n Wenen is alles nog rustig De tabaksaccijns wordt verhoogd NOODLOT Voeren de Russen ieis in hun schild? „Plan Oost" werkt actief Pim, Pam en Pom Grote jeugdmeeting te Den Helder De minister had geld nodig De ijsjes worden kleiner - weeldebelasting op auto's St. Nicolaas luisterwedstrijd Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Het Radioprogramma AAR. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948. 1> HET NA-OORLOGSEWENEN ,S er nog steeds let8 b van de zorgeloze sfeer, die de Oostenrijkse hoofdstad vroeger zo e-ezelli* WaBkte'S^ramm"'meIodl^n en de walsen van Strauss onbezorgd lrde omgeving van de oude Stephansdom tinkelden. In de loop der jaren is de Weense burger eigenlek weinig veranderd. Hij wandelt in het „ajaarszonnetje en doet alsof er geen wereldproblemen bestaan: geen Ber- m' f Hahsh feers ^n H ie thanf de stad van de Habsburgers, van de Straussen, van Schusnigg en van Sevss Inouart bezoekt, zou veronderstellen, dat Harry Truman en Josef Stalln dikke vriendjes zijn. PEN GROOT verschil met Berlijn, k De Berlijner ondervindt dagelijks de practische gevolgen van de felle tegenstelling Oost-West. De zöne- grenzen lopen niet alleen door Ber lijn zelf, maar gaan bovendien dwars door de magen en door de opvattin gen van de bevolking. In Wenen weet iedereen hoe de grenzen van de sectoren lopen en daarmee is het uit Incidenten komen bijna niet voor en de gemiddelde Wener, die dagelijks verhalen leest over het zenuwen-slag veld Berlijn, denkt bij zichzelf: „Ber lijn is ver wegWanneer hij door de Karnter Strasse gaat peinst hij helemaal niet meer over wereldpro blemen. Hier lijkt Wenen een stad in volle vredestijd: modieuze toiletten en vlot te uniformen. Zelfs de groene en wat gtjjve kledij van de Russische soldaten voegt zich in deze elegante omgeving. Soldaat Iwan Bondarow uit Lenin grad glimlacht tegen Ilse uit de Kon- ditorei, die juist met Bill O'Kelly uit Chicago een praatje maakt. Het is soms zeer idyllisch Toeschouwers. De Oostenrijkse bevolking heeft het Idee, dat ze op de toeschouwerstribune van de politieke arena zit, maar er zijn er gelukkig, die met Interesse toekijken. Dat zijn de Oostenrijkers, die maar al te goed weten, dat het treurspel Berlijn gemakkelijk een re prise in Wenen kan krijgen. In officiële Oostenrijkse kringen, schrijft „Die Weltwoche", gelooft men echter, dat deze herhaling nog wel even op zich zal laten wachten. In elk geval moet eerst in Berlijn de laat ste acte van het drama zijn gespeeld: de gelijkschakeling van de vroegere Duitse hoofdstad met de Russische zóne. Als dat is gebeurd, zal het IJze ren Gordijn over Berlijn neerratelen, een ijzige stilte zal volgenen dan komt onherroepelijk Wenen aan de beurt! Zover is het echter nog niet en het is de vraag of het wel ooit zover zal komen. Daarom leeft Wenen nog vrfl onbezorgd. Er zijn natuurlijke tegen stellingen. Dat kan niet anders. Maar die blijken tot nu toe alleen maar uit de verschillende uniformen van de bezettingslegers. Op sociaal en econo misch gebied is er nog een wonderlijke samenwerking en het is daarom geen wonder, dat de Amerikanen zich af vragen of de Sovjets iets in hun schild voeren. Men is immers een dergelijk „gentlemanlike" optreden van de Rus sen niet gewoon. Wat is de oorzaak van hun vrij soe_ pele houding? Vindt Stalin de Oos tenrijkers niet geschikt om er goede Bolsjewisten van te maken Of wil hij Oostenrijk reserveren als een laat ste basis voor onderhandelingen, zoals Hitier destijds Zwitserland beschouw de? Het zelfbewustzijn van Oostenrijk, dat sinds de Anschlusz een hevige duw had gekregen, komt inmiddels weer langzaam terug. Oostenrijk voelt zich weer een natie zoals vroeger. In de gebieden, waar Tito op de loer ligt en graag een stukje Oostenrijk bij Joe- go-Slavië zou plakken, worden byv. OOK DE KLEINTJES HEBBEN GRAAG EEN EIGEN BOEK! de drie vrolijke hondjes, gaan er op uit en beleven de meest avontuurlijke dingen. Een zo smakelijk geschreven kinder verhaal halen de kleintjes tel kens weer op de proppen. En 't kost slechts 0.60. Verkrijgbaar bij de bureaux. agenten en bezorgers van dit blad. aderlandslievende betogingen gehou den. De buitenlandse betrekkingen met Italië hebben een wijziging ondergaan. Tirol, het grote twistpunt tussen -We nen en Rome, beschouwen de Oosten rijkse politici thans eerder als een schakel dan als een wig tussen beide landen. Toen de Gasperi de wenselijk heid van een Italiaans-Oostenrijkse tol- unie naar voren bracht, schreef de W eense pers enthousiast over hem als de „meest Europese inwoner van Europa naast Churchill." Het Oostenrijkse instituut voor pu blieke opinie heeft uitgedokterd, dat er onder de Oostenrijkers vjjf menin gen zijn over de buitenlandse politiek, die het land zal dienen te voeren. In de eerste plaats zijn er nog steeds de Duitsgezinden, die voor Oostenrijk maar één mogelijkheid zien, namelijk een door dik en dim samen gaan met Duitsland. Dan zijn er de communis ten, die aandringen op een nauwe sa menwerking met het Kremlin, en een groep, die wil aansturen op een Do- naufederatie, waarbij zo nodig Duitse staten en Polen zich kunnen aanslui ten. In de vierde plaats komen de idea listen, die aan een federaal Europa ge loven en ten slotte zijn er Oostenrij kers, die van hun land het liefst een Engels of Amerikaans dominion wil len maker Vluchtelingen. Langs de wegen van de Oostenrijkse Westelijke zóne liggen grote vluchte lingenkampen, die volgeperst zitten met vluchtelingen. In de café's, in de winkels en op de straten hoort men behalve het Duits allerlei Slavische ta len. Het is als in de dagen der mo narchie, toen de bevolking van de Slavische landen, die behoorden tot OostenrijkHongarije, het moeder land opzocht. Het yzeren gordijn is in dit land al lesbehalve van jjzer; men zou hoog stens kunnen spreken van een papie ren afscheiding. Het is immers gemak kelijk genoeg om aan een Oostenryk- se identiteitskaart te komen en daar door van de Oostelijke In de Weste lijke zóne over te stappen. Dagelijks komen er talloze meldingen binnen van illegale grensoverschrijdingen en dat zijn alleen meldingen van die „Illega len", die gepakt worden. Hoevelen gaan er niet ongemerkt de zóne-grenzen over? Overal in het Westen zijn er emigratie-organisaties en emigratie-comité's opgericht en op Persoonsbewijzen met ras-aanduiding De regering van Zuid-Afrika heeft in beginsel een ..systeem van nationale registratie" aanvaard, waarbij ieder 'n persoonsbewijs verstrekt wordt, waar bij zijn ras wordt aangegeven. Dr. Ma- lan, premier van Zuid-Afrika. heeft zo meldt het Engelse blad „The Times", aan het congres van de nationale par tij te Pretoria meegedeeld, dat de re gistratie bedoeld was om de regerings- politiek van apartheid" (rassenschei ding) te steunen. Het persoonsbewijs zou voorts dienst doen in verband met kwesties van woonplaats „en om gemengde huwelij ken te voorkomen". Dr. Malan deelde het congres mee. dat voor het doel van deze registratie iemand als .niet-Euro- peaan" geclassificeerd zou worden, in dien hij „eenzesde negerbloed of meer in de aderen had", met andere woor den wanneer die persoon „tenminste één n e g e r-grootouder" bezat. De eerste minister zei. dat de rege ring tot dit systeem had besloten we gens „een lang gevoelde behoefte". NIEUW ZWAARGEWICHT RECORD. Dezer dagen werd melding gemaakt van een te Delft gedolven aardappel die een gewicht had van 1270 gram, maar de heer G. Hauwert uit Boven- karspel heeft gister uit het land van zijn vader een aardappel gespit welke 1400 gram woog, zodat de Delftenaar glansrijk geslagen is. de duur kan niemand er uit wijs wor den. ..Illegalen". Er is nog een ander soort „illega len" in Oostenrijk, doch deze hebben de sympathie van de bevolking, n.L de anti-communisten. Men vermoedt, dat in Oostenrijk het hoofdkwartier is gevestigd van de geheime anti- Russische organisatie, die werkt vol gens het z.g. plan-Oost. Deze organi satie is zeer actief, speciaal onder de leden van het Rode Leger en zij doet dit op een handige manier. Het Russi sche leger kent nauwelijks een solda tenkrant, waarvan thans overal nauw keurige imitaties worden verspreid. Het blad is precies nagemaakt, de kop. de opmaak, het lettertype, alles is gelijk, alleen de inhoud verschilt gron dig. In de imitatie-krant staan anti- Sovjet-artikelen, mededelingen over 't grote aantal deserteurs in het Russi sche leger en berichten over de ac tiviteit van de verzetsgroepen in de Balkanlanden en in de Sovjet-Unie. De imitatiekranten duiken plotseling op tussen de „echte" bladen, soms worden zij verstuurd met de adres bandjes van de soldatenkrant. In ge sloten enveloppen komen zij terecht bij de Russische legerbureaux en men vindt ze op de banken in parken en plantsoenen, waar de Russische solda ten met Oostenrijkse meisjes plegen te zitten. Plan-Oost werkt hard efi men beweert zelfs, dat het Kremlin er zich ongerust over begint te maken. Grote overstroming op Sumatra Hoewel er op Java nog slechts wei nig regen is gevallen en (te tempera tuur er nog steeds zeer hoog is, is in andere delen van Indonesië de natte moesson hevig ingezet, vooral op Su matra en Borneo. In berichten van Aneta's correspondent te Medan wordt melding gemaakt van zware bandjirs, tengevolge waarvan de zeer belangrij ke verkeersweg van Medan naar Be- lawan (de haven van Medan) is on dergelopen. Ook de verkeersweg tus sen Hamperanperak en Kloempang werd tot 40 cm. hoogte overstroomd. De padi-aanplant ging in deze streek voor de helft verloren en de vele be volkingsrubbertuinen zijn ondergelo pen. Op de verkeersweg Tandjongpoe- ra-Tandjoenslamat staat het water een meter hoog. Uitspraak in zaak-Roskam verschoven Gistermiddag deed het Bijzondere Hof te Nijmegen bij monde van mr. Lion uitspraak in de zaak van de boe renleider Roskam. De zaak werd voor een nader onderzoek verschoven naar 'n nieuwe zitting op Woensdag 24 Nov. Er zal nog meer helderheid gebracht moeten worden omtrent de houding en de werkzaamheden van beschuldigde bij de Landstand en over het al dan niet doelmatige beheer der geldmiddelen van de Landstand. Verder zal moeten worden nagegaan in hoeverre beschul digde betrokken was in enige zwen- delpractijken en hoe zijn verhouding was tot de Nederlandse Oost-compag nie. GEEN NOBELPRIJS VOOR DE VREDE. De Nobel-commissie van het Noorse parlement heeft gisteren bekend ge maakt, dat de Nobelprijs voor de vre de dit jaar niet zal worden toegekend. De afdelingen Noord-Holland van de Bonden van Gereformeerde meisjes-en jongelingsverenigingen houden dit jaar, evenals andere jaren, tegen Kerstmis weer een z.g. afdelingsdag. Het be stuur heeft echter besloten dit jaar niet één, maar twee dezer dagen te houden en wel eén in het Noorden en een in het Zuiden onzer provincie. Deze Noordelijke afdelingsdag zal op Zater dag 18 December in Den Helder in de Bethelkerk aan het Julianapark wor den gehouden. Daarheen zullen dan de honderden georganiseerde Gereformer- den jongeren trekken, afkomstig van Texel en Wieringen en uit de provin cie van Den Helder tot Castricum en van Bergen tot Enkhuizen. Als spre kers zullen optreden ds. Guillaume uit Amsterdam en ds. Koningsberger, even eens uit de hoofdstad (en bekend van zijn werk onder de in Indië verkeren de militairen en zijn brieven gepubli ceerd in Nederlandse dagbladen); ook mevrouw LeverBrouwer zal een re de houden. Het alom bekende Broe- ker Mannenkoor onder deskundige leiding van Paul Kok zal diverse lie deren zingen, terwijl Rie en Jan Sta dig uit Heiloo zullen declameren. De afdelingsdag wordt in een mid dag- en een avondvergadering ver deeld, terwijl in de pauze een koffie tafel zal worden aangericht, waar schijnlijk in „Formosa". Toegangsbe wijzen kunnen worden besteld bij mej. M. van Leuvensteijn, Krugerstraat 8, Den Helder. De luisterwedstrijd, die telkenjare samenvalt met en bedoeld is als stimulans voor de verkoop van de zo genaamde kinderzegels, komt aanstaan de Maandag 22 November in de aether. De beide Hilversumse stations Hilversum 2 om 7.30 en Hilversum 1 om 8.30 uur 's avonds zenden „de St. Nicolaasluisterwedtrijd „Voor het Kind 1948" uit. Van de velen, die met de goede Sint aan deze uitzending medewerken, noemen we de bekende KLM-gezag- voerder-publicist A. Viruly. Vijl millioen gulden directe brandschade De rode haan kraait victorie. Gedurende de maand October werd door brand een directe schade veroor zaakt van bijna 5 millioen gulden. Hiermede steeg het totale bedrag van de directe brandschade over 1948 tot ruim 37 millioen gulden. In 1947 was de directe schade 30 millioen gulden. In de maand October werden 12 boerderijen door brand vernield. Dit betekende een schade van 684.000. Eén persoon stierf aan brandwonden, vier brandweerlieden liepen verwon dingen op. Ondanks deze grote verlie zen heeft de hoofdinspectie voor het brandweerwezen toch enkele licht puntjes ontdekt: brand door spelen met vuur en onvoorzichtigheid komt min der voor. 23. „Vooruit, opzij!" roept Pim, die als altijd de brutaalste is. „Laat me erbij! Dan zal ik eens eventjes dit bu reau schilderen". „Ben je helemaal? roept Pom, terwijl hij Pim een duw geeft. „Laat mij het doen. Ik kan het veel beter". En meteen doopt hij de kwast al in de verfpot. 24. Wetsnavel. die ijverig vanaf het bureau toekijkt, stikt van het lachen. „Ja, je bent een beste schilder Pom", roept hij. „Je houdt alleen de kwast achterstevoren. Als je zo doorgaat, schilder je je gezicht, inplaats van het bureau. Oh, oh, ik ben werkelijk be nieuwd, wat jullie ervan terecht brengen". En met een vrolijk spronge tje wipt hij bovenop de telefoon. Minister Lieftinck heeft een zware dobber gehad om Donderdagmiddag in de Tweede Kamer zijn wetsont werp tot verhoging van de opbrengst van enkele belastingen aangenomen te krijgen. Hij heeft ervoor moeten vechten en al kreeg hij niet in alle opzichten zijn zin. de Kamer verenig de zich er tenslotte zonder hoofdelij ke stemming mee, met aantekening evenwel, dat de communisten tegen waren. Prof. Lieftinck had geld nodig om aan de boerenbedrijven op de schrale zandgronden over twee jaar tijds een bedrag van 85 millioen gulden aan ccmpensatietoeslagen te kunnen uit keren, die al eerder waren toegezegd. Waar moest hij deze grote som van daan halen? Het kabinet heeft zich daar ernstig over beraden, bekende hij. Het oog is toen gevallen op een accijnsverhoging voor de tabak, op een uitbreiding van het aantal artike len. dat onder de weeldebelasting valt en op een verhoging van het aantal opcenten op de ondernem'nesbelasting. Doch reeds bij de schriftelijke voor bereiding van het ontwerp opperden de Kamerleden zoveel bedenkingen tegen een opvoering van de onderne- m'ngsbelasting, dat de bewindsman dit middel om aan geld te komen, uit zijn boze plannen heeft gelicht. Dit betekende echter, dat* de wet langer dan twee iaar. zoals aanvankelijk was voorgesteld, zou moeten gelden! Dr. A. M. Lucas (KVP) vond. dat tabak niet extra belast behoorde te worden en dat de consumptie-ijsjes, actetassen, portefeuilles. portemon- naies en nersonen-auto's helemaal geen weelde-artikelen zün en dus vrijgesteld dienen te worden. Hij leg de zijn wensen in drie amendementen vast. Het eerste vroeg de verhoging van de tabaksaccijns tot de jaren 1949, 1950 en 1951 te beperken: het tweede wilde de. wat sommige afge vaardigden genoemd hadden „volks"- ijsjes, vrij te laten en het derde amen dement wenste actetassen, portefeuil les, enz. niet als weelde-artikelen te beschouwen. Minister Lieftinck liet zich niet af schrikken. De verhoging van de ta baksaccijns zal twintig millioen per jaar opbrengen, zeide hij. en de uit breiding van de weeldetabel tien millioen. De opbrengst van de belas ting op actetassen, enz. bedraagt f 150.000, op consumptie-ijs twee mil lioen en op personenauto's zes milli oen. In vergelijking met het buitenland drukken in Nederland de belastingen op auto's lang niet zo zwaar, betoogde de minster voorts. Van de belasting op consumptie-iis zal niemand last onder vinden. want volgende zomer zal in plaats van 45 gram 39 gram ijs „tussen Bakkers protesteren tegen vrijgeven van krenten Gistermorgen heeft de Nederlandse Bakkersbond, namens het gehele Ne derlandse bakkersbedrijf, een tele gram gezonden aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, waarin zij zegt: met grote onge rustheid kennis genomen te hebben van het feit, dat krenten en rozijnen, alsook amandelen niet meer aan dis tributiebepalingen gebonden zullen zijn. Gezien de schaarste van genoem de artikelen leidt dit tot het openen van een zwarte markt, terwijl een dus danige koppelverkoop wordt toegepast, dat het algemeen belang ten zeerste geschaad wordt, doordat de consument van het bezit van de in het brood of' gebak verwerkte zuidvruchten, versto ken blijft, behoudens tegen abnormaal hoge prijzen. Ten sterkste protesteert de gehele Nederlandse bakkerij tegen de wijze, waarop thans genoemde zuidvruchten in de handel gebracht worden en ver zoekt de minister voor de toekomst die maatregelen te treffen, waarbij zowel de consument als de bonafide bakker gediend zün. KONINGIN BESCHERMVROUWE VAN DE JAARBEURS. H. M. Koningin Juliana heeft het be schermvrouwschap der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs aanvaard nu H. K. H. Prinses Wilhelmina, die van de aanvang der Jaarbeurs in 1916 af tot het ogenblik van het beëindigen van haar regering het beschermvrouw schap heeft bekleed, dit heeft neer gelegd. de wafels knellen" en de acte-tassen zijn ook in België belast. De Economi sche Unie met onze Zuiderburen was 's ministers sterkste troef. Nederland gaat met zijn tabaksaccijns wat de hoogte in tot het peil, waartoe België, zoals is overeengekomen, zal afdalen. De bewindsman had bezwaar tegen het eerste amendement, niet om fisca le redenen, want de belastingheffer komt toch wel aan zijn trek, maar omdat hij de Belgen niet voor het hoofd wilde stoten. Niettemin werd het'aangenomen met 48 tegen 21 stem men (alleen de P. vd A. en de heren Gerbrandy, AR en Krol, CH tegen, al vond de heer vd Heuvel, AR het toch maar raar dat pruimtabak niet onder de accijnsverhoging valt. Wordt de „natte pruim" in België ook zo soepel behandeld? vroeg hy. Het tweede amendement, dat betref fende het vrij laten van ,volks"-ijsjes trok de heer Lucas in, onder instem ming van de heer vd Heuvel, die meende, dat de kinderen met 39 gram genoeg „van dat koude spul" in hun maag krijgen. Het derde amendement, dat aan gaande het niet belasten van actetas sen enz., nam prof. Lieftinck over. Toen was de weg voor aanneming van het wetsvoorstel geëffend. In de bijeenkomst van de Zweedse Padvindersorganisatie is een nieu we padvindersleider aangewezen ter opvolging van Graaf Folke Bernadotte. Lennart Bernadotte zal nu de leiding van de Zweedse padvinders op zich nemen. VOOR VRIJDAGAVOND EN VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwberichten om 6 8 en 11 uur VARA: 6,15 De VARA feliciteert 630 Voor de strijdkrachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Accor- deola —VPRO: 7,30 Nederland en zijn ge westen 7,50 Tien voor acht 8,05 So nate 8,30 „Midden in de wereld" VARA: 9,00 Men vraagt en wij draaien 9,30 Kermis der ij delheid 10,00 Buiten lands weekoverzicht 10,15 Virginia Pa ris zingt VPRO: 10,40 „Vandaag" IC,45 Avondwijding 11,15 Symphonisch cc ncert HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Zes solo suites voor violoncello 6,30 Het Ne derlands bijbelgenootschap 6,45 Geeste lijke liederen 7,15 Wat de wereld-post- vereniging voor U betekent 7,30 Het actueel geluid 7,45 CNV-kwartier 3,05 Programma proloog 8,15 Geestelyke liederen 8,50 De bliksemafleider 9,25 „Divertimenti" 9,35 Symphonie orkest 18,10 Christendom en humaniteit 10,45 Avondoverdenking li,15 Roman tisch programma 11,35 gr pl HILVERSUM I, 201 m Nieuwsberichten om 7, 8 1, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Lich te morgenklanken 1,00 Voor de strijd krachten 2,20 New Mayfair orkest C,15 Malando 5,30 Om en nabij de twin- t g 6,15 gr pl 6,30 Voor de strijd krachten 7,00 Artistieke staalkaart VPRO; 7,30 „Wat doet de kerk?" 7,45 Uitzending voor de Nederlanders in Duitsland VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Omroeporkest 900 Socialis tische commentaar 9,15 Najaarskermis 10,00 Stradiva-sextet 10,25 De mens en zijn liefhebbei ij en 10,40 De jonge fljerefluiters 11,15 Dansmuziek HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 1, 7 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 10,15 Muziek houdt fit 12,33 KRO-amusementsorkest 1,25 Amu sementsorkest vervolg 2,20 Engelse les 6,00 Oude melodieën met nieuwe har monieën 6,30 Journalistiek weekover zicht 6,45 „Wie weet deze plaat heet?" 7,15 Promenade-orkest 7,45 De Vaticaanse sterrenwacht 8,05 De ge wone man 8,12 Concerto Grosso 8,20 Lichtbaken 8,50 gr pl 9,00 Negen heit de klok 9,45 „Wie neemt de hand schoen op? 10,00 Weekend serenade 10,3c Actualiteiten; 10,45 Avondgebed 11,15 Kamermuziek 12 door F. Coppersmith „Geen verlies hè, dit overlijden? vroeg de kapitein. „Neen, de oude Murner had voor Z'ch en zijn dochter de gehele passa- ge voldaan. Zij waren de enigen. Trouwens: we zouden hem stellig n i e t het bedrag geborgd hebben!" Kapitein Steen knikte. „Een geluk bij een ongeluk. Doden aan boord bederven de stemming. Goed dat wij de begrafenis zo snel konden regelen! Op de 25ste Mei liep de „Meermin de haven van Boston binnen. Zestig dagen had de reis geduurd, tien dagen khïger dan kapitein Steen had bere kend, als gevolg van de windstilte, die op een deel van de route dagenlang bad aangehouden. Het was stralend weer toen eindelijk op de plaats van bestemming het anker kon worden uitgeworpen Van de emigranten be vond zich niemand aan het dek toen het schip meerde. Een luik met een grendel bevond zich tussen de passa giers en de toegang naar het dek. De havendokter trok een bedenke lijk gezicht toen hij in de scheepspa pieren las. dat twee der emigranten cnderweg gestorven waren. Maar toen hij de officiële papieren gelezen had. verklaarde hij tevreden te zijn. Intus sen had Westerbaan zich met een der anderen, die zich direct aan boord had begeven, in zijn hut teruggetrokken De twee mannen waren al spoedig in een druk gesprek gewikkeld over een aantal documenten en lijsten, die Westerbaan inzag. „Ik had een gun stiger afrekening verwacht, meneer Peperill. De heer Van Wael zal zeer teleurgesteld zijn!" De ander haalde de schouders op: „Niet onze schuld", zei hy toen laco niek. „De lonen, die hier verdiend worden, zijn uiterst laag". „Ja, dat zult u dan toch moeten be wijzen", antwoordde Westerbaan. „Stelt u zo weinig vertrouwen in cns? U kunt de boeken inzien", ant woordde Peperill. „Neen. eerst even dit transport af handelen", bond Westerbaan in. Pe perill geeuwde. „Laten we meteen maar beginnen!" De officieren, die met de haven dokter aan boord waren gekomen, bevonden zich nu, evenals Westerbaan en Peperill, aan dek. De kapitein gaf een teken aan een der officieren, een man met een ruw gezicht en stekende ogen, die op een fluitje blies, op welk signaal een aantal soldaten zich vlak bij de loopplank opstelde, in een dubbele haag van het schip tot aan het douane-kwartier. Op een teken van Westerbaan ver wijderde een matroos de grendel van het luik. dat de toegang tot het dek afsloot. Westerbaan zelf daalde het steile trapje af en spoedig kwamen de eerste emigranten nu aan dek. Zij hadden niet begrepen, waarom zij opgesloten waren, juist toen de vurig verbeide kust van hun nieuwe vader land in zicht kwam. Knipogend tegen Iet felle zonlicht stonden zij rond te kijken: het einde van de verschrikkin gen was nabij. Haastig had iedereen zijn bagage opgenomen. Aan dek, tus sen de in twee rijen opgestelde ma trozen. zagen zij niets van het be loofde land. van het paradijs waarover Westerbaan in hun vaderland zo veel had verteld, dat hij in de mooiste kleuren had afgeschilderd, dat hen met open armen zou ontvangen en waar zij zich een nieuw bestaan kon den veroveren. Struikelend in hun haast om aan land te komen, liepen zy de loopplank af. Maar ook nu za gen zij, in plaats van hun nieuwe va derland, slechts de rode uniformen, met de wit-leren riemen over de borst van de soldaten en tenslotte be landden zij in een grote lage ruimte, met een plafond van zwart berookte balken. Iedereen was nieuwsgierig wat er nu zou gebeuren Maar ook had iedereen honger en men verheug de er zich al op straks van een stevig maal te genieten en van een koel glas bier. wellicht was er ook melk voor de kinderen en verse boter. Slechts enkelen van de emigranten waren enigszins de Engelse taal mach tig. Maar zelfs al hadden zij deze taal vlot gesproken, dan nog hadden zy zich niet de tijd gegund om het grote gele biljet, met zwarte letters, dat naast de deur van de douane-loods was opgehangen, te lezen. Wat dit biljet behelsde? Dezelfde tekst was ook afgedrukt in de Boston Weekly Mercury en luidde: „Deze week arriveert de „Meermin" uit Europa. Men kan looncontracten aangaan met 120 emigranten: arbei ders, boeren, dienstmeisjes en kin deren, die allen hun passage met werken moeten verdienen. Contrac ten worden voor drie a vier jaar afgesloten en voor kinderen tot een totale duur van 12 jaar. Bijzonder heden hierover verschaffen de ge broeders Pepperill, Boston, Hay- marck Place. De contracten kan men direct na de aankomst van het schip in de douaneloods afsluiten". Niemand echter las het aanplak biljet. Toch duurde het slechts een half uur eer iedereen van de inhoud cp de hoogte was en begreep waarom het ging. Zelfs al spraken zij geen Engels. De heer Pepperill nam zijn bril af, die hij niet alleen opzette omdat hij slechte ogen had, maar ook omdat hij vond er met een bril deftiger uit te zien. Zo juist had hij iets gezien, wat hij van dichtbij wilde gadeslaan. Weliswaar was hij juist in een druk gesprek gewikkeld met een bijna twee meter grote man, die een leren hemd en broek droeg, alsmede leren laar zen. maar na zich snel geëxcuseerd te hebben, begaf hij zich met vlugge passen naar de tafel, waarachter zich zes van zijn klerken bevonden. Daar stond Westerbaan met een gezicht, waarop zich kennelijk verlegenheid rfspiegelde. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3