r Prees verklaart:Nederland deed het uiterste om vrede te bewaren Amerika zou terugtrekking van de Nederlandse troepen eisen Soekarno's lijfwacht trachtte te vluchten Republiek organiseerde terreur en moord op grote schaal -- De toestanden werden onhoudbaar doek „De Emmaüsgangers' Dinsdag 21 Dec, 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang No. 1993 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De opmars van onze soldaien Abdoellah benoemt nieuwe Moefti Scherpe actie van de Veiligheidsraad wordt voorbereid Bevolking kalm en gereserveerd JUSTITIE EN KUNST Weerbericht Nieuw Chinees kabinet Soemitro „Sluit Nederland uit van Marshall-hulp'' Republikeinse regering in ballingschap in India? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: j BIJUSMA en C. KRAK (WURMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties U.Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten jn de Maandagmiddag te 4 uur aangevangen openbare vergadering van ie Tweede Kamer heeft de minister-president, dr. Drees, namens de rege ring een verklaring afgelegd over de gebeurtenissen in Indonesië deze regeringsverklaring wordt gezegd: Nu ik namens de regering een verklaring heb af te leggen over de gebeurtenissen in Indonesië, moge ik be ginnen met een herinnering aan hetgeen in de regeringsverklaring van 12 Augustus van dit jaar over het Indonesische probleem werd gezegd Vast gesteld werd, dat Nederland zich verbonden had mede te werken tot het scheppen van nieuwe staatkundige verhoudingen, waarbij zullen worden gevormd de vrije en souvereine Verenigde Staten van Indonesië, in NwleHanden ZamC geldwaardig verbonden met het Koninkrijk Het vertrouwen werd uitgesproken, dat overeenstemming zou worden be reikt met vertegenwoordigers van de gebieden buiten de republiek over de instelling in overgangstijd van een waarlijk Indonesische Federale Interim regering en vervolgens ten opzichte van de inrichting der Verenigde Staten van Indonesië en de vorming der Unie. Daarentegen werd de verhouding tot de republiek teleurstellend genoemd, zowel omdat uitwerking van de over eenstemming, die op de Renville was verkregen, tot nog toe niet kon worden verwezenlijkt, als omdat de schendingen van het bestand toenamen. Geconstateerd mag worden, dat de regering heeft gehandeld overeenkom stig hetgeen zij in uitzicht stelde, en dat zij de gevraagde medewerking der Staten-Generaal in ruime mate heeft verkregen. De grondwetsherziening is tot stand gekomen en heeft de zekerheid gege ven, dat Nederland zal medewerken tot het scheppen van de souvereine Ver enigde Staten van Indonesië. Overeen stemming met vertegenwoordigers der niet-republikeinse gebieden over de in stelling van een Federale Interim- regering werd verkregen, en de Sta ten-Generaal hebben de regering een machtiging verleend, die het mogelijk maakte de ontworpen regeling bij Ko ninklijk besluit met spoed vast te stel len, waarbij tevens nog de gelegenheid zou bestaan in overleg met de repu bliek tot wijzigingen te komen. De re gering heeft voorts door daden doen blijken hoe zij hechtte ook aan het ver krijgen van de medewerking der repu bliek. Republiek bleef weigeren Helaas werd het gehoopte resultaat niet bereikt. Wat uiteindelijk als stand punt der republiek ter kennis van de delegatie werd gebracht sloot integen deel, naar haar oordeel en dat der re gering, het verkrijgen van overeen stemming uit. Ik treed thans niet in een gedetailleerd onderzoek van de vraag welke verschillen er bestaan tussen het aide-memoire, dat de heer Hatta aan minister Stikker overhan digde en hetgeen hij in zijn laatste ge sprek met onze delegatie in Batavia mededeelde. Het staat vast, dat het be kend worden van zijn aide-memoire in de republiek, zowel in sommige poli tieke partijen, als vooral ook in het re publikeinse leger, beroering had ge wekt, en dat druk op de republi keinse regering werd uitgeoefend om een onverzoenlijke houding aan te ne men. Vast staat evenzee", dat het standpunt, tenslotte ingenomen door de republikeinse regering, in strijd was met de Renville-overeenkomst, en tot onaanvaardbare verhoudingen zou heb ben moeten leiden. Bestand werd geschonden Van Juli j.1. af zijn duizenden repu blikeinse militairen, die na de Ren ville - overeenkomst waren terugge trokken uit de onder Nederlandse con- trole staande gebieden, gewapend te ruggekeerd. Dit geschiedde, zoals uit tel van in onze handen gevallen or ders is gebleken, in opdrocht van re Publikeinse commandanten, en met het doel om rust en orde in deze gebieden te verstoren en inzonderheid de Indo nesische bestuursambtenaren te terro riseren. Georganiseerde moord Zoals in het reeds gepubliceerde re geringscommuniqué is medegedeeld, 2tja bijna 300 van deze Indonesiërs, waaronder vele dessahoofden, ver moord, terwijl tal van anderen wer den gewond of ontvoerd. Van repu- blikeinse zijde werd het voorgesteld (J|||Clfi61 fSppOTl 0V6T V 3fl rnSSQSTSflS Dr. W. DREES als in Januari na de Renville-overeen komst geschiedde, de geïnfiltreerde troepeneenheden te ontwapenen en terug te voeren, is de republiek niet bereid of in staat geweest. Djokja dreigde. Onder deze omstandigheden kon ook niet worden verwacht, dat het mo- geljjk zou zjjn voorlopig de federale gebieden onder een interim-regering enerzjjds, en de republiek anderzijds, vreedzaam naast elkaar te doen be staan en af te wachten of zjj elkaar ten slotte zouden kunnen vinden. De republiek ging reeds bij voorbaat te gen die gedachte in met alle middelen van agitatorische druk en feitelijke be dreiging. Tegen 1 Januari werden nieuwe grote acties voorbereid. De Nederlandse regering stond daarom voor verreikende beslissingen. Op 11 December gaf zjj te kennen, dat zjj, gezien deze ontwikkeling zeer tot haar leedwezen in verdere besprekingen geen heil zag en het Besluit inzake het bewind in Indonesië in overgangstijd zou afkondigen zonder verder overleg met de republiek. Daarin lag reeds de mogelijkheid op gesloten, dat tegen de republikeinse ac tie met machtsmiddelen zou moeten worden opgetreden. Een ogenblik scheen het denkbaar, dat daarin nog verandering zou komen door een brief van vice-president Hatta, waarin hij op een aantal punten nadere verklarin gen gaf, die aan Nederlandse bezwaren tegemoet schenen te komen. Die brief was, zo betoogde dr. Drees verder, uit drukkelijk gekwalificeerd als „persoon lijk, onofficieel, en vertrouwelijk", zo dat onzeker bleef wat de republiek als geheel tenslotte bereid zou zijn te doen Op meer dan één punt van belang werd bovendien een voorbehoud gemaakt, dat de eigenlijke bedoeling onzeker deed zijn. Laatste kans De slotsom is echter geweest, dat als nog aan de republiek gelegenheid moest worden gegeven door een haar binden de verklaring nadere opheldering te verschaffen. De daarvoor gestelde ter mijn is door een samenloop van om standigheden korter geweest aan de re gering gewenst had. maar practisch heeft dit geen betekenis gehad, omdat de republiek toch op het punt Stond zichzelf in de onmogelijkheid te bren gen bindende beslissingen te nemen. Toen nóch op een beëindiging van de terreur, nóch op een snel tot stand te brengen definitieve overeenkomst uit zicht bestond, heeft de regering zich verplicht geaqht het waardeloos gewor den bestand ook harerzijds te beëindi gen en op te treden met de middelen, waarover zij beschikt. Zi' is zich ten volle bewust van de ernst der genomen beslissing, maar meent, dat geen keuze meer overbleef, tenzij Nederland Indonesië eenvoudig aan zichzelf overliet en er van afzag de voorwaarden te helpen scheppen voor een ontwikkeling in vrjjheid, met waarborgen voor recht, orde en veilig heid. Ging Nederland hiertoe over, dan zou spoedig over geheel Indonesië een chaotische toestand te verwachten zijn, die op de duur vermoedelijk op een dictatuur zou uitlopen. De regering streeft geen ander poli tiek doel na dan de verwezenlijking van de beginselen, die waren neergelegd in de overeenkomst met de republiek en met andere deelstaten. Het Nederlandse volk kan intussen verwachten, dat de noodzakelijkheid van de stap, waartoe na lange over weging en veel innerlijke strijd bij velen van ons is overgegaan, inter nationaal niet dadelijk algemeen zal worden begrepen, hoewel de regering de overtuiging heeft, dat haar con structieve pogingen van de laatste maanden om tot overeenstemming te komen betere waardering zullen doen ontstaan. Het Indonesische vraagstuk, dat reeds jaren een zo grote druk op ons volksleven heeft gelegd, zal ons thans mogelijk voor nieuwe grote moeilijk heden plaatsen. Wij zullen die het best het hoofd kunnen bieden, indien wij in onze houding tegenover Indo nesië tonen, dat het ons volle ernst blijft met de wil recht te doen aan het vrijheidsstreven der Indonesische volkeren. (Voor het Kamerdebat zie pagina 3) Van officiële zijde wordt gemeld, dat Solok, in midden Sumatra, gelegen op 2S km van het Sinkarakmeer, door de Nederlandse troepen is bezet. De Nederlandse mariniers, die Zon dagmorgen op de Noordkust van Java zijn geland, staan thans aan de rand van Tjepoe. De Nederlandse troepen hebben Toeren, 24 km ten Zuid-Oosten van Malang, bezet. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft Sjeik Hoessan Meddin Jarallah, voormalige opperrechter van de Moham medaanse religieuze rechtbanken in Palestina, aangewezen als Moefti van Jeruzalem in de plaats van Haj Amin al Hoesseini. Sjeik Jarallah is reeds lang een vooraanstaande politieke te genstander van de Moefti. Vonnis tegen Japanse oorlogs misdadigers gehandhaafd Het Amerikaanse oppergerechtshof heeft geweigerd zich te mengen in de kwestie der tegen Tojo, minister-pre sident van Japan in oorlogstijd, en zes andere oorlogsmisdadigers uitgespro ken doodvonnissen. Het oppergerechtshof bepaalde met 6 stemmen tegen één. dat het geen be voegdheid had zich uit te laten over uitspraken van het militair tribunaal, waarin elf landen zijn vertegenwoor digd. Deze beslissing zal vermoedelijk het lot van Tojo en de andere zes tot de strop veroordeelde Japanners be zegelen. STAKING IN ITALIë EEN FIASCO. De 24-uur staking in Italië heeft niet die gevolgen gehad, welke men ge vreesd had. Officieel wordt gemeld dat 85 a 90 pet. der ambtenaren aan het werk is gebleven. De Veiligheidsraad heeft Maandag te Parijs de toestand in Indonesië na de nieuwe vijandelijkheden tussen Ne derlandse troepen en de republiek In donesië in behandeling genomen. De Raad kwam in spoedvergadering bij een op verzoek van Philip C. Jessup, de Amerikaanse vertegenwoordiger. De assistent-secretaris-generaal deed voorlezing van een telegram van de Sowjet-Russische minister van buiten landse zaken, Molotof, waarin deze verklaart, dat een termijn van drie dagen nodig is voor het beleggen van een vergadering van de Raad, dat slechts een termijn van één dag in acht is genomen en dat vóór 26 December geen Sowjet-Russische afgevaardigde aanwezig kan zijn. Nadat Fernand van Langehove (België), de voorzitter, had medege deeld, dat ook de afgevaardigden van Columbia en de Oekraine afwezig waren, verklaarde Faris el Choury, de Syrische afgevaardigde, dat het ver eiste quorum niet aanwezig was. Alle elf zetels moesten bezet zijn om het vereiste quorum te hebben, aldus zei- de hg. De zitting werd daarop ver daagd tot Woensdag. De Amerikaanse delegatie heeft na dc verdaging hard gewerkt aan het opstellen ener resolutie, die Woensdag aan de Veiligheidsraad zal worden voorgelegd. De Amerikanen willen recht op het doel afgaan. Zij hopen, dat er een on middellijk besluit kan worden geno men. Zij houden ook nog rekening met de mogelijkheid van een hervatting der onderhandelingen. De uiteindeiyke HET VERDAG MET OOSTENRIJK De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken zullen waarschijn lijk in het begin van Februari te Lon den bijeenkomen om de besprekingen over het vredesverdrag met Oostenrijk te hervatten. Enige berichten over de bezetting van Djokja behalve de leger-com- muniqué's komen nu over radio- Djokja, de zender van de strijd krachten-radio, welke door de lucht was aangevoerd en op het vliegveld van Magoewo is opgesteld. Reeds Zon dagnacht te 11.30 uur was de zender in de aether. Volgens eigen uitzen dingen beschikt het „strijdkrachten- programma Djokja" over een complete installatie, draaitafels, discotheek, meng- versterkers, enz., inbegrepen. In verschillende uitzendingen van dit station wordt gezegd, dat het op het vliegveld van Magoewo Maandag reeds aanzienlijk minder druk was dan Zondag. Thans landen slechts vlieg tuigen, welke voorraden aanvoeren en alsof dit spontane daden van de be volking zouden zijn. Uit overstelpend feitenmateriaal is echter bekend, dat ei in werkelijkheid sprake was van n stelselmatige actie, geleid van repu blikeins gebied uit. Dat naar aanleiding van de Neder landse protesten president Soekarno en vice-president Hatta voor de radio tegen bestandsschendingen hebben gewaarschuwd, heeft niet het minste verschil gemaakt Tot medewerking effectieve maatregelen, als van Nederlandse kant voorgesteld, waar bij gevraagd werd op dezelfde wijze Verwachting, geldig tot heden avond: Meest zwaar bewolkt, maar droog weer. Tijdelijk iets afnemen de wind, hoofdzakelijk uit rich- fingen tussen Oost en Noord. Overdag temperatuur om het vriespunt. door het vernis niet in de verf. maar wel in de ontstane craquelures van het oude, zeventiende-eeuwse doek dat er onder zat. De schilder trachtte aldus het effect te bereiken als of in de loop der tijden roet en vuil in de craquelu res gedrongen waren. Evenwel: de ech te, door ouderdom ontstane craquelures lopen altijd door de gehele verflaag Dr. A. van Schendel. conservator van verde bewjjzen op in negatieve en in heen terwijl Van M d het Rijksmuseum, deelde dezer dagen positieve zin. Zo werden destijds in de craquelure£ alleen aan de ëboven- en mede, dat binnenkort een officieel rap- villa van wglen Van Meegeren in aan dc onderkaRt vaR het verfdek port van de Justitie verschijnt naar Rocquebrune de glazen gevonden, die aanwezig zijn Het onderzoek van een aanleiding van het onderzoek naar de de schilder als model gebruikte voor der spielatten van het schilderij toon- „Emmaüsgangers", dat alle twijfel weg- zijn schilderijen. In een van die boka- de bovendien aan dat de houtnerf, de neemt nopens de vraag of dit meest len had Van Meegeren rode wijn ge- groeilijnen en de wormgaatjes volko- besproken schilderij van deze eeuw oud daan voor zijn schilderij „Het laatste men overeenstemden met die van een is of jong. aV°udtmtf C" ™DlZav tle W£n in Van Meegerens viUa gevonden stuk Men zal zich afvragen of er na het baai Ook'het'"witte kannetje dal' op he^ versSL^van"^7^°™ tte gezuchtmakendCdProc^s 'bet verschillende der doeken voorkomt. bleek eer. stuk overgebleven "ifnnen «val zoals bleek uit een verklaring ^ldde het juUt b^t^p M- van volkomen dezelfde samenstelling te van de Belgische kunstschilder Decoen kgle schilderijen af. ten einde later ge- Z'Jn ®1S dat Van de -Emmaüsgangers", die stflf en strak bleef beweren da e makkeiijker te kunnen aantonen dat 't Nog afgezien van de mogelijkheid dat hier een werk van Vermeer gold. e werk van zyn hand was. Overtuigender het verslag van de Justitie, dat eerlang Belgische schilder en expert za noc- want positieVer zijn overigens de tech- bekend gemaakt zal worden, nog ande- tans wel op zijn uitspraak moe en - nische jangs röntgenologische weg ver- re details bevat, die tijdens de bewijs- rugkomen, omdat in feite en op ec - kregen bewijzen die de „leeftijd" van voering niet genoemd werden, blijkt uit nische gronden is aangetoond, dat e het doek aantoonden. Volgens de ex- dit alles overduidelijk dat er geen „Emmaüsgangers" een schilderij is van perts en van hen vooral de Belgische zweem van twijfel behoeft te bestaan, deze tgd en niet van de zeventiende deskundjge prof. p. B. Coremans Met andere woorden: dat Han van Mee- eeuw. heeft Han van Meegeren zijn doek eerst geren de waarheid heeft gesproken. Het langdurige onderzoek naar de bestreken met vernis en daarna met toen hij bekende de schilder te zijn van echtheid der bewuste schilderijen le- Oostindische inkt. Dexe inkt nu drong de „Emmaüsgangers". verschillende hoge militairen aan boord hebben, die zich van de toestand op de hoogte komen stellen. Soekarno's paleis te Djokja werd na geringe tegenstand bezet. Zes leden van Soekarno's lijfwacht trachtten met een auto te vluchten, doch de bestuur der van de auto werd doodgeschoten, waarna de auto tegen een muur botste. De eerste Nederlandse parachutisten, die op het vliegveld van Magoewo landden, vonden de Republikeinse be zetting gevlucht. In de gebouwen stonden de porties rijst nog op tafel. Intussen heeft de dienst voor welzijns- verzorging op het vliegveld reeds een cantine ingericht. De bevolking is kalm en gereser veerd, doch indien een Nederlandse mi litair naar de weg vraagt, krijgt hij gewoonlijk ten antwoord „tidah tahoe" (dat weet ik niet). Dr. Soen Fo heeft gisteren de vor ming bekend gemaakt van een nieuw kabinet, dat „vastbesloten is de strijd voort te zetten totdat een eervolle vrede kan worden verkregen". Soen Fo verklaarde, dat er „geen overgave op staande voet" zou zijn. De regering bestaat naast vertegen woordigers van de verschillende rich tingen van de Kwomintang uit een zo groot mogelijk aantal partijlozen. Generalissimus Tsjiang Kai Tsjek heeft een plan goedgekeurd om het front aan de rivier de Jangtse te ver dedigen van de provincie Szetsjoean tot de zee. De verdedigingslinie zou zich over een lengte van 2500 km langs de rivier uitstrekken, bijna tot de stad Tsjoengking. Ongeveer 300.000 man. ingedeeld in 30 divisies, zouden wor den gebruikt behalve het niet bekend gemaakte aantal, ingedeeld in zeven legers, dat naar verluidt reeds is op gesteld tussen Nanking en Sjanghai Het plan zou een oprukken van 33 km ten opzichte van de thans ingenomen stellingen langs de noordeliike oever van de rivier beogen. Yellin ontkent moord op Bernadotte De vermeende leider der groep Stern, Nathan Yellin, heeft tijdens het proces dat te Acre tegen hem wordt gevoerd onder ede verklaard geen deel te hebben gehad aan de moord op Bernadotte. Hij zeide de dood van ieder kind te Jeruzalem, die veroorzaakt werd door graaf Bernadotte, méér te betreuren dan Bernadotte's dood. Door het toe doen van Bernadotte was Jeruzalem uitgehongerd en was de beschieting begonnen. Veto tussen Zoeloes eist 38 doden Uit Natal wordt gemeld dat tijdens gevechten tussen de Mcoenoestam en de Mtemboe-stam naar aanleiding van een vete 38 Zoeloes zijn gedood. Bij een schermutseling werden 24 leden van de Mtemboestam en één lid van de Mcoenoe-stam gedood. De Mcoenoes hadden een hinderlaag gelegd. Er zijn politieversterkingen uit Wenen naar het strijdtoneel gezonden. doelstelling van de resolutie is, de Indonesiërs in vrijheid te doen stellen en een herstel van de status quo. (Ver moedelijk wordt hier bedoeld: Soekar no en de zijnen in vrijheid te stellen. Red). Bij de thans in gang zijnde bespre kingen tussen de Amerikanen en de overige delegaties is de algemene nei ging. de Nederlanders te verzoeken, hun troepen terug te trekken. Indien dit niet mocht gebeuren zou het Ame rikaanse lid van de Commissje van Goede Diensten uit de commissie kun nen treden. Verwacht wordt, dat Australië zal worden uitgenodigd om mede aan te zitten aan de conferentietafel op Woensdag. Men is van mening dat Australië dan de vrede in Zuid Oost Azië in het algemeen in bespreking zal brengen. Er is ook sprake van. dat een soortgelijke uitnodiging zal worden ge richt tot India. De heer Soemitro, de vertegenwoor diger van de Republiek te Washington, heeft gisteren op de Verenigde Staten een beroep gedaan om „politieke en eco nomische steun" voor de Republiek. Hij heeft aan de Verenigde Staten eveneens verzocht in ernstige overweging te wil len nemen", Nederland uit te sluiten van de Marshall-hulp, in verband met de politionele actie". Na zijn onderhoud met de waarne mende minister van Buitenlandse Za ken, de heer Lovett deelde de heer Soemitro aan journalisten mede, dat de Republiek zou voortgaan met de Ne derlanders een sterke weerstand te bie den, ook al zijn haar leiders gevangen genomen en hij kondigde daarbij aan, dat een nieuwe regering zou worden gevestigd te Boekit Tinggi (Fort de Koek, op Sumatra) en dat, als Boekit Tinggi mocht worden bezet, de repu blikeinse regering naar elders zou wor den overgebracht. Men gelooft in politieke kringen te Nieuw-Delhi, dat de regering-Nehroe zich gaarne accoord zou verklaren met het voorstel een uitgeweken Republi keinse regering te Nieuw-Delhi te ves tigen. De Indonesische „ambassadeur" in deze stad, Soedarsono zal overleg plegen met de Indonesische voorman, Abani. en generaal Kwadir, de Repu blikeinse gezant te Kaboel. Deze drie personen zouden de kern vormen van een regering waarbij zich enkele uit Indonesië ontsnapte politieke leiders zouden voegen. „De Nederlanders zullen niets winnen" De Nederlanders zullen niets winnen met hun „tweede koloniale oorlog" bin nen twee jaar, aldus luidde een verkla ring welke gezamenlijk werd uitgege ven door Dr. Oeoyo, de republikeinse vertegenwdordiger in Singapore en dr. Soedarsono, de vertegenwoordiger van de republiek in India. „Indien zij door gaan met een gewapende aanval, dan zal een guerilla-oorlog en de politiek van de verschroeide aarde 't hele land tot chaos brengen, zo vervolgt de ver klaring. Het republikeinse leger trekt nu terug en laat de steden open. In een lange guerilla-oorlog zal het voor de Nederlanders moeilijk worden hun ko loniale organisatie weer op te bouwen" Communistische activiteit in de republiek De noodzakelijkheid de communisten te beletten zich van de Indonesische republiek meester te maken rechtvaar digt het Nederlandse optreden, aldus verklaarde een woordvoerder van de Nederlandse missie te Tokio. Hij be toogde dat 90 pet van het propaganda materiaal der terroristen communistisch is en dat de Indonesische communisten en die der andere landen van Zuid-Oost Azië met elkander betrekkingen onder houden. De woordvoerder verklaarde dat de Japanners in hoofdzaak verant woordelijk zijn voor deze toestand want zij zijn het, dat aan de vooravond hun ner capitulatie al te voorbarig „de zelf standigheid van Indonesië als een vol dongen feit hebben voorgesteld". Zij blijven trouwens een belangrijke rol vervullen: zo wordt het aantal Japan ners, dat in de republiek sleutelposities bekleedt op 1500 geschat. 1 7 Personen omgekomen in sneeuwstorm Tengevolge van de hevige sneeuw storm te New York en de omliggende staten in het afgelopen week-end zijn ten minste 17 personen om het leven gekomen. In New York alleen kwamen vijf personen om. Er viel 50 cm. sneeuw en de sneeuw storm was op twee na de hevigste in de geschiedenis van de stad. Het zal dagen duren voordat de sneeuw ge ruimd is en het ziet er naar uit dat New York een witte Kerstmis en moge- lijk een wit oud en nieuw zal hebben.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1