Stad en Omgeving. Grote Kerstactie van O. en O. Langs de velden Voor 550 invalide en zieke mililairen VANDAAG VOOR DE DERDE MAAL Gewone prijs f 10.- Hoofdprijs f 50.- DE DERDE RONDE een prijs van 10 gulden. Morgen rijdt de Ustrein Gouden bruidspaar Helderse Bestuurdersbond Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Julianadorp Lezing over ballonvaarten Oudeschild Texel Scheepvaartberichfen Bü de verschillende acties, die in de loop der jaren door O. en O. werden ge organiseerd. heeft dit comité altijd bijzonder grote steun ondervonden van in dustriëlen van buiten. Laatst nog, bij het voorbereiden van de militaire sport week, ontving de stichting „Comité O, en O." belangrijke financiële bijdra gen van buiten. Overtuigd van de sympathie, die daaruit spreekt, heeft het comité een brief van de volgende inhoud gezonden aan hen, die bij een vorige gelegenheid hun steun spontaan hebben verleend. „Toen ruim drie en een half jaar ge- Jeden de vreugde van de vrede tot ons kwam, heeft de commissie O. en O. (thans „Stichting Comité O. en O.") zich onmiddellijk getrouw aan haar doelstelling getoond. Een van de na-oorlogse acties is ge weest het verzorgen van Kerstfeesten \oor de kinderen van de militairen van Zee-, Land- en Luchtstrijdkrach ten, die ter vervulling van hun plich ten jegens het vaderland buiten de grenzen vertoefden en van die kinde ren, waarvan de vaders in de strijd tegen de vijand in de jaren 1940'45 hetleven hebben verloren. Bovendien kon aan de militairen, waaronder zich een groot aantal dienstplichtigen be vond, een uitnemend geslaagd Kerst feest worden geboden. Met de herinnering aan deze dank baar geaccepteerde Kerstbijeenkom sten stelt het Comité O. en O. zich voor, ook dit jaar bovengenoemde categorieën op het gezinsfeest bij uit nemendheid het gemis aan huiselijke sfeer te doen vergeten. Maar er is meer! Vertrouwend op uw instemming en medewerking, treft het Comité thans voorbereidingen, om op het a-s. Kerstfeest de zieke en ge wonde militairen in enkele Marine- ziekeninrichtingen met een geschenk te verrassen. Bjj deze grootse onderne ming zijn pl.m, 550 patiënten betrok ken, t.w.: 320 invaliden van de Sociaal Medische Dienst der K.M. te Leiden, 200 patiënten van het Marine Hospi taal Overveen en pl.m. 30 patiënten van de Marine-Ziekenboeg te Den Heider. Wij zullen het daarom op zeer hoge prijs stellen, indien u ons voor dit doel een financiële of stoffelijke bijdrage wilt schenken. Uw sympathie kunt u tot uiting brengen door storting op onze rekening van de Nederl. Midden- standsbank te Den Helder, gironum mer 17392. onder vermelding „Kerst feest 1948". Het Comité is er van overtuigd, een grote taak aan zijn vele werk toe te voegen. Maar niet minder overtuigd zijn we van uw bereidwilligheid, om een klein offer te brengen voor zo- velen, die onder minder gelukkige om- BRIDGE-NIEUWS. Voor de competitie van de NBB werd de plaatselijke ontmoeting tussen de viertallen van VBC en HBC 1945 ge speeld, waarvan de uitslagen zijn: VBC 1—HBC 1945 1 55—34, VBC 2 —HBC 1045 *2 56—48, VBC 3—HBC 1945 3 38-^27, VBC 4—HBC 1945 4 3672. De stand luidt nu, le klasse: ^BC 1 3 3 0 0 6 +110 HBC 1945 1 3 1 1 1 3 -f14 Wieringen 3 3 1113 -j-23 VBC 2 3 1113 —21 Wieringen 2 3 1113 —59 HBC 1945 2 3 0 0 3 0 —57 Tweede- klasse: HBC 1945 4 3 2 1 0 5 4-101 Wieringen 5 3 2 1 0 5 —[—45 VBC 3 3 2 0 14—8 Wieringen 4 3 1 1 1 3 -[-17 HBC 1945 3 3 0 1 2 1 —57 VBC -4 3 0 0 3 0 —80 Voor Maandag 6 December a.s. zijn vastgesteld de wedstrijden VBC 1 Wieringen 3, VBC 2Wieringen 2, VBC 3Wieringen 4 en VBC 4Wie ringen 4. Onze wedstrijd Reeds twee St. Nicolaasnummers boden U gelegenheid Uw rijm- en dichtkunst, alsmede het maken van een goede slagzin, te demonstreren. In beide gevallen viel het op hoe- velen onzer abonné's de kunst ver staan om zo'n aardig gedichtje of pakkende slagzin te maken. We geloven daD ook stellig er goed aan te doen deze wedstrijU voort te zetten. En zo begint vandaag in het leveren van een pakkende reclame op de een of andere zaak, uit de in dit nummer voorkomende advertenties. De beste inzending wordt ook ditmaal weer bekroond met De voorwaarden zijn U thans wel bekend; We praten dus niet lan ger over allerlei bijkomstigheden, maar raden U aan; Gaat aan de slag en met spoed, want de inzending sluit op Zaterdag 4 December a.s. Wij koesteren slechts één hoop, n.t: dat onze brievenbus ditmaal te klein zal zijn om de stroom van inzendingen te verwerken. Eerst dan zijn we tevreden! Daarom: DINGT MEE OM DE PRIJS!!! standigheden de boodschap van Kerst mis ontvangen. Voor uw medewerking betuigen wij u bij voorbaat onze oprechte dank!" Het Comité is ervan overtuigd, dat ook in Den vHelder velen zullen wo nen, die met het in bovenstaande brief ontvouwde plan instemmen en graag een bijdrage ervoor over hebben. Het verzocht ons daarom, de brief over te remen en zodoende de gehele bevol king van de O. en O.-Kerstactie in kennis te stellen. Wie giften voor dit mooie doel over heeft kan deze stor ten op giro 17392 van de Nederlandse Middenstandsbank, onder vermelding „Kerstfeest 1948". Bijdragen in natura zijn vanzelfsprekend ook hartelijk wel kom. Zij kunnen worden afgegeven bij de secretaris. Van Galenstraat 95. en bij de bureaux van Helderse Courant en Noordhollands Dagblad. Omtrent het kinderfeest op 22 De cember a.s. zullen nadere mededelin gen aan de ouders binnenkort volgen. MEDEDELING Aan de deelnemers aan onze slagzin nen- en rijmwedstrijd van 20 Novem ber kunnen wij mededelen dat zij die een zin of rijm op de firma Wijma in zonden, op vertoon van hun slagzin of gedicht bij die firma een boterletter in ontvangst kunnen nemen. Tot vanavond om zeven uur zijn aan het Station en bij het Verkeershuis de plaatsbewijzen verkrijgbaar voor de IJstrein, waarmede men een bezoek kan brengen aan de IJsrevue in de Amsterdamse Apollohal. Met elke ge wenste trein kan men morgen naar Amsterdam reizen. De revue begint om acht uur. Na afloop staan speciale bussen gereed, die de bezoekers naar het Centraal Station brengen. De ex tra trein naar Den Helder vertrekt om 23.45 uur en komt hier aan om 1.07 uur. Op één van de avonden in de vorige week hebben wij de IJsrevue gezien. Het was 'n vlotte aaneenschakeling van ijsballetten, komische scènes, parodie ën en acrobatische toeren, alles met begeleiding van een bijzonder aardig orkestje onder leiding van Herman Woustra. De op het grote ijsvlak bewe gende figuren werden door lichtbun dels gevolgd, wat zeer effectvol was. Het aantal medewerkenden was zeer talrijk en hun costumering bijzonder goed verzorgd. Het was een aantrek kelijk geheel, dat op deskundige wijze was geregisseerd. Stadgenoten, die erheen willen gaan, kunnen wij één ding aanbevelen: houdt een beetje rekening met de tempera tuur in de Apollohal. Deze is namelijk enigermate winters, zodat het medene- men van een plaid of het aantrekken van een warme jas geen overbodie luxe is. BEVORDERD Met ingang van 1 December 1948 zijn de adspirant-agenten A. P. Wijnands en W. Mol bevorderd tot agent van politie. Filmavond Schoenmakersvereniging Maandagavond werd in Casino voor de Helderse schoenmakersvereniging een filmavond gehouden, die zeer zeker geslaagd mag heten. De voorzitter, de heer Th. Verbeij, opende de bijeen komst en heette de aanwezigen welkom. In 't bijzonder de vertegen woordiger van de Marinecommandant, Itz. I. U. F. van Veen, weth. L.F. van Loó, enkele raadsleden en de belang stellenden uit onderwijskringen. Daarna werden twee reportagefilms vertoond, die de heer Ben Kool opge nomen had bij het bezoek van het prin selijk paar aan Den Helder en van de inhuldigingstocht in de gouden koets. De beelden waren mooi helder en de filmpjes vielen dan ook wel in de smaak. Vervolgens werden de heren G. de Ridder en J. M. Mulder ingeleid, die bij de hoofdfilm „Van dierenhuid tot gevleugelde voet" zouden expliceren. Deze film bedoelt niet het maken van piópaganda voor de maatschoenmaker of z'n ambacht, maar wil een verdui delijking geven van het feit, dat geen enkel voetenpaar gelijk is en dat het vari het grootste belang is dat de voe ten goed worden verzorgd. Dan de film zelf. Voor een technische film uiter mate boeiend en interessant. Prachtige opnamen gaven 'n beeld van de wor ding van de schoen, van 't maken van voetafdrukken in gips, het leesten ma ken, patronen maken, het snijden van overleder en voering, het stikken en maken der schoenen, totdat de ge schoeide voet als gevleugeld door de v/ereld gaat. De driedelige film had groot succes, wat niet anders kon worden verwacht. In de pauze weifj een verloting van speculaas en taai-taai gehouden ten bate van de tbc-bestrij- ding. De Musical Ramblers o.l.v. Jaap Kwak verzorgden de prettige muziek. BURGERLIJKE STAND Bevallen: M. LaanEvers, d. H. Bruinde Vos, z. C. D. v. Luijk— Roggeveen, d. M. van Krimpenv. d. Oever, z. A. A. van Brummen Kraehe, z. B. v. d. Veen—Klooster boer, d. P. C. v. LeeuwenJonge- pier, d. J. PrinsBurger, d. J. H. SchipdamStegehuis, z. A. A. Kooijde Wildt, d. G. KooijTiel, z. Ondertrouwd: H. Wolters en T. Dienaar. S. Jongen en A. H. C. Broers. J. Timmerman en F. Adema. H. Bakker en A. de Boer. C. Kleijn en F. Veen. J. Meilink en M. J. Tarrach. S. de Boer en P. C. Hop staken. Getrouwd: A. Ouwens en E. M. Snel. J. P. Looijesteijn en D. Dek ker. W. Deppe en C. Brian. K. E. Grandia ên P. C. v. d. Buuse. H. Bais en P. Doeleman. J. J. Voogt en J C Heeren. A. H. F. Haverkamp en V. Oostendorp. Overleden: H. van Knijffvan Vliet, v., 43 jaar. K. Tiemes, m., 78 jaar. L. v. d. Stel, wed. van F. P. J. van Straaten, v„ 74 jaar. P. C. v. d. Brande, m., 78 jaar. ONDERHOUD RIJKSZEEHAVEN. De hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in het district Haarlem zal op 17 December a.s. trachten aan te besteden 't onderhond aan de Rij ^zee haven „Het Nieuwediep" gedurende het jaar 1949. Het bestek kan men inzien bij de Technisch Hoofdambtenaar van de Rijkswaterstaat de heer C. Wijker, Buitenhaven Den Helder. Op 10 De cember a.s. tussen 10 tot 12 en 14 tot 17 uur kan men inlichtingen bekomen ten burele van genoemde Techn. Hoofd ambtenaar. VERWARMING RAADHUIS. Aangezien de verwarmingsinstallatie van het raadhuis dringend voorziening behoeft, stellen B. en W. aan de raad voor, een crediet van f 14.778 beschik baar te stellen voor het doen vernieu wen der ketels. De oude installatie, welke reeds vanaf 1927 in gebruik is, is zodanig verouderd, dat het rende ment al te zeer is verminderd. Het echtpaar Van der Hert-Been her denkt vandaag de dag dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Van avond bieden hun kinderen en klein kinderen een feestavond aan in zaal Sanderse. Het feestje zal een intiem karakter dragen, omdat de oude zee ridder nu eenmaal niet van drukte houdt. Gisteren hebben we 'n praatje ge maakt in de Joubertstraat, waar het echtpaar nu bij kinderen inwoont. In een klein huisje aan de Dorus Rijkers straat hebben ze bijna hun hele leven gewoond en al hun 7 kinderen zijn er geboren. Later kwamen we in het grote huis ernaast te wonen, maar toen trouwden de kinderen en we zaten el kaar aan te kijken. Maar druk bleef 't toch, want eigenlijk hadden we toen 14 kinderen en later nog kleinkinderen ook erbij. Met de oorlog zijn we ge- evawueerd geweest in Callantsoog en in Oudesluis, maar haast de gehele tijd hebben we in de Juttersstad gewoond. Dat wil zeggen, mijn vrouw woonde thuis, maar Jelle was op de haven of op de dijk". Als er geen haring of ansjovis te vangen was, hielp hij mee met allerlei karweitjes, maar 't moest beslist op de haven zijn. Vroeger ging hij er vaak op uit met de vlet. Van twee tochten wil hij iets vertellen en dan nog maar een paar woorden, want „zo belangrijk was het niet". Een keer samen met z'n schoonvader Jacob Been, toen ze in de dansende vlet naar de Razende Bol roeiden om daar 14 mannen van een Katwijker zeillogger af te halen. Late*" nog eens samen met Schipper Bontes in de reddingsvlet om een zeiljacht op te halen dat al een paar dagen op de Waddenzee dreef, iri de storm. Een Marineofficier, diens vrouw, een adel borst en een matroos konden ze van het zinkende bootje afhalen. En verder weet ik niets meer, hoor" lachte de oude baas. die spruitjes zit schoon te maken. „We zijn allebei ge zond, alleen mijn been wil niet meer zo hard, zodat ik nog maar net naar de dijk komen kan en Zondags naar het voetbalveld, want ik heb daar m'n eigen plaatsje op de tribune. En Maan dags ben ik dol op het „Vliegend Blaadje", want daar staan de. uitslagen dan in." Mogen we vanaf deze plaats het ju bilerend echtpaar nogmaals onze ge lukwensen aanbieden. Ds. HAMMING BEROEPEN. Ds. M. Hamming, gereformeerd pre dikant alhier, heeft een beroep ont vangen van de gereformeerde kerk te Veendam. GESLAAGD. Voor het derde gedeelte van het no tarieel Staatsexamen slaagde onze stadgenoot de heer C. H. Kingma. Maandagavond werd in Formosa de tweede lezing gehouden voor de leden van de aangesloten vakbondsafdelingen. De hèer M. Pop, districtsbestuurder van de Alg. Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius", sprak over het onderwerp „Heeft onze vakbeweging een culturele taak?" Spreker gaf eerst een overzicht van de strijd van de vakbeweging in het begin, waar men zich op materieel ge bied moest begeven. In verband hier mede noemde hij de naam van ds pionier: dr. Henri Polak. Daarna schet ste spreker de toestanden in de tweede helft van de vorige eeuw, toen eerst voor de 10-urige en later voor de 8- urige werkdag gestreden werd. Er werd begonnen met cultureel werk te ver richten, gebouwen werden gesticht, verenigingen werden opgericht, aan het jeugdwerk werd een grote zorg be steed. Het NVV groeit, het groeit hard, heeft meer dan 360.000 leden. Maar het doel is nog niet bereikt, zolang ongeor ganiseerde arbeiders van de voorrech ten van de vakbondleden profiteren. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkelen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de gea nimeerde bijeenkomst sloot. Over 14 dageh zal de derde lezing worden ge houden. I.V.A.-NIEUWS Heren: I.V.A. I—A.T.V. 1, uitslag 4—S. Ook het tweede treffen tussen adelbor sten en het eerste IVA-team eindigde in een 64 overwinning voor de adel borsten. Het spel stond op een zeer hoog peil; de spelers waren aan elkaar gewaagd en gaven elkaar niets toe. Het I.V.A.-heren-dubbel, bestaande uit de heren Sinjewel Jr. en Padt, behaalde zijn derde overwinning. De uitslagen waren: S. MakelaarJonker Groot 01; S. MakelaarJonker Bruins 01; S. MakelaarJonker Tjebbes 01; J. Sinjewel Jr.Jonker Groot 10; J. Sin- jewelJonker Bruins 01; J. Sinjewel Jonker Tjebbes 01; J. PadtJon ker Groot 01; J. PadtJonker Bruins 1-!0; J. PadtJonker Tjebbes 1—0. Dubbel Sinjewel/PadtBruins/Groot 1—0. Heren: Horna 3I.V.A. 2, uitslag 64. Het tweede I.V.A.-team speelde zijn derde wedstrijd in Hoorn, welke het niet tot een overwinning wist te bren gen. L. Brakenhoff boekte na subliem spel drie overwinningen. Dames: I.V.A. 2—I.V.A. 3, uitslag 9—1. De damesteams 2 en 3 kwamen tegen elkaar uit in de bondscompetitie. Het derde gaf goed partij, maar was toch tegen de sterke speelsters uit 2 niet op gewassen. Mej. Ruitenburg verloor in drie sets, terwijl mej. Van de Wete ring één partij won. VOOR „GROOT DEN HELDER" Bij de voorbereiding van het uit breidingsplan voor „Groot Den Helder" kan geen gebruik worden gemaakt van de bestaande landmeetkundige gege vens omdat deze niet volledig en even min betrouwbaar zijn. Daar de ge meente nietover landmeetkundig per soneel en de benodigde instrumenten beschikt, ligt het in het voornamen een opdracht tot het verrichten van landmeekundige werkzaamheden aan derden te verstrekken, teneinde aldus een betrouwbare grondslag voor de uitwerking van dit uitbreidingsplan te verkrijgen. De totale kosten van deze werkzaamheden worden geraamd op f 21.500. Voor dit bedrag vragen B. en W. aan de raad een crediet. NIEUWBOUW AAN PARALLELWEG Binnenkort zdl worden overgegaan tot de bouw van een viertal panden aan de Parallelweg, waarvoor de nodige vergunningen reeds werden verleend. Overeenkomstig het vastgestelde plan zullen deze panden over de volle breedte van de Torendwarsstraat wor den gebouwd. De verbinding tussen de Parallelweg en het overblijvende ge deelte van de Torendwarsstraat zal werden gevormd door een pad, breed ongeveer 3 meter, dat zal komen te lig gen tussen de bestaande bebouwing en het meest noordelijk te herbouwen per ceel. DE ESONA BLIJFT VAREN Het bericht omtrent de stopzetting vari de goederendiensten der N.V. „Alk maar Packet" kan de indruk hebben gewekt, dat ook de diensten der ESONA, welke sinds 1932 in combina tie met de „Alkmaar Packet" worden onderhouden, worden stopgezet. Dat is echter niet het geval. De diensten tus sen Den Helder, Alkmaar en Amster dam, welke gedurende bijna honderd jaar door Zur Mühlen en de Esona zijn gevaren, worden op dezelfde wijze als voorheen voortgezet. 41. Pim, Pam en Pom weten niet wat ze zeggen moeten. Hebben jullie dat gedaan" vraagt «*.ilder Goed- bloed nog eens, terwijl hij naar het gebroken borstbeeld wijst. „Jawe wilden u zo graag helpen. We wilden eén goede daad verrichten", zegt Pim eindelijk. 42. „Een goede daad verrichten? Oh, noemen jullie dat een, goede daad verrichten", zegt de schilder honend. „Dat kostbare beeld aan stukken te gooien. Nu dat zal jullie een lieve duit kosten, als de eigenaar het hoort". Ook dat nog. Daar hebben Pim, Pam en Pom nog niet eens aan gedacht ,Ja, maar we hebben toch óók nog iets goeds gedaan", zegt Pam terwijl hij met een trots gebaar naar het bu reau wijst. Maar nu rijzen de haren van schilder Goedbloed helemaal te berge. „Ook dat nog!" roept hij op wanhopige toon. DE HEER BRINKMAN JUBILEERT Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer H. Brinkman, verificateur der gemeente-financiën, in Gemeentedienst kwam. Vanmiddag om half vier zal de jubilaris in de trouwzaal van het raadhuis worden gehuldigd. Op 1 Dec. 1923 kwam de heer Brink man als klerk in dienst bij de toenma lige Gemeente-ontvanger, de heer Van Dalen. Tot 1 Juli 1930 bleef hij daar en werd toen overgeplaatst naar het verificatiebureau, waar hij bij de heer A. C. de Coster in de leer kwam. Op 1 Jan. 1935 werd hij bevorderd tot ad- junct-corfimies en met ingang van 31 Dec. 1938 tot commies. Toen de heer De Coster op 3 Juni 1942 met zieken verlof ging, werd de heer Brinkman belast met de functie van waarnemend verificateur. De heer De Coster is na zijn ziekteverlof niet meer terug ge weest en werd eind Febr. 1943 gepen- sionneerd, waarna de heer Brinkman per 1 Dec. 1945 tot verificateur be noemd werd. Het ambt van de heer Brinkman kan door geregelde zelfstudie worden be reikt, het lezen van vakbladen is één van de factoren hiervan. Het diploma boekhouden, resp. gemeente-financiën behaalde de heer Brinkman in 1923 resp. 1929. SINT NICOLAAS-COLLECTE VAN HET P.I.T. Op Zaterdag 4 December a.s. wordt door het Protestants Interkerkelijk Thuisfront een z.g. „Sint Nicolaas-col- lecte" gehouden. De opbrengst daar van komt ten goede aan alle niet-RK militairen. Voor hen worden aange schaft boeken, kranten, tijdschriften, Bijbels, spelen, radiotoestellen, gramo- foons, en verder alles waaraan men dringend behoefte heeft. Bovendien kan men via het PIT alle mogelijke inlich tingen verkrijgen die verband houden met de geestelijke, stoffelijke en parti culiere belangen van de militairen, zo als bijvoorbeeld het aanvragen van za- kenverlof en ontslag uit de militaire dienst, bij huisvestingsmoeilijkheden, bij opname in ziekeninrichtingen van verwanten, bij gezinsmoeilijkheden, re patriëring bij ernstige ziekte van fami lieleden enz. Het is dus een collecte ter bestrij ding van steeds terugkerende kosten. Zij wordt in de regel in September ge houden, maar zij wordt te Den Helder bij uitzondering eerst nu gehouden. Teneinde het succes zo groot moge lijk te doen zijn, heeft het plaatselijk PIT-comité besloten, deze collecte te doen houden op de Zaterdag vóór Sint Nicolaas. Alleen daarom wordt deze collecte Sint Nicolaas-collecte ge noemd. UITSLAG VERLOTING. Ten bate van het bouwfonds der Doopsgezinde Gemeente Den Helder zjjn de volgende prijzen der verloting gevallen op de volgende nummers: SOI 1897 599 467 310 100 8Sll 935 353 409 979 1219 1881 1308 631 286 500 1566 125 1535 1146 1325 449 1309 1510 1389 893 en 1575. Zij kunnen worden afge haald op Donderdag 2 December a.s. des avonds van 78 uur in de consis torie van de Doopsgezinde kerk aan de Kerkgracht. OP WEG NAAR HUIS Aan boord van het s.s. „Tabinta", dat op 11 December a.s. in Nederland wordt verwacht, bevinden zich onze stadgenoten: kwartiermeester J. Adri- aansen, Havikstraat 25, sergeant N. van Gent. Basstraat 50, vliegtuigmaker II H Kiefte, Binnenhaven 72, marinier 2e klasse H. A. Haak van Overloop, 3e Emmadwarsstraat 3, kwartiermeester M Schoonbrood, Sternstraat 35, korp.- telegr. L. Vader, Heet. Treubstraat 18, korp-hofm. J Buscop, Krugerstraat 104 NIEUWTJES VAN DE HAVENKANT Gisteren was het de hele dag pot dicht van mist, zodat er practisch geen havenverkeer was. Het Lichtschip „Ter- schellingerbank" wacht nog op meer zicht, voordat de grote sleeptocht naar Rotterdam gewaagd wordt. De „Tromp" had meer moed en vertrok wel in grijze watten verpakt als 't ware. De „Piet Hein" is niet binnenge lopen; wacht natuqrlijk ook op helder weer. Maandagavond werd in café „Prins Hendrik" te Julianadorp door de heer Jhr. Mollerus' een lezing gehouden over een tweetal ballonvaarten, die hij had meegemaakt in het jaar 1947. De eerste in Mei van dat jaar vanaf Hout- rust in Den Haag, waaraan eén achttal ballons deelnam, maar welke eigen lijk als mislukt was te beschouwen, daar door de Oostenwind de ballons naar zee werden gedreven en het wis se voor het ongewisse werd gekozen door op of bij het strand van Sche- veningen te dalen. De andere was in Augustus 1947 en ging uit Zwolle. De tocht eindigde in de buurt van Woer den. De heer Mollerus wist zijn erva ringen op smakelijke wijze aan de aan wezigen te vertellen. Na de pauze werd nog een serie lantaarnplaatjes, op deze tochten be trekking hebbende vertoond, welke een duidelijk beeld gaven van de werk zaamheden aan het vullen en opstijgen van een ballon verbonden. Deze avond was belegd op initiatief van de buurt vereniging „Het kleine dorp" en de talrijke aanwezigen hebben genoten van deze interessante lezing. VISAFSLAG. Aangevoerd 22 November tot 27 No vember 1948: Bot 292, garnalen 3879. haring 45, kaan 100, kabeljauw 4640. rog 80, sardien 2920, schar 2260. schel vis 2. schol 9186, paling 380, poon 250. tarbot 462, tong 4999, wulken 3272, wijting 13566, zalm 14, ham 2 haai 27 kg. Zondagavond Vanmorgen vroeg, de eerste reed. strijdzondag met rijp op de velden' Samen met de man van de terrein dienst wandelen we in de stilte over het zilverachtige gras en we genie- ten van de wondermooie natuur Boven ons verbleekt zachtjes aan het maansikkeltje en de enige ster die nog aan het firmament *c(iit.' tert, de Morgenster. Ook voor ons, sportmensen, it f goed van tijd tot tijd te besejfer, dat er naast de sport ontzaggelijk veel moois en goeds is in het leven en dat wij goed doen, daaraan de aandacht te schenken die het ver- dient. Vol vertrouwen, dat het vandaag een prachtige zonnige herfstdag zal worden, besluiten de bondsverte- genwoordigers alle wedstrijden te laten doorgaan. Velen, die wat later opstaan en de bloemen op de ramen vinden zijn nieuwsgierig of 't wel door gaat. Vooral in de Polder, bij BKC dat vandaag hier 'n visite komt brengen is men zeer benieuwd. Zij 'zijn daar tot heden nog niet erg fortuinlijk geweest. Toen ze destijds promoveerden naar de derde klasse, hebben we ze naast onze gelukwensen toegewenst, dat het spoedig zou mogen gelukken, de veertig-jarigen uit het team te vervangen doof twee van twintig. Daar is weinig van terecht geko men en bovendien gehandicapt door zieke spelers en enkele naar Indonesië, hebben velen van BKC de laatste tijd het gevoel, dat de derde klasse KNVB „wel effe te pittig is". Niettemin komt voorzitter Key- ser, de gemeentesecretaris van An na Paulowna, vol goede moed met zijn jongens naar Nieuwediep. Ze beginnen uitstekend en ze geven door een goede goal Helder juist dat noodzakelijke prikje, dat de witjakken nodig hebben om op temperatuur te komen, namelijk, een achterstand. Zolang bij Helder de zaak dubbel blank is, is 't alle maal parade. Als ze een opzaniker krijgen, worden ze pas wakker. In tussen wordt de wedstrijd daardoor voor ons zeer boelend en we heb ben vóór rust patent genoten van een aardige vlotte wedstrijd. Na rust kwam de bloedarmoede bij BKC wat beter aan het licht. Ook bij Helder zagen velen geen kans de zaak in de derde versnelling te houden. Gelukkig bleef Kiesewetter de grote acteur, die niet alleen met zijn prima voetballessen ieder liet zien, hoe het moet, maar ons oude ren weer meenam naar de schone dagen van Aranjuez. De tijden, dat HRC en Helder de gevreesde fi guren waren in de tweede klasse. Typerend in velerlei opzicht, dat hij uitgesproken de uitblinker was. Tot over twee weken lezers; HRC—Schagen! Toean Tik Tik. MARKTBERICHT. DEN-BURG, 29 November 1948. Aan gevoerd werden: 8 koeien van f 450 tot f 600, 12 pinken van f 200 tot f 325, 6 graskalveren van f 160 tot f 180 en 23 biggen van f 35 tot f 60. Voor de levering "4 koeien en 9 nuch tere kalveren. Aardijk, New YorkNew Port Mons, passeerde 29-11 Kaap Hatteras Alcinous, Djeddah—Batavia, passeerde 29-11 Soco- tra Albireo, Buenos AiresR'dam, 29-11 van Maceio Alcyone, R'damBuenos Aires, passeerde 29-11 Ouessant Boscn- fentein, A'dam—Beira. 29-11 dwars van Kreta Blijdendijk, R'damNew Yorit, passeerde 29-11 Eddystone vuurtoren Caronia (t), 29-11 van Singapore naar Freemantle Delltdijk, Avonmoutn-- Antwerpen, 29-11 geankerd bij Vlissingen Dordreeht (t), Pointe Noire—Constan- za, 29-n dwars van Cassablanca Esso R'dam (t), FahaheelHavre, passeerde 29-11 Malta, 5-12 te Havre verwacht - Esso Den Haag (t) 9-12 van Aruba te Vado (Italië) verwacht Heelsum, 30- van Port Eiisabeth te Kaapstad verwa Hercules, Stax—Dublin, passeerde 3»-" Burlings Kedoe, Batavia—R'dam, 30- te Belawan verwacht Klipfontein, A- dam—Kaapstad 28-11 van Las Palmas Akkrumdijk 29-11 van New York naar Galveston Amstelkerk, 1-12 van M° - rovia te Port Bouet verwacht Aren j dijk, 29-11 van R'dam te New vork Axe'ldijk 25-11 van Vera Cruz te ia pico Blijdendijk, R'dam—New vors. passeerde 29-11, 19 uur, Scilly J 28-11 van Antwerpen te New YorB. Helicon, 29-11 van Georgetown naar nldad Malvina (tl, Miri—Sydney, - 90 mijl zuid van Ceram Pericles. van Antofagasta naar Valparaiso r eiaon, 30-11 van La Guaira te Cape Streefkerk, R'dam—Calcutta, W-u Pcrt Sudan Tabian, Adam—Jav^ z seerde 30-11 Straat Messina was™ dam, 29-11, 11 uur, van Hallfax naarK terdam rou Loenerkerk, Londen—Perzische passeerde 29-11 Gibraltar Mae»suy Geraldton—Singapore, 29-11 ter n van Muntok Marpessa (t). 30-1» San Lorenzo1 (Venezuela) naar Curas Mcliskerk, 29-11 van Monrovia >e Bassa Rijn, Hernosand—A'dam, seerde 29-11 Trelleborg Stad A t IJ muiden—Melilla, 29-U 70 mijl zu'° van Ouessant Rijnland, Buenos a» t A'dam 29-11 van llhaos Salawa van Belawan te Port Swettennaro Tawali, 29-U van Ampenan naar Taiakan, 1-12 van A'dam te BataY\, van wacht Tabinta, Java—A'dam, 39- va„ Port Said Van Riemsdijk. J»-» Hongkong te Swatow Westerman, van Halifax naar R'dam van Kamerllngh Onnes, 29-U, 12 "u Vnten. Kopenhagen te Aalborg K°ta ,k 2-H 19-11 vm te Kaapstad, vermoedew» dt naar R'dam, waar 22-12 verWa .,an Ta* Sarangan, vermoedelijk 3-12 ver. coma naar Philippljnen Tjlps" mcedelijk 2-12 van Houston ha Oileans Tosari, vermoedelijk zo- San Francisco naar Philippijnpo _rande Barendrecht (t), 27-U van B'o (t), do Sul naar Curajao D0 H- jo-"' Pointe Nolre—Constanza, passeer" ,,dam 10 uur. Gibraltar Zwijndrecn. '^ns- Gefle. passeerde 30-11, 10 uur. buttel

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2