Republiek: Een strijd om de angst ante babine Zwakke regeringen hebben schuld aan de maatschappelijke ellende Uiterst-links heeft nog grote invloed op bewind van Djocja Engelse Koning opende het parlement Quo Vadis* Frankrijk? grijpt in Fanny niet naar Australië Film voor Duitsers verboden Noodwet-lndonesië in de Kamer De toekomst ziet er donker uit Het Radioprogramma (R.D.P.-correspondentie uit Batavia). DE STRIJD BINNEN DE REPUBLIEK op Java is een wanhopige strijd om de angst, een angst die nimmer zal aflaten, zolang deze republiek daar de lakens uitdeelt, en er geen mannen zijn opgestaan die (gelijk in de andere deelstaten van Indonesië) in eerlijke samenwerking met de Nederlanders een rechtsstaat willen opbouwen, waarin voor ieder veiligheid, rust, orde en gelegenheid tot constructieve arbeid bestaat. Dit zijn onder meer de overwegingen, op grond waarvan men hier in Indonesië sceptisch tegenover nieuwe pogingen tot onder- handeling: met het kabinet-Hatta door de Nederlandse regering: staat. By de Nederlanders wekt het ongerustheid, bij de Indonesiërs in de andere deelstaten wantrouwen, want men vreest bovendien, dat de republiek er in zou kunnen slagen zodanige concessies uit het vuur te slepen, dat haar positie straks boven die der andere deelstaten uitgaat. En dat is iets, waar zonder twijfel geen enkel lid der federatie mee accoord zou gaan. Men is zich in het niet-republikeinse Indonesië te zeer zijn eigen waarde bewust geworden, dan dat men in de komen de V.S.L een republikeins overwicht, in welke vorm ook, zou kunnen en willen verdragen. DE JONGSTE gebeurtenissen in de republiek, waarbij de regering-Hatta zich zelfs gewapenderhand tegen de communisten heeft gekeerd, hebben niemand, die de verhoudingen en toe standen hier kent, gerust gesteld. De „zuivering" van Djokja richt zich tegen een brede schare opstandelingen, bij wie ontevredenheid over de sociale toestanden bestaat, maar dit betekent nog geenszins dat de rijen van de repu blikeinse medestrijders daardoor van „communistische smetten vrij" kunnen worden geacht. Integendeel, het verschijnsel doet zich voor, dat verscheidene vroegere, befaamde communistische leiders zich aan de kant van Hatta scharen, en door dt republiek van Djokja met open ar men ontvangen zijn. Er heeft zich een nieuwe, vrij sterke linkervleugel ge vormd. die zich tegenover Moeso stelt, maar daarom nog niet minder com munistisch getint is. Men moet de op stand van Moeso en Amir Sjarifoeddin wat het volk betreft als een uiting van ontevredenheid over de sociale toestan den zien, maar wat de leiders aangaat, is het niet anders dan een strijd om de macht, een strijd tussen persoonlijkhe den meer dan om beginselen. „Stuivertje wisselen". Vandaar dan ook, dat zich in het re publikeinse kamp nog tenminste even veel communistische elementen bevin den als voor de opstand van Moeso het geval was. Want voor Moeso en Alimin en Amir Sjariffoeddin zijn figuren als Tan Malakka, Sukarni en Moh. Yamin in de plaats gekomen. Zij bevonden zich in verband met een vroegere, mis lukte staatsgreep tegen de republiek, in de gevangenis, doch zijn bij deze ge legenheid door Soekarno gegratieerd en vormen thans de „loyale" «communisti sche (ook wel door hun rode tegen standers, genoemd „Trotzki-istische") vleugel in Djokja- Typerend voor de situatie is ook het voortdurend overlopen van de T. N. I - bataljons (dit zijn de officiële republi keinse troepen) naar de kant van Moe so gevolgd door weer andere berich ten van „overlopers" uit het Moeso- kamp naar de republiek, of de „be rouwvolle" bekering van gedeserteer de T. N. I.-soldaten. Een Indonesisch republikeins dagblad slaakte dezer da gen de volgende verzuchting: „Wij be- De K.N.A.U. heeft aan de Australi sche Athletiek Bond telegrafisch laten weten dat Fanny Blankers-Koen de binnengekomen invitatie niet accep teert. In de eerste plaats spreekt de officiële invitatie niet over de kinde ren, terwijl de officieuze uitnodiging v/el met hen rekening hield. In dé tweede plaats omvat het Australische program negen startdagen in drie we ken, met enorme tussenafstanden, het geen als beulswerk valt te kwalifi ceren. Mevr. Blankers-Koen is thans wel genegen aan 't indoor-seizoen in Ame rika deel te nemen. COMPLOT VOOR GRAZIANI? Een redacteur van het socialistische Italiaanse blad Avanti zou een samen zwering hebben ontdekt om maar schalk Graziani te doen ontsnappen op de dag, waarop het speciale Hof van Assisen van Rome uitspraak zal doen in zijn zaak. WETTELIJKE REGELING VAN HET KAMPEERVRAAGSTUK. In verband met in overweging zijn de plannen om te komen tot een wet telijke regeling inzake het kampeer- vraagstuk heeft de minister van Bin nenlandse Zaken aan de gemeentebe sturen verzocht hem te doen weten in hoever de gemeenten financieel bij het kampeerwezen zijn geinteresseerd. grijpen van de T. N. I. niet veel meer. Wanneer Moeso ergens lijkt te winnen, lopen zij naar de communisten over, en op de plaatsen waar de republiek aan de winnende hand is, komen zij hard terugrennen en roepen zij: leve Hatta en Soekarno!" Deze verzuchting is niet alleen type rend maar ook verhelderend. Zij toont nog eens duidelijk aan, dat er in de republiek op het ogenblik gevochten wordt om de angst. Men wordt gedre ven door de vrees straks niet bij de winnende, sterkste partij te zijn. Want men weet heel goed, dat beide partij en, zo zij de macht hebben, terreurme thoden toepassen, en dat degene die straks het dichtst bij het vuur zit de voordelen ontvangt, die het Javaanse volk als geheel in de afgelopen vijf jaar nooit meer genoten heeft. In de Britse sector van Berlijn is aan Duitsers de toegang tot de Jerboa bio scoop ontzegd, waar de film „No orchids for miss Blandish" wordt vertoond. Deze centuur is ingesteld omdat de film het leven in Amerika in een minder gunstig daglicht stelt, zo deelde een lid van de afdeling van het militaire be stuur Reuter mede. De film is niet ver boden voor andere bioscoopbezoekers, omdat zij ruim denkend genoeg zijn om te beseffen dat het slechts een film is. De Duitsers echter vatten een film heel ernstig op." Bij de debatten in de Tweede Kamer over de noodwet-lndonesië betoogde de heer Van der Goes van Naters iarb.), dat men niet eenzijdig mag af wijken van het in tweezijdige overeen stemming bereikte resultaat Bij dit ontwerp behoefde z.i. de buitenlandse politiek niet betrokken te worden. Naar aanleiding van het betoog van de heer De Groot reide spreker, dat Moeso verklaard heeft, „dat alle Ne derlanders in Indonesië moeten wor den vermoord". De C.P.N. in Neder land heeft zich met zijn opstand ac coord verklaard. Dus, zo betoogt spre ker, zjjn ook de communisten m Ne derland van mening, dat onze soldaten in Indonesië vermoord moeten wor den. De heer Romme (K.V.P.) betoogde, dat ook indien de staatsrechtelijke pro blemen van Indonesië binnenkort zul len zijn opgelost, de oplossing van de sociale problemen nog lang niet aan wezig zal zijn. Immers, het samen gaan in gelijkwaardigheid is voor een zeer groot deel een maatschappelijke kwestie. Spreker en zijn fractie waren bereid de verlangde bevoegdheden aan de regering te geven. De heer Stokvis (C.P.N.) noemde het ontwerp een poging van de regering om dictatoriale bevoegdheden te ver krijgen en de heer Gerbrandy (A.R.) verklaarde zich tegen het ontwerp. De minister van overzeese gebieds delen, de heer Sassen, zeide van me ning te zijn, dat de noodwet een voor ziening is krachtens de Grondwet. Over de redenen van deze noodwet zeide de minister: Ook de republiek behoort in het overleg volgens hoofd stuk 14 te worden betrokken en het is niet onlogisch te noemen, dat ook bui tenlandse mogendheden hiervan in kennis worden gesteld. De regering verwacht, dat een accoord over de ge hele linie met de republiek op korte termijn mogelijk is, al zal de nadere detaillering en uitvoering langere tijd vorderen. Het ontwerp werd, nadat de mi nister enige wijzigingen had aange bracht, aangenomen met 69 tegen 25 stemmen. Plechtigheid ging gepaard met pracht en praal De opening van het Bngelse parle ment ging met een pracht en praal ge paard, die Londen sinds de vooroorlog se tijden niet meer gekend heeft. De koning was gekleed in een scharlaken rood en gouden uniform. De koningin droeg een wit-hermeiijnen mantel over een avondjapon van wit satijn, die met goud afgezet was. Haar hoofd was ge tooid met een tiara, terwijl om haar hals een juwelenketting hing. Duizen den hadden i.Ich langs de weg, die de stoet nam, opgesteld. Bij aankomst aan het parlementsgebouw werd het konink lijke paar met luid gejuich en 41 kanon schoten begroet. In het hogerhuis zette de koning voor het eerst sinds 10 jaar zijn kroon op en trok hij het roodfluwelen parle- mentsgewaad aan. De beide prinsessen waren niet aanwezig, met de kroon op sprak de koning zittend zijn rede uit, die 11 minuten duurde. In zijn troonrede kondigde de Ko ning het wetsontwerp tot nationalisatie der Engelse staalindustrie aan. In een preambule tot zijn rede sprak de Koning over de internationale situ atie. Wantrouwen en onenigheid tus sen de staten hebben Engeland ge dwarsboomd in zijn verlangen zich te v/ijden aan het herstel van de oorlogs schade, doch wederzijds vertrouwen en goede wil zouden kunnen mede werken tot het oplossen van de vraag stukken en de volkeren der wereld ii# vrede doen leven en de vruchten van hun werk doen genieten, aldus de Ko ning. De Koning verklaarde, dat de En gelse regering zal voortgaan in het Uitspraken meervoudige Kamer Jan de V., Zaandam; verkeersover treding, f 60 subs. 20 dagen. Frederik I., Alkmaar; oplichting, 8 maanden voorwaardelijk met 3 proef jaren en onder toezicht stelling van de reclassering. Ferdinand Joh. Q. Heemstede; dief stal, 4 maanden voorwaardelijk met 2 proefjaren en f 40 subs. 20 dagen. kader van het pact van Brussel nauw en eensgezind samen te werken met de andere deelnemende regeringen Ko ring George herhaalde, dat Engeland het optreden van de Sovjet-Unie in Duitsland als een inbreuk op de vrede beschouwt. Wat de defensie betreft, kondigde de Koning een actie tot werving van re- cvuten voor de geregelde strijdkrach ten aan en de vorming van een reser ve- en hulpleger. Zeven Jaar voor prof. Van Dam Uiterlijk onbewogen hoorde de voor malige secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, prof. Jan van Dam. die gisteren voor het Amster damse Bijzonder Gerechtshof terecht stond, de lijvige tenlastelegging aan. De 52-jarige verdachte gaf toe. dat het verkeerd was de benoeming tot secretaris-generaal te aanvaarde!) en erkende, dat zijn verzet krachtiger had kunnen zijn. Op de vraag van de pre sident of hij, prof. van Dam, een man van wetenschappelijke standing, dan niets anders was dan de loopjongen van de Duitsers, bleef verdachte het antwoord schuldig. Om zijn kneedbaar heid had men hem de bijnaam van „Jan Pudding" gegeven. Aan het eind van de zitting die de gehele dag in beslag nam, eiste de proc.-fiscaal zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. MEESTE LEVENSMIDDELEN VAN DE BON IN SOVJET-ZONE Alle levensmiddelen met uitzondering van vlees, eieren, boter, melk en kaas. zullen van 15 November af in de Sov jet-zone van Duitsland verkrijgbaar zijn zonder bon. Het tegenwoordige rantsoeneringsstelsel blijft bestaan maar „de buisvrouw zal in staat zijn haar rantsoen naar believen aan te uilen door hogere prijzen te betalen. Het is de bedoeling, zo zegt het desbe treffend communiqué, gaandeweg naar de prijzen der „vrije markt" terug te keren en mogelijk de gehele distributie af te schaffen. PARIJS, October 1S48 £)E MIJNWERKERSSTAKING heeft Frankrijk tot dusverre het equivalent van drie voile weken Marshallhulp gekost. Drie millioen tonnen kolen zijn min der gedolven, dan in normale omstandigheden zou zijn geschied. Verschillende industrieën hebben hun productie ten gevolgé van het gebrek aan brandstoffen aanzienlijk moeten inkrimpen. En nog zijn er geen tekenen, die wijzen op een snel einde van het confli-t, dat langzamerhand de betekenis van 'n economische catastrofe dreigt te krijgen. Want terwijl de regering te kennen geeft, dat zij niet bereid is aan de eisen der stakers, die volgens haar de grenzen van het economisch mogelijke te buiten gaan, toe te geven, verklaart de C.G.T., het onder communistische leiding staande verbond van vakverenigingen, waarin de meeste mijnwerkers georganiseerd zijn, met niet minder nadruk, dat zij de staking tot het bittere einde zal voortzetten. Bovendien dragen de gevechten tussen de regeringstroepen en de stakers om het bezit der mijnschachten er natuurlijk niet toe bij, de bereidheid tot een compromis groter te maken. In dit verband dient opgemerkt te worden, dat de regering haar gewa pende macht niet heeft ingezet om de staking te breken. Zij erkent het recht# van staking der Franse arbei ders en heeft tot nu toe angstvallig al le maatregelen vermeden, welke als een inbreuk op dit recht zouden kun nen worden uitgelegd. Gewapend op treden vindt alleen daar plaats, waar daden van sabotage zulks niet slechts tot een recht, maar ook tot een plicht der regering maken. Geen regering kan en mag dulden, dat stakers om kracht bij te zetten aan hun eisen, mij nen onder water laten lopen en cokes ovens, die lange tijd behoeven om weer op temperatuur te worden ge bracht, doven. Uit de vaststelling, dat de regering met haar krachtdadig optreden het recht aan haar zijde heeft, mag echter in geen geval geconcludeerd worden, dat zij geheel onschuldig zou zijn aan de voor het land zo fatale arbeidson rust. Deze geheel te wijten aan duis tere machten achter de schermen, is wat al te simplistisch. Het moge waar zijn. dat de Franse communistische lei ders slaafs de aanwijzingen van de Kominform, die geheel andere doelen dan betere levensomstandigheden voor de Franse arbeiders nastreeft, volgen, maar dit verklaart nog niet. waarom bijvoorbeeld de vrouwen van de mijn werkers de traan gasbommen en in het ergste geval zelfs de kogels uit de ge weren van de mobiele garde in de ge vechten om de mijnen trotseren Voor een dergelijke verbitterde houding is slechts één verklaring mogelijk: ellen de en haat tegen het huidige regiem. INDERDAAD komt men door dit te constateren aan de kern van het Fran se stakingsprobleem. Evenais alle Euro pese staten heeft Frankrijk door de oorlog enorme schade geleden. Deze schade moet rechtvaardigheidshalve betaald worden door het gehele volk. Dit gebeurt in Engeland. Neder land. België, ook al heeft men daar wellicht kleine onrechtvaardigheden niet kunnen vermijden. Iq Frankrijk echter zijn het tot nu toe in hoofdzaak de arbeiders geweest, die het gelag hebben moeten betalen. Steeds weer hebben de Franse boeren, de groot- en de kleinhandelaren hun waren vastge houden, wanneer zij daarmede de prij zen konden opdrijven. In feite be gingen en begaan zij daarmede een even grote misdaad als de mijnwer kers, die door het terugtrekken van hun veiligheidsploegen het behoud der productiebronnen in gevaar hebben ge bracht. Tegen deze kringen is echter nooit krachtdadig opgetreden, zij het ook misschien minder uit onwil dan door gebrek aan organisatievermogen der zwakke regeringen, welke Frankrijk sinds de bevrijding gehad heeft. Dat dit de woede moest op'j-skken van de Franse arbeiders en hun vrouwen, die in de allereerste plaats de dupe zijn van het voortdurend opschroeven der prijzen, ligt voor de hand. Geen Franse regering kan de arbei ders op het ogenblik een even hoge levensstandaard garanderen, als zij vóór de oorlog genoten. Maar wel mo gen de arbeiders verwachten, dat de kosten van de oorlog gelijkelijk ver deeld zullen worden over alle maat schappelijke klassen. Van de beant woording van de vraag, of de rege ring er alsnog in zal slagen een der gelijke situatie te scheppen, hangt de weg. die het land zal gaan., uitsluitend af. Of naar een regiem, dat gedragen wordt door een democratisch volk. hetwelk zich in de wetenschap, dat allen offers brengen, in zijn lot schikt, of naar een autoritair regiem van uiterst rechts, dat het land ongetwij feld naar een opstand van uiterst links moet leiden. Helaas gedogen de ervaringen uit het verleden niet. dat men Frankrijks toekomst in dit op zicht zeer gunstig beoordeelt. Tien grossiers in honnen gearresteerd De hoofdstedelijke politie heeft een tiental „groothandelaren" in distribu tiebonnen gearresteerd. Bij een winke lier trof men 580 diverse bonnen. 27 volledige bonkaarten, 8 tabakskaarten en 4 stamkaarten aan. welke alle in beslag werden genomen evenals een bedrag van f 600. Bij een 45-jarige sto ker werden 720 bonnen, 24 volledige kaarten, 2 tabakskaarten en een be drag van ongeveer f 350 in beslagge nomen. De stoffelijke resten van de leden van de bemanning van de veron gelukte „Nijmegen" en die van de Nederlandse en buitenlandse pas sagiers zijn Maandagavond naar Amsterdam overgebracht. Gister morgen vroeg werden zij geplaatst in de Nieuwe Kerk op de Dam, die daarvoor als chapelle ardevte is ingericht. Antwerpens geschenk aan Koningin aangeboden De burgemeester van Antwerpen, de heer L. Craeybeckx, vergezeld van zijn echtgenote en de gemeente-secretaris, de heer Goedhals, hebben zich giste ren naar het paleis Soestdijk begeven, waar zij .des middags door H.M. de Koningin in audiëntie zijn ontvangen. De Antwerpse burgemeester stelde daarbij onze Landsvrouwe namens zijn gemeente een fraai uitgevoerd album ter hand, waarin een speciale op dracht was geschreven, en een zestal grote etsen, vervaardigd naar schilde rijen van oude meesters, onder wie Rubens. Alburr^, en etsen waren ver pakt in een speciaal daartoe door de stadsbinderij van Antwerpen vervaar digde leren doos. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 Vara- varla 6.20 Robert Valeptino (piano) 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Staat en Maatschappij 7,15 Silvestri-kwartet VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Omroep-orkest 9,15 „Dat was Amsterdam" 10,15 Kwartet Jan Cor- duwener 10,45 Van boek tot boek 11,15 Nieuwe successen van over de Oce aan HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 He dendaagse boeken en schrijvers in Vlaan deren 7,15 Het nieuws uit Indonesië 7,30 Het hetueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 Radio Philharmonisch orkest - 9,00 Ons Chris telijk geloof 9,25 Radio Philharmonisch orkest 10,00 NCRV-koor 10,15 Orgel concert 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramofoonplaten 11,45 Slot-accoord VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Ochtendvaria 10,15 Arbeidsvitaminen 1,20 Reportage van de huldiging van Fred F.ceske 1,30 The Skymasters 3,00 Voor zieken en gezonden 5,35 Maria Zamora en haar Zuid-Amerikaans orkest 6,15 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,00 De ring van Rico 7,10 Avro's avondschool 7,45 De Regerings-voor- tingsdienst antwoordt 8.05 Wereld- spaardag 8,15 Kamerorkest 9.00 Het wassende water (hoorspel) 10,15 Ray Ventura en orkest 10.45 Pijlers van Ntêrlands welvaart 11,15 Gramofoon- muziek HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag NCRV: 2,00 Na de lunch 5,30 Piano-duo 6,15 Land- en tuin bouw 6,30 The Masqueraders 6,45 Problemen voor pientere piekeraars 7.15 Leger des Heils-kwartier 7,30 Het actueel geluid 7,45 Nederlandse orga nisten 8,05 Programma-proloog 8,15 Studio-steravond 9.30 Familie-compe titie 10,00 Liederen 10,15 De vaart der Volken 10,35 Gramofoonmuziek 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramofoon platen (82 ROMAN IVAN MARIA SAWERSKY 1 „Wat?! Heb je nog geen vuur ge maakt?" riep hij verontwaardigd. ..^eg eens, Irene, je wilt toch zeker m n dood niet op je geweten hebben, we Vooruit, jongedame, steek er de brand in, dan kan ik me intussen verkleden „Toch zeker niet in mijn tegenwoor digheid!" riep Irene,'hevig ontsteld. „Ik heb er niet het minste bezwaar tegen, dat je zolang voor de deur gaat staan, maar als je dat liever niet doet, in verband met de stromende regen, keer je dan alsjeblieft om en zorg voor de haard!" Zuchtend gehoorzaamde Irene, maar wat zij ook deed, het hout wilde niet branden. Het ging uit, het rookt», het smeulde, maar tot een behoorlijk vuur vermocht ze het niet te brengen. Tot eindelijk Kareltje, nu eveneens in dro ge houthakkerskleren, op haar toetrad „Nou", bromde hij, „ik zie 't al, je bent voor praktische dingen niet te ge bruiken, zodat ik het zelf wel weer zal moeten doen. Let nu eens goed op, hoe men vuur aanmaakt. Dan kan je dat tenminste ook. als je nog eens in zo'n precaire situatie geraakt". „Dat zal me beslist niet meer over komen", snauwde Irene. „Zoiets kan men nooit vooruit zeg gen, meisje", antwoordde Karei. Onder zijn vlugge handen laaide het vuur weldra op. Hij hing de ketel met water boven de vlammen en toen dit begon te zingen, zei hij: „Geef nu eens even de bus koffie en een kop aan. Iiene!" „Je spreekt tegen me, alsof ik je dienstbode ben!" „Ik spreek tegen je als tegen een vriend, die met mij in een impasse ge raakt is", verbeterde Kareltje ernstig. .Wees alsjeblieft niet zo overgevoelig. Irene, en probeer vooral eens af te le ren overal en onder alle omstandighe den de verwende jongedame te spelen Daar is niet de minste reden voor, want hier ben je geheel en al op mij aangewezen. Zonder mij zou je hier eenvoudig omkomen, omdat je nog niet eens vuur kunt aanmaken, een maal tijd kan bereiden, ja zelfs nog geen koffie kunt zetten. Klopt dat of niet?" Het klopte inderdaad, maar Irene Larsen dacht er niet aan om het toe te geven. Zonder Kareltje enig antwoord waardig te keuren, haalde ze het ver langde uit de kast. „Nu de eieren, een snuifje zout, een beetje meel en een kop water!" „Wat wil je daarmee uitvoeren?" „Een bescheiden maaltijd voor ons klaar maken, schat. Aangezien je van middag in die herberg de meelballen van de hand hebt gewezen, zul je wel honger hebben. Heb ik dat goed ge reden?" Ook dat was zo, al gaf Irene weder om niet toe. Maar zij haalde voor haar metgezel toch alles, wat deze nodig had en zag, terwijl de koffie stond te trekken, hoe hij een grote omelette begon te bakken, die er in haar goud gele kleur met hier en daar lichtbrui ne plekken bijzonder smakelijk uitzag Toen ze op tafel stond en ze ervan proefde, smaakte ze weliswaar een beetje naar reuzel, maar Irene had veel te veel honger om dat te bemer ken. Ze deed er zich naar hartelust aan te goed. maar plotseling schoof ze. ietwat beschaamd, Kareltje het bord toe. „Je zult ook wel honger hebben", zei ze zacht. Schuch glimlachte. Hij was werkelijk even getroffen. Irene dacht zowaar ook een ogenblik aan hem; dat was iets buitengewoons. Hij schudde zijn hoofd „Mij ligt het gebakken spek nog te zwaar op de maag. Eet jij maar. schat:'' „Zeg toch niet altijd schat tegen me", meende Irene zich te moeten be klagen. „Dat meen ik nu eenmaal zo, liefste!" Irene dronk de warme koffie en be gon zich nu al heel wat behaaglijker te gevoelen. „Wat gaan we doen?" vroeg ze. ..De auto zif hopeloos vast in de modder en wjj zitten in een verlaten hut ..En weten niet. waar we. ons eigen lek bevinden", voltooide Kareltje de zin. „Ja, lieve kind, het ziet er niet best voor ons uit. Ik heb me wei eens laten vertellen, dat je hier lelijk kunt verdwalen en dagen lang geen be woonde plaats kunt terug vinden. Zo uitgestrekt en verlaten is hier alles...." „Maar er zullen toch wel mensen raar deze hut komen?" „Zeker natuurlijk! 't Is alleen maar de vraag wanneer. Ik.... ik vrees, dat we in ieder geval de nacht hier zullen moeten doorbrenger»". Irene stiet een kreet van ontzetting uit. „Maar dat gaat toch niet!" réep ze ontsteld. „Wat zullen de mensen wel denken, als ze horen, dat ik met jou eenvoudig uit het hotel ben verdwe nen? Wat zal mama wel zeggen? Ach. was ik toch maar niet met je meege gaan! Het is eenvoudig verschrikke lijk! Ze zullen natuurlijk allemaal over me kletsen en alle mogelijke dwaze v eronderstellingen maken. Ze zullen denken „Wat?" vroeg Kareltje zacht, toen Irene plotseling zweeg. „Ze zullen natuurlijk denken, dat we elkaar liefhebben", vervolgde hij, toen het meisje in haar stilzwijgen bleef volharden. „Isis die gedach te je zo onaangenaam, Irene?" Irene zei nog steeds niets. Ze steun de het hoofd in haar handen en staar de voor zich uit. „Je weet, dat ik je graag mag. Irene", ging Kareltje voort. „Ik heb je dat, meen ik, voldoende laten blijken, maar je hebt 't me buitengewoon moei lijk gemaakt. Je hebt zo de methode een man aan je uitgestrekte arm te la ten verhongeren. En ik moet zeggen, dat die methode me helemaal niet be valt. Daarop heb ik me teruggetrok ken en gedacht: die Irene is een knap meisje, maar ze heeft geen hart. Ze leeft alleen maar voor zichzelf en dat heeft me pijn gedaan „En toen heb je je troost bij Beate gezocht", viel Irene hem bitter in de rede. „Hm, ogenschijnlijk ja Irene keek hem met een eigenaardi ge blik aan. Iets van begrijpen lag daarin en nog iets anders dat nu ech ter door tranen verduisterd werd. Op hetzelfde ogenblik was het met Ka- reltjes zelfbewustheid gedaan. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3