JUBILEUM VERKOOP /VROOtl DREËNMA.W op de WERELDSPAARDAG V Helderse Volksuniversiteit Gemeente Water- en Lichtbediijven De wraak van de koralenkoning NUTSSPAARBANK onafgebroken geopend zijn van 8 uur v.m. tot 8 uur n.m. Cursus: Arbeidsverhoudingen en Beroepskeuze-voorlichting De Jeugdkoerier €r óoclC rwzts (roven Prijsraadsel Boomraadsel 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Hef boek nieuwe Hallo, Jongens en Meisjes Uit onze Huishoudafdeling Stoffen Maak nu uw woning gezellig Lingerie en kousen 1.12 1.89 2.47 3.95 Stuk voor stuk een Jubileumprijs ^MAANDAG 1 NOVEMBER 1 Allerheilig»,) de gehele dag GESLOTEN^ VRIJDAG 29 OCTOBER zat de -De meest actuele krant HELDERSCHE COURANT op ag DEN HELDER IDDEN IN de vacantie stond oom Sjef voor ons, plotseling, zoals dat wel vaker gebeurde. Oom Sjef is een echte zeeman, die al van jongen af bij de grote vaart is, en daarbij, als het te pss komt, duiker. Neen, niet zo'n spron getje van een plank of springtoren bedoel ik, maar een echt onderwater mens. Tien, twintig meter onder de oppervlakte van de zee loopt hij rond met trossén en haken om uit gezonken wrakken van schepen alle waardevolle voorwerpen naar boven te halen. We hebben ook foto's van hem in zijn dui kerpak. Hij heeft een zware ronde helm over het hoofd, een dik gummipak aan net een overall en dan die schoe- het water en staarden met grote woes te ogen naar jullie oom. Ik kon m'n ogen niet? geloven. Maar het ergste komt nog. Plotseling begon het water beneden te bruisen en te kolken en daar ver scheen het hoofd boven water van een nen! Daar zitten verschrikkelijk dikke zolen onder. Een rubber slang loopt vanuit de helm naar het schip, waar een paar matrozen langzaam en regel matig lucht pompen door die slang, waardoor oom Sjef in de diepte net zo gemakkelijk kan ademhalen, alsof hij hier in de kamer zat, zoajs nu, in vaders leunstoel. Naast hem staat het kleine koffertje, waaruit altijd de geschenken komen. Vorig jaar bracht oom voor mijn broer Maarten, die op de zeevaartschool is, een compas mee en voor mij een kope ren ankertje. Maar dit jaar zijn het heel andere dingen: prachtige schelpen, groter dan mijn vuist en brokken steen, zo fijn van vorm, dat het wel kant lijkt. Toch is het steen. „Ja jongens," afegt oom, „dit zijn alle maal schatten der zee. Bijna had ik voor jullie iets heel zeldzaams meege bracht, maar ik ben het weer kwijtge raakt. Laat ik die geschiedenis eens vertellen." We gingen wat dichter bij hem zit ten, en oom begon: „Ja, mijn laatste reis was niet helemaal zonder avontuur. Een schip van onze maatschappij was gezonken in de buurt van de Bermuda eilanden, op 32 graden noorderbreedte en 65 graden westerlengte, of, om in jullie taal te spreken: ten oosten van de Verenigde Staten. Om zoveel mogelijk van de kostbare lading te lichten ging een boot uit de wilde vaart regelrecht naar de Bermuda's, en ik als duiker mee Het verongelukte schip was op de ko raalriffen gestoten en lag zo ongeveer twintig meter onder water. Het was een kolfje naar mijn hand. Bij een kalm zeetje werd ik boven het wrak naar beneden gelaten. Daar zag ik een won derlijk schouwspel. Het schip lag als het ware in een kloof tussen bergen van koraal, zo mooi, dat ik mijn ogen uitkeek. Plotseling werd ik een eigen aardig voorwerp gewaar, dat op een vlakke rots lag, zomaar voor het grij pen. Ik pakte het op en, je kunt het geloven of niet, het was een gouden staf, zo lang als een liniaal. Op de staf was een wonderlijk poppetje gemaakt, met oogjes en een propneusje van pa rels. Net had ik het in mijn hand of een soort karper met schitterende kleu ren schoot op me af en hapte als een dolle naar mij. Ik gaf een ruk aan de slang ten teken dat ik moest worden opgehaald en even later stond ik aan dek met mijn wonderlijke vondst. In- plaats van blijheid over mijn onver wachte rijkdom bekroop mij een onaan genaam gevoel, dat steeds sterker werd. Toen ik een blik overboord wierp o. schrik, wel tien, twintig van die wonderkarpers staken de koppen uit grijsaard met lange zilvergrauwe haren. Waardig, doch vertoornd wees hij naar mij en naar de gouden staf, die ik nog steeds in de hand hield. Toen herkende ik hem plotseling uit de verhalen van onze oude bootsman. Het was de kora lenkoning, de heerser over het rijk daar beneden, die troonde in de prachtige zalen, welke de kleine koraaldiertjes in moeizame arbeid van honderden ja ren hadden opgebouwd. Ik begreep met een, dat ik mij de vijandschap van deze watervorst niet op de hals kon halen en wist niet beter te doen dan de staf met een sierlijke zwaai over boord te werpen. De zwerm kleurige vissen stortten zich als een lawine op het snel zinkende voorwerp en de koralen- koning verdween in een draaikolk uit het gezicht. Toen andere dui ker die aan boord was. mijn werk 'e middags wilde voortzetten, was er van het gehele gezonken schip niets, maar dan ook niets meer te bespeuren. Even min van de kostbare lading. Dat was de wraak van de koralenkoning. En dit", zo besluit oom Sjef zijn verhaal, ..is de reden dat ik dit hoogst zeldzame ding niet voor jullie als geschenk kon meebrengen". Of wij het verhaal van oom helemaal geloofd hebben? Spannend was het in elk geval. CUSTARD MAÏZENA CP 8027 Naamraadsel, voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Zeven vriendjes hebben elk een voor naam die uit twee lettergrepen bestaat. Hier volgen, in alphabetische volgorde de lettergrepen van alle namen: Ba ber cas ge her ka man mon per rard rel rend si tus. Dit prijsraadsel zal de volgende week nog een keer worden herhaald in de Jeugd-Koerier van de oudere jongens en meisjes. De oplossingen moeten vóór Zondag, 7 November verzonden zijn. Denken jullie om het vermelden van de leeftijd!! 3. 4. 5. 6. 7. 8. OPLOSSING DIERENRAADSEL. 1. Ezel. 2. Egel. Koekoek. Hond. Olifant. Ooievaar. Rat. Nachtegaal. De eerste letters vormen dus het woord EEKHOORN: de naam van een rank en vlug knaagdiertje dat in de bossen leeft Vijf boeken werden verloot onder de goede oplossers en de gelukkigen wa ren deze week: HERMAN EN LOEK OFMAN, Fnid- sen 86, Alkmaar. MARIETJE FULDNER. Wilhelmina- straat 100. Den Helder. KEES BAKKER Plein 1, Wijk aan Zee. TRIJNIE BAND. Kanaalstraat 9. Schagen. INA KLOMPE. K. 26, Twisk. Gefeliciteerd allemaal! De prijzen worden toegezonden. Deze week wordt het boomraadsel voor de jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar nog even herhaald: 1. Een medeklinker. Een laagte tussen bergen of heuvels. Huis of gebouw waar men ka mers kan huren en logeren. Eigenaardige manier van zingen bij de Alpenbewoners. De naam van een maand. Een andere naam voor groot vader. Een klinker. Een medeklinker. Woning van een vos of een konijn. Wanneer alle hokjes goed zijn inge vuld, lees je in de stam van de boom, van de top naar de voet, de naam van een balspel. Hoe heet dat spel? Vóór Zondag, 31 October a.s. worden de oplossingen aan het bureau van dit blad verwacht. Een vijftal boeken zal weer worden verloot onder de inzen ders van goede oplossingen. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. ONZE MEDEDELINGEN. Voor het correspondentie-hoekje van de volgende week verwacht Tante Iet graag de brieven van jongens en meis jes van 12 tot 16 jaar. Lientje Lugtenborg, SluLsd(jkstraat 81, Den Helder zoekt een correspon- tie-vriendinnetje in een andere plaats. Lientje is 11 jaar oud en zit in de 6e klas van de lagere school. Zij houdt veel van gymnastiek en is bij de Ka bouters van de Padvinderij. Een correspondentie-vriendinnetje wordt gevraagd voor Tilly Smits, Be goniastraat 25, Den Helder. Tilly is 10 jaar oud en zit op school in de 5e klas. Zij houdt van tekenen, zingen en gym nastiek. Wie wil postzegels ruilen met Roelof Otten? Zijn adres is: Gladiolenstraat 17, Den Helder en hy is 11 jaar oud. Vele briefjes kwamen te laat bin nen. De kinderen die hun naam dus niet bij de correspondentie vinden, moeten tot de volgende keer wachten. DAT VIEL NIET GOED UIT. Iemand uit de stad, die zelf een groot gezin had, bezocht gedurende de zo mer zijn familie op het land. Zijn oom had een flinke boerderij en wel ruim te voor enkele logé's. Neeflief besloot dan ook zich rustig op de boerderij te installeren. Nadat hij zo enkele weken van een vacantie bulten had genoten, zei de oude boer, die niet weinig uit zijn humeur was over het lange ver blijf van de stadse neef, die hij toch al niet zo graag mocht: „Niet, dat ik je weg wil hebben, beste neef, maar geloof je niet, dat je thuis erg gemist wordt? Je moest je gezin niet zo lang alleen laten". „Wel zeker, beste oom" antwoordde de neef, „dat is ook zo. Weet U wat? Ik zal ze thuis vandaag nog telegrafe ren dat ze ook maar hier moeten ko men". IN JOUW HANDEN. Gonnie van Dieren heeft met haar boek voor grotere meisjes „In joüw handen" een wel zeer bijzondere blijk van aanleg gegeven. Zij tekent met tal van fijne trekjes het ontluiken van de liefde tussen het onderwijzeresje Syl- via Grevenbicht en het jonge hoofd der school, die zijn vrouw verloor bij de geboorte van het eerste kind. Ja- louzie en achterklap vinden beiden op hun weg naar het geluk, maar een va cantie aan het strand brengt hen, on danks alles, tot elkander. Een goed, knap geschreven boek, dat vooral voor meisjes boven zestien jaar uitnemend geschikt is. De uitgeverij Kluitman te Alkmaar zorgde voor een passende typografische uitvoering, waarvan met name de titelplaat dient te worden ge noemd. Wat hebben jullie mij een stapel brieven bezorgd! Jullie winnen het nog steeds van de jongelui van 12 tot 16 jaar, want die schrijven lang zo veel niet. Het eerste briefje is deze week van Bert Bruyn. Wat heb je een leuke tekening gestuurd, Bert. Bedankt hoor! Voor de prijsraadsels heb je nu 14 dagen de tijd, „Rozeknopje" en „Herfstbloempje", jullie hebben mij weer fijn geholpen met ae mooie postzegels en de sigarenbandjes. Leuk dat jullie allebei een brief naar Indonesië hebben geschreven. Je hebt een prachtige verjaardag gehad, Herfst bloempje. „Rozenfee", hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, die je juist viert als de J. K. verschijnt. Je bent welkom bij ons. Het prijsraadsel mag je in je briefje schrijven. Cobie Oost, ook jij bent welkom. Hartelijk dank voor de postzegels, meisje! Nettie Keyser, ben je al 15 jaar of heb ik dat verkeerd gelezen? Als je 15 jaar bent, mag je met de oudere jongelui meedoen, Nettie. „Sneeuwklokje", ja, doe maar trouw mee, dan kom jij ook wel eens aan de beurt. Vind je het prettig bij de Kabouters? Joke van Heuten, gezellig, dat jij ook weer meedoet. Ik was al bang, dat je ziek was geworden. Annie Luiendjjk, de oplossing was keurig in orde hoor! Bedankt voor de sigarenbandjes. Spaar je ze zelf ook? Tini Bakker, je schreef mij dat je weer gaat verhuizen. Je gaat toch niet uit Den Helder weg, Tini? Wat heb jij om de zieke kinderen gedacht! Hartelijk dank voor alles. Steef Overhand, ja, je brief was keurig op tijd. Jammer dat je de^erste brief hebt verloren. Erg aardig van je dat je mij zoveel sigarenbandjes wilde sturen. Bertus Veldhuyzen, jij bent al twaalf jaar en mag dus in 't vervolg met de oudere jongens en meisjes meedoen. Roelof Otten, 't is geweldig, zoals jij weer met sigarenbandjes en lucifersmerken hebt geholpen. Hartelijk dank. Roelof. Kijk maar eens onder de mededelingen „Scheermes", hoe kom je toch aan die schuilnaam? Een scheermes is zo'n scherp ding, zeg! Wat kan je zusje al mooi tekenen. Jouw verzoek om een correspon dentie-adres staat in andere Noord-Hollandse bladen, dus ik hoop dat er een meisje uit een andere plaats op schrijft. Thea Smit, jouw briefje is echt mooi versierd met herfsttekeningetjes. Ik was er blij mee en met de sigarenbandjes 1 niet minder. Hartelijk dank. meisje! Veel bijzondere sigarenbandjes heb ik niet maar ik zal toch eens voor je kijken. „Eekhoorn", jij hebt het prijsraadsel erg aardig geïllustreerd zeg! Ja. Aart heeft nog een beloning gehad voor zijn goede vangst. „Kieviet", bedankt voor de sigarenbandjes. Ik ben er blij mee. Nelly Brommersma, ook jij wordt bedankt voor de sigarenbandjes en voor het raadsel. Prettig dat je gaat meedoen. Dorie Kost, als je 10 jaar bent, moet jc nog met de prijsraadsels voor de kinderen van 6 tot 12 jaar meedoen. Dorie. Jc mag natuurlijk het prijsraadsel voor de ouderen ook oplossen, maar je krijg: daar nooit een prijs voor. Rini van der Vlies wat een leuke tekeningen stuur de je mij. Bedankt hoor. Hoe oud ben je Rini? Je zond de oplossingen van twee prijsraadsels in I, entje Lugtenborg, natuurlijk mag je mij „Tante Iet" noe men. Kijk maar eens onder de mededelingen, Lientje. Tilly Smits, we zullen eens zien of er een correspondentie-vriendinnetje Voor je te vinden is. Dag Tilly! Henny Smits, wil jij ook een correspondentie-adres hebben? Gerrit Bijvoet, wat heb jij weer om de zieke kinderen gedacht. Je stuurde zo'n grote hoeveelheid sigarenbandjes. Erg aardig van je, Gerrit. Hartelijk dank hoor! Hennie Heyblok, gelukkig dat het boek naar je zin is. Ja hoor. ik ben heel blij i met je gezellige briefjes. Bedankt voor de sigarenbandjes, Hennie! Annie Bakker, natuurlijk ben je welkom meisje. Ik zal een correspondentie-adres voor je vragen. Adri van 't Hert en Tiny Zomer, tot mijn spijt kan ik jullie niet meer aan buitenlandse postzegels helpen. Alleen gebruikte Hollandse zegels sparen wij nog voor zieken. Als ik eene een paar buitenlandse zegels heb, geef ik ze ook allereerst aan zieke kinderen. Dat begrijpen jullie natuurlijk wel hè! Jannie de Bruin, dat was een gezellige brief van jou. Dank voor de sigaren bandjes. Jannie. Ik zal ze aan zieken geven. Fijn dat je zo'n goede, aardige mees ter hebt. Wim Bas, prettig dat jij er ook weer eens bij bent. Hoe gaat het met Martien? „Kabouter", heb je al een correspondentie-vriendin gekregen? Gatske Kroese, Tini Heesters. Jopie Wisse, Theo Roman. Niek van Eeten. Jenny Molema, Steven, Beppie en Engeltje de Boer. Aafje Wiggers en Ronnie Raav- makers, jullie zijn hartelijk welkom bij ons. Jongens en meisjes, wij moeten weer afscheid nemen. De briefjes voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik vóór Zondag. 7 November. Tot over 14 dagen dus. Dag allemaal! i Een hartelijke groet van TANTE IET. 31 October 1918, 's middags 2 uur, opende V D haar deuren in Den Helder. 29 October 1948, 's morgens 9 uur, opent V d haar deuren voor een zeer belangrijke SPECIALE JUBILEUM-VERKOOP. Hieronder vindt U slechts een kletn gedeelte van de zeer vele mooie jubileum-aanbiedingen. l Zwaar nest alum. pannen, 5 stuks 14.50 Prima alum. fluitketels, grote maat 1.85 Zware emaille keukens, 17-delig, in mooie blauwe kleur 39.75 3-pits petroleumstellen, pracht uitv. 2.65 Isoleerflessen, speciale jubileumprijs 2.95 Prima gevulde straatbezems, met prima baleinen1.30 Vetvrij boterhampapier, per 3 rol 19 Koperen pansponsen, per 3 stuks 50 Keukenspiegels met eiken lijst, iets aparts 2.95 Grote zware water- of bierglazen, per 6 stuks1.30 Emaille kinder-dejeuné's, kop en schotel en bordje1.78 Lepels en vorken, prima vlekvrij, per couvert 75 Moderne ruitstoffen, zuiver wol, pracht ruiten3.92 Morré zijde, moderne tinten voor avondjaponnen2.41 Gebloemde lingerie-zijde, div. tinten 1.87 Zware wollen mantelstoffen, groot kleurenassortiment, diverse kwali teiten 10.48 - 8.81 8.20 Moderne Smyrnakleedjes, pracht des sins, 60 x 120 1,6.87 Handweef tafelkleden, diverse kleu ren, 140 x 170 1 1.43 Witte molton dekens, beperkte voor raad, 125 x 180 4.97 IJzeren spijlmatten, prima gegalvani seerde tuinmat2.95 Prima moquette trap- en gangloper, Perz. dessin, 70 cm 16.34 Velvet traploper. 50 cm. breed, zware kwaliteit11. 19 Moderne Bouclé loper, jubileumprijs 7.62 Pracht kwal. Wiltonkarpet, 180x240 1 34.74 Moderne handweef gordijnstoffen, groot kleuren assortiment, 120 cm. breed 4.96 - 4.30 - 2.95 Bouclé karpetten, extra sterk, 12/4, zeer aan te bevelen 99.75 Moquette karpetten, pracht dessins, 12-els 84.45 Effen Leidse wollen dekens, mooie tinten, 150 x 200 16.84 Zware wollen dekens, mooie bloem- dessins 180 x 220 22.40 2-pers. Eng. slaapkamer, bestaande uit ledikant met gezondh.mcrtras, tafel, nachtkastje en 2 stoelen, compleet 237.30 als boven, maar 1-pers. 149.35 Jongens sportkousen, fant. kabelweefsel, in beige en grijs 4 5 6 7 8 9 10 2.55 2.72 3.06 3.42 3.84 4.23 4.63 Dames onderjurken, prima model, pracht kwaliteit3.81 Interlock directoire 2.41 Bijpassende hemden2.48 Lange zuiver wollen meisjes schoolkousen 2 3 4 5 6 7 2.63 3.02 3.45 3.93 4.45 4.97 Gemoltonneerde damesdirectoirs, maten 44 3.80 46 4.20 48 4.58 Dameskousen in moderne tinten, B-keus, 2 paar voor 1 punt 79 Moderne geruite jongens- en meisjes- sportkoysen, zuiver wol 3 4 5 6 7 2.12 mode- 8 2.18 1.46 1.63 1.79 1.95 Prima zijden dameskousen, tinten, 1 punt per paar Links geweven dameskousen, pracht kous, 4 punten Fijne wollen herensokken, moderne ruitdessins Zware wollen geruiten herenshawls Effen poplin herenoverhemden, mooie tinten, 2 boorden8.75 Knotten fantasie wol, in diverse mooie kleuren1.42 Zware knotten jaegerwol, pracht kwaliteit 1,34 Kaart met 9 kaartjes diverse kleuren stopzijde, in cellophaan, 1 punt 49 Prima enveloppen, p. pakje v. 50 st. 75 Schoolschriften, prima houtvrij pa pier, per 3 stuks19 Grote herenzakdoeken, met mooie strepen49 Zijden kinderledikantdekens, gr. maat 9.94 Moderne gestr. pyaxnaflanel, p. m. 1.23 Mooie zware witte flanel, prima voor herenflanellen 1 47 Vilt damespantoffels m. lederen zool en bontgamering4.85 Moderne grote boodschaptassen. zwaar linnen9.25 Kameelhaar knipschoenen voor da mes en heren, m. lederen zool 5.05 4,55 Modeme gestreepte ontbijtlakens, 120 x 120 4.35 120 x 150 5.40 Zeer fijne eau de cologne, 90 aparte fles 1.95 - 1.25 - 75 DEN HELDER voor Den Helder en omgeving ie de ÊPh'l*' PARE '/t UGM. 1 rv 1 r«W» JpUCqr/ op 2 en 9 NOV. a.s. om 8 uur in de Vakschool voor Meisjes, door Dr. G. F. FORTANIER, ,Dir. van 't Gewestelijk Arbeidsbureau te Amsterdam. Plaatsbespreken: VRIJDAG 78 uur SINGEL 83. 29 OCT. a.s. van De Directie der Gem. Water- en Lichtbedrijven brengt door deze BIJ HERHALING ter kennis van de aangeslotenen, dat voor de verzorging van storingen in de electriciteitsvoorziening, voor zover dit geen storingen in de binnenleidingen zijn, de verbruikers zich te allen tijde kunnen wenden tot de technische dienst der Water- en Lichtbedrijven (telefoon 2541). Het is de verbruikers, alsmede de plaatselijke in stallateurs VERBODEN de van gemeentewege aan gebrachte verzegelingen te verbreken. DE DIRECTIE.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 5