Djokja zou Nederlandse souvereiniteit in overgangsperiode erkennen Kort Bestek Hervatting der onderhandelingen7 Doodstraf voor Berg en Kotalla VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Peking door communisten omsingeld Woensdag 15 Dec. 1948 70e Jaargang No. 1988 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Oorlog nog ie elfder ure voorkomen? te Londen De mening Indonesische probleem het belangrijkste vraagstuk Weerbpricht Nieuwe onderhandelingen onder druk der V.S. Tsjang Kai Sjek afgetreden? Contact tussen Israël en Transiordanië Vijandelijkheden op grote schaal verwacht De Amersloortse kampbeulen veroordeeld Honderden Nederlanders nog in Rusland De inval in Costa Rica Tiidelijke biis'ag voor Ouden van Dagen BUREAU: Koningstraa' 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred. C. A Dekkers Directie: j. BLTLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct pe: mm. Kleine advertenties t, Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4,bij vooruitbe taling, plus incassokosten Uit gezaghebbende republikeinse bron wordt vernomen, dat Moh. Hatta door bemiddeling vane Amenkaanse afgevaardigde in de C.v.G.D., Merle Coehran, wn de Nederlandse delegatie een schrijven heeft doen geworden, waarin de re publiek zich zonder voorbehoud bereid toont de Nederlandse souvereiniteit in Indonesië te erkennen voor de duur van de interimregering. Dit bericht is nog niet bevestigd. Dr. Soemitro, republikeins vertegen woordiger te Washington, heeft tegen over de pers verklqjrd, dat hjj van zijn regering instructies had ontvangen, waarin hem werd medegedeeld, dat zij gereed was de onderhandelingen met de Nederlandse regering tot vreedzame regeling van het geschil, ta.v. Indone- ,ië te hervatten. Hij verklaarde, dat hervatting van deze onderhandelingen thans afhing van de Nederlandse regering zelf en gaf uitdrukking aan de hoop, dat de Nederlandse regering haar vroegere houding zou veranderen. Wij hopen oprecht, dat de onderhandelingen on der auspiciën van de Commissie voor Goede Diensten zullen worden hervat, zo zeide hij. „Indien opnieuw oorlog in Indonesië uitbreekt, zullen de commu nisten, veel meer dan welke andere elementen ook, daar wel bij varen. Hetgeen in Indonesië geschiedt is van dusdanige aard, dat dit in geheel Azië reacties teweeg zal brengen". Volgens Reuter verklaarde Soemitro nog, dat 't besluit van de republikein se' regering tot het geven van „een laatste kans" aan Nederland voor her vatting van de onderhandelingen de „critieke situatie" had gewijzigd. Wij waren op het ergste voorbereid en zul len voorbereid zijn op de mogelijkheid, dat de onderhandelingen tot een vreed zame oplossing mislukken, aldus Soe mitro, die zeide, dat hjj voornemens was geweest te zeggen waar het op staat, doch de toestand van gister avond, toen oorlog onmiddellijk nabij scheen, was veranderd. Zijn regering was zich er van bewust, dat „oorlog een ramp zou betekenen, niet slechts voor ons eigen volk, doch voor dat van geheel Azië". Hij zeide niet te weten, wat de Nederlandse regering zou doen, doch meende, dat het besluit van de republikeinse regering, dat genomen was op initiatief van de Commissie voor Goede Diensten, een uitweg bood. Wij wensen de onderhandelingen te hervatten onder auspic"'n van de CGD. De republiek heeft thans opheldering gegeven t.a.v. enige factoren, welke misschien misverstand hadden veroor zaakt. Het is thans aan Nederland de volgende stap te ondernemen. Indien Nederland bij zijn oude stand punt blijft, zijn wij onverbiddelijk be sloten te verdedigen, wat wij bereikt hebben, en dat zou strijd kunnen doen ontbranden in het gehele gebied, aldus Soemitro. Hij zeide reden te hebben om aan te nemen, dat de Veiligheidsraad en enige van de belanghebbende, grote mogendheden gaarne zien, dat de on derhandelingen spoedig hervat zullen In de Memorie van Antwoord op de begroting van Buitenlandse Zaken spreekt de minister als zijn oordeel dit, dat onder de bonte veelheid en veelsoortigheid van belangen, waar- ®ede zijn departement bemoeienis heeft, in de eerste plaats de aandacht Bericht moeten worden op het berei- n van een oplossing van het Indo nesische probleem, waarvan de reper cussies zich doen gevoelen in de be trekkingen van Nederland met een f00t aantal staten en bij de oplossing sn velerlei vraagstukken, welke met onesië slechts in zeer verwijderd «band staan. Het feit, dat het geschil n de Republiek in drie jaren tijds niet tot een oplossing kon worden nacht, bemoeilijkt ongetwijfeld de senii.6 Van Nederland tussen de mo- ®^en en legt beperkingen op aan e bijdragen tot de samenwerking andere mogendheden, die anders zouden bestaan. itanrt"8 huidige ongewenste toe ten ln ^honesië voortduurt zal moe- gorden overwogen, of Nederland Uni 'n belang van de Westelijke W S6en extra oöer zal moeten op- ?erfn' °m althans die bijdrage tot de i®enschappelijke verdediging te peij.,en leveren, die in gemeenschap- si^, overleg met de andere verdrag- *'oom partiien redelijk °°r(J wordt geacht. en verant- j^^obting, geldig tot heden- wina Aanvankelijk krachtige late Uit Zuidel«ke richtingen, Zw le's ufoemende wind tussen aiet Ir60 ^ees* zwaar bewolkt boud 8 °P enlce^e buien. Iets worden. Soemitro weigerde commen taar te geven op een bericht in de New York Times, volgens hetwelk hij gezegd zou hebben, dat de premier van India, Pandit Nehroe, de republikeinse autoriteiten had aangeboden, een rege ring in ballingschap in India te ves tigen, indien dit nodig was, en dat men zich gereed maakte voor hervatting van de strijd tegen de Nederlanders. Hij weigerde te verklaren, of deze me dedelingen juist waren weergegeven. De uitnodiging van Nehroe zou een ge volg zijn geweest van het mislukken van de onderhandelingen tussen Ne derland en de republiek. Volgens ge noemd bericht zou Soemitro gezegd hebben: Ik ben bang, dat binnen en kele weken oorlog in Indonesië zal uit breken: indien wij gedwongen worden deze eilanden te verlaten, kunnen wij in India een republiek in ballingschap vestigen. De mening te Londen. In Londense diplomatieke kringen is men van mening dat de beslissing van de Nederlandse regering om de onder handelingen met de Indonesische repu bliek op te schorten, mogelijk de ge combineerde pogingen van de belang hebbende regeringen waaronder de Britse, om het communisme in Zuid- Oost-Azië te bestrijden zal belemme ren. Waarnemers vestigden de aandacht op het wijdere aspect van het vraag stuk, namelijk of de in het gebied van republiek opererende communisten, die kortgeleden werden verslagen, niet nieuwe kracht zullen putten uit de mislukking der besprekingen. Men is te Londen van mening dat een hernieuwde krachtige communisti sche activiteit in Indonesië bijna on vermijdelijk haar weerslag zou hebben in de landen in Zuid-Oost-Azië, welke door communistische ordeverstoringen worden bedreigd. Peking is thans door de communis ten omsingeld Geen enkele trein is in die stad aangekomen. Na de evacuatie van 't Westelijk vliegveld wordt thans ook het Zuidelijke bedreigd door de communistische opmars. Alle vliegtui gen die uit het Zuiden komen, zijn te Tientsin geland. Er hebben schermut selingen plaats in de Westelijke voor stad, waar zich het hoofdkwartier be- In Chinese financiële kringen deden gisteren geruchten de ronde, dat Tsjang Kai Sjek zou zijn afgetreden als pre sident van de Chinese republiek. Tsjang Kai Sjek zou volgens de ge ruchten opgevolgd zijn door de vice- president Tsoeng-Jen, de militaire lei der in Kwangsi, die bij de verkiezin gen voor het vice-presidentschap in 't voorjaar aandrong op politieke her vormingen en maatregelen tot bespoe diging van het einde van de burger oorlog. De markt te Hongkong reageerde op deze geruchten onmiddellijk door ver koop op grote schaal van goudharen. Soortgelijke geruchten in het verleden hadden tot nog toe geen invloed op de markt uitgeoefend. Een officiële woordvoerder heeft het beriicht uit buitenlandse bron, als zou Tsjiang Kai Sjek afgetreden zijn, formeel tegengesproken. Hij kenschetste het als „onjuist en be lachelijk". Een woordvoerder der Israëlische re gering heeft Dinsdagavond tegenover een correspondent van Reuter ver klaard, dat er contact tot stand was gekomen tussen Israël en Transjordanië na een Joods verzoek om vredesonder handelingen. vond van generaal Foe Tsjoji, bevel hebber van Noord-China, die zich een paar dagen geleden in de stad heeft teruggetrokken. De twee vliegvelden en de stad zelf liggen thans onder vuur der commu nistische artillerie. De vier legers, die de strijdkrachten van generaal Foe Tsjoji in de streek van Peking vor men, hebben zich de laatste 24 uur in de stad teruggetrokken. Alle poorten van Peking zijn bewaakt en het is zeer moeilijk de stad in of uit te gaan. In de voorsteden zijn niet genoeg troepen meer om ernstige weerstand te bieden aan de oprukkende communisten, al dus goedingelichte kringen. Aan de band van de gebeurtenissen der jong ste dagen is de bevolking van mening, dat er geen gevecht om Peking zal worden geleverd. Uit buitenlandse bron wordt voorts vernomen, dat de regering en de communisten „onder druk der Verenigde Staten opnieuw onderhandelingen zouden voeren over een staken van het vuren". Het Engelse prinsje heet Charles van Edinburgh De zoon van prinses Elizabeth van Engeland zal de namen Charles Philip Arthur George ontvangen. Hij zal prins Charles van Edinburgh worden ge noemd. Rapport der C.v.G.D. De Commissie van Goede Diensten In Indonesië heeft voor publicatie vrijge geven een speciaal rapport aan de Vei ligheidsraad d.d. 12 Dec. betreffende de rechtstreekse besprekingen tussen de Nederlandse regering en de vertegen woordigers van de republikeinse rege ring te Kalioerang. Daar de partijen hun „onverzoenlijke" standpunten hebben bij bepaalde kwesties, ziet de Commissie geen moge lijkheid om partijen voor bona fide on derhandelingen bij elkaar te brengen. „De Commissie heeft er geen ver trouwen in, dat zelfs de huidige onbe vredigende uitvoering van de bestands overeenkomst kan worden gehand haafd, daar de mogelijkheid van een politieke overeenstemming kleiner wordt De Commisise kan in de huidige toestand alleen een verscherping zien van de factoren, die reeds de verdere economische verslechtering, de alge mene onrust en sociale woelingen ver oorzaken. Vijandelijkheden op grote schaal, waarbij botsingen van georga niseerde gewapende groepen zijn be trokken, zal hiervan mogelijk "Bet re - sultaaat zijn". Het rapport gelooft, dat de vor ming van de interimregering thans, zonder de republiek, het bereiken van een overeenkomst door onderhandelin gen in hoge mate zal bemoeilijken. Dit zou ernstige onrust in Indonesië tot ge volg kunnen hebben. Duits partisanenleger in de Oostzeestaten Naar het officiële Amerikaanse blad in de Duitse taal, „Neue Zeitung", te Berlijn meldt, zouden vele Duitse sol daten, die zich nooit aan de Sovjet russen hebben overgegeven, met Esten, Letten Lithauers, Polen, Oekrainers en gedeserteerde Russen in een parti sanenleger de Sovjetrussische troepen in de Oostzeestaten bevechteh. Het le ger, dat zijn hoofdkwartier in de Lithause plaats Siauliai zou hebben, zou gebruik maken van grote voorra den wapens en voedsel van het voor malige Duitse leger. AMERIKA WIL GEEN NIEUW DUITS LEGER De Amerikaanse minister van oor log, Kenneth Royall, is per vliegtuig in Frankfort aangekomen. Hij zal in Duitsland met de Amerikaanse mili taire gouverneur, generaal Clay, en de ambassadeur van het plan-Mars hall, Harriman, besprekingen hebben over de Amerikaanse politiek in Duitsland. Royall ontkende' met klem dat de V.S. het plan koesterden weer een leger in West-Duitsland op de been te brengen. Gevangenisstraffen voor de anderen; nieuw onderzoek inzake Ernst May Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam, onder presidium van prof. mr. J. A. Hamel, velde gistermor gen de vonnissen over de Amersfoort- se kampbeulen Berg, Kotalla, Wolff, Brahm, Oberle en Alscher. Ten aan zien van de verdachte May werd een voortgezet onderzoek gelast, aange zien ter rechtzitting is geblèken dat de Duitser Tito waarschijnlijk nog in le ren is en zo mogelijk persoonlijk ge- In de Memorie van Antwoord op de begroting van Buitenlandse Zaken wordt medegedeeld, dat zich in de Sovjet Unie nog enige honderden Ne derlanders bevinen, die naar ons land wensen terug te keren. Zowel door Hr. Ms. ambassadeur in Moskou als door tussenkomst van de Sovjet-am bassade te Den Haag zijn bij voortdu ring besprekingen gevoerd om tot de repatriëring van de nog tegen hun wil in de U. S. S. R. vertoevende Neder landers te geraken, echter zonder re sultaat. De van Sovjet-zijde geponeerde stelling, dat de vrijwillige repatriëring van Sovjet-burgers uit Nederland zou worden belemmerd, wordt ten stellig ste en bij herhaling tegengesproken. De Sovjet-autoriteiten zegden in Juni de repatriëring van ongeveer 200 Ne derlanders toe. doch hebben rtiet het geven van uitvoering daaraan ondanks voortdurend aandringen nog geen aan vang gemaakt. ^LIBERIA COSTA RICA- SANJOSE -OCEAAN^-^MLMARES Er werd fijn staal naar de Russische zone gesmokkeld In Rijnland-Westfalen is een grote smokkelaffaire ontdekt. Er werden gro te partijen fijn staal naar de Sovjet zone gesmokkeld. Deze zaak is te Dus- seldorf ontdekt en totnogtoe zijn er meer dan 60 Westduitse firma's in be trokken. Vóór de munthervorming is voor meer dan acht millioen Reichs- mark fijn staal clandestien naar de Sovjetzone gebracht en na de munt hervorming heeft deze smokkel een be drag van 20 millioen Deutsche Mark bereikt. Bovendien is vastgesteld, dat vijf millioen Deutsche Mark illegaal naar de Sovjetzone zijn overgebracht. Noorwegen weet van niets Naar aanleiding van de berichten uit Washington, dat Noorwegen, Dene marken, IJsland en Portugal uitgeno digd zouden worden deel te nemen aan de besprekingen over een Atlan tisch pact, heeft de Noorse munster van Buitenlandse Zaken. Halvard Lan ge aan „Arbeiterbladet" verklaard: Ik heb geen reden om aan te nemen, 'dat op het ogenblik aan Noorwegen een uitnodiging zal worden gericht COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN NAAR DJOKJA VERTROKKEN Hedenochtend vroeg is de Commis sie van Goede Diensten van het sta tion Koningsplein te Batavia met de zogenaamde delegatietrein naar Djokja vertrokken. Alle commissieleden, be nevens het secretariaat hebben zich naar Djokja begeven. Alleen Nayaran van het secretariaat bleef te Batavia. Drie leden hebben de reis gisteren per jeep aanvaard. yANDAAG EEN GOED BERICHT van die meneer uiit De Bilt. Er komt nog geen vorst. Hier volgt (voor de puzzelaars) het koeterwaals. De oceaan-depressies, die de laatste dagen hun invloed niet verder dan tot over het Noordzeegebied konden uitstrekken, breiden zich nu ook snel over Scandi navië uit. Dit heeft tot gevolg, dat de vorst daar wordt verdreven in de rich ting van Rusland. Ook in Polen is de uitbreiding van het vorstgebied in Westelijke richting nu vrijwel tot staan gekomen. Alleen in de Balkan stromen nog grote hoeveelheden koude lucht uit Rusland binnen. De kans op uitbrei ding van het vorstgebied tot over onze omgeving is doordeze ontwikkeling in de luchtdrukverdeling nu voorlopig weer tot bijna nul gereduceerd. Ons land blijft in een stroming van oceanische luchtmassa's, die nu nog een zeer hoge temperatuur hebben, doch die later wat droger en minder zacht worden, maar nog steeds de temperatuur boven nor maal zal doen blijven. Lekker! JN TS JECHO- SLO W AKI JE gaan we met beiderlei kunne de koeien melken. De Prace (mijn lijfblad) weet te melden dat er „jeugdboerderijen" zullen worden ingericht, welke door jongelui van beiderlei kunne beheerd zullen worden. De eerste van deze boer derijen. in de omtrek van Praag, zal begin komend jaar geopend worden. Het ligt in de bedoeling 22.060 van de 45.000 tractors, welke in de komende vijf jaar geproduceerd moeten worden, door jongeren te doen bedienen. Krij gen we tractor-liefde. Leuk. Een vader van een gezin te Belleville in Ontario, die vloeiend Frans en Engels sprak, heeft een paniek teweeggebracht door dat hij. thuiskomend, niets anders dan Chinees wilde spreken, hoewel hij nim mer in het Verre Oosten was geweest. Ziin vrouw, na hem vruchtelooss te hebben gesmeekt zich in een meer be kende taal uit te drukken, waarschuw de de politie. De man gaf aan de com missaris een uitleg waarvan niets werd begrepen. Hij werd opgesloten wegens belediging van de autoriteiten, ondanks zijn protest in het Chinees. In zijn zakken vond men een brochure met de titel „hoe leer ik Chinees in drie uren". Net zo besmettelijk als beeldromans! nillHttHNI!Hlillliillllllilllili|||JillllUIIIIII|||||||||||||||||||j||||||||||||||||||||||j|||||il||l|||||||||||||||||i klein soort zenuwbibber. De Japanse minister van financiën, Izoemiyana, is afgetreden naar aanleiding van een klacht van een vrouwelijk parlements lid, dat zij door deze minister gemo- lestreerd zou zijn Het betrokken par lementslid, mej. Haroe Yamasjita, een vrouw van middelbare leeftijd verwekte opschudding in het parlement door te verbaren, dat, terwijl het Huis over de begroting aan het debatteren was, mi nister Izoemiyana in de wandelgangen naar haar was toegekomen, haar om armd had en verklaarde: „Ik hou van je en de begroting kan me gestolen worden". De leden van het parlement sprongen, na het vernemen van deze verklaring, van hun zetels op, jouwden Izoemiyana uit en eisten zijn aftreden. Izoemiyana zou bij het aanbieden van zijn ontslag aan de minister-president verklaard hebben, dat hij ten tijde van het incident in de wandelgangen dron ken was geweest. Ander nieuws van de beschaving. Op het vliegveld te Madrid is een uit Berlijn komend prototype van een Amerikaans reuzen vliegtuig C-47, waarvan er op het ogenblik slechts twee toestellen bestaan, met 50 ton lading geland. De tussenlanding heeft slechts 2 uren geduurd waarna het vliegtuig naar de V.S. vertrok. Het aantal Trappisten van Janpkiaping. dat van Augustus 1947 tot 1948 door de communisten is vermoord of van honger is omgekomen, bedraagt 33 on der wie 28 Chinezen, 3 Fransen, één Nederlander en een Canadees. JUIAAR WAT NU VOLGT gekker. Het grenst as is nog Ze krijgen een Kerstmannetje en Mn herder in de gevangenis. J^TAARGEESTIG BERICHT uit Ber lijn. De gemeenteraad van Meis- sen (Sovjetzóne) heeft de deelnemers aan een fabriekskerstfeest verboden „stille nacht, heilige nacht" te zingen. Ook de woorden God en Christus zou den verboden zijn. De bevolking van Berlijn telde op 1 October 3.269.275 zie len. Hiervan woonden 1.195.898 in de Sovjetsector, 1.006.259 in de Amer. sec tor, 628.119 in de Britse sector en 438.999 in de Franse sector. In de drie jaren na de capitulatie is de bevolking van Japan met 6 258.000 zielen toegenomen. In Argentinië is de arrestatie gelast van veertien personen, onder wie enige vooraanstaande uit het openbare leven. Zij worden ervan beschuldigd onwet tige geldelijke manipulaties te hebben verricht. De transacties houden ver band met de „Banco Credito Industrial Argentino" en strekken zich uit tot Italië. Er zijn millioenen pesos bij be trokken. JK HEB OOK nooit geluk", zei George Lee Henson uit New York, die na zijn tiende veroordeling weer een „kraak" op touw zette en prompt werd gegrepen. „En ik ook nooit", zei de man uit Savannah. die zich eerst in beide voeten schoot en toen nog werd beboet wegens het dra gen van een jachtgeweer zonder ver gunning „Anders ik", verzuchtte de Engelsman Goverley. Hij werd ontsla gen uit het ziekenhuis, nadat hij door een vrachtauto was aangereden. Op weg naar zijn huis liep hij onder een taxi. Hij is er weer zes weken mooi mee, en durft dan waarschijnlijk niet meer naar huis. George Bernard Shaw is op zijn 92-jarige leeftijd vitaler dan ooit. „Sinds ik 90 ben geworden zei hij onlangs heb ik twee toneelspelen geschreven. Dat is niet genoeg om een boekwerk te vullen. Daarom wil ik er nog meer schrijven, om dan het werk uit te geven onder de titel „Spelen, die ik na mijn 90ste schreef". Dat zijn der de -jeugd zonden, merkt een Engels blad op. Er is een somber mopje uit China overgewaaid. Een van de winke liers in de internationale wijken van Soetsjou placht op zijn winkel te zetten Open als gewoonlijk" Na een bombar dement was zijn etalage aan puin. Nochtans stond er een bord voor. dit maal met het opschrift: „Meer open dan gewoonlijk". Dat is levensmoed, vrienden. Denkt u er aan dat onze apen niet gevoederd mogen worden? hoord moet worden. Het Hof wilde May niet op grond van schriftelijke verklaringen veroordelen. Karl Peter Berg, 41 jaar oud, ex- politie-beambte, werd 'veroordeeld tot de doodstraf, evenals Josef Johann Ko talla, 40 jaar oud, ex-kantoorbediende. Josef Oberle, 56 jaar oud, ex-schaap herder, werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Hugo Her- mann Wolff, „het Kerstmannetje", 56 jaar oud, ex-timmerman, werd veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. Edwin Ernst Alscher, 60 jaar, ex-ver tegenwoordiger, werd veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Edmund Brahm, 52 jaar cud, ex-bouwvakarbeider, kreeg 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. Allen kregen een termijn van 8 da gen om eventueel beroep in cassatie aan te tekenen. De regering heeft besloten op korte termijn de indiening van een tweetal wetsontwerpen te bevorderen. Het eer ste ontwerp strekt tot het verlenen van een tijdelijke bijslag op de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoor ziening. Voor gehuwden zal deze bijslag 2.50 per maand bedragen en voor on- gehuwden 1,50. Met deze maatregel zal een bedrag van rond 6'/t millioen gul den per jaar gemoeid zijn. Volgens het tweede wetsontwerp zal de kinderbij slag ingevolge de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezen rentetrekkers met 1 per maand en per kind worden verhoogd. De kosten hier van zullen ongeveer 1,1 millioen gulden per jaar bedragen, verder overweegt de regering verbetering te brengen in de positie van de ongevallenrentetrekkers. Leeuwarder gevangenis is nogal lek.... De gedetineerde Nijp, die enige tijd geleden uit het ziekenhuis te Leeuwar den wist te ontsnappen en sindsdien spoorloos was, is weer gearresteerd en naar de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden, waar hij nog vier jaar moest zitten wegens moord terugge voerd. Een poging van enige g'edetH neerden om ook uit te breken, kon dezer dagen worden verijdeld daar men tijdig van hun poging op de hoog te kwam. Een taxi stond reeds gereed om de heren weg te brengen. De ge meentepolitie van Leeuwarden heeft een bewaarder van de strafgevangenis in arrest gesteld Hij bracht tegen gel delijke beloning pakjes in de gevan genis. Geen beroepsgeheim voor journalisten De Hoge Raad deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen de heer H A. Lunshof, hoofdredacteur van „De Nederlander". De heer Lunshof was in beroep gegaan van het vonnis van de Amsterdamse Rechtbank, die hem tot een boete van f 10 veroor deelde, omdat hij de naam niet wilde noemen van degene, die hem de notu len van Linggadjatti ter hand had ge steld. De heer Lunshof beriep zich daarbij op het, naar zijn mening, be staande beroepsgeheim voor journa listen. De Hoge Raad verwierp het beroep. Het beroepsgeheim van een dokter of een geestelijke, zoals het bij de wet eikend wordt, is, naar het oordeel van de raad, niet van toepassing op journa listen. Hertog van Gloucester in ons land In een speciaal toestel, een z g. King's Flight, is gisteravond tegen 6 uur de hertog van Gloucester uit Engeland op Schiphol aangekomen. In gezelschap van de marine-adju dant van prins Bernhard, luitenant ter zee le kl. F. Steinmetz, reed de Hertog onmiddellijk na aapkomst per auto naar het paleis Soestdijk, waar hij de gast zal zijn van de prins. Naar bekend zijn reeds gisteren prins Fe- lix en erfgroothertog Jean van Luxemburg gearriveerd. De vier vor stelijke personen zullen morgen te zamen gaan jagen in de omgeving van 't Loo bij Apeldoorn. Prijzen van kaarsen In verband met de aanstaande feest dagen meldt men ons van de zijde van het ministerie van Economische Zaken de hoogst geoorloofde gebruikerspvij- zen van stearine-kerst- en huishoud- kaarsen: per pak van ca. 300 gram netto 1.10, per pak van ca. 200 gram netto 0.80. Stearine-paraffinekaarsen: per pak van ca. 300 gram (netto 0,85 per pak van ca. 200 gram netto 0.65. Gothische kaarsen: per doos van ca. 400 gram netto 1,70. LOCOMOTIEF-POETSER ONDER LOCOMOTIEF Maandagavond is op het stationsem- placement der Nederlandse Spoorwe gen te Zutphen de locomotief-poetser K, aangereden door een uit de machi- neloods komende locomotief. K„ die gehuwd was en drie kinderen had. wferd op slag gedood. L.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1