Wysjinsky torpedeerde de vredesresolutie De vliegramp in Schotland Franse legermacht van 100.000 man in actie tegen de stakers Engeland wil Duitsland opnemen in W.-Eur. volkerengemeenschap VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nauwere coördinatie Dinsdag 26 Oct. 1948 70e Jaargang No. 1946 NOODKRETEN TEGEN DE NOODWET Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Veiligheidsraad bracht geen oplossing voor Berlijnse kwestie Grootscheepse operatie over een front van 45 K.M Neg en CPN-bestuurders een week in de cel? Weerbericht Belangrijk Amerikaans rapport openbaar gemaakt Het nieuwe Russische ontwapeningsvoorstel Doodstraf geëist tegen twee SD-ers De kapper van Hitier werd gezuiverd Republiek bereidt verkiezingen voor BUREAU: Koningstraa4 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. iCAPTEIN Hayonred. C A Dekkers Directie: j. BLTLSMA en C KftAK COURANT Zie pagina 3 rvE HOOP. DAT DOOR de aanvaarding van de vredesresolutie der ses neu- trale staten in de Veiligheidsraad een oplossing zou worden bereikt van de Berlijnse kwestie, is door Wysjinski de bodem ingeslagen. Hij en zijn col lega van de Oekraine, Manoeisky, stemden tegen. De resolutie hield in dat de blokkade direct zon worden opgeheven en dat de opheffing met tussenpozen van tien dagen gevolgd zou worden door de invoering van de Sovjet-Mark Is geheel Berlijn en een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken „ver de gehele Duitse kwestie. De drie Westelijke afgevaardigden en de ver- tegenwoord!gers der zes kleine landen stemden natuurlijk vóór. £)E VEILIGHEIDSRAAD kwam Maan dagavond onder grote belangstelling bijeen. Tot op het laatste ogenblik wa- y TOEN HET AFTREDEN van de luit.- gouverneur-generaal Van Mook w«rd bekend gemaakt, hebben wij be toogd, dat hij was weggewerkt uit par tij-politieke oogmerken. Sindsdien is uit Den Haag het bericht gekomen, dat de heer geel reeds bezig was uit Haagse ambtenaren een staf te recruteren, die hem behulpsaam zal zijn bij het over nemen van de enorme taak, die hij waagde te ambiëren. Daarbjj is het echter niet gebleven. Vandaag komt uit Den Haag het be richt, dat de heer Hans Hermans, die secretaris werd van de minister president, toen de heer Beel premier was, met een regeringsopdracht naar Indonesië zal gaan. De heer Hermans tal enige weken in Batavia vertoeven, omdat „de wenselijkheid is gebleken de coördinatie van de voorlichting tussen Den Haag en Batavia nog nauwer te maken". Wij hebben het gevoel, dat men in deskundige kringen op Java even weinig enthousiast zal reageren op de komst van Hermans als op de berichten over de nieuwe rol die de heer Beel in het paleis te Batavia gaat spelen. De heer Hermans, die een voortreffelijk journalist was aan een Katholiek dag blad, ving zijn ambtelijke carrière aan onder de schutse van de heer Beel. Het is niet onmogelijk dat de heer Beel thans zijn Indonesische carrière wil be ginnen onder de schutse van een met Den Haag gelijkgeschakelde volksvoor lichting in Indonesië. En dat Hermans een daartoe strekkend voorlichtingsap paraat voor hem gaat opbouwen in Ba tavia. Dit ware een teken aan de muur! Er zijn voorbeelden te over in de ge schiedenis, dat zwakke regeerders de ontoereikendheid van hun capaciteiten deden schuilgaan achter een propagan distische voorlichting, die zij naar hun hand konden zetten. In al die gevallen werden de staatsbelangen ernstig ge schaad. ren er besprekingen gevoerd om de situatie te redden. Het mocht echter niet baten. Het debat werd geopend door Parodi, de Franse afgevaardigde, die hulde bracht aan de „zes neutralen" wegens de poging, die zij ondernomen hadden „om de twee met elkaar in conflict zijnde partijen nader tot elkaar te brengen." Hij zeide voorts, dat beide partijen dankbaar moesten zijn voor de „enorme inspanning, en de geduldige vasthoudendheid" van Bramuglia, de tegenwoordige voorzitter van de raad. De aan de raad voorgelegde resolutie kwam niet geheel overeen met het standpunt van de Westelijke mogend heden, toen deze de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad brachten. „Door de resolutie te aanvaarden zou den wij tonen een volledig vertrouwen te hebben in het handvest der Verenig de Naties", aldus Parodi. In naam van zijn land verklaarde hij vóór de reso lutie te zullen stemmen. Zij had een verzoenend karakter en hield geen en kele veroordeling in Wysjinsky verklaarde, dat als het tot stemmen zou komen, hij gebruik zou maken van het recht van veto als ver tegenwoordiger van een permanent lid van de raad volgens artikel 27 van het handvest. Hij zeide tegen de resolutie te zullen stemmen omdat hij het niet eens kon zijn met de voorwaarden. De resolutie vormde een schending van de overeenkomst van Moskou van 30 Au gustus. De Engelsman Cadogan bracht hulde aan Bramuglia, die veel had bijgedra gen tot het tot siandkomen van de re solutie. Engeland, zo vervolgde Cado gan, aanvaardde de resolutie en zou alles doen om de voorzieningen loyaal na te komen teneinde een bevredigen de regeling te bereiken. De Britse re gering hoopte en wenste, dat men tot een regeling zou kunnen komen als resultaat van het aanvaarden der re solutie. l Ook dr. Jessup (Ver. Staten) keur de de resolutie goed „bij wijze van minnelijke schikking". Hij stelde ver volgens aan de Sovjet-Unie de volgen de vragen: „Wenst de Sovjet-Unie een bijeenkomst van de raad der vier mi nisters van buitenlandse zaken? Dit kan geschieden zonder bedreiging of geweld. Wenst de Sovjet-Unie, dat de Sovjet-valuta in Berlijn zal worden In gevoerd? Dit kan geschieden, indien de blokkade wordt opgeheven. Wenst de Sovjet-Unie de garantie, dat de vier-mogendhedencontrole der Berlijn se valuta geen schade zal betekenen voor de Sowjet-valuta in Duitsland? Hiervoor kan volledige garantie wor den verstrekt. Verlangt de Sovjet- Unie afdoende maatregelen tegen mo gelijke zwarte handel in geld tussen de twee zones? Wij kunnen ook op dit punt de garantie verstrekken en belo ven veiligheidsmaatregelen". Al deze argumenten mochten echter niet baten. Wysjinsky stemde tegen. Men verwacht, dat Bevin, Marshall en Schuman, de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, de V. S. en Frankrijk, vandaag bijeen zullen komen om de volgende stap inzake de Ber lijnse crisis na het Russische veto van gisteravond te bespreken. Ook dr. Juan Bramuglia, de huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, zal een samenkomst hebben met de afge vaardigden van België, Canada, Syrië, Columbia en China de zes „neutralen" om de toestand onder ogen te zien. Dr. Bramuglia, die zijn optimisme niet heeft laten .varen, zeide na afloop van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad: „De twee partijen zijn niet zo ver van elkaar verwijderd, dat een overeen komst absoluut onmogelijk zou zijn". van cie repuoiikeinse stryc.t:racnten, gewapenu mei aueonuu.se,ie geweren, brengen een gevangen genomen communist naar hun commando post in de omgeving van Madioen. De procureur-generaal van het Am sterdams Gerechtshof, mr. Fabius heeft gisteren tegen negen bestuurders van de Communistische Partij Nederland een week gevangenisstraf geëist we gens het zich opzettelijk in beledigende vorm uitlaten over het openbaar gezag. Op 29 Juni j.1. sprak de rechtbank te Amsterdam de negen bestuurders vrij van deze beschuldiging. Het betrof hier een publicatie in het dagblad „De Waarheid" van 23 September 1946, waarin gezegd werd, dat de „regering- Beel haar handen bevlekt heeft met het bloed van vrijheidsstrijders". De ge wraakte regels waren geschreven naar aanleiding van de ongeregeldheden te Amsterdam bij de uitzending van troe pen naar Indonesië, waarbij zoals be kend een man werd doodgeschoten. De secretaris van de CPN, de heer P. de Groot, heeft het artikel geredigeerd. Tegen de uitspraak van de rechtbank v/as de officier van justitie in beroep gegaan. Bij zijn eis betoogde de procureur-ge neraal, dat elk van de bestuurders me de de verantwoordelijkheid voor het betreffende artikel draagt. Duitse verkiezingswinst in Sleeswijk-Holstein Bijna 79 van het aantal kiesge rechtigden heeft tijdens de gehouden verkiezingen voor nieuwe gemeente raden in Sleeswijk-Holstein gestemd. De pro-Duitse candidaten hebben ten koste van hun pro-Deense tegenstan ders zetels gewonnen. In Sleeswijk verkregen eerstgenoemden 24U.UW stemmen tegen 92.400 voor hun tegen standers. De 40 zetels van de gemeen teraad van de voornaamste pro-Deen se stad Flensburg zijn thans gelijke lijk tussen de Deens- en Duits-gezin den verdeeld. Dit betekent een winst van 14 zetels voor de Duits-gezinden. In de stad Sleeswijk verloren de Deens gezinden 17 zetels, waardoor zij thans een minderheid vormen. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Noord. Kouder. De officieuze, doch gezaghebbende Vereniging voor Buitenlandse Politiek, aldus seint Reuter's correspondent uit Washington, verklaart in een rapport over Engeland en de West-Europese Unie, dat op het ogenblik de politiek van Engeland is, Duitsland opgenomen te zien in de West-Europese gemeen schap. Engeland's eigen behoud staat op 't spel op de herleving van Europa's economie, aldus het rapport. Het rap port vergelijkt deze politiek met die na de eerste wereldoorlog, doch noemt als verschil, dat de macht van Enge land om wederoprichten van de vijand en pacificatie van het vasteland te be reiken ditmaal beperkt is in een mate, die dit land, dat een eeuw lang op in dustrieel gebied een vooraanstaande positie heeft bekleed en op de voor naamste crediteur en handelaar ter wereld was, nooit voorzien heeft. Daar om greep Bevin direct het voorstel aan, na Marshall's rede te Harvard de lan den van Europa samen te roepen. In het rapport wordt verondersteld, dat „een sterk militair verbond en mis schien een grotere politieke eenheid onder de West-Europese landen mis schien sneller bereikt kan worden, nu de moeilijkheden met de Duitse vredesregeling er toe gebracht hebben, de Berlijnse crisis naar de Veiligheids raad te verwijzen". Aardappelmeel in het brood In verband met de grote aardappel oogst en met het oog op besparing van import van broodgraan, zal deze win ter wederom aardappelmeel in het bruine brood worden verwerkt. Het bruinbrood dat ongeveer 75 procent van de totale broodproductie omvat, zal voor tien procent uit aardappel meel bestaan. DR. BEEL TWEEDE WEEK VAN NOVEMBER IN BATAVIA. De Nieuwsgier verneemt, dat dr. Beel in 't begin van de tweede week van November te Batavia wordt verwacht. Het blad schrijft voorts: In verband hiermede is het waarschijnlijk, dat dr. Van Mook nog enkele dagen na 1 No vember (de datum met ingang waarvan hij ontslag heeft gevraagd) in functie zal blijven. Het Bataviaansch Nieuwsblad ver neemt, dat dr. Van Mook zich na zijn aftreden te Amsterdam zal vestigen. Gistermorgen te vier uur is in de Franse departementen Du Nord en Pas de Calais een grootscheepse ope ratie begonnen om de door de stakers bezette mijnschachten te ontruimen. Volgens de uit officiële bron ontvan gen berichten wordt deze operatie uit gevoerd door politiekrachten die door troepen gesteund worden, in totaal ongeveer 100.000 man. Zjj heeft plaats over een front van 45 km. waarin be grepen de groepen Douai en Valen- ciennes in het departement Du Nord. Met het doel de kolenbekkens te iso leren, die thans door de troepen om singeld worden, is tussen Vitry -en- Artois en Rijsel een veiligheidscordon gelegd. Eveneens uit officiële bron wordt medegedeeld, dat het plan voor deze operatie door de minister van Buiten landse Zaken is gemaakt, in overleg met de burgerlijke en militaire lei ders. Zij wordt ter plaatse geleid door de hoofdprefect, Achille Villey, die te Rijsel het opperbevel waarneemt. Tot het laatste ogenblik toe is het grootste geheim bewaard en de minister heeft het bevel tot uitvoering gegeven met bet wachtwoord „De kleine Karei is vanmorgen te 4 uur opgestaan". Op het ogenblik dat de troepen ter handhaving van de orde in Tewoing kwamen, zijn talrijke aanhoudingen verricht en de plaatselijke overheden hebben de strategische punten bezet. Tenslotte wordt vernomen dat enke le solidariteitsstakingen in het Valen- ciennebekken zijn uitgebroken, met name in de textiel- en de metaalin dustrie. Bij de Sessevalle-mijn te Somain 'Noord-Frankrijk) hebben militairen en politie de eerste tegenstand ont moet. De stakers weigerden hun stel ling te verlaten. Na enige tijd hebben de mijnwerkers echter de stelling op gegeven en onder het zingen van de Internationale" de mijn verlaten. In de bijeenkomst van de subcom missie voor de ontwapening is van Sovjetrussische zijde voorgesteld een internationaal controle-orgaan op te richten, aan hetwelk „volledige offici ële gegevens" omtrent de staat der be wapening en der gewapende machten van de Grote Vijf zouden moeten wor den verstrekt. In het oorspronkelijke Sovjetrussi sche voorstel tot ontwapening met een derde werd geen gewag gemaakt van het verstrekken van volledige officiële gegevens. Na een zitting, welke ruim negen uur in beslag nam en waarvoor grote publieke belangstelling bestond, eiste de advocaat-fiscaal bij de Groninger kamer van het Bijzonder Gerechts hof te Leeuwarden de doodstraf tegen de 47-jarige ex-politieagent uit Am sterdam, Jan den Berg en de 38- jarige rechercheur van politie te Am sterdam, Douwe Kapelle. Beide ver dachten maakten destijds deel uit van het z.g. bureau voor Joodse zaken \e Amsterdam en namen in deze functie aan tal van jodenrazzia's deel. Vele Joden en Jodenbegunstigers werden door dit tweetal gearresteerd en aan de Duitsers overgeleverd. Slechts een enkele overleefde het. Radar heeft niet gefaald Op het Britse ministerie van bur gerluchtvaart deelde men mede, dat de betrokken minister nog niet tot een openbaar onderzoek betreffende het ongeval te Prestwick met de „Nijme gen" besloten heeft. Het voorlopige on derzoek heeft reeds doen blijken, dat de veronderstelling als zou het vliegtuig in de loop van een „radar approach" ver ongelukt zijn, onjuist is gebleken. De „Nijmegen" was niet meer in de „radar approach" ingeschakeld, toen het onge val plaats vond. 1 De radaruitrusting heeft dus niet gefaald. Vastgesteld werd, dat de door Farmentier verzochte radarleiding hem tot op een hoogte geleid heeft, van waar de piloot verder op eigen waar neming op eigen zicht dus de landing kon verrichten op de daar toe uitverkoren grote landingsbaan, waarvan er zich twee in Prestwick be vinden, die als het ware een kruis vormen. Twee andere grote vliegtuigen waren van tevoren op dezelfde wijze op het vliegveld geleid Stoffelijke resten in het vaderland. Maandagavond omstreeks half acht landde op Schiphol een vracht-Sky- master der K.L.M. met gezagvoerder van Ulsen in de cockpit, die de resten van 29 slachtoffers der verongelukte Con- stellation „Nijmegen" van Prestwick naar ons land vervoerde. Het waren de stoffelijke overschotten van 8 ledpn der bemanning en 21 passagiers. Onmiddellijk na de landing taxiede het toestel naar de loods „Le Bour- get" op het vliegveld, waar de 29 kis ten werden uitgeladen in aanwezig heid van een kleine commissie van K.L.M.-officials. In de loop van de nacht werden de baren overgebracht naar de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar zij vanochtend werden opge baard. De begrafenis van de heren Par- mentier, Veenendaal en Mac Inery zal vermoedelijk geschieden op Woensdag om 12.00 uur op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest. De begrafenis van wijlen generaal-majoor G. J. Sas, militair attaché te Washington, zal Donderdag te 15.00 uur met militaire eer plaats hebben op de begraafplaats Westerveld. Ex-delinquent financierde smokkelcomplot De politie heeft te Bleijerheide een uitgebreid smokkelcomplot opgerold, waarbij 13 personen zijn gearresteerd. Voor tienduizenden guldens werd door deze illegale organisatie over de Duits- Nederlandse grens gebracht. De leider van het complot was een oud-politiek delinquent uit Maastricht, die tevens voor de financiën zorgde. Uit Duits land werden mondharmonica's, haar lint en fluweelband gesmokkeld, ter wijl uit Nederland nootmuscaat en schoenen verdwenen. De medeplichti gen in deze smokkelaffaire waren tien vrouwen van Duitse afkomst. Aanslagen op Java Gistermiddag is bij de kampong Ba- ïos tussen Soekaboemi en Jalindoeng een jeep van de onderneming Goenoeng Doeleud beschoten, waarin vijf perso nen gezeten waren. Eén militair werd gedood en de administrateur zwaar ge wond. De eerste employé wist de jeep, waarvan een der banden lek was ge schoten, in zijn macht te houden en naar Soekaboemi te rijden, waardoor ernstiger gevolgen werden voorkomen. IN DE GLORIEDAGEN van het Derde Rijk was August Wollenhaupt lijfkapper van de Führer aller Ger manen. Hij was de man, die Hitler's kuif op orde hield. De Führer schoor zelf zijn baard en hield eigenhandig de snor op peil. Maar August kapte het hoofd van deze Uebermens. Daar voor kwam hij voor een denazificatie- gerecht terecht en hoorde 30 van zijn bezittingen verbeurd verklaren. Hitier had hem namelijk elke veertien dagen 50 Pfennig fooi gegeven, wat werd aangemerkt als te zijn een voor deel uit het Nazi-bewind. Wollen haupt keek een beetje droevig, dat hij de ,pot voor Fjihrer" zo moest af staan. maar koos de wijste weg. Een minder wijze weg koos in de oorlogsjaren een andere kapper. Dat zat zó: De Führer moest een kapper hebben, die zijn coiffure in Hinden burg-stijl zou kunnen behandelen. Hit- Ier wilde namelijk op deze grote Duit ser lijken. Hij ging naar de eerste kap per, maar hoe die ook knipte.het haar kreeg geen bros-model. Ook de tweede verspilde er zijn krachten op, maar kon de lok niet omhoog doen gaan. De derde kapper knipte er wat aan en liet de lok, zoals zij was. Toen de Führer dreigde boos te worden, omdat hy in de spiegel nog geen bros- kop ontdekte, zette de Figaro de woeste Adolf rustig op zijn stoel en zei: „Even wachten mijn Führer." Hij zette de Engelse zender aan met de laatste nieuwsberichten. En het haar des Fübrers rees te berge. DOCH LAAT ONS, vrienden, tot vrediger tonelen komen. Daar is de nijvere landbouwer W. Kuperus uit Drachtster Compagnie. Hij wroette io de goede aarde en rooide een aard appel van 844 gram. Wat zal zo'n knol zich beroerd voelen als hij de aardappelziekte krijgt. En wat 'nwerk om zo'n ding te schillen. Over schil len gesproken: de inwoners van Len- tini in Italië hadden nog een appel tje te schillen met hun burgemeester, die lid is van de socialistische partij. Zij begaven zich naar het stadhuis, waar de burgervader juist een ge meenteraadszitting presideerde en ran selden hem zo ongenadig af, dat hij niet meer zitten kon. Onze speciale correspondent in Lentini verneemt zelfs uit betrouwbare bron, dat de man op zijn burgemeestersbuik slaapt. Deining heerst er ook in Panama. Er werd een bom geworpen in de kan toren van de liberale partij, waardoor twee personen werden gewond. Kort daarna hebben gewapende mannen een officier van politie, en drie poli- tie-agenten in een auto ontvoerd. Ze leren het daar in Panama ook nooit. Nee, dèn onze koeltoerburen aan de Oostgrens. Die passen zich aan de nieuwe toestand aan. Dat bleek ons. toen we deze week de nieuwe Brockhaus, een der grootste Duitse en- cyclopaedieën opsloegen. In de uit gave van 1937 stond aebtar bot wocw „Nazi"een aanhanger van een be paalde levenshouding met als belang rijkste beginsel het leiders-principe. In de nieuwste druk, struikelden we weer over het woord. Thans betekent „Nazi"een troetelnaam voor Ig- naz, dat weer een afkorting is voor Ignatius. Die andere Nazi bestaat niet meer. Van leidersbeginsel tot troetel naampje 't is maar een stap. T IS MAAR EEN STAP. Niet al zo voor die hond uit Aalsmeer. Dat stomme dier werd door zijn baas ver kocht aan een man. die in de Achter hoek woont. Binnen 24 uur was Bruno weer in Aalsmeer, dronk een emmer water leeg en kroop, knorrend van welbehagen, in zijn hok. Nou mag 'ie blijven. „Gebleven" was bijna ook de Itali aanse filmacteur Tossi. Hij moest in de film aan een galg worden gehaakt, want hij speelde bij de opnamen de rol van een lid der Joodse verzets organisatie Irgoen Zwai Leoemi, dat door de Britse autoriteiten werd op gehangen. Het mechanisme van de galg werkte niet goed en de acteur werd bijna opgehangen. Hij werd snel van de galg gehaald en naar een zie kenhuis vervoerd, waar de zusters nu zijn hals masseren. J^ANUS komt maar niet tot rust. Australische zee- en luchtmacht heelt het plan opgevat om binnen zes maanden het eiland Manus als opera tiebasis in gebruik te nemen. Tijdens de oorlog was Manus een der Ameri kaanse bases in de grote Oceaan. Ver scheidene gedeelten van een televisie programma, dat door de BBC te Lon den is uitgezonden, zijn in Kaapstad (op 10.000 km. afstand) ontvangen; het normale bereik van televisiezenders is 40 km. Hoe dat zit weten we niet. 't Zal wel bij een helderziende zijn ge weest. Tal van personen zijn om het leven gekomen bij overstromingen in het gebied van Murcia (Spanje). Ze ven duizend ha. staan onder water. De schade bedraagt honderd millioe- nen peseta's. Een cowboytroep uit de prairies van Texas, die in Genève voorstellingen gaf. had 1000 franken uitgeloofd voor de toeschouwer, die 'n wild paard, dat aan de troep behoor de, kon bestijgen. Een dapper man uit Genève verrichtte het kunststuk, maar toen hij zijn beloning verwachtte, kreeg hij een pak slaag. De politie, die in greep. raakte eveneens slaags met de 30 cowboys en cowgirls en verschillen de politiemannen werden gewond. De hele troep is gearresteerd. Nog heden zal zij uit Zwitserland worden uitge wezen. Even wild was in zijn gouden dagen de landwachter Dirk van Wijk uit Pijnacker, die de naam „Gekke Dirk" verwierf. Er was al tweemaal doodstraf tegen hem geëist, maar in hernieuwde behandeling van 't Haag se B. G. vroeg de proc.-fiscaal thans vijftien jaar retraite. Wie hem gekend hebben gunnen hem sim ruett Het republikeinse ministerie van jus titie en het republikeinse centraal kantoor voor de verkiezingen zijn thans doende, uitvoeringsvoorschrif ten en wetten ten aanzien van de al gemene verkiezingen op te stellen. Verwacht wordt, dat men daarmede in November gereed zal zijn, aldus meldt Antara. In dat geval kan worden ver wacht, dat de verkiezingen in Decem ber zullen beginnen. Antara voegt hieraan toe, dat met betrekking tot de verkiezingen aan het volk voorlichting zal worden ge geven, onder andere door de verto ning van een film. die een beeld geeft van de verkiezingen in Amerika. Zes jaar voor Weinreb De Bijzondere Raad van Cassatie te 's Gravenhage heeft gistermorgen uit spraak gedaan in de zaak tegen de doc torandus in de economie Fr. Weinreb. W. was in de jaren 1942 en 1943 de op steller geweest van de zogenaamde „Weinreblijsten", waarop de namen van Joden voorkwamen die voor het gevangen zetten in het kamp Wester- bork of het doorvoeren naar Polen be hoed zouden worden. Van diverse kanten waren echter ver klaringen binnengekomen als zou Wein reb zich schuldig hebben gemaakt aan verraad van zijn geloofsgenoten. Het Bijzonder Gerechtshof te 's Gra venhage had hem veroordeeld tot 3'/t jaar gevangenisstraf. De raad achtte gistermorgen de tenlastegelegde „cel- spionnage" en het verraad van een aan tal Joden door Weinreb bewezen. De goede bedoelingen en de dwangpositie waarin requirant leefde, werden echter eveneens door de raad in aanmerking genomen. Zij vernietigde de bestreden sententie en veroordeelde requirant tot een gevangenisstraf van 6 jaar, met aftrek. ABDOELKADIR NAAR NEDERLAND Abdoelkadir, secretaris van staat voor algemene zaken en plaatsvervan ger van Dr. van Mook, zal morgen op verzoek van de Nederlandse regering voor besprekingen met haar naar Ne derland komen. Naar vernomen wordt, houdt de reis van Abdoelkadir alleen verband met een door de Nederlandse regering wen selijk geachte bespreking over alge mene zaken, Indonesië betreffende. REVOLUTIE IN PARAGUAY Te Buenos Aires zijn berichten ont vangen, volgens welke te Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, een op stand is uitgebroken In Augustus nam Gonzales het presidentschap op zich nadat er verkiezingen waren gehouden. Hij was de enige candidaat. Zijn voor ganger, Morinigo, vluchtte eerder naar Argentinië.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1