordiger bij de Berlijnse luchtveiligheidsdienst der vier bezettingsmogendheden heeft medege deeld, dat de Sovjetluchtmacht heden manoeuvres zal houden in de lnchtcor- ridor nabij Parleberg en Elstal. Er zul len eveneens manoeuvres worden ge houden te Dellgow, b(j de vlieghaven van Berlijn, Gatow, waar zich een Rus sisch vliegveld bevindt. De Ameri kaanse en Britse afgevaardigden heb ben mondeling tegen deze manoeuvres geprotesteerd. Vrijdagmiddag is een verkeersonge val gebeurd op de Zijlsingel te Leiden, dat aan de negenjarige Andries Zirkzee het leven heeft gekost, terwijl zijn vriendje, de 6-jarige Jan Steenbergen, ernstig werd gewond. Beide kinderen zaten rustig op het trottoir te spelen en werden door een tractor met aan hangwagen aangereden. WEER EEN BOM GEVONDEN Vrijdagmiddag stootten grondarbei- ders te Doorwerth bij hun werkzaam heden op een scherp gestelde vlieg tuigbom van 500 kg. Onmiddellijk werd de mijnopruimingsdienst gewaar schuwd, die in een uur tijd de bom demonteerde. Instemming met West- Koningin Elizabeth van Engeland, heeft het eredoctoraat in de rech ten ontvangen van de Universiteit van Camhridge en is daarmee de eerste vrouw, die erkend wordt als lid van deze eeuwenoude instelling. rvE HEER J. A. G. VAN RIET, de eige- naar van het bekende hotel Victory te Alkmaar, die zich thans op een za kenreis in Frankrijk bevindt, schrijft ons uit Lille: Het reizen per KLM blijft toch altijd een genot. Nauwelijks waren we los van Schiphol, of we werden al verwend roet kauwgom, koffie, cake en een tablet melkchocolade. Zonder bon. Ge schenk van de KLM. Precies als Je Lucky Strikes, die we ook zonder bon kregen. Wie deze service ziet, begrijpt iets van Plesmans succes, dat gebaseerd is op de stelling van ieder goed zaken man: de cost gaet voor de baet uit. Zo heeft de KLM haar uitstekende naam over driekwart van de wereldbol ver overd. En dat is iets om trots op te zijn voor iedere Nederlander. Trouwens: dat vleugje nationale trots wordt wel heel sterk voor wie op het Europese samenwerking Op de bijeenkomsten van minister presidenten van het Britse Gemenebest van de laatste twee weken zijn vele kwesties van algemeen belang bespro ken, waaronder internationale betrek kingen, economische aangelegenheden en verdediging. Met de besprekingen is een aanzien lijke eenheid van zienswijze onder alle regeringen van het Gemenebest geble ken over het standpunt inzake de hui dige wereldvraagstukken. Dit standpunt is principiëel gebaseerd op hun steun aar de doelstellingen der V.N. en hun vastbeslotenheid het werk dezer orga nisatie volledig effect te doen sorteren. Alle regeringen van het Gemenebest hebben besloten samen te werken met andere regeringen op democratische basis „om de wereldvrede te vestigen". In verband hiermee bevestigen de rege- ringsvertegenwoordigeri hun voorne men de economische kracht van hun landen op te voeren en alle toepasse lijke maatregelen te nemen ten einde agressie te voorkomen en af te weren. Tevens zullen zij alles in het werk stel ler. bronnen van welvaart aan te boren ten einde een hogere levensstandaard te bereiken, in het bijzonder voor de volken van de minder ontwikkelde lan den der wereld en als een construc- CLANDESTIENE EIERHANDEL Vrijdag heeft de tuchtrechter zitting gehouden te Barneveld. Behandeld werden o.m. de zaken tegen een eier- handel uit Barneveld en tegen een eier- handelaar uit Putten. Van êerstbedoel Je werd aangenomen dat er ruim 120.000 eieren niet verantwoord konden worden. Vonnis: f. 10.000 met voor waardelijke intrekking de erkenning als cierenhandelaar en sluiting van het bedrijf, De handelaar uit Putten zou o.m. 40.000 eieren clandestien vervoerd heb ben, verder een groot aantal eieren zonder afgifte van pluimveezegels in ontvangst genomen en vals boek ge houden hebben. Deze zaak werd voor nader onderzoek aangehouden. Verwachting tot hedenavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en verspreide opkla ringen. In het binnenland: Matige lot krachtige en aan de kust tijde lijk nog harde of stormachtige wind. Minder zacht. tieve bijdrage tot het behoud van de we reldvrede. Men was het er algemeen over eens, dat de vereniging van het Verenigd Koninkrijk met de andere Westeuropese landen volgens het Pact van Brussel in overeenstemming is met de belangen van de andere leden van het Gemenebest, van de V.N. en van de bevordering van de wereldvrede. De andere regeringen van het Gemenebeil zullen geregeld op de hoogte gehouden worden van het ver loop dezer samenwerking met West- Europa. Het te Kediri verschijnende dagblad „Soeara Rakjat" bericht, dat Sjari foeddin gearresteerd zou zijn. De cor respondent van genoemd blad meldde, dat Sjarifoeddin ontdekt werd in een van de tuinen ten Noorden van Patji- tan (aan de Zuidkust van Java). Hij zou doodziek zijn gevonden, liggend op een rustbank. Antara meldt, dat de militaire com mandant van de residentie Kediri met ingang van 22 October een verschij ningsverbod heeft uitgevaardigd tegen de „Soeara Rakjat" wegens publicatie van dit bericht, hetwelk volgens het bevelschrift „nog niet officieel is" De zes neutrale staten hebben giste ren in de Veiligheidsraad ter oplos sing van de Berlijnse kwestie een re solutie ingediend. In deze resolutie wordt een beroep gedaan op de vier bezettende mogendheden alle handels- en vervoersbeperkingen te Berlijn en in de Sovjet-zone van Duitsland op te heffen. De militaire gouverneurs wor den verzocht bijeen te komen om het Duitse muntvraagstuk uiterlijk 20 No vember opgelost te hebben. De raad van ministers yan Buitenlandse Zaken zou binnen tien dagen na 20 Novem ber of te eniger tijd omstreeks deze datum bijeen moeten komen ter be spreking van de Duitse kwestie. In de resolutie wordt voorts verzocht om viermogendhedencontrole van 't Duit- Se muntstelsel. Nadat de afgevaardigden van China, Syrië, België en Canada hun instem ming met de resolutie hadden te ken- r.en gegeven en de vertegenwoordiger Een Amsterdamse visser heeft een poldersloot bij Wilnis een snoek van ruim een meter lengte gevangen die een gewicht had van 20 pond. Deze uitzonderlijke vangst is de fortuinlijke visser echter niet in de schoot geworpen. Nadat het hengel snoer gebroken was, is de visser, die zich zijn buit al zag ontschieten, met een snoekduik op zijn prooi gespron gen. Hij vatte de snoek achter de kieuwen en wist hem in een bootje te trekken. DRAADBREUK VEROORZAAKT VERTRAGING Vrijdagmiddag omstreeks vier uur brak een draad van de bovenleiding van de spoorlijn ZaandamAmster dam. De electrische treinen komende van Zaandam moesten daardoor om gelegd worden over de er naast gele gen baan van Amsterdam. Hierdoor ontstond enige vertraging. Omstreeks half zes kon het treinverkeer normaal voortgang vinden. van Columbia als een der opstellers van de resolutie de hoop had uitge sproken, dat de vier grote mogend heden „de verzoeningsgezindheid van de zes neutrale landen zullen delen", besloot de voorzitter, dr. Bramuglia, de V.S., Engeland, Frankrijk, de Sov- et Unie en de Oekraïne twee of drie dagen te geven om zich volledig van de inhoud van de resolutie op de hoog te te stellen. Te elfder ure diende de Sovjet-Unie een amendement op de resolutie in. Naar verluidt is Wyshinsky bereid zich van stemming te onthouden, in dien zijn amendement wordt aange nomen. De zitting van de Veiligheidsraad is daarop tot Maandagmiddag verdaagd. 1 - Blijkens de „Daily Telegraph" is de „Nijmegen" bij Lloyd's en bij Engelse verzekeringsmaatschappijen verzekerd voor negenhonderdduizend dollar, of ongeveer twee millioen vierhonderd duizend gulden. De verzekering luidt in Amerikaanse valuta teneinde even tuele waardeverandering tengevolge van wijzigingen in de wisselkoersen tussen Engeland en Nederland te ver mijden. Uit Brisbane wordt gemeld, dat waarschijnlijk op 19 personen na de gehele bevolking van het eiland Bentinck in de Golf van Carpentaria (Noord-Australië), zijnde 49 zielen, is omgekomen. Volgens nog onbevestigde berich ten had een vloedgolf de water voorraad weggeslagen. Men neemt aan, dat de meeste der 30 omgekomenen van dorst zijn ge storven, terwijl de rest het slachtoffer werd van een ge vecht tussen de eilandbewoners. ogenblik in Frankrijk reist. Na een kort verblijf in Brussel waar de winkels vol liggen met onbetaalbaar-dure waren kwamen we in Lille, de stad waaraan ik zoveel aangename herinneringen be waar uit de jaren, die ik hier als jon geman doorbracht. Och, hoe gaat dat? De herinneringen doen ons de dingen uit het verleden, die goed waren, steeds schoner, steeds groter, steeds belang rijker lijken. In dit geval betekende de confrontatie met de werkelijkheid wel eec bijzonder grote teleurstelling. Mooi Frankrijk is arm Frankrijk geworden. De innerlijke tegenstellingen en de sociale onrust hebben het land zwaar der geteisterd dan men zich in Hol land in het algemeen wel realiseert. De portier van ons hotel zat van avond bij het vlammetje van een car bidlamp te schrijven. Na een half uur kwam er weer een kwartier electrisch licht. Staking.Men hoopt dat het mor genavond beter zal zijn. Men hoopt. En men kankert. En men laat Gods water over Gods akker lopen. Zo is de stem ming hier in Lille. We lopen een café binnen. Het is er donker. Hier en daar flakkert een kaars ln een fles. Ik vraag naar een kop ge filterde koffie, die lekkere, zoals ik ze vroeger dronk. Het spijt me, zegt de kellner, maar ik kan u niet helpen. Er is geen gas. En dtis is er geen kokend v^ater. Men hoopt dat het morgenavond beter zal zijn. Ik vraag links en rechts naar de oorzaken van de moeilijkheden. Maar niemand geeft me een afdoend antwoord. Ze weten het zelf niet. De een zegt: het is de schuld van de vak bonden, de ander gelooft dat de rege ring te laks is, de een zweert bij het communisme, de ander roept om De Gaulle. De mensen zijn hier slechts één in de ontevredenheid; de spreekwoor delijke Franse esprit bestaat niet meer. Het leven is veel te duur. Vrijwel niemand komt met zijn salaris toe. Be halve het brood is alles van de bon. Maar onbereikbaar. Vlees kost 500 francs per kilo, een paar herenschoenen kosten 4000 francs; een ei komt op 50 centen. En mocht ge een haas willen eten, dan hebt ge 1500 francs neer te tellen. Wat de boter kost weet ik niet, maar dat is ook niet belangrijk, want ge krijgt hier toch maar 100 gram per maand. Wilt ge nog wat prijzen horen: een herencostuum kost 30.000 francs Een kennis van ons liet een mantel maken. Drie meter stof kostten haar 6000 francs, de kleermaker vroeg voor het maken óók maar 6000 francs. En (om niet uit de toon te vallen) voor het bontgarnituurtje op de kraag betaalde zij 4000 francs. Wie een een voudige maaltijd gebruikt (voorge rechtje, biefstuk, half flesje wijn en een stukje kaas na) is 1700 francs kwijt. Reeksen nullen achter de prijzen spre ken de duidelijkste taal over de econo mische toestand in dit arme land. In betere dagen konden de café's van Lille zich in grote belangstelling ver heugen. Nee, ze zijn thans niet leeg, zoals u denkt. Het is veel erger: ze be staan niet eens meer. Huizen met klin kende namen op de beste stand zijn verdwenen. Veranderd in winkels of eenvoudig dichtgespijkerd. En de café's die nog proberen het leven te rekken zijn troosteloos leeg en sluiten om elf uur. Om 12 uur is het in de hoofd straat van Lille even stil als op een w%nterse regendag aan het strand in Bergen. Maar de bioscopen draaien. Voor de ingang staan borden: „Hier geen storing, wij draaien met eigen stroom". Als in de hongerwinter van 1945 in Nederland.. Wie hier aan Nederland denkt krijgt een warm gevoel om het hart. Want wie de toestanden in Frankrijk verge lijkt met de verhoudingen in Neder land, houdt alleen maar reden tot dankbaarheid over om het feit dat hij Nederlander is. W/IJ HADDEN HET gister over 't A Li II geluk, dat een 500ste of 5000ste Ambtenaren missen soms de humor bezoeker gewoonlijk ten deel valt. Zijn perk anderhalf maal zoveel ongeluk vrouw wordt onder bloemen bedolven en hij heeft handen te kort om de on verwachte presentjes in ontvangst te nemen, nog afgezien van zijn vreug de over allerlei schone beloften vaD plezierreisjes, die hij met zijn familie mag maken en dure hotels waarin hü voor niemendal mag logeren. Gisteren was er weer zo'n gelukkige, een 33-jarige Rotterdamse coromission- nair. Hij werd in zijn eigen woonplaats naar het hoofdbureau van politie ge bracht door een taxichauffeur, die be weerde, dat de man beschonken was en zijn rit niet betalen kon. Het feit zou het vermelden niet waard zijn. als de politie niet tot de ontdekking was gekomen, dat hij in dit jaar de 500ste bezoeker was van de cel voor beschon- kenen. Wie verwachten mocht, dat de arrestant onmiddellijk in de gelegen heid werd gesteld zijn vrouw op te bellen teneinde het bloemstuk van de commissaris in ontvangst te kunnen nemen, komt bedrogen uit. Het jubi leum werd eenvoudig bij het nakijken van het register geconstateerd en daarna werd de jubilaris zonder eni ge tractatie zelfs zonder gelukwens in de cel gestopt om zijn roes uit te slapen. Ambtenaren hebben soms helemaal geen gevoel voor humor. ENFIN. HIJ ZIT daar veiliger dan in Kopenhagen, waar men een vriend schappelijke wedstrijd met Stockholm heeft gehouden. Het was een wedstrijd ken mitsgaders doden en gewonden dan er in Stockholm geconstateerd werden. Waar is het trouwens tegenwoordig veilig sinds de atoombom haar intre de heeft gedaan? Men dacht tot dus ver, dat Amerika alleen van dat oor logsspeelgoed bezat en dat gaf een veilig gevoel want onze vrienden van overzee sturen ons wel parcels met kleren en ingeblikte levensmiddelen, maar denken er geen ogenblik aan ons op atoombommetjes te tracteren. Even wel, het is uit met de rust want de correspondent van de New York Star te Parijs heeft uit gezaghebbende bron vernomen, dat de politiek inzake de controle op de atoomenergie van de Verenigde Staten, Canada en andere Westelijke mogendheden gebaseerd is op de veronderstelling, dat de Sovjet- Unie reeds over een atoombom beschikt of er binnen een jaar over beschikken zal. Hij acht de mogelijkheid niet uit gesloten. dat men er in Moskou een kleine voorraad van zal hebben, hoe wel ze minder effectief en duurder in productie zullen zijn. Overigens een schrale troost want ze zijn er en dat is het voornaamste. ZIJN ER. Dat hadden de Bel gische hotelhouders ook zo graag willen zeggen. maar dat konden ze niet. De lang verwachte gasten bleven uit, met het gevolg dat de inkomsten van de hoteliers aan de Belgische kust in verkeersveiligheid en Stockholm I dit" seizoen de helft kleiner waren dan heeft glansrijk gewonnen want Kopen- in 1947. Het oude spreekwoord „Geen hagen registreerde in een zelfde tijd-1 geld geen Zwitser»" was hier juiat in de omgekeerde volgorde van toepas sing. Trouwens, ook andere buitenlan ders lieten verstek gaan en het lastige deviezenvraagstuk zal daaraan wel voor een groot deel de oorzaak zijn geweest. Dan waren de Amsterdamse Kattenburgers heel wat beter af. Die kregen en helemaal zonder deviezen een vrachtauto vol kleren, etenswaren, snoepgoed en levertraan cadeau. Ten minste, zo luidt het bericht, maar de auto zelf zullen ze er wel niet bijge- kregen hebben. Enfin het was dan ook meer om die kleren te doen en ze hadden die te danken aan de Amster damse corespondent van een aantal Limburgse bladen die uitvoerig uiteen gezet had, hoe in deze wijk een groot aantal mensen in zeer behoeftige om standigheden leefde. Verpleegsters hielden in het Zuiden onmiddellijk 'n inzameling en onder leiding van „Ome Frits", een door zijn charitatief werk bekende politieman, werden jassen en mantels, - ondergoed, babykleertjes, snoepgoed en levertraan uitgedeeld. Alle kinderen werden „verblijd" met een fles levertraan. Ze zullen „Ome Frits" wel aan zijn verstand gebracht hebben dat ze liever het snoepgoed hadden, maar dat komt omdat ze na tuurlijk hun eigen belang nog niet begrijpen DE JEUGD MOET nu eenmaal te gen zichzelf beschermd worden en zo dacht men er ook in Sittard over. waar de politie bij de agent van een spoor wegboekhandel een hoeveelheid porno grafische lectuur in beslag heeft geno men. Hoe 't mogelijk is, dat er zoveel pornografische lectuur in de spoor- boekhandel in Sittard is terecht geko men blijft een raadsel, tenzij men daaronder ook de tijdschriften verstaat welke op de fotopagina's „dames" in min of meer luchtige badcostuumpjes tegen de lezers laat glimlachen. Ge meld wordt, dat de rechter nog moet beslissen of de in beslagname wettig is. Daarmee is natuurlijk niet bedoeld dat hij eerst de plaatjes zal moeten beoordelen maar wel de vraag of de politie in elke gemeente op eigen houtje mag beoordelen wat al dan niet met de goede zeden in strijd is en dus met uitschakeling van onze vrijheid van drukpers aan de circulatie moet worden onttrokken. ^AS HET U BEKEND, dat de minister van Buitenlandse Za ken van Burma, Oe Kyaw Nyein tus sen twee haakjes een ideale naam om op Sinterklaasavond in boterletters cadeau te krijgen dat deze minister dan zich te Parijs bevindt voor de vergadering van de Verenigde Naties? Het zal u waarschijnlijk weinig inte resseren of hij momenteel in Parijs zit of in het Himalayagebergte rondzwerft, maar dat wordt wel anders als u weet, dat hij naar Londen zal gaan om Be- vin te ontmoeten en dat er dan gespro ken zal worden over Britse militaire hulp in de strijd tegen de communis ten. Het is natuurlijk helemaal niet zekte- of Bevin daarmee accoord gaat. Veel zekerder is het, dat een Ameri kaanse luchtvaartautoriteit verklaard heeft, dat een vliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht door raketaan drijving een snelheid van 1600 km. per uur bereikt heelt Hebt U uw automobiel wel eens on derzocht op een geheime bergplaats?, aldus vraagt de KNAC. Die vraag geldt de koper van een tweedehands wagen, want nieuwe auto's hebben geen geheime bergplaatsen. Over het algemeen ook oudere wagens niet. Maar men kan nooit weten, of een auto van een oudere jaargang, die al in verschillende handen is geweest, niet ergens een verborgen hoekje heeft, dat kennelijk een bestemming, heeft gehad, waartegen onze douane beambten ernstige bezwaren hebben. De aanwezigheid van zulk een geheime bergplaats kan n.1, aldus deelt de KNAC mede, op zichzelf al aanleiding zijn voor de Nederlandse douane de auto in beslag te nemen, ook al be vindt zich er geen smokkelwaar in. Vandaar de waarschuwing, dat men goed doet zijn auto eens op een of an dere niet geoorloofde smokkelruimte te onderzoeken. DUITSE NAZI'S ROEREN ZICH Een geheime Nazi-beweging, de „So cialistische volksbeweging", heeft dezer dagen in Dusselorf pamfletten rondge deeld, waarin het herstel van een „sou- vereine nationale Germaanse staat" wordt geëist. Volgens deze organisatie heeft de volksbeweging 20.000 militante leden en is zij over geheel Duitsland sn Oostenrijk verspreid. Door het overlijden van de 67-jarige kardinaal Hlond. primaat van Polen, is het aantal leden van het college van kardinalen, dat sedert de creatie van een aantal nieuwe kardinalen op 23 December 1945 voltallig werd, ver minderd tot 57 leden. In de loop van dit jaar overleden vier kardinalen

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1