Sensatielectuur brengt vloedgolf van misdaad over Amerika Duitse kringen wakkeren de haat tegen Nederland systematisch aan W JEF LAST (2) Een derde van China geniet de weldaden" van het communisme Regeringverbiedi de beeldromans! Grenscorrecties en de uitwijzingen zetten veel kwaad bloed op onderzoek in Duitsland biet Radioprogramma Het nieuwe boek De economische politiek van Tsjiang Tsjing-Kuo is volledig mislukt In Hongkong is alles, behalve woonruimte J v Ontstellende resultaten van een onderzoek WOENSDAG 1 DECEMBER 1948 ANNEER MEN In Duitsland over Nederland spreekt komt het nog eens voor, dat Duitsers plotseling de vraag stellen: „Waarom willen jullie wn stuk uit het Duitse lichaam trek ken?". De grenscorrectie bij Emden wordt telkens weer voorgesteld als 'n poging onzerzijds om die haven ten koste van Delfzijl plat te leggen, ter wijl bijna niemand weet, dat het er om gaat, de Dollard droog te leggen. Ten opzichte van de correcties bij Coevorden bracht het Hamburger blad „Die Zeit" onlangs een artikel onder de hatelijke titel: „Ze zeggen correcties en bedoe len olie." De kwestie der olievelden werd hierin zeer interessant, maar vol komen eenzijdig behandeld. Gewezen werd in de eerste plaats op de grote betekenis van deze velden als bron van deviezen voor de schadeloos stellingen. Dan op het sentimentele feit. dat het vrijwel de. laatste Duitse, en dan nog door Duitsers ontdekte olie velden waren, en op de z.g. poging der Nederlanders om, door intensief pom pen de olie uit het Duitse gebied naar Be Nederlandse bronnen te draineren. Verder op het uitgeput raken der ove rige olievelden in Noord-Duitsland, met de bewering dat slechts uit de op brengst der olievelden de kosten voor dure nieuwe boringen in Duitsland be ltreden konden worden. Deze argumenten zijn interessant en het overwegen waard, maar opmerke lijk was het, hoe de Hollandse argu menten: beter, controleerbare grens lijn, onontgonnen veenland dat onze turfindustrie nog twintig jaar gaande kan houden, betere regulatie van de wa terstand in de kanalen, economischer transport naar en verwerking van de olie in de grote krakerij te Vlaardin- gen, zelfs niet genoemd werden. De toon van dit artikel was bijna even hatelijk als die van het beruchte memorandum der Westduitse indus- trieëlen of de wijze waarop men in Dilsseldorf tegen Nederlandse conces sies op de z.g. Nasse Zechen (de ko lenmijnen langs de Rijn) pleegt te age ren. En het is opmerkelijk hoe veal in tenser en heviger de „man in the street" in Duitsland zich voor deze kwesties interesseert, dan de gemid delde Nederlapder. „DE ZW ARTE-TULPEN -ACTIE" yWEEMAAL heb ik de gelegenheid gehad voor een wel zeer bijzondere vergadering van jonge Duitsers te spre ken. De arbeiders der grote bedrijven zijn in één eenheidsvakcentrale geor ganiseerd en de bedrjjfsraden van de ze vakvereniging, die tegenwoordig ook de „sociale directeur" van het bedrijf benoemen, hebben een zeer grote in vloed. Zowel bij de Mannisman Röhre Wer ken, als in de August Thyssenhütte, riepen zij eenvoudig tijdens het bedrijf alle leerlingen van 14 tot 20 jaar van hun werk, om in de cantine naar mijn voordracht over „Duitsland in het nieuwe Europa" te komen luisteren. Hier had ik dus tegenover mij jonge Duitsers van alle partijen, geloven en gezindten. De discussie, die op mijn voordracht volgde, muntte uit door eerlijkheid, openhartigheid en belang stelling van de kant der jongeren. Ik geloof, dat het mij gelukt is verschil lende wanbegrippen recht te zetten. Opmerkelijk was echter, hoe mij in beide bedrijven de vraag gesteld werd: „Wat denkt u van de zwarte-tulpen- actie in Nederland?" Het typisch on hollandse woord herinnerde mij aan Duitse combinaties als „Silbertanne". en natuurlijk antwoordde ik met de Wedervraag: „Wat is dat?" Het bleek, dat zij er een z.g. grote Nedérlandse volksactie tegen de uitwijzing van alle Duitsers onder verstonden. Wanneer gewone fabrieksjeugd hier over begint, kan men nagaan, hoe sterk dit begrip leeft onder de massa. Inder daad bleek mij, dat ook intellectuelen en kunstenaars telkens over deze „Ak- tion" begonnen en daaruit afleidden, dat de haat tegen de Duitsers in ons land nog veel groter zou zijn, dan in een der andere voormalige vijandelijke landen. Het bleek mij. dat de campag ne tegen deze z.g. Aktion kunstmatig en systematisch door het katholieke blad „Rheinischer Post" gestart is, dat o.a. de gedwongen publicatie van een tegenspraak door de Nederlandse re gering met publicatie van tal van brie ven van uitgewezen Duitsers heeft beantwoord. Het schijnt ook beweerd te hebben, dat aan hoge Nederlandse katholieke geestelijken de toegang tot het doorgangskamp te Mariënbos ont zegd was, en dat daar toestanden heers ten die slechts met die in de vroegere concentratiekampen der Nazi's waren te vergelijken. Deze campagne heeft grote invloed gehad op de stemming der bevolking. Wat er achter zulk een campagne zit. kan men slechts gissen. Ongetwij feld zijn er kringen, die het nationale gevoel gaarne weer aanblazen door haat te kweken tegen het buitenland, en die menen dit met minder gevaar te kunnen doen tegen het kleine Ne derland dan tegen een der groten. Waarschijnlijk is ook, dat sommige buitenlandse censors niet ongaarne -zien, dat zodoende bepaalde wrokge voelens tegen de bezetters op Neder land afgewenteld worden. Vast staat voor mij alleen, dat de Nederlandse consulaire ambtenaren het gevaar van deze stemmingen onvoldoende inzien, dan wel eenvoudig onbekwaam zijn een doelmatige contrapropaganda op touw te zetten. DE HER-OPVOERING. gEHALVE DE EIS tot grenscorrecties handhaaft de Nederlandse regering met kracht haar aanspraak aan de reëdncatie van het Duitse volk te mo gen deelnemen. Ook in dit opzicht is het voorlopig b(j de eis gebleven. De centrale contactcommissie voor Duits land betekent een goed begin, maar ook niets meer. De honderd Nederlan ders die, op aanbeveling dezer com missie, voor culturele doeleinden iedere maand naar Duitsland mogen reizen, zijn veel en veel te weinig. Zweden en Zwitserland wisselen Duitse en buitenlandse journalisten en studenten uit. Zwitserland geeft boven dien aan tal van jonge Duitsers gele genheid zomers op het land bij de boe ren te komen werken, om daarna van hun verdiende loon nog een paar maanden in het land te blijven en er de democratie te leren kennen en beleven. Amerika, Engeland en andere landen sturen voedselpakketten en boeken en zorgen er wel voor dat deze actie onder het Duitse volk alom be kend wordt. Zo ontstaan vriendschaps banden, waarvan men waarschijnlijk hoopt, dat ze ook tot handelsbetrekkin gen zullen uitgroeien. Het zou misschien, met het oog op de gewijzigde Amerikaanse politiek, van belang zijn zonder gevoeligheid, nuchter en zakelijk te overwegen, of ook de culturele en persoonlijke be trekkingen tussen Nederland en West- Duitsland geen herziening nodig heb ben. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Stephen «oster-melodies 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 Socialisatie en werkeloos heid 7,15 Piano-duo VPRO: 7,30 yoor de jeugd 7,45 „Lezen in de Bij bel" VARA: 8,05 Dingen van de dag 6,15 Socialistisch nieuws 8,2o Con certgebouw-orkest 9,15 Wat heb ik er Wee te maken (hoorspel) 10,05 Ma- lando 11,15 Bruce Lowe zingt 11,35 Harry Parry en zijn orkest HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten °m 7, 8 en U uur NCRV; 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Piano-duo 6,50 Gramofoonmuziek ,15 Het nieuws uit Indonesië 7,30 Het ac.ueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 NCRV-koor „Intermezzo" 9,00 „Ons chris- '1k geloot" 9,25 Radio Fhilharmo- wsch-orkest io,45 Avondoverdenking VOOR DONDERDAG „jHLVERsUM I 301 m Nieuwsberichten 2®. 8, 1, 6, 8 en 11 uur - AVRO: 8,15 sten-varia 10,15 Arbeidsvitaminen 1.20 Les Gars de Paris 2,20 Solisten- Dra°?rt Assortimento 6,15 Sport maatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Kobus Kwint 7,10 Avro-avond- dUm0,' 7,45 De Regerings-Voorlichtings- da„ antwoordt 8,05 Echo van de n,® 0.15 De één-acter in de opera- latuur 915 De reizlger die zijn trein 9,45 Viool en piano 10,16 "fond surriento" 10,45 Internationale ^stukken - 11,15 Czardas, Jazz en o^völSUH II, 415 m Nieuwsberichten piuk 8. 1. 7, 8 en II uur KRO: 8,15 12S w da8 12,33 Metropole-orkest e'i5 ju'ropole-orkest (vervolg) NCRV: Z. V-kwartier 6,30 Musando-trio keraa Problemen voor pientere pie- - r 7'15 Leger des Heils-kwartier 's-,d Het actueel geluid - 7,65 Neder- iia-nr„,Qr6anisten spelen - 8,05 Program- dam g M5 St Nlcolaas in Jubel- cramofoon3° F amilie-competltie 10,00 Sergeant Hans van der Werff ui t Gorssel, die in Indonesië dienst doet bü 4-3 R.I., heeft besloten zijn baard te laten staan tot de datum van de mobilisatie. VOOR MEISJES Bij de Uitgeversmaatschappij „West- Friesland" te Hoorn verscheen in de Deense reeks een boek van Karna Pehrson getiteld Gretha's Vacantle. Giethe Jessen, de dochter van een zee kapitein, neemt in haar boot vaak Else, de dochter van een eenvoudige naaister mede en wanneer Oom Fred- dy, die ook vaart, voor zijn zuster en nichtje een landhuis aan zee ter be schikking stelt om er de vacantiemaan- den door te brengen, neemt Grethe ook Else mee benevens Baethe, een echt gravinnetje voor wie het goed wordt geacht, dat zij eens met gewone meis jes in contact komt. Het drietal beleeft aan zee allerlei aardige avonturen, maar het grootste daarvan is een tocht in Grethe's boot waarbij zij door een storm worden overvallen en op een groot stoomschip in veiligheid worden gebracht. Daarop blijkt tot aller verba zing oom Freddy kapitein te zijn zodat het avontuur een blij slot krijgt. Een boek waarin duidelijk naar voren komt, dat standsverschil tussen meisjes geen beletsel voor vriendschap behoeft te zijn. Vertaald door Miep Vermande en geschikt voor meisjes van 1015 jaar. Erika Hald schreef voor dezelfde uit geverij een boek getiteld Vecht voor het goede (vertaling van Martha Ber ger, bestemd voor meisjes van 1216 jaar).' Erna Steffensen loopt op een avond van huis weg omdat het er zo ongezel lig is met een ziekelijke moeder en een vader, die alleen maar belang in zijn zaken stelt. Zij komt in het haven water terecht, maar wordt gered door haar Oom Eric, die haar en haar broer- tfje mee naar huis neemt als moeder naar een herstellingsoord moet en va der voor zaken op reis is. Bij Oom Eric beleeft zij vele avonturen. Zij redt haar nichtje uit een wak in het ijs en wordt de heldin van de dag. Haar va der komt tot het besef, dat hij zijn ge zin te veel heeft verwaarloosd, haart moeder keert hersteld uit het zieken huis terug eri een gelukkig huiselijk leven neemt een aanvang. Een aller aardigst verhaal voor meisjes, die het thuis ook niet gemakkelijk hebben. (Bijzondere corerspondentie uit Hongkong) yERHIJL IN EUROPA het politieke schaakspel tussen Amerika en Rusland wordt gespeeld op het zak-schaakbordje Berlijn, worden in het verre Oosten door de communisten enorme zetten gedaan op het onmetelijke schaakbord van Noord-China. De troepen van Generalissimo Tsjiang Kai-Sjek in Mansjoerije hebben de ene nederlaag na de andere geleden en de Chinese communisten eisen niet minder dan de algehele overgave van dat enorme gebied De communisten hebben reeds ongeveer een vierde gedeelte van geheel China bezet en volgens Mao Tse-tung, de voorzitter van de Chinese Communistische Partij „genieten" reeds 168.000.000 Chinezen of 35 pet. van de hele bevolking van de weldaden van het communisme. In Shanghai houden de fiasco's van MajoorGeneraal Tsjiang Tsjing-Kuo (in het Chlhese leger is de titel juist andersom dan bij ons) op economisch gebied gelijke tred met die van de troepen van zijn vader op het gebied van de oorlogsvoering. De jeugdige generaal begon ruim twee maanden geleden met alle prijzen te „bevrie zen" op het peil van 19 Augustus, de dag waarop de nieuwe Chinese munt, de „Gold Yuan" werd ingevoerd. De in China welig tierende en officieus ge- sanctionneerde zwarte markt werd rigoureus de kop ingedrukt. Niet al leen Chinezen, doch ook verscheidene buitenlanders in Shanghai werden ge arresteerd wegens overtredingen van de prijsbeheersingsvoorschriften en de meesten zitten nog steeds in de gevan genis te wachten tot hun zaak voor zal komen. Enkele vooraanstaande Chine zen zijn geëxecuteerd als afschrik wekkend voorbeeld. Na ruim 70 dagen van zijn economi sche dictatorschap moest Tsjiang Tsiing-Kuo toegeven, dat zijn opzet volledig mislukt was. De situatie in Shanghai en in andere steden in China was zo, dat tengevolge van de voort durende devaluatie van de Gold Yuan, niemand meer wilde verkopen tegen de prijs van 19 Augustus, zodat er geen voedsel of iets meer te koop was. Ten einde hongersnood te voorkomen, be sloot Tsjiang de prijzen los te laten, met het gevolg, dat sinds enige dagen weer artikelen te koop zijn, welke men in ruim twee maanden niet had gezien. De prijzen liggen echter van 500 tot 800 pet. boven het „bevroren" peil van 19 Augustus! Het is een eigenaardige gewaarwor ding om al deze dingen van dichtbij te kunnen waarnemen en zelf op dit eiland van overvloed te zitten. Met Singapore behoort Hongkong tot de zeer weinige plaatsen in het Verre Oosten, waar aan niets gebrek is, be halve aan woonruimte. Het is hier even gemakkelijk een paar nylonkou sen te kopen als een doosje van de lek kerste Engelse of Amerikaanse siga retten; op geen enkel gebied bestaat distributie en de aanschaffing van elk willekeurig merk automobiel is even eenvoudig als die van een tandenbor stel. Het spreekt vanzelf, dat deze vrije markt niet goedkoop is. tnans ruim 200 Nederlanders. Behalve deze scheepvaartmaatschappij hebben „Philips", „Hagemeyer" en enkele an dere Nederlandse firma's vestigingen in deze Engelse kolonie. Op het gebied van natuurschoon ls hier veel te genieten; het eiland doet met zijn grillige kustlijn zeer veel aan de Italiaanse Rivlèra denken. Om het eiland heen loopt een zeer goed on derhouden autoweg van ongeveer een 40 km lengte. Tegenover het eiland ligt de stad Kowloon op het Chinese vasteland; hier is c.a. het vliegveld van Hongkong „Kai Tak", een van de drukste vlieghavens van de wereld. Dit gedeelte op het vasteland van de zgn. „New Territories" heeft Engeland in huur voor de tijd van 99 jaar. In 1997 loopt hij af, maar voor die tijd kan er nog veel gebeuren in deze on rustige wereld! Ook hier woningnood JJET WONINGBftOBLEEM is hier, evenals overal elders ter wereld, groot en voorlopig ziet het er niet naar Tanks met bestemming Shanghai worden in de Amerikaanse haven Hauston aan boord gehesen. uit, dat het zal worden opgelost. De huiseigenaars zijn vrijwel allemaal Chi nezen en deze zien er geen been in om voor een kleine vierkamer-flat „sleutel- geld" te vragen, variërend van 10.000 tot 25.000 Hongkong dollars (ongeveer f 6700 tot f 16.750). De huren variëren van f 350 tot f 700 per maand! Enkele Nederlanders hier hebben het geluk in huizen of flats te wonen, doch zeer velen wonen nog steeds in hotels, in afwachting van de tijd, dat een flat binnen hun bereik zal komen Er wordt veel gebouwd en met zo een snelheid en nonchalance, dat verschei dene gebouwen moesten worden af gekeurd, waarvan sommige nadat ze in elkaar waren gezakt. Doordat hier in het begin van dit jaar het hoofdkantoor van de „Java- China-Paketvaart Lijnen" is gevestigd, iï de Nederlandse kolonie aanzienlijk groter dan voor de oorlog. Er zijn Zeven leiders der Indonesische opstandelingen gearresteerd Antara seint uit Poerwodadi, van republikeinse militaire zijde te heb ben vernomen, dat Zondag zeven lei ders van het front Demokrasi Rakjat zijn gearresteerd, w.o. Djokosoejono, die militair gouverneur van Madioen werd, toen de stad in handen der op standelingen was gevallen. Deze ar restaties vonden plaats juist toen de leiders van het F.D.R. zich naar de bestandslijn bij Telawah wilden bege ven. Naar Djokosoejono later aan An tara verklaarde, was hij bij zijn ar restatie ongeveer 200 km. verwijderd van Sjarifoeddin, met wie hij samen de vlucht had ondernomen. Naar hij verder verklaarde, was het niet zijn plan zich naar het Nederlandse ge bied te begeven, doch zich te voegen bij de eenheden van Soediarto en Soe- joto, die, naar hij meende, nog sterk waren, doch die volgens Antara in werkelijkheid reeds zijn geliquideerd. Sjarifoeddin zou zich thans in het moerasgebied bij Klamboe bevinden. Vv - Nu eens ziea of er Iets is te vinden, ..'n revolver...wat touw...neen, nletsl Dat had ik wel gedaoht. (Van een onzer medewerkers) Elf jaar is hij; en eindelijk is het ontdekt. Moordenaar, weloverwogen, rustig-bedachte methoden gebruikend voor zijn doel: moord spelen. Een geval uit velen; dit speelde zich vorig jaar af in Amerika. Hoe het kón gebeuren? Is dat het wat ouders en politie zich afvragen? ,Die vraag kan nauwelijks oprecht klin ken tenzij zij allen zich nooit de moeite getroosten om zich op de hoogte te stellen van ervaringen in andere lan den. Waarom? Dat vroeg de psychiater, die wel degelijk de oorzaak vermoedde, aan de elfjarige, brutaal-kalme jongen. O. Wij hielden ervan de beeldro mannetjes écht na te spelen. Mijn zu3je wilde dan altijd het „knappe meisje'' spelen en ik de schurk. Wij schaakten haar hardhandig midden op straat en bonden haar thuis aan de tafelpoten vast. Dhn overlegden mijn vriendjes en ik hoe wij ons het snelst van haar kon den ontdoen zonder sporen na te laten. Het was een heerlijk spel. Maar het deed soms wel erg veel pijn Helaas voorbeelden plenty Dit verhaal is er een uit honderden, die een der bekendste psychiaters van Amerika, dr. Frederick Wertham, ver maard door zijn levensstudie van jeugd misdaad, uit de mond van een jongetje optekende en hij voegt er direct aan toe: Niets nieuws, niets bijzonders. Dr. Wertham vervolgt: Deze gang van zaken moet ieder een bekend zijn die wel eens een kin dergesprek beluisterde. Hij kan trou wens niet anders dan verbaasd staan over het feit dat talrijke kinderen nog niet door de beeldromannetjes tot mis daad kwamen. Wie eenmqpl de inhoud van zo 'n vod las en bekeek, zal nau welijks meer verwonderd kunnen staan, dat kinderen, die iuitermate ge voelig zijn voor sterke indrukken, on middellijk gegrepen worden door de ophitsende woorden en de „sprekende" krabbels in deze boekjes. Deze boekjes zijn erop aangelegd en bereiken (zoals men thans zelf con stateert) een corruptie van alle begrip, pen van goed en kwaad bij de jeugd. Sexueel zijn zij rbnduit schunnig. Ge weld en physieke overmacht worden verheerlijkt. Sadistische wreedheid is er heldendom. De arts besluit met de volgende woorden en let wel dat is taal, die in het vrije Amerika wordt gesproken, het land, waarvan men in Holland meent, dat er dingen gebeuren, die hier niet bestaanbaar zijn: „Als zij, die voor de publieke zede lijkheid verantwoordelijk zijn weigeren deze pest te verdrijven en het lijkt erop al»of er te veel geld aan wordt verdiend om op een vrijwillige zuive ring te mogen rekenen dan wordt het hoog tijd dat op andere middelen wordt gezonnen om in naam van mil- lioenen beangste en gestrafte ouders aan deze gemene vuilschrijverij een einde te maken...." Toen Dr. Wertham aan het werk toog waren er van vele zijden al verzoeken tot onderzoek en bestrijding der beeld romanpsychose ingediend. Dat was in een tijd, dat negen van de tien huis gezinnen een of meer van die dingen in huis hadden en dat hoe kan men zfch zó blootgeven meer dan eens bleek dat de oudere gezinsleden als orn strijd de boekjes van de kinderen leen den of afpakten teneinde deze zelf (in het openbaar) te gaan zitten lezen. De funeste invloed van dat voorbeeld bracht de kinderen tot een opgevoerde en niet meer te remmen activiteit. Meer dan drieduizend gulden werd per jaar naar schatting uit de huisgezinnen gestolen om de boekjes te kunnen blij ven aanschaffen. Een voorraad van drie of vier was genoeg, aangezien men dan met vriendjes en kennisjes kon ruilen en zodoende vrijwel iedere dag een of meer nieuwe opwindende beeld verhalen in handen kon krijgen. Vragen? Wanneer men deze feiten kent ne hoeft men zich bij vrijwel geen geval van jeugdmisdaad nog iets af te vragen. Evenmin gaat het op te zeggen „dat men voor een raadsel staat". Ouders moeten weten wat er in de beeldro mans staat. Zij moeten de behoefte ge voelen dat soort lectuur uit huis te schoppen. Kinderspel? Neen: volle ernst. Bij talloze gevallen blijkt dat er een roeping moest worden vervuld: een noodlot moest zich voltrekken en het was van het begin af aan nutteloos zich tegen de gang van zaken te verzetten. Zowel moordenaar als slachtoffer hébben zich immers in hun rol inge leefd. Dat wil zeggen, dat de beeldro- De strijd tegen de beeldromans is kort geleden in Nederland inge zet. In kringen van medici en op voeders heeft men het gevaar in gezien, dat het lezen van deze vodden inhoudt. Naar aanleiding van deze actie ontvingen wij van een onzer medewerkers bijzonder heden over de rampzalige invloed van beeldromans in de Verenigde Staten. Wij achtten publicatie aanvan kelijk prematuur, in afwachting van het onderzoek, dat ook hier te lande naar de beeldromans wordt ingesteld. De hoogst tragi sche gebeurtenis te Enkhuizen echter, waarbij naar alle waar schijnlijkheid het lezen van beeld romans een grote rol speelde, maakt het naar onze mening wen selijk mededeling te doen van de resultaten van onderzoek door een der bekendste Amerikaanse psy chiaters dr. Frederick Wertham. Wij leggen deze gegevens aan onze lezers voor, in het vertrou wen, dat zij daarin zullen zien een bijdrage tot waarschuwing welke iedereen ter harte moet nemen, die te maken heeft met de opvoe ding van de komende generatie. mans hen zó met de afschuwelijkste mishandelingen hadden vertrouwd ge maakt, dat er nog maar zeer weinig voor nodig was om hen tot de daad met volledige overgave aan de als-bin dend aanvaarde tekst te brengen. Het waren zulke ervaringen, die dr. Wertham ertoe brachten, meer als vader van twee kinderen dan als we tenschappelijk onderzoeker, aan het werk te gaan. En zijn met zorg verkre gen ervaringen mogen voor ons en iedereen een laatste ernstige waar schuwing zijn. Een waarschuwing die niet te niet kan worden gedaan door haar in de wind te slaan of haar te bagatelliseren. Maar die bij overtreding meedogenloos en zonder pardon zijn prijs eist. Moord, roof en ieder slag misdaad bedreven door kinderen van 1217 jaar! Over het onderzoek dat dr. Wertham opzette en dat tot resultaat had dat bij ieder geval van jeugd-criminaliteit ie lezing van de beeldroman een rol heeft gespeeld volgen in een tweede artikel biizonderheden, die zelfs in de States de schrik erin hebben gebracht.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 7