Stad en Omgeving. Succesvolle opvoering van „Onder ain dak'' Verlaging stroomtarieven kookdoeleinden Weinig aantrekkelijke wedstrijd Boys en H.R.C. maakten slechte propaganda voor voetbalsport Feestavond Groninger Vereniging Last van zenuwen? Biljartkampioen 4e klas Helder verloor van Romeijer miste penalty Zeevogels - Watervogels Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Venijnige Rheumatiek - maakt de sterkste mensen ziek hoofdklasse coMPETrrtt ned. dambond. Texels Raad bijeen De Groninger Vereniging heeft het aangedurfd, om ter gelegenheid van haar éénjarig bestaan een opvoering te geven van Jan Fabricius' bekende toneelstuk: „Onder één dak". Niet iedere vereniging zal het wagen om dit stuk een moei lijk stuk ,maar vooral een ernstig stuk op het programma van een feestavond te plaatsen. „Stad en Ommeland" behoefde echter geen spijt van dit waagstuk te hebben, want het succes was volkomen en verdiend. De maandenlange studie beeft de inhoud van dit stuk voor de spelers doen leven, waardoor was voldaan aan de eerste voorwaarde voor een succesvolle opvoering. Men kent het gegeven: een familie onenigheid na een sterfgeval. Het ta lent van een Fabricius is nodig om hiervan een interessante, levendige en zelfs leerzame uitwerking te geven. Ir „Onder één dak" (het werd Zater dagavond opgevoerd in de oorspronke lijke Groningse tekst onder de titel „Onder ain dak") worden de klein- menselijke conflictjes met zoveel be grip uitgebeeld, dat de toeschouwer met grote belangstelling allerlei ge harrewar gaat volgen, waarvoor hij anders met enige geringschatting uit de weg zou gaan. Dat komt omdat de schrijver de karakters zo ten voeten uit tekent. De toeschouwer wordt haast tot zwijgend medespeler, en hij zou zelfs op sommige momenten de neiging krijgen om op de quedulanten af te stappen en er eens het zijne van te zeggen. Dat deze sfeer ook Zater- avond in de Casinozaal aanwezig was, komt op het debet van de tonelisten, die het stuk met élan en overgave, alsook met een goede rolkennis, heb ben gebracht. De soms wat onzekere mimiek, en het over het algemeen iets te langzame tempo, deden daaraan slechts weinig afbreuk. Wij geloven stellig, dat iedere toe schouwer in de loop van het stuk zijn sym- en antipathieën heeft gekregen, en ook dat allen het op dit punt wel eens zijn geweest. Men zal precies ge voeld hebben, waar de schoen wrong. Het was voor een objectief toeschou wer ook niet moeilijk om uit te ma ken wanneer en waardoor de karak ters botsten. Het zou heel goed zijn, v.anneer alle toeschouwers daarbij ook eens waren gaan denken aan hun eigen hebbelijkheden. Aan de conflic- jes waarin zij zelf op zijn tijd gewik keld zijn. Hoe zou een objectief toe schouwer daarover oordelen? „Onder één dak" heeft op een onderhoudende er. aangename manier laten zien, hoe moeilijk de kunst is, die „leven" heet. Hoe moeilijk het is, zichzelf te blijven en toch een gewaardeerd element van de gemeenschap te zijn. De tonelisten, stuk voor stuk. heb ben deze les op zeer verdienstelijke wijze doorgegeven. De voorzitter van ,Stad en Ommeland" zou terecht kun nen zeggen: „Dat hebbn' ie goud doan, Grönnegers!" Een vrolijk bal-na, met muziek van Jaap Kwak en zijn „Musical Ramblers", besloot deze geslaagde feestavond waaraan alle aanwezigen de prettigste herinneringen zullen bewaren. En dat zeker de heer Chr. Groninger, één der oprichters van de Grönneger Veraine- ging, van wiens benoeming tot erelid deze avond mededeling werd gedaan, in verband met zijn vertrek naar Gro ningen. Mijnhardt's Zenuwtabletten heipen U er overheen. 1, 4 en 5 Nov. werden in café Luyckx de finales gespeeld voor de 4e klasse libre District Den Helder van de N.B.B. Na een nek-aan-nek-race tus sen v. d. Linden en Jb. Beersen, beide spelers uit D.O.R., werd de beste spe ler kampioen. Deze 60-jarige oude deelnemer, n.L C. v. d. Linden, speelde een goede partij biljart en maakte tevens het hoogste gemiddelde van alle spelers. Hij toonde zich een kam pioen waardig. Zijn clubgenoot Jb. Beerse werd 2e. Een prettige tegenstander en een taaie vechter. De 3e prijs verwierf de heer L. Krijns (V.O.P.), een rustige speler, die het hele tournooi een goede indruk maakte. De 4e prijs was voor de heer S. Rob (V.O.G.), die ook goed zijn best deed in elke wedstrijd en zijn moeite zag beloond door de hoogste serie te maken van het tournooi, n.L 22. De 5e prijs was voor de heer F. Tim mermans (H.B.C.), die het te kwaad had met de zenuwen, maar de laatste dag het beste op dreef was en zo doende 2 plaatsen op de ranglijst steeg. De 6e prijs was voor J. Sterk (V.O.G.),- die goede met slechte partijen afwis selde. De 7e prijs was voor C. Oly tO.G.) Een van de sterkste spelers van het tournooi, maar die de eerste dag ma tig begon en de laatste wedstrijden vol vuur en geestdrift speelde. Een sportieve tegenstander. De 8e prijs was voor de D.O.R.-speler P. Hooge- boom, die slechts 1 partij won. Een beetje kalmer spelen zou zijn gem. ten goede komen. Na afloop van de wed strijd nam de voorzitter van het district, de heer Jac. Burger, het woord en prees elke speler voor zijn sportief gedrag. Geen wanklank werd gehoord, alles is vlot verlopen. Zo gaat het goed heren, zo doet men opbouwend werk voor het district. Verder prees de voorzitter de heer A. Luyckx voor de goede verzorging van het materiaal, de goede verlich ting en alles wat men nodig heeft om het gezellig te maken. Verder nog voor het beschikbaar stellen van 2 medail les, die respectievelijk naar de 2e en 3e prijswinnaars gingen. Verder be dankte de voorzitter de wedstrijdlei der van het tournooi, de heer M. Looy, voor het vele en goede werk, dat hij in de afgelopen weken heeft verricht. Dank werd gebracht aan de tellers en schrijvers, die zich ook onvermoeid op hun taak wierpen en de heer K. Slot voor het verzorgen van de prij zen. Hierna werden de prijzen uitgereikt. De kampioen kreeg de Bondsmedaille met diploma en een portemonnaie, Verder kreeg elke speler een diploma met een luxe voorwerp. Na ailoop dankte de heer C. Oly namens alle spelers het Districtsbestuur voor d< prettige dagen hen in deze week be zorgd. Eindstand finale 4e klasse: C. v. d. Linden (D.O.R.) 7, 7, 0, 525, 173, 3.03, 18; Jb. Beerse (D.O.R.) 7, 6, 1, 484, 257, 1.88, 17; L. Krijns (V.O.P.) 7, 3, 4, 453, 250, 1.81, 11; S. Rob (V.O.G.) 7, 3, 4, 437, 242, 1.80, 22; F. Timmer mans (H.B.C.) 7, 3, 4 415, 251, 1.65, 20 J. Sterk (VO.G.) 7. 3, 4, 404, 252, 1.60. 10; C. Oly (O.G.) 7, 2. 5, 478, 2.25, 2.12, 15; P. H">o*»~b"om (D.O.R.) 7, 1, 361, 260, 1.39. 8 D" cijfers stellen resp voor: gesp., g~w„ verl., cam„ brt„ gem. h.s. Tournooi-gem. 1.86, vorig jaar 1.78. Gepromoveert 2e klasse C. v. d. Lin den; gepromoveert 3e klasse C. Oly. Het Strijdkrachten-programma Hier is programma voor de Neder landse Strijdkrachten ter zee, te land et in de lucht, van 8 tot 14 Nov. over Hilversum I, golflengte 301 m. Voor Nederland namen we uit het pro gramma over: Maandag 8 Nov., 18.30 uur: Radio toestellenactie NIWIN. Dinsdag 9 Nov., 18.30 uur: Hart on der de riem; Stem van NIWIN. Woensdag 10 Nov., 18.30 uur. Mari- nenieuws uit Indië; Praairapport; Jan Oost. Donderdag 11 Nov., 18.30: Wapen stilstandsdag. Vrijdag 12 Nov., 18,30 uur: Stem van NIWIN. Zaterdag 13 Nov., 13 uur: Verzoek- platenprogramma en Batavia. 18.30 uur: Reportage A.A.T.-oefenrit in de Ardennen. Zondag 14 Nov., 18.30 uur: Stem van NIWIN. Voor Indië over de 49 m. band (PCJ): Woensdag 10 Nov., 13,15 uur: Gespro ken Marinebrief. Donderdag 11 Nov., 13.15 uur: Uit zending voor Hr. Ms. „Batjan". Baxar Doopsgezinde Kerk In de Doopsgezinde Kerk aan de Kerkgracht zal gedurende drie dagen een bazar worden gehouden ten bate van het bouwfonds. Morgen-(Dinsdag) middag om twee uur zal ds. Gouds bloem van Wieringen de bazar openen. Zij zal tot 's avonds tien uur geopend zijn. Ook Woensdag en Donderdag zal men tussen twee en tien uur een be zoek kunnen brengen aan deze bazar, waaraan diverse attricties (o.a. een verloting en een rad van avontuur) verbonden zijn. AD.O. (Van onze Alkm. correspondent). Het is goed en gezond om te sporten. Bovendien is het prettig een manne lijke sport als voetballen te beoefenen maar Uw verslaggever kan zich niet voorstellen dat er één voetballer is ge weest die genoten heeft van de wed strijd Alkm. Boys—HRC. Het was zon der meer een onsportieve wedstrijd, waarbij haken en natrappen schering en inslag waren. Daar komt nog bij dat de scheidsrechter aanvankelijk de teu gels veel te slap hield en toen hij strenger begon op te treden meerdere malen aanvechtbare beslissingen nam. Maar ja, het valt ook niet mee om 22 jonge kerels in toom te houden die met alle geweld eikaars schenen kapot willen trappen. Het was jammer dat de spelers zich zo slecht konden beheersen, want aan vankelijk was het een snelle wedstrijd met meerdere fraaie momenten. Ons in ziens gaf de puntenverdeling de ver houding vrij juist weer, hoewel de HRC-aanvalslinie een beter geheel vormde. Zoon een goede debutant. In de voorhoede van HRC debuteer de Zoon als aanvalsleider. Deze jeug dige speler had geen gemakkelijke taak tegen spil Blok, doch zijn enthousiast, maar beheerst - spel en zijn technische capaciteiten stelden de Boys-defensie soms voor moeilijke opgaven. Ook de buitenspelers van de rood jakken speel den een goede wedstrijd. Als de Vries nu nog zou leren zijn kwaliteiten als voetballer aan te vullen met een be hoorlijke dosis sportiviteit zou hij èn HRC daar zeker wel bij varen. Bij de Boys heeft de halflinie bergen werk moeten verzetten daar Penninks beslist onvoldoende was Deze voetbal ler heeft kennelijk geen defensieve ca paciteiten. Metselaar was aanmerke lijk beter, evenals het backstel van de gasten, Zwart en Bot. Van de beide doelverdedigers viel Kramer te prefe reren boven zijn collega de Haan die weinig klemvast bleek te zijn. Moge lijk dat nervositeit hiervan de oorzaak is en dat méér routine hierin wel ver andering zal brengen. In de voorhoede van de Boys vielen vóór de rust Bak ker en Toon Indri op, doch naarmate de tweede helft verstreek daalden hun prestaties. De wedstrijd. begon al sensationeel toen reeds na enkele minuten spelen een paar Boys spelers met moeder aarde moesten ken nis maken. Opvallend was dat geen en kele speler er over scheen te denken de bal uit te trappen en ook later in de wedstrijd gebeurde1 dit niet, noch van Boys zijde, noch van HRC kant. Langzamerhand is dit toch wel een goede gewoonte bij voetbal geworden, waarvan slechts zelden wordt afgewe ken, althans dat is onze ervaring. Kort hierop krijgt HRC een corner te ne men die echter niets oplevert. Snel verplaatst zich nu echter het spel en beide achterhoeden worden beurtelings aan de tand gevoeld. De Boys zijn iets meer in de aanval zonder dat de Haan direct gevaarlijke ballen krijgt te verwerken. Bij een tegenoffensief van HRC wacht Knijff iets te lang met schieten waardoor een redelijke kans omzeep wordt gebracht. Een minuut later kogelt Indri naast het heilingdom van de Haan en even later zijn het weer de gebroeders In dri die de HRC-harten even harder la ten kloppen. Doch ook de Boys-suppor ters krijgen hun portie als uit een cor ner een scrimmage voor Kramer's doel ontstaat. Metselaar maakt aan de on zekerheid een einde en met een verre trap belandt de bal bij de Grand die de bal goed voor het doel brengt, waar Bakker langs de verkeerde kant van de paal kopt. Even vóór de rust faalt de HRC-verdediging, doch de Boys- canval deed dit in niet mindere mate, zat scheidsrechter Grootegoed rusten kon blazen zonder dat er nog gedoel punt was. De rust had de spelers lichamelijk wel opgeknapt, doch bleek niet vol- doende te zijn geweest om de gemoede deren tot bedaren te brengen. Bij deze opmerking zullen wij het laten en het aan trainer en bestuurderen overla ten hierover met de spelers van ge dachten te wisselen. Na 10 minuten was het Rijkers die uit een goed aangegeven bal van Zoon Kramer voor de eerste en laatste maal u> deze wedstrijd passeerde. Nadat de Haan nog eens gedemon streerd had dat hij nog niet de juiste man onder de lat is, krijgt Romeyer de gelegenheid de voorsprong van HRC te vergroten. Bij een HRC-aanval tackel de een B.-verdediger op ontoelaatbare wijze en daar dit in het strafschopge bied gebeurde wees scheidsrechter Grootegoed naar de beruchte stip. Romeyer zette zich achter de bal en toen hij zijn aanloop nam was het even doodstil op en rond het druk bezochte Boys-terrein. Enkele seconden later juichten de Boys-supporters en ging er een golf van teleurstelling door die van HRC. Romeyer had royaal naast geschoten. Als wij goed zijn ingelicht is dit reeds de tweede maal dat deze speler een penalty mist en wat is die witte stip kort bij het doel en wat is dat doel toch groot. Voor de Boys was dit falen een ge luk want als Kramer mis had moeten grijpen zou dit de nekslag voor de Alk- maarders hebben betekend. Nu was er nog kans op een gelijk spel en met nog acht minuten voor de boeg grepen de gastheren die kans, toen Bakker een vrije trap goed voor de doelmond plaatste en uit een kluwen van spelers het hoofd van Jan Indri opdook die de Haan kansloos passeerde. Kort hierop moest spil de Jong uit vallen en nam Schoenmaker zijn plaats in. Het was slechts voor enkele minu ten want spoedig maakte de scheids rechter een einde aan. deze onsportieve ontmoeting en wellicht was dit nog wel het beste wat deze referee deze middag verrichtte. HOCKEY Hermes 1—Eechtrop 1 2—1, Hermes 2 Alliance 34, Hermes 3Kraaien 4 5—0, Hermes 4—VW 3 7—1. Dames: Hermes 2Kameleon 2 11, Hermes aAlliance b 10, BMHC 4 Hermes 1 41. Jongens: Hermes aEechtrop a 60, HBS 2Adelborsten 1 04, Adelbor sten 2Eechtrop 2 60. Het leek allemaal zo aardig Zondag middag op het Helder-veld. De pret tige stem van Radio Metropole, goed voetbalweer en een flinke opkomst van Jan Publiek. Maar we kwamen bedrogen uit, want zowel A.D.O. als Helder kwam niet boven het mid delmatige uit en enkele momenten daargelaten was er ook van spanning maar weinig sprake. Een wedstrijd is pas aantrekkelijk, wanneer de spelers de bal vlot afgeven en als er hoogte punten zijn. En die waren er niet, al dienen wij voor twee spelers ,een uit zondering te maken. Dat was van Hel der de jeugdige Karei Puhl die nu v/eer als rechtshalf ging uitblinken en gedurende de gehele wedstrijd liet zien, dat hij zich niets aantrok van de grote namen van zijn medespelers. Rustig en beheerst speelde bij de bal len vrij en ook zijn voedende en ver dedigende taak voelde hij uitstekend aan. De tweede speler, die opviel, was de doelman van de gasten, die in wer kelijk alle standen zijn doel op mees terlijke wijze wist vrij te houden. Dat was uitstekend werk en hij demon streerde nog eens duidelijk, hoe be langrijk een goede doelman voor een elftal kan zijn. De Helder-voorhoede kon er deze middag niet goed in komen. Tegen het robuste verdedigingsspel van de gas ten, waarbij het systeem weg is weg de hoofdrol vervulde, was het uiterst moeilijk een aanval op te bouwen. Veel kwam er ook niet van de vele aanvallen terecht, althans niet vóór de rust. Het was toch wel typerend, dat midhalf Hoebe in deze periode na een handige beweging de bal met een lis tig schot in de hoek wist te plaatsen en zodoende Helder vóór de rust de verdiende, voorsprong gaf. Er waren nog meer kansen geweest, o.a. een lage bal van Beekhoven, die Wieren keurig op maat trok voor Schouwe naars, maar de Helder-midvoor wacht te te lang en de kans was verkeken. Zo ging het met verschillende kansen, die alle verloren gingen door getreu zel of hej; feite °P de bal zitten van de gasten. Tot verwondering van een ieder wist A.D.O. nog vóór de rust ge lijk te maken. Wel waren de weinige aanvallen van de Heemskerkenaren niet geheel van gevaar ontbloot ge weest, waarbij vooral rechtsbinnen Voormeer de schepper was, maar het doelpunt, dat ontstond, was een grove blunder van doelman Scheurleer. Een voorzet van rechts beoordeelde hij ge heel verkeerd en over hem heen viel de bal in het net (11). In de tweede helft had ADO het windvoordeel, maar in het veld was dit niet te constateren. De strijd ging gelijk op en voor beide doelen ontston den gevaarlijke situaties. Zo was het tenminste aanvankelijk. Nadat de links buiten van ADO een keurige voorzet had gegeven en rechtsbinnen Voormeer de bal voor de tweede maal langs Scheurleer had gekopt, werd het spel Zeevogels speelde vóór de rust met de storm in de rug. Desondanks na men de Watervogels reeds na 5 minu ten de leiding, door een misverstand in de Egmondse verdediging. Daar door blijkbaar gedeprimeerd Konden Zeevogels maar niet op dreef komen. Verder dan vier slecht genomen cor ners wisten ze het niet te brengen. Rust 01. Hoewel de Egmonders na rust tegen wind in beter speelden, wisten zij zich ook nu geen kansen te scheppen. De voorhoede speelde zeer onsamenhan gend. Tien minuten vóór tijd profi teerde Watervogels wederom van een misverstand in de Egmondse verdedi ging en bracht de stand van 20. Zee vogels gooide nu haar voorhoede door elkaar, doch zonder succes. Tenslotte nam zelfs linksback Huiberts een cor ner, overigens zo uitstekend, dat spil Gouda maar voor het inkoppen had maar even subliem voorkwam de Hel- derse doelman het doelpunt. Zo gin gen Zeevogels met 20 ten onder in deze kleurloze wedstrijd en kregen hun kampioensadspiraties een geduch te knauw. verlegd en was het vooral doelman Kloes die de ballen kreeg te verwer ken. Maar dat ging hem uitstekend af. Geen getwijfel. Resoluut plukte hij de ballen uit de lucht en meesterlijk was zijn kijk op de ballen. Het gaat niet op om te zeggen „de bal werd precies in zijn handen geschoten". Een kwestie van opstellen is dit veelal en Kloes bleek daar een meester in te zijn. Hoe wel het voorhoedespel van Helder niet denderend was. moet de nederlaag toch op de doelverdediger van de gas ten geschreven worden. Een kanjer van Himpers op 2 meter afstand stopte hij resoluut. Cornerballen, die nu beter werden genomen dan vóór de rust bij Helder, want toen kwamen er van de 8 zes achter doel, wist hij onschadelijk te maken. Zij die nog hoopten op een herstel van Helder in de laatste minu ten, werden ook teleurgesteld, want Kloes gaf geen kans en daarbij werd er voor het doel van de gasten teveel geknoeid. Scheidsrechter Jansen kon ons niet helemaal bekoren. Niet dat hij partijdig was, maar vooral op bui tenspel en het geven van vrije schop pen bleek hij er nog al eens naast te zijn. DENEN VERSLAAN NOORD NEDERLAND. Noord-Nederland heeft Zondag tegen het Deensp provinciaal elftal een ver pletterende nederlaag geleden. Ver pletterend wat betreft de cijfers, doch als ooit 'n uitslag geflatteerd is geweest, i 't met deze wedstrijd 't geval. Ont zettend veel pech en een scheidsrech ter die o.a. tjij twee der Deense doel punten er volkomen naast was, leidde tot de uitslag 50. 3. Moeder Woeffie heeft van de di recteur van de grote mensenkrant 'n schrijven ontvangen, waarin hij vraagt, of Pim, Pam en Pom nog niet eens 'n avontuur hebben beleefd. Maar de drie hondjes die nu al weer een hele tijd op school gaan, hebben geen tijd meer voor avonturen. Tenminste dat beweren ze. 4. Vooral Pim doet een beetje uit de hoogte. „Ik vind eigenlijk, dat we al wat te groot geworden zijn voor dat kinderachtige gedoe", zegt hij, terwijl hij een groot boek te voorschijn haalt „Bovendien heb ik 't op het ogenblik te druk met studeren". „Ja, wat lees je daar eigenlijk?" vraagt Pom nieuws gierig. wanj rheumattsche pijnen ondermijnen het hele gestel, het humeur, het huiselijk levenLaat het toch zo ver niet komen: drijf de oorzaak van Uw lijden uit Uw leden Dat kan met Kruschen Salts Kruschen helpt U Uw kwaal aan te val len in de kiem: onzuiver bloed De aan sporende werking van de zes minerale zouten van Kruschen op lever, nieten en ingewanden, wekt Uw organen op tot leugdige, krachtige werking Daardoor gaat het bloed sneller stromen en on zuiverheden, schadelijke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten Die toch zijn de oorzaak van Uw lijden en pijn Naar mate deze regelmatig worden verwijderd vóór zij schade kunnen aanrichten en U leed berokkenen voelt ge U allengs be vrijd van Uw pijnen; ook van de angst voor steeds maar nieuwe dreiging van steeds heftiger aanvallen Probeer 't met Kruschen: waarom zoudt ge niet? Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist (Ingezonden Mededeling) Voor de hoofdklasse speelde DDD I te Alkmaar tegen Jozef naar I uit A'dam. De Amsterdat behaalden na spannende strijd de winning met 137 dulianadorn "Juüanadorp Ve0rui( De vereniging „Julianadnm hield op 4 November een h Oorur gadering. Hierin werd beslob"***, drag van f 25 uit de kas h te stellen als bijdrage voor aanschaffen van een klok in i J^1jfilad?rP' De ^houden S? S en Middenstandstentoonsteilln "^-i- de 'n batig saldo op van f 41 kq ,'ete. werd besloten in overleg t met de gemeente en het polderb>- teneinde te komen tot een b lering in de Lanrthn 1HJ?. Tl. uexert rv lering in de Landbouw-, Tuinbons?. j. v. d. Veerstraat en tot verder faltering van deze straten. Ook _TA -»*• UOK plaatsen van enkele banken rotyts. het Loopuytpark zal verzocht word« terwijl tevens getracht zal wordes komen tot een douche-im-i„i.«- Juüanadorp. -inrichting Vernieuwing bruggen De vernieuwing van de drie brugg,, in de Langevüet. die reeds tijd in desolate toestand verkeren eigenlijk voor het zware verkeert;? berekend zijn, is na gehouden aast*! steding opgedragen aan de D. de Graaf Jz„ alhier. aannerr,,. ANTI-COMMUNISTISCH! MILITIES IN GRIEKENLAND. De Amerikaanse militaire missU j Griekenland heeft haar instemming!*, tuigd met het plan tot vorming anti-communistische stedelijke mffi. ties. Deze milities zullen onder de t*. voegdheid vallen van de militair, autoriteiten, doch de onkosten zuüen door de belanghebbende gemeent»- gedragen worden. De eerste militie, zullen in Lakonie en in het zuideli, opgericht deel van worden. de Peloponnesus ARRESTATIEBEVEL TEGEN SCHACHT Te Hannover is officieel medegedeeld dat de regering van Würtenberg-Bsdet de autoriteiten van Saksen schrifte lijk verzocht heeft Hjalmar Scheet-, voormalig president van de Duitse Reichsbank, die van oorlogsmisffie: en nazi-sympathie werd vrij gesproker, opnieuw in arrest te stellen. Op 5 November 1948 des namiddags 2.30 uur kwam de raad van Texel ten Raadhuize bijeen. Uitgezonderd de heer Westdorp, die wegens ziekte ver hinderd was de vergadering bij te wo nen, waren alle leden aanwezig. Voor zitter Mr. G. D. Rehorst, Burgemees ter. In verband met een wisseling in de redactie van de Texelse Courant heet de voorzitter de nieuwe verslaggever, de heer de Waal, welkom. Spreker doet een beroep op de redactie om de raadsverslagen een goede plaats in de courant te geven. Van de minister van Binnenlandse Zaken werd bericht ontvangen, dat met ingang van 1 November 1948 aan het daarvoor in aanmerking komende personeel een tijdelijke bijslag dient te worden verleend van f 4.50 per mr 1. Deze regeling is analoog aan ó'.f in het particuliere bedrijf. Benoemingen. Met algemene stemmen werden be noemd de heer H. L. Karsbergen te Twisk tot hoe'd der openbare lagere school te Den "iorn; mevr. wed. C. A. M van Moortvan 't Veer tot onder wijzeres aan de openbare lagere school te Midden-Eierland; mej. F. N. Rab te Den Burg tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Oosterend. De thans zitting hebbende leden, de heren Alb. Dros Bzn„ Jur. Beumkes, Jak. Bruin en H. Zijn. werden be noemd tot leden van de advies-com- sie woonruimtewet 1947. De benoeming van een lid voor Oosterend werd nog aangehouden. Tot leden en plaatsvervangende leden van de Commissie van Georga niseerd Overleg werden benoemd resp. de heren Ab. Backer, H. Zijm, S. van der Vis en Jac. Westdorp, M. Bakker en P. Vlaming. Subbureau wederopbouw. De voorzitter zeide, dat de overname van de wederopbouw door de gemeen te thans een feit is Hierdoor gaat een lang gekoesterde wens in vervulling. Het gemeentebestuur is zich wel be wust van de zware taak, die hierdoor op de schouders van de directeur van Gemeentewerken wordt gelegd. Er zijn een massa objecten, welke de vol ledige aandacht vragen, zoals de aan leg van het vliegveld, waarvoor thans de opdracht tot uitvoering aan de Nederlandse Heide Maatschappij wordt voorbereid. Ook de stichting van de nieuwe huishoudschool zal onder alge meen toezicht van gemeentewerken plaats vinden. 'n Teleurstelling is, dat de bouw van de rif uwe openbare lagere school te Den Purg geen doorgang kan vinden. Dit is een gevolg van het feit, dat scholen bouw alleen op semi-permanente voet is toegestaan. Hiervoor schrikt het ge meentebestuur terug. Het wacht liever rog enige jaren, om dan een perma nent gebouw te kunnen stichten. De bouwcapaciteit in de gemeente geeft geen reden tot klagen. Het moeilijke punt, de materialenpositie, is echte: nog een handicap. Mochten de bouw materialen vrij komen, dan ka: er telkenj are een voldoende aanta. woningen worden gebouwd. Salarissen gemeentepersonetl De salarisverordening voor het per soneel in dienst der gemeente Teis werd gewijzigd in die zin, dat aanpassing van deze salarissen aan hs Rijkspeil wordt bevorderd. De onlang gehouden vergadering van de commi- sjo voor Georganiseerd Overleg leidde tot een sterke wijziging van het voor stel van B. en W. De heer Zijm zeide het gemeentebestuur openlijk te wil len huldigen voor het ruime stand punt, dat wordt ingenomen bij vaststelling van de salarissen van d' ambtenaren en arbeiders. Wijziging stroomtarieven Tenslotte werd de kwestie van stroomtarieven ter sprake gebracht ft aanleiding hiertoe is de omstandighe dat de N.V. „T.E.M." vrij ernstige currentie ondervindt van het K ,,Buta-gas". Daarom is gezocht t*> een speciaal tarief, hetwelk ten d» heeft het verbruik van electriciW voor kookdoeleinden te stimulieren de commissarissenvergadering *er! besloten de stroomprijzen voor d trisch koken te verlagen van 6 <4 cent per KWH, echter met een gek* tijdige verhoging van de vastr rieven van 20 tot 50 pet. (°pklin® .1 naar gelang van het aantal vertr^, ken) voor tarief. F (woonhuizen) van 30 tot 60 pet. voor tarief Gj. I këls). Voor degenen, die niet e'eCrS| koken blijven de bestaande tan I gelden. 1 Rondvnft! Vttt De heer Bruin brak een lans nM de stichting van een tehuis voor van Dagen. Zoals bekend heb!ben l langs enige kerken op Texel de J meen geslagen om te komen stichting van een tehuis voor van Dagen. Volgens sprekerzo name van onkerkeüjken in dit een bezwaar zijn. De voor»'1'1'.. dat de bouw van een gemeen huis voor Ouden van Dagen de practische mogelijkheden Het bouwvolume voor de a woningen zou hierdoor wor everat:- minderd, hetgeen spreker nie woord aeht. Van verschillende werd erop aangedrongen de heid tè onderzoeken, dat de voor een vierde deelneemt m 5-. van het tehuis, door in Prft ting te nemen in de com - voorzitter zegde toe con ejr je (K* commissie op te nemen ten mogelijkheid te onderzoeken- s De heer van der Vis drong^ op-k een spoedige riolering van "c De Koog. De voorzitter merkte er momenteel buitengewoon veeu <m - - '.'„anciei? I f"nanciei omhanden is. Ook het 'j™ gen J deelte hiervan Niettemin zal deze kwestie den bezien. speelt terdege d;>"

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2