Pluim op de hoed van onze regering „Emmaüsgangers" een echte Van Meegeren Felle debatten rond begroting 49 in de Raad van Anna Paulowna NOODLOT Hoe een Belg onze landbouw ziet Nederlandse en Belgische boeren moeten samenwerken Scheepvaartberichten Het eindloos pleit dergenen die het weten Vandaag is 't woord aan prof. Coremans Nieuwe 'avonturen van Pim, Pam en Pom Het Radioprogramma Verplicht sneeuwruimen werd aangenomen AAR. (Van onze speciale verslaggever). Het was van de leiding van de Volkshogeschool te Bergen goed gezien cm op de landbouwdagen, welke In het OtJde Hof werden gehouden onder motto: „De Nederlandse boer en het buitenland", een Belgische deskundige tot een uiteenzetting uit te nodigen en wat voor een! Hoe langer de heer I.. van Hove uit de polder Zandvliet ten Noorden van Antwerpen sprak, hoe meer de dert.g jonge boeren uit Holland, Friesland en Groningen verbaasd stonden over de enorme kennis, die deze Belg bleek te bezitten over de his torie en de huidige stand van zaken in agrarisch Nederland. Zelfs van vele details bleek hij beter op de hoogte dan aanwezige ingewijden zelf. Wanneer men een vergelijking trekt tossen de Nederlandse landbouw en die in de omringende landen, dan krijgt men reeds bij eerste beschouwing een goede indruk en wordt bewonde. ring gewekt voor dat wat de Neder landse boer heeft weten te bereiken Wat ons Belgen in de eerste plaats treft is de grote verscheidenheid van de Nederlandse landbouw. Door net grote verschil in grondsoorten en het gematigde en dus gunstige klimaat kunnen in uw land een zeer groot aan tal gewassen geteeld worden. Er wordt haast niets in Europa geteeld, dat U riet teelt. Grote bewondering heeft men ook voor de grondaanwinst, waar voor in Nederland in de Zuiderzeepol ders zo hard wordt gewerkt. Daar is men in België jaloers op, want ook daar is de landhonger onder de jonge boe ren groot en de grondschaarste even zeer. Ik bezocht vorige zomer de Noordoostpolder. Met welk een enthou siasme wordt daar van hoog tot laag gewerkt. Wat daar gerealiseerd wordt, is ruim gezien en gedacht. Het Neder landse genie heeft zich op dit terrein als geen ander op de .eerste plaats ge zet. Wat ons Belgen ook treft is de har monie in het Nederlandse landschap. Ik weet niet of u daar een zekere re geling voor hebt, maar uw boerderijen passen zich overal bij de omgeving aan. Zij storen niet. Elke streek heeft zijn eigen type: het Friese, het Frankische, het Saksische. Ook de nieuwbouw be houdt naast de moderne inrichting, het juiste exterieur. Dat is in België dik wijls anders. In het prachtige heuvel land kan men dicht bij de oude boer derij van het Romeinse villatype (denk ook aan Z.-Limburg) een stuk storend en heel uit toon vallend nieuwbouw aantreffen. Dat is afschuwelijk Veredeld vee een schone parel. Vorig jaar bezocht ik met veertig Belgische boeren de grote tentoonstel ling te Leeuwarden. Het rundvee trof hen daar het meest. Zij waren bij de keuringen gewoon niet weg te slaan. Als men dat veredelde vee in zulk een groot aantal bij elkaar ziet, gaat er een grote indruk van uit. Ik zag vele ras sen, maar zo in vorm, zo zuiver door gefokt als het zwartbonte Neder landse vee zagen wij zelden. Voor onze varkensstapel haalden wij het fokma- triaal uit Nederland. Het roodbonte vee in België werd door dat uit het Rijn- en Maasland verbeterd. Wij ko men bij U een goede stier halen, maar dan wel in ruil voor onze fokhengsten. En inderdaad, de Belgische paarden fokkerij mag er zijn. Uw veefokkerij, aldus de heer van Hove, mag worden gezien als een der schoonste parels van het Nederlandse kunnen. Ook uw zuivelindustrie heeft onze volle bewondering. Uw ingenieurs zijn soms bang, dat Nederland van zijn plaats zal worden verdrongen, maar als dat zo is, staat het er met Belg»* wel heel slecht voor. Onze producten zijn minder, maar men hoopt door betere aanpak de achterstand te kun nen inhalen. Hoe werd dat alles bereikt? Nederland staat in verschillende op zichten op agrarisch gebied in de wereld aan de spits. Als wij ons dan afvragen, hoe dat bereikt is kunnen worden, zien wij daarvan verschillen de oorzaken. Deze zijn de prestaties van de wetenschap (research), het verzorgde onderwijs en de goede voor lichting. Vijftig jaar geleden was het wetenschappelijk onderzoek niet zo groot in uw land, men profiteerde van de resultaten der Duitse onderzoekin gen; nu sinds dertig doet men het zelf. Ik ken geen enkel land, waar naar verhouding meer laboratoria zijn met ze'n keur van mensen als Nederland. Eelgië heeft drie landbouwhogescho len, U een. Maar deze concentratie moet beter werken. Wageningen levert voor de praktijk meer geschikte men sen. Onze wetenschapsmensen zitten meer in een ivoren toren. Een prachtige instelling zijn uw voorlichtingsdiensten op dit terrein U heeft 17 tuinbouwconsulentschap- pen, wij acht. Elk van die consulent schappen beschikt over veel perso neel, bibliotheek, proeftuin, labora torium, etc. In België zit op zulk een consulentschap slechts één man. U bent daardoor sterk bevoordeeld. Veel bewondering had de heer van Hove ook voor onze coöperaties. In Nederland 180, in België zestien coöp. tuinbouwveilingen. U kunt nauwelijks beseffen, wat dit voor uw boeren be tekent. Geen zorgen voor handel, het zoeken van markten en het verzenden der producten. Hij kan zijn volle zorg azn de teelt besteden. Wij zijn jaloers. Ik spreek dikwijls met Nederlandse boeren. Zij mopperen graag op de be moeiingen van Den Haag. Wij Belgen zijn vrjj, maar ook dat is niet alles. Als men wist, hoe het bij ons is, zoudt u niet jaloers zijn op ons. Wij zijn het op U. Onze overheid heeft zich niet met ons bemoeit en ons aan ons lot overge laten. Geen steun, geen r'i htlijnen, geen voorlichting, slechts een enkele lanil- bouwattaché. Uw overheid verdient een grote pluim, u moogt haar dankbaar zijn. Men heeft dikwijls een verkeerde voorstelling van de middelen van be staan in België. Zeker het is een in dustrieland, maar minstens 40 pet. van de bevolking trekt zijn inkomsten üit agrarische bronnen. Het "is echter zo, dat de macht in België berustte bij de industriëlen. De Belgische landbouwers zijn steeds in een hoekje gedrukt. En nu willen wij U waarschuwen. Als straks de economische unie van de Benelux tot stand komt, dient U Ne derlandse boer op uw hoede te zijn. Ook in Nederland groeit de industrie en zijn er zekere belangen, die ook agrarisch Nederland zullen gaan be dreigen. Straks zullen de Nederlandse en de Belgische boeren moeten samen werken om eensgezind hun belangen te verdedigen! De toekomstige unie deed de heer Van Hove nog enkele vragen in het midden brengen. De economie in Bel gië is niet zo aan banden gelegd, u hebt geleide economie. Hoe zal dat siraks gaan? Wij hebben geen steun, gij wel. Gij zit met het rendabel ma ken van de kleine bedrijven. Ook bij ons ligt dat probleem en wij zien be langstellend uit hoe gij dat wilt oplos sen. Ook wij zitten met een overschot aan boerenjeugd. Waar gaat dat heen? Met deze vragen en de waarschu wing, dat de economische unie met België en Luxemburg wel degelijk en zeer nauwgezet moet worden voorbe reid, wil zij ♦igen, beëindigde de heer Van Hove zijn toespraak. Zijn lof voor onze landbouw was verdiend. Wakende moet men echter blijven, want er dreigen ook vele ge varen! Daarover een volgende keer. Unac blijft nog een jaar D° algemene vergadering vafl de V.N. heeft Donderdag haar goedkeu ring gehecht aan de beslissing van de commissie voor sociale aangelegen heden de Unac nog een jaar »e laten doorwerken. Nederland onthield zich van stemming, ofschoon het, zoals mej. Klompé in de commissie verklaard heeft, verlenging van het werk van de Unac „van ganser harte ondersteunt". Het bezwaar van Nederlandse zijde is echter, dat de commissie, op Ameri kaans voorstel, besloten heeft alle op brengsten van inzamelingen aan het V.N.-kinderfonds te geven. Nederland verklaarde zich hier 'togen, met het oog op het dollartekort van verschil lende landen. Verder kon Nederland niet accoord gaan met het geheel onder het toezicht van het V.N.-kinderfonds plaatsen van de Unac. BERLIJN SE GEMEENTEREINIGING GESPLITST De Berlijnse gemeentereiniging is thans gesplitst in een afzonderlijke westelijke en een oostelijke dienst. De dienst in de Sovjet-sector zal staan onder leiding van Otto Thiel, in de westelijke sectoren onder Gustav Erdmann, die ook hoofd van de dienst was onder het onverdeelde gemeente bestuur. BELCHER ZAL AFTREDEN. De raadsman van John Belcher, par lementair secretaris bij het Britse de partement va» Handel, heeft aan de gerechtelijke autoriteiten, die bezig zijn met een onderzoek naar aanlei ding van de beschuldigingen van cor ruptie op regeringsbureaux, medege deeld, dat Belcher na zijn verhoor zijn functie zal neerleggen. Almdijk, 1-1 van New Orleans naar Ha vanna, Londen. Antwerpen en Botterdam; Cistula, 8-12 van Balik Papan te Singapore; Duivendijk, Vancouver—R'dam, 10-12 ta Antwerpen verwacht; Crinna 7-12 van Ta- rakan naar Singapore; Esso Rotterdam, 8-12 van Havre naar de Perzische Golf; Fries land, Java—Rotterdam, 8-12 5,40 uur van Suez; Jobshaven, 8-12 van La Goulette naar Amsterdam; Kertosono, Rotterdam-Java, 8-12 12 uur te Belawan; Klipfontein, 9-12 van Las Palmas te Kaapstad verwacht; Poelau Laut, A'dam-Java 8-12 van Ge nua; Pr Frederlk Hendrik, MontrealAnt werpen, 8-12 420 mijl West v d Scilles; Pr Maurits, Montreal—Antwerpen, pass 8-12 Scillies; Pr Willem 8, Montreal—Antwer pen, pass 7-12 Fatherpolnt; Salawati, 9-12 v Port Swettenham te Batavia; Sibajak, Batavia—Rotterdam, pass 8-12 Foint de Galle; Stad Alkmaar, Melilla—Vlaardlngen, pass 8-12 Gibraltar; Ternate, 8-12 van Gdy- nia naar Rotterdam; Waterman, Rotter dam—Java, pass 8-12 Algiers; Weltevreden, 9-12 van Makassar te Soerabaya; Willem Ruys, Rotterdam—Batavia pass 9-12 4 uur Gibraltar Boschfontein Amsterdam-Mombassa, passeerde 8 Dec Kaap Guardafui Bos koop, 7 Dec van Tocopllla naar Cristo- bal Jacob Cats, 9 Dec van Amsterdam te Norfolk Radja, 9 Dec van Tacoma te Sanpedro Waterman Rotterdam— Batavia, passeerde 9 Dec Kaap Bon Aalsdijk, 8 Dec van Havanna te Corpus Christi Abbedijk, 8 Dec van New Or leans te Antwerpen en 10 Dec te Rotter dam verwacht Albireo Buenos Aires- Rotterdam, passeerde 6 Dec St Vincent Alcyone Rotterdam-Buenos Aires, passeerde 4 Dec Madeira Aldabi, 8 Dec van Rotterdam te Buenos Aires Andijk, 8 Dec van Tampico te Veracruz Arendsdijk, 7 Dec n m van New York naar Antwerpen en Rotterdam Kern land, 8 Dec van Amsterdam te Buenos Aires Nederland (T), 7 Dec van Ras Tanura te Suez Westerdam, 9 Dec van Rotterdam via Antwerpen naar New York Woensdrecht (t), 9 Dec van Grangemouth naar Texas City Binnenkort zal van de hand van één der deskundigen in het Van Meegeren- proces, prof. dr. P. Coremans uit Brus sel, een volledig verslag verschijnen over het in 1946 voor de justitie ver richte onderzoek. De twijfel, die nog mocht bestaan ten aanzien van moder niteit van de „Vermeer" van Van Mee geren, zal naar de conservator van het Rijksmuseum te Amsterdam, dr. A. van Schcndel, vertelde, geheel worden op geheven. Prof. Coremans zal iri dit rapport met een groot aantal bewijzen aantonen, dat de doeken inderdaad door Van Meegeren zijn geschilderd. De op vatting van de Belgische kunstexpert De C'oen, dat de Emmaüsgangers" toch een echte „Vermeer" is, berust, volgens dr. Van Schendel op een onjuist in zicht. De heer De Coen zou. aldus deze zegsman, in September hebben gezegd, dat hij kon bewijzen, dat ook Van Mee- geren's „Laatste Avondmaal" een echte Vermeer was. Van deze opvatting moest hij terugkomen toén een simpele foto het onweerlegbaar bewijs bracht dat Het Laatste Avondmaal" tussen 1940 en 1942 geschilderd was over een jachttafereel van de 17de eeuwse schil der Abraham Hondius. Han van Mee- 57. Ja, ja, nu moeten de padvinders nog een clubhuis zien te vinden. Hei is alweer Wetsnavel, die uitkomst brengt. De volgende dag. terwijl Pin: de nieuwe leden in een groot boek in schrijft, komt hij met een opgewonden vleugelslag aanvliegen. „Jongens", ioept hij al van ver. „Ik heb het ge vonden. Ik heb het gevonden". t 58. „Gevonden? Wat heb je gevon den", vraagt Pam. „Ik wist niet eens dat je iets verloren had!" „Ach dom kop. dat bedoel ik helemaal niet", roept Wetsnavel. „Ik hebik heb ons clubhuis gevonden!" eindigt hij dan trcts. Iedereen staart hem niet begrij pend aan. „Clubhuis gevonden? Waar? Waar"? roepen ze dan allen eensklaps door elkaar. geren, had dit doek op 29 Mei 1940 in een Amsterdamse kunsthandel gekocht. De vondst bevestigde volkomen de re sultaten van het physische en chemisch onderzoek. Ook van andere zijde zullen in de naaste toekomst bewijzen worden aan gevoerd voor de echtheid van Van Meegerens „Emmaüsgangers". De Amersfoortse schilder C. J. Snoeijer- bosch, een vriend van Van Meegeren, vertélde, dat hij geruime tijd de samen stelling van verven heeft bestudeerd. Hij zou in staat zijn volkomen afdoende te bewijzen dat de Emmaüsgangers in derdaad doör Van Meegeren zijn ge schilderd. programma voor Vrijdagavond en voor Zaterdag HILVERSUM 1, 301 Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA 6,15 De VARA felici teert 6,30 Voor de strijdkrachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Kwartet Jan Corduwener VPRO 7,30 „Nederi en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 Sonate 8,30 „Midden in ac wereld" 8,55 Zo juist verschenen VARA 5,00 Men vraagt en wij draaien 9,30 Kermis der ijdelheid 10,00 Buitenlands weekover zicht 10,15 Swing and sweet VPRO 10,40 „Vandaag" 10,45 Avondwijding VARA 11,10 Rotterdams Phil Harm Orkest HILVERSUM II, 415 Nieuwsberichten om 7 8 en 11 uur KRO 8,00 Xavier Cugat en zijn orkest 6,30 Van troubadours tOj mo derne liederen 7,15 Appèl voor de ex-poll- ticke gevangenen 7,30 Brabants halfuur 8,05 De gewone, man 8,12 Vioolrecigl 8,35 De tien geboden 9,30 Het omroeporkest 10,37 Actualiteiten; 10,45 Avondgebed 11,15 Disco variëteiten HILVERSUM I, 301 Nieuwsberichten om 7 8, 6, 8 en 11 uur VARA 8,18 Lichte mor genklanken 1,00 Voor de st> ijdkrachlen 1,30 Malando 4,15 USA Cabaret 5.00 Vrolijke klanken 6,15 West-Europees commentaar 6,30 Voor de strijdkrachten 7,00 Artistieke staalkaart VPRO 7,30 Een huis aan de Rijn 7,45 Uitzending voer de Nederlanders Ui Duitsland VARA 8,05 Dingen van de dag 8,15 Promenade orkest 9,00 Socialistische commentaar 9,15 De winkel van Sinkel 10,00 Vindobona schrammel'n 10,25 De mens en zijn liefhebberijen 10,40 Accordeola 11,15 Dansmuziek HILVERSUM II, 415 Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO 8,15 Pluk de dag 10,15 Duzlek houdt fit 12,33 Amusements orkest 1,25 KRO amusementorkest verv 2.20 Engelse les 3,30 van Jack Hilton naar Harry James 6,00 Lof uit Keulen 6,45 Volksliederen kwartet 7,15 G Jansen en zijn solisten 7,50 School en radio 8,05 De gewone man 8,12 Gr pi 8,20 Lichtbaken 8,50 Een plaat uit vele duizenden 9,00 Negen heit de klok 9,45 „Wie neemt de hand schoen op"? lo Weekeind Serenade 10,30 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Utrechts Stedelijk Orkest De raadsvergadering van de gemeente Anna Paulowna, Woensdagmiddag gehouden, was weer een, waar het er af en toe warm toeging. De CPN-er Glim deelde als vanouds rake klappen uit, zij het mondeling. Dit hield echter in, dat h(j ze zo af en toe nog feller ontving. Voornamelijk speelden deze debat ten zich af rond de behandeling van de gemeente- en bedrijfsbegTOtingen; al thans bij het festijn der algemene beschouwingen vooraf! Overigens ziet de begroting voor 1949 er niet gek uit: een post onvoorzien van 8002,99. De begro ting voor het grondbedrijf sloot precies, maar het reservefonds is thans 2291,29 groot. 1947 is voor de gemeente ook niet slecht geweest; de gewone dienst sloot met een voordelig saldo van 27.425,(21. Het begon kalm Burgemeester Mijnlieff kon een vol tallige raad het welkom toeroepen. Hij deelde eerst mede, dat dit jaar weer een intensieve rattenbestrijding zal worden gehouden, waarbij op de vrij willige medewerking van de burgers wordt gerekend. De gemeente zal gra tis de bestrijdingsmiddelen verstrek ken. „Soli Deo Gloria" werd ter gele genheid van haar 25-jarig bestaan met een geschenk van 25.bedacht. Het Burgerlijk College van Wijkvoogden werd weer voltallig door de herverkie zing van de heren Op 't Veld en K. Kaan, en door het benoemen van de heer A. Meyer en de heer Muntjewerf als plaatsvervanger. B. en W. werden vervolgens gemachtigd het overtollige kasgeld tot een maximum van 100.000 rentegevend te beleggen. B. en W. hadden 'n wijziging van de verordening op de woonruimte in elkaar gezet, maar mr. Jonker ook, zij het iets an ders. De laatste ging daarbij van de stelregel uit, dat niet B. en W., maar de raad dient aan te geven, welke le den zitting zullen nemen. Een en an der had tengevolge, dat mr. Jonkers plannetje werd ingelast. De vorde ringscommissie bestaat thans uit de he ren J. Hooymeijer, voorzitter en H. Op 't Veld, H. Strooper, T. van Dijk en C. Keyzer, leden. De toewijzingscommis sie telt de volgende leden: wethouder Dekker, voorzitter, en J. Hooymeijer, H. Op 't Veld, H. Strooper en T. van Dijk, leden. Aan de heer C. Kaan werd crediet verleend voor het voor eigen rekening bouwen van een woonhuis aan de Raadhuisstraat. „Muzikaal" praatje De subsidie-aanvrage van de mu ziekvereniging Concordia was voor B. en W, aanleiding voor te stellen ook „Soli Deo Gloria" zulk een subsidie te geven. De heer Kloosterman (KVP) betoogde, dat de corpsen meer bij een flinke schenking ineens zouden gebaat zijn. Enkele raadsleden vielen hem bij. Mr. Jonker spra! als voorzitter van de Polderse Gemeenschap waarderende woorden over de corpsen, maar wenste de verenigingen een jaarlijkse subsidie var 100.te geven. Dit voorstel werd aangenomen, zo ook het voorstel tot het heffen van legesgelden op me dedelingen van de secretarie. Op grenzen van vrijheid De heer Kloosterman meende, dat de voorgestelde „sneeuwruim-verorde ning" de persoonlijke vrijheid teveel beknotte. Ook achtte hij de leeftijds grens van 60 jaar te hoog en wilde die teruggebracht zien op 55. De heer Jon ker was ook niet geestdriftig over deze verordening, maar zeide, dat wan neer de gemeenschap in gevaar is iedereen moet helpen; óók ten koste van de particuliere vrijheid. t De heer Glim zou er alleen voor zijn, wanneer de arbeiders bij het sneeuwruimen een vergoeding zouden krijgen, hoewel hem werd gezegd, dat jde arbeiders juist hun loon doorbe taald krijgen of voortzetting van de uitkering uit de overbruggingsteun. De heer Boere (AR) stelde voor de middenstanders vrij te stellen. Dit zal echter niet mogelijk zijn en B. en W. deden de toezegging de uitvoering van de verordening met soepelheid toe te1 passen. Bovendien zal doelmatig te werk worden gegaan en zullen mecha nische hulpmiddelen te baat worden genomen. De communisten stemden te gen. Het Historisch Genootschap Oud- Westfriesland zal een jubileumbijdrage van 50.ontvangen. Het vroeger van de heer C. Geerligs gekochte land zal voor 250.per ha, geploegd en wel, verhuurd worden aan D. J. Dekker. Ged. Staten hadden medegedeeld, de salaris-regeling voor de chauffeur werkman niet goed te keuren. De func tionaris zal zijn loon f 150.— ho- fer dan het toegestane toch behou- en. Daarna sprak de raad zich uit voor een hogere classificatie voor de secretaris en ontbond de gemeenschap pelijke regeling voor het toelaten van leerlingen op Alkmaarse scholen. Conform 't rapport van de heren Boere, Meyer en Strooper keurde de raad de gewone- en de kapitaalsrekening 1947 goed, alsook die van het Grondbedrijf en de Commissie van Wijkvoogden. De gewone dienst van de gemeentereke ning sloot met een batig saldo van 27.425,21. Voor do pas afgebouwde woningen zal een lening worden aan gegaan om de aflossing van het Rijks- voorschot mogelijk te maken. Juiste bedrag nog onbekend. Begrotings-debatten. Na de pauze werd begonnen met de diverse begrotingen nadat eerst de algemene beschouwingen los kwamen. De heer Glim (CPN) noemde het afzet ten van de heer Jellema als lid van de woningcommissie (zoals bekend ver oorzaakt door diens loslippigheid over ambtsgeheimen) niets anders dan anti- communisme. Mr. Jonker was aardig tevreden over de begroting, die een post van 10.0000.aangeeft voor het onderhoud der pilSerwegen. Hij was echter met zorg vervuld over de ge raamde opbrengst van de onderne mingsbelasting 39.000.gezien de slechte bedrijfsuitkomsten in 1948. Hiervoor diende mr. Jonker de heer Glim nog even op felle wijze van re pliek. De heer Boere hoopte, dat B. en W. de materiaalschaarste niet zouden gebruiken als argument om het bou wen van het badhuis te Breezand te stagneren. Twee en een half uur hadden de raadsleden nodig zich door de dorre cijfers te worstelen. Gelukkig brachten de politieke „gevechten" er wat va riatie in! De heer Kloosterman noem de een bedrag van 1500 aan reis- en verblijfkosten voor de burgemeester veel te hoog. Ook vond hij, dat de één rijksdaalder voor lidmaatschap van de vereniging van burgemeesters niet op de begroting thuishoorde. Iedereen betaalt toch zelf z'n contributie voor de vakorganisatie. Spr. wenste voorts een lichtpunt op de hoek Schorweg Molenvaart, nu voor straatverlichting ƒ1600.werd uitgetrokken. Burge meester Mijnlieff zeide toe, dat door lopend' naar uitbreiding hiervan zal worden gestreefd. Op instigatie van B. en W. werd onlangs een vaste tuinman voor plant- soenwerk aangesteld, in de overtui ging, dat dit goedkoper zou zijn. Maai de begroting bewijst het tegendeel 7076.hoger dan ooit tevoren. Toegelicht werd, dat ook de tuinen van burgemeester en schoolhoofden worden onderhouden. En de burge meester denkt er niet aan, zelf in de tuin te gaan staan De begroting wees een bedrag van 250.voor culturele doeleinden aan. Mr. Jonker wilde hier nog 500.bij doen. Hij wenste daarmede een toneel- keuring in te stellen en daarmede het amateurtoneel te verheffen. De heer Strooper wilde dit voorstel wel steunen, mits het geen verplicht lidmaatschap van de polderse ge meenschap met zich bracht. De raad verklaarde zich ermee accoord. De post 1300.voor de Alkmaarse armen raad werd teruggenomen, omdat deze kosten in geen verhouding staan met de verwachte baten. Daarna werd de begroting goedgekeurd met een reeds in de aanvang van dit verslag ver nielde post onvoorzien. Op een desbetreffende vraag kreeg de heer Kloosterman te horen, dat de rioleringsgoten voor Breezand nu- werkelijk-spoedig-komen. De heer Boere bepleitte echter tevergeefs nogmaals vrijstelling voor middenstanders van reinigings rechten. De -heer Raven wees op de gevaren aan de drukke Lagedijk, temeer, daal de ENKABE er nu een pakhuis heeft, waarvoor vele auto's staan gepar keerd. De heer Glim moest ten slotte nog een bittere pil slikken: gemeentelijke lokaliteiten zullen nooit meer beschik baar worden gesteld voor communis tische betogingen, daar is gebleken, det een zg. „filmvertoning" een poli tieke scholingsavond in Stalinistische zin was geworden. En daarmede kwam een einde aan deze bijna vier uur du rende raadsvergadering. 28 door i. Coppersimth '„Dat nad anders gemakkelijk genoeg kunnen gebeuren", viel Egilson in. „Hier in het Westen zijn er wel men- sen opgehangen, die minder op hun ge weten hadden. Waarom heb je je kop °P hol laten brengen door die heks? Overigens zal zij haar straf evenmin ontlopen". „Neen", riep Bianchi, „neen dat ver dient ze niet. Ik heb me het hoofd niet op hol laten brengen. Zij wist heus mets af van mijn plan om haar de schoenen te geven. Ofz0 g°e^ a^s niets. Luister, mijnheer Egilson, zo af en toe heeft een mens het nodig een an der mens gelukkig te maken. Heus. ik moet zo nu en dan mijn gevoel laten spreken, anders sterft dat uit en wordt ®en mens hard en bitter!" Egilson staarde na deze uitbarsting in de vuurgloed. ..Er zijn hier in het Wes ten", aldus merkte hij langzaam op, „mensen, die niet één, maar al vele winters moederziel alleen in een houten hut hebben doorgebracht, honger nj dend en des winters half bevriezend. Zij waren alleen met hun geweer, waarmede zij geen woord konden wis selen. Hoogstens zagen zij zo nu en dan een Indiaan met wie zij alleen door ge baren konden spreken, of zij liepen kans het leven bij zo'n ontmoeting in te schieten". Bianchi keek de farmer nadenkend aan. Op deze ernstige woorden wist hi) geen antwoord te vinden; ook een citaat schoot hem nu niet te binnen. Hi;. wenste mijlen verwijderd te zijn van de farmer, die zijn aanwezigheid vergeten scheen te zijn. Slechts het ge knetter van de houtblokken in de oven was te horen, en werd duidelijker, toen Egilson een brandend eind hout pakte om zijn pijp aan te steken cn dit daarna vieer tussen de blokken duwde. „Sta je daar nog?" vroeg hij, zich ineens omdraaiend, „maak dat je thuis komt en neem je heilig voor nooit in ;e leven meer gele schoenen te geven aan een vrouw...." Neen, noch Hussy, noch Egilson von- den gelegenheid om sheriff Flagler van de schoenen van Nancy op de hoogte te brengen. En ook de buffel werd niet geschoten. Dit laatste kwam niet door hel falen van de beide schutters, Hussy en Egilson. Het lag evenmin aan het feit, dat de buffels, waarvan zij de spo ren al ontdekt hadden, spoorloos uit de prairie waren verdwenen. Ofschoonde blanke jagers had den met hun geweren reeds een gru welijke slachting onder deze dieren aangericht. Zij moesfen vlees hebben om zich te voeden en leer, om zich tegen de koude te beschermen. De Indianen zagen met lede ogen hoe sterk -de eens zo grote kudden in aan tal afnamen, omdat de blanken andere jachtmethoden toepasten dan zij, die er alleen met pijl en boog gewapend op uit trokken wanneer de honger hen dreef. 0 Het enige wat de Indianen van de blanken kregen was „vuurwater", de lichaam en ziel verpestende alcohol. De blanken keken met minachting op de Indianen neer. „Rode honden", was het commentaar van de meesten, „prairie honden", aldus keten anderen zich over de Roodhuiden uit. Zo was datgene, wat onvermijdelijk moest komen, dan in aantocht. Hussy en Egilson waren de avond tevoren samen te paard er op uitgetrokken, in de hoop 's morgens bij het aanbreken van de dag op buffels te stuiten. Claire had de gehele nacht slecht ge slapen. Juist toen zij naast Nancy, cue reeds regelmatig ademde liggend de ogen wilde sluiten, had het snateren van een troep wilde ganzen, laag over hel huis vliegend, haar hevig doen schrikken; het \^as alsof zij onheil voor spelden en Claire kon de slaap niet meer vatten. En natuurlijk piekerde zij weer over de toekomst, over Gerard en tientallen andere dingen. Het was een verademing, toen zij het heel langzaam lichter zag worden en kon opstaan Voorzichtig stapte zij uit bed en keek uit het venster. Het beloofde een prach tige dag te worden. Eén lichte nevel lag nog over net land toen zij zacht het slaapkamerraam opende. Slaapdronken kwamen de sla ven uit hun hutten: de arbeid wachtte. Hilthy stond ook reeds in de deur van de kleine hut die hij en Weber toege wezen hadden gekregen. Weber liep al, met een bos stro over zijn schouder, naar de stallen. Achter zich hoorde zij Nancy uit bed stappen. Ja, ftet dagelijkse werk riep weer. „Ik ga het vuur aanmaken", riep Nancy opgewekt en even later waren zij en Claire al druk in de weer n;et het ontbijt. Egilson was nog steeds niet terug. „Zij hebben vast een buffel geschoten", meende Narcy „en als zij het vlees en de huid willen meenemen zal 't nog wel een paar uur duren eer zij thuis kemen!" Inderdaad het was al elf uur toen Egilson en Hussy kwamen aanrijden. Nancy holde de beide tmannen tege moet. uit de verte roepend of zij de beide horens kreeg. De mannen maakten echter een af wijzend gebaar, betraden zwijgend het huis. Claire zat aan tafel te naaien. Zij zag dat Eglison zijn geweer zorgvuldig in een hoek van de kamer plaatste. „Er moet onmiddellijk een bode naar het fert gaan", zei hij. „Ik vertrek onmiddellijk", antwoord - de Hussy, „maar waren 't Ottawah's?" „Natuurlijk!" was het korte antwoord, „alleen zij stijgen aan de rechterkant van hun paardei. op!" Tien minuten later werd er koorts achtig gewerkt op de farm. Iedereen wist dat Egilson en Hussy Indianen 'ont moet hadden en dat nu alle hutten in staat van verdediging moesten worden gebracht,, een bevel, dat iedereen, die de wrede verhalen van het optreden der wilde horden al zo vele malen had gehoord, prompt ten uitvoer bracht. Egilson en Hussy hadden tijdens hun tocht de prairie in de Indianen op het .laatste ogenblik ontdekt. Snel hadden zij zich tegen de grond gedrukt, schuilend onder een paar struiken. En zo hadden zij bij het zwakke licht van de maan de Roodhuiden, in voile krijgstooi, zien voorbij trekken Niet ver van de in angstige spanning op de uit kijk liggende blanken had de troep halt gemaakt en een kwartier opgeslagen. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3