Volgende week regeringsverklaring over de Indonesische kwestie Harrie Kuyten wordt 65 jaar Israëls verzoek om toelating tot de Veren. Naties is verworpen Zaterdag 18 Dec. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang No. 1991 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Dinsdag voor de Kamer Meer braadvet Weerbericht Roem beroept zich op Merle Cochran Regering vermoedelijk Indonesische kwestie niet op de agenda Rapport over de onderhandelingen Economisch programma der Benelux-landen Men zal het echter later herhalen Nederland van blaam gezuiverd Representant der zuivere schilderkunst BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den i._ elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten Naar de voorzitter van de Tweede Kamer gistermiddag In verband met vragen van de heer J. Schouten (AR) mededeelde, Is de regering voornemens de volgende week voor deze Kamer te verschijnen, teneinde haar een in zicht te geven in het Indonesische vraagstuk. De bedoeling is de gedach- tenvmseling daarover nog vóór het Kerstreces te doen geschieden. De voorzitter, dr. Kortenhorst herin nerde er nog aan, dat hij reeds het comité-generaal gezegd heeft, dat hij elke dag bezig was de regering te ver soeken een mededeling ter zake te doen. Daarbij heeft hij medegedeeld, dat deze pogingen een negatief resul taat hebben gehad. Spr. zeide zich er over te verheugen gistermorgen van de regering de mededeling te hebben ontvangen, dat de regering voorne mens is in de loop der volgende week voor de Kamer te verschijnen. De voorzitter heeft gevraagd dit te doen op a.s. Dinsdag en uiterlijk op Woens dag, in de veronderstelling, dat de go- dachtenwisseling twee dagen in beslag zal nemen. Het antwoord op de vraag van de heer Schouten is dus, dat voor het uiteengaan der Kamer een be hoorlijke gedachtenwisseling k3n plaats vinden. De heer Schouten verklaarde zich door deze mededeling bevredigd en zeide nog, het op hoge prijs te stellen als de voorzitter wil trachten te be vorderen, dat de regeringsverklaring reeds Dinsdag wordt afgelegd. De voorzitter gaf te kennen, dat b(j Naar „De „Kruidenier" verneemt, zal in Januari a.s. ook de subsidie op bak en braadvet worden ingetrokken. Het artikel zal daardoor voor de consument met circa 38 cent per kilo in prijs stij gen. Tegelijkertijd zal de rantsoen- waarde verhoogd worden van 200 gram op 250 gram. Het artikel blijft gewoon op de keuzebon. Afgezien van de sla olie, zal de keuzebon derhalve worden 250 gram boter of 250 gram margarine of 250 gram vet. Komt de sla-olie even eens op de keuzebon en dit is in middels weer enigszins onzeker gewor den in verband met de begonnen actie van de olie-industrie dan wordt een rantsoen sla-olie 240 gram. Nederlands-Zwitserse plannen voor auto-fabriek Zoals reeds werd gemeld, staan plan nen op stapel om in Nederlands-Zwit serse samenwerking D.K.W.-auto*s te gaan fabriceren onder de naam „Ne derlandse automobielfabriek". Reuter meldt voorts, dat de Incas- sobank, de Nederlandse .Handelsmaat schappij en Mees in samenwerking met particuliere zakenlieden deze maand toestemming van de Nederlandse rege ring hopen te krijgen om de „Neder landse automobielfabriek" definitief op te richten. Zij hebben de bedoeling de motoren voor de auto's van „Moto- sacoche S A" te Genève te betrekken. Motosacoche produceert motoren voor motorrijwielen. Chassis en carosseriën zullen in Den Haag of in Roterdam worden gemaakt. Het Berger vliegveld In de Memorie van Antwoord op de begroting van Oorlog wordt gezegd, dat het vraagstuk der vliegvelden bij de minister en zijn daarbij betrokken ambtgenoten in onderzoek is. De mi nister heeft niet besloten blijvend af te zien van de verdere inrichting van het vliegveld Bergen tot een marine basis, waarvoor het inderdaad geschikt zou zijn. Het financiële aspect is hier bij het doorslaggevende. Overvloedige oogst in de V.S. In een gisteren door het Amerikaanse ministerie van Landbouw uitgegeven verslag geven de uiteindelijke schattin gen van de productie aan graan in de Verenigde Staten gedurende dit oogst jaar de volgende resultaten: er zal een record-oogst van mais zijn, de oogst van tarwe zal .op een na de grootste zijn, welke in de landbouwkundige ge schiedenis van de Verenigde Staten is geregistreerd en de oogst aan haver zal overvloedig zijn. OOSTENRIJKSE GEZANT IN CHILI VERMOORD De Oostenrijkse gezant bij de Chi leense regering, Hans Beker, is Donder dagmiddag in het legatie-gebouw ver moord. De moordenaar, een Oekrainse immigrant, Sikorsky genaamd, pleegde zelfmoord, door zich voor het hoofd te schieten. Verwachting, geldig tot heden avond: Droog weer met overdrij vende wolkenvelden en weinig wind. Overdag iets kouder dan gisteren. in die zin bij de minister van Over- zfese Gebiedsdelen aandrang heeft uit geoefend Naar wij verder nog vernemen, moet men onder de „concrete, niet voor tweeërlei uitleg vatbare essentiele voorwaarden", waarover in het com muniqué van de Nederlandse regering wordt gesproken, verstaan: 1. De positie van de hoge vertegen woordiger van de Kroon en diens be voegdheden, zoals die omschreven zijn in het B.I.O.-besluit. 2. De regeling van het oppergezag over de strijdkrachten en de bepalin gen over de staat van oorlog en on veiligheid, eveneens zoals in genoemd besluit omschreven. 3. Inschakeling van de Republiek in de Indonesische federatie op volkomen gelijke voet met de niet-republikeinse deelstaten. 4. Het onmiddellijk stopzetten van de bestandsschendingen en terugroepen van de geïnfiltreerde republikeinse militairen. De voorzitter van de republikeinse delegatie, Moh. Roem, verklaarde op een persconferentie, dat het republi keinse standpunt, zolls dat voor Neder land onaanvaardbaar is (het betwiste gezag van de hoge vertegenwoordiger der Kroon over de strijdkrachten ge durende de overgangstijd) in feite gro tendeels in overeenstemming is met het plan, dat is uitgewerkt door Merle Cochran. Roem voegde hieraan toe. dat de Nederlandse beschuldigingen aan re publikeins adres, die aanleiding werden tot het afbreken van de onderhandelin gen, niet geheel welgefundeerd waren. Hij zei voorts, dat, indien de Neder landse regering er bij blijft een interim regering te vormen zonder de republiek, dit tot gevolg zou hebben de absolute vernietiging van de mogelijkheid op eer. overeenkomst. Hij besloot: „In dat geval zal de republiek voortgaan te leven op de eigen kracht van het ge hele Indonesische volk en wij hebben vertrouwen, dat wij het kunnen doen". Amerikanen smokkelden wapens in Indonesië Onder grote belangstelling van bui tenlandse zijde is te Tandjong Pinang het proces begonnen tegen de Ameri kaanse piloten van de Insulair Airways te Manilla, die verdacht worden van wapensmokkelarij. De piloten bekenden, doch legden er de nadruk op, dat de wapens en muni tie voor doorvoer bestemd waren. Naar hun zeggen hadden zij kort tevoren tweemaal legale trips gemaakt voor het vervoer van wapenen voor planters in Penang. Zij noemden een zekere George Murray, uit Manilla, als de leverancier der wapens, wiens naam zij niet eer der hadden durven noemen uit vrees voor wraakoefening. De piloten hebben gedacht dat de wapens voor planters in Malakka waren bestemd. De speciale correspondent van ANP meldt uit Parijs: Gistermorgen om 10 45 uur werd de vergadering van de Veiligheidsraad door de Belgische ge delegeerde Van Langenhove geopend. Bij het begin van de bijeenkomst werd de agenda goedgekeurd, met als enig punt van discussie de toelating van Israël tot lid van de Verenigde Naties. Geen der vertegenwoordigers heert gevraagd om de Indonesische kwestie als punt van onmiddellijke be spreking op de agenda te plaatsen. Thans zijn te Parijs ook de aan-1 Geen bindende verklaring der Republiek? Een woordvoerder van de Republi keinse regering heeft te Batavia tegen over een vertegenwoordiger van Aneta verklaard, dat het niet waarschijnlijk moet worden geacht, dat de Republi keinse regering een „bindende verkla ring", waarvan sprake is in het ant woord van de Nederlandse regering aan de heer Cochan, zal afleggen. Deze woordvoerder wees er op, dat de r' publikeinsè regering zich tot nu toe' onveranderd op het standpunt is blij ven stellen, dat een formeel accoord, en dus ook formele bindende verkla ringen, alleen tot stand kunnen komen door formele onderhandelingen onder auspiciën van de CvGD. Intussen is de tekst van het Neder landse antwoord aan de heer Cochran gisterochtend met het vliegtuig van de CvGD naar Djokja overgebracht. Verschenen is het tweede memoran dum van de regeringen der Benelux- landen betreffende het programma op lange termijn van deze landen. Het memorandum bevat nadere gegevens over de plannen voor de belangrijkste sectoren, over de werkgelegenheidspo- litiek. over de buitenlandse economi sche betrekkingen, de betalingsbalans en het nationale inkomen. Het slagen van de in dit rapport op renomen plannen hangt uiteraard af ven het voortduren van het EHP tot het midden van het jaar 1952.De Bel- fisch-Nederlands-Luxemburgse Unie baseert haar verwachtingen omtrent 't economische herstel in eerste instantie on een oordeelkundige aanwending van de door de Verenigde Staten ver leende hulp en vervolgens op een snel herstel van haar handelspartners, die deze landen in staat zou stellen in con verteerbare munt te betalen, waarbij waardoor de huidige tekorten gecom- penseerd zouden worden zonder dat tot een systeem van gedwongen bespa- 'ringen behoeft te worden overgegaan hangels van het reeds op 14 December)tevens wordt gehoopt op een oplossing gepubliceerde speciale rapport van de Commisslie voor Goede Diensten aan ie Veiligheidsraad voor publicatie vrijge-; geven. Het rapport bevat het Republikeinse^ rapport aan de Commissie betreffende de informele besprekingen te Kalioe- rang. Na de besprekingen tussen minister Stikker en Moh. Hatta gereleveerd te hebben, worden de onderhandelingen tussen de ministers Sassen en Stikker en Hatta behandeld. Een belangrijk deel van deze conferentie werd ingenomen door de bestandsschendingen. Overi-. gens wenste de Republiek niet de Ne derlandse voorwaarden te accepteren, terwijl instructies van de Nederlandse minsters niet toelieten het Rep. stand punt te aanvaarden. Aan het rapport is tevens toegevoegd het aide-memoire van Haffa n.a.v. de eerste besprekingen met minister Stik ker. 1 Onderhandelingen tussen Hongaarse regering en R.K. Kerk De rooms-katholieke kerk in Hon garije heeft gisteren medegedeeld, dat zij bereid is te onderhandelen over een overeenkomst met de regering ter rege ling van alle geschillen in de betrek kingen tussen kerk en staat. Te Boedapest verwacht men. dat het Vaticaan een hoge dignitaris zal benoe men. die de onderhandelingen met de Hongaarse regering zal leiden. Men ge looft niet. dat deze dignitaris kardinaal Mindszenty zal zijn. die „niet aanvaard baar" voor de Hongaarse regering is verklaard. In sommige kl ingen suggereert men. dat d^ primaat wellicht binnenkort naar Rome zal vertrekken. pCt. GEVALLEN IN INDONESIË. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen het navolgende verlies werd geleden: Kapitein H. M. Wieringa, legernum- mer 150410002, afkomstig uit Groningen. Overleden tengevolge van oorlogsver wonding op 10 December 1948. De Koninklijke Marine en het Kon. Ned. Ind. leger hebben in de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Motie tegen politionele actie Het Oost-Indonesische parlements lid, Mademendra, heeft met andere leden een motie ingediend, waarin uitspraak van het parlement gevraagd wordt, dat dit niet instemt met een gewapend optreden tegen de Repu bliek en waarin de regering van Oost- Indonesië uitgenodigd wordt haar medewerking te verlenen om partijen tot elkaar te brengen. OOST-INDONESIë KOMT 50 MILLIOEN TEKORT De begroting voor Oost-Indonesië voor 1949, welke gisteren aan het par lement werd aangeboden, vertoont een totaal tekort van f 50,3 millioen, waar van op de gewone dienst f 14.458.550 Over 1948 bedroegen de tekorten: op de gewone dienst f 18J millioen en op de buitengewone dienst f 51.7 millioen. Kerstgratificaties tot 2 van het jaarloon Het College van Rijksbemiddelaars deelt het ANP mede. dat inzake het verlenen van eventuele Kerst- en Nieuwjaarsgratificaties nog onvermin derd van kracht is de beschikking van dit college van 19 April irfë?-. Deze be- pahlt. dat, behalve de reeds vóór de oorlog bestaande uitkeringen voor gra tificaties, vacantietoesiagen en derge lijke, in 1948 gratificaties mogen wor den uitgekeerd, waaraan in totaal niet meer dan 2 procent van het jaarloon besteed mag worden. Ter vermijding van misverstanden wordt er de aandacht op gevestigd, dat andere uitkeringen, dan bovengenoemde niet zijn toegestaan zonder bijzondere toestemming van het college van Rijks bemiddelaars. Deze toestemming wordt slechts in uitzonderingsgevallen ver leend. PAUL KIES TOT TWINTIG JAAR VEROORDEELD. Paul Kies is gisteren, conform de cis, door het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, levenslange ontzetting uit kiesrechten, het recht bij de gewa pende macht te dienen en openbare ambten te bekleden PUBLICATIE VAN PROCESSEN- VERBAAL DER ENQUéTE-COMMISSIE De Tweede Kamer heeft de enquête commissie regeringsbeleid 1940-1945 gistermiddag gemachtigd tot publicatie van de processen-verbaal van verho ren en verdere stukken, voorzover deze daartoe in aanmerking komen. Het verzoek van Israël om toegelaten te worden tot de V.N. is Vrijdag door de Veiligheidsraad met vijf stemmen tegen één, bjj vijf onthoudingen, van de hand gewezen. Zeven stemmen zijn no dig voor toelating van een staat. De V.S., de. Sovjet-Unie, de Oekraine, Ar gentinië en Columbia stemden vóór on middellijke toelating van Israël. Syrië stemde tegen en de andere vijf leden van de Raad onthielden zich. Dr. Alan Valentine, de leider van de ECA-missie in Nederland, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij de be schuldiging van de plaatsvervangende adminstrateur van de ECA, Howard Bruce, weerlegde, als zou Nederland misbruik hebben gemaakt van ECA- gelden door goederen, aangekocht met deze gelden, wederom naar de V. S. te exporteren. Rijst voor Nederland De allocatie commissie voor rijst van het internationale noodvoedsel comité der Ver. Naties heeft dezer dagen de allocaties voor rijst bekend gemaakt, welke zullen gelden voor 1949. Nederland zal voor 1949 een hogere toewijzing ontvangen en wel' 18.000 ton tegen 12500 ton in 1948. Deze laatste hoeveelheid is evenwel door Neder land niet geheel aangekocht in het af gelopen jaar. Daar de export uit Birma n.1. beneden de verwachting bleef. ont. ving Nederland enige maanden geleden van het internationale noodvoedsel- ccmité het verzoek de 3000 ton. welke Nederland nog volgens toewijzing in Frans Indo China kon aankopen, niet op te nemen en Nederland heeft over eenkomstig dit verzoek gehandeld. Aannemend, dat Nederland in 1949 in de gelegenheid zal zijn de toegestane hoeveelheid aan te kopen, zal de rijst- voorziening, gelet op de beperkte hoe veelheid van 18.000 ton, niet veel rui mer kunnen zijn dan in 1948 het geval is geweest. Brits-Russisch grensincident Bij de grenspost Duderstadt aan de Frits-Sovjet-Russische grens in Duits land heeft een incident plaats gehad, waarbij een Brits soldaat erns'ig is ge wond. Toen zes Britse militairen, w.o. ten kapitein, op de konijnenjacht wa ren. overschreden zij de Brits-Russi sche grens) Sovjet-soldaten arresteer den de Britten en losten schoten in de Vacht. Een der soldaten heeft hierbij een schot in de richting van de Britten gelost, waardoor de soldaat Knill zeer ernstig werd gewond. De Engelse au toriteiten hebben een onderzoek naar het incident'ingesteld en de vrijlating van de arrestanten verzocht. EIS TOT SCHADEVERGOEDING VOOR OPBLAZEN Volgens het Duitse nieuwsbureau DPD (Britse zone) zal de Duitse eco nomische commissie in de Sovjetrussi- sche zone een schadevergoeding eisen van honderdvijftigduizend mark voor de opgeblazen masten van Radio-Ber- lijn. Men zou de eis willen stellen op deze grond, dat de door de Fransen toegestane tijd te kort was voor het uitvoeren van een methodische demon tage. jyjORGEN WORDT de kunstschilder Harrie Kuijten 65 jaar. De oorlog heeft de herdenking van een kroon jaar in 1943, anders dan in intieme kring, belet, waarvoor wjj thans de ge legenheid krjjgen. In het kleine dtfrp Groet, in het land van Jan van Scorel, onder de lichtend- grijze lucht van een Hollandse herfst, ligt de driehonderd jaar oude boerderij waarin Harrie Kuijten sinds jaren woont. Het bezoek dat wij hem brach ten was niet zozeer om uit zijn mond een overzicht te verkrijgen van zijn schildersloopbaan als wel om ons er van te overtuigen of nog steeds de oude vitaliteit uit zijn persoon en zijn werk spreekt. En daarvan waren wij al spoedig overtuigd! Een forse man, rustig, soms wat af wezig met ingekeerde blik, zijn pijp met overgave rokend: dat is de in druk die hjj maakt als hij daar zit on der de ouderwetse schouw. Zijn vrouw, jeugdig en levendig, maakt grapjes die hij goedhartig opneemt. Deze beide mensen in de hoerenkamer met haar zware balken en donkere betimme ring en de prachtige blauwe tegels te gen de schoorsteen: kan men zich Hol landser en degelijker tafereel denken? Men behoeft echter slechts Kuijtens levensloop na te gaan en de commen taar van zijn vrouw te horen om te weten dat de schilder geen plakker is in Hollandse binnenhuisjes. Hij werd in 1883 te Utrecht geboren. Zijn vader die een winkel dreef, zag hem graag opgeleid in de geestelijke stand. Maar iemand die op zevenjarige leeftijd een stuk van zijn ponyhaar af knipt om er penselen van te maken heeft een andere toekomst. Dus schil derde Harrie, veertien jaar oud, op het atelier van Mengelberg (de vader van de dirigent) heiligenbeelden. Het eigen lijke begin van zijn carière valt bij zijn meerderjarigheid: hij vertrok toen naar Antwerpen om zich te laten inschrij ven aan de Koninklijke Academie, waar Jurriaan de Vriendt zijn leer meester werd. Kuijten merkt op: „Dat moet een grote stap geweest zijn. De mensen zeiden: Wat? Is die jongen naar Antwerpen? En hij komt nog wel uit een door en door Christe lijk gezin!" Want Antwerpen gold als het zede loze Zuiden.Na drie jaar daar de lessen gevolgd te hebben reist de jon geman door Europa, nu hier. dan daar tekenend en schilderend. Maar steeds keerde hij naar Antwerpen terug waar hij zich bijzonder thuis gevoelde. Daar was het ook dat Wereldoorlog I hem verraste en hij hals over kop naar eigen land moest terugkeren. Z(jn ta lent viel op en hij kreeg de Koninklij ke Subsidie, drie jaar lang. Daarna lokt hem opnieuw de vreem de en men ziet hem in Wenen en Bu- dapest zigeuners schilderen. Uit deze periode stammen overigens voortref felijke tekeningen, die dit voorjaar in Amsterdam met zijn ander graphisch werk geëxposeerd waren. Natuurlijk verkeerde Kuijten in Parijs. ..De Fran se schilders", zegt hij. „hebben me al tijd aangetrokken. Ik voel verwant schap. en ook zij waarderen mij." THANS WOONT- Harrie Kuijten al vele jaren in Holland, waaraan zijn Het Britse voorstel voor opschorting van een besluit voor onbepaalde tijd verkreeg vier stemmen: Engeland, Bel gië, China en Syrië. Het Franse voorstel voor een uitstel van een maand werd gesteund door Engeland, Frankrijk, Canada, China, België en Syrië. In deze beide stemmin gen onthield de rest van de leden zich van stemming. De Sovjet afgevaardigde had vóór de stemming over beide laat ste voorstellen verklaard, dat hij, in dien nodig, zijn veto zou uitspreken. Na de bijeenkomst van de Veilig heidsraad verklaarde de vertegenwoor diger van Israël, Aubray Eban. dat het verzoek om toelating tot de V.N. „bij de eerstkomende gelegenheid" opnieuw zou worden ingediend. De volgende normale bijeenkomst van de raad zal in het begin van Januari in het hoofd kwartier van de V.N. te Lake Success worden gehouden. De leden van de raad zullen zich gereed houden voor een eventuele spoedzitting te Parijs. Negen jaar geëist tegen W. N. A. Kröller De Rotterdamse Kamer van 't Haagse bijzondere Gerechtshof behandelde de zaak tegen de 57 -jarige W. N. A. Kröller. Hij werd er van beschuldigd ten behoeve van de vijandelijke oorlog voering en van nationaal-socialistische doelstellingen als enige firmant van Kröller's Stuwadoorsbedrijf en als direc teur van de N.V. Schulte en Bruns Transportmaatschappij, cargadoorswerk zaamheden te hebben verricht. Voorts zou hij de bouw van Hansa-schepen op Nederlandse werven hebben bevor derd en voor Duitse ondernemingen be stemde Nederlandse effecten tot een be drag van ongeveer twee millioen gulden hebben aangekocht. Verder zou hij op richter van de N.V. Oostrederij en de Nederlandse Oostbinnen vaartrederij (dochterondernemingen van de Ne derlandse Oostcompagnie) zijn ge weest en leidende functies in de NSB bekleed hebben. Er werd 9 jaar met aftrek geëist. Zelfportret van de schilder vaderschap niet geheel vreemd zal zijn! „Hoe denkt u, meneer Kuijten, over de afgelegde weg? Tevreden?" „Wat mijn persoonlijk leven betreft: ja. beslist! Wat het schilderen betreft: neen! Men is nooit uitgeleerd en dat is ook het prettige van ons vak." Wat is nu het wezen van deze schil der? In 1946 heeft hij de Federatie- prijs gekregen uit een enorm getal van inzendingen. Een. jongerenprijs. zo heette het. „Maar dat „jongeren" moet u", glim lacht Kuijten. „zo opvatten: het was een prijs voor de jongere schilderkunst in het algemeen. Het was een beloning voor de zuivere schilderkunst." En hier ligt dan ook inderdaad het wezen van Kuijtens kunst. Hij is een schilder-van-den-bloede. een artist in de beste betekenis van het woord. Aan de ene kant bleef hij zich distanciëren van het experiment, dat inderdaad vaak het enkel picturale loslaat, aan de andere kant hoedde hij zich voor het litteraire, het „plaatje". Zijn geestelijke leermeesters zijn ge weest Breitner, Cézanne en Picasso, maar de laatste in de periode om streeks 1909. In zijn werk herkent men het Hollandse realisme van b.v. Frans Hals, daarna treedt Breitner naar vo ren. de andere invloeden echter zijn nauwelijks aanwijsbaar. De ontwikke ling is een persoonlijke en de stijgende macht over kleur en vorm is onmis kenbaar. Vele musea en particuliere verzamelingen, hier en in het buiten land. bezitten werk van hem d. W 1100 Gulden en een koekje In een dorp in de omgeving van Hel mond vond een meisje van amper 6 jaar een portefeuille met als inhoud de bonkaarten van een gezin en 1100 gul den aan bankpapier. Het kind gaf ae portefeuille aan moeder en uit de in houd bleek wie de eigenaar was. De vrouw nam het kind en een and»r meisje mee om de vondst terug te be zorgen. Bij het adres aangekomen bleek dat de vrouw des huizes nog niet had gemerkt, dat zij de portefeuille had verloren. Haar man bewees zijn dank baarheid door te zeggen: „Ja, die kin deren hebben toch wel een koekje ver diend". De kleine vindster kreeg 2 koekjes en het andere meisje één.... Minister v. Schaik 2 Januari naar Suriname In aansluiting op hetgeen 8 Decem ber j.1. gepubliceerd werd over de voorgenomen reis van een der leden van het kabinet naar Suriname en de Antillen, verneemt het ANP nader van bevoegde zijde, dat het vertrek van dit kabinetslid, de minister zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schaik. bepaald is op 2 Januari a.s. Wapenstilstand tussen Israël en Transjordanië? Kolonel Carleson, waarnemer van de verenigde naties te Jeruzalem en de waarnemend consul-generaal der Ver enigde Staten aldaar, Burdette, hebben Vrijdag te Amman besprekingen ge voerd met Transjordaanse regerings autoriteiten. Waarnemers vermoeden dat bespre kingen zijn gevoerd over de wapenstil standsonderhandelingen, waarvan Don derdag werd gemeld, dat deze tussen Israël en Transjordanië zijn begonnen. EGYPTISCH BEROEP OP VEILIGHEIDSRAAD De Syrische afgevaardigde in de Vei ligheidsraad heeft bij de raad een tele grafisch uit Cairo overgebracht ver zoek ingediend „terstond op te treden tegen de sterke concentraties van Joodse strijdkrachten, die de stellin gen bij El Falcedja aanvallen". Dit zijn Egyptische stellingen in de Negeb in Zuid-Palestina. LIQUIDATEUR VAN POLITIEKE PARTIJEN VEROORDEELD De Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft Mr. Dr. M. H. H. Franssen tef)en Haag voormalige liquidateur, o.a. van de R.K. Staatspartij, de Chr. Democratische Unie, de Staatkundig Gereformeerde Partij en van verscheidene verenigin gen en jeugdorganisaties, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met af trek. DE GROETEN VOOR LIEFTINCK Dat er emigranten zijn, die ook bij hun afscheid de zorgen van hun vader land niet vergeten kunnen, blijkt uit een advertentie in een Westlands week blad. luidende: „Bij ons vertrek naar Nieuw-Zeeland groeten wij alle vrienden en bekenden, speciaal minister Lleftinck". f

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1