Berlijn definitief in tweeën gesplitst Strijd tegen wer taak van Belgi kloosheid eerste regering sche Communisten vormen apart stads bestuur van hun zóne Fritz Ebert benoemd tot Oberbürgemeister Zwaar bewolkt en kans op buien Woensdag 1 Deceraber 1948 VERENIGDE NOORD-HOI l-ANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang No. 1976 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Wijziging in Engeland's Palestina-politiek Spaak stelt zijn nieuwe team Weerbericht voor tyinisters terug naar Batavia Ontruiming van Nanking is begonnen Weer 200 gram vlees Fannys 11 seconden were'drecord Kotalia verdedigt zich.... BUREAU: Koningstraa4 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTE IN Rayonred. C. A Dekkers Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE (IIUIÜT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct per mm Familieberichten 16 ct pei W Kleine advertenties i, Juttertjes"! tot 15 woor den Lelk woord meer 5 cent Abonnementin per kwar taal 4.bij vooruitbe taling. plus incassokosten r*E HOOFDSTAD van Duitsland is thans definitief in twee delen gesplitst, die V ieder door een afzonderlijk gemeentebestuur worden beheerd. De grens tus sen Sovjet-Rusland en de Westelijke machten loopt thans officiëel door Berlijn. De Duitse magistraten uit de Russische sector hebben gebroken met het demo cratische stadsbestuur en een eigen beheersapparaat in het leven geroepen onder leiding van Fritz Ebert, de zoon van de voormalige Rijkspresident. de voet was gelicht. Spoedig daarop rolden enige arbeiders-delegaties hun vlaggen op en gingen heen. Er werd ruim baan voor hen gemaakt en zij kon den ongehinderd vertrekken. Volgens Reuter scheen de menigte „matig geestdriftig" en applaudisseerde „apathisch" of stond brood te eten. In de invallende duisternis gingen grote aan tallen naar huis, terwijl de toespraken van diverse politici nog aan de gang waren. Het antwoord van het Westelijke bestuur De gemeenteraad van Berlijn (Weste lijk georiënteerd) kwam Dinsdagavond bijeen ten huize van de waarnemend burgemeester, mevrouw Louise Schrö- der, om de nieuwe situatie te bestu deren. Dr. Friedensburg, plaatsvervan gend burgemeester, verklaarde, dat ten gevolge van de „communistische zet" de nog overgebleven takken van dienst Om tot dit doel te geraken, had men Dinsdagmiddag in de Oostelijke sector een bijzondere zitting van de z.g. ge- imeenteraad samengeroepen. In deze raad hebben (sinds de Westelijk-georiën- teerden zijn verjaagd) de communisten verre de meerderheid. Vice-voorzitter Geschke, die de historische zitting pre sideerde, zette uiteen, dat Berlijn een stad zonder bestuur geworden is, waar in honger, koude en werkloosheid toe nemen. Hij deelde mede, dat het „de mocratisch bloc" op 29 November een resolutie had aangenomen, waarin ge zegd wordt, dat „de huidige magistra tuur door de vitale belangen van de stad te verwaarlozen haar verplichtin gen niet was nagekomen". De resolutie sprak zich uit voor de vorming van een „voorlopige democratische magistra tuur", alvorens algemene verkiezingen voor geheel Berlijn zouden plaats heb ben. Deze resolutie werd aangenomen met algemene stemmen. Ebert, die vervolgens tot Oberbürge meister gekozen werd, krijgt drie vice- burgemeesters naast zich. Op de lijst van leden der magistratuur, die door de vergadering gekozen werd, zijn alle politieke partijen der Sovjet-zóne ver tegenwoordigd, alsmede de „vrije Duit se vakverenigingen" en andere massa organisaties. De verkiezing had plaats met algemene stemmen. Er waren geen legencandidaten. Beloften van Ebert Ebert v^klaarde: „Wij zullen zorgen, dat elk Berlijns gezin kolen heeft. Wij zullen het electriciteitsrantsoen verho gen en met ingang van 1 Januari zul len wij rantsoenkaarten voor textiel in voeren. Wij zullen voorts een overeen komst treffen om meer kolen naar Ber lijn te doen transporteren, zodat de fa brieken, die thans stil liggen, weer aan het werk kunnen. Wij weigeren te ge loven. dat enige bezettende macht zal verhinderen, dat deze dingen uitgevoerd worden. Er is een beslissende stap ge nomen, de scheuring van Berlijn is ge ëindigd". Massa-betoging Na de installatievergadering begaf de magistratuur zich, met Ebert aan het hoofd, naar een massa-betoging van meer dan 200.000 Berlijners op „Unter den Linden" Ebert, die het woord voer de, deelde mede, dat het nieuw-ge vormde stadsbestuur zou blijven ijveren voor de eenheid van Berlijn. In een bepaald deel van de menigte werden afkeurende kreten geuit, toen Ebert meedeelde, dat het oude stadsbestuur Engeland heeft in de politieke com missie der V.N. zijn uitdrukkelijke steun aan het plan-Bernadotte inge trokken en zijn standpunt in overeen stemming gebracht met 't Amerikaan se. Dit is de derde keer, dat een Britse resolutie in de commissie gewijzigd werd om haar meer in overeenstem- ming te brengen met. het Amerikaanse standpunt inzake Palestina. gépoopt zouden zijn het raadhuis, dat in de Sovjet-sector gelegen is. te verlatèn. Dr. Suhr, voorzitter van de „Westerse gemeenteraad van Berlijn", heeft be kend gemaakt, dat zijn ondergeschikten „niet verplicht" zijn, instructies op te volgen van Fritz Ebert. Volgens dr. Suhr heeft het „Oostelijke stadsbestuur" geen wettige basis en heeft het geen recht enigerlei maatregel te nemen. De Amerikaanse bevelhebber te Ber lijn. kolonel Frank Howly. heeft de in stelling van „een afzonderlijk stads bestuur voor de Oostelijke seclor" een arrogante daad genoemd, geheel ge speend van legaliteit. Hij sprak van een flagrante schending van de bestaande constitutie voor Berlijn en van alle af spraken der vier mogendheden aan gaande de stad". Dr. Friedensburg heeft later nog ver klaard: „Berlijn kan niet op een enigs zins verstandige manier worden be stuurd als het in twee delen is gesplitst; dat is volkomen absurd. Weliswaar kan een gesplitste stroom-, water- en gas levering worden gewaarborgd, doch een splitsing van het rioleringssysteem zou grote gevaren opleveren. Theoretisch bestaat wel de mogelijkheid de vuilaf voer van West-Berlijn naar de Spree te leiden, Joch er zouden epidemieën uit voort kunnen komen. Aangezien zowel Oost- als West-Berlijn hiervan te lijden zou hebben, aldus dr. Friedenburg. zal in deze aangelegenheid onder alle om standigheden wel de mogelijkheid van samenwerking bestaan. Japanse veroordeelden wenden ïich tot opperste hol der V.S. Twee Japanse oorlogsleiders, die als oorlogsmisdadigers tot de strop zijn Veroordeeld, hebben een verzoek bij '•et Amerikaanse opperste gerechtshof ingediend hun levens te redden. Het *i)n generaal Kendji Dohihara be kend wegens zijn activiteit in Maijd- sjoerije, en Koki Hirota, de vroegere Premier. De Amerikaanse verdedigers 'rokken de wettigheid van het vonnis twijfel en verzochten de executies fit te stellen, de zaak voor het hoge tribunaal te Washington te brengen en Japanners dan vrij te laten. Voor °3o en de vier andere ter dood ver oordeelden is niet een dergelijk ver zoek ingediend. De verdedigers deel- en mede, dat ook voor de door bet 'Pternationale tribunaal tot gevange- P'sstraf veroordeelden een dergelijk Verzoek zou worden ingediend. De eerste zitting van het opperste Gerechtshof zal 6 December worden Gehouden. Het is niet bekend of het of vóór die tijd tot actie betreffen"e e Petities zal overgaan. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Op de meeste plaatsen ln de ochtend nog mist met lichte matige vorst, in de middag hier daar opklaringen en ongeveer dezelfde temperatuur. Zwaklc® ®eest Zuidelijke wind. De Belgische eerste minister en mi nister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft gistermiddag de leden der nieu we katholiek-socialistische regerings coalitie aan de Kamer van volksverte genwoordigers voorgesteld en de re geringsverklaring voorgelezen. De voornaamste taak van de nieuwe regering zal zjjn met alle mogelijke middelen de werkloosheid, die in vele takken van bedrijf een dreigende vorm begint aan te nemen, te bestrijden. Inzake de koningskwestie blijft de Belgischeregering trouw aan de ver klaring van Maart 1947, op grond waarvan zij bereid is iedere gelegen heid te baat te nemen, die kan leiden tot een grondwettelijke oplossing van dit moeilijke en pijnlijke vraagstuk. De regering doet een beroep op al len, opdat de besprekingen waartoe de koningskwestie nog aanleiding zou kunnen geven, in een atmosfeer van waardigheid en van eerbied voor iede re overtuiging zullen verlopen. De regering heeft besloten een com missie in te stellen, samengesteld uit leden van het parlement en van juris ten, die als opdracht zal hebben de toepasping te bestuderen van de con stitutionele principes met betrekking tot het uitoefenen der koninklijke pre rogatieven. De regeringsverklaring legt er de nadruk op, dat hoe de oplossing van het koningsvraagstuk ook zal zijn, een dergelijke studie thans noodzakelijk is. De strijd tegen de werkloosheid zal gevoerd worden doe de minister van Economische Coördinatie, o.a. met be hulp van een doellreff le lonen- en prijzenpolitiek, een krachtdadig doorge voerde bouwpolitiek en een betere po litiek 'met betrekking tot de buiten landse handel. „De omvang van de vraagstukken, waarvoor wij thans staan", zo besluit de regeringsverklaring, '„behoeft ons geenszins te ontmoedigen. Hij dient 'ons Militaire gouverneurs te Frankiort bijeen De drie militaire gouverneurs van de westelijke zones van Duitsland zijn te Frankfort bijeen^ gekomen. Volgens waarnemers bestaat de mogelijkheid dat volledige overeenstemming over 'n bezettingsstatuutontwerp voor West- Duitsland het resultaat van de bespre kingen zal zijn. Het bericht uit het Franse hoofd kwartier in Baden-Baden. dat men vermindering van de bezettingskosten in de Franse zone overweegt, veeleer aan te sporen deze met durf en kracht aan te vatten". Vertrouwensvotum voor Spaak De nieuwe Belgische coalitieregering van Paul Hen Spaak heeft Dinsdag avond, na een debat van vijf uur over binnenlandse aangelegenheden, met name de werkloosheid, in de Kamer v~n Afgevaardigden een vertrouwens votum verkregen. Socialisten en katho lieken stemden unaniem vóór de motie bij handopsteken doch de liberalen en communisten stemden tegen. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat de Nederlandse ministers en hun adviseurs heden van Djokja naar Batavia zullen terugkeren. Gelijk bekend, lag het in de bedoeling, dat er na de eerste besprekingen nader over leg te Batavia en met Den Haag zou plaats vinden. Gisteren te twaalf uur had Moh. Hat- ta wederom een bespreking met de Nederlandse ministers, welke onge veer een uur heeft geduurd. Men ge looft, dat de Nederlandse delegatie' bin nenkort een memorandum over de be sprekingen te Djok'" zal opstellen voor de regering in Den Haag. GRATIE VERLEEND Bij Kon. besluit is gratie verleend aan C. E. Koopmans, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden en aan J. van Joolen, die voor het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam ter dood veroordeeld werd. In beid* gevallen is de doodstraf in levenslange gevangenisstraf veran derd. Tsjang Kai Sjek heeft tal van rege ringsinstanties bevel gegeven Nanking te verlaten én zich in Kanton te ves tigen. De maarschalk blijft zelf'te Nan king om de verdedigers van de stad aan te voeren. Schoorsteenveger in Berlijn is wel één van de minst benijdenswaardige baantjes in deze geteisterde stad. De rookkanalen van de intact gebleven hutzen zyn meestal slechts na duizelingwekkende klauterpartijen over de vernielde daken te bereiken. Met ingang van 3 December wordt het vleesrantsoen weer gebracht op 200 gram per week voor de leeftijdsgroe pen A, B en C en op 100 gram voor de groepen D en E (kleine kinderen en babies). Deze terugkeer naar het basis rantsoen is noodzakelijk om de con sumptie in overeenstemming te bren gen met de binnenlandse aanvoer en de import van slachtvee. Handhaving van het Indertijd voorshands verhoogde rantsoen van 250 gram per week zou een te grote aantasting van de voor- raaj ingevroren vlees betekenen, aldus deelt het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening ons mede. Kerstvrede op de weg Bethlehem-Jeruzalem De patriarchen van de Latijnse, Griekse en Roemeense ritus der Rooms-Katholieke kerk te Jeruzalem hebben generaal Riley, stafchef van de commissie der V. N. in Palestrna, officieel gevraagd Arabieren en Jo den te verzoeken met Kerstmis op de weg van Bethlehem naar Jeruzalem een absolute wapenstilstand in acht te nemen, opdat de processies op die weg dan ongestoord voortgang kunnen vinden. „Staakt het vuren" in gebied van Jeruzalem Joden en Arabieren hebben gisteren een overeenkomst getekend, waarbij met ingang van 8 uur het vuren in het gebied van Jeruzalem gestaakt zou worden. De overeenkomst werd door de mi litaire bevelhebbers van beide par tijen getekend in het bijzijn van de vertegenwoordigers der wapenstil stand-commissie der V. N. MARSHALL IS ZIEK •Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft George Marshall zijn tijd sinds de terugkeer uit Parijs doorgebracht in een militair hospitaal. Hij wordt aan een algemeen onderzoek onderworpen. Volgens de woordvoerder van het ministerie had Marshall niet laten blijken of hij wel of niet naar Parijs zou worden terug gezonden. te Frankfort deze nieuwe wordt als het eerste teken van politiek beschouwd. Duitsers in wapenfabrieken van Sovjet-Rusland Volgens het officiële Amerikaanse blad „Neue Zeitung" werken 250.000 Duitse krijgsgevangenen in wapenfa brieken in de Sovjet-Unie. Uit onder zoekingen van een anti-communistische organisatie, die „de strijd tegen on menselijkheid" he aangebonden, zou. r s het blad, gebleken zijn, dat de krijgsgevangenen werkzaam zijn in tankfabrieken te Gorki en Sjaljoepin, alsmede in de grote staalbedrijven van Magnetogorsk, „in strijd met de Haag se conventie". y/ANDAAG verschijnen we in shorts, vrienden. We zijn ver drongen door het „grote" nieuws. Alle maal narigheid. Omdat meneer Ebert met goed gevolg het eindje heeft ge haald van zijn burgemeesterscursus wordt er aan de Lebensraum van dit hoekje geknabbeld. Onder de druk van wereldsensaties met grote koppen. Het kan er vandaag wel mee door: Berlijn als een weesmeisje doorgezaagd, China in de soep Duitsers haten Nederlan ders, beeldromans maken jeugd op hol, Sicilië in handen van rover. Enzovoort, enzovoort, 't Zal mij benieuwen of Sin terklaas dit jaar wel komt. Eén sur prise heeft in ieder geval het gezin van de landbouwer Hendrikse in Vrooms- hoop. Daar hebben ze het varken ge slacht en ingemaakt met soda. Gisteren wilden ze een karbonaadje probereh. maar 't viel niet meeAls we zó die woekeraars-echtelieden uit Velp eens inmaakten, die van arme drom mels distributiekaarten in pand na men en nooit terug gaven? De rechter stuurde de'lieverds drie maanden naar Veenhuizen. Een paar jaar turfsteken zou ook uitstekend werken op het ge moed van de onbekende schobbers die bij de Geerdijk (gem. Vroomshoop. van dat soda-varken) ijzeren staven op de spoorrails legden. Er gebeurde geluk kig niets, omdat een spoorwegbeambte zijn ogen niet in z'n zak had. Drie apen-van-jongens, die in een schuurtje bij Venlo een heel arsenaal van wa penen en munitie hadden opgeslagen, gaan op bevel van de rechter een week in de nor. Ge merkt het al: zelfs in dit gemoedelijke vakje van de krant is het vandaag huilen-met-de-lamp-uit. Allemaal zware bewolking. J^E POLITIE van Amsterdam maak te gisteren een praatje met twee heren en twee in konijn geklede da mes. En 't was raak. Ze versjouwden met z'n vieren 600.000 sigaretten. De pliesie heeft een handje geholpen en 't viertal zit nu uit te blazen. In de cel. De voormalige Venezolaanse pftsident. Gallegos, is naar de militaire school overgebracht. Acht van zijn vroegere ministers zijn in de centrale gevange nis te Caracas opgesloten. Krachtens een gesloten overeenkomst zal de Sov jet-Unie haar Joodse onderdanen toe staan naar Israël te emigreren. De Amerikaanse liga voor een vrij Pales tina, die was opgericht om steün te ver lenen aan de Irgoen Zwai Leoemi, is ontbonden. Mevrouw Watt de presi dente van de internationale bond van plattelandsvrouwen, is op 80-jarige leeftijd te Montreal gestorven. r- j_|ET PARLEMENT van India heeft een voorstel tot opneming van de afschaffing der doodstraf in het hand vest der grondrechten verworpen. Dr. J R. Temple, de secretaris van het Britse en buitenlandse bijbelgenoot schap en een der leidende Britse me thodisten, is te Honkong overleden. Margaret Truman, de dochter van de Amerikaanse president zal worden uitgenodigd om in de Scala te Milaan te zingen. West-Duitsland zal spoedig meer penicilline kunnen produceren dan de 80 90 millioen eenheden, die het maandelijks nodig heeft. Alle vrouwenverenigingen te Zürich hebben de huisvrouwen opgeroepen om door een veertien, dagen lange boycot van de slagers te trachten de stijging der vUesprijzen ongedaan t« maken. De International Amateur Athletic Federation heeft de tijd van 11 sec., die Fanny BlankersKoen tijdens de Olympische Dag op 20 Juni j.1. maakte op het nummer 80 m. horden, als we reldrecord erkend. Zoals men zich herinnert had Fanny Blankers tijdens deze race een straffe wind in de rug. zodat men in KNAU- kringen aanvankelijk zelfs niet van plan was erkenning van deze tijd als record aan te vragen. Later is men hierop teruggekomen. Behalve de 80 m horden van Fanny BlankersKoen, heeft de I.A.A.F. nog enkele prestaties als nieuwe wereld records erkend. 'Het zijn o.m.: 100 m Fanny BlankersKoen in 11,5 sec. ge maakt op 13 Juni 1943 te Amsterdam, 4 x 110 yards estafette Nederlandse nat. ploeg (Fanny BlankersKoen, Gerda var der KadeKoudijs, Nelly Wit- ziersTimmer en Gre de Jongh) in 47.4 sec gemaakt op 25 Juli 1948 te Rijs wijk. Het lot van de Krupp-fabrieken De bezettingsautoriteiten in Duits land hebben hun goedkeuring gehecht aan het volgende plan ten aanzien van de ijzergieterijen van het Krupp-con- cern te Essen: 127 gebouwen, die niet voor de vervaardiging van oorlogstuig kunnen worden gebruikt, zullen ge spaard worden ten behoeve van de ontwikkeling van de Duitse vredes economie. 73 gebouwen, die voor 60 of meer zijn beschadigd, zullen onmid dellijk worden gesloopt. Tenslotte zul len 22 gebouwen, die geschikt zijn voor de vervaardiging van oorlogstuig worden vernietigd, tenzij de bevoegde Duitse autoriteiten binnen redelijke tijd aan het militaire bestuur gedetail leerde plannen ter goedkeuring kun- iien voorleggen die voorzien in het dienstbaar maken van deze gebouwen aan de vredeseconomie door alles te verwijderen wat deze gebouwen voor bf-wapeningsdoeleinden geschikt maakt Het plan is thans aan de regering van Nord-Rhein/Westphalen medege deeld. Rogiers won Ronde van Nederland De Nederlandse Wielren Unie heeft bepaald, dat niet de Luxemburger Goldschmidt, maar de Belg Rogiers de Ronde van Nederland 1948 gewonren heeft. Deze beslissing is gebaseerd op het feit, dat de internationale voor schriften het kwijtschelden van de 17 minuten achterstand na het omrij-inci- dent bij Ensched niet toestaat. Rogiers die tweede werd. is hierdoor winnaar geworden. Goldschmidt zakte naar de twaalfde plaats, terwijl Arie Vooren, die zich eveneens bij de groep van Goldschmidt bevond, nu geen derde is maar dertiende. De start van de tweede Ronde van Nederland zal op 7 Mei 1949 te Am sterdam plaats vinden. De beruchte kampbeul van Amers foort. Kotalla. heeft aan het eind van het proces de brutaliteit gehad sommi ge getuigen verdacht te maken. Zij de den volgens hem alles „om in aanmer king te komen voor een uitkering van de Stichting 1940'45 als oud-illegaal werker, maar dat zal niet gebeuren ten koste van mijn leven". Hij vervolgde: „Ik bestrijd niet, dat ik gevangenen ge slagen en geschopt heb, maar dan was er ook een reden voor. Diefstallen on der elkaar werden door mij bijzonder bestraft en ook als de lageroudsten ge vallen aangaven, trad ik streng op om de orde en tucht te handhaven". Ko talla besloot: „Na de oorlog heb ik méér mishandelingen moeten onder gaan van de POD-rechercheurs, dan ik in de twee jaar, dat ik in Amersfoort was, heb kunnen doen ondergaan. Ze hebben mij voor een vuurpeloton gezet en hebben geschoten, dat de modder mij om de oren vloog. Tot bloedens toe ben ik mishandeld met gummistokken en knuppels, maar ik wil geen aanklacht indienen". Wereldvoadselsituatie iets gunstiger Volgens een door de wereldvoedsel- en landbouworganisatie gepubliceerd verslag is de wereldvoedselsituatie, tenminste voor het westelijk gedeelte van de wereld, voor het eerst sinds de oorlog aanzienlijk verbeterd. De orga nisatie waarschuwde er echter voor, dat de Wfereld nog steeds „afhangt van het lukken van de oogsten van vol gende jaren." „De grote verbetering van de afge lopen maanden in de wereldvoedsel situatie", aldus het rapport, „zou ge makkelijk kunnen leiden tot een vals gevoel van veiligheid". Het rapport geeft drie redenen, waarom het „opti misme door voorzichtigheid moet worden getemperd", t.w. de oogst van dit jaar was ver boven hetgeen in een gemiddeld jaar kan worden verwacht; de toegenomen afhankelijkheid van de wereld van aanvoer uit Noord-Ameri- ka verhoogt het risico met het oog op de grote fluctuaties in de productie, welke in de V. S. en Canada kunnen voorkomen; de wereldvoorraden van voedsel zijn minimaal en zullen aan het eind van het seizoen 1948/49 nog steeds gering zijn. Generaal Zwart verlaat de Genie Bij beschikking van de minister van Oorlog is de generaal-majoor der genie J. Zwart met ingang van 1 December 1948 eervol ontheven uit zijn functie vai, hoofd van de dienst der genie, on der dankzegging voor de vele en be langrijke diensten door hem in deze functie vaak onder moeilijke omstan digheden aan de Koninklijke Land macht bewezen. Als zijn opvolger is aangewezen de kolonel der genie J. Kok. Kamer spreekt zich uit voor geleide economie De Tweede Kamer heeft gister de motie-Nederhorst aangenomen met 27 tegen 23 stemmen, die van de AR, VVD, CPN, CH (behalve de heer Kik kert) en SG. Deze motie ondertekend dot le den van de PvdA en der KVP luidt als volgt: „De Kamer, van mening, dat voor het herstel van de Nederlandse volks huishouding en voor de bevordering van een zo groot mogelijke rechtvaar dig verdeelde, welvaart en een stabie le werkgelegenheid een belangrijke mate van sociaal-economische orde ning in het raam van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie vereist zal blijven; juicht in beginsel de totstandkoming van de Europese economische samen werking toe en verwacht, dat deze sa menwerking aan bovenvermelde poli tiek geen afbreuk zal doen". De begroting van Financiën werd z.h.st. goedgekeurd MIST BELEMMERT ZEEVAART De zware mist van de laatste dagen is een ernstige belemmering geweest voor de zeescheepvaart, zo wordt uit Rotterdam gemeld. Talrijke schepen liggen meer of minder ver van de monding van de Waterweg te wachten om_ binnen te komen. Dinsdag hebben kustvaartuigen met succes geprobeerd tussen de pieren te komen en in de loop van enkele uren zijn er twintig n.-nr Rotterdam opgestoomd. Voor de schepen van groter tonnage was het waagstuk echter nog steeds te groot. PRINSES ELIZABETH SCHENKT VOEDSELPAKKETTEN Prinses Elizabeth van Engeland heeft het ministerie van Voedselvoorziening verzocht aan iedere moeder een voed selpakket te zenden, die het leven ge schonken heeft aan een kind op 14 November, de geboortedatum van haar zoon. Deze pakketten zullen afkomstig zijn van de zending, die Prinses Eliza beth sinds haar huwelijk uit de delen van het Gemenebest en Amerika ont vangen heeft. Reuter tekent aan. dat gemiddeld 2500 kinderen per dag in Groot-Brittannië geboren worden. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE Naar vernomen wordt brengt Ko ning George van Engeland de meeste tijd in het bed door, ondanks een ver klaring dat zijn algemene toestand verbeterd was. De artsen zijn van oordeel, dat volledige rust van belang is. De koning blijft al zijn post en de gebruikelijke staatsstukken ontvangen De koningin brengt veel tijd in zijn kamer door. Volgens de hofverslaggever wordt de koning niet gemasseerd. Noch ont vangt hij enige electrische behande ling. Zijn artsen houden hem nauw keurig in observatie. TWEEDE EEUWFEEST VAN MINCKELERS Op 2 Decc nber zal het twee eeuwen geleden zijn, dat Jan Pieter Minckelers de ui'vinder vaj het lichtgas, in Maas tricht werd geboren. Dit feit zal in Maastricht feestelijk worden herdacht.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1