Een kabinetscrisis in België? Karl Berg, een der opperbeulen uit „Amersfoort" Nieuwe verrassing in Indonesië VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Uw oer-vader was een slingeraap Kerend inzicht bij Moh. Hatta Vrijdag 19 Nov. 1948 70e Jaargang No. 1966 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Graiieverlening de oorzaak Bramuglia bemiddelt in Berlijnse kwestie Nieuwe zege der Chinese regeringstroepen Mond- en klauwzeer neemt toe Weerbericht Israël antwoordt de Veiligheidsraad Het Westelijk elftal Nieuw middel tegen typhus-bacillen? Ontstellende verklaringen der getuigen Voorstellen van Amerika thans working paper?" Hatta naar Sumatra Driemaal de doodstraf BUREAU: Koningstraa4 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred. C. A Dekkers Directie: j. BLTLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct per mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den L—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.bfl vooruitbe taling, plus incassokosten De Belgische minister van Justitie, panl Henri Strnye, heeft gisteravond zyn ontslag ingediend na een lang de bat in de Kamer van Afgevaardigden over de wijziging van het vonnis van twee Belgen, die wegens oorlogsmisda den ter dood waren veroordeeld. Onmidddellijk daarna heeft premier Paul Henri Spaak de Kamer meege deeld. dat hij overleg zon plegen met ïjjn kabinet, „dat hoogstwaarschijnlijk ontslag zou vragen". Heden zal het kabinet in spoedver gadering bijeenkomen. Oorzaak van deze vermoedelijke ka binetscrisis is de interpellatie van de socialist Collard, betreffende de be rechting van politieke delinquenten en met name de wijziging van de tegen de rexistische verraders Boveroulle en Surin uitgesproken doodstraf in levens lange gevangenisstraf. Collard (Soc.) vertolkte de veront waardiging, die bij grote delen der Belgische bevolking, en in het bijzon der bij degenen, die deel hebben uit gemaakt van de ondergrondse organi saties, is gewekt door het beleid van de katholieke minister van justitie in zake de berechting der politieke de linquenten. Wanneer misdadigers als Boveroulle en Surin, die in de Borinage talrijke moorden op hun geweten hebben, be genadigd worden, aldus spreker, staat de weg open om gratie te verlenen aan alle ter dood veroordeelden, die nog op voltrekking van het doodvonnis wach ten. De Belgische minister van justitie, Struye, wees er in zijn antwoord op, dat sedert de bevrijding aan 232 Belgi sche politieke misdadigers het dood vonnis is voltrokken, waarvan 107 tij dens zijn bewind. Spreker onderstreep te, dat in Nederland slechts 22 en in Luxemburg 5 doodvonnissen ten uit voer zijn gelegd. De minister zeide van oordeel te zijn dat „de dorst der goden" thans gelest is en hij achtte de voltrekking van meer doodvonnissen niet in het belang van het land. Gisteren zijn te Parijs achter de schermen onderhandelingen begonnen in een nieuwe poging om de Berlijnse kwestie tot een oplossing te brengen. Na 't falen van de pogingen van Evatt en Lie om de grote vier tot recht streekse onderhandelingen te brengen heeft namelijk de voorzitter van de Veiligheidsraad, dr. Bramuglia, thans vragenlijsten voorgelegd aan Groot- Brittannië, de Ver. Staten, Frankrijk en de Sowjet-Unie, om technische in lichtingen over de valuta-kwestie in Berlijn. Het schijnt dat de drie Weste lijke mogendheden, ofschoon weige rend rechtstreeks te onderhandelen zo lang de „blokkade van Berlijn" voort duurt, wel bereid zijn door bemidde ling van Bramuglia met de Sovjets te onderhandelen. Volgens de Chinese regering hebben de troepen van Tsjang Kai Sek „op nieuw een overwinning" behaald in de slag ten zuiden van Hsoetsjou, Meer dan 20.000 man der onder communisti sche leiding vechtende strijdkrachten zouden vernietigd zijn door geconcen treerde aanvallen der lucht- en land strijdkrachten der centrale Chinese re gering. Reuter voegt er aan toe, dat deze berichten de autoriteiten te ^an- king moed hebben doen vatten, maar dat „buitenlandse waarnemers twijfel aan de dag blijven leggen". „Er varen buitenlandse waarnemers gaven te kennen, dat beweringen aangaande een eindoverwinning „prematuur" zijn. Zij gaven toe, dat de volgende vier-en- tv, intig uur beslissend zouden kunnen ziin. In October 1948 kwamen in Neder land 60 gevallen van mond- en klauw zeer voor. Deze zo gevreesde veeziekte, die in de afgelopen jaren vrijwel niet meer in Nederland werd geconstateerd, neemt de laatste maanden in omvang toe, spgciaal in de provinciè Zuid-Hol land, waar, gelijk gemeld, in October M- 48 nieuwe gevallen werden gecon stateerd. engelands houding ten aanzien van spanje. Groot-Brittannië heeft de Verenigde Naties doen weten, dat het zijn höu- ding ten opzichte van het Spanje van Franco niet gewijzigd heeft. Verwachting, geldig tot heden avond: Zwaar bewolkt met gelei delijk optrekken van de plaatse- 'Ük aanwezige mist. Nu en dan anige lichte regen of motregen. Toenemende wind uit richtingen 'ussen Zuidwest en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Spaak verzocht de Kamer tenslotte haar vertrouwen uit te spreken in het beleid van de minister. Na afloop van het kamerdebat kon men Donderdagavond in de politieke en ministeriële kringen vernemen, dat de regering vermoedelijk heden zal af treden. Na een inderhaast belegde vergade ring van de leiders der verschillende fracties werden vier moties ingediend. De socialisten betreurden" de gratie verlening, de katholieken spraken hun vertrouwen in de regering uit, de libe ralen steunden de socialistische motie en dienden bovendien een motie van afkeuring in. De communisten dienden enkel een motie van afkeuring in. Enkele uren vóór de vastgestelde uiterste termijn heeft de regering van Israël aan de Veiligheidsraad doen weten dat zij er in toestemt de troe pen terug te trekken, die na 14 Octo ber de Negef zijn ingetrokken, doch zich het recht voorbehoudt de troepen te handhaven, die vóór deze datum voor de verdediging der nederzettingen al daar zijn gestationeerd. Nadat minister-president Bel» Goe- rion had verklaard, dat hij instemde met de resolutie van de Veiligheids raad, een beroep te doen op Arabieren en Joden over een wapenstilstand te onderhandelen, benoemde de regering van Israël kolonel Yigal Yadin, chef der militaire operaties, en Rouvain Sji- loah van het'ministerie van buiten landse zaken tot verbindingsofficieren van Israël om met Arabische vertegen woordigers te onderhandelen. De Syrische minister van buiten landse zaken, Barazi, heeft te Damascus verklaard, dat Syrië en andere Arabi sche landen niet wensen te onderhan delen met de Joden hetzij direct of /ia de Verenigde Naties. Het westelijk elftal, dat 21 November te Deventer tegen het oostelijk elftal zal uitkomen, is als volgt samenge steld: Doel: Kramer, Alkmaarse Boys; achter: Laschuit, Edo, en Paulüs, Her mes DVS; midden: Biesbroeck, RCH, Vos, RCH en Odenthal, EDO; voor: Lamie, fcFC, Blokland, KFC, Hanse, RCH, Schrumpf, SW en Goossens SVV. Reserves: Wimmer, Blauw Wit, Baljet, KFC en Van Veen,, Water graafsmeer. Dokter Valls van het gemeentelabo ratorium te Barcelona, heeft een com muniqué uitgegeven waarin hij zegt vermoedelijk een nieuw middel tot de bestrijding van de typhusbacillen te hebben ontdekt. Hü heeft verklaard, dat zijn ontdek king nog in het stadium van proefne mingen verkeert, doch dat hij hoopt haar aan een Amerikaans centrum 'voor wetenschappelijk onderzoek te kunnen voorleggen die haar grondig kan exploiteren. Op de algemene begraafplaat» „Rusthof" te' Amersfoort heeft de minister van oorlog, Mr. W. F. Schokking, Donderdag het eregrafhof voor gevallen Sovjet-militairen geopend. Op dit kerkhof zijn de lichamen van ruim hon derd krijgsgevangen militairen die in het kamp Amersfoort werden om gebracht, en van de soldaten, die in de winter van 19441945 bij de be vrijding van ons land zijn gesneuveld, samengebracht. Een overzicht na de onthulling van het monument door de ambassadeur van de U.S.S.R., de heer A. Valkov. DODELIJKE VAL. Gistermorgen is een ongeveer 50-ja- rige schilderspatroon, wonende op de Bloemgracht te Amsterdam, toen hij werkzaamheden verrichtte aan de ach terzijde van een apotheek in de Mar- nixstraat, doordat het touw van een jaloeziesteiger brak, naar beneden ge stort. De man was op slag dood. Karl Berg, de latere commandant van het concentratiekamp Amersfoort heeft zich schuldig gemaakt aan de meest weerzinwekkende en beestach tige mishandelingen. Een lange rij ge tuigen heeft gisteren voor het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam ver klaard op welke wijze deze vlees ge worden duivel de gevangenen behan delde. De heer Broertjes, lid van de Parool- groep, verhaalde o.a. hoe een man, die niet hard genoeg werkte naar de zin van Berg, door deze met bakstenen werd gestenigd. Getuige v. 4- Steen vertelde, dat gedurende 4 a 5 weken de Rode Kruis-pakketten en het Kerst pakket werden ingehouden. Op 1 Ja nuari 1945 gingen de bewakers zich aan een algemene mishandeling te buiten, waarbij 100 gevangenen der mate gewond werden, dat zij in de ziekenbarak verzorgd moesten worden. De rechercheur Kleinveld schilderde uitvoerig de toestanden in „de bunker" Getuige had zelf van 1 December 1942 tot 1 Maart 1943 in de bunker gezeten. De gevangenen lagen daar aan handen en voeten geketend in volkomen duis ternis. De boeien sneden diep in het vlees en vaak gebeurde het bovendien dat de bewakers vergaten het eten uit te delen. Soms ook kwam het eten op een afstand van de gevangen te staan, die het door zijn boeien niet kon be reiken. Behalve deze tantalus-kwelling werden de gevangenen op gruwelijke wijze mishandeld en de getuige kon bij de herinnering aan de verschrikkelijke tonelen, die hij hier meemaakte, nog maar moeilijk uit zijn woorden komen. Getuige Bastiaanse, oud-gevangene, vertelde hoe Berg bevel gaf aan de ge vangenen door de modder en sneeuw over de appèlplaats te rollen. De men sen waren slecht gekleed en leden ontzettend. Ging het rollen niet snel genoeg, dan gaf Berg bevel aan de kapo's om er met hun knuppels op los te slaan. Deze getuige noemde Berg een „sluwe sadist, die de stille misda diger achter de schermen was". Een Joodse gevangene, de heer Melkman vertelde van de verschrikkelijke mar telingen, die de Joodse gevangenen moesten doorstaan. Zo werden grijs aards aan de baarden over de appèl plaats gesleept. De getuige was uit het kamp ontvlucht en spoedig weer ge grepen. Na een zware mishandeling door Kotalla, waar Berg bij stond, werd getuige in de bunker geworpen, waar hij, zwaar gewond, vijf dagen in de boeien moest blijven zonder eten. De verwondingen van deze getuige waren zo ernstig, dat de kampleiding maar vast een doodsbericht naar de vrouw van getuige stuurde. Iedere volgende getuige schilderde opnieuw de mishandelingen en de toe standen in het kamp. En na iedere ge tuige stond Berg weer op om te zeg gen, „dasz es nicht ganz stimmt". Getuige Van West werd 25 maal achtereen in een beerput geschopt, kreeg 50 slagen met een stok met spij kers, werd 2 maal levend begraven en op de andere „gewone" manieren mis handeld. Toen de getuige bij Berg over deze mishandelingen klaagde, was hij zo uitgeput, dat hij ineen zakte. Berg gaf toen het commando „hinlegen" waarna getuige op de rug ging liggen. Een van de satellieten van Berg gaf hem een slag met een bikhamer in het gezicht De getuige vertelt vervolgens over de voedingstoestand in het kamp, details, die dermate ontstellend zijn, dat men zich afvraagt hoe dit alles mogelijk 'as. Na de hervatting van de zitting werd de getuige Spitsbaard gehoord, speciaal over de Russische krijgsgevan genen. „De Joden hadden het slecht, maar de Russen hadden het nog on eindig veel slechter". Om vijf pur schorste de president de zitting tot 29 Nov. dan zullen de requi sitoiren in alle 7 zaken tegen de groep Kotalla worden gehouden. jyAAR ITT BATAVIA GEMELD WORDT deelde de woordvoerder van de Commissie voor goede diensten op een persconferentie mede, dat de Amerikaanse voorsteilen thans tot „working paper" verheven zjjn en door de C. v. g. d. in beschouwing zuilen worden genomen. De voorsteilen ztyn een week geleden ingediend en de Nederlandse en republikeinse delegaties zijn van dat feit op de hoogte gesteld. Wij tekenen hierbij aan, dat de Amerikaanse inmenging blijk baar juist op dit ogenblik opnieuw zege vierend een schrede voorwaarts doet. Overigens is het ons een raadsel, hoe de woordvoerder van de Commissie reeds thans kan spreken van een „working paper", daar de voorstel len deze status niet hebben alvorens ze als zodanig door de Commissie met éénparigheid van stemmen zijn aan vaard. Hoogstens zou er sprake kun nen zijn van een ontwerp-„working paper". Met belangstelling mag wor den afgewacht, wat de reactie van onze regering op de Amerikaanse verras sing zal z\jn. Antara meldt dat Moh. Hatta per vliegtuig naar Sumatra is vertrokken, waar hij vele weken zal blijven. Hij werd o.m. vergezeld door Sjarifoeddin Prawiranegara, minister van economi sche zaken, Hakim Loekman, republi keins financiëel commissaris van Su matra, en Hadi, functionaris aan het ministerie van financien. Verlaging van radiobelasting in onderzoek Naar het „Haags Dagblad" verneemt, zou een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid tsot verlagjng van de radiobelasting. Naar een Negara Oost-Java De algemene beschouwingen van de conferentie te Bondowoso hebben ge resulteerd in het feit dat drie sprekers allen uit Malang min of meer af wijzend bleken te staan tegenover de vorming ener negara Oost Java Alle overige sprekers voerden aan, dat „de tijden rijp zijn voor de vorming ener eigen negara; dat een rijk gebied als Oost Java met 8 millioen inwoners zijn stem moet kunnen laten horen en dat de weg van samenwerking met de Ne derlanders en de weg der evolutie de beste is." De voorzitter en de centrale com missie stellen thans een conclusi sa men op grond van de algemene be schouwingen, welke conclusie aan de vergadering zal worden voorgelegd. Baron van Boetzelaer ambassadeur te Parijs Bij K. B. is aan Jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer,' Harer Majesteits buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur te Parijs, met ingang van 1 December op zijn ver zoek op de meest eervolle wijze ont slag verleend uit de buitenlandse dienst, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem als zodanig aan de Koningin en aan den lande bewezen. Bij hetzelfde K.B. is mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, oud-minister van Buitenlandse Zaken, met ingang van 1 December benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij de Franse regering. MOEDER EN BABY WELVAREND Volgens een hedenmorgen uitgege ven communiqué van Buckingham- palace maakt ~>rinses Elizabeth het goed, alsook de kleine prins, die „een gezonde baby" is Overigens hebben bezoekers van het paleis, die in de buurt van de kinder kamer waren geweest, reeds verklaard, dat het prinsje blijkbaar „een goed stel longen" heeft. VEERTIEN DAGEN heeft profes- sor Clark in Oxford zitten sta ren op een apenschedel die per vlieg tuig uit Kenya werd aangevoerd. En dit zijn de resultaten van zijn nacht gepeins: „Die schedel is 30 millioen jaar oud en heeft toebehoord aan een aap, die de stamvader was van een groep, waaruit in een latere periode de mens ontstond. De oudste schedel die tot dusver werd gevonden is 1 mil lioen jaar oud. Maar het apenhoofd dat thans domiAlieert in Oxford gewaagt van een onbekend soort mensaap dat Oost-Afrika bewoonde toen de Alpen nog moesten worden uitgevonden". U zult blij zijn het eindelijk te weten. Dertig millioen jaren zien uit een apenschedel op ons neer. Zie om u heen en proef de waarheid. lARUPPEL wijsheid om bij te ko men. Ter overweging aan Ox ford. Van Burns: Een echte schoen maker is meer waard dan een valse wijsgeer. Van Confucius: Te weten wat je weet en te erkennen wat je niet weet, dat is in waarheid weten. De baby van Prinses Elizabeth lijkt op z'n moeder, maar het haar is als dat van pappie. Twee Abessijnse prinsessen, die regelrecht afstammen van de ko ningin van Scheba, komen dansen voor de Engelse televisie. Een militair ge rechtshof te Frankfort heeft Bis- marck's achterkleinzoon graaf Hein- rich von Einsiedel. voormalig redac teur van de „Tagliche Rundschau", die tot 6 maanden gevangenisstraf was veroordeeld voor het in bezit hebben van valse documenten en van het ont- plooien van onwettige activiteit, we gens onvoldoende bewijs vrijgelaten. De Belgische krijgsraad heeft de Ne derlander Nicolaas Roosje, beschuldigd van levering van fruit, wijn en likeu ren aan de vijand, tot een jaar ge vangenisstraf en een geldboete van 700.000 francs veroordeeld. Nikolas Horthy, de voormalige Hongaarse pre sident, die op het ogenblik in Opper- Beieren woont, zal met zijn vrouw, schoondochter en kleinzoon naar Zuid- Amerika emigreren. J_JERMAN STEIN, een Amerikaans deskundige, heeft op grond van wetenschappelijke bevindingen ver klaard. dat meisjes, die liefdessmart hebben in de regel onregelmatig groei end of dof haar krijgen of aan haar uitval gaan lijden. De toestand van vrouwelijke haren, zegt Stein, is on derhevig aan zowel louter lichamelij ke als ook aan geestelijke stoornissen. Dit geldt niet voor mannen. Een kaal hoofd betekent geen lege ziel. Een 65- jarige advocaat is tijdens een dienst in de St. Pieter te Rome van de balustra de gesprongen en te pletter gevallen De kerk werd ontruimd en na een nieuwe wijdingsdienst heropend. De 28-jarige Nederlandse matroos Heil bron, die in Londen wegens diefstal in hechtenis werd genomen, is uit het hospitaal ontsnapt, waar hij op eigen verzoek was heengebracht. Drie per sonen, dit penicilline over de Hon gaars-Roemeense grens hebben ge- smókkeld, zijn te Boedapest ter dood veroordeeld. UIER DE LAATSTE berichten uit Amerika. Charles Sanders ont waakte uit de narcose en de zuster ver telde hem dat hij door een auto was overreden. Had met een paar vocht- zuchtige vrienden gewed, geblinddoekt door de straten van Memphis te gaan en blindelings zijn bed te vinden. Hij vónd een bed. Op zaal elf. In Kansas Cit- trad de heer Albert Isaacs voor de kadi wegens bankroof. Waarom die kraak? vroeg de rechter, 'k Had geld nodig om een gepleegde diefstal goed te maken, 'k Wilde mijn geweten ge rust stellen, zei Isaacs. Mevrouw Ivey woont in een provinciestad in North- Carolina. Stond terecht omdat ze (con tra de wet) dagelijks 5 liter whiskev kocht en verkocht. Nietes, zei de dame dat slokkie drink ik iedere dag zeil op. Een mens mag toch wel 's wat hebben? Bootsman Hill werd in Long Beach door een jaloers meisje met een bierfles op zijn hersens geslagen en verdw n voor een paar weken in het ziekenhuis. Weigert aangifte te doen. .Want het maakt me zielsgelukkig te weten dat het kind zóveel van me houdt". Kwestie van smaak. De zes tienjarige Amerikaanse huisvader (vrouw 14, salaris 56 dollar) is door zjjn firma ontslagen, omdat hij bij zijn sollicitatie had opgegeven 17 jaar te zijn. Firma is tegen kinderarbeid. y^LWEER een drieling! In de Beth- lehemkliniek te Den Haag kreeg mevrouw Pronk twee jongens en een meisje. De knulletjes wegen 2000 en 1800 gram, het meiske moet het doen met 1750 gram. Alles in blakende wel stand. En in de bloemetjes. In Rotter dam botste een auto tegen een tram en in causaal verband botste de chauf feur tegen een pliesie met een op schrijfboek. Twee vrouwen, de stuur man en een verwilderd heer rolden uit de wagen en óp de agent, die in ademnood zijn kanon trok. De ver wilderde ligt met een schotwond in het ziekenhuis, de rest van de expedi tie zit te zuchten. In het door de Joden veroverde Negeb-woestijngebied zijn 230.000 Arabieren van huis en hof ver dreven. Door het midden-Oosten dwa len thans 700.000 tentloze (zonen van de sheik. De middenstandspartij zal in verschillende delen van het land deel nemen aan de gemeenteraadsverkiezin gen. De vuurspuwende Gede nam deel aan de blijde incomste van de nieuwe gouverneur van 't federale ge bied van Batavia Djajadiningrat; stort te een asregen uit die uren aanhield. Honderd jaar na de mars van Wrangel naar Berlijn (om revolutie van 1848 neer te slaan) is zijn bronzen stand beeld van de Leipziger Platz gestolen. In de olie gaat het niet gesmeerd. Ne derlandse bond van petroleumventers houdt op 25 November protestvergade ring in Amersfoort tegen „onhoudbare toestanden". En dat, vrienden, is dan alle nieuws van betekenis, 30 millioen jaar nadat uw slingerende oer-vader zijn kleurrijke zitvlak zat te zonnen in Oost-Afrika. Onder de titel „Nieuw Geluid" schrijft het Bataviaasch Nieuwsblad: „Na Leimena is thans ook de minis ter-president Moh. Hatta gekomen met een krachtig nieuw geluid". Hatta deed schrijft het blad een dui delijk beroep op 't gezonde verstand dat niet zal nalaten indruk te maken in Djokja, zoals het ook daarbuiten met krijt aan de balk staat geschre ven. Zijn woord over de Negara's veegde de propaganda van jaren van tafel: men zal de Negara's niet langer mogen beschouwen als marionetten- staten". Men zal allerwege behalve uiteraard bij de felle oppositiegroe pen in het binnenland met voldoe ning kennis hebben genomen van deze uitspraken, welke op inkeer en be zinning schijnen te wijzen. Al legt Hatta geen causaal verband, toch is het aan te nemen, dat de openhartige besprekingen met minister Stikker niet geheel los staan van deze in vele opzichten grondig gewijzigde visie in de Djokjase regeringskringen. „Het zou onjuist zijn om direct te juichen over deze gelukkige wisseling in woord en toon, vooral, omdat nog moet blijken, of Hatta in staat zal zijn, zijn woorden ook waar te maken". Het blad vreest dat de aansporing tot de TNI om de bestandslijn niet te overschrijden, het allermoeilijkst tot uitvoering te brengen zal blijken en acht het niet voldoende, dat deze waarschuwing alleen gericht wordt tot de troepen in de buurt van de be standslijn. „Het wachten is namelijk Veel meer op een categorische order tot een terugkeer van de eenheden uit het federale gebied en niet minder ook een dringend bevel aan de onge- legelde republikeinse troepen, om hun terreur in dit gebied te staken". Het blad acht de rede van Hatta op dit kardinale punt teleurstellend, doch „wil echter gaarne de mogelijkheid onder het oog zien dat het Hatta zelfs al zou hij zulks willen onmo gelijk zou zijn om deze geïnstrueerde terreur te doen staken". De hoogste straf, de doodstraf, eiste gistermiddag de advocaat-fiscaal bij het bijzonder gerichtshof te Assen tegen drie der vier Asser SD-ers Sander van Droffelaar, J. Lamberts en H. C. J. Lammerse. De vierde, A. Sluiter, hoor de twintig jaar gevangenisstraf zonder aftrek tegen zich eisen. Het viertal, dat aanvankelijk tot de staatspolitie be hoorde, werd tijdens de bezetting bij de SD te Assen gedetacheerd. Nieuw Grieks kabinet Themistocles Sofoelis, de liberale Griekse minister-president, die zes da ge geleden zijn ontslag indiende, heeft thans een nieuwe coalitie-rege ring gevormd. Het nieuwe Griekse kabinet verschilt zeer weinig van het oude. Het telt dertien populisten en tien liberalen. Minister van buitenlandse zaken is Constantin Tsaldaris (populist). De nieuwe regering zal zich mor gen aan de Kamer voorstellen en om een parlementair reces van twee maan den te verzoeken. Tot nog toe kan de regering rekenen op de stemmen van 132 populisten en een dertigtal liberalen, terwijl het to taal aantal afgevaardigden 354 be draagt. Daarbij kunnen dan komen de negentien stemmen van de afgevaar digden der nieuwe partij van Spiros Markensinis. Het yerzoek om een re ces van twee maanden zal neerkomen op een vertrouwensvotum. Bob Wallagh niet meer voor A.V.R.O.-microloon Als gevolg van een conflict tussen de A'CRO-directeur, de heer W. Vogt en de bekende radio-medewerker Bob Wallagh, zal men laatstgenoemde niet meer voor de AVRO-microfoon horen, aldus meld het Parool. Gedurende 21/. jaar verzorgde de heer Wallagh met de heren Jan Boots en Gerard van Krevelen de rubriek hersengymnastiek; het uitvallen van deze rubriek op Zondag j.L was ook aan dit conflict te wijten. VIJFHONDERD MENSEN VERDRONKEN. Naar aangenomen wordt zijn een vijfhonderd mensen verdronken in de Ganges bij het kapseizen van een stoomboot, die volgeladen was met passagiers en vee. De boot kwam van Sonepoer, dat ge legen is bij de samenvloeiing van de Gandak met de Ganges in het noord oosten van de provincie Bihar. De boot zou omgeslagen zijn doordat alle passagiers, bij de aankomst bij een aanlegplaats, naar één kant gelopen zouden zijn. De passagiers van de boot keerden terug van een godsdienstig feest in Sonepoer.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1