Weer of geen weer: Het Westen blijft vliegen op Berlijn Tot hiertoe - en niet Politie onderschept duizenden valse dollars Bernard stapte nog eens in de boot Geen instructies voor de Palestijnse verzoeningscommissie Zaterdag 4 December 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang No. 1979 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna WAARSCHUWING AAN MOSKOU: BLIJF VAN DE LUCHTBRUG AF, ANDERS KOMT ER GEWAPEND VERZET Grote misrekening in Russische politiek Verlaten Sovjets Berlijn? Houdt de dollarhandel in Den Haag verband met valse muntersbende? Is „De Emmaüsgangers" toch van Vermeer? Weerbericht Verdere inpoldering van IJselmeer gewenst BUREAU: r Koningstraa* 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Rayonred. C A Dekkers Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSË COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ci per mm Familieberichten 16 ct pei mm Kleine advertenties t,.Juttertjes"'i tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnement in per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling. plus incassokosten (VAN ONZE DIPLOMATIEKE MEDEWERKER), ijET WESTEN HEEFT ZICH OVER de communistische putsch in Berlijn n niet bijzonder druk gemaakt. Het heeft er, in officieuze commentaren, nog eens de nadruk opgelegd, dat de daden der Russen meer nog dan hun woor den maar al te duidelljjk bewijzen, dat met de huidige machthebbers in het Kremlin niet te praten valt, het heeft bij maarschalk Sokolowsky eigen lijk geheel overbodig geïnformeerd, of de Duitse communisten hun stunt met zijn goedkeuring hebben uitgevoerd en ten slotte heeft het en dat is het belangrijkste via een brief aan dr. Bramuglia, de inmiddels afgetreden voorzitter van de Veiligheidsraad, de Sowjets in ronde woorden gewaar schuwd, dat zij, wanneer zjj ook maar één ding mochten ondernemen, dat de Westerse positie in Berlijn werkelijk onhoudbaar zou maken, kunnen rekenen op gewapend verzet. Nu echter is gebleken, dat al deze verwachtingen vals waren. Zeker, de ongekend zware mist, welke ook bo ven Duitsland heeft gehangen, beperk te de aanvoer naar Berlijn gedurende enige dagen tot een minimum. Maar in de daaraan voorafgaande dagen, toen het weer evenmin bijzonder fraai was, steeg met hulp van de modern ste instrumenten het zogenaamde blindviiegen toch elke drie minuten een vliegtuig op, om zich met bekwa me spoed naar Berlijn te begeven. Daar werden de toestellen door mid del van radar veilig binnengeloodst. En zelfs toen de „Operation Vittles" zo luidt de officiële naam van het luchtbrug-verkeer op gang was, re kenden de Russen er vast op, dat de komend^ winter de boel wel in het honderd zou doen lopen. MET IS NIET MOEILIJK te begrfl- pen, waarop deze waarschuwing slaat. De Russen hebben afgezien na tuurlijk van het stellen van een daad van oorlog, maar één mogelijkheid, om Amerikanen, Britten en Fransen uit Berlijn weg te werken: het onderbre ken van het verkeer over de „lucht brug". Inderdaad hebben zij daartoe onlangs een zij het betrekkelijk be scheiden poging ondernomen. In een nota dreigde het Russische militaire commando in Berlijn, dat Amerikaanse en Britse vliegtuigen tot landen ge dwongen zouden worden, indien hun kentekens niet duidelijk zichtbaar zou den zijn (dat moesten de Russen na tuurlijk uitmaken), of indien zij zich ook maar een centimeter buiten de 36 kilometer brede luchtcorridors zouden bevinden. De generaals Clay en Ro- bertson protesteerden onmiddellijk krachtig tegen dit Russische plan en sindsdien is alles bij het Oude geble ven: de Anglo-Amerikaanse vliegtui gen vertrokken met de regelmatigheid van een klok naar en van Berlijn, on gehinderd door Russische jagers en luchtdoel-artillerie. Daar staat echter tegenover, dat de Sovjets nog steeds niet te kennen hebben gegeven, dat zij van hun uiterst gevaarlijke voornemen hebben afgezien. De in de Westerse nota aan Bramuglia vervatte waar schuwing is daarom maar al te zeer van pas. Ongetwijfeld is de luchtbrug de grootste misrekening geweest, welke de Russen in hun Berlijnse politiek hebben gemaakt en hun gebetenheid op de slagader van de Westerse posi tie in de voormalige Duitse hoofdstad is daarom maar al te gemakkelijk te begrijpen. Toen de Sovjets begonnen de stad te blokkeren, voorzagen zij klaarblijkelijk niet, dat het de Wester se mogendheden mogelijk zou zijn. Ber in die tjjd bedroeg de aanvoer onge veer 3000 a 4000 ton per dag, wat juist voldoende is om Berlijn van het nood zakelijkste te voorzien. Het huidige potentieel van de luchtbrug is echter 6000 ton per dag en deze hoeveelheid werd gedurende de dagen en weken met goed vliegweer ook steeds aange voerd. Inderdaad ligt op het ogenblik in de geallieerde pakhuizen in Berlijn een reserve opgeslagen, die de van de luchtbrug afhankelijke bevolking zeven weken van het nodige kan voorzien. De C-47's, de eerste vliegtuigen, wel ke de Amerikanen op de luchtbrug ge bruikten, hadden een capaciteit van 3,4 ton. Zij werden spoedig ter zijde gestaan en zijn thans geheel vervangen door de C-54's, die 9,3 ton kunnen ver voeren. Enige dagen geleden is er een nieuwe, reusachtige C-74. die met niet minder dan 25 ton belast kan worden, in dienst gesteld. Er zijn plannen, het gehele vervoer over de luchtbrug door toestellen van dit type te laten ver richten. Indien dit geschiedt, zal de capaciteit van de luchtbrug met haar vijf corridors opnieuw aanzienlijk wor den uitgebreid. Het zal dan niet slechts mogelijk zijn levensmiddelen en brand stoffen naar Berlijn te transporteren, maar bovendien de fabrieken in de Westelijke sectoren, welke thans stil liggen, waardoor een aanzienlijke werkloosheid is veroorzaakt, van de nodige grondstoffen te voorzien. Dit is de wijze, waarop het Westen zijn Berlijnse politiek voert en de bo venvermelde waarschuwing bewijst, dat men in dit opzicht geen enkele Russische inmenging zal dulden. Met andere woorden: de Russen mo gen dreigen zoveel zjj willen en sarren zoveel zij willen, maar het Westen zal om een „gevleugeld" woord van generaal Clay aan te halen blijven vliegen. Politieke leiders moeten alle sleutelposities veroveren Volgens een nog niet uit andere bron bevestigd bericht van het onder Ame rikaanse licentie verschijnende blad „Tagesspiegel" hebben de Sovjetrussi- sche stafchef en de Sovjetrussische po litieke adviseur, op een bijeenkomst in het hoofdkwartier meegedeeld, dat de Sovjetrussische bezettingstroepen Ber lijn misschien voor het eind van dit jaar reeds ontruimd zullen hebben. De politieke leiders kregen de op dracht stappen te doen om alle sleutel posities in de stad te veroveren, voor dat de Sovjettroepen vertrekken. Volgens dit blad zal de eerste maat regel van de nieuwgevormde Oostelij ke magistraat zijn een „democratische zuiveringswet" aan te nemen, waarbij de Westelijke partijen worden verbo den. Het verbod van de onder Weste lijke licentie verschijnende bladen in de Sovjetsector wordt verscherpt en uitgebreide confiscatie van bezit wordt bevolen. Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft bij monde van zijn voorzitter, dr, Otto Suhr, opnieuw verzekerd, dat het vastbesloten is „stand te houden". Met algemene stemmen is besloten de plaatsvervangende burgemeester Heinrich Acker uit zijn functie te ont zetten. Twaalf renners staken In Zes daagse te Washington Daar de organisator van de Zesdaag se te Washington in gebreke is geble ven aangaandb de beloofde uitbetaling, hebben twaalf Europese renners de baan verlaten. Een der renners, de Luxemburger Kilian, die als woord voerder van de stakende groep optrad, deelde mede, dat zij allen zo spoedig mogelijk naar huis zouden terugkeren. Het zijn, behalve Kilian, de Italianen: Georgetti. Rigoni en Bergomi. de Fran sen: Le Nizerhy, Goujon, Mignat en Guiler, de Deen Kozlauch, de Belg Saen en de Nederlanders van Beek en Vooren. Slechts vijf koppels zijn nog in de baan. Na 64 uur lagen de Nederlanders Van GentRemkes met 246 punten op de eerste plaats. De centrale recherche te Den Haag houdt zich reeds geruime tjjd bezig met het oprollen van een bende, die zich schuldig maakt aan het verhan delen van valse Amerikaanse dollar biljetten. Reeds zjjn duizenden valse dollars in beslag genomen en het on derzoek is nog niet ten einde. Het staat nog niet vast of deze zaak ver band houdt met de door de Deense po litie ontmaskerde valse muntersbende. Het onderzoek naar de herkomst der valse biljetten wordt voortgezet. Verschillende varensgezellen koch ten de valse biljetten als echt en on vervalst en gingen daarmede naar lijn door de lucht van voedsel en een Amerika om sigaretten enz. te kopen. hoeveelheid brandstoffen te voorzien. De Belgische kunstexpert De Coen heeft tegenover een verslaggever van het ANP verklaard, dat het zijn over tuiging is, dat de „Emmaüsgangers" geen vervalsing van de schilder Van Meegeren is, doch een echte Vermeer. Binnenkort hoopt hjj een met bewij zen gestaafd rapport te kunnen publi ceren, op grond waarvan hjj zal aan tonen, dat dit schilderij onmogelijk door Van Meegeren geschilderd kan zijn en de conclusies van de chemische deskundigen, waarop de falsificatie is bewezen geacht, niet zijn te hand haven. Aan dit rapport wordt door Neder landers en Belgen gewerkt. De heer De Coen betoogde, dat hij er voor 90 procent van overtuigd is aan de hand van bewijzen en gegronde argumenta tie te kunnen aantonen, dat „De Em maüsgangers" een Vermeer is en niets te maken heeft met Van Meegeren. De Belg behoort tot een van de grootste kunstexperts in Europa, zodat de mo gelijkheid bestaat, dat de tot nu toe algemeen geaccepteerde opvatting met betrekking tot de vervalsingen van Van Meegeren geheel zal moeten wor den herzien. BUSONGELUK IN ZUID-AFRIKA In de buurt van Johannesburg is een trein op een autobus gereden, waardoor een achttal Afrikaners werd gedood en een zestigtal gewond. Meer dan tweehonderd blanken stelden zich beschikbaar als donor voor bloedtransfusie op de gewonde Afrikaners. Verwaching, geldig tot heden avond: Zwaar bewolkt met tijde lijke opklaringen en plaatselijk enige regen. Matige, langs de kust nu en dan vrij krachtige wind tus sen Zuid en West. Weinig verande ring van temperatuur. Wanneer zij bedoelde biljetten in Ame rika wilden uitgeven, kwam men tot de ontdekking, dat deze vals waren en het gebeurde wel, dat zjj door de politie aldaar werden aangehouden. Aanvankelijk werd het politieonder zoek zeer bemoeilijkt doordat de gedu peerden geen aangifte durfden te doen, aangezien zij vreesden in moei lijkheden te geraken. Toen de politie desondanks toch enige gegevens ont ving, kon zij spoedig de hand leg gen op de 44-jarige G. J. K., een der voornaamste personen in deze affaire. Bedoelde G. J. K. werd in een café restaurant in het Bezuidenhoutkwar- tier op heterdaad betrapt, toen hjj een partij valse dollarbiljetten aan de man wilde brengen. Bjj zijn aanhouding werden 50 valse biljetten van 20 dol lar in zijn bezit gevonden, die in be slag werden genomen. In de daarop volgende dagen werden nog aangehou- Met Kerstmis extra kaas In verband met de goede melkgift van het vee en de daaruit voortvloei ende ruimere kaasproductie in de af gelopen periode zal het mogelijk zijn aan alle leeftijdsgroepen 100 gram kaas ter beschikking te stellen, waarvoor in de bonnenlijst van 16 December een extra bon wordt opgenomen. Desgewenst kan men op deze bon 125 gram korstloze kaas betrekken. Gevallen in Indonesië De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. J M Emonts. afkomstig uit Neer (L.). Ge sneuveld 27 Nov. 1948. Sold. le kl. E W Molenaar, afkomstig uit 't Gra- venhage. Gesneuveld 27 Nov. 1948 Sold. G. Rijsdijk, afkomstig uit Heer- jansdam B 46. Gesneuveld 24 Nov 1948 Koninklijk Ned. Ind. Leger: Man sold. 2e kl. Indië A. Lantang. afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 16 Nov. 1948 Man. sergt. 2e kl. Indië A W Kilapong. afkomstig uit Indonesië. Overleden op 18 Nov. 1948 ten gevolge van oorlogs verwonding. Koninklijke Marine: heeft in de af gelopen week geen verliezen gerap porteerd. den de 31-jarige J. C. V., die al onge veer 7 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, de 32-jarige F. H. E., die ook meermalen met de politie en de justitie in aanraking is geweest, de 19-jarige A. P. K., een zwarthan delaar, de 35-jarige A. C. C. van de M., eveneens een zwarthandelaar en de 45jarige F. P. M. Voorts de 31- jarige I. C. D., die reeds voor een an der delict in het Huis van Bewaring was opgesloten. Van voormelde perso nen, die- allen te Den Haag wonen, bevindt zich thans nog een vijftal in het Huis van Bewaring. Enige duizen den valse 10, 20 en 50 dollarbiljetten vielen in handen van de politie. Incident in Italiaanse Kamer In de Italiaanse kamer van afgevaar digden werd Vrijdagavond het debat over de buitenlandse politiek ver daagd, nadat de communistische afge vaardigde Pajetta naar de regerings- banken was gesneld en verschillende Italiaanse ministers, onder wie graaf Sforza, de minister van buitenlandse zaken, landverraders had genoemd. Monteurs kregen kokende olie over het lichaam Donderdagmiddag waren drie ver warmingsmonteurs bezig met het aan leggen van een centrale verwarmings installatie op een bij de werf de Bies- bosch te Dordrecht in aanbouw zijnd tankschip. Plotseling sloeg een oliere servoir uit elkaar, met als gevolg, dat de monteurs kokende olie over het lichaam kregen. De 22-jarige F. Zoek sprong over boord, doch was zo zwaar gewond, dat zijn toestand zeer ernstig is. De 30-jarige C. van Dijk, werd dood van het schip gehaald. De 30-jarige W Poly was zeer zwaar gewond en is la ter op de avond in het ziekenhuis over leden. CR IS HELAAS aanleiding om te geloven, dat de regering met haar politiek jegens Djokja die thans onmiskenbaar in het stadium van „de laatste poging" is gekomen door de republikeinen en de com missie voor goede diensten in een doodlopend slop is gemanoeuvreerd. De ministers komen terug naar Nederland voor nader overleg en dat heeft zowel te Batavia als hier te lande in niet geringe mate het gevoel van onbehaaglijkheid versterkt, dat de laatste dagen in welingelichte kringen om meer dan één reden vrjj algemeen aanwezig was. Om meer dan één reden. Het incident te Kalioerang, waar de republikeinen eisten, dat de Neder landse vlag werd neergehaald van het tweede helft meer volgen zal. De repu bliek wenst geen overdracht van be voegdheden aan de interim-regering; zij wil alleen-heerschappij. De repu bliek maakt ook thans nog bezwaar te gen bevoegdheden van de hoge verte genwoordiger der Kroon in de interim- periode. De republiek wenst een privé- leger in het hart van Java onder haar souverein gezag. En dat alles, terwijl de Nederlandse regering in antwoord op de klakkeloze beschuldiging van de commissie voor goede diensten moet vaststellen, dat het aantal bestandsschendingen van re publikeinse zijde toeneemt. Dat minis ter Stikker een paar weken geleden precies het tegenovergestelde betoogde behoort tot de dingen, die vroeger een portefeuille-wisseling zouden hebben vliegtuig, waarmede de Nederlandse betekend, maar die in d. wonderlijke pfnnr trOM rf*\Tn/lAnAninnhA r\n 1, r i r, Ir r\ I BURGEMEESTER ERNSTIG GEWOND BIJ AUTO-ONGEVAL De burgemeester van de gemeente Duiven, de heer W. J. A. F. R. van den Clooster baron Sloet tot Everlo heeft te Leersum een ernstig auto-ongeval gehad, vermoedelijk doordat zijn auto slipte. De burgemeester chauffeerde zelf. De auto kwam tegen een ijzeren paal langs de weg terecht. De burge meester werd uit de auto geslingerd en is in zorgwekkende toestand opge nomen in 't ziekenhuis te Amerongen yiJFENVEERTIG JAAR is de Pa- rijzenaar Bernard Labarre we duwnaar geweest. En nou ging het hem eindelijk vervelen. Juist op zijn 96 ste verjaardag trad hij in het hu welijk met de 63-jarige Anna Farbes, die hoopvol glimlachte toen de amb tenaar van de burgerlijke stand haar nog vele gelukkige jaren toewenste aan de zijde van haar vitale echtge noot. Ja, zei Bernard, het heeft lang geduurd eer ik toehapte, want in deze verwarde dagen weet een mens niet wat hij aan zijn snoer krijgt. Dat wist ook de inwoner van Mtinchen niet, die een expert is op het met leugens bezaaide terrein van het vissen. Maar hij kreeg binnen een paar 'ur 250 kg riviervis in z'n emmertje, door een stroom van 250 volt door stromend wa ter te jagen. Da's een kilo per volt en dat mag niet duur heten. Duurder was de partij morfine, die de New- Yorkse pliesie weghaalde uit de ge heime bergplaats van twee gentleri)en- die er op Broadway in handelden. Het klussie heeft een waarde van 750.000 dollar. Italië zal „David". het beeldhouwerk van Michelangelo aan Amerika uitlenen. David wordt met een torpedojager naar de overkant ge bracht. Het schip heet Goliath. JTR ZIJN IN deze barre wereld volgens de jongste statistiek, op het ogenblik 947.000 katholieke pries ters. In Landsberg zijn Areer vier Duitse beulen opgehangen; in de laat ste twee maanden vonden daar reeds 91 oorlogsmisdadigers de dood. Te Istanboel werd gemeld dat de 21 ver miste leden van het Turkse kolen- schip „Sinop" dat m de Zwarts Zee delegatie arriveerde en het feit, dat de Nederlanders, die eis voetstoots in willigden, mag dan al vergoelijkend als „niet van politieke betekenis" worden gekenschetst wij achten het dan toch positief van morele betekenis. Doch er is meer. Dat van republi keinse zijde juist vóór het begin van ue jongste onderhandelingen op inter nationaal niveau een poging werd ge daan tot het scheppen van nieuwe ver wikkelingen moge anderzijds moreel moeilijk te waarderen zijn, van poli tieke betekenis is het stellig. Dat Amerika en Australië via de commissie voor goede diensten aan de Veiligheidsraad een rapport voorleg gen waarin Nederland vrijwel onom wonden volkomen ten onrechte aan sprakelijk wordt gesteld voor de ar moe en de chaos in de republiek (die tweemaal een Nederlands aanbod tot het leveren van voorraden afsloeg!) is van nog groter politiek belang. Dat juist vóór de aanvang der thans afgebroken besprekingen in Djokja de republikeinse minister van financiën uit Amerika terugkeerde ha het teke nen van een overeenkomst met de groot-kapitalistische onderneming van Fox sluit daar onmiddellijk bij aan. Dat de Amerikaanse gedelegeerde ;n de commissie voor goede diensten Cochran, volgens het republikeinse blad Nasional, binnen enige dagen naar Djokja zal vliegen voor het voeren van besprekingen, is ook niet zonder bete kenis. Dat Soekarno juist thans zijn perfecte propaganda in de deelstaten versterkt door het zenden van een good-will missie naar Oost-Indonesië. sluit daarbii weer treffend aan. En dat de Nasional gisteren reeds schreef over de „mislukking" van de bespre kingen met de Nederlanders past al evenzeer wonderwel in deze keten van kenmerkende gebeurtenissen. \yiJ MOETEN hoogstwaarschijnlijk alle nog restende illusies over de aanwezigheid van een redelijke bereid heid tot onderhandelen in Djokja laten varen. Wij moeten, zi; het met diep Ir (wezen, constateren dat de eerste helft van de „laatste poging" met een zodanig echec voor Nederland is ge ëindigd, dat er Waarschijnlijk geen schipbreuk had geleden zijn terugge- \onden. Speciale weer-vliegtuigen zul len voortaan elke dag gedurende zes uur in de luchtbrugroute op Berlijn een nieuwe Brits-Amerikaanse mete orologische dienst doen functioneren. De Beierse politieautoriteiten hebben bekend gemaakt dat de Sovjet-russi- sche autoriteiten in twee steden aan de grens de avondklok hebben inge steld en een „Niemandsland" langs de gehele grens hebben afgekondigd in verband met incidenten, waarbij ge schoten werd en vier leden van de po litie der Sovjet-zone werden gedood. £)E LAATSTE DAGEN is in Rome melding gemaakt van 67.000 ge vallen van influenza; deze influenza- epidemie viel samen met de daling van de temperatuur tot het vriespunt. Een geheel uit blanken bestaande jury. welke zitting hield te Wetumpka. in de staat Alabama. veroordeelde een blanke, wegens gewelddadige schaking van een jonge negerin, tot een gevan genisstraf van 45 jaar. Om het af te leren. Een voor de Britse vloot onder de naam van „Terrible" gebouwd licht vliegdekschip zal aan de Australische marine worden overgedragen en worN den herdoopt in „Sydney". Britse mili taire politie heeft te Wolfsburg een kamp met Joegoslavische „verplaatste personen" bezet, nadat een schietpartij had plaats gevonden tussen „verplaat ste personen" en leden der Duitse po litie waarbij twee ..verplaatste perso nen" en twee leden der politie werden gewond. De Duitse politie moest onder toezicht van de Britse kampcomman dant een onderzoek instellen naar de aanwezigheid van voor de zwarte markt bestemd* goederen. sfeer van onze Indonesische politiek al evenmin geteld worden als het op re publikeins bevel neerhalen van een Nederlandse vlag van een Nederlands vliegtuig dat Nederlandse ministers vervoert. Zover is het thans gekomen. En nog in dit hachelijk tijdsgewricht zijn er kranten in Nederland, die de regering bezweren om toch vooral geen vuist te tonen, omdat Nederland daar door in het buitenland aan respect zou inboeten. Heeft Nederland, na het goedsmoeds incasseren van zoveel kaakslagen, in het buitenland nog res pect te bliezen? ^OG GEEN MAAND geleden hebben wij met ernst het beproeven van een laatste mogelijkheid tot overleg met Djokja bepleit. Wij hebben on.?, met afwijzing van alle reactionaire be weringen, die immers zinloos zijn in het aangezicht van de internationale situatie, geplaatst achter de eerlijke in spanning van de regering om een rede lijke overeenkomst met Hatta te berei ken. En wij achten het tragischer dan ooit, dat het daartoe naar alle waar schijnlijkheid niet zal kunnen komen. Wij hebben een open oog voor de be perkingen, die de nieuwe internationale samenleving aan de souvereiniteit aller landen behoort op te leggen, doch wij accepteren niet, dat van „kleine naties" zulk een offer wordt gevraagd ten bate var de „grote naties". Wij erkennen, respecteren en waar deren de gezonde vrijheidszin van de volkeren van Indonesië. Wij stellen ons op de basis van de befaamde konink lijke rede, van de gewijzigde Grondwet en van de progressieve Staatsontwikke. hng, die daaraan ten grondslag ligt. Maar dat impliceert niet en nooit, dat wij Indonesië willen zien opgeofferd aar. machtsusurpatie, van welke zijde ook, of aan de uitbuitingseconomie van het buitenlandse groot-kapitaal. Onze regering staat voor een bitter- ernstig alternatief. Maar als Djokja, na drie jaar praten, met geen mogelijkheid te bewegen is tot het aangaan van een op wederzijdse goede trouw gegrond veste overeenkomst, dan mag verder praten overbodig worden geacht. Dan is het tijd om te zeggen: Tot hiertoe gaan wo en niet verder! De politieke commissie der V. N. heeft gisteren haar pogingen opgege ven speciale instructies op te stellen voor de toekomst van Palestina. Op voorstel van de Amerikaanse af gevaardigde besloot de commissie een verzoeningscommissie naar Palestina te zenden zonder een welomlijnd plan voor een Arabisch-Joodse overeen komst doch met een ruim mandaat om tot overeenstemming te komen. Het plan werd met 42 tegen 2 stemmen en 12 onthoudingen aangenomen. Alle tot nog toe gedane voorstellen zijn hier mee vervallen, aldus Reuter. Vooraf had John Hood (Australië) voorgesteld een subcommissie te vor men ,die de tekst zou opstellen van instructies aan de verzoeningscommis sie. De Sovjet-Unie en de V.S. verzet ten zich hiertegen. Rusk (V.S.) stelde voor de verzoeningscommissie minder speciale instructies te geven en daar toe in de Britse resolutie de volgende zinsnede in te voegen, die naar hij hoopte, voor allen aanvaardbaar zou zijn: De verzoeningscommissie krijgt de opdracht de betrokken regeringen en autoriteiten bij te staan, opdat een uiteindelijke regeling van alle hangen de Kwesties tussen beide partijen wordt verkregen". Ondanks heftige Britse tegenweer verwierp de commissie met 26 tegen 18 stemmen en 12 onthoudingen het van Graaf Bernadotte stammende voorstel, de Arabische gedeelten van Palestina in Transjordanië op te nemen. POLITIE-AGENTEN HIELPEN SMOKKELAAR. De hoofdstedelijke politie heeft een 28-jarige Nederlandse matroos aange houden, toen zijn schip de haven van Amsterdam binnenvoer, wegens smok kel van sigaretten. Hij werkte daarbij samen met twee agenten van politie, die hem hielpen de smokkelwaar aan land te brengen. De interne controle van het politie corps had hen reeds op 24 November gearresteerd, waarna deze zaak aan het licht ia gekomen. Tegen stemden o.m. de 6 Oost-Euro- pese landen en de Arabische staten, alsmede Turkije, Iran, Irak en Afgha nistan, verschillende Zuid-Amerikaan se staten. Australië, India, Pakistan en Birma. Aan minister Spitzen werd na afloop der persexcursie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat de vraag gesteld of hij het niet funest achtte, dat dcor uitstel van de verdere inpoldering van het IJselmeer 't cultuurtechnisch apparaat na beëirvliging van de Noord oostpolder werkloos zal worden en uit eenvallen. De minister heeft deze vraag laten beantwoorden door dr. ir. S. Smeding, directeur van de Wieringermeer Noordoostpolder, wien deze vraag uit het hart gegrepen was. Hjj gaf hier zijn persoonlijke mening weer en drukte de hoop uit, dat men spoedig verder zou kunnen gaan met de inpoldering van het IJscUnecr. Hij vreesde, dat als er een hiaat zou ont staan in de tijd tussen het werk aan de twee polders, de dienst dan geen em plooi heeft en uiteen zal vallen. Wel zijn er kleinere werken, die aangepakt zouden kunnen worden, maar daarvoor is het tegenwoordige apparaat te groot. Een en ander zou zeer te betreuren zijn. Ons land heeft dringend meer land nodig. Hij hoopte, dat de omstan digheden het mogelijk zouden maken, om de plannen voor de zuidelijke polders uit te voeren. Zestien doden bij spoorweg ramp Op het station Falkensee in de Sov jetzone, ruim 1y, kilometer ten Wes ten van Berlijn, zijn twee personen treinen op elkaar gelopen. Volgens DPD brak onder de passagiers een pa niek uit. Duisternis belemmerde de reddingswerkzaamheden. Vijftien per sonen werden gedood en 30 ernstig gewond.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1