Op de „Terschellingerbank" staat alles bij Hypermodern lichtschip doet examen Cyclus abonnementsconcerten geopend Roozenburg onbedreigd aan de ko Janine Andrade en Theo van der Pas HélP*u toiï de »swas Om hei wereldkampioenschap dammen Ghestem door v. d. Staay geklopt P Urk Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Scherpe woorden van oübaas Smuts Hei Radioprogramma De „Terschellingerbank" lijkt wel een kaperschip, dat op de ree voor anker ii gegaan. De hoge gele masten strekken zich ten hemel en het warme rood van flanken en opbouw contrasteert sterk tegen het wasige grijs van de horizon. De schoorsteen van de Texelse boot blaast in het voorbijgaan verachtelijk een rook- spoor uit, alsof-ie zeggen wil: „Wat moet j|] hier nou? We hebben hier geen lichtschip nodig!" Het was op het eerste gezicht ook wel vreemd, een licht schip midden op een veilige rede. En nog vreemder dat het draailicht brandde, op klaarlichte dag. En waarom moest die misthoorn 10 loeien, terwijl je toch het monument op de Afsluitdijk kon zien staan? Maar de Texelse boot kon ook niet weten, dat de „Terschellingerbank" haar eindexamen deed. Men deed maar alsof een orkaan de golven opzweepte, terwijl de wereld zo dicht zat als een pot van de mist, en of het donker was als de nacht. Dergelijke* omstandigheden kunnen zich straks voordoen, wanneer de „Ter schellingerbank" eenmaal op haar post ligt. Zij wordt gestationneerd voor de kust van Terschelling, op de plaats van de boei ET 9 in de z.g. ET-route. Zo men weet is deze route, waarin ook het lichtschip „Texel" ligt, een der geveeg de vaargeulen tussen de nog aanwezige mijnenvelden. Ter hoogte van Terschel ling heeft de laatste jaren menig schip met dat gevaar kennis gemaakt, zodat de „Terschellingerbank" de zeevaart waardevolle diensten gaat bewijzen. Op het ogenblik wordt nagegaan of zij ten- volle voor haar veelomvattende taak berekend is. „Alles staat bij", zoals dat heet. In de machinekamer ronken de twee zware motoren die de electrische stroom opwekken. Het onderwatermist- sein laat met feillooze nauwkeurigheid telkens een serie hoge fluittonen horen, het optiek draait rustig in het rond, de radio-zender en -ontvanger staat bij, de radiopeiler werkt en de nautofoon in de robifuste lichtopstand brult iedere halve minuut de morse-naam van het lichtschip uit. Dat lijkt uit de verte wel een lief ge luidje, maar U moet niet aan booifl ko. men! Dat geloei speelt op heel het schip de baas, het dringt overal door. Op het dek is het haast geen harden. Volgens kapitein Moens moet je daar even aan wennen. Op de duur slaap je juist lex- ker, wanneer dat dingetje aan je oor lispelt Maar vast staat, dat een behoor lijk gesprek op het dek practisch onmo gelijk is. Vijftien seconden heb je Dm vlug een voorschotje woorden te lance ren, maar dan neemt de nautofoon vijftien seconden het woord. Eén lange toon, rust, twee lange tonen en een korte, kwart minuut rust. Zo gaat dat maar door. En dat moet ook! Hoe harder en doordringender, hoe mooier, want'de zeeman moet die letters TG van verre kunnen horen. Wanneer hij tegelijk de tonen van het onderwatermistsein waarneemt, kan hij de afstand vaststel len die hem nog van het lichtschip scheidt. Het geluid plant zich immers door het water sneller voort dan door de lucht. Een prachtig schip. Een goed uur lang hebben we over het schip gedwaald, en we konden ons ervan overtuigen dat kapitein Moens teiecht trots is op zijn schip. Het ft ook voor een goed deel „zijn" schip, want hij is voortdurend bij de bouw geweest. Geen plaat werd vastgeklonken, geen nagel werd geslagen, geen apparaat werd ingebouwd, of kapitein Moens was erbij. Waarmee we maar zeggen willen, dat hij het schip kent van de stengen tot de kimkielen en van voor- tot achtersteven. Van zijn zeer deskun dige adviezen hebben de techhici van 's Rijkswerf steeds een dankbaar ge bruik gemaakt. Het resultaat van de vele maanden arbeid verdient alle bewondering. Van een onttakeld casco is de „Terschellin gerbank" gegroeid tot wat ze nu is. Het boord, en ook het dek, is een halve me ter hoger gekomen dan vroeger. De sta biliteit zou daardoor ongunstig beïnvloed zijn, wanneer niet tevens andere ver anderingen waren aangebracht. De lichtopstand die al bestemd was voor het kustlicht te Watum in Fries land is lichter gemaakt en ook de constructie van de dekhuizen is minder zwaar. Ook de plaatsing van de vloei stoftanks ter weerszijden van de ma chinekamer houdt hiermede verband. 100 reserve. Deze machinekamer is het hart van het schip. Daar wordt de stroom ge draaid, het levensbloed van dit schip. „We hebben honderd procent reserve aan boord", vertelt de kapitein. Alle Van de Sportraad Hoewel de Helderse sportraad vrij wel alle takken van spqrt verenigd zijn, kwam op de laatste bestuursver gadering een verzoek binnen van en kele sportmensen, die een sport ver tegenwoordigen, die in onze stad nog niet in verenigingsverband beoefend wordtï de wielersport namelijk. Deze wielerenthousiasten zouden graag ko men tot de oprichting van een Hel derse Wielerclub. Ongetwijfeld be vinden zich in Den Helder voldoende figuren, die met deze gedachte sympa thiseren en bereid zijn aai. dit streven daadwerkelijke steun te geven. Het bestuurslid van de Helderse Sport raad, de beer Maarse. Singel 109. zal gaarne namen en adressen noteren ,7an diee-^n die het op prijs stejlen ae eerste biieenkomst van deze wie- Iermensen bii te Wonen. De Helderse Sportraad wil alleen het initiatief ne men voor de oprichting van een wie lerclub. De verdere uitwerking en sa menwerking zal overgelaten worden aan een eventueel te benoemen be stuur. Wendt U zich dus tot de heer Maarse. Nieuw*!®x van de havenkant Hr Ms. Tijgerhaai". die gisteren en van'J-""t a- r» n°f«nHe. is weer vertrc'-*-~*> p- n - Ji -«-„r^eerd op ko" - - -i„ vi0t. ten z:,n v—"J bft grijze schip po*< r'n winterslaap in. De „Helena", een Deense paling bun-kotter, kwam vandaag binnen. Het schip was onderweg van Hey- bridge naar Denemarken. machines en apparaten hebben hun dubbelganger aan boord. Periodiek los sen de sets elkaar af. Een indrukwek kend schakelbord verbergt een (voor deskundigen zeer overzichtelijke) wir war van draaien, zekeringen en weer standen. De klokken der diverse sein- middelen staan ook in deze kamer op gesteld. De uitkijkhut zouden we het brein van het schip kunnen noemen. Van hier uit kan alles worden gedirigeerd, ook de noodseinmiddelen. In deze hut mis sen we het stuurwiel. De „Terschellin gerbank" heeft immers geen schroeven en geen roer. Zij moet maar stil voor anker liggen, en haar bemanning gaat vier weken op en twee weken af. De état-major vier weken op en vier we ken af. Kapitein Moens wisselt om de vier weken met kapitein Van der Meer. Tjeerd. De lichtmatroos Tjeerd Prosée heeft telkens dienst tegelijk met kapitein Moens. Hij is nu al thuis op het schip, dcet allerlei hoogst nuttige karweitjes, en heeft het ideaal voor ogen, eens ka pitein van een lichtschip te mogen zijn. Vijftien jaar is Tjeerd, maar we kunnen er staat op maken dat hjj éénmaal ge zagvoerder wordt. Wanneer hij ten' minste even goed zijn best blijft doen als nu. Aan hem is de zorg opgedragen voor de bedden en ook de kok ver smaadt zjjn assistentie niet. Ja lezeres, U moest die kombuis eens zien! Weinig keukens aan de wal kunnen daaraan tippen. Alles electrisch. Trouwens het hele schip is een lust voor het oog. De afwerking is schitte rend, alle ruimten zijn centraal ver warmd, overal is licht en lucht. Een ideale combinatie van woonhuis en werkplaats. Een lichtschip dat zijn ge lijke zeer waarschijnlijk niet vindt. Het is best mogelijk, dat U binnenkort in het Polygoon-journaal iets daarvan kunt zien. Vandaag komen namelijk de filmreporters aan boord. Misschien zal daar voor hen meer „stuff" zijn, dan zij hebben verwacht! Brandweercommandanten bijeen Voor het restaurant Formosa stonden gistermiddag enkele brandweerauto's geparkeerd. Er vielen echter geen vlammen te bestrijden, want het gold hier een periodieke bijeenkomst van brandweercommandanten. Behalve de kerncommandanten uit Utrecht, Hil versum, Haarlem, Alkmaar, Enkhuizen en Hen Helder, woonden ook de hoofd inspecteur en de inspecteur van het brandweerwezen de vergadering bij. Het was de eerste maal dat men te Den Helder bijeen kwam. De na afloop ge boden gelegenheid om Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" te bezichtigen, werd op hoge prijs gesteld De spanning is gebroken. Het eerste abonnementsconcert behoort weer tot het verleden, en vierhonderd stadgenoten bewaren er de aangenaamste herinneringen aan. Het vormde even een hoogtepunt in een effen reeks van dagen. Uren als deze verglijden vlugger naarmate men intenser geniet, naarmate men meer wordt meegenomen in de onstoffelijke wereld der schoonheid. Deze geestelijke over gave wordt te gereder bereikt, wanneer het technisch medium dat haar moet be werkstelligen, de volmaaktheid het meest nabijkomt. Dit eerste concert van de Muziekkring telde vele ogenblikken, waarin de muziekliefhebber zich ongestoord kon laten meedrijven. Ogenblikken welke met het vorderen van de avond tal rijker werden. Janine Andrade, viool, en Theo van der Pas, piano, speelden Beethoven, Bach, Chopin en César Franck, en het was tijdens hun spel zo stil als het in de Casinozaal maar zijn kan. Alleen na ieder nummer brak 'n langdurig hand geklap deze rust. Wij geloven dat de dankbaarheid jegens Van der Pas de intensiteit en de duur van dit applaus het meest bepaalde. Dat was ook ge rechtvaardigd, maar wij moeten daar bij bedenken dat hij speelde op een splinternieuwe Bechstein-vleugel van de fa. Ypma te Alkmaar, dat dit instru ment het minst van de slechte accous- tiek te lijden had, en dat de pianopar tijen bijzonder expressief waren. Het kunstenaarschap van Van der Pas kon zich, geholpen door de fabelachtige techniek van deze pianist en de rijke klank v n zijn instrument, tenvolle uiten. Als solist speelde hij enkele composities van Chopin. Een beperkte keuze uit diens uitgebreid oeuvre, waaruit echter de virtuositeit en veel zijdigheid van de FnÜse romanticus tenvolle spraken. Welk een zeldzaam creatief talent om zo sterk uiteenlo pende stemmingen in muziek te kun nen uitbeelden. Na de peinzende noc turne in cis volgden twee études van een totaal verschillende allure. De emotionele étude in C contrasteerde frappant met de melancholieke ma zurka in A. Het scherzo in bes besloot het vijftal soli. De pianist paste zich telkens onmiddellijk aan en bewees althans wanneer men zich dwong om daarop te letten zijn absolute be heersing van beide handen. In de werken, die hij tezamen met de violiste uitvoerde, toonde hij dit mees terschap evenzeer. Het programma werd met Beethoven's Frühlingssonate geopend. Janine Andrade scheen hierin wat te worden gehandicapt door een ontoereikende uitdrukkingsmogelijk heid, ten dele veroorzaakt door de moeilijke accoustiek, ten dele ook door een zekere stugheid van haar instru ment. De lagere snaren, in het bijzon der de g-snaar, schoten te kort, wat wellicht haar persoonlijke gedispo neerdheid niet ten goede kwam. In Bach's Partita no. 1, waar de steun van de piano ontbrak, kwam dat nog het meest tot uiting. Het viel de violis te moeilijk, de evenwichtige en zuive re Bach-sfeer te bereiken. In de fuga en het presto, welke door een grotere bewogenheid worden gekenmerkt, kwam de violiste de gewenste eenheid tussen hart, hand en instrument het meest nabij. In het laatste werk, de sonate in A van César Franck, schenen alle tech nische beletselen te zijn overwonnen. Janine Andrade wist thans in haar spel de grootste bezieling te leggen. In de eerste maten van het Allegro ben moderato was nog een zeker, wij zou den haast zeggen: mentaal, overwicht van de pianist merkbaar, waarmede een onbevredigende klankverhouding gepaard ging. maar spoedig was de homogeniteit tussen viool en vleugel AANGEHOUDEN Gisteren stond Adrianus van de V. uit Zijpe terecht voor de bijzondere politierechter te Alkmaar, mr. Peere boom. V. had in Maart zjjn werk bij de wegenbouw verlaten, daar toen de vorst inviel. V. verklaarde, dat hij niet zelf ontslag heeft genomen, maar dit kreeg: hij had verzuimd het ontslagbawjjs mee te brengen. Hier om werd de zaak aangehouden. schier volmaakt. En zo konden juist in deze kleurrijke sonate momenten voor komen, dat de klanken van beide in strumenten tot een welluidende een heid samengevloeid, eerder werden ge voeld dan gehoord. Dat waren de ogen blikken, waarin de twee begaafde kunstenaars zichzelf door hun meester lijk spel op de achtergrond schoven. Zij toonden zich hier reproductieve musici uit de kleine kring der groten. In deze kwaliteit hebben zij de abon- né's van de Muziekkring-concerten iets geschonken, waarvan de waarde niet in mathematische termen kan worden uitgedrukt. De toehoorders vertolkten hun dankbaarheid door een ovatie, een uiting waarvan de welluidendheid nu eenmaal omgekeerd evenredig moet zijn met die van het gebodene. Het zou ons oprecht verheugen, in dien ook vanavond wanneer Janine Adrade en Theo van der Pas het pro gramma herhalen voor de Volksuni versiteit de Casinozaal tot de laatste plaats was bezet. Spreker kwam tevergeefs Gisteravond zou, op'uitnodiging van het hoofdbestuur van de Ned. Militaire Bond Pro Rege, de bekende auteur en journalist H. A. Lunshof in het Mili tair Tehuis aan de Kanaalweg voor de adelborsten spreken over het onder werp „In het verleden ligt het heden". Wel zeer onaangenaam werden de or ganisatoren en de spreker getroffen, toen het gehoor verstek deed gaan. De heer W. Nieuwboer, secretaris van de bond, speciaal voor deze gele genheid uit Utrecht overgekomen, kon zijn openingswoord uitspreken ten overstaan van het plaatselijk bestuur en de pers. Hij deelde mede, dat het hoofd bestuur getrouw aan de traditie in de verschillende militaire tehuizen bijeenkomsten belegt, waar onderwer pen worden besproken van groter im portantie dan normaal. „Zo is het voor de toekomstige officieren van onze krijgsmacht zeer gewenst, dat zij met onderwerpen in kennis worden ge bracht welker behandeling de natio nale geest kan versterken. Omdat hun grote voorganger Admiraal de Ruijter zozeer door deze nationale geest was bezield, hebben wij de heer Lunshof auteur van „De Ruiter van de Groene Leeuw" uitgenodigd om over de fi guur De Ruijter te komen spreken. De schriftelijke invitatie aan het Ko ninklijk Instituut, verzonden op 11 de zer, sorteerde eerst hedenavond om zeven uur toen de vergadering al moest beginnen enig effect. Nu pas werden de adelborsten van de verga dering in kennis gesteld. De heer Lunshof heeft echter, met sportief be grip voor deze onprettige omstandig heid. beloofd dezelfde lezing op een nader te bepalen tijdstip in ditzelfde gebouw voor de adelborsten te zullen houden. De heer Lunshof voegde daaraan toe. dat hij graag de figuur van De Ruijter had willen belichten als Pro testant en als zeeman. „Uw land is door twee djngen groot geworden: de zee en het Protestantisme; daarop had ik vanavond willen wijzen. Ik hoop dat nu, overeenkomstig de wens van het hoofdbestuur, op een andere avond te doen". Men verzoekt ons mede te delen, dat vanavond van 810 uur een z.g. uitverkoop-avond wordt gehouden in de Fröbelschoolbazar. gebouw Irene, Hoogstraat Tentoonstelling bij het jubileum der AJ.C. De oud-voorzitter van de AJC afde ling Den Helder opende gisteravond de tentoonstelling in het jeugdgebouw in de Jonkerstraat. Een groep AJC-ers zong eerst het Kameraadschapslied: „Komt, reikt elkaar de handen". Daar na sprak de heer P. S. van der Vaart zijn openingsrede uit „Vanaf het moment dat een groep uit Amsterdam een propaganda-avond hield en de mensen tot het oprichten van een afdeling in Den Helder aan spoorde, tot nu toe, was het pad van deze groep niet met rozen geplaveid. Gisteren 25 jaar geleden werd de AJC in Den Helder opgericht. Zij kwam in een mooi troephuis, een oude school op de Kanaalweg. Later moest deze school voor andere doeleinden gebruikt worden en zo kwam de groep in de Jonkerstraat terecht. Soms leek alles op rolletjes te gaan. dan weer waren er zeer weinig leden, maar toch mag onze groep een mooie en een goede groep genoemd worden. Nu in deze tijd is dat van zeer groot belang, er ligt dan ook 'n mooie maar ook moei lijke taak voor de ledei^. Er moet weer ware vriendschap worden opge bouwd tussen de jongeren van allerlei slag. We moeten naar buiten om ge zond en sterk te zijn in het werk, om mee te kunnen helpen aan de op bouw van de wereld. Weest dus sterk en toon je een goed kameraad". De tentoonstelling geeft een beeld van het leven en streven van de AJC gedurende deze 25 jaar. Van het eer ste bestuur tot en met de grote Pink sterfeesten van dit voorjaar, zijn alle foto's op speciale tafels tentoongesteld. De orgaanbladen en brochures van vóór en na de oorlog liggen ter inzage, evenals de Oudste notulenboeken, le kenspellen. boeken en zangbundels. Allerlei soorten deelnemersbewijzen aan de organisatie of aan de jaarlijk se internationale weekkampen in Vierhouten vanaf 1932 zijn aanwezig. Een maquette van het kamp is opge steld. Een eigen Verkoopcentrale, waar allerlei kampeerbenodigdheden, boeken, bladen en internationale zang bundels verkrijgbaar zijn. is ook hier vertegenwoordigd. De AJC heeft zich vooral ook ingesteld op het interna tionale contact, door middel van cor respondentie en kampen. Zelfs heeft de organisatie als eerste na de oorlog weer contact gekregen met Duitsland. Vorig jaar zijn hier Engelse gasten geweest van gelijkwaardige vereni gingen. Een grote eierverzameling is het enige wat nog over is van de histori sche verzameling, hoewel dit deel ze ker het bekijken waard is. De jongens en meisjes hebben eigen stands voor de verkoop gemaakt, leuk figuurzaag- en handwerk. De tentoonstelling kan worden be zichtigd t/m Vrijdag van 7.30 tot 9.30 uur en Zaterdag en Zondag van 3 10 uur. Zondagmorgen wordt in Cen traal een Bonte Ochtend gegeven, aanvang 10 uur. Hervormd Jeugdwerk in Noord-Holland Gedurende het afgelopen week-end was een zestigtal leiders, leidsters en bestuursleden van verschillende soorten hervormd jeugdwerk in de Classis Alkmaar in conferentie bijeen te Ber gen in het provinciaal centrum der Ned. herv. kerk. Vertegenwoordigd waren C.J.M.V., C.J.V.P., Jonge Kerk, N.P.G.X. en VC.J.C. Voor het eerst waren daar vrijzinnigen en orthodoxen in een uit stekende verstandhouding twee dagen bijeen om te beraadslagen over ge meenschappelijke belangen. Ds. J. Borghardt uit Den Helder hiejd een principiële en boeiende inleiding over „Ons jeugdwerk als teken van het Ko ninkrijk Gods". Gemeenschappelijke kerkgang vond plaats in de Ruïnekerk bij ds. A. B. Bekius. Na uitvoerige be sprekingen werd eenstemmig besloten het hier gelegde contact te bewaren en te verstevigen in een classicale her vormde jeugdraad, waar men zich ver der zal beraden en waar gemaakte plannen zullen worden uitgewerkt. Naar verluidt zullen er meer van deze week-ends georganiseerd worden, als mede een toogdag voor hervormde jongeren in Alkmaar op Tweede Paas dag 1949 en een kamp. In de classis Hoorn is men bezig eenzelfde week-end voor te bereiden om het werk te star ten. Er blijkt een nieuwe frisse wind te gaan waaien door jong hervormd Noord-Holland! NUS" produet: URK, 16 November 1948. Door 16 vaartuigen werd Dinsdag aangevoerd: 269 pond snoekbaars, prijs 6768 cent; 240 pond witvis, 69 cent en 20 pond karper, 40 cent per pond. In de „Dierentuin" te Den Haag vond gister de vijfde ronde plaats, om 't wereldkampioenschap dammen. Alvorens de partijen een aanvang na men, werden eerst de volksliederen gespeeld van de deelnemende landen. Daarna namen de partijen een aan vang en werden door de resp. consuls van België en Zwitserland aan de borden VerpoestRoozenburg en RostanLaros de eerste zet gedaan. Opvallend was het weer, dat ook in deze ronde geen enkele partij remise werd. RoozenburgVerpoest 20. Na een aanvankelijk gelijkopgaan- de strijd, wist Roozenburg in het mid denspel de Belg in de halve hekstel ling te nemen, waardoor deze voor talrijke moeilijkheden werd geplaatst. Verpoest, die zich taai verdedigde, kon toch niet verhinderen, dat Roo zenburg irt fraaie stijl de partij in zijn voordeel besliste en daarmede zijn vijfde overwinning in successie boekte. Ghestemv. d. Staay 02. Na enige schermutselingen in de opening plaatste de wereldkampioen een voorpost op veld 24, waarmede hij terreinvoordeel meende te behalen. In grootse stijl spelende plaatste onze landgenoot v. d. Staay de Fransman voor zeer grote moeilijkheden. Reeds vóór het verstrijken der eerste tijds- contróle bevond de stelling van de wereldkampioen zich in een précaire positie. Om zich hieruit te bevrijden gebruikte Ghestem zoveel tijd, dat hij in h|t tweede uur geen uitweg meer vond, waardoor hij de partij op de klok verloor. Pèrot—Keiler 0—2. In de opening werd de Fransman gedwongen een nadelige randschijf te nemen, hetgeen voor Keiler een kolf je naar zijn hand was. In fraaie stijl spelende wist Keiler al combinerende belangrijk voordeel te behalen. Pèrot verdedigde zich echter uitstekend, doch maakte in het vergevorderde middenspel een fout, waarvan onze landgenoot handig profiteerde, door een damcombinatie uit te voeren, het geen hem tevens de winst verschafte. ChilandPost 20. Door een voorpost te plaatsen op veld 27 wist de luitenant-vlieger Post enig terrein-voordeel te behalen. De geestige Chiland liet zich echter niet onbetuigd en handig manoeuvrerend, forceerde hii een volkomen gelijk waardige stelling. In de overblijvende Nefferland'e raad der ^urooese beweging In de gistermiddag te Den Haag ge houden eerste vergadering van de Ne derlandse raad der Europese beweging, is deze raad door de voorzitter van het initiatiefcomité, de heer P. A. Karstens, geïnstalleerd. Besloten werd de verkiezing van een uitvoerend comité en leden van de commissie(s) tot een volgende ver gadering uit te stellen en het initiatief comité tüdelük in functie te laten, ten einde ti'd t° hebben voor «-en betere voorbereiding. Het werd wel nodig geacht reeds een presidium van vier personen te benoe men. om leiding aan het tijdelijk in functie te houden initiatief-comité te geven. Op voorstel van dit comité werden bij acclamatie b°ooemd tot voorzitter, de heer P. A. Kerstens en tot vice-voorzitters prof. nïr R. Kra nenburg. voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten Generaal, orof. dr. H. Bruwnans en mr. J. Meyen. Nieuw» havenstaking in Frankrijk De bij de CGT aangesloten Franse havenarbeiders zullen Maandag a.s. het werk neerleggen, zo heeft het be stuur van de afdeling havenarbeiders van de CGT besloten, nadat het ken nis had genomen van het verslag van de delegatie, die op het ministerie van openbare werken en verkeer is ont vangen. De staking zal van onbepaalde duur zijn. De havenarbeiders vragen aan passing der lonen bij de gestegen kos ten van levensonderhoud* 21. „Oliebol!"hebben Pim en Pam geroepen, maar Pom begrijpt niet zo gauw wat zijn broertjes bedoelen. Boos draait hij zich nog verder om en wil juist vragen wat er nu weer aan de hand is. Maar dat hoeft niet meer. Hét is al te laat! Bons! Pats! Met een dreunende klap slaat hij de steel tegen de hoofden van zijn broertjes. 22. Pim en Pam staan even versuft te kijken en Pom maakt van die gele genheid gauw gebruik om met zijn be zem naar de keuken te rennen. Ge lukkig is het leed weer gauw vergeten als Wetsnavel even later met een ech te kwast komt aangevlogen. „Dit is wat jullie nodig hebben", zegt hij. Zo. nu kunnen Pim, Pam en Pom eindelijk beginnen. stand zette Post evenwel niet stat voort eA Chiland, hiervan dankb profiterend, wist zowaar de paMii n in zijn voordeel te beslissen. 01 RostanLaros 02. In deze partij probeerde ik het met de Roozenburg-opstelling, waarop ri Zwitser met een ruil de partij e andere wending gaf. Het werd daarn" een klassieke partij, waarin ik positie' r.eel voordeel wist te behalen. Tot ve in het middenspel verdedigde Rostan zich uitstekend, doch maakte" in tijd nood een fout, waardoor ik een stuk v. on en later de partij. De stand na de vijfde ronde luidt- 1 Roozenburg 10 pnt.; 2 Keiler a pnt.; 3 Verpoest 6 pnt.; 4 Ghestem 5 pnt.; 5 Post 5 pnt.; 6 Chiland 4 pnt 7 8 en 9 v. d. Staay, Pèrot en Laros' 3 pnt.; IQ Demesmaecker 2 pnt. en 11 Rostan 1 pnt. Voor de zesde ronde, welke vandaar eveneens te Den Haag wordt gespeeld luidt het programma als volgt: Laros—Chiland; Ghestem—Rostan' Verpoest—Keiler; Pèrot—Roozenburr v. d. StaayDemesmaecker. Post is vrij. H. LAROS. De vroegere Zuid-Afrikaanse pre mier generaal Smuts heeft te Kaap- stad verklaard, dat hij niet stil zou zitten, „indien zijn land op de rotsen werd gestuurd".- Hij zou zijn stem verheffen, indien hetgeen in de laatste vijftig jaar was opgebouwd, weggeworpen zou wor den. De nationalistische partij ver- klaart, dat wij onder een minder heidsregering een souverein volk zijn en kunnen doen wat wij willen. Dit is, zo vervolgde Smuts, wat Hitier en Mussolini ook deden. Dat is geen democratie doch fascisme. Vijf maanden geleden liad hij ver klaard, dat zijn land onder de bloei- endste omstanigheden der geschiede nis aan de nationalisten was overge dragen. Thans bevond het zich in eco nomisch opzicht in gevaar. Onder het volk groeide wantrouwen, vre.s en haat, zo besloot Smuts. Winkels tot 8 uur open? Teneinde het publiek in de gelegen heid te stellen, gedurende de dagen, onmiddellijk voorafgaande aan Sint Nicolaas en Kerstmis, ook in de avonduren zijn inkopen te doen, heeft de minister van Economisch Zaken de colleges dan burgemeester en wethou ders van alle gemeenten gemachtigd, ontheffing te verlenen tot uiterlijk 8 uur des avonds gedurende de tijdvak ken van 1 tot en met 4 en van 22 tot en met 23 December a.s. Wordt de telefoonverbinding met Berlijn verbroken De haast, waarmede de Sovjets aan de inrichting van een nieuwe telefoon centrale in Lichtenberg (Oost-Berlijn) werken, geeft aanleiding tot de vrees, dat zij van plan zijn onmiddellijk na de voltooiing van deze centrale de te lefoonverbindingen tussen de weste lijke sectoren van Berlijn en de wes telijke zones te onderbreken. Dat zou betekenen, dat Berlijn ook de moge lijkheid om met het buitenland te te lefoneren zou worden ontnomen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport» praatje 6,30 Voor de Strijdkrachten - 7.00 De ring van Rico 7,10 Avro avondschool 7,45 De Regerings-Voor- lichtingsdienst antwoordt 8,05 Echo va de dag 8,15 Het Omroep-orkest Vertellingen in woord en muziek De nederdaling der Goden l®.25 M Speeldoos" 10,45 Pijlers van Neêrlant» welvaart 11,15 Gramofoonmuziek HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichte" om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 CM kwartier 6,30 Nationale schoolzangwe- strijd 6,45 Problemen voor pientere P keraars 7,15 Leger der Heils-kwaru 7,30 Het actueel geluid 7,45 Neaei- landse organisten spelen 8,05 Progi» ma-proloog 8,15 Puszta-klanken Familie-competitie 10,00 Gramoio muziek 10,05 De vaart der Volken 10.25 Liederen 10,45 Avondoverdenau» 11,15 Symphonie VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsbericht tra 7, 8, 1 6, 8 en 11 uur VAK ,„hn Opera-prograprma AVRO: b2® ,0. Renova and his Music VARA: 4,1*» han Jong (Orgel) 5,00 Filmland - De Vara feliciteert 6,30 Voor de 1} krachten 7,00 Denk om de bocht Accoreola VPRO: 7,30 Nederland en «j gewesten 7,50 Tien voor acht sonate 8,30 „Midden in de were,°n VARA: 9,00 Men vraagt en wij draai 9,30 Kermis der ijdelheid 1®.®® p.rjj lands weekoverzicht 10,15 Virginta 5 zingt VPRO: 10,40 Vandaag ni'e. Avondwijding VARA: 11,15 symph HILVERSUM II, 415 m Nieuwsbericht^ om 7, 8, 1, 7 8 en 11 uur NCRV- ,e. En nu aan het werk J,15 Metr P orkest 6,00 Zes solo-suites voor v_u ceJlo 6,30 De Nederlandse Bijbelg schap 6,45 Geestelijke Liederen -- b'e. Wat de wereldpostvereniging voor lts tekent 7,30 Het actueel geluid CNV-kwartier 8.05 Programma-P^ 850 8,15 Da ons loflied vrolijk rijze -- pl. De bliksemafleider (hoorspel) - vertimenti" 9,35 Symphonie or* 10.10 Christendom en humaniteit 7"nUSch Avondoverdenking 11.15 R0. ten programma 11,35 Gramofoonpi»«=

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2