Stad en Omgeving. De Sinterklaascollecte van het P.I.T. Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen weer in dienst gesteld Octopus in de gemeenteraad stfIWCSI Kapitein ter zee Perks f Predikbeurten Hei is niet zo eenvoudig, DEN HELDER De boeren en de^i i- Wie z'n hoed is dat? Lied van de Dankbaarheid Raadsrellexen Het nieuwe boek HOREN IN HUIS! AU BON MARCHE Dames-, Heren- hledinó en Modes Als steeds toonaangevend óók voor ST. NICOLAAS* CADEAUX Met een enkel woord is in een vo rig nummer reeds de aandacht geves tigd op de Sint Nicolaas-collecte ten behoeve van het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront, die morgen, Za terdag 4 December, in Den Helder zal worden gehouden. Men zal begre pen hebben dat deze collecte aller minst bedoeld is, om de protestantse jongens in Indië een prettig Sint Ni- colaasfeest te bereiden. Er zijn heel wat belangrijker dingen, dingen die in verband staan met de geestelijke nood van deze jongens. Dat die nood er is, daarvan getuigen de publicaties van ds. Koningsberger en vele andere leger- en vlootpredikanten. Het Protestants Interkerkelijk Thuis front Tkortweg genoemd het P.I.T.), dat samengesteld is uit vertegenwoor digers van alle kerkgenootschappen en organisaties, bonden en verenigin gen, die werkzaam zijn op protestants- christelijk terrein, stelt alle pogingen in het werk om die nood te lenigen. En dat in de meest uitgebreide zin. Niet alleen door te voorzien in de be hoefte aan lectuur en voorts te zorgen voor zieke, invalide, repatriërende en gedemobiliseerde militairen, maar ook door zich het lot aan te trekken van degenen die achter bleven, bijv. de alleenstaande vrouwen met hun kin deren, hulpbehoevende ouders, enz. Dat werk vraagt veel geld. Contri buanten kent het P.I.T. niet. Alle on kosten worden bestreden uit een jaar lijks in alle kerken te houden collecte en een landelijke collecte-actie. De opbrengst van deze Sint Nicolaas-col lecte is dus bestemd voor de bestrij ding der kosten, welke de veelomvat tende arbeid van het P.I.T. met zich brengt. Het comité brengt deze collec te alleen daarom in verband met Sint Nicolaas, omdat men op deze zo bij uitstek huiselijke feestdag gewoonlijk DE ZAAK VOOR DE MAN VAN SMAAK! iffö/iiNrtou SPECIAAL HOEDEN en PETTEN. Buurtvereniging „B.M." Op Zaterdag 18 December a.s. geeft de buurtvereniging „Buys Ballot straatMiddenweg" een revue-avond in Casino, met medewerking van het revue- en cabaretgezelschap „Tot ons genoegen" en de „Musical Ramblers". flTSLAG VERLOTING Van de verloting, die werd gehou den ten bate van het bouwfonds der Lutherse kerk, Wezenstraat, zijn de volgende nummers nog niet ingewis seld: 3311 (op geel papier) en 248 (op wit papier). De prijzen kunnen morgenavond om zes uur worden af gehaald aan de kosterij, Wezenstr. 66. Uit het politierapport Heden zijn drie nieuwe agenten in dienst gesteld, t.w. de heren J. Brou wer, J. Juttinga en I. Sikkinga, die mensen zonder achterlichtje en de jon gens in de lift van V. D. eventjes te pakken zullen nemen. Zij zijn beslist nodig, want.... In de Javastraat liepen vier jon gens op de gazons te wandelen, terwijl dat toch heus verboden is. In de Prof. Blokstraat zijn weer enkele ruiten van de nieuwbouw ge sneuveld, omdat de .lieve jeugd van Den Helder het verkiest daar met stenen te gaan gooien. Twee jongetjes werden naar het politiebureau gebracht om daar eens flink op hun nummer te wor den gezet. Of ze 't ooit leren....? Toen de matroos R. van een reis terug was en weer fijn in de Emma- dwarsstraat thuis zat, werd hij pardoes door een barse agent aan de tand ge voeld. Het bleek dat hij in Februari een luidspreker had meegenomen ten na dele van de Rijksradiodistributie. Hij zdi het nu wel zonder luidspreker moe ten doen. Dr. F. deed aangifte dat er, terwijl h'j spreekuur hield, een jas-uit de gang was verdwenen, 's Avonds verscheen hij weer op het bureau om te vertellen dat uit zijn auto een verbandkist ge stolen was. Misschien een dankbare patiënt? Een dame leende een nieuwe fiets en zette deze even neer voor een win kel in de Van Galenstraat. Dat is na tuurlijk vreselijk dom, vooral, als later blijkt, dat een jaloerse ziel er een ander zeer glansloos karretje voor in de plaats heeft neergezet. Achter uit een tuin op de Midden weg werd wollen goed van de lijn ge stolen, waarschijnlijk door een koud- kleum. Maar zo 'n mooie gelegenheid kun je ook, als dief zijnde, slecht voor- bij laten gaan. diep in de beurs tast om anderen blij te maken. Laten we dan op deze dag ook eens extra denken aan onze jon gens overzee, die vooral op huiselijke feestdagen als deze het gemis van het ouderlijk huis en de koesterende lief de van ouders, vrouwen en verloof den, zo diep gevoelen. En die toch, on danks alles, met opgewektheid pal staan voor de zware taak, hun toe vertrouwd, om altijd paraat te zijn en voortdurend te waken voor de belan gen van land en volk. Gisternacht is in het Marinehos pitaal te Overveen in de ouderdom van 48 jaar overleden de kapitein ter zee J. P. H. Perks, commandant van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck", welke oorlogsbodem momenteel lig plaats heeft in de haven te Nieuwe- diep. VOOR ZONDAG 5 DECEMBER 1948 DEN HELDER. Ned. herv. kerk, Nieu we kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. de Hoest (Doop); Palmstraat, 10 uur ds. J. Borghardt; 19 uur de heer E. Wanders. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Hamming en 17 uur ds. Hartkamp; Re- hobothkerk, 10 uur ds. Hartkamp en 17 uur ds. Hamming. Geref. kerk art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Chr. Ge- rel. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur cand. J. van Genderen (ber. pred. uit Zutfen). Oud-geref. kerk, Hoog straat 86, 10 uur en 17 uur leesdienst. Geref. Gemeente, Janzendwarsstr. 8, 10 uur en 16 uur leesdienst. Luth. kerk, Wezenstraat, 10.30 uur eerw. heer J. K. Schendelaar. Doopsgezinde Gemeente, geen dienst. Oud-kath. kerk, 10 uur Heiligendienst o.l.v. Pas toor Verheij. Evangelisatie Vijzel straat, 10 uur en 19.30 uur de heer H. C van der Flier; 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bij belkring; Donderdag 19.30 uur Vrou- wenkrans; Zaterdag 20 uur Openlucht- samenkomst (Ruyghweg) en 21 uur Bidstond. JULIANADORP. Ned. herv. kerk, 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, 2,30 uur ds Hartkamp. Star of Hope Mission, 10 uur en 19 uur de heer H. Sanders; 15 uur Zondagsschool; Maandag 18.30 uur Meisjeskoor; Dinsdag 19 uur Bijbelle zing en Bidstond. HUISDUINEN. Ned. herv. kerk, 16 uui ds. Salm. CALLANTSOOG geen dienst. Ouders van kleuters Op verzoek van het Centraal Sint Nicolaas-comité herhalen we hier nog even de gegevens die van belang zijn voor de ouders van niet-schoolgaande kleuters. Deze kinderen moeten mor genmiddag uiterlijk om 2.25 uur pre sent zijn op het Stationsplein. Deelne- rnerskaartjes op de borst! De volgende week wordt met deze kleuters feestgevierd, volgens het on derstaande programma: De kinderen, op wier deelnemers kaart (hetzelfde kaartje dat zij mor genmiddag op de borst moeten dragen één van de nummers 1 t.m. 200 of 851 t.m. 950 staat, worden Dinsdagmiddag 7 December om 2 uur verwacht ln de Fröbelschool aan de Vismarkt. De kinderen met de nummers 201 t.m. 400 en 651 t.m. 850 worden Woens dagmorgen 8 December om kwart vóór negen verwacht ln het clublokaal van de speeltuin aan de Kemphaanstraat. De kinderen met de nummers 401 t.m. 650 worden Woensdagmorgen om half tien verwacht in het clublokaal van de speeltuin Tuindorp. Dames! Laat U N U permanenten bij de vakspecialist, 6,00. Wist U reeds dat onze kapster zo'n prachtige watergolf legt? De vakspecialist J. v. d. VELDE, Keizerstraat 26. De kapper, waar iedereen zich thuis voelt. ook voor Sint niet. Het is even passen en meten, maar in overleg met BEEMSTERBOER zijn eventuële moei lijkheden gauw opgelost. Komt U maar eens even kijken en praten. KEIZERSTRAAT 15 TELEFOON 2626 Zilveren theelepeltjes per dozijn vanaf moccalepeltjes per dozijn vanaf 28.— theezeefje met lekbak vanaf 24.50 theezeefje vanaf 7.50 taartvorkjes per dozijn vanaf 48.— Gero zilveren en Zilmeta theelepeltjes in grote keuze. Gouden en zilveren voorwerpen met inlevering van Goud of Zilver of bij betaling. Grote keuze Electrische Wekkerklokjes vanaf 40.—. En weet U, wat zo prettig is? Na de Sint Nicolaas kunt U alle gekochte ar tikelen tegen inlevering van de bon bU ons rullen! 7 DHHheer Hend"k*. h Landbouwschool te Juïu*0^ in een openbare vergader?01* afd der P.v.d.A. over f^ De boeren en de politiek d?rC Vooraf Seed de heer r mededeling van de kom* Dekk. Vorrink op 24 Januari S toetreding van nieuwe led» 65 ^6 De heer Hendrik* befe rede van ongeveer twee >n lende facetten van het Ve^ leven. Allereerst betoogde tela%' plattelandsbevolking in de dat t niet die plaats inneemt regering niet die invloed heeft' overeenstemming zou zii„ d X getal en betekenis. De gerin"1" O in de regering van ons land i 'nvV tclijk te verklaren door de -ge(ie«i verkiezing der Kamerleden T® pens het stelsel van evenredi. Vo!' tegenwoordiging plaats vindt Ver' waarbij meer gelet wordt Bljj. Van wie die is weet ik niet, doch aan de mooie vorm zou ik zeggen hij is gekocht bij BEN NYPELS. De zaak met meer dan duizend hoeden in voorraad. H.C.S.C. 2Marken 2 Morgen ontvangt HCSC 2 de leider van haar afdeling. Marken 2 is ge wend met grote cijfers te winnen, zo dat het tweede de handen vol zal heb ben om de nederlaag, die we verwach ten, zo klein mogelijk te houden. De wedstrijd begint om kwart over drie. Hieronder volgt de stand der Z.M.C., 3de klasse: Marken 2 9 8 0 1 43—11 16 Flevo 2 9 5- 2 2 26—14 12 ZCFC 3 9 6 0 3 28—26 12 Blauw-Wit 3 7 4 0 3 19—17 8 HCSV 3 7 3 1 3 18—13 7 HCSC 2 8 2 3 3 18—12 7 Reiger Boys 2 9 2 2 5 '17—32 6 And. Boys 2 8 2 1 5 6—23 5 Gouwzee Boys 8 0 1 7 13—29 1 De wedstrijd HCSC trix d is uitgesteld. aAlcm. Vic- VISSERIJ-BBSOMMINGEN De aanvoer was gisteren 660 kisten ma kreel, 500 schar, 130 schelvis, 15 poon, S haai, 4 fijnvis, 40 schol, 10 bot 75 wijting, 25 koovis, 15 kabeljauw, 35 haring en 1' kisten diversen, toaal 1527 kisten Besommingen: 1 trawler f 13,970; IJM 276 f 1060; 23 f 1290 240 f710; 230 f 430; 220 f 460; 318 f167; VD 9 f 247; UK 154 f179; 77 f140; 47 f280; 75 f170; 199 f 279; 4 f 349; 215 f170; 19 f 240; 165 f96; 215 f140; 46'f 220; 99 f 243; 72 f 169 Onder betrekkelijke grote belang stelling van de burgerij Is Woensdag middag in de Buitenhaven Hr. Ms. tor pedobootjager „Evertsen", die op de Rijkswerf een grote beurt heeft on dergaan, in dienst gesteld. Tegen half vier staat de bemanning in afwachting van de eenvoudige plech tigheid, aangetreden op 't achterschip. Bij de vlaggestok, bij de lijn van de wimpel en op de voorplecht staan ma trozen. Nog lopen in de gangen en over de dekken de werklieden, het schip is nog niet geheel klaar. Met leidingen, aansluitingen en verfkwasten wordt nog druk gemanoeuvreerd. Een wate rig zonnetje komt door de wegtrek kende mistbanken heen. de wind be gint op te steken. Het zusterschip ..Piet Hein" en de onderzeeboot „Tij- gerhaai" varen voorbij, 't wordt weer als vanouds langs de Nieuwediepse Buitenhaven; een rij grijze oorlogs bodems. De tamt#er steekt de trompet, alle manschappen springen in de houding, de kleine plechtigheid zal laats heb ben. Hoofdingenieur De Jonge van de Wij kunnen noch willen meer zwijgen Van 't goede ons toebedacht; Want derg'lijke dingen in 't leven Verschaffen de moeden weer kracht! Ik moest deze week vroeg beginnen, De arbeid dwong mij uit de rust. Een wekker, dat is maar een wekker, Met één zwaai tot stomheid gesust.... Maar ziet, dank zij 't voorrecht te wonen In 's Rijkswerfs onmidd'lijke sfeer, En dank zij een haastige opdracht, Liep dat als een sneltrein met smeer. Om vijf uren komen.de werkers Met kloppend en klinkend gerei, Zij raat'len met lust en met leven, 't Is schoon, dat is juist wat voor mij.' Want hier kan geen slaap het meer winnen! De wakkerheid straalt uit m'n oog! Wat kan toch een mens méér verlangen? 't Verging, wat voor Morpheus vaak boog.' En daarom m'n dank voor Directie en Bazen van 's Rijks mooie werf! Hun inzicht, hun moed immers maken Dat 'k geen kostbare uren meer derf! N'v. zijn er natuurlijk bezwaren Voor oud'ren en kirtd'ren en zo, Maar ja, dller zinnen verblijden, Dat geeft er de plicht niet cadeau! De hoofdzaak is, dat er gewerkt wordt! Het schip moet ten spoedigste klaar Het is wel geen oorlog wat zou dat Jan Salie geest is het gevaar! Dus: H%ilde deez' wakk're bestuurd'ren! Voor 't lied van de arbeid zo vroeg Dat luidend met galm en met echoos, Over 't slapend Den Helder heen joeg. 'k Ben blij -*- als betastingbetaler Dat hier eens een daad wordt gesteld Als wederdienst voor luttle centen, Door ons af en toe neergeteld. Summa Summarum weer: HULDE! Voor 't morgenlied, krachtig en luid! Ik spring vol van werklust en ijver Met vreugde de veren uit! THEO VERBEIJ. CR IS DUS een Octopus op bezoek ge- zijn aleer één agendapunt was .afge weest in het raadhuis. Iedere keer handeld. Neen, dat wensen wij. niet. wanneer er een raadsvergadering Het hout is toch al schaars. En het pa- wordt gehouden, komt dat dier binnen- pier niet minder. Wij tekenen dit al- glibberen en zet zich op tafel voor één leen maar even aan, omdat de gedul- der vroede vaderen. Elegant steekt 't dige lezer der raadsverslagen onwil- zijn banksaldo gunstiger is dan het creëren van een complexje arbeiders woningen. Maar wij maken ons sterk, dat toch de meeste aannemers een be vredigd gevoel hebben, wanneer zij wéér wat woonruimte hebben afgele verd. Moge in Den Helder in de ko mende periode het aantal aanleidingen tot zulk een bevredigd gevoel veel vuldig zijn. een kleverig armpje uit en laat daar- lekeurig de indruk zou kunnen krijgen mee gemoedelijk een kwartiertje spe- dat de zaak nu alleen maar hort op die £jOOR MH. MULDER werden enkele opmerkingen aangehaald, die minis- verwenste aanbestedingen. Lait ze dan ter In 't Véld onlangs tegen de oers rink nartieel j- tn. i. r-> len. Dartel hobbelt het beest dan alle handen en voeten over de rijk ook partieelLaat ze dan ook die heeft gemaakt. De ïêzer weet'nog weY met papieren en asbakken getooide ta- besteksvoorwaardenLaat ze dan dat Z. Exc. enige critiek had op't tempo fel, en kiest zich een volgend speel- ook die grote objectenzou men - - - makkertje. Voorzitter secretaris, wet- kunnen gaan verzuchten. Neen. waar houders, raadsleden, pers en publiek de lezer, het ligt hem niet alleen aan kunnen dan weer gedurende enige mi- de aanbestedingen. Dat is slechts één nuten getuige zijn van een onderhou- van de Octopus-armen, waar de dend en leerzaam geminnekoos. en zij meenteraad vat op heeft. ge- kunnen zich zelfs vleien met de ge- zwieberen lustig in het rond tot ver dachte dat de onderhavige bezigheid maak van weer andere instanties, strekkende is tot bevordering van een Het zou misschien wel goed zijn snelle woningbouw. Het Octopusje wanneer in de raad voor eens en voor echter lacht stiekem in al zijn vuistjes, altijd de aanbestedingsarm werd afge- t Goochelt handig met zijn vele grilli- kapt. Het college weet nu wel hetgeen ge uitsteeksels, maar.... steekt telkens de raad wenst en wanneer er dezelfde naar voren. Ondeugende huid- dingen gebeuren zijn plooiïngen en geraffineerde spiersa- Paar ogen er getuige van. mentrekkingen wekken de suggestie dat het een andere arm is welke aller aandacht vraagt. En mocht eens iemand dreigen, het lichaam zelf te benaderen. \^/ETHOUDER Van der Vaart zei, dat braden in een keuken, teneinde" dé' dan maakt één van die andere armen de aannemers in de eerste plaats even een afwerende beweging, zonder om lonend werk vragen en pas in de nochtans zelf in het middelpunt der tweede plaats gaan kijken of dat werk belangstelling te komen, het misschien de moeite lonen cm die waarin hier werd gebouwd, en dat men naar zijn mening eerder met de bouw van montagewoningen had moeten be ginnen Mr. Mulder heeft niet aange haald ,dat de minister de Helderse aan- De andere nemers een suggestie aan de hand deed: mensen, gaat fuseren. Vormt één grote trust één machtig concern, één indrukwekkende kartel. en trekt er met al uw steigermateriaal, al uw ce- mentkuipen. al uw schietloden en al uw timmermanspotloden op af. Met gekke muziek voorop en al de woningzoeken- één en twinti» den vast achter u aan. Zou het niet gaan? Willen de aanne mers graag baas blijven in eigen keu ken? Toch zou het wel aardig zijn. vijftig aannemers samen bakken en de aannemers in de eerste plaats samenwonende Trijn en Marjolijn spoe i j "■dig een eigen keukentje te kunnen be- rokkenen Dan krijgen de mannen ieder En toch zou de woningnood helpt lenigen. Dat ter- weer hun eigen shag-pul. En om loops uitgesproken woord was hard. volledig te ziin andere armen, en vooral het lijf. eens maar daarom niet minder waar. Ook eigen Sinterklaas nader te bezien. Echter niet in raadzaal. De een aannemer is geen filantroop, en 't eigen kattebak liet dus voor de hand dat hfj een ijs de kinderen hun en de katten hun zittershamer zou vmolmd en verteerd lollypaleis maakt wanneer dat voor RAAJDSREFLECTOR. werf draagt in. korte bewoordingen schip over aan dé commandant, luite nant ter zee der le klasse A. H. J. van der Schatte Olivler. De tamboer blaast weer en langzaam worden vlag. geus en wimpel gehesen. Het doek waait bieed uit op de lichte bries. Een meeuw zit al op het topje van de mast, het schip is een levend schip ge worden. Vervolgens neemt de com mandant het woord: „Bij een telegram van de minister van Marine werd ik belast met het bevel over dit schip, bijgestaan door de eerste officier, lt. ter zee der le klasse H. L. Hordijk, bet hoofd der machinekamer, officier MSD le klasse Mantz en het hoofd der equipage, schipper W. Anders. Er past hier een woord van dank aan de directeur der Rijkswerf en z'n perso neel, die het schip in de bijna negen maanden een zo grondige beurt heb' ben gegeven, zodat we het als nieuw terugkrijgen. Ik doe een beroep op de bemanning, waarvan er nog zoveel heel jong en maar kort bij de Marine 2ijn. Laten we samen het tot een ge vechtseenheid maken, er is nog heel veel te leren en we moeten allen nog vertrouwd raken met dit schip. Maar laten we het een goed schip maken door onze onderlinge kameraadschap. Laten de ouderen onder ons, evenals de beroepsmensen, hun ervaring in dienst stellen van de jongeren en la ten dezen niet aarzelen raad te vra gen. Dit schip is een bewijs van de wederopbouw, laten we ons een waar' dige bemanning tonen". Daarna brachten de officieren in de longroom op het voorschip een dronk uit op het welzijn en de goede vaart van de torpedobootjager. Op 16 Dec, zal het schip geheel klaar zijn. Het gaat dan naar Rotterdam en daarna volgen de machineproeven en de proef vaart. Waarschijnlijk Mei zal de torpe dobootjager naar Indië vertrekken. Dan zullen ook de 180 koppen weer aan boord zijn. We maakten nog een tocht over hét schip en bewogen ons moeizaam tussen de ijverige schilders en electriciens door. Als die weg zijn moeten we maar terugkomen om de machinekamers en de verdere bene- dendekse verblijven te zien. Aan dek zijn de vier grote 12 c.m. kanons plus de nevenbewapening, evenals de acht torpedo s, die op een draaischijf ge monteerd zijn. Niets is er gepantserd, dus hangt het behoud van het schip in één slag af van de snelheid en de betrouwbaarheid van de radaraanw-ij- zingen. Als we weer op de kade lopen, waait de nieuwe vlag niet meer. de ron is onder. De lichtjes door de pa trijspoorten vormen rijen glinsterin gen m het bewegelijke water. „WU weten wat wij willen", door L H. van Soest. L'itg. Kluitman, Alk maar. In deze meisjesroman vertelt Ems van Soest op de haar eigen vlotte wijze van een wonderlijke zomer, die Machteid van Haersolte met haar vrienden en kennissen doorbrengt Ernst en luim wisselen elkaar af in dit boek met jonge mensen, die allen in het volle leven staan en zich ieder voor eigen verantwoordelijke taak geplaatst zien. Machtgeld staat voor de zware taak een landgoed te beheren waarin zy later bijgestaan wordt door de sym pathieke Jeroen. Zij is een voorbeeld voor jonge meisjes, die al te gemakke len ee" Ter?nt^?°,rdelijke taak afschui- ven of die in het leven de weg van de minste weerstand zoeken. ..De reis van Babar", uit het Frans vertaald door Henk Cornelissen Uit- gT tfn'd-Ho,la"^e Uitgeversmaat schappij, Den Haag. Een alleraardigst verhaal voor onze jonge kinderen tot 7 jaar. Het gaat over de jonge Koning der olifanten Babar, en zijn vrouw Christientje. die op hun huwelijksreis per luchtballon stranden op het eiland der Kgnnïa" len en tal van spannende avonturen be leven. Een fris, stevig omslag, in blauw nnzfli®*? maakt het boekje voor onze kleintjes extra aantrekkeliik AU „n kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het 'n uitkomst MHnherrit poeders bij de hend te hebben Dooi 45 et ow,., WUrat 0Q - gramma's der partijen dan on Mt' didaten. De partijleiding heeft invloed op de samenstelling T didatenlijst en dit leidt onder'! C®8' staande omstandigheden tot ..i? ling van het platteland bij de*?4"- grootste schuld is echter volgen bij de boeren te zoeken, die Ipr belangstelling hebben voor wJ61nif in direct verband staat met hun bedrijf en die niet de grote liinl in de politiek, die toch ook hu? staan beheerst. Een democratisch-socialistische rische politiek moet meehelpen*? maatschappij om te vormen in listische zin. Hoe moeten d.ÜT' uitgaande, de bestaande agrarhT probleem aangepakt worden' tv! was het tweede deel van h'et'ond werp, dat de heer Hendrikx aansn.? Het probleem van de kleine boerw is een moeilijk probleem, vooral in cns land. De grootte van het bedril! bepaalt niet alles. De grondsoort de producten die verbouwd kunnen W den, de prijzen daarvan, enz. bepalen mede of een bestaan op het bedrijf te vinden is. Als norm zou spr. daarom willen nemen, dat een volwassen persoon bij behoorlijke inspanning en arbeidsduur en gebruik van moderne hulpmidde len een redelijk bestaan op een stak grond moet kunnen vinden. Bedrijfjes, waarop dit niet kan en die kunstma tig in stand gehouden moeten worden, zouden moeten verdwijnen, omdat men anders onrecht pleegt tegenover de samenleving in haar geheel en ook ten opzichte van de kleine boer en zijn gezin. Als middelen ter bestrijding en voorkoming van het euvel noemde de heer Hendrikx o.a.: Geen splitsing toestaan als daardoor bedrijfjes zou den ontstaan, die niet aan de gestelde norm voldoen. De 100.000 ha, die in ons land nog in gebruik zijn bij personrt, c.ie van tuin- of landbouw een neven- bedrijf maken (kruidenier-boer), te verdelen over te kleine bedrijven of er behoorlijke zelfstandige bedriiven van te maken. Betere verkaveling, De pachtprijzen aanpassen aan de ge bruikswaarde. Ten aanzien van de vraag naar eco nomische vrijheid in de landfiouw meende spr. een kentering te bespeu ren. Men gaat meer en meer erken nen. dat het economisch leven de lei ding van de overheid niet kan ont beren. Men begrijpe echter goed, dat ordening en gebondenheid nog geen socialisme is, wel voorwaarden zijn om daartoe te komen. Men moet bo vendien als agrariër ook altijd voor ogen houden dat voor de welvasrt van het gehele voTk gezorgd worden. Spr. bekeek ook de plaats en bete kenis van onze landbouw in Benelux- en groter internationaal verband en besloot met op te merken, dat samen werking met andere landen nodig is. maar dat men daarbij heel voorzichtig en stap voor stap te werk moet gaan- Met een viertal personen werd nog van gedachten gewisseld, waarna slui ting volgde. P, VAN DER MADEN Spoorstraat l05 Telefoon 2723 Ook het November-nummer van Speelwagen" biedt de traditie Se'r01' weer vele lezenswaardige hij van een staf van medewerkers, onze provincieboven het IJ °P duimpje kennen en er slag van be enderen deelgenoot te maken vaU schoonheid, welke ons gewest in ruime mate biedt. Om een doen uit de interessante inhoud Per Car'cl over oude testamenten .'rel an De Rijp naar Texel v.v." 1 (e geschiedenis van de Ned. Herv. e Haringhuizen", „Op Doorreis ^volle rijke kleinere bijdragen. Sm tekeningen, goede foto's en eel1^ typografische verzorging geven vembernummer een eervolle P reeds lange rij van ver Speelwagens".

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2