VREDESONDERHANDELINGEN IN CHINA? Eerste onderhoud van Mr. Stikker met Moh. Hatta VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE 70e Jaargang No. 1956 Dr. van Mook op Schiphol aangekomen Maandag 8 Ncy, 1948 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Zeven Mogendheden- conferentie over Atlantisch Pact Luc van Dam verliest op punten van Delannoit 24-uurstalcing in Brits- Amerikaanse zone Verkiezingszege voor De Gaulle V/eerbericht „Ik ben een displaced person Kraak gepasseerd Ontslag van Abdoel Kadir aangehouden Hij kreeg er nog een tuintje bij Fraude op distributie kantoor te Enkhuizen BUREAU: Koningstraa* 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred. C. A. Dekkers Directie: j. bULSMA en C. KRAK HELDERSE COUR INT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct per mm - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den Lelk woord meer 5 cent AlJonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten In Tientsin was Zondag sprake van stappen tot het sluiten van vrede, die door Chinese leiders ondernomen souden xtjn. De voormalige Chinese ambas sadeur in de Sovjet-Urne Sjao Litse soekt, naar bericht wordt, contact met de door de communisten geleide legers, In Sjanghai is de politie Zondag uitgerukt om hongerige menigten ervan te- „g te honden de rijstwinkels te bestormen. De prijs van een picol rijst is van ene nacht op de andere gestegen van 256 tot 500 gouden joean dollar. De prjj- jen, so meldt Reuter voorts, zijn gestegen tot een hoogte buiten het bereik van de gewone man en voorspellen een economische en sociale ramp van ongeloof lijke omvang. De commandant van de legers der centrale Chinese regering In Noord- West-China, generaal Tsjang Sji Sjoeng, wordt door het katholieke blad Ji Sji Pao genoemd in verband met een be- r0ek aan president Tsjang Kal Sjek en aan de ambassadeurs der Sovjet-Unie en der Ver. Staten te Nanking, ten einde tt pogen tot vrede te komen. Generaal Sjoeng zou een der weinige hoge func tionarissen der regering zijn, „in wie de communisten vertrouwen stellen". Volgens de Chinese pers, zo meldt Reuter voorts, vechten de door de com munisten geleide legers thans over een front van vierhonderd kilometer en hebben zij Nanjang in zuid-west Honan en Fengtai in Anhwei bezet, op 200 km. ten westen van Nanking. Aldus hebben deze legers twee strategische gaten ge slagen in het verdedigingssysteem der regering ten zuiden van de Gele rivier in de slag om Midden-China. De fungerende Canadese minister van buitenlandse zaken, Brooke Claxton, beeft medegedeeld, dat te Washington een zeven-mogendhedenconferentle over de bijzonderheden van een Atlantisch veiligheidspact gehouden zal worden. Volgens welingelichte bronnen, aan gehold door het AFP, zijn Franse des- ku®gen thans bezig met het opstellen van 'n formule voor 'n uitwisseling van gedachten over 't voorgestelde Atlanti sche pact. Men zou waarschijnlijk een methode kiezen, die zowel op het pact van Brussel als dat van Rio is geba seerd. Het antwerp zou, na goedkeuring door de Franse regering, worden voor gelegd aan de permanente militaire com missie van de West-Europese Unie voor bestudering tezamen met de ontwerpen van de andere vier leden van de Unie. Op basis van de aldus te verkrijgen con clusies zouden dan, volgens AFP, zeven- mogendhedenbesprekingen gehouden kunnen worden, met deelneming dus van Amerika en Canada. De bokswedstrijd om het Europese kampioenschap middengewicht tussen Delannoit en Van Dam werd door De lannoit op punten gewonnen. „Een publieke waarschuwing heeft Luc van Dam de overwinning gekost. Hiervoor werden vier punten afgetrok ken, terwijl het uiteindelijk puntenver- schil 3 punten ten voordele van Delan noit bedroeg....", aldus de scheids rechter. De bekende Amerikaanse bokspromo- tor Wew Burston verklaarde: „De beslissing was m.i. juist. Delannoit is de beste vechter. Als bokser is Luc van Dam echter verre zijn meerdere en zijn techniek is stukken beter. Indien Luc van Dam niet te veel een afwachtende houding had aangenomen, zou de uitslag geheel anders zijn geweest. Amerika verlangt er naar boksers als van Dam te zien optreden. Of hij naar Amerika zal komen hangt echter voor een groot deel van zijn manager af". Luc van Dam was na afloop van de wedstrijd kennelijk onder de indruk van de beslissing en vooral de publieke waarschuwing achtte hij onverdiend. Door een kopstoot van Delannoit ver- oor hij zelf in een der eerste ronden leeds een tand, terwijl hjj hierdoor even eens een wonde boven op de schedel opliep, die later moest worden gehecht, verder had van Dam slechts één com mentaar: „Als er een andere jury was geweest had ik de wedstrijd gewonnen!" De bizonale vakverenigingsraad beeft besloten een algemene stakftig van een dag uit te roepen in de gehele Brits- Amerikaanse sone van Duitsland om kracht bij te zetten aan de eis tot maat regelen tegen de stijgende prijzen. De datum van de staking zal deze week worden vastgesteld. De aandrang om tot een stakingsactie over te gaan schijnt hoofdzakelijk af komstig te zijn uit de industriële ge bieden van de zone, waar de prijzen sterker zijn gestegen dan in het Zuiden. Er zijn geen stappen gedaan om de sta king tot de Franse zone uit te breiden. Mogelijk zullen, voordat een datum voor de staking wordt vastgesteld, nog besprekingen gevoerd worden tussen de vakverenigingsleiders en de Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs. Gisteren zijn in Frankrijk de verkie zingen voor de Senaat gehouden, welke belangrijke winst brachten voor de Gaullisten. De secretaris-generaal van de R.P.F., Jacques Soustelle, heeft verklaard: „De R.P.F. is als overwnnaar te voorschijn gekomen. Op het ogenblik (21.30 uur) heeft zij 212 van de 267 zetels veroverd. De regeringspartijen hebben de erken ning van de natie niet gekregen. Er is thans slechts één politieke kwestie aan de orde: het volk moet de kans gebo den worden om zijn mening te uiten omtrent onze instellingen en de perso nen, die met de leiding belast zijn". De cijfers, die door Soustelle werden gege ven, zijn nog niet officieel door het mi nisterie van binnenlandse zaken beves tigd. Kort na middernacht publiceerde het ministerie van Binnenlandse Zaken haar eigen specificatie van de 252 tot dusverre bekendgemaakte verkiezings resultaten. De officiële verdeling luidt als volgt: Gaullisten 97, socialisten 48, radicalen 49, onafhankelijken 21, com munisten 16, M.R.P. 15, P.R.L. 6, an dere partijen 10. FRANSE PILOTEN STAKEN Het hoofdkantoor van de Air France beeft bekend gemaakt, dat de lucht- diensten van de maatschappij met in- gang van gisternacht 24 uur gestaakt ?l;1-!en worden, tengevolge van hét feit, dat de leden de bond van piloten v°n de handelsluchtvaart een waar schuwingsstaking van 24 uur zullen1 beginnen. OLYMPISCHE DAG De Olympische dag zal zeer waar schijnlijk op Zondag 5 Juni van het °lgend jaar in het Olympisch Stadion Amsterdam worden gehouden. Verwachting tot Maandagavond: Veel bewolking met voornamelijk in het Zuiden van het land en kele buien. Meest matige en langs de Waddeneilanden nu en dan krachtige Noord-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur ®ls gisteren. Dagorder van Dr. Beel Dr. Beel richtte een dagorder tot de Nederlandse troepen in Indonesië, waar in hij als opperbevelhebber van de strijdkrachten vroeg met hem indachtig te zijn aan het hoge doel, waarop de in spanning gericht is, „tot het scheppen en verzekeren in Indonesië van recht en veiligheid als noodzakelijke voorwaar de zowel voor de geestelijke en stoffe lijke welvaart voor allen, die hier leven en werken als voor het leggen van een hechte grondslag, waarop Nederland en Indonesië in de toekomst kunnen voort- houwen". ,Jk ben een displaced person", verklaarde Dr. van Mook, de afgetreden Gouverneur-Generaal, die Zaterdagmiddag uit Indonesië op Schiphol arri veerde, lachend tot de talrijke journalisten. Zaterdagmiddag omstreeks half vier arriveerde uit Batavia per KLM-vlieg- tuig op Schiphol dr. H. J. van Mook vergezeld door zijn echtgenote. Onder de talrijke personen, die de oud-lt. g.g. kwamen verwelkomen, merkte men op de adjudant van de Koningin kapt. J. C. Buhrmann, de minister-president W. Drees, minister Götzen, oud-minister prof. dr. J. H. A. Logeman en de con sul-generaal der V.S., Jesse F. van Wlc- kel. Nadat dr. van Mook zich in de aan- komstloods korte tijd had onderhouden met minister Drees, werd hij omringd door de talrijke journalisten en persfo tografen. Glimlachend liet hij zich naar buiten geleiden op verzoek der cineas ten, die hem daar beter konden filmen. „Ik ben een „displaced person", zo zeide hij lachend, „vraagt u mij niet wat mijn plannen zijn. Ik heb er geen. Voor lopig blijf ik twee weken in Amsterdam en wat er dan gebeurt weet ik nog niet". „Heeft de regering misschien plannen met u?" vroeg een der journalisten. „Daar weet ik nog niets van", zeide dr. van Mook. Dr. van Mook wenste zich niet uit te laten over de politieke situatie in Indo nesië. Een oordeel over de onderhande lingen is even moeilijk te geven als drie dagen geleden, zo zeide hij Op de vraag of dr. van Mook minister Stikkers reis naar Djokja ook als een „tocht naar Cannossa" zag. zoals van bepaalde zijde zou zijn beweerd, antwoordde hij, dat dit zeker niet als zodanig moest worden opgevat. Dat min. Stikker naar Djok ja gegaan is voor besprekingen is iets heel gewoons. Over het ontslag van Abdoelkadir zeide dr van Mook, dat het zeer begrij pelijk is. dat hij samen met hem ontslag nam. Beide functionarissen hebben steeds samengewerkt. De ontslagaanvra ge van de heer Abdoelkadir kan geen verwondering wekken. Een der journa listen vroeg dr. van Mook zijn verkla ringen in Singapore tegenover de pers nader te willen toelichten. Hij zou c'aar hebben verklaard, dat te veel „ama teurs" zich met de Indonesische kwestie hebben bemoeid, hetgeen de onderhan delingen niet ten goede is gekomen. „Ik herinner mij niet precies wat ik in Singapore gezegd heb", zo antwoord de hij, „doch het zal wel voor een ieder duidelijk zijn, dat zich velen met de zaak hebben bemoeid, die er niets van afweten". „In binnen- of buitenland?" „In beide, doch meer in het laat ste". „Wat is uw aangenaamste herinnering aan uw werkzaamheid in Indonesië?" „De periode 1920-1925". Dr. van Mook besloot het onderhoud met te zeggen, dat de geruchten over de grote groepen Nederlanders, die nog door de republi keinen worden vastgehouden, sterk overdreven zijn. Het bondselftal, dat Zaterdag 13 No vember te Rotterdam speelt tegen het Rotterdams elftal om de gouden onaf hankelijkheidsbeker, is als volgt sa mengesteld: Doel: Van Raalte (Blauw Wit); ach ter: Van Bun (MW) en Schijvenaar EDO); midden: Möhring (Enschede), Terlouw (CDV en de Vroet (Feyen- oord); voor: Lenstra (Heerenveen), Rij vers (NAC), Appel (Sittard), Wilkes (Xerxes) en Clavan (ADO). Reserves zijn: De Munck Sittardse Boys), Al- bers (Vitesse), Stoffelen (Ajax en Schaap (Gooi) Aangezien Van der Tuijn in het Rot terdams elftal is gekozen is Clavan op de linksbuitenplaats opgesteld, zodat uit het opstellen van deze speler niet gecon cludeerd moet worden dat Van der Tuijn gepasseerd is. de Nederlandse delegatie in de onder handelingen met de Republiek, ver neemt het A. N. P., dat de Neder landse regering deze aanvrage nog heeft aangehouden. De heer Abdoelkadir heeft hierin op het laatste ogenblik van zijn verblijf in Nederland toegestemd. De Engelse League De resultaten van de Zaterdag ge speelde Leaguewedstrijden luiden: Eerste divisie: .Arsenal- Birmingham City 20, Aston VillaBurnley 31, BlackpoolNewcastle United 13, Bol ton WanderersManchester City 5—1, Derby CountyMiddlesbrough 20, Huddersfield TownChelsea 34, Li- verpoolPortsmouth 31, Manchester UnitedEverton 20, Sheffield United Preston Northend 32. Sunderland Stoke City 11, Wolverhampton Wan derersCharlton Athletic 20. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Stikker, heeft een onderhoud gehad met de republikeinse eerste minister Mohammad Hatta. Voorts had bj) twee bijeenkomsten met de leden van de po litieke commissie van het werkcomité van het K.N.LP. In een interview met Antara verklaarde Mangoensarkoro, de leider van de P.N.L, en lid van de poli tieke commissie: „De bespreking met Stikker gaf geen duidelijk beeld van de Nederlandse opzet om op de beste wijze tot een oplossing te geraken". Hij had de indruk dat er weinig hoop bestond op hervatting van de besprekingen. Hij zeide voorts, dat de P.N.I. uit het kabi net zou treden indien haar wensen be treffende de voorwaarden tot herope ning der onderhandelingen niet souden worden vervuld. Bij zijn terugkeer op het vliegveld Kemajoran bij Batavia verklaarde mi nister Stikker, dat hij geen commentaar had op de besprekingen met Hatta. Aan vankelijk zou de minister gisteren we derom naar Djokja vertrekken, doch in verband met een te bestuderen docu ment van Republikeinse zijde, is dit vertrek uitgesteld. Met betrekking tot de ontslagaanvra ge van Abdoelkadir als voorzitter van Als de Britse baby komt De Britse minister van Binnenlandse Zaken zal officieel de geboorte van het kind van Prinses Elisabeth aan het Engelse volk bekend maken. Hij zal de gebeurtenis echter niet in een belendende kamer afwachten, zo als het sedert 75 jaren de traditie was, doch hij zal hiervan per telefoon ver wittigd worden. Een Zaterdag uitgegeven communiqué meldt, dat „de koning het voortzetten van deze verouderde gewoonte nutte loos acht". Reeds had Koningin Victoria de mi nisters van Binnenlandse Zaken het voorrecht ontzegd persoonlijk de ge boorte bij te wonen om het opvol- gingsrecht te legaliseren. Halve ton boter ging verloren Ter hoogte van Westerland op de Rijksverkeersweg op Wieringen geraak te door onbekende oorzaak 'n bestelauto van een Haarlemse firma in brand. De auto, die geladen was met ruim 500 kg. beter, was binnen zeer korte tijd een prooi der vlammen, waardoor de om standers werden belet de kostbare in houd te redden. Naar wij vernemen kon slechts vijftig kilogram boter in veiligheid worden ge bracht. NEDERLANDSE PREMIERE VAN „A STREETCAR NAMED DESIRE". Half November zal de toneelgroep Comedia de vaste bespeelster van de Haarlemse Stadsschouwburg, het in Amerika met groot enthousiasme ont vangen stuk van Tennessee Williams „A streetcar named desire" opvoeren in de vertaling van mevr. A. Berg- mans—Withaar. Het stuk krijgt in het Nederlands de titel „Begeerte". In New York loopt het thans al bijna een jaar in het Barrymore-theater en de Amerikaanse kring van toneelcritici hebben het genoemd het beste drama van het seizoen. UENRY BURCKHARDT (Grand Rapids, V.S.) maakte zich boos op zijn huurlieden, de heer en mevrouw Stevens. Zij hadden een tuintje, gren zende aan dat van Burckhardt, verkocht aan een neger. Weshalve Henvy de toe komst zwart in-ag. Hij nam een revol ver, schoot het echtpaar Stevens neer en meldde zich bij de politie. Hoe kwam jf zover? vroeg de inspecteur. „Ik maak te me kwaad, zei Burckhardt, omdat de buren blijk hadden gegeven van onhof felijkheid. Wie verkoopt er nu grond aan een neger?" De neger heett thans óók het tuintje van Burckhardt in ge bruik. Die komt de eerste 25 jaar toch niet meer thuis ACHT JAAR LATER dar: Hitier bedoeld had hebben Duitsers Londen veroverd. Met fiedels en pauken En toegejuicht door achtduizend Britten. Het Berlijns Philharmonisch Orkest con certeerde onder auspiciën van de Chris telijke Actie voor Vriendschap en net publiek riep dirigent Wilhelm Fiiert- wangler acht keer terug. Füertwangler weende ontroerd. Ontroerend is ook het bericht, dat er in Engeland op het ogen blik 559.916 kalkoenen worden vetge mest om met Kerstmis de pootjes om hoog te leggen. De overgang is een beetje vreemd, maar u moet toch ook weten dat de Franse violist Jacques Thibaud benoemd is tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. En dat de baby van prinses Ëlizabeth in hetzelf- ae wiegje komt te liggen als waarin haar vorstelijke mammie haar duim be- sopte. Het is het zogenaamde Mozes- wiegje. Maar het is niet waterdicht Er zijn trouwens geen dochters van Farao- nen meerDeze week wordt er te Rome beslist over de vraag of de zalig- v er klaar de Jeanne van Frankrijk, ver stoten echtgenote van de twaalfde Lode- wijk (14461505), zal worden heilig ver klaard. Zij was stichtster der orde van Annonciades. JN DE PARIJSE OPERA is dezer nachten het bal van de kleine wit te bedjes gehouden, het jaarlijks weer kerende feest ten bate van ongelukkige kinderen De netto-opbrengst van de ga la-avond was ditmaal bijna 6 millioen Franse francs. De Verenigde Naties gaan overwerken. Parijs zal verbaasd staan vanwege der diplomaten arbeidslust Te oeginnen met morgen worden er iedere nag 's ochtends en 's avonds vier com missievergaderingen gehouden. En iede re nacht een nachtzitting. Ze houden geen tijd over om na te denken. Mis schien destebeter.Nieuwste beschul diging van de Russen in Berlijn: de Amerikanen organiseren geheime sabo tagegroepen om het spoorwegverkeer in de war te sturen. DIEPZINNIG WOORD uit de preek die bisschop dr. P. M. Herbert van Nor- wich gisteren hield: „De meeste men sen leven als koeien. Ze staan 's mor gens op, gaan aan het werk zonder een greintje interesse, komen thuis, gaan naar de bioscoop en kruipen in bed. Morgen gaat het precies zo. En over morgen ook weer. Het zijn precies koeien" Met alle verschuldigde eerbied, vrien- hebt ge wel eens een koei in bed r oscoop gezien? Bevin gaat drie weken met vacantie naar de Zuidkust van Engeland. En maakt daarmede een eind aan de geruchten, dat de ministers van buitenlandse zaken der westelijke mogendheden spoedig bijeen zouden ko men ter bespreking van het ontwerp \an een noordatlantisch pact. Het be stuur van de bond voor staatspension- nering zond een telegram aan de minis ter van sociale zaken, waarin de bond er op aandringt dat de loonbijslag van j 1.per week ook wordt gegeven aan hen die noodwetuitkering ontvangen. Op de New-Yorkse effectenbeurs gaven de noteringen Zaterdag wederom een zeer sterke daling te zien. Volgens makelaars was dit een voortzetting van de koers- reactie, die na de verkiezingen ter beur ze is ingetreden en die veroorzaakt wordt door de vrees van Wallstreet voor het invoeren van beperkende maatrege len voor het bedrijfsleven door de re- gering-Truman. Sedert Truman opnieuw tot president is gekozen, is de totale marktwaarde van alle op de New-York se effectenbeurs genoteerde aandelen met bijna 5 milliard dollars gedaald. J)E REGERING van Birma heeft grote hoeveelheden rijst uit vliegtuigen doen neerwerpen in gebie den. die ontoegankelijk zijn tengevolge van het verbreken der verbindingen tengevolge van door de communisten ge leide opstandelingen.'n Berlijns gerechts- bof heeft een 48-jarige huisvrouw tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het beroven van meer dan 500 kin deren in de afgelopen twee jaar. Zij lok te kinderen, die voor hun ouders in winkels boodschappen hadden gehaald, in een stille straat en beroofde ze van bonkaarten, geld. schoenen en andere kledingstukken. Tsjecho-Slowakije zal krachtens het vijfjarenplan het aantal bioscopen brengen van 2.650 en 4.089. Scenario-schrijvers zullen worden opge leid tot het maken van „meer ideologi sche" films. Kleurenfilms moeten veel rood bevatten. Sedert 1930 is het anal- phabetisme in de V.S. teruggelopen van 4.7 pet. tot 2.7 pet. in 1948. Het analpha- betisme onder de niet-blanken (11 pet.) is in verhouding zes maal zo groot als onder de blanken. Een 70-jarige vrouw te Bordeaux, die bij haar wasmand stond, is flauw gevallen en in de mand terecht gekomen, waarna het deksel dichtsloeg. De vrouw is door verstikking overleden. Als Reuter het niet zelf sein de zoudt ge 't niet geloven. EN HIER IS de prestatie van de dag: Een 36-jarige vrouw te Sunnygap (Arkansas), die met een 63-jarige steen houwer is getrouwd en 124 kilo weegt, heeft het levenslicht geschonken aan een zoon van 17 1/2 pond, die de lengte heeft van een normaal kind van 5 of 6 maan den. Van harte! Te Leipzig is de beroem de middeleeuwse herberg „Auerbach's Keiler", waar een der scènes van Goe- Ihe's Faust speelt, door de Sovjet-auto riteiten gevorderd. Het zal door het Sov jet-Russisch reisbureau „Intourist" ge ëxploiteerd worden als „restaurant voor harde valuta", waar buitenlandse be zoekers hun diner met alle geldsoorten behalve de Duitse kunnen betalen. Ka pitalisme! Bij Moskou is een natuurre servaat geopend voor de bijna uitgestor ven bison. Binnenkort arriveren daar de eerste vijf exemplaren van deze dier soort. In Nanking zijn 500 onderwijzers van de lagere school voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Zü zijn over werkt. De Britse admiraliteit maakt be- 1 ""d dat voor het eerst straalvliegtui- ■n van Engelse vliegtuigdekschepen zullen starten. Het 132 jaar oude Witte Huis te Washington wordt voor bezich tiging en alle bijeenkomsten gesloten, daar aan het gebouw met het oog op de veiligheid uitgebreide herstelwerkzaam heden moeten worden verricht. Harry neemt gen risico. Door rechercheurs van het Centraal distributiekantoor wordt sedert enige nagen een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van ambtenaressen en amb tenaren van het distributiekantoor te Enkhuizen naar aanleiding van een fraude met enige honderden textielpun ten, waarbij van de ingeleverde opplak- vellen de punten werden afgehaald en niet aangewezen punten werden opge plakt. De ambtenaresse A. S. werd ontsla gen. Tengevolge van enige andere, klei nere knoeierijen werden nog ontslagen de ambtenaressen T. B. en C. A„ alsme de de ambtenaren J. C. R. en J. W. M. Tegen bovengenoemde personen, als mede tegen de oud-ambtenaren K. van N en J. P. werd proces-verbaal opge maakt. Voorts kwam nog aan het licht, dat P. S. uit Enkhuizen in het bezit was van een aantal ingewisselde bonnen, waarvoor de ambtenaresse C. A. levens middelenkaarten verstrekte. Als belo ning kreeg zij hiervoor 1/4 van het aan tal bonkaarten, terwijl S. de overige zelf behield. Een en ander loopt over een termijn van negen uitreikperioden (an derhalf jaar). Hoewel mej. A. heeft bekend, en bij S. thuis het bewijsmateriaal is gevon den blijft laatstgenoemde ontkennen en zal daarom voor de officier van justitie te Alkmaar worden geleid. Wijziging in winkelsluitingswet Sluiting op 7 uur. Donderdagavond 10 uur De binnenkort bij de Staten-Gene- raal aanhangig te maken wijziging van de Winkelsluitingswet zal, naar het Hdbl. verneemt, een verplichte sluiting van alle winkelbedrijven op Dinsdagmiddag voorschrijven. Hier tegenover zal staan, dat de winkels op Donderdagavond tot tien uur geopend zullen mogen zijn. Het algemene sluitingsuur, dat in de thans vigerende wet op 8 uur 's avonds is gesteld, zal op 7 uur worden ge bracht. Tenslotte vernemen we, dat wordt de wetswijziging aangenomen voortaan geen enkele winkel op Zon dag geopend zal mogen zijn. Banket bakkers, aan wie tot nu is toegestaan hun winkels op Zondag gedurende vier uren geopend te houden, zullen dit dus ook niet meer mogen doen. De loonbelasting wordt herzien Naar hogere aftrek. Op het departement van Finan ciën wordt een wetsontwerp voorbe reid tot verhoging van de aftrek we gens noodzakelijk levensonderhoud bij de heffing van de loon- en inkomsten belasting, aldus het Vrije Volk. Bij de bekendmaking van de jongste regeringsmaatregelen op het gebied van de lonen en prijzen hebben wij er in ons commentaar op gewezen, dat het als zeer ongewenst moest worden be schouwd, dat de loontoeslag van één gulden zou bijtellen voor de loonbe lasting Een deel van de compensatie immers ging dientengevolge verloren. Door het thans te verwachten wets ontwerp wordt aan dit bezwaar tege moet gekomen. Niet alleen de loon- trekkenden, maar ook de gepension- neerden en zelfstandigen zullen er van profiteren. School te Blaricum afgebrand Zaterdagnacht is te Blaricum de St. Barnardusschool, een Rooms-Katholie- ke school tot de grond toe afgebrand. Het vuur, dat omstreeks 3 uur door nog onbekende oorzaak op de bovenverdie ping ontstond en door enkele bruilofts- gangers werd opgemerkt, sloeg snel op de benedenverdieping over, die 6 klas lokalen en een gymnastiekzaal bevatte. De brandweer uit Blaricum. geassis teerd door die uit Huizen was tot 6 uur in de morgen met blussingswerk- zaamheden in actie. AMERIKAANSE TEGENSPRAAK INZAKE AMERIKAANS- JOEGOSLAVISCH VERDRAG. Een functionaris van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft in het Italiaanse blad „Europeo" verschenen bericht, dat Joego-Slavië en de V. S. tot overeenstemming waren gekomen over een geheim verdrag van wederzijdse militaire bijstand, tegen gesproken. ONDERSTEUNING ARMENWET De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen ge schreven, dat hij erop vertrouwd, dat de gemeenten, evenals in het verleden, zich haar taak bewust zullen zijn en met inachtneming van het individuele karakter der armenzorg, de maatrege len zullen treffen die nodig zijn om te voorkomen, dat de ondersteunden in gevolge de armenwet in een nadeliger positie zouden komen te verkeren dan voor de prijsverhogingen het geval

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1