Ierland wil uit Brits Gemenebest treden ante babine Tweede Kamer behandelt de noodwet voor Indonesië Beroep Commando-Frank verworpen Raad van Cassatie Besluit staat vast, maar de gevolgen zijn niet te overzien De Prins enthousiast over de „Scandia" De oppositie constateert strijdigheid met artikel 210 der Grondwet Schaakrubriek handhaaft doodstraffen Maritiem museum te Rotterdam geopend m m Si m m m ■e mi] 1 m ÉH Hl si i u li §g m n Het Radioprogramma grijpt in (Van onze Londense correspondent). rEN DER MEEST ACUTE problemen, ter sprake gekomen op de Londense u conferentie van Dominion-premiers, is Ierlands beslnit om de laatste ban den met de Britse kroon te verbreken en hierdoor uit het Gemenebest van Britse volkeren te treden. Terwijl deze conferentie de eerste week een zuiver consultatief karakter had gedragen, xich bepalende tot het uitwisselen van ge dachten over onderwerpen van gemeenschappelijk belang soals ^efensie, han del en emigratie, zag men zich de laatste dagen plotseling geconfronteerd met de bespreking der èrstrekkende gevolgen en nieuwe politieke situaties, ver oorzaakt door Ierlands besluit. Deze laatste band van de Ierse Vrijstaat met de Britse Kroon bestaat uit de zgn. External Relations Act van 1936, een overeen komst volgens welke de Koning zijn handtekening zet onder de geloofsbrieven der door Ierland benoemde diplomatieke vertegenwoordigers van de Vrijstaat in het buitenland. De verklaring op 1 October van premier Costello maakte het overduidelijk, dat de Vrijstaat vastbesloten is zich aan haar besluit te houden en de kwestie voor het Ierse Lagerhuis, de Dail, te brengen zodra dit in November bijeen komt. Dat het besluit met algemene stemmen zal worden aangenomen, staat reeds onomstotelijk vast, daar ook de leider der oppositie. De Valera, de vol ledige steun van zijn partij hieromtrent reeds heeft toegezegd. De REDEN VOOR deze stap berust i Koninkrijk, Australië, Nieuw Zeeland opeen zuiverprincieeleKwestie.Na en Canada r»e hevnivins dor drio jarenlange moeilijkheden tussen Enge land en Ierland, daterende van de Ierse opstand in 1916 in 1922 gevolgd door het oprichten der Ierse Vrijstaat wil men nu algehele onafhankelijkheid van de Britse Kroon door afschaffing dezer in 1936 in het leven geroepen External Relations Act. Wat zijn nu de onmiddellijke proble men van een dergelijke stap? In de eerste plaats de toekomstige positie van de Vrijstaat wat betreft de voorkeurs handelsrechten ten opzichte van Enge land en de Dominions. Ierland wil na melijk bereiken, dat zij de voordelen dezer bestaande rechten zal kunnen be houden, al zal zij zelf geheel buiten het Gemenebest staan. De juridische as pecten hiervan worden nu te Londen bestudeerd. Een voor Engeland en de Dominions bemoeilijkende omstandigheid is, dat Ierland zich zal kunnen beroepen op het feit, dat Birma, dat in het begin van dit jaar uit het Gemenebest is getre den, deze voorkeurhandelsrechten nog steeds geniet. Een factor van het groot ste gewicht voor een eventuele wijzi ging in de structuur van het Gemene best zal hierin bepaald worden door de houding van India. Er zijn sterke stro mingen in dit nieuwe Dominion, die niets liever wensen dan een algehele afscheiding van de Britse Kroon en de status van een republiek India. Indien het Ierland zou gelukken haar handels rechten met de landen van het Gemene best te kunnen voortzetten nadat het er zelf uit. zal zijn getreden, zal dit het standpunt van India aanmerkelijk ver sterken. In de tweede plaats doet zich in Je Ierse kwestie de moeilijkheid voor van het toekomstige staatsburgerschap der vele Ieren woonachtig in het Verenigd 700.000 Amerikanen naar Europa De Amerikaanse minister van Han del, Charles Sawyer, heeft de nadruk gelegd op de belangrijkheid van Ame rikaanse „reis" dollars voor het Euro pese herstel en voor een evenwichtige ontwikkeling van de Amerikaanse we reldhandel. en Canada. De bevolking der drie laatstgenoemde landen vooral bestaat voor een zeer groot deel uit Ieren. Wat Engeland zelf betreft, bestaat de moge lijkheid dat ingeval de honderdduizen den in Engeland woonachtige Ieren hun huidige „dubbele" staatsburgerschap zouden verliezen, dit een voor Enge land gevoelig verlies zou betekenen in leger en vloot, industrie en regerings departementen. Van Ierse zijde gelooft men echter, dat deze moeilijkheid omzeild zal kun nen worden, daar de Vrijstaat van haar kant bereid is de bestaande regeling voortgang te doen vinden. Z. K. H. Prins Bernhard heeft gis terochtend het nieuwe Zweedse vlieg tuig de „Scandia" een product van de bekende Saab-vliegtuigfabrieken, in een likoping getest. Zoals men zich zal herinneren, demonstreerde de Saab dit toestel enige weken geleden op Schiphol voor KLM-experts. De heer Arne Krabbe van de Saabfabrieken heeft tijdens zijn oponthoud in Neder land enige tijd geleden kennis gemaakt met de vlieger van de Prins en de testpiloot van de Fokkerfabrieken, ka pitein G. Sonderman, die toen een proefvlucht roet dit toestel maakte. Kapitein Sonderman was enthousiast over het toestel en sprak er met de Prins over. Prins Bernhard gaf de wens te kennen het toestel te mogen testen. Zondagavond landde een „Scandia", komende uit Madrid op Schiphol. Gisterochtend vroeg vloog kapitein Sonderman het toestel naar Soesterberg. Onmiddellijk nam de Prins plaats in de cockpit en gedurende 'n uur testte hij het toestel volledig. De Prins zette tijdens de vlucht onder andere een der motoren af, maakte extra scherpe boch ten en verrichtte optrekproeven. De letterlijke woorden van de Prins na ai- loop van de vlucht waren: „Dat is het beste toestel, waarmede ik ooit gevlo gen heb". Na afloop van de vlucht keerde Prins Bernhard naar Soestdiik terug. Kapitein Sonderman vloog de „Scandia" weer naar Schiphol. De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is begonnen met de behandeling van het ontwerp-Noodwet Indonesië. Vooraf deelde minister Sassen mede, dat deze noodwet met tweederde meer derheid moet worden aangenomen. De daaropvolgende bekrachtigingswetten dienen alleen dan met een tweederde meerder" eid te worden aanvaard, wan neer zü afwijken van hoofdstuk 14 der Grondwet. De heer Schouten (AR) was van me ning dat dit ontwerp in strijd is met het nieuwe art. 210 der Grondwet, waarin staat, dat indien voorzieningen worden getroffen, die afwijken van de vorige hoofdstukken en zij de vestiging der nieuwe rechtsorde betreffen, deze voorzieningen moeten worden getrof fen bij de wet. Aanvaarding van dit ontwerp betekent dat regelingen kun nen worden getroffen, waarover de Staten Generaal slechts achteraf kun nen oordelen. De door de regering ge volgde procedure is allerminst duide lijk. Spreker was niet bevredigd door de memorie van antwoord betreffende de bezwaren van de Amerikaanse rege Een Amerikaans adviescomité, mengesteld uit vooraanstaande reisbu- ring ten aanzien van de indiening van reaux, ontwikkelt thans een door het congrefe goedgekeurd programma voor „reizen in het buitenland" teneinde de handel en een beter begrip tussen de naties te bevorderen. Indien dezelfde faciliteiten kunnen worden verleend als vóór de oorlog, raamt men dat volgend jaar 700.000 Amerikanen Europa zullen bezoeken. Vierde interimrapport aangeboden De commissie van Goede Diensten der Verenigde Naties in Indonesië heeft het vierde tussentijdse rapport bij de Verenigde Naties uitgebracht. In een telegram aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad tekende de voorziter van de Commissie van Goede Diensten hierbij aan, dat het zenden van een rapport werd uitgesteld „om een uitge balanceerd en allesomvattend beeld te krijgen van de recente ontwikkelingen" Voorts wordt in genoemd telegram aangetekend, dat de commissie een rapport hoopt uit te brengen van haar bemoeiingen „in verband met de her vatting van besprekingen op grote schaal in de naastbijzijnde toekomst". SPOEDZITTING „KLEINE ZES" BERLIJNSE KWESTIE. De zes „neutrale" leden van de Vei ligheidsraad zijn gisteren in spoedzit ting bijeengekomen om te elfder ure ingediende voorstellen van Wysjinsky (Sovjet-Unie) over de Berlijnse kwestie te bespreken. het volledige wetsontwerp bewindvoe ring in overgangstijd, voordat de Re publiek hierover haar standpunt zou hebben bepaald. Hij wenste hierover dan ook nadere verduidelijking van de regering. Spreker wees er op, dat nu de Grondwet eenmaal gewijzigd is, de Anti Revolutionnairen de wetten vol gens de nieuwe grondwet zullen be oordelen. Had de regering een volledig ontwerp ingediend, in plaats van het slechts ter vertrouwelijke kennisne ming ter griffie te deponeren, dan zou den de Anti Rev. een constructieve medewerking hebben verleend. Aan dit ontwerp kan spreker geen medewer king verlenen tenzij de regering aan toont, dat absolute noodzaak aanwezig is. De heer Weiter betoogde, dat ge heimzinnigheid het kenmerk is van de na-oorlogse Indische politiek. Kort na de oorlog lachte men in de Kamer om de leuze „Indië in nood.Thans heft de regering dezelfde kreet aan en dient een noodwet in, die in flagrante strijd is met art. 210 van de Grondwet. Spreker vroeg waarom de regering zich zo bezorgd maakt over Grond wetsherziening en alles wat daaruit voortvloeit, terwijl zij nalaat het enig nodige te doen n.1. herstel van orde en rust. Communistisch geluid De heer De Groot (CPN) betoogde, dat er voor indiening van een noodwet geen reden is. Het overleg met de fe deralisten is immers al lange tijd gaan de. Bovendien kunnen wij de huidige regering van de republiek niet meer erkennen. De groep-Hatta heeft geen meerderheid in het volk, maar oefent een persoonlijke dictatuur uit. Hij is hierin een leerling van zijn Japanse fascistische meester. Hatta, Soekarno en Roem hadden begin Juli een bijeen komst met Ogburn, waarop besloten werd., dat van Amerikaanse zijde mi litaire steun aan de republikeinse re gering zou worden gegeven tegen de communisten. Is de regering bereid in de republiek een onderzoek in te stel len naar aanwezigheid van Ameri kaanse wapenen? Spreker zag in deze noodwet een mogelijkheid om van In donesië een kolonie van Amerika te maken. Men spreekt over herstel van rust en orde. Laat men dit eerst in eigen gebied doen. Daar heersen wan toestanden. Men brandt er huizen plat en er zijn concentratiekampen. Onze troepen moeten teruggetrokken wor den. „Moeilijk te verwerken" De heer Tilanus betoogde, dat dit wetsontwerp wel heel moeilijk valt te verwerken. Indien men de met de fe deralisten overeengekomen regeling alsnog aan de republiek wilde voorleg gen, dan had men eenvoudig met in diening hiervan moeten wachten. Waarom zo'n haast moet worden ge maakt is niet duidelijk gezegd. Staat dit misschien in verband met het af treden van dr. Van Mook? Dit ont werp is voorts moeilijk te rijmen met art. 210 der Grondwet. Spreker hoopte, dat de onderhandelingen met de re publiek nu spoedig tot resultaat het zij in positieve hetzij in negatieve zin zullen leiden. Hij uitte voorts zijn verwondering over het feit, dat de re gering in de memorie van antwoord de vertrouwenskwestie heeft gesteld. Was het nodig om dit harde woord neer te schrijven? De heer Vonk betoogde, dat tus sen deze procedure en de voldongen- feiten- politiek der vorige regeringen en groot verschil is. Toen wisten wij nooit waar we zouden belanden, nu zijn de grenzen duidelijk omschreven. De regering vraagt thans vertrouwen. Wij hebben dit vertrouwen reeds eerder uitgesproken. Wij zien thans nog re denen om vertrouwen te hebben. Spre ker wees in dit verband op het succes volle overleg met de federalisten in Den Haag en op de uitgesproken belof te van de regering, dat geen onge wenste concessies aan de republiek zul len worden gedaan. Ook in de buiten landse politiek van deze regering heb- EEN" DUBBEL PA AR DOFFER, DAT GOED WAS. Dikwijls vragen lezers zich af bij het naspelen van een partij, „waarom heeft men niet eenvoudig die zet ge daan?" Een zet, die dan gewoonlijk het ruilen van een stuk inhoudt. Het antwoord moet dan vaak luiden: „Omdat de spelers de wil tot winnen van de partij hebben en bij te veel vereenvoudiging van de stelling de kans op remise groot wordt" We zien wel zetten geschieden, die niet geheel verantwoord zijn, maar die ten doel hebben de stelling ingewikkeld te ma ken. Een aardig voorbeeld hiervan is de onderstaande partij, gespeeld in éën van de hoofdgroepen van de bonds wedstrijden van de K.N.S.B., Den Haag 1948. Zwart speelde daar een niet gemotiveerde zet, die de Wit- speler had kunnen weerleggen, maar om gemakkelijker winst te krijgen speelde hij een schijnbaar dwingende tussenzet, die Zwart de gelegenheid gaf het in de titel genoemde offer te brengen en de partij in enige zetten te beëindigen. Wit: Jacobsen. Zwart: Van der Wet Spaans. 1. e2e4, e7e5; 2. Pgl—f3, Pb8 c6; 3. Lflb5, a7—a6; 4. Lb5—a4, Pg8—f6; 6. 0—0, Pf6xe4; 6. d2—d4, b7b5; 7. La4—b3, d7—d5; 8. d4xe5, Lc8e6; 9. c2c3. De open verdediging. In de strijd om het wereldkampioenschap is deze variant 4 x toegepast Twee keer door Euwe en 2 keer door Reshewsky. De Russische Witspelers Keres en Smyslov speelden hier 9. De2 om de d-ljjn voor de f-toren te openen en kregen steeds fraaie aanval. Zwarl's beste antwoord schijnt dan Pc5 te zijn. 9. Lf8—c5; 10. Ddld3, 0—0; 11. Lel—e3, Lc5xe3; 12. Dd3xe3. We zien nu, dat voor het Zwarte paard op e4 geen teruggang meer is. Een kwestie, die Zwart bij deze va riant nogal eens zorg baart, als hij het paard niet tijdig via c5 een veilige uitweg geeft. 12. Pc6e7; 13. Pf3—d4, c7c5; 14. Pd4xe6, f7xe6; 15. Lb3—c2. Men zou wellicht denken, dat, indien Wit 15: f3 had gespeeld, het zwarte paard verloren zou zijn, maar dat is onjuist, n.1. '15. c3f4; 16. Lc2Pf5 en de dame moet het veld c5 vrijgeven. Ook na 16. fe4:, Txflt; 17. Kxfl, cb3 heeft Wit geen fraai spel meer. 15. Pe7—f5; 16. De3—e2, Dd8—h4; 17. g2—g3?! Hier had Wit moedig Lxe4 kunnen spelen en zou dan pion e4 ook nog wel gekregen hebben. Vrees voor dame- ruil en remise in zicht deed hem be sluiten eerst de zwarte dame weg te jagen met noodlottig gevolg. 17. Pe4xg3! 18. f2xg3, Pf5x g3; 19. h2xg3, Wit had het tweede offer beter niet kunnen aannemen, bijvoorbeeld: 19. Lh7t—Kh7:; 20. Dd3t—Pe4, maar ook staat Wit slecht .bf 19. Tf8tTf8; 20. Dd3Pe4; 21. Pd2Ph2: heeft Zwart met een mooie stand 3 pionnen voor zijn stuk, want Dxh2 faalt op Tflt enz. 19. Dh4xg3t; 20. De2—g2, Tf8xflt; 21. Kglxfl, Ta8—f8t; 22. Kflgl, Dh4—elf; 23. Kgl—h2, Tf8 f2; Wit geeft op, want minstens één van de lichte officieren gaat nog verloren. Als probleem een niet moeilijke drie- zet van Kleboe—British Chèss Maga zine. Opl. probleem vorige rubriek Dh4 d8. De Bijzondere Raad van Cassatie te 's Gravenhage deed gistermorgen uit- het voormalige commando Frank, te spraak in de zaak tegen de leden van weten: J. H. C. K. Krom, door het Haags Bijzonder Gerechthof tot de doodstraf veroordeeld, C. W. J. van Boetselaer, door ditzelfde hof tot levenslang, veroordeeld, H. Zinkhaan, tegen wie het vonnis 15 jaar luidde, en C van Baarle, die tot 20 jaar werd ver oordeeld. Hen werd tenlaste gelegd dat zij tien tallen mensen, zowel illegale werkers als Joden, arresteerden en aan de Duit sers uitleverden, waardoor velen de dood vonden. Gistermorgen hoorde J. H. C. Krom zich wederom tot de doodstraf veroor delen. C. W. J. van Boetselaer werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaren, zonder aftrek van voor arrest Ten aanzien van H. Zinkhaan Met de opening van de tentoonstel ling „Vijftig jaar Rotterdamse zee scheepvaart" door burgemeester Oud is Maandag het nieuwe gebouw van het Maritiem Museum .Prins Hendrik" te Rotterdam in gebruik genomen. Bur gemeester Oud noemde de opening van het nieuwe museum ontzaglijk belang rijk voor de historie en verklaarde gaarne het gebouw namens de gemeen te te aanvaarden. Daarna gaf de heer W. H. de Monchy, een der directeuren van de Holland- Amerika lijn, in een korte beschou wing enige persoonlijke herinneringen aan het blok, waarin het oude museum was gevestigd en aan de Rotterdamse scheepvaart in de loop der jaren. De bouwmeester, architect Ir. A. van der Steur, lichtte tenslotte zijn arbeid toe, waarna de tentoonstelling kon wor den bezichtigd. Deze bestaat uit model- ien van schepen, ex- en interieurfoto's en tekeningen, door Rotterdamse rede rijen in bruikleen afgestaan. Zij hebben betrekking op de laatste vijftig jaren. De bedoeling is binnenkort deze expo sitie te vervangen door de eigen ver zameling van het museum, in moderne vitrines en opgesteld volgens moderne principes. en C. van Baarle werd het beroep even eens verworpen en bleef het vonnis van het bijzonder Gerechtshof ge handhaafd. De Groningse Kamer van het Bij zonder Gerechtshof veroordeelde gis teren conform de eis de 42-jarige voor malige onderluitenant van de Staats politie uit Zeist, C. Drost, tot de dood straf met levenslange ontzetting uit de kiesrechten. Deze S.D. satelliet heeft zich schuldig gemaakt aan de vervolging en arres tatie van vele Joden en illegale wer kers en maakte deel uit van een exe- cutie-peleton. Voorts berechte de Bijzondere Raad van Cassatie te 's Gravenhage het be roep van Van Bruggen uit Groningen, die door het Bijzonder Hof te Leeuwar den tot de doodstraf was veroordeeld wegens moord op zijn landgenoten t:i- dens dg bezetting. H. J. J. Marinus werd door het Bij zonder Hof te Amsterdam tot een straf van 12 jaar veroordeeld. Hij was gedu rende bezetting journalist en stelde twee redacteuren van het dagblad Het Volk, door verraad bloot aan opsporing en gevangeneming. De procureur-fiscaal bii de Bijzondere Raad concludeerde tot 15 jaar met aftrek. M. werd con form deze conclusie veroordeeld. Auto reed op mijn De 35-jarige vrachtrijder P. Peene reed te Westkapelle met een geladen vrachtauto op een tankmijn, met het gevolg dat hij uit de auto werd ge slingerd en vrijwel onmiddellijk dood was. Het slachtoffer laat een vrouw en 2 kinderen achter. DE STAKING IN FINLAND De leiders van de stakende haven arbeiders te Helsinki hebben verklaard, dat de arbeiders heden weer aan het werk zullen gaan. De havenarbeiders in alle andere havensteden, met uit- zondering van Pori, zijn reeds weer aan het werk. ben wij tekenen van verbetering me nen te bespeuren. De indiening van deze noodwet acht spreker gerecht vaardigd en hü zal dus dit ontwerp steunen. De heer Oud beschouwde in het bij zonder de staatsrechtelijke zijde van het ontwerp en betoogde dat het z.i. niet in strijd is met art. 210 van de Grondwet. Om twee uur werd de wet met 69 25 stemmen aangenomen. De ex-burgemeester van Langendijk in cassatie De voormalige burgemeester van de gemeente Langedijk, D. Stoutjesdük, verscheen Maandag voor de bijzondere raad van cassatie. Het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam veroordeelde hem tot 9 jaar gevangenisstraf met af trek. Zijn foute houding gedurende de bezetting werd door het Hof gekwali ficeerd als „hulp aan de vijand". Het dossier vermeldde dan ook het arres teren, in combinatie met de Duitsers, van twee personen uit zijn gemeente, en het arresteren van een persoon in Heemstede. De procureur-fiscaal bij de bijzondere raad schetste requirant als een willig speeltuig in de handen van de Duitsers. Hij achtte hem een slaaf se figuur, voor wie een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek de juiste was. Burgeroorlog op Java is geëindigd Volgens een mededeling van de dienst legercontacten te Batavia, blijkt uit de laatste dagen binnengekomen berichten, dat in het algemeen de ge organiseerde tegenstand der commu nistische troepeneenheden in de repu bliek is geëindigd. In de meeste geval len hebben zij, zonder gevechten van enige omvang aan te gaan, met mede neming van hun wapens, de wijk ge nomen naar de berggebieden, daarbij de grotere plaatsen aan de TNI latend. Minister-president Hatta heeft aan de militaire gouverneur een telegram ver zonden waarin werd medegedeeld, dat het niet is toegestaan, gevangengeno men verraders te doden anders dan na berechting door een «krijgsraad. RODE WINST IN CHINA De Noordelijke Chinese legers heb ben Kaifeng de hoofdstad der provin cie Honan, ingenomen. De centrale re gering heeft de evacuatie van Kaifeng en Tsjentsjou, de twee laatste steun punten der regeringsstrijdkrachten in Honan. bevestigd. GRATIE VERLEEND Bij K.B. is gratie verleend aan Pieter Kuiper, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van 't Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. De doodstraf is veranderd in een levenslange gevangenisstraf. NIEUWE GELDHERVORMING IN RUSSISCHE ZÓNE. Volgens het in de Britse zóne ver schijnende blad „Die Welt" heeft een woordvoerder van de socialistisch- communistische partij op een vergade ring van economische deskundigen te Leipzig verklaard, dat het mogelijk is, dat over enige tijd tot een nieuwe geldhervorming in de Sovjet-zóne zal v orden overgegaan. Als U het geluk zoekt Een man ging uit om het geluk te zoeken. In harde pioniers arbeid vond hij het leven, in de natuur en bij eenvoudige, ge zonde mensen. Vraagt Uw boek verkoper GOUDEN OOGST, het bijzonder verkwikkende boek van MARJ0RIE KINNAN RAWL1NGS. voor hedenavond HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur 6,15 Tom Erich (piano) 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 De ring van Rlco 7,10 Neder landse jeugdgemeenschap 7,25 Bij namen in de kamermuziek 7,45 Niwin- klanken 7,5o Rubriek van de Weder opbouw 8,05 West-Europees commen- 'aar 8,15 Bonte Dinsdagavondtrein 9,30 Ik zou zo graag10,15 Buiten lands overzicht 10,30 Willem Noske (viool) 11,15 Concert HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,10 Sport- praatje 6,20 Dinah Shore zingt 6,30 ,.Dit is leven" 7,15 Kareol Septet 8,05 Te gewone man 8,12 De fakkeldrager der barmhartigheid 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Viool en cello 11,40 Eventide HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Billy Cotton en orkest 10,30 Als de stofzuiger zwijgt 1,20 Metropole-orkest 3,00 De vrouw in de mist 5,15 Film selecties 6,15 Vara-varia 6,20 Plano 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Staat en maetschappij 7,15 Sllvestri-kwartet VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 „Lezen in de Bijbel" VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Omroep-orkest 9,15 „Dat was Amsterdam" 10,15 Kwartet Jan Ccrduwener 10,45 Van boek tot boek 11.15 Nieuwe successen van over de Oceaan HILVERSUM II. 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 En nu aan het werk 12,33 Oklahoma 1,15 Vrolijke plaatjes 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 He dendaagse boeken en schrijvers 7,15 Het nieuws uit Indonesië 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Program ma-proloog 8,15 Radio Philharmonisch orkest 9,00 Ons Christelijk geloof 9,25 Radio Philharmonisch orkest (vervolg) 10,00 NCRV-koor 10,15 Orgelconcert 10.45 Avondoverdenking 11,15 Gramo- fncmplaten 11,45 Slot-accoord T^m 81) ROMAN :y1 VAN MARIA SAWERSKY „Ik heb nu al natte voeten!" riep ze verschrikt. „Kalm maar aan, die heb ik meer dan eens gehad en daarbij heb ik s ee kunnen constateren dat ze vroeg laat wel weer droog worden. Boven dien zal het, naar ik vrees, bij onze voeten alleen niet blijven met zuik vreer!'* Het regende alsof het met emmers uit de lucht werd gegoten. Weldra hadden ze beiden geen droge draad meer aan hun lijf. Irene huilde. Ka- i eitje hielp haar bij het omhoog klim men. Toen ze eindelijk de vaste bos- grond onder hun voeten hadden, zei hij: „Nu moeten we proberen de grote weg te bereiken. Misschien komt er wel een wagen voorbij, die ons wil meenemen". „Waar is de weg?" vroeg Irene, fluisterend. „Tja, dat weet ik ook niet", luidde het weinig troostrijke antwoord. Ze sukkelden nog wat voort, maar bij de nu snel vallende duisternis was het onmogelijk verder dan enige me ters voor zich uit te zien, zodat het zoeken een hopeloze taak scheen Ge lukkig echter ontdekte Kareltje een hut. „Eindelijk een lichtpunt, Irene!" riep hij. „Ik vermoed, dat dat ding aan hout hakkers of zo toebehoort, maar nu zullen wij er voorlopig maar beslag op leggen". „We kunnen er niet in, hij is dicht!" steunde juffrouw Larsen. Dat is geen beletsel", vond Kareltje. Met de brute kracht van de voor niets terugdeinzende man trok bij het hangslot los en daarmee sorong tege lijkertijd de deur open. Hij duwde Irene naar binnen, waar hun een muf fe lucht, maar daarnaast ook enige warmte tegemoet stroomde. „Het is hier aartsdonker. „Ja, Irene'tje en ik vrees, dat we bier geen electrische schakelaar zullen vinden. Gelukkig, dat ik nog een siga renaansteker bij me heb". Een vlammetje flitste in Kareis hand op. De hut bestond slechts uit een en kel vertrek. Bij een vluchtige blik werd een tafel zichtbaar, waarop een petroleumlamp stond. Kareltje stak hem aan'en nu konden zij alle oetails van de beperkte ruimte in zich opne men. Ze had moeilijk soberder gemeu bileerd kunnen zijn. Langs de muren waren banken opgesteld en aan enige heken hingen kledingstukken, werk broeken, gehavende jassen. grove blauw linnen hemden en wat gereed schap. waaronder zagen en een bijL Voorts was er nog een kast, waarvan de deur scheef in de scharnieren hing en in de hoek stond een open haard, waarop nog wat dunne takken en blokken hout lagen. ..Schitterend!" riep Kareltje enthou siast. ..Verschrikkelijk!" fluisterde Irene. Schuch stoorde zich daar echter niet aan, maar inspecteerde practisch de inhoud van de kast. Er lagen een aan gesneden boerenbrood en een zakje rieel in. Daarnaast -stond een glazen pot met zout, op een rekje stonden 'n paar eieren en voorts vond hij nog 'n Ietwat groezelig pakje margarine en een busje met gemalen koffie. „We zijn met onze neus in de boter gevallen!" bromde Schuch, verge- r.oegd. „Niets belet ons om een voor treffelijke maaltijd klaar te maken. En nu zullen we dit paleis eens gaan verwarmen!" Hij nam de bijl van de muur en be gon de houtblokken klein te hakken. Toen hij daarmee gereed was, stapelde hij het hout op de haard en riep: „Irene, maak jij eens even vuur!" „Ik? Ik denk er niet aan!" „Ja, hoor eens", zei Kareltje onge duldig, „ik heb er wel aan gedacht dat hout klein te hakken, omdat ik dat moeilijk van jou kon verlangen, maar een vrouw moet tenslotte toch wel een haard kunnen aanmaken. Die kunst verstonden de ega's van de hol bewoners al!" „Die vergelijking gaat nogal mank", vond Irene. „Wij zijn toch zeker geen holbewoners. „Maar natuurlijk, Irene'tje, dat zijn we op het ogenblik ongetwijfeld. Neem jij dus het gemakkelijkste deel van het werk voor je rekening. Dan zal ik er op uit gaan in de stromende -egen, bedenk dat wel en proberen wat water te krijgen, zodat we koffie kun nen zetten en ons geen verkoudheid op de hals halen". Kareltjes optreden was inderdaad verre van galant, maar Irene besefte wel, dat het onder de gegeven om standigheden geen zin had daar tegen in te gaan. Hij nam een ketel vol deu ken, die eveneens op de tafel stond en ging naar de deur. „Voor ik het vergeet. Irene, trek tij dens mijn afwezigheid je natte kleren uit en doe zolang een paar van die dingen aan, die daar hangen, anders wordt je ziek". Met dit welgemeende advies ver dween de heer Schuch. Irene bleef achter en keek radeloos cm zich heen. Ze was door en doornat en rilde van kou. Aarzelend onder zocht ze de droge kledingstukken, die aan de muur hingen. Ze zagen er niet bepaald aanlokkelijk uit, maar er bleef haar geen andere keus. Haar tanden klapperden en na kort beraad besloot ze Kareltje's advies op te volgen Met een der linnen hemden wreef ze zich góed droog, daarna trok ze een tweede aan en nadat ze zich ook nog van een v'erkbroek en een der ruwe jassen had voorzien, was haar toilet compleet. „Ik zie er natuurlijk verschrikkelijk uit", zei ze tot zichzelf. In werkelijkheid echter maakte Irene meer een vermakelijke dan een ver schrikkelijke indruk, maar voor deze erkenning bezat ze te weinig gevoel voor humor. „Die haard maak ik niet aan, dat ka" hW«felf doen", bromde ze. Kareltje bleef echter geruime tiid w!f' *n hij terug kwam. droop het een "ketel kleren- maar hij bracht een ketel vol bronwater mee. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3