Jan v. flmesfoort de films van deze week nccsr De Lyceïst brachtDe Zondvloed Mededeling Stad en Omgeving. Laatste lezing over IJsland A WWfOCf 57 woningen Succes voor de Kalua's Maakt slagzinnen en gedichten op de advertenties in dit nummer Dinsdagavond de Gijsbrecht Het „Helders Meisjeskoor" geeft Kerstconcert De zoon van Robin Hood Een onvergetelijke melodie Stroomvoorziening „Parkzicht" Urk Zonen der Zuidzee Texel Zijpe JMgezcmden Scheepvaariberichien 9 Gisteren en eergisteren werd dooi de H.S.V. „De Lyceïst" een perfecte opvoering gegeven van het door L. Lockefeer geschreven toneelstuk „De Zondvloed". De tweede avond vooral v.-as de zaal stampvol, de gezellige Sfeer van de scholieren heerste de gehele avond. De voorzitter. Jan Feikema, opende de feestavond kort maar krachtig en kon ook de burge meester welkom héten. Daarna het stuk. nu eens niet een blijspelletje, maar een fijn gevoeld en diep ernstig verhaal van een Zeeuws boerengezin ln de bezettingstijd. Grote gebieden zullen op der water worden gezet, uit angst voor de inva sie. Vliegtuigen ronken dag en nacht ever. De streng-orthodoxe familie in hun mooie Zeeuwse klederdracht komt op eens midden in de dreiging als op een vergadering wordt besloten een dijk te leggen dwars over het eiland om het voor algemene onderwaterzetting te vrijwaren. De dijk zal over het land van de boer van de „Doornhof" ge legd worden. Hij, „koning" Verplan- cke, zal dit nooit toestaan zijn ego centrische koppigheid zal niemand aan rijn land laten komen. Ook al ou het belang van zijn eigen volk ermee worden gediend, het gebeurt niet. Ze zijn het niet waard want ze geven de vijand maar toe en verzetten zich hele maal niet. Z'n lieve verstandige vrouw probeert hem wat milder te stemmen de buren praten met hem en zelfs komt de jonge ingenieur voor de dijk pleiten. Maar niets helpt, hij maakt zich zo driftig dat hij de jongeman met het scheldwoord „collaborateur de deur uitstuurt. Als zijn dochter de ingenieur aardig blijkt te vinden, wordt dit haar kortweg verboden. De dijk. komt toch en Verplancke wordt nurks en stug, hij kan deze scheiding op z'n land niet verkroppen. Hij ti- raniseert z'n kinderen en wil nauwe lijks naar z'n vrouw luisteren. Op een cnweersnacht steekt hij zelf de dijk door; de zondvloed komt. Maar nog is het niet opgelost: de onverzettelijkheid en z'n koppigheid laten hem niet met rust, hij is nog niet in 't reine met zichzelf. Toch laat hij langzamerhand j'n stugheid varen, de sfeer wordt vrijer. Als de ingenieur afscheid komt nemen en het blijkt dat hij een spion voor de goede zl&k was, stuurt Ver plancke hem zijn dochter achterna met z'n laatste sigaren. De ommekeer kwam dus toen, en gelukkig, niet te laat. Het stuk was heel hoog gegrepen, maar niet te hoog, want de nog jonge spelers wisten zoveel begrip voor de psychologische conflicten te tonen, dat het vertolken hiervan een succes werd. Onder de bekwame regie van de heer Van Vendeloo, die tevens de rol van de bejaarde boer Verplancke vervul de, werd van dit gegeven iets prach tigs gemaakt. Deze stugge Zeeuw met heel z'n tyrannieke koppigheid, was uitstekend getypeerd. De rol van de boerin die Gusta Posthumus speelde, liet niets te wensen over. Zij was op en top het veilige baken, waar man en kinderen zich aan vastklampten, de verstandige vrouw, die kalm haar me ning durfde zeggen. Sjefke, door Jaap Mooy gespeeld met een losse zwier die de Vlaamse venter moet typeren, heeft zijn rol als de genoegelijke praatjes maker keurig gespeeld. Z'n verdrietig heden over z'n dochter die met de Duitsers omgaat, gaven hem even een filosofisch tintje. Versteegh, de inge- ,In zijn derde en laatste lezing voor de Volksuniversiteit over IJsland besprak prof. dr. Martin Rutten de bewoners van dat eiland. Het werd omstreeks 795 door uitgeweken Ierse monniken ontdekt, en in 854 landden er Noor mannen, die met hun vissersvaartuigen uit de koers waren geslagen. Zij noem den het eiland „Sneeuwland" en de Ierse monniken, naar hun kledij, „wit te mensen". In 870 kwam Raven Floki, genoemd naar de raven die hij elke dag deed uitvliegen, op het eiland, toen hem bleek dat zijn vogels niet meer daarvandaan terugkeerden. De stichter van Reykjavik was Ingwolfer, die twee zuilen van zijn huis in de zee gooide, en in de plaats waar zij aan spoelden een gunstig teken van de go den zag. Na 874 werd IJsland door uit gewekenen uit Noorwegen bevolkt. Van die tijd af tot 980 kwamen er dui zend immigranten per jaar. In kleine Vikingschepen met weinig huisraad en vee kwamen zij op het eiland aan. Zij stichtten er een aristocratisch-republi- keinse regeringsvorm, en de voor naamste boer was tevens priester. In het jaar 1000 kwam het Christendom op IJsland, er gebracht door de enige ambtenaar ter plaatse. Door binnen landse twisten werd in 1262 de Koning van Noorwegen ook Koning van IJs land. In 1380 kwam het eiland echter onder de Deense souvereiniteit. Drie vier eeuwen lang was het Christendom er staatszaak, totdat er priesterscholen kwamen. De bevolking kan echter niet godsdienstig worden genoemd. De mensen zijn gesteld op hun taal en verstaan de kunst van ver tellen. Vele oude heldensagen en -lie deren zijn bewaard gebleven. Naar zijn aard is de IJslander boer, hoewel er maar drie maanden op het land kan worden gewerkt. Daarbij helpt ook de jeugd mee, die hiervoor lange vacan- ties krijgt. De rest van het jaar gaat men dikwijls ter visvangst. Uit- en invoer zijn niet met elkander in evenwicht, omdat de akkerbouw van weinig belang is. Voor de bevolkingen het vee moet dan ook veel worden ge- importeerd. Van de opbrengst der visse rij daarentegen wordt ca. 95 pet. uit gevoerd. Na deze derde lezing, die evenals de vorige met lichtbeelden werd geïllus treerd, sprak dr. Verwey een woord van dank. nieur, door Gerrit de Leeuw gespeeld en Frits de Hamer, door Louis Ouwe- ling, verwachten we de volgende keer met nog iets meer overtuiging, want ze kunnen het wel. Corrie Westerbaan ris Jannie en Hanke van Vendeloo als Jannie's moderne vriendin, beeldden goed de daardoor ontstane tegenstel ling uit. Piet Groot ,Jan de Gorter en Jan Coster, als de zoon, de buurman en de paarde# knecht, luisterden het geheel op aardige manier op. Vooral Mientje, het bangelijke oude dienst meisje, was door Henniè van der Mast uitstekend getekend. De toneelaankle ding en de grime vielen op doof hun prima verzorgdheid. Na afloop een ge- noegelijk bal onder leiding van de Ca sinoband van Jaap Kwak. DE ZAAK VOOR DE MAN VAN SMAAK SPECIAAL HOEDEN EN PETÏEN f TIJDELIJK SPOORSTRAAT 49 UNIFORMPETTEN VAN EIGEN ATELIER Aan de architect A. Eibink te Am sterdam heeft de gemeente in October 1947 opdracht verstrekt tot het vervaar digen van schetsontwerpen voor de bouw van een aantal woningen in het wederopbouwplan „Oud Den Helder". Met de definitieve plannen voor de bouw van 56 woningen, 1 winkel-wo ning en 4 garages heeft de hoofdinge nieur-directeur van de Prov. Directie van de Wederopbouw en de Volkshuis vesting zich verenigd. De totale bouw kosten worden geraamd op rond f 960.000. In overleg met de hoofd-in- genieur-directeur werd besloten, een tiental der woningen voor dubbele be woning in te richten. De hieraan ver bonden extra-kosten worden geraamd op f 13.000. In totaal is derhalve voor deze bouw nodig een bedrag van rond f 973.000. De woningen zijn geprojecteerd aan de Theodorus Rijkersstraat, de Jan Bijlstraat, de Adrianus IJsbrand Kui perstraat en de Klaas Duitstraat. Voor particulieren zal weer de gelegenheid worden geopend te zijner tijd één of meer dezer woningen over te nemen ter voldoening aan de op hen rusten de hèrbouwplicht. De niet aldus over gedragen woningen kunnen aan „Wo ningstichting" in beheer en exploitatie worden gegeven. Hoewel het St. Nicolaasfeest al weer achter de rug is, willen wij onze lezers toch niet een verslagje onthouden van het feest bij de invalide militairen van de Soc. Med. Dienst der K.M. te Leiden, waarbij de Kalua's als gast-ensemble zich voor een zaal geestdriftige luis teraars presenteerden. De avond werd geopend door O.S. en O. sergeant Müller. die alle aanwezi gen, in het bijzonder de commandant kapt.-luit. ter zee J. Lagas, en de off. v. Gezondheid der 2e klasse Dr. D. H. F. Wolters, welkom heette. Een apart woordje kregen de Kalua^, die voor deze avond de grote tocht uit het hoge Noorden hadden ondernomen. Het feest kon nu een aanvang nemen en het waren voornamelijk eigen krachten, die vanaf het toneel hun ka meraden een prima programma boden. Marinier de Booy met zijn zang en pianospel is zeker één van die mensen, die hier extra genoemd mogen worden. Reeds bij 't binnenkomen hadden alle anwezigen een versnaperingenpak ket ontvangen, maar bovendien kwam de oude bisschop later op de avond in hoogst eigen persoon zijn presentjes en zijn vermaningen uitdelen. Enkele le den van de Soc. Med. Dienst werden daarbij heel toepaselijk toegesproken. Na de Sint kwamen de Kalua's twee maal ten tonele en reeds tijdens de eerste nummers steeg het enthousiasme bij de aanwezigen met de minuut. Hoogtepunten waren: Maori Brown Eyes, gezongen door Alwine Meijer, Bye Bye Blues met een gitaarsolo door Jo Koek, en China Seas, waarin Ha- waiïan-guitarist Klaas de Jong excel leerde. Op verzoek van Dr. Wolters verhuisde ons Hawaiïan-ensemble ook nog naar de ziekenboeg, waar de lig gende patiënten dankbaar en volop konden genieten van de melodieuze Zuidzee-klanken. Helaas moest hierna het einde komen en het was ruim 2 uur. toen de Kalua's na een succes-avond het.slapende Den Helder binnenreden. Onze marinebasis was weer op een waardige wijze ver tegenwoordigd bij haar militairen bui ten de stelling. Goed werk Kalua's. VOOR DE NIEUWE CHR. SCHOOL Op 3 Mei j.L besloot de gemeenteraad om aan het bestuur van de schoolver eniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" een stuk grond tussen Java- straat, Timorlaan, Singel en Lombok straat beschikbaar te stellen ten be hoeve van de stichting van een nieuw schoolgebouw. Daar met de bouw er van spoedig zal worden begonnen, is het noodzakelijk in het stratenplan Bankastraat en omgeving enkele wij zigingen aan te brengen. De hieraan verbonden kosten worden in totaal ge raamd op f 16.200, voor welk bedrag B. en W. aan de raad een crediet vragen. DOKTERSDIENST. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. J. Fahrenfort, Westgracht 9, telefoon 2981, en P. vd Nieuwenhuizen, Plant soenstraat 1, telefoon 233S. ^Vervolg van onze wedstrijd Prijs 110.— Hoofdprijs f 50. Gisteren kondigden wij aan 't vervolg van onze wedstrijd in het maken van slagzinnen en gedichten op de in dit nummer voorkomende advertenties. En nu is het zover. U kunt dus weer aan de slag. De lange avonden zijn bij uitstek geschikt om aan een wedstrijd als deze deel te nemen. Wij verwachten dan ook een groot aantal inzendingen. U weet 't, hoe meer hoe liever, al zal dit de commissie, die be'ast is met de beoordeling, veel hoofdbreken kosten. Maar 't is de moeite waard. Een wedstrijd als deze brengt abonné, krant en middenstand dichter bij elkaar. Wij geven U daarom de goede raad: bewaart dit nummer zorgvuldig en spant Uin tot het maken van een goede slagzin of een aardig gedicht. De beste inzending wordt beloond kiet een prijs van f 10. Nog één nummer volgt n.1. op 31 December a.s. Daarna wordt de balans over de gehele Wedstrijd opgemaakt en komt de hoofdprijs uit de bus. Het is dus wel van belang, hieraan alle aandacht te besteden. Inzendingen worden tegemoet gezien vóór of uiterlijk op Donderdag 22 December a.s. aan ons bureau. Dé uitslag wordt enkele dagen later bekend gemaakt. De begunstigers van de Helderse Volksuniversiteit zullen de avond van Dinsdag a.s. wel reeds hebben gere serveerd voor de „Gijsbrecht van Aem- stel" van Joost van den Vondel, waar uit de voordrachtskunstenaars Aafje Top en Lau Sterman enkele van de mooiste fragmenten zullen declame ren. Deze zeer bijzondere culturele avond wordt gehouden in Casino. Wij bevelen het bijwonen ervan van harte aan, ook aan degenen die nog geen be gunstiger van de Volksuniversiteit Zijn. Het bestuur van de V. U. is voorne mens, om wanneer daarvoor vol doende belangstelling bestaat op Dinsdagavond 4 Januari een busreis naar Amsterdam te organiseren, ten einde een bezoek te brengen aan de jaarlijkse voorstelling van de „Gijs brecht" in de Stadsschouwburg. De kosten daarvan zullen, wat de busreis betreft, f 3.50 per persoon bedragen. De prijs der toegangsbewijzen varieert van f 1 tot f 5. Stadgenoten, die iets voor zulk een gemeenschappelijke „kunstreis" gevoelen, maar nog te wei nig van de „Gijsbrecht" menen af te weten, zullen er goed aan doen, Dins dagavond naar Casino te gaan. Het zou ons bevreemden, indien zij zich niet prompt de volgende dag als deel nemer opgaven. Wanneer en waar dat kan gebeuren zal tijdig worden be kendgemaakt. HET REINIGEN VAN AFVALWATER Gelijk bekend zal zijn, is bij de ge meente in voorbereiding een plan tot verbetering en uitbreiding der stads- riolering en de bouw van een installa tie yoor het zuiveren van afvalwater. Het doel hiervan is te komen tot af schaffing van het z.g. emmerstelsel en tot wijziging van het bestaande systeem van lozing van afvalwater op openbaar water. Het ontwerpen van het plan werd in dertijd opgedragen aan het Technisch Adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, te Amersfoort, voor wat de riolering betreft, en aan het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater te 's Gravenhage, voor wat betreft de zuiveringsinstallatie. Beide plannen zijn inmiddels inge diend. In verband met de zeer lm ge levertijd (ongeveer 3 jaar) van machi nes voor de ontworpen installatie is het van groot belang om zo spoedig mogelijk besprekingen te voeren om trent de aankoop dezer machines. B. en W. willen daarom het voorlopige ont werp zo spoedig mogelijk laten volgen door het definitieve, nader uitgewerk te plan. De hieraan verbonden kosten, waaronder begrepen het in bedrijfstel- len en het controleren van de werking der installatie gedurende 6 maanden daarna, worden geraamd op f 800. voor welk bedrag B. en W. aan de raad een crediet vragen. AMATEUR-CABARET IN CENTRAAL Op een amateur-cabaretavond in „Centraal" zullen o.m. twintig Amster damse amateur-artisten optreden, en voorts de bekende neger-komiek „Top- sv" (één van de medewerkers uit de revue van Heintje Davids). De leiding is in handen van de Ned. Vér. van Amateur-musici. Voor bijzonderheden zie mén ook de advertentie. GEEN RING-MAN. Het bestuur van de Helderse boks vereniging „De Ring" verzoekt ons mede te delen, dat de jongeman W. W., over wie deze week werd geschreven onder het hoofdje „Uit het politierap port", bij deze vereniging niet bekend is en dat „De Ring" ook in de toe komst geen prijs stelt op dergelijke leden. IV A-NIEUWS. Voor morgenmiddag is slechts één tafeltenniswedstrijd vastgesteld, n.1. Horna 3IVA 3. Veel succes, IVA-ers. GESLAAGD Bij het te Amsterdam op 15 Decem ber jl. gehouden examen slaagde voor kantoonstenografie Ned. 130 lettergr. per min. de dames M G Bakker en W ,P J Kiljan en de heer J vd Meij. Voor 'net prattijkdiploma machineschrijven slaagden mej. F. Bethlehem, mej. M. G. Zwanenburg, mej. C. Goes, mej. J. M. Dito, mej. C. C. M. Stolk en mej. C. M. van Amersfoort. Allen waren leerlingen van mej. D.M. Vroome, van Hogendorpstraat 24, alhier. Het na de bevrijding herrezen Hel ders Meisjeskoor heeft zich enige ma len in het openbaar laten horen, en wel toen het medewerkte aan een con cert van de Verenigde Helderse Zan gers. Deze onofficiële kennismaking was voor de bezoekers alleszins aan genaam. De meisjes veroverden hun harten, en zij konden zich direct over tuigd weten van veler sympathie. We behoeven het dus geen waagstuk te noemen, dat het koor thans een eigen uitvoering gaat geven, en wel een Kerstconcert op Woensdag 22 Decem ber a.s. in de Nieuwe Kerk aan de Weststrraat. Onder leiding van zijn dirigent, de Keert Geert de Boer, zingt het meisjes koor verschillende Kerstliederen en daarnaast graag-gehoorde werkjes als het Wiegelied van Brahms en het Ave Maria van Hamma. De organist van de Nieuwe Kerk, de heer Schadee, zal een drietal orgelsoli ten gehore brengen: een Toccata van Krebs en koraalbewerkingen van Jan Zwart en Feike Asraa. De aangekondigde medewerking van de sopraan Francisca Krijgsman kan niet doorgaan. In haar plaats treedt op de Haarlemse alt-zangeres Cathari- na Hessels, voor radioluisteraars geen onbekende. Haar aandeel in het pro gramma is nog niet bekend. WIJ hopen daarop Dinsdag a.s. nog even terug te kernen Geeft NU reeds uw bestelling voor buiten de stad op. Wij verzorgen ook uw orders over de gehele wereld. BLOEMENMAGAZIJN KONINGSTRAAT 96 TEL. 2104 UITSLAG OPENBARE VERKOPING Door notaris J. P. Loots werden Donderdagavond de volgende percelen, alle gelegen te Den Helder, publiek verkocht: Het huls en erf, Doolhof 18, groot 47 c.A., aan C. Veerman voor f 1080. Het huis en erj aan het Doolhof 20, groot 47 c.A. aan G. Bandt voor f 800. Het huis en erf Keizersgracht 56, groot 40 c.A. aan C. B. Pluijlaar q.q. voor f 800. Het huis en erf Van Ho gendorpstraat 23, groot 85 c.A. aan C. Goes voor f 1850. Het huis en erf Van Hogendorpstraat 27, groot 83 c.A. aan P. K, Groot voor f 2025. Het huis en erf Van Hogendorpstraat 31, groot 86 c.A. aan D. Bethlehem q.q. voor f 1900.— Het huis en erf Van Ho gendorpstraat 33. groot 90 c.A. aan T. J. Hoogenbosch q.q. voor f 1925. Het huis en erf Van Hogendorpstraat 35, groot 93 c.A. aan T. J. Hoogenbosch q.q. voor f 1935. Huizen en erven Jonkerstraat 40, 44 en 46, resp. groot 65, 65 en 66 c.A. aan P. Kossen q.q. voor f 6081. Huizen en ervan Bas singracht 125, 126, 127 en 128, resp. groot 71, 71, 72 en 126 c.A. aan W. de Groot voor f 6076. Het huis en erf Binnenhaven 136. grOot 77 c.A. aan A. v. d. Wal q.q. voor f 2050. Het huis en erf Binnenhaven 137. groot 82 c.A. aan M. Blom voor f 2025. Het buis en erf Achterbinnenhaven 64, groot 64 c.A. aan A. M. Hanse voor f 500. Het huis en erf Achterbinnen haven 65, groot 47 c.A. aan C. G. F. M. Winter q.q. voor f 800. Het huis en erf Basstraat 32. groot 79 c.A. aan G. Visser q.q. voor f 1420. Het recht van voortdurende erfpacht op de grond met het daarop staande huis Stakman Bossestraat 48, groot 98 c.A. aan B. Fels q.q. voor f 3000. Het recht van voortdurende erfpacht op de grond met het daarop staande huis Crocus- ülraat 67, groot 1 A. 20 c.A. aan K. Schaart voor f 8705. Huizen en er ven Van Speijkstraat 30 en 32, resp. groot 148 en 153 c.A. aan C. B. Pluij laar q.q. voor f 9010. TIVOLIÏ Tot en met Zondag draait in Tivoli de faccinerende film: De Zoon van Ro bin Hood. In technicolor opgenomen is het draaiboek aeldzaam aantrekkelijk, omdat kleuren en nog wel in zon meeslepend verhaal, nog sterker sPr®~ ken. Cornel Wilde als de zoon van de wereldbekende Robin Hood, voert u mee in onstuimige avonturen en on willekeurig gaat uw hart bonzen en houdt u de adem in. Er zit vaart in, de paarden en de gevechten met de gens en pijlen maken het tot een on vergetelijke geschiedenis. In Engeland heerst er tyrannie onder het regent schap van Oembroke, de koningin met haar hofdame vlucht uit het kasteel. Haar zoon, de jonge koning blijft ach- ter, en zal worden gedood. De zoon van Robin Hood helpt de jonge koning ontvoeren en wordt samen me hofdame gevangen genomen. Hu wordt weliswaar ter dood veroordeeld, maar natuurlijk loopt het avontuur goed ar. De jonge koning komt op de troon en beveelt de hofdame en de zoon van Robin Hood met elkaar te trouwen. Het leven van Chopin, in een nieuwe vorm van vertellen Op het doek ge bracht in technicolor. Cornel Wilde als Chopin en Merle Oberon als George Sand, de recensent die van het begin af aan geweten heeft dat Chopin inder- daad een genie 4s. Paul Mufli als de muziekleraar, die voor zijn pupil maar twee grote plannen heeft: een concert in Parijs en de schepping van grootse Poolse muziek, neemt hem mee in de concertzaal in Parijs waar ze dan zullen spelen. Bijna loopt alles mis, totdat Franz Liszt Chopin ontdekt en ze samen één van Chopin's composities spelen. Ze worden echte vrienden. Hij gaat een tournée maken om geld bijeen te zame len voor Polen's bevrijding. Maar na al de strijd, die hij heeft moeten voeren laat z'n kracht hem in de steek en hij stort in. Omgeven door al z'n vrienden sterft hij, maar niet nadat zijn onverge telijke „Polonaise" beëindigd is. Het be hoeft niet te verwonderen, dat de film niet alleen de toefchouwer boeit, maar ook de toehoorder, en wel met een keur van Chopin's schoonste melo dieën. Van Maandag t/m Donderdag kan men daarvan in Tivoli genieten. Heden zal de Kerstpot staan, Loopt U even bij hem aan 7 (Kerstactie Leger des Heils) Het gemeente-ziekenhuis ligt, voor wat de electriciteitsvoorziening betreft, op de uiterste grens van twee transfor- gfiatorgebieden. Dit leverde, toen het gebouw nog in gebruik was als rust huis, geen bezwaren op. Nadat het ge bouw als ziekenhuis in gebruik is ge nomen, is het stroomverbruik echter zo groot geworden, dat voortdurend gro te spanningsverliezen in de installatie optreden, welke ook in de naaste om geving van het ziekenhuis tot hinder aanleiding geven. De inrichting van het gebouw als ziekenhuis heeft boven dien het gebruik van toestellen mede gebracht, welke grote stroomstoten verwekken. Deze toestellen zijn voorts zeer gevoelig voor spanningsverliezen. In het bijzonder ten aanzien van de Röntgen-installatie doen zich hierbij moeilijkheden voor. Het is niet mogelijk gebleken om van gemeentewege op afdoende wijze verbetering in de electriciteitsvoorzie ning van het ziekenhuis te brengen. Daarom wordt het wenselijk geacht, dat het gebouw rechtstreeks op het hoogspanningsnet van de provincie wordt aangesloten. De mogelijkheid hiertoe bestaat n.1. voor dergelijke ge- vallerr,op grond van de bepalingen van het algemene stroomleveringscontract. De directie van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf van Noordholland heeft zich hiertoe bereid verklaard. De ge meente zal ter beschikking van het P.E.N. moeten stellen een transforma torgebouwtje, welke installatie door middel van een hoogspanningskabel op de in de Huisduinerweg aanwezige hoogspanningskabel zal worden aange sloten. Voor het bedrag van de hieraan ver bonden kosten, in totaal geraamd op 6600.—, vragen B. en W. aan de raad een crediet. HS. HAMMING 12'/i JAAR PREDIKANT Het zal Dinsdag 21 December a.s. 12% jaar geleden zijn, dat ds. M. Hamming, gereformeerd predikant alhier, in het ambt werd bevestigd. Zijn eerste ge meente was Siegerswoude. VISSERIJ URK, 16 Dec. 1948. Door 36 vaartui gen werd Donderdag aangevoerd: 563 pond snoekbaars, prijs 0,68—0,72 en 1117 pond witvis, prijs 0,04—0,35 per pond. Bij het graven van riolering in wijk 6 stuitte men op een oude pot, die behalve oude botten en beenderen ook Goudse pijpen bevatte. Vermoe delijk is een en ander reeds enkele eeuwen oud. Ook werden in deze om geving nog oude munten gevonden. Op de werf Metz is men druk be zig het bedrijf uit te breiden met en kele wagenhellingen, waarvan een voor vrij grote schepen. Hiervoor werd een gedeelte water voor de werf afge damd en leeggepompt. Een geweldig werk dat veel hoofdbrekens heeft ge kost, maar toch voor elkaar is geko men. In deze werkput moesten ver schillende lagen beton worden gestort. Daarin komen de rails, waarop de wa gens, die voor de grote ijzeren sche pen nodig zijn. DE WITTE: Monoa, één der vele parels van Zuidzee. Een lang breed strand, u- i vende palmen en schuimende brand vormen de décors van de film 7. der Zuidzee", welke deze week" in"?1 Witte wordt vertoond. Een ku stukje werk vol spanning, romantié! en roekeloos winstbejacht gecombin tot een lange maar toch onderhoud»6^ rolprent. Met in dfe hoofdrollen VkbT McLaglen, als de zoon van het onn» hoofd, en John Hall, als het meisje nitT onderwereld van Singapore, heeft de r giseur de filmliefhebbers enige u van sensationeel amusement kum^n bieden. Het iéwat tragische einde ri aan het geheel geen afbreuk w?*! alleen reeds de prachtige opnamen m dens het parelduiken van de bn l gespierde jonge mannen geven film veel bekoorlijks. deze Het voorprogramma Is vrij uitgehr.w en hierin belicht de camera de mltt afwisselende gebeurtenissen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Feikje, d. v. Siebe Wli« gaarden en Hendrikje van der Wal" Engbert, z. v. Berend van der Veld en Oedsche Pruiksma. Pieter W z Bernardus Dros en Adriana N. Konine Anneke, d. v. Albertus C. van der Schans en Maartje H. Brouwer. Maria C. J. d. v. Hendrik Rensmaag en .Ta hanna N. Dijt. Hendrica H., d. v. Adria! nus M. Schoo en Petronella Bos. Gei zina J„ d. v. Jan Bruin en Bartha J Kiewiet. Ondertrouwd: Douwe Medema Willemina M. Druif. Overleden Klaas Pen, 60 j„ echtg. y Antje Nijk. Sjoerdtje Terpstra, 78 j' wed. v. Hendrik Groenewold. Johannes Henstra, 48 j„ echtg. v. Grietje van der Molen. Dirk C. Keijser, 5 j„ z. v. Cor- nelis R. Keijser en Maria E. Beerman" BURGERLIJKE STAND Geboren: Fredericus C., z. V. 0. A. Bakker en G. W. E. Meijer. Pe tronella A. M„ d. v. A. Sneekes en G, Molenaar. Yvonne M„ d. v. t. de Waard en J. J. H. Tolên. Overleden: K. Zeeman, oud 88 jaren, zonder beroep, echtgenoot van A. Beek. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). NOGMAALSDE BEELDROMANS In dit blad van 16 December trekt de heer S. Hiemstra van leer tegen de beeldroman. Tja, mijnheer Hiemstra, wat zal ik van Uw betoog zeggen. U slaat de Spij ker feitelijk precies op zijn kop, al is het dan ook een verkeerde spijker. Allereerst dit: Men heeft in de Tweede Kamer in het geheel niet gesproken over de beeldromans op zich. Hetgeen U waarschijnlijk bedoelt, was een Opmer king over de z.g. prikkellectuur maar daar verstaat men heus niet de beeldroman onder. Integendeel, dit be trof de „geschreven lectuur". Waht de beeldroman op zichzelf is niet af te keuren; U zult het toch zeker wel met rnjj eens zijn, dat de beeldroman niet veel verschilt met de film hoogstens, dat de beelden in een film bewegen en in 'n beeldverhaal niet maar dit is m.i. geen reden, om de laatste slecht ts noemen! De beeldroman kan licht tot excessen leiden, dat geef ik toe. Maar dit is evenzo het geval met de literatuiir. Vervolgens bent U inconsequent, mijn heer Hiemstra. Eerst erkent U de pers vrijheid, maar toch wilt U preventief toezicht gaan uitoefenen. Dat is ver boden. En nog wel door de moeder van alle Nederlandse rechten, de Grondwet. Vermoedelijk zult U het niet met mij eens fijn. In dat geval zie ik Uw cri- tiek met belangstelling tegemoet. F. J. B. GROSVELD, Zeestraat 116, Beverwijk Arendsdijk, New York—R'dam. U-1' Antwerpen Amstelkerk, 18-13 geankero voor Duala Boschfontein, 18-1 van Mom- bassa naar Daressalaam Crinna Ceban—Aden, 16-12 dwars van Belawaa naar Tandjong Drente, Lake Charie»- Batavla 17-12, 2 uur, Kaap Bon gepas seerd Gadilla (t), Port de Bouc—ads- dan 17-12 te Port Sald Lombok. van Batavia naar Singapore Maasker», Dakar—A'dam, 16-12 passeerde Las va mas Merw'ede, 16-12 van East Lona te Durban Meerkerk, R'dam—Japan, 17-12 te Colombo - Prins Willem i", Montreal—Antwerpen, passeerde »- Bishop Rock Roebiah Java—New Vork. 16-12 te Singapore Rotti, Bahrei Abadan, 16-1! geankerd bi) Hartha P°> Ruya, 16-12 van Lorenzo Marqués na Tamatave Radja, Los Angeles-Kaav stad, 17-12 te Panama - Salatiga, Java Rdam, passeerde 16-12, 23 uur R'p Ouardafui Sommelsdljk, Batavia—r<. York, 17-12 te Colombo. - Van Ostao» West-Indië—A'dam, 16-12 te Havre - terman, R'dam—Java, passeerde 16-lj «j Guardafui Zijpenberg 15-12 van Sav naar Saffi „as. Kamerlingh Onnes, R'dam—Java, P seerde 16-12, 9 uur, Ouessant kerto, 16-12, 2 uur, van Antwerpen tei u den Willem Ruya, R'dam—Batavia 12, 8 uur, Perim gepasseerd f,e ur, R'dam—Java, passeerde 16-12, I3 Perlm - f. port Aalsdijk, 15-1» van Galveston te Arthur Akkrumdijk, 16-12 van va„ veston te Beaumont AaIam óidsar Hamburg naar Antwerpen 18-12 ai verwacht Barendrecht 16-13 van te Curagao, vertrekt 21-i» vandaar R'dam Bloemfontein, 16-12 van te Durban Klipfontein, 16-12 vari ban naar Lorenzo Marquez i_e ga- kerk, A'dam—Oost-Afrika, 16-12 vR.dam nua Prins Willem van Oranje, sa. —Napels passeerde 17-12 Finisterre j| lando, Gdynla—Savona, Passeer of- Burlinghs - Soestdijk, 16-12 Vrt N«w leana te Lake Charles - W""" ge- Fmden—Gefle, 16-1», 17 uur, Holten*" passeerd

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2