De Regering over haar grondslag en haar toekomstplannen Truman gaat hard aan de slag REPUBLIEK HOOPT OP SUCCES DER BESPREKINGEN VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zaterdag 6 Nov. 1948 70e Jaargang No. 1955 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Bevordering van Europese samenwerking en verwezenlijking van grenscorrecties Militairen met groot verlof Geheim verdrag tussen Joegoslavië en de V.S. Mislukte atoombom- proeven in Kaspische Zee Weerbericht Pim, Pam en Pom Er komt een nieuwe „New Deal" Geen Amerikaanse pressie zegt Sjahrir Gedichten zijn schadelijke bouwsels Vrijspraak van Schacht vernietigd Vissersscheepje in nood De Amerikanen verlaten Nanking en Sjanghai Windhoos teistert Vlieland BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. iCAPTEIN Rayonred. C. A Dekkers Directie: j. BIJLSMA en C KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct pel mm - Kleine advertenties l, Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten De regering heeft de Tweede Kamer geantwoord op het voorlopig verslag betreffende het algemeen beleid. Wij ontleenen aan deze memorie het vol gende: De caricaturale voorstelling als zou den Amerikaanse imperialistische be langen de Nederlandse politiek bepalen, pleegt te worden gegeven door hen, die dit verwijt richten tot elk land, dat niet de Sovjet-politiek volgt. De regering zou het inderdaad geen Ne derlands belang achten, dat te doen. Zij heeft o.a. een andere opvatting van de democratie. Zij kan de logica niet volgen van een betoog, waarbij onder democratie wordt verstaan, dat men zelf alle rechten moet hebben ook al wil men ze gebruiken om de democra tie te ondermijnen, terwijl men, is men eenmaal aan het bewind, aan anders denkenden alle rechten en vrijheden ontzegt. De regering is van oordeel, dat de voordelen van het systeem der even redige vertegenwoordiging veel ster ker wegen dan de nadelen. Grondwetsherziening staat op het program van het kabinet. Dat er wel over gesproken is bij het debat over de regeringsverklaring, maar niet in de troonrede, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat nadere overweging nodig wordt geacht van de tijd en de wijze, waarop de herziening zal zijn ter hand te nemen, en van het karakter, dat zij zal hebben te dragen. Over de eventuele benoeming van Staatssecretarissen zijn nog geen be slissingen gevallen. Buitenlandse politiek. Met betrekking tot de Europese sa menwerking tussen de aan het Mars hall-plan deelnemende landen moet meer gelet worden op de concrete re sultaten van het werk dan op het con strueren van een formele super-natio nale structuur. De organisatie der 16 landen heeft beslissingen genomen, wel ke, zonder dat daarbij sprake is van een super-nationale structuur, toch van diep ingrijpende betekenis zijn voor de aan het Marshallplan deelne mende landen. De bewering, dat van Marshall-hulp niet kan worden gesproken, dat wij niets cadeau krijgen en dat wij schul den maken ter betaling waarvan later een groot gedeelte van onze productie zal moeten worden geëxporteerd, is volstrekt onhoudbaar. De genereuze hulp van de V. S. aan de door de oor log getroffen landen in West-Europa bestaat voor het overgrote deel uit schenkingen en voor een klein deel uit leningen. De inschakeling van West- Duitsland bij de West-Europese samen werking vormt een onmisbare voor waarde voor het herstel der bij het Europese herstel-programma betrokken landen. Met voldoening constateert de Het ligt in het voornemen van de minister van Oorlog, binnenkort rege len vast te stellen voor het verlenen van groot verlof aan dienstplichtigen, die niet buiten Europa dienen, onge acht de lichting, waartoe zij behoren. Met ingang van 1 November 1948 v/ordt reeds groot verlof verleend aan dienstplichtige soldaten en soldaten der le klasse, die vóór 1 Mei 1947 in werkelijke dienst zijn gekomen en on afgebroken in werkelijke dienst zijn gebleven of, in geval van onderbre king van het verblijf onder de wape nen als gevolg van verleend uitstel, ongeoorloofde afwezigheid, e.d., op eerstvermelde datum ten minste vijf tien maanden in werkelijke dienst zijn geweest, indien zij behoren: tot de 18 geoefende tirailleurcompag nieën der territoriale bataljons, of tot het geoefende gedeelte van de 6 stafcompagnieën der territoriale batal jons, evenwel met uitzondering van de dienstplichtige chauffeurs en motor ordonnansen, die nog niet kunnen worden vervangen door in opleiding zijnde dienstplichtigen van de territo riale bataljons. Burgemeester d' Ailly onderscheiden Gistermiddag deed de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steen wijk, in de met bloemen en groen versierde raadszaal te Am sterdam aan mr. Arn J. d'Ailly mede deling, dat H.M. de Koningin hem heeft begiftigd met de onderscheiding: groot-officier in de orde van Oranje Nassau. regering dan ook dat West-Duitsland als partner in het werk is opgenomen. Grenscorrecties De regering heeft geen aanleiding gezien op haar standpunt ten aanzien van de grenscorrecties terug te ko men. Zij is zich bewust van het be lang, dat in grote delen van het Ne derlandse volk aan de verwezenlij king van dit verlangen wordt ge hecht. Het heeft echter geen zin de ogen te sluiten voor de grotere poli tieke aspecten van dit probleem en de daaruit voortkomende moeilijkhe den, die er toe hebben geleid, dat op het huidige ogenblik nog geen enkel concreet resultaat bereikt is. Nochtans is het niet uitgesloten, dat binnenkort zal kunnen worden overgegaan tot de voorlopige verwezenlijking van een aantal grenscorrecties, welke groten deels betrekking hebben op de ophef fing van locale anomalieën. Het Milanese weekblad „Europe" i heeft bijzonderheden gepubliceerd van een ..geheim Joegoslavisch-Amerikaans f vedrag" volgens de bepalingen waar- van Joego-Slavië reeds doende zou zijn zijn zone van Triëst te demilitariseren. Het blad noemt geen brem voor zijn publicatie. Het zegt, dat het verdrag is ondertekend door speciale afgezan ten van de Verenigde Staten op het eiland Brioni. ongeveer vijftien kilome ter ten noordwesten van Pola, en wel eind September j.L Volgens het blad heeft Amerika van zijn kant toegezegd te zullen zorgdra gen voor absolute veiligheid" van Joego-Slavië ingeval dit land door de Sovjet-Unie of „een ander der landen van het Oostelijk blok" zou worden aangevallen. Het Franse blad „Figaro" publiceert onder copyright een verslag van een mislukte proef met atoombommen op een schiereiland in de Kaspische Zee. Naar het blad verklaart, is het verslag gebaseerd op inlichtingen van een vroegere officier van de generale staf der Sovjet-Unie, kapitein Silof, die thans als chemicus in Zuid-Amerika werkzaam is, nadat hjj met valse pa pieren de Sovjet-Unie verlaten had. Volgens het artikel ontploften de bommen bij de proeven, die in Juni van dit jaar werden gehouden, te vroeg. Bij de proeven waren aanwezig: maarschalk Stalin, maarschalk Timos- jenko, de opperbevelhebber van het Sovjet-leger aan het Westelijke front tijdens de oorlog, en maarschalk Voro- nof, een artillerie-expert, die streed tegen de omsingeling van Stalingrad door de Duitsers. De bommen waren gefabriceerd in Sterlitamak en in het Altai-gebergte. Zij zouden slechts 50 gram „atomische explosieven" bevat hebben. De bom men waren te vroeg ontploft in die zin, dat de technici verwacht hadden dat een vertraging zou optreden van 15 minuten. Hierdoor was het niet moge lijk gebleken over te gaan tot fabri cage van „atomische tijdbommen", zo als voorzien was. Een tweede Gerrit de Stotteraar Dank zij de activiteit van een agent van de waterpolitie is de politie in de hoofdstad er in geslaagd de 29-jarige metselaar P. S„ die reeds langer dan twee en een half jaar werd gezocht, te arresteren. Het was hem reeds eerder gelukt na een aanhouding uit het politiebureau Overtoom te ontvluchten door verbui ging van de tralies van zijn cel. Hem wacht o.a. nog een gevangenis straf van een jaar en drie maanden en een boete van f 200 hem opgélegd als gratie voor een veroordeling van ne gen maanden. Minstens acht diefstal len met braak staan op zijn rekening. DRIE FRANSE DIVISIES HERBEWAPEND? Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft berichten, uit Frankfort af komstig, dat de Ver. Staten drie Franse divisies hebben herbewapend ter vergroting van de militaire kracht van West-Europa, bevestigd noch te gengesproken. Het wordt mogelijk geacht, dat er heden een verklaring zal worden af gelegd. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met voorname lijk in het N.W. van het land en kele buien. Matige tot krachtige, angs de Waddenkust tijdelijk nog harde W. wind, later overal wat afnemend. Iets kouder dan giste ren. In verscheidene Franse mijnen is de kolenwinning onmogelijk ge worden, daar de mijngangen zijn ondergelopen, toen de veiligheids- ploegen hun posten verlieten. Een ondergelopen gang i» de Pigeot- wiijn. Een oorlogsinvalide uit de oorlog 19141918 op de ereplaats ter her denking van de gevallenen uit die oorlog bij de St. Margaret Kerk in Londen. Op de achtergrond de beroemde Big Ben, die op 11 No vember om 11 uur Engeland tot stilte zal manen, opdat de belofte uit de Eerste Wereldoorlog zal worden ingelost: „Als de klaprozen in Vlaanderen bloeien, zullen wij hen gedenken". Drie vriendjes van onze jeug dige lezertjes zijn in de krant teruggekeerd. „Piep" zei de deur van ons redactie-bureau en daar stonden zij: Pim, Pam en Pom. De drie vrolijke hondjes werden door alle heren van de redactie hartelijk begroet en namen toen hun plaats in de krant weer in. Zij hebben ons hun laatste avon turen verteld en met ingang van vandaag kunnen ook jullie weer genieten van hetgeen Pim, Pam en Pom hebben beleefd. Volgens een bericht uit Washington zal Truman spoedig duidelijk maken, dat hij zich in 1952 niet nogmaals can- didaat zal stellen voor het president schap. Na enkele dagen te Washington te hebben vertoefd, zal de president va- cantie nemen te Key West, in 't uiter ste Zuiden der V.S. Men verwacht, dat hij daar zal beginnen aan een nieuwe verstrekkende sociale wetge ving, die hij aan het nieuwe congres in Januari zal voorleggen. Indien deze tweede „New Deal" in overeenstem ming is met het program, dat hij tij dens zijn verkiezingscampagne heeft verkondigd, zal de herroeping van de wet Taft-Hartley, die bij de vakvereni gingen zo gehaat is, voorgesteld wor den. Voorts wetten ter verlaging van de kosten van het levensonderhoud en maatregelen ter bespoediging van de bouw van goedkope woningen en de uitbreiding van de ouderdomsverzeke- ring. James Caroll, bookmaker te St. Louis, heeft verklaard, dat de grote hoeveelheid geld, die velen op Tru man gezet hadden een aanwijzing er voor vormde, dat vele mensen van oordeel waren, dat het opinie-onder zoek „volkomen in de war" was. „Het ziet er naar uit", zo zeide Caroll, .dat onze verliezen in de zes cijfers zullen lopen". President Truman is uit Independen- ce per trein te Washington aangeko men, waar hem een uitbundige ont vangst ten deel viel door naar schat ting een half millioen mensen. Truman werd op het station o.m. verwelkomd door de nieuwe vice- president, Alban Barkley, vele minis ters en andere hoge autoriteiten. Een twaalftal muziekcorpsen speel den wijsjes als „I am just wild about Harry", „Back in the saddle ag3in" en „Hail to the chief". In Indonesië gevallen De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke landmacht: Soldaat W. Dijk uit Lemsterland, overleden 26 October 1948, tengevolge van oorlogs verwonding. Soldaat H. J. Alten burg, uit St. Nicolaasga, overleden 23 October 1948 tengevolge van oorlogs verwonding. Soldaat G. J. Meyerink, uit Vriezenveen, gesneuveld 30 Octo ber 1948. Korporaal B. J. Nijhof uit Gorssel. gesneuveld 30 October 1948. Soldaat W. F. B. Nijsen uit Duiven (Gelderland), gesneuveld 30 October 1948. Soldaat G. A. Welle uit Reu- kum, gesneuveld 30 October 1948. Soldaat A. Rijken, uit Bennekom (gem. Ede), gesneuveld 30 October 1948. Het koninklijk Ned. Ind. leger en de Kon. marine hebben in de periode van de afgelopen week geen verliezen ge rapporteerd. Inzake de onderhandelingen met de republiek verklaarde Sjahrir aan de „Sinpo" dat de republikeinse regering van het begin af aan altijd rekening bad gehouden met de mogelijkheid van een Nederlandse militaire actie, of schoon zij op succes van de bespre kingen hoopt. De militaire toestand in de republiek is dezelfde gebleven. Op de vraag of de republiek inderdaad pressie van Amerika ondervindt, antwoordde Sjah rir, dat hij niet weet wat met deze pressie bedoeld wordt. Inzake de hou ding van de republikeinse partijen ten opzichte van de onderhandelingen, zei Sjahrir dat de eisen der verschillende partijen overeenstemmen met het re geringsstandpunt. De Nederlandse re gering heeft reeds ingestemd met de xepublikeinse eisen aangaande de ga rantie van de immuniteit van de repu blikeinse delegatieleden, de teruggave van het pegangsaanpand en de intrek king van de uitwijzing van republi keinse ambtenaren. (Van bevoegde zijde vernemen wij, dat deze medede ling „praematuur" is. Beslissingen hier omtrent zijn nog niet genomen. Red A.N.P.). Over eventuele militaire actie door de Nederlanders deelde Sjahrir nog mede dat de Nederlanders bij de mili taire actie niet geheel Java, maar mis schien slechts de steden zullen kunnen bezetten. Vooral de bezetting van Su- matra is een zeer moeilijke opgave. Daarom zal de centrale regering haar taak in Sumatra voortzetten, mocht zij gedwongen worden Java te verlaten. Kapt. Lt. t. Zee de Booy lid van West-Europese marinestaf Naar het ANP verneemt, is kapitein luitenant ter zee O. de Booy aangewe zen als vertegenwoordiger van de Koninklijke Nederlandse j Marine b(j de gecombineerde staf van de vijf landen der West Europese Unie. Kept. lui. ter zee De Booy werd 28 Maart 1904 te Den Haag geboren. 8 Sept. 1921 trad hij in dienst bij de Kon. Marine. Van 22 Maart 1945 tot 16 November 1946 was hij chef staf van de comman dant Zeemacht Nederland. 27 Decem ber 1946 vertrok hij per vliegtuig naar Indonesië waar hij belast werd met de functie van sous-chef marine staf Indië, 5 Juli 1948 vloog hij weer naar Nederland. Sindsdien heeft hij deelgenomen aan de besprekingen tus sen de militaire staven van de landn van de West Europese Unie. ZWOLSE AGENTEN GEARRESTEERD. Tegen W. L. IJ. en J. W. S, beidfen agent van politie te Zwolle, en tegen mej. W. van V. is ter zake heling pro ces-verbaal opgemaakt. Beiden agen ten zijn onmiddellijk in hun functie geschorst en ter beschikking gesteld van de officier van justitie te Zwolle. voor de gezondheid van schoolkinderen. Dat zijn trouwens èlle dichters. Deze wijsheid is uitgeknobbeld door het be stuur van de Protestantse school in Montreal. De heren besloten dat van schoolkinderen niet meer verlangd kan worden, dat zij gedichten uit het hoofd leren. Zulk memoriseren, aldus het schoolbestuur, belemmert de vrijheid, de plooibaarheid en het enthousiasme en heeft daarom een ongunstige invloed op het juiste verstaan der poëzie. Toen wij achttien jaar waren, dachten we er anders over, vrienden. En toen waren we heus plooibaar. En enthousiast. En verheugden ons in de vrijheid. Met gedichten. En veel zilveren manestra len en zo. DE ZWEEDSE FILMSTER en zangeres Zarah Leander, die tijdens het Derde Rijk vele invloedrijke vrienden had, zal een vergunning krijgen om een concertreis in Duitsland te maken. On langs verscheen in de Duitse couranten een mededeling, dat de Britse bezettings autoriteiten de vergunning op grond van veiligheidsoverwegingen geweigerd hadden. Voor wie kan Saartje nou ge vaarlijk zijn? Mit gebundelde Hande en wachtend in de regen. Generaal Clay heet haar welkom. Met generaal De Gaulle staat de zaak een beetje anders. Een schriftkundige heeft zijn krabbels onderzocht en vastgesteld dat hij aanleg heeft voor aartsbisschop. Voor de af wisseling een goede raad. Luistert van avond om 8 uur 5 naar Hilversum I en ge zult lezen hoe gevaarlijk projectielen zijn. Tot dusver zijn in Nederland 86 procent der slachtoffers door eigen schuld om het leven gekomen. Zeventig procent waren jongens tussen 12 en 18 ZENUWSCHEUTJE: Het Instituut voor Technologie in Massachussetts (V.S.), heeft een electrostatische gene rator van 12 millioen volt ontworpen, die de ..zwaarste" atomen kan split sen. De machine heeft een capaciteit, die verschillende malen groter ie dan die van enig ander apparaat van dit type, zo heeft de deken van het insti tuut verklaard. De generator zal on der meer gebruikt worden voor het onderzoek van de uitwerking van stra len op levende en dode dingen. Ander scheutje: Wawilof, president van de Sovjet-academie voor Weten schappen, heeft voor radio-Moskou verklaard, dat 150.000 personen betrok ken zijn bij wetenschappelijk onder zoek, dat onder auspiciën van de aca demie staat. HEWLETT JOHNSON, de „rode de ken" van Canterbury, is op het vlieg veld te Montreal in Canada door de immigratie-autoriteiten aangehouden, omdat zijn pas niet in orde was. Zodra deze moeilijkheid is opgelost, zal John son een rondreis maken in verscheidene grote steden van Canada om zijn „pro gramma voor vrede en goede verstand houding te verdedigen". De Ameri kaanse autoriteiten in Duitsland maken bekend, dat in de staat Hessen meer dan 100.000 stuks vee mond- en klauw zeer hebben. Een uitvoering door het Berlijnse Philharmonische Orkest te Liverpool is bijgewoond door 2000 per sonen, onder wie de burgemeester en zijn echtgenote. Het Amerikaanse mi nisterie van landsverdeViging heeft het bestaan van een nieuwè tank bekend gemaakt, voorzien van een negentig millimeter kanon; „de tank kan een snelheid van 55 km per uur bereiken. De „Shell" te San Francisco en de bond van arbeiders in de petroleumindustrie hebben een overeenkomst getekend, waardoor een einde komt aan een sta king van ruim twee maanden. Het loon wordt 12 en een halve cent per uur hoger dan de maatschappij aanvanke lijk had voorgesteld. HET „VROUWENBLOC" in het ((81ste) Amerikaanse Congres is negen hoofden sterk; de republikeinse vrou wen behaalden vijf zetels, de democra tisch* vier. De Amerikaanse staat Kansas, die 68 jaar „droog" is geweest, heeft op grond van een referendum, dat tegelijk met de verkiezingen plaats had, de prohibitie opgeheven. Proost Kansas! De 1700 arbeiders van de stu dio's te Denham, die wegens het ont slag van 92 hunner in staking waren gegaan, hebben besloten het werk te hervatten, daar J. Arthur Rank, de eigenaar der studio's, geweigerd had te onderhandelen, voor en aleer de ar beid hervat zou zijn. En nu maar pra ten! Vijfenzeventig Britse beman ningen van mijnenvegers hebben een beleefdheidsvisite aan Ostende ge bracht en waren eregasten ten stadhui- ze. Na de receptie hadden ze slagzij naar bak- en stuurboord. Een delega tie van Italiaanse vrouwen heeft zich naar Parijs begeven met een „vredes- petitie", die de handtekeningen draagt van drie millioen vrouwen. Zij zullen de petitie bij de V. N. aanbieden. Als dat niet helpt, helpt niets meer. Vreug de schokje: De eerste Franse trein op luchtbanden heeft ongeveer 150 km afgelegd tussen Parijs en Chalons sur Marne met een snelheid van ruim ne gentig kilometer per uur. En geen bandje lek! We gaan wél vooruit. DE ZWEEDSE kroonprins, Gustav Adolf, en kroonprinses Louise zullen vandaag per schip naar Engeland ver trekken. Alfred Brecourt. die in Maart de Franse militaire medaille kreeg voor zijn dienst tijdens de Frans-Duitse oorlog. 78 jaar geleden, is te Montrelet op 102-jarige leeftijd overleden. Te Rome 'S 'n parade gehouden ter gele genheid van de herdenking van de wa penstilstand van 1918. De Amerikaanse luchtmacht heeft twee helicopters be steld van de afmeting van een DC-4; de toestellen zullen voorzien zijn van twee rotors. En hier is een beter be richt .vrienden! Julia Cuypers. de 77- jarige en oudste spelende actrice, die als wonderkind is begonnen, gaat na een ruim zeventigjarige loopbaan het toneel verlaten. Hulde en dankbaar heid! En tot Maandag, cüëntèle! De overste Kawilarang (de comman dant van de Siliwangitroepen in Su matra) is van Java naar Sumatra ge zonden, waar hij thans bezig is met de \erbetering van het defensie-systeem, de opleiding van guerillastrijders en de erganisatie van het volksverzet, zoals hij vóór zijn evacuatie uit de pockets aldaar in het Soekaboemische gedaan heeft". Het ministerie voor de zuivering van Würtemberg-Baden heeft de vrijspraak van Dr. Hjalmar Schacht, de voorma lige minister van Financiën van het Derde Rijk, vernietigd. Dit betekent, dat Schacht opnieuw aangehouden kan worden en berecht door een ander zuiveringshof. De Amerikaanse militaire gouver neur van Würtemberg Baden, Charles Lafolette, juichte de beslissing tot ver nietiging van de vrijspraak toe. „Deze flinke stap van de Duitse regering zal er veel toe bijdragen, aldus Lafolette, om het vertrouwen van de volkeren der democratische landen te verster ken, dat het volk van Duitsland zelf het virus van het nazisme kan en wil uitdrijven". Gisteravond omstreeks half zeven merkte de vuurtorenwachter van Scheveningen een nood-lichtsein op van een vissersvaartuig. Op zijn aan wijzingen voer onmiddellijk de red dingboot „Arthur" uit om assistentie te verlenen. Bij het vissersscheepje gekomen bleek het de schokker W L 1 te zijn. De „Arthur" heeft de beman ning uit 4 personen aan boord geno men. Over de toedracht vernemen wij nog dat toen de W. L. ten noordwesten van Goeree aan het vissen was, het net in de schroef kwam, waardoor het scheep je stuurloos werd. De Amerikaanse autoriteiten te Shanghai en Nanking hebben officieel alle Amerikaanse onderdanen in de provincies Kiangsoe en Angwei ge adviseerd te. vertrekken tenzij zij „dwingende redenen" hebben om te blijven. Nanking, de hoofdstad van de cen trale regering, ligt in Kiangsoe. In de kennisgeving wordt gezegd, dat de mi litaire ontwikkeling in Noord-China het mogelijk maakt, dat de krijgsver richtingen zich verder naar het Zui den zullen uitbreiden. Dit zou tot re sultaat hebben, dat het verkeer uit Sjanghai onderbroken zou kunnen wor den. Eveneens werd het toenemende tekort aan levensmiddelen, brandstof en andere goederen in verband met de naderende winter genoemd. Mariniers naar Sjanghai? De opperbevelhebber van de Ameri kaanse marinestrijdkrachten in het westelijk deel van de Stille Oceaan, vice-admiraal Oscar Badger, heeft ge zegd dat de mogelijkheid bestaat, dat Amerikaanse mariners naar Sjanghai worden gezonden. Zulks „zuiver voor beschermingsdiensten bij eventuele wanordelijkheden". Gistermorgen om precies 4 uur heeft een hevige windhoos de haven van Vlieland geteisterd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel is aanzienlijke schade aangericht aan een viertal huizen. Het was een kwestie van enkele se conden, maar dit was voldoende om aan de gebouwen, welke om de ha ven staan, ernstige schade aan te rich ten. De hoos kwam vanuit de Wad denzee en verdween in de richting Ter schelling. Kleine houten gebouwtjes welke langs de haven stonden, waren opgenomen en 150 tot 250 meter verder op het strand weer neergesmakt. Een school van ruim 50 scholeksters, die langs de waterkant zat te slapen, was door de wind overvallen en gedood.- Men vond de diertjes met opengereten lichamen en ernstige verwondingen, welke er op wezen dat zij getroffen waren door meegevoerde stenen, stuk ken glas en scherven van dakpannen. De woning van de opzichter van de haven was het ernstigste getroffen. Al le ruiten waren vernield en alle dak pannen waren van het dak gevlogen. Overal in het huis vond men zeewater en de resten zeewier waren tegen het behang geplakt. HET VREDESVERDRAG MET OOSTENRIJK. De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, dr. Karl Gruber, heeft tijdens een parlements-debat ver klaard. dat. wanneer de Sovjet-Unie duidelijk wilde verklaren, dat zij de Joegoslavische aanspraken op Oosten rijkse grensgebieden niet ondersteunt, 't verdrag met Oostenrijk in veertien dagen gereed zou kunnen komen en de bezetting van Oostenrijk in Maart aanstaande geëindigd zou kunen zijn. t

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1