Zwaar bevochten zege in Stad m Omoevituj. Vergadering van Anna Paulownapolder Polderse bollenkwekers tegen opheffing van alle regeringsmaatregelen ^stricun, Over Psychotechniek Sinterklaas bij Oud- onderofficieren Wieringen Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom IJ muiden Helder verslaat Vitesse met 4-3 Polderlasten verlaagd tot f 45 per h.a. Voorzitter van Bloembollencultuur herkozen Onze bollen gaan naar Voor een flink aantal belangstellen den sprak Zaterdagmiddag op een bij eenkomst, georganiseerd door de afde ling Den Helder van de Nederlandse Bond van leerkrachten bij het Nijver heidsonderwijs, en gehouden in één der lokalen van de Vakschool voor Meisjes, de heer S. H. Radius over het onder werp „De betekenis van de psychotech niek voor het Nijverheidsonderwijs". De avond werd geopend en gesloten door de heer Vogel. Teneinde de aanwezige outsiders op de hoogte te stellen van hetgeen de psychotechnicus of zoals de heer Radius zeide: de psychodiag- hosticus doet en welke doelstellingen hij heeft, gaf spr. eerst een vrij uitvoe rig overzicht van de ontwikkeling der psychotechniek en de methoden welke men daarbij volgt om de geestelijke in telligentie en de werktuigelijke be gaafdheid van de proefpersonen te me ten. Ook voor degenen, die hierbij wei nig nieuws vernamen, was het een be knopt en duidelijk overzicht, waarbij de heer Radius toelichtte hoe de psy- cho diagnosticus niet alleen de ge schiktheid van de proefpersoon voor een bepaalde taak moet vaststellen, maar noodzakelijkerwijs daarnaast ook de eisen moet kennen, die de verschil lende beroepen aan de beoefenaars stelt. De practijk heeft bewezen, dat de psychotechnische adviezen in tachtig procent van de gevallen juist zijn, in vijftien procent der gevallen ten dele juist, en in de andere gevallen ernaast. Sprekende over de verschillende waardering, die men over het algemeen heeft voor hoofd- en handarbeid, ver telde de heer Radius, dat de talloze experimenten hebben uitgewezen dat de werktuiglijke begaafdheid hoog cor releert met de intelligentie. Anders ge zegd: dat een proefpersoon met een hoge intelligentie in de meeste gevallen ook een grote werktuiglijke begaafd heid bezit Wanneer om een eenvcpi- dig voorbeeld te noemen een profes sor in de wijsbegeerte moeilijkheden heeft met het repareren van een stop contact, dan ligt dat niet aan zijn „han digheid", maar aan zijn te geringe inlei- lectuele vorming in de richting van de electrotechniek. Over deze dingen werd breder uitgeweid tijdens de bespreking van de interessante vragen die na de lezing werden gesteld. In deze eerste lezing heeft de heer Radius nog niet zo heel veel gezegd over de betekenis die de psychotech niek heeft speciaal voor het Nijver heidsonderwijs. Wel sprak hij als zijn mening uit dat de jongens meestal te vroeg naar de ambachtsschool gaan, en dat men bij het Nijverheidsonderwijs worstelt met de nalatenschap van het lager onderwijs, dat te weinig aandacht schenkt aan de handvaardigheid en de wijze waarop de mens zich na de arbeid moet ontspannen. Dat bezwaar wordt het meest gevoeld bij de leerlin gen, die niet op grond van hun intel lectuele begaafdheid naar ULO, HBS of Lyceum zijn gegaan, en dus bij het Nijverheidsonderwijs terecht komen. De heer Vogel sprak in zijn slot woord de wens en de verwachting uit, dat de heer Radius nog eens terug zal komen. Het applaus, dat daarop volgdé, bewees dat alle aanwezigen deze wens tenvolle ondersteunden. De wijze waar op de vragen werden besproken deed inderdaad van een tweede lezing veel goeds verwachten. Wie in Den Helder ook gedacht mocht hebben, dat Sint Nicolaas en Zwarte Piet reeds naar Spanje ver trokken waren, de leden van de Ko ninklijke Nederlandse Bond van oud onderofficieren in ieder geval niet. Anders waren zij niet in zo grote getale naar Formosa gekomen, waar de Sint de feestavond van de bond zou bijwo nen. Oudere en jongere oud-onderoffi cieren met hun dames vulden de zaal, waar het orkest van Gidy Lelieveld ge zellige muziek liet horen. De voorzitter, de heer J. W. Roomer, begroette alle aanwezigen en riep toen de heren N. Jansen en J. Jas naar voren. Onder ieders Instemming speldde hij hun de medaille, verbonden aan het ere-lid- maatschap, op de borst. Er volgde toen een ongedwongen uurtje, waarin men een dansje kon maken, naar de muziek luisteren, een partijtje biljarten of een gokje kon wagen aan het rad van avon tuur. Tegen tienen werd de komst van Sinterklaas aangekondigd. Met muziek en zang werd hij verwelkomd, waarop 'de Sint zijn „kindertjes" op gemoede lijke wijze toesprak. Een flink assorti ment cadeautjes werd door hem per soonlijk uitgereikt, terwijl zwarte Piet met zijn zak door de zaal rondwaarde, riet om ondeugende bezoekers mee te nemen, maar om allen met een pakje te verrassen. Precies een uur lang waren de Sint en zijn kriecht in de weer. Vooral (Je Sint zal aan deze allerlaatste avond van zijn verblijf in Den Helder prettige herinneringen bewaren. Het laatste uur vóór middernacht stond in het teken van de „spontane kleinkunst", zo zou men het kunnen noemen. De heer Jas nodigde een aantal vrijwilli gers uit om als debutant op te treden. Deze uitnodiging bleek niet aan dove mansoren gedaan, want een achttal adspiranten meldde zich. Zij kwamen met voordrachten en zang en de zaal betoonde zich gul en welwillend. Een zeer geslaagde zangsolo was het Non nenkoor van Strauss, waarbij de pianist van de band voor een keurige begelei ding zorgde. Dat alles droeg er wel toe bij om de stemming intiem en ver trouwd te maken, zodat allen node het uur van scheiden zagen naderen. OM HET BILJAVTKAMPIOENSCHAP DERDE KLASSE Van 14 tot en met 17 December worden de finales gehouden om het persoonlijke kampioenschap biljarten 3e klasse. Wij raden de liefhebbers aan deze interessante wedstrijden bij te wonen. Zij vinden plaats in café Woud Binnenhaven 7 en staan onder leiding van het Districtsbestuur, ^anvulling hoger beroep in Schager VleesaHaire In aansluiting op het bericht „Hoger beroep in de Schager vleesaffaire" in ons nummer van Zaterdag delen wij nog het volgende mede. De „slager" D. T. heeft zelf hoger beroep aangete kend tegen het vonnis van de politie rechter. Zoals men weet veroordeelde die hem tot f 25 boete, subs. 15 dagen. Tegen de vonnissen, die de rechtbank velde tegen twee der andere verdach ten in de Schager vleesaffaire, heeft de officier van Justitie te Alkmaar, mr. Vellinga, hoger '-mmotp aangetekend. Zoals wij meldden waren dit de keur meester K. K. en de slager K. B. (en niet J. B.!), beiden te Schagen. De eer ste werd destijds veroordeeld tot t 150 boete, subs. 1 maand, nadat de officier f 250 had geëist. Ook werd het „vet potje", groot f 4000 verbeurd verklaard. De slager K. B. was door de rechter vrijgesproken. De officier had aanvan kelijk f 30 of tien dagen geëist. Tegen of door de andere verdachten is voor zomer ons bekend geen hoger beroep aangetekend. Daan Pool's Zijper film Het uitvoerige artikel over Daan Pool's pas gereedgekomen Zijper film, welke zoals wü Zaterdag reeds meldden Donderdagavond in zijn woning te Oudesluis werd vertoond, kan tot onze spijt wegens plaatsgebrek niet vandaag worden geplaatst. Daar wij de heer Pool's werk door het vervaardigen van deze film verricht volkomen tot zijn recht willen laten komen, hebben wij besloten dit artikel niet vandaag te plaatsen, daar de sport Maandags uiteraard een grote plaats inneemt. We menen dat niet bezwaar- iy te vinden, daar het hier niet een nieuws-gebeuren betreft, maar een werkstuk, dat daar ver boven uit gaat en dat jaar in jaar uit zijn waarde zal behouden en bewijzen! Twaalf jaar voor Visser Het bijzonder gerechtshof in Amster dam veroordeelde Jac. Visser uit Wie lingen wegens gepleegd verraad tot een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van voorarrest. Hij stond reeds vroeg bekend als pro-Duits en ontpopte zich als een ware verrader. Hij gaf de adres sen van vele onderduikers op, verstrek te aan de Duitsers een kaart met adres sen van anti-Duitse bewoners van boer derijen in de Wieringermeer en ontving ook geld voor dit verraad. Bij behandeling van zijn beroep ver klaarde V. niet te weten waarvoor hij een bedrag aan geld ontvangen had. De proc.-fiscaal merkte op, dat requi- rant een verradersrol heeft gespeeld en concludeerde tot verwerping van het be roep. VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvèer bestond gisteren uit 120 kisten sahar, 45 fijnvis, 60 wijting, 15 kabeljauw, 25 schol en 3 bot. Besommingen: KW 166 f 3580, IJm. 33 f 970, 316 f 910, 228 f 150, 214 f 200, 52 f 695, 207 f 129, 202 f 22, UK 48 f 162, 169 f 475, 154 f 50, 4 f 120, 215 f 110, 86 f 40, UK 7 en 90 f 42, 163 en 43 f 408, 47 en 114 f 95. 61. In een pkar dagen tijd hebben Pim, 'Pam en Pom samen met hun vriendjes het clubhuis opgeknapt. Ko- bus, het konijn, heeft alle planken weer vastgespijkerd en Pim, Pam en Pom hebben het huisje netjes opge schilderd. Ze weten nu zo'n beetje hoe ze met verf moeten omgaan. Van Moe der Woeffie krijgen ze zelfs een gor dijntje, dat Pim met een trots gezicht voor het raampje hangt. 62. Tommie en Brommie hebben Watervogels en Texel deelden de punten „The big match", in de 4e klas was ongetwijeld de ontmoeting tussen Wa tervogels en Texel. In een meer span nende dan moo'ie wedstrijd werden de punten broederlijk gedeeld, een resul taat waarmee beide verenigingen te vreden kunnen zijn. Immers vóór de rust was Texel ongetwijfeld de sterk ste en na half-time waren de Torren in de meerderheid. Jammer was dat de regen veel afbreuk deed aan het spel. Het veld was glibberig en vooral voor de doelen was het glad. De beide doelverdedigers hadden 'dan ook een zware taak waarvan ze zich over het algemeen goed kweten. Van beide ploe gen waren de voorhoeden wel het zwakste deel. Bij Watervogels werd Beekhoven, anders de gevaarlijke man, volkomen in bedwang gehouden door de uitstekende linkshalf van Texel. Schoneveld deed het op de andere vleugel niet kwaad, maar ondervond weinig steun van z'n linksbinnen. Een winstpunt is dat de wedstrijd aan beide zijden fors maar zeer sportief werd ge- sepeld. Het gladde veld veroorzaakte weliswaar botsingen, maar moedwil was er zeer zeker niet in het spel. Over de wedstrijd het volgende: Direct na het eerste fluitsignaal no teerden wij de eerste aanval voor Texel. De achterhoede van Watervogels ondervindt merkbaar last van het glad de veld en zelefsWijkers zien wij enkele malen missen. Keeper Dirks is echter op zijn post en weet voorlopig alle gevaar te keren. De eilandbewoners komen echter steeds weer terug en behoudens enige sporadische uitvallen, die bovendien weinig gevaarlijk zijn. speelt alles zich voor het Watervogels- doel af. Na pim. 25 minuten spelen loopt de Watervogelskeeper te ver uit en in plaats van de bal weg te trappen raapt hij deze op. Hieruit ontstaat een vrije schop en deze wordt keurig be nut waardoor Texel de leiding neemt. Tot de rust blijft het spannen voor het Watervogelsdoel maar de verdediging weet verder doelpunten te voorkomen. Na de hervatting pakt Watervogels de zaken energieker aan. Texel wordt langzaam maar zeker teruggedrongen en de doelverdeliger krijgt handen vol werk te verrichten. Dit gaat hem echter goed af, hoewel hij enkele malen vrou we Fortuna aan zijn zijde vindt. Zo denken wij bij een goede aanval over van hun vader een paar krukjes ge kregen zodat ze nog zitten kunnen ook. Alles bij elkaar is het een keurig clubhuis geworden en Pim kondigt dan ook als voorzitter aan. dat er aan staande Zaterdagmiddag een plechtige openign zal plaats hebben. „Denk erom dat jullie allemaal op tijd aanwezig zijn", zegt hy. Nu dat beloven ze en met een laatste slag van de voorzit tershamer op tafel zegt Pim. dat hier mede deze vergadering gesloten is. links de gelijkmaker te zien, de bal gaat echter aan de verkeerde kant van de paal langs. De beide Watervogels backs staan ver over de middenlijn, de weinige Texelaanvallen worden direct opgevangen, vooral Wijker heeft er nu goed het oog op. Onder grote span ning begint ook de tweede helt naar het einde te lopen en het ziet er naar uit dat Watervogels er niet in zal sla gen, ondanks haar gróte veldmeerder- heid, de gelijkmaker te scoren; 10 mi nuten vóór het einde lukt het echter nog onverwacht. Bij gle zoveelste aan val staat de linkerwing enige meters buitenspel. De Texelachterboede appèl- leert, blijft staan en l.binnen v. d. Hert knalt de bal In het doel. Niettegenstaande het algemeen pro test van Texelzijde wijst de scheids rechter onverbiddelijk naar het midden en is de stand gelijk. De Torren pro beren nog om de winnende goal te scoren maar dit gelukt hen niet, zodat het einde een gelijk spel brengt. Ver melden wij nog dat er ondanks d? regen een vrij groot aantal toeschou wers was. Het is Helder dan eindelijk gelukt Vitesse een nederlaag toe te brengen. En laten wij direct zeggen dat deze zege volkomen verdiend was. Er is door Helder) een goede wedstrijd ge speeld waarbij de techniek goed ver zorgd was. Het was een emotievolle strijd. Kort na de rust had Helder een 3i voorsprong, wellr echter 20 mi- nuten vóór tijd alweer verloren was daar het Vitesse gelukte in 10 minuten tijd ge" jk te maken. Echter door het harde werk van Helder gelukte het deze in de laatste seconden de zege veilig te stellen. Helder heeft één van de beste wedstrijden gespeeld die wij de laatste tijd zagen en heeft nu willen bewijzen dat zij niets voelt voor de onderste plaatsen. Vooral de rechter vleugel Kiesewetter—Rottier was deze middag in prima vorm en stichtte vooral vóór de rust herhaaldelijk ver warring in de Vitesse-achterhoede. Middenlinie en achterhoede begon nen na een weifelend begin er al be ter in te komen en menige gevaarlijke situatie werd afgeslagen. Vitesse heeft nog steeds goede krachten in midvoor Eikhof en rechtsbinnen Valk. terwijl ook keeper Sonneveld van goed ge halte is. Over de wedstrijd het volgende: Als scheidsrechter v. d. Weiden om even over half drie het beginsignaal geeft is Vitesse er direct al vandoor doch de Helder-achterhoede weet voor lopig het gevaar te bezweren. Ook Hel der probeert het eens met een aanval over links, doch deze loopt op niets uit. Even later lost de Vitesse rechts buiten F. Sonneveld een kogel af op Bogaarddie "rakelings overgaat. Het is echter uitstel want even later geeft deze zelfde speler een scherpe voorzet die op keurige wijze door zijn broer W. Sonneveld wedt ingekopt (10). Na vijf minuten spelen heeft Vitesse dus de leiding genomen. Helder is ech ter niet ontmoedigd en gaat tot de aan val over. Een keurige voorzet van Rot- ti- wordt door Sonneveld onderschept. Even later bij een Vitesse aanval speelt Dijkgraaf mr. Mijnlieff heette in het bijzonder de nieuwe hoofdingeland, de heer D. Rezelman, welkom en sprak de hoop uit, dat deze de voetsporen van zijn vader zal drukken. Ter gelegenheid van het aftreden van prof. ir. M. F. Vis ser als hoogleraar te Wageningen heeft het dag. bestuur f 25 beschikbaar ge steld voor een dan aan te bieden ge schenk. Van Ged. Staten is goedkeuring verkregen op de overeenkomst inzake het onderhoud van de riolering te Breezand. Met de voorstellen ten aan zien van de toekenning van een tijde lijke loonbijslag - van f I per week of f 4.50 per maand (met ingang van 1 Nov. j.1.) aan het personeel van de polder en om aan de vereniging „Vrien den van het Zuiderzeemuseum" te Enk huizen tot wederopzegging een bijdrage van f 25 per jaar toe te kennen, ging de vergadering accoórd. De behandeling der begroting geschiedde in snel tempo. zeventig landen Op de zeer goed bezochte en geani meerde vergadering van de afd. Anna Paulowna der Alg. Ver. v. Bloembol lencultuur sprak men zich, in tegen stelling met het vorige jaar, uit tegen de opheffing van alle regeringsmaat regelen. Als gevolg daarvan kwam de voorzitter terug op zjjn besluit om zich niet meer verkiesbaar te stellen. HU werd met grote meerderheid van stemmen herkozen. In de kascommissie werden be noemd de heren A. Kloosterman en N. van Graven. Van de leden werd tot nu toe 1 ct. per roe geïnd voor de afdelingskas. Op voorstel van het bestuur werd be sloten hiervoor in de plaats te stellen 25% van het bedrag, dat ieder als verenigingscontributie moet betalen. De heer J. v. d. Berg Az. deed ver volgens enige mededelingen over de in Februari te houden tentoonstelling. Als afgevaardigden naar de alg. vergadering werden gekozen de heren A. Kloosterman en J. J. Jongejans (plaatsvervangers de heren G. Tim mer en E. Komen). Zij zullen voor de verkiezing van twee hoofdbestuursleden de candida- ten D. Kommer te Bovenkarspel en Th. Hoog te Haarlem steunen. Het belangrijkste punt van bespre king was wel het voorstel van het hoofdbestuur in de beschrijvingsbrief om aan de minister van landbouw te verzoeken voor alle artikelen de sa neringsmaatregelen te beëindigen. De afdeling sprak zich verleden jaar vóór een dergelijk voorstel uit, zjj 't slechts met een meerderheid van één stem, terwijl er onder de voorstellers ook waren, die eigenlijk niet alle maat regelen weg wilden hebben, maar hun stem vóór uitbrachten in de hoop, dat althans enige van de hinderlijkste be palingen verdwijnen zouden. De afd. Lisse wijst er in een motie van orde op, dat, als de teelt wordt vrij gela ten en het surplusfonds opgeheven, de export niet vrij zal worden, waar door de kwekers zonder exportver gunning de lasten van de overproduc tie krijgen te dragen. Men kan immers maar niet uitvoeren zoveel men wil. Het buitenland bepaalt hoeveel er mag worden uitgevoerd. De export blijft dus beperkt en afschaffing der maatregelen zal zeker een uitbreiding van de teelt en dus overproductie ten gevolge hebben. De prijzen zouden kelderen en vooral zij, die niet zelf exporteren (en dat is hier vrijwel re gel) zouden daar de dupe van worden, ook al is men nog zo op de Breezan- der bollen gesteld. m De afdeling verwierp nu het voor stel van het hoofdbestuur met 124 stemmen tegen en 32 vóór. De motie van Lisse, die voorstelt: beheersing van het areaal, handhaving van een minimumprijzenstelsel en van het surplusfonds, kreeg 135 stemmen vóór en 34 tegen* Laten we de andere punten van de beschrijvingsbrief zonder meer passe ren, dan wijzen we er alleen nog op, dat de afd. tegen de door het hoofd bestuur voorgestelde wijziging van 't stemrecht is, omdat kleinere afdelin gen daardoor in ongunstiger positie zouden komen. Wel ging de vergadering accoord met het bestuursvoorstel voor de eigen afdeling de stemtabel te wijzigen eii wel in dier voege, dat, als op de alg. vergadering de voorgestelde contri butieregeling wordt aangenomen, voortaan ieder, die minder dan 20. contributie betaalt, 1 stem. die van 20.tot 40.betaalt 2 stem men en wie ƒ40.of meer betaalt 3 stemmen mag uitbrengen. In een krachtige rede, die de grote vergadering tot doodstil luisteren dwong, zette de voorzitter zijn stand punt uiteen ten aanzien van de aan de orde zijnde voorzittersverkiezing. Het besluit van verleden jaar om zich voor afschaffing van alle regeringsmaat regelen te verklaren, achtte hy in strijd met het belang van de afdeling. Als voorzitter zou hij dat besluit toch moeten verdedigen, maar kon dat vol gens zyn geweten niet doen, omdat hij voorzag, dat er hier velen door te gronde zouden gaan. Daarom wilde hij zijn voorzitterschap beëindigen. Door aanneming van de motie Lisse waren zijn bezwaren echter vervallen en onder daverend applaus stelde hij zich weer beschikbaar. Met 149 van de 163 uitgebrachte stemmen werd de heer P. Komen herkozen en kwam een einde aan deze zaak, die de gemoederen in het bestuur en onder de leden vrij heftig beroerd had. De voorzitter gaf een overzicht van de uitvoer van bloembollen. Interessant was te horen, dat onze bollen naar wel zeventig grote en kleine landen en ei landen, verspreid over de hele aarde, gaan. We laten enige ervan volgen en geven achter de naam de bedragen iq guldens, waarvoor zij in de tijdvakken 1 Juli1 Nov. 1947 en 1 Juli1 Nov. '48 bollen uit ons land invoerden: Algiers 5.669 en 10.979, Amerika f 17.710.488 en 18.053.978, Argentinië 160.415 en 57.815, Australië 68.991 en 64.128, België en Luxemburg 1.179.206 en 1.344.346, Brazilië 16.980 en nihil, Canada 1.988.427 en 2.111.847, China 711 en 909, Cuba 65.274 en 39.350, Curagao en Aruba 1.745 en nihil, Denemarken 583.781 en 876.978, Duitsland 17.933 en 68.958. Egypte 18.790 en 51.236, En geland 17.215.880 en 20.304.444, Fin land 421.428 en 524.936, Frankrijk 3.608.192 en 3.559.352, Guernsey (Eng Kanaal-eiland) 570.924 en 688.304, Ita lië 364.643 en 395.808, Nieuw-Zee- iand 100.666 en 45.016. Noorwegen 1.193.535 en 1.108.059, Palestina 44.526 en nihil, Polen 31.350 en 52.754. Spanje 17.732,en 30.263, IJs land 84.413 en 47.833, Zweden 9.247.313 en 7.867.331 en Zwitserland 1.213.328 en 1.193.971. In totaal werden in de genoemde tijd vakken uitgevoerd in 1947 24.622.354 kg voor 57.586.288 en in 1948 25.817.249 kg voor 60.205.816. Nadat de medailles, die de leden Cap- tein. Huig, van Oosten en J. v. d. Berg op de tentoonstelling te Winkel hadden verworven aan dezen waren uitgereikt en de heer G. Timmer, verheugd over de herbenoeming van de voorzitter van de heer Komen, getuigd had dat hij. hoe wel zelf exporteur., altijd de belangen an de kwekers verdedigde, volgde slui ting. Het batig saldo van de rekening 1947 bedraagt f 1272,53. Het totaal der ge raamde uitgaven is f 567.953,28 met een post onvoorzien van f 10.183,04. Voor aankoop en onderhoud van gereed schappen, werk- en voertuigen voor verschillende doeleinden en van mate rialen is f 22.150 uitgetrokken. Kosten wegen (nabehandeling) f 60407,67. Over de Kerkweg merkte de voorzitter, naar aanleiding van een opmerking van de heer P. Schilderman op, dat z.i. deze weg alleen verbeterd zou kunnen wor den als de sloot verlegd werd. De weg is te smal voor het zware verkeer. Men zal. op een gedeelte verschillende proe ven nemen om te zien, hoe onder de gqgeven omstandigheden nog de beste resultaten bereikt kunnen worden. Bij de post onderhoud loswallen brak de heer V. Kaan een lans voor voorzienin gen te Kleine Sluis en Van Ewijcksluis, met het oog op het bietenladen. In het plan verkeersweg Stolpenv. Ewijck sluisFriesland is ook opgenomen het maken van een flinke los- en laad plaats, die dan aan de overkant van de Van Ewijcksvaart komt te liggen, merkte de heer H. Wilms op. Het dag. bestuur zal de zaak nog eens bezien. Voor het schoonhouden van vaarten en molensloten is f 8250 uitgetrokken en voor het onderhoud f 14250. Kosten wegenverbetering f 91.191,14. Velke wegen worden in 1949 verbeterd? vroeg de heer W. Komen. Een flinke behandeling (onder profiel walsen en overteren) zullen ondergaan: Boermans- weg (van Midden vliet tot Lagedjjk), Grasweg (Nieuweweg—Lagedljk), Ko ningsweg, Ooster-Zandvaartsweg (Mo lenvaart—Wallerweg)Lotweg, Veer- weg en het gedeelte Noorder Molen- vaartsweg dat nng niet behandeld is Sinke—Drie bruggen Lichtere behandeling (vóór-repareren en teren), Schorweg, Wallerweg, ge deelte Balgweg, Spoorbuurt, enz. Er verdwijnen weer twee bruggen, n.1. over de Middenvliet in Meer- en Kleiweg. Daar de weggedeelten, die door deze bruggen verbonden worden, niet precies in eikaars verlengde liggen, is hier meer werk te verzetten dan bij de vervanging van de brug Grasweg— Middenvliet door een dam met duikers. De kosten zijn geraamd op f 15000. De P'/der zal er 15000 voor lenen. Behou dens goedkeuring door Ged. Staten stelt de gemeente f 10.000 beschikbaar. De inkomsten, met inbegrip van het batig saldo van de rekening 1947, groot f 1272,53, zijn geraamd op f 553.760,36. De polderlasten werden verlaagd van f 48 op f 45 per ha. Totale opbrengst polderlasten f 203940. Bij de post: huur van land, dijken, wegen, enz. bepleitte de heer V. Kaan een andere regeling voor de verhuur der bermen. Hij wilde elke gebruiker van belendend land het onderhoud opdragen. Andere heren be twijfelden of men dan betere resulta ten zou* krijgen. De nieuwe huur (voor 6 jaar) gaat weer in en daarbij zal be paald worden, dat, als de 'huurder na aanmaning nalatig blijft, het nodige werk op zijn kosten door de polder zal geschieden. De voorzitter merkte ten opzichte van de verlaging der polderlasten op, dat deze naar beneden moesten, doch dat daarom dingen nagelaten moeten worden die anders wel zouden gebeu ren. De op de begroting voorgestelde werken worden in eigen beheer gevoerd. uit- Leningen. De vergadering verleende machti ging tot het aangaan van ex kas geldlening tot een max. bedrag van 200.000 en van een rekening-courant met crediet-overeenkomst tot f 25000 tot ten hoogste 3y pet. xuoifv*» -v.» V. ujj; zijn gjn- terug, doch de bal gaat net n een corner op het Helder-d^ midvoor Eikhof net naast te St even later rakelings naart d 1 Himpers keihard op schiet. De aanvallen van~Vitde ven gevaarlijk zodat Bogaard*® blii' handelend moet optreden goed afgaat. Nadat de Vite^*1 hetn binnen Valk nog eens naast lioi«- heeft gaat Helder er op rele.schokn door. Kiesewetter speelt een l Vaa mee °pÏ voor Rottier die er meteen Vitesse doel afstormt, doch zii belandt in het zijnet. Weer kn der terug en de Vitesse keen"1' Hel" slechts ten koste van een corn kjn den. Deze wordt goed door Rotti" Fe<i" het doel geplaatst madr door snii t.°°t lenberg weggewerkt. Even late een voorzet van rechts en nu schi.T^T Leur in Sonnevelds handen n volgende Vitesse-aanval redt k Bogaard op sublieme wijze door^' voor de toestormende Eikhof te pen. Even later gaan De Leur en 7?" ren er goed vandoor. Wieren zet voor doch Schouwenaars wordt***" zwaar gehinderd om succes te hebhJf De aanvallen golven heen en weer r is een vlugge en aantrekkelijke w strijd. Om beurten zijn beide doel in gevaar doch door kordaat ineriii^ der achterhoede wordt elk gevaar de kiem gesmoord. Vooral Hjm 18 begint er nu beter in te komen enT men met Jeckhoven wordt veel w gewerkt. Even later probeert Hoet»^ met 'n ver schot doch Sonneveld geen pardon. Puhl ontneemt Valk d b»i en plaatst hem goed naar Kiese' wetter die een Tiard schot lost dat ech ter op linksback De Wild afsluit jv kopbal van Rottier gaat net over d» lat terwijl even later Wieren inschiet maar zijn schot is te zacht om succei te hebben. Bij een volgende Vitesse. aanval weet Toes op keurige wijze red! ding te brengen. Dan krijgt 1-buiten v' Weenen de bal toegespeeld doch hij staat buitenspel zodat ook deze kans voor Vitesse op niets uitloopt. Dan pro- beert de gevaarlijke r.-buiten F. Son neveld het me een vinnig schot dat door Boogaard tot corner verwerkt wordt. Deze levert niets op. Even la- ter moet Bogaard weer Handelend op treden als Beekhoven mist. Dan gaat Kiesewetter er weer vandoor. Een keu rige pass naar Rottier. Deze zet scherp voor en de toestormende Wieren maakt voor Helder gelijk (1—1). Ir is nog vijf minuten in de eerste helft te spelen en Helder komt steeds terug, Eerst redt Soneveld keurig door een schot van Rottierte houden en even la ter onderschept hij een scherpe voorzet van Wieren. Dan moet hij echter zwichten want als De Leur een voor zet geeft, loopt Schouwenaars hem de bal uit zijn handen en leidt Helder dus met 2—1. Kort hierna is het ruit en wordt ook de regen minder. Het veld is echter zeer glad geworden door de aanhoudende regenbuien. Kort na de rust heeft Helder zijn voorsprong al vergroot als Wieren op een goed aangegeven bal toeloopt en keihard inschiet (1—3). Viitesse is nu iets ontmoedigd doch blijft hard door werken. Een schot van Schouwenaaar wordt door Sonneveld keurig gered, terwijl even later Rottier net over schiet. Dan wil Wieren 't weer eens proberen doch hij talmt te lang waardoor ook de ze kans verloren gaat. Dan moet er even gestopt worden voor Hoebe die een lichte verwonding oploopt. Bij een Vi tesse-aanval krijgt Kiesewetter een vrije schop tegen zich wegens verkeerd afhouden Spil Hollenberg plaatst zich er achter en lost op 20 meter afstand een keihard schot dat doel treft. Vitesse komt nu hevig opzetten en luid aangemoedigd door haar publiek gaat zij steeds tot de aanval over. Bogaard stompt een schot van Eikhof het veld weer in. Na 25 min. spelen krijgt Eikhof de bal in buitenspelpositie toege speeld en hij doelpunt ,33. Protesteren bij scheidsrechter v. d. Weide geeft niets, zodat met nog 20 minuten spelen de stand weer gelijk is. De aanvallen van Vitesse blijven gevaarlijk doch geleidelijk neemt Hei der toch het offensief over. De voor hoede wordt steeds aan het werk ge zet. Eenmaal is Rottier doorgebroken doch zijn schot gaat net naast. Eve later staat hij buitenspel na een P van Schouwenaar. Dan lost Kiesewe- ter een hard schot wat net over g De speeltijd begint nu al zeer kort worden terwijl de regen weer erg wordt. Wij berusten al in gelijk sp als in de laatste seconde Wieren bal toegespeeld krijgt* van Puhl- schiet in. Back de Wild wil nog P beren te redden door de bal met armen weg te slaan doch Schouwe geeft de bal nog een klein tikje Helder leidt opnieuw (34). Meteen hierna fluit de schei-us ter het einde en heeft Helder de winning uit het vuur gesleept. Beb van Klaveren naar Australië vertrokken Met het emigrantenschip „Volendam vertrok Zaterdag uit Rotterdam e ser Bep van Klaveren me^^ILvr0aanul zijn zoontje naar Australië. Een deels woedende, deels kalme SUP|\ Af wachtte hem aan de ingang van om rein van de Rotterdamse Lloyvertrek hem alsnog te bewegen van zijn af te zien. Bep van Klaveren ue rUJ. echter schreeuwen en scheepte tig in' ,-ivo wonin* „Als ik hier een behoorlijke ie had gehad", zo antwoordde hu - vraag, waarom hij naar Austrah dan was ik nooit weggegaan- woonde op een klein kamer herStelë was geen doen. Als ik helemaalvel ben, zal ik in Australië misse weer gaan boksen. Maar ik he ge durende vyftien maanden een P blesseerde ribben. De doktei jjUn- het beenvlies is aangedaan en ^jeo tien slechts met een rust van wel zes maanden genezen. Dat i pe!aB- eden, waarom mijn gevecht me noit niet is doorgegaan'

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2