De Republikeinse propaganda i WjT te Parijs afgekeurd VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Republiek en deelstaten op één lijn Nog niet alle banden verbroken tussen Engeland en Ierland Vrijdag 26 Nov. 1948 70e Jaargang No. 1972 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Besprekingen moeten niet bemoei/ijkt worden door uitbarstingen van ongeduld Sovjet-Unie vraagt terugtrekking der Arabische troepen Prinses kon zich vrij bewegen Djocja kreeg niet meer concessies Weerbericht Uitbreiding van Noord- At anische Unie Handhaving van nauwe betrekkingen Sartre won zijn proces Tandarts verduisterde juwelen Wie de koek krijgt, wie de gard Communisten naderen Peiping en Tientsin BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Poetgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Bayonred. C. A. Dekkers Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et per mm Familieberichten 16 ct per mm. - Kleine advertenties i,.Juttertjes"> tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnement »n per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten De Nederlandse delegatie bij de V.N. Ijeett te Parijs een verklaring uitgege- ven, waarin o.m. gezegd wordt, dat, nn een' grote Nederlandse delegatie, waar toe de ministers van Overzeese Ge biedsdelen en Buitenlandse Zaken be horen, naar Java is vertrokken om een weg te vinden tot oplossing van de po litieke gesel llen, die de Nederlandse regering en de Republiek Indonesië verdeeld houden, men het van groot belang acht, dat de huidige besprekin gen niet verstoord worden door daden van geweld of door vijandelijke propa ganda De Nederlandse delegatie betreurt 't, dat de Republikeinse afgevaardigden te Parijs het juist hebben geoordeeld een communiqué uit te geven, waarin de Nederlandse autoriteiten in Indone sië gelaakt worden om het publiceren van inlichtingen over een aantal ge welddaden van de zijde van Republi keinse gewapende eenheden buiten Re publikeins gebied, die een ernstige hin dernis vormen voor vruchtbare onder handelingen en daarom in de huidige situatie niet over het hoofd gezien kunnen worden. „De laatste weekrapporten hebben een voortdurend toenemen van inci denten doen zien, van 52 in de week, die 30 Maart eindigde, vtot ongeveer 240 in de tweede week van November 1948. Deze ontwikkeling heeft geleid tot een onhoudbare toestand, die een spoedige overeenstemming des te meer gebiedt. Het perscommuniqué van de Republikeinse delegatie maakt boven dien melding van een* aantal vraag stukken, die tot de kern der politie ke aangelegenheden behoren, welke thans besproken worden. De Neder landse delegatie acht het thans niet de juiste tijd nader op de Republikeinse beschuldigingen in te'gaan, die in de De Sovjet-Unie heeft gisteren offi cieel de terugtrekking van alle legers der Arabische Liga uit Palestina ge vraagd. De Sovjet-afgevaardigde Se- myon Tsarapkin diende een desbetref fende resolutie in bij de politieke com missie der V.N., toen deze haar bespre kingen over het Palestijnse vraagstuk voortzette. In de resolutie wordt voorgesteld, dat de algemene vergadering der V.N. „van mening is, dat dg aanwezigheid van buitenlandse legers in Palestina 't aanknopen van vreedzame betrekkin gen tussen Arabieren en Joden verhin dert, alsmede de normale ontwikkeling van de staat Israël en de Arabische staat, zoals voorzien in de resolutie van de algemene vergadering van No vember 1947". Verder wordt in de resolutie „de te rugtrekking van alle buitenlandse troe pen uit de Joodse en de Arabische staat aanbevolen" en wordt de Veiligheids raad verzocht passende maatregelen te nemen om verder militair optreden in Palestina te voorkomen". afgelopen zomer herhaaldelijk in de Veiligheidsraad weerlegd zijn. Onder handelingen, die het gehele gebied van de Nederlands-Indonesische betrekkin gen omvatten, zijn thans in Indonesië gaande. Deze besprekingen moeten niet bemoeilijkt worden door uitbars tingen van ongeduld van de zijde der vertegenwoordigers van een der betrok ken regeringen en niet ingewikkeld gemaakt worden door pogingen, de eigenlijke kwesties schuil te laten gaan achter propagandistische perscommu- niqué's juist op het ogenblik, dat de verantwoordelijke regeringen ernstige en oprechte pogingen doen een alge mene duurzame situatie te scheppen." Binnen een uur naar Parijs Een „Convair-liner", een der nieuwe twee-motorige verkeersvliegtuigen van de K.L.M., vestigde gisteren op het traject AmsterdamParijs een nieuw record, door deze afstand af te leggen in acht en vijftig minuten. Dit is ruim drie kwartier sneller dan men gewoonlijk met andere vliegtuigen voor deze' afstand nodig heeft. Vóór haar komst naar Walcheren in verband met de herbeplanting in West- Kapelle heeft Prinses Wtlhelmina te kennen gegeven, dat zij dit als een proef beschouwde of zij zich onge stoord tussen het publiek zou kunnen ■bewegen. Lukte dit niet, dan zou zij er voor goed van af zien naar derge lijke gelegenheden te gaan. De Prinses heeft echter na afloop aan de Commis saris van de Koningin medegedeeld, dat de proef volkomen was geslaagd. Er was geen enkele wanklank geweest. Prinses, die Maandag reeds in Mid delburg was gearriveerd, had Dinsdag rustig zitten schilderen tussen Vere en Vrouwenpolder en had daarna enige Zeeuwse kunstenaars ontvangen. De medische verzorging van de plattelandsbevolking in Hongarije het vóór de oorlog alles te wensen over. Er worden thans maatrege len genomen om ook in de verst afgelegen streken de nodige con- tröle op de gezondheidstoestand van de boeren uit te oefenen. In XJry krijgt de 100-jarige Istvah Kemenetzky voor de eerste maal in zijn leven bezoek van de dokter, die hier bezig is zijn bloeddruk te meten. De correspondent van „Merdeka" te Djokja had een onderhoud met de re publikeinse minister van voorlichting, Moh. Natsir, waarin deze zeide, dat de deelstaten zeker zullen begrijpen „dat de republiek geen aanspraak maakt op een hogere positie dan zjj zelf zullen verkrijgen, want het doel van de strijd is niet, om vrijheid en souvereiniteit te verkrijgen voor de republiek alleen, doch de volmaakte vrijheid voor geheel Indonesië, zoals het staat geschreven in de proclamatie van de onafhankelijk heid". Moh. Natsir vervolgde: „Hiermede is het duidelijk, dat in een vrije staat de positie van geen enkele deelstaat hoger zal zijn dan die van een der andere. De Republiek zal er zich tegen verzetten, wanneer haar huidige positie omlaag wordt gehaald, in het bijzonder, wan- Terreur jegens dorpshoolden In het Nederlandse gebied van mid den Java wordt momenteel terreur uit geoefend jegens dessahoofden en schrijvers. Het dorpshoofd van Pliken, die vorige week door een bende werd overvallen, is aan zijn verwondingen overleden. Dezer dagen werden de loerah en tjarik (schrijver) van Singa- rasi- ontvoerd, een dessa -ambtenaar var Soekarasi werd thuis overvallen mishandeld. Vele dorpshoofden brengen uit veiligheidsoverwegingen de nacht niet in eigen huis door. Droogdok te Wilhelmshafen wordt gesloopt Kolommen water spoten 75 meter hoog de lucht in, toen Britse scheeps bouwkundige ingenieurs gisteren be gonnen met het opblazen van het 80.000 ton wegende droogdok te Wil helmshaven, het grootste van Europa. Om de zeven minuten had een ont ploffing plaats. Bij de eerste ontploffing trilde de toren van het gemeentehuis op bijna 4 kilometer afstand op zijn grondves ten, als had er een aardbeving plaats. Geen enkel huis stortte echter in. Te voren hadden 12.000 personen hun woningen verlaten. Na de eerste 13 ontploffingen was de gehele bodem van het dok vernie tigd. Heden denkt men met 22 ontplof fingen de zijkanten te slopen. GEZANTSCHAP VAN JOEGO-SLAVIë. Naar aanleiding van het decreet van het presidiuAi van de Zuid-Slavische nationale vergadering, waarbij de heer Milovan Prodanovic, gezant van Joe- go-Slavië in den Haag. van zijn func tie is ontheven, kan worden meege deeld, dat de gezant eind Juli met ver lof naar zijn *land is vertrokken. Het gezantschap wordt waargenomen door de heer Streten Stokajovic, gezant- schapsraad. Verwachting vrij koud en droog weer. Weinig bewolking. Zwakke wind tussen Z.O. en Z.W. Tempe ratuur overdag enkele graden bo ven het vriespunt, 's Nachts lichte vorst. neer zulks geschiedt van Nederlandse zijde. Omgekeerd moet de positie der deelstaten omhoog worden gebracht. De deelstaten moeten gelijk staan met de Republiek, en niet omgekeerd", aldus Natsir. Tenslotte verklaarde hij dat de voor stelling, alsof minister Stikker meer concessies heeft gedaan aan de repu bliek dan aan de federalisten „een ma nier van opruien is en een poging om tweedracht te zaaien, opdat de federa listen jaloers zullen worden op de re publikeinen". „De Willem Ruys" miste een passagier Bij aankomst van de „Willem Ruys" te Southampton werd een der passa giers vermist, n.1. de weduwe Johann uit Ambon, die onderweg was naar Den Haag en aan boord in het hospi taal verpleegd werd. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, maar men heeft de vrouw niet kunnen vin den. Aangezien een der patrijspoorten open stond, wordt vermoed, dat zij naar buiten -heeft willen klimmen, in zee is gevallen en verdronken. De politie acht misdrijf buitengesloten. Naar de Washingtonse correspondent .van de New York Times schrijft, po gen de V.S., Noorwegen, Denemarken, IJsland, Eire en Portugal „op lustige Avijze" te overreden tot overweging jvan een associatie met het voorgestel de Noordatlantische veiligheidspact. Volgens de correspondent waren aan genoemde landen nog geen directe voorstellen gedaan. Wel beschouwde men in Washington hun medewerking in een of andere vorm met de V.S., Canada en de landen van het verdrag van Brussel, als een noodzakelijke voorwaarde voor een effectief Atlan tisch veiligheidssysteem. In Wasnlng- ton en de hoofdsteden van de andere betrokken landen werd informeel de kwestie aangesneden van de bescnik- king over bases op de Azoren, Groen land, in de V.S., Engeland en de an dere landen, aldus de correspondent. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zou tijdens zijn verblijf te Parijs enige vordering ge maakt hebben in de richting van ver breding van de draagwijdte van het voorgestelde pact. Hij had o.m. een langdurig en vruchtbaar onderhoud met de Noorse minister van Buiten landse Zaken. Noorwegen zou thans bereid zijn een aansluiting, bij het nieuwe veiligheidssysteem in over weging te nemen. DE BESTANDSLINIES IN PALESTINA. Waarnemers van de V. N. aan het Negef-front in Palestina hebben ge meld, dat in het gebied van Bethlehem ten zuiden van Jeruzalem de voorlo pige demarcatielijnen gereed zijn. Bij na alle Arabische strijdkrachten waren reeds teruggetrokken. Nog geen Be'gische regering Gaston Eyskens, de Belgische kabi netsformateur, verklaarde gisteravond: „Ik heb rapport uitgebracht bij de Prins-Regent en wacht thans op diens beslissing". De minister van Financiën in het afgetreden kabinet weigerde verder commentaar over het verloop dei onderhandelingen, welke de gehele dag hebben geduurd. Eyskens zet zijn pogingen om een nieuwe regering te vormen heden voort, aldus verneemt Reuter uit Brussel. canadees bezoek De Canadese staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Lester B Bearson, zal een kort onofficieel bezoek aan Nederland brengen. De Britse eerste minister, Clement Attlee, heeft in het Lagerhuis gezegd dat Engeland de Ierse Republiek niet ais een buitenlandse mogendheid zou beschouwen, nu de wet op de buiten landse betrekkingen, die Eire aan de Britse kroop verbond, is afgeschaft Burgers van de Ierse republiek zouden niet als buitenlanders worden be schouwd. Op zijn beurt heeft Ierland te kennen gegeven, dat burgers van de gemene- bestlanderi in Ierland niet als buiten landers zullen worden behandeld. De Britse regering betreurt het, aldus Attlee, dat Ierland geen lid van het gemenebest wil blijven. De Ierse rege ring had echter meegedeeld, dat zij het bestaan erkende van speciale nau we betrekkingen tussen lerend en het gemenebest en dat zij wenste, dat die betrekkingen gehandhaafd bleven. De premier van Noord-Ierland, Sir Basil Brooke, heeft te Belfast ver klaard, dat Attlee hem de verzekering had gegeven, dat de instelling van de republiek Ierland geen invloed zou hebben op de constitutionele positie van Noord Ierland, als integraal deel van het Verenigd Koninkrijk. Jean Paul Sartre, de Franse toneel schrijver en philosoof, heeft zfjn proces tegen zijn uitgeversgewonnen. De uit geversmaatschappij Nagel te Parijs had zonder zijn toestemming een Ame rikaanse versie van zijn toneelstuk „Les mains sales", getitel „Red gloves", laten maken. Het gerechtshof willigde zijn eis in, dat er een administrateur wordt be roemd om supervisie uit te oefenen op het contract van Sartre met zijn uitgevers en op zijn andere zaken op litterair gebied. Frankrijk in contröleorgaan van Ruhrgebied Engeland en de V.S. hebben beslo ten Frankrijk onmiddellijk uit te no digen lid te worden van de controle- organen voor de Duitse steenkool en staal in het Ruhr-gebied. Tot nu toe waren deze En gels-Amerikaanse con trole-lichamen. Oorspronkelijk bestond het plan de economische fusie van de Franse zöne van Duitsland met de Engels-Ameri kaanse zóne af te wachten, alvorens het lidmaatschap van Frankrijk in deze organen voor te stellen. Onder toejuichingen van de oppositie verklaarde Winston Churchill, dat hij zich in geen enkel opzicht met de voor stellen kon verenigen. Hij meende, dat de „zuidelijke Ieren" de aan verbinding met het Brits Imperium verbonden voorrechten zouden blijven genieten, zonder dat daar enige verplichting hun nerzijds tegenover stond. „Bovendien was hij van mening, dat de huidige Britse regering „het loyale volk van Ulster" het recht ontnam om zelf uit te maken, wat hun betrekkingen met i.de Britse kroon zullen zijn. Verklaringen van Schreieder en v. d. Waals Gistermiddag diende voor de Rotter damse rechtbank de zaak tegen de 36- jarige tandarts J. d. B. uit Rotterdam, die zich wegens verduistering van ju welen had te verantwoorden. Als ge tuige kwam voor „Kriminaldirektor" Joseph Schreieder, terwijl verklarin gen van de ter dood veroordeelde An- ton van der Waals ter zitting werden voorgelezen. De B. had in 1943 van de heer Tuschinski enige sieraden in bewaring genomen, waarvan echter na de bevrij ding twee platina armbanden en een platina ring niet meer aanwezig bleken te zijn. De B. verklaarde de twee armban den aan Van der Waals te hebben ge geven om deze te gebruiken als iemand daarmee geholpen kon wor den. Verder beweerde hij dat de heer Tuschinski hem verlof had gegeven de sieraden te gebruiken als hij in slechte omstandigheden zou komen te verkeren. De verklaring van Van der Waals hierover, luidde daarentegen, dat de B. de sieraden aan hem had verkocht voor f 7000. Schreieder verklaarde over deze af faire, dat het heel wel mogelijk was, dat Van der Waals de armbanden van de B. had gekocht, daar hij juist in die tijd als beloning voor zijn prestaties en als werkkap'taal f 50.000 van hem had ontvangen. De officier van justitie eiste tegen de B., die op het ogenblik nog op vrije voeten is, vier maanden gevangenis- straf. Uitspraak over 14 dagen. ZITTING PROVINCIALE STATEN De Prov. Staten van Noord Holland zullen op Dinsdag 21 Dec. te Haarlem in tweede gewone zitting bijeen komen. Het ligt in de bedoeling van de com missaris van de koningin de openbare behandeling vap de begrotingen en re keningen c a. te doen aanvangen op Dinsdag 1 Februari 1949 De behande ling zal zo, nodig worden voortgezet op de volgende dagen. |N ENGELAND bestaat een genoot schap tegen de afschaffing van de lichamelijke straffen op school. Dat kan ontstaan zijn uit een principiële Toon Hermans te spreken) mag voort- zijn vrouw bijna tweemaal zoveel uit- tuchtigingsbehoefte, dus ik zal er geen aan in Zandvoort weer in zwembroek geeft als hij verdient. En dan hebben ze kwaad woord van zeggen. Ieder zn verschijnen, mits het geen driehoekje daar nog niet eens een Lieftinck. Me- meug. Maar het is een beetje raar, dat is Qp de boulevard en in het dorp moet viouw Pfeiffer in Texas kreeg haar „-is de voorzitter van dat genootschap V> i!d- men ecbter zijn zwembroek uittrekken, tot echtscheiding toegewezen, toen zij man heet. En het is nog raarder, dat f n wat anders aan natuurlijk. Zulks als aanvoerde, dat haar dove echtgenoot bij meneer Wildman fabrikant is van Spaan- gevolg van diepgaande deliberaties in ruzie's steeds zijn gehoorapparaat uit- se rietjes. Enfin die Wildman hield |,et bestuurderscollege van het Strand- schakelde. Hetgeen een onuitstaanbaar gisteren op een school in Stafford een schap. dat schappelijk is geworden. Ome gebaar moet zijn voor een vrouw die 's lezing om het slaan met Spaanse rietjes Joop van de zeedijk, die samen met even wat zeggen wil. De mijnwerkers aan te bevelen. Hij had een bundel van corrie een agent in het water in het Ruhrgebied eisen, dat hun vacan- twintig stokken meegebracht bij wijze wdde duwen, hoorde in hoger beroep tie wordt verdubbeld. De bovenbouw van illustratie en beval zes klappen aan drie jaar eisen Hij werd verdedigd van het gezonken Duitse slagschip als de meest redelijke straf. Op dat su- dopr Frangois Pauwels, die de herrie Gneisenau, die voor de kust van het prême moment verhieven zich de leer- weef aan „heilig vuur". Vraag me af Deense eiland Falter in de Oostzee bo- lingen en werkten Wildman tegen de of ze daarom eèn agent moesten blus- ven water steekt, wordt gebruikt als grond. De meest gespierde leerling zocht sen De Belgische schrijver Ernest Claes doorgangsplaats voor gesmokkelde per- de dikste stok uit en demonstreerde ko- auteur van pe witte" haalde een wit sonen en goederen, 't Blijft 'n boeven- lossale zwiepers op het (brede) achter voeye bij de bruine hemden en de rech- schip. De door communisten geleide De- werk van meneer de voorzitter. Pers- ter yond het ZQ dat hij rood van mocratjsche Vrouwenliga verzamelde fotografen renden toe en verschoten al hwaa<jheid. drie jaar zwarte toekomst handtekeningen in de Sovjet-Russische hun kruit. Mr. Wildman heeft zich tot t.jste zone voor een resolutie, waarin een be de rechter gewend omdat hij zich onre delijk behandeld acht. |\/IOCHT UW VROUW bang zijn voor muizen, vrienden, knip dan het toep op de Verenigde Staten wordt ge- daan om de atoombom buiten de wet te j„juWEI.IJKSGEI.uk is een broos stellen. Als Truman nu maar wil.... ding. Rechter Virlyn Moore in Voedselsmokkelaars in Beieren maken Atlanta (Ver. Staten), die zoveel echt- gebruik van verkenningsgroepen op scheidingszaken behandeld heeft, dat motorfietsen om te voorkomen, dat de volgende ware verhaal uit en Plak net men hem als een deskundige op het ge- politie hun vrachtwagens met smokkel- cp 't nachtkastje. Er paradeerde giste- j,jed van huwelijksmoeilijkheden be- waar in beslag neemt. In Spanje zijn op ren een circus door de Oxfoi dstraat van EChouwde. heeft thans zelf echtscheiding rieuw zeer belangrijke stroombeperkin- Oost-Londen (Zuid-Afrika). De jeug- aangevraagd op grond van het feit, dat "*-n ingevoerd, dige temster Ray Walker liep in de stoet mee met een driejarige leeuw aan een ketting. De leeuw schrok van een kat, werd wild en moest door het jonge meisje aan een lantaarnpaal worden vastgelegd. Het dier begon om de paal heen te draaien, klemde zich vast en werd zo woest dat hij de temster met bek en klauwen ernstig verwondde. Drie mannen bevrijdden het bloedende meis- ke en de leeuw rukte zich los. Maar Ray Walker liep hem. ondanks haar zware verwondingen na. wist hem te kalmeren en reed met de woesteling in een taxi naar het circus. En wat, mevrouw, is een muis vergeleken bij een leeuw? - WJE GAAN NAAR ZANDVOORT Wie persé de see wil sien (om met QE BETUWE heeft een drieling van 75 jaar. De jongen en zijn beide zusjes staren u in dit hoekje aan met de blijde gezichten van mensen, die wat bij zonders hebben gepresteerd. Tenslotte zijn er drielingen genoeg, maar samen 225 jaar halen is geen talledaags gedoe. Ze zijn vandaag in Herveld bijeengeko men om over de goeie ouwe tijd te pra ten, toen ze met z'n drieën gefotogra feerd werden op zo'n witte vacht, weet- i'wel? Dit plaatje is meer geschikt voor de gelegenheid. Links mevrouw Van Beekde Haas. midden broer De Haas 'melkt zijn koeien nog en fokt appels en peren) en rechts mevrouw Cochius de Haas Ze zijn de Betuwe levenslang trouw gebleven. Gezonde streek met al die vitaminen. £)E ZWITSERS worden geestig! Hel- vetia's posterijen zullen, zo wordt officieel gemeld, tot nader order „we gen» transportmoeilijkheden" geen post voor de Russische zone aannemen. Gister vierde Amerika „Thanksgiving day" ter herinnering aan de dank, die de pel grims 327 jaar geleden aan God brach ten nadat zij de beproevingen en tegen slagen van hun vestiging in het nieuwe iatjd hadden doorstaan. Zij vierden die dag met het eten van kalkoen, wat de traditionele Amerikaanse maaltijd op deze dankdag geworden is. In de komen de vijf jaar zal Japan anderhalf millioen ton scheepsruimte bouwen, indien het daartoe strekkende plan van de rege ringsraad voor economische stabilisatie door het geallieerde hoofdkwartier wordt goedgekeurd, 't Spul gaat weer beginnfn. Op 1 December zal in de New- Yorkse negerwijk Harlem het eerste Amerikaanse warenhuis worden geopend dat onder gemeensdhappelijke leiding van negers en blanken staat; 80 a 85 pet. van de 200 man personeel zal uit negers jestaan. De Amerikaanse departerflen- 'en van buitenlandse zaken en verdedi ging hebben de aanvrage tot naturali satie in overweging genomen van de ieide Sovjet-Russische piloten Anatalja Barsof en Piotr Pirogov. die in October uit de Sovjet-Russische luchtmacht ge deserteerd en te Linz geland zijn. Vooruitgeschoven colonnes van het door de communisten geleide leger vochten gisteren op 30 km. afstand van Peiping en op 40 km. van Tientsin, de twee sleutelsteden in Noord-China. De regering heeft alle schepen in Tientsin en Tangkoe opgevorderd voor de evacuatie van troepen en militaire goederen uit de pas van Sjanghai- kwan, in de Grote Muur en uit Tsjin- wangtao, 240 km. verder noordwaarts. Deze beide centra zijn reeds enkele weken aan de landzijde ingesloten door lie communistische legers, die thans Sjengfang, op 40 km. van Tientsin, hebben veroverd. De zware uitrusting en het personeel van de voorzieningsbasis der Chinese luchtmacht zijn van Peking naar For- mosa en Tsingtao overgebracht. Deze laatste stad wordt daardoor de voornaamste voorzieningsbasis van Noord-China. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het C. D. K. deelt ons mede, dat de bonnen voor werkkleding H9 en L9 tot nader orjier geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H9 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill. keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L9 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H10 tot en met H12 en L10 tot en met L12 zijn nog niet geldig. De bonnen Hl tot en met H8 en LI tot en met L8 en de rantsoenbonnen FC x FD blijven voorlopig geldig. Oneerlijke politieagenten Twee jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Rottèrdam.se rechtbank tegen de 26 jarige 'politie agent G. v d. K. en de 30 jarige agent H G„ die hun verantwoordelijkheid van politieman niet beseften. De beide agenten hadden in beslag genomen goederen ten eigen bate aan gewend en s^gkpenningen aangenomen var. zwarte handelaren. KWESTIE KASJMIR IN DE VEILIGHEIDSRAAD De Veiligheidsraad heeft met alge mene stemmen een beroep gedaan op India en Pakistan om de strijd in Kasjmir te staken en niets te doen, waardoor de toestand slechter zou kunnen worden of de onderhandelin gen voor een regeling in gevaar ge bracht zouden kunnen worden. De raad ondersteunde een voorstel tan gelijke strekking, gedaan door de Kasjmir-commissie.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1