Eensgezindheid in het Kabinet vindt weerklank in de Kamer 1 NOODLOT Alleen communisten in oppositie Onze Damrubriek N.Z.R.M. verrichtte veertien reddingen Amerikaanse radio geeft felle critiek op Nederland Beroep op Truman De scheepvaart is veiliger geworden Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Economisch vierjarenplan in Engeland Er gaat niets boven CALVEs Het Radioprogramma _|AAR 0€ STRMO OM O JOK JAKARTA Gisteravond om acht uur begonnen in de Tweede Kamer de beraadslagin gen over de regeringsverklaring inzake Indonesië. De heer Rorame (KVP) herinnerde eraan, dat hij ruim een jaar geleden ge sproken heeft over een onverhoopte ac tie, als waartoe de regering thans heeft besloten, omdat haar geen andere keu ze overbleef. Spreker herinnerde o.m. aan de grondwetsherziening, waardoor de gedachten van vrijheid en onafhan kelijkheid samen met Indonesië zijn verankerd. De voltooiing van het werk stuit helaas af op de republiek, zodat de toestand onhoudbaar is geworden. Aan de leiders komt de twijfelachtige eer toe consequent de verwezenlijking van de nieuwe rechtsorde getraineerd, helaas gesaboteerd en op alle denkbare wijzen doorkruist te hebben. Vandaag is de houding van de Katholieke fractie dezelfde als ruim een jaar geleden; naar geen windstreek is zij afgeweken. Andermaal steunt zij de regering, die aanvaardt, wat haar verantwoordelijk heid voorschrijft, de actie bij het ont breken van een keuze-mogelijkheid. De souvereiniteit in overgangstijd op zich zelf ziet spr. niet als het belangrijkste. Het is een middel om te komen tot een souvereine rechtsstaat. Voor dit doel is onze souvereiniteit in overgangstijd no dig als middel. Er moet een stelsel heersen, waarin geen enkele deelstaat of de republiek overheerst. De repu bliek wil nu overheersen; daarom acht spreker de actie noodzakelijk. Met de regering is spreker het eens, dat de stap niet aanstonds algemeen zal wor den begrepen; het is goed daaraan uiting te geven. Eveneens schaart spre kers fractie zich achter de uitlating, dat de constructieve pogingen der rege ring betere waardering zullen doen ont staan. Tenslotte sprak de heer Romme de bede uit, dat God de jeugd die thans in Indië staat, het klare bewustzijn van haar grootse taak zal schenken. Weg met deze regering De heer De Groot (CPN) betoogde dat het bombarderen van open steden niet in overeenstemming is met het Ne derlandse karakter. In 1940 waarschuw den de Duitsers nog eerst, dat Rotter dam gebombardeerd zou worden; nu zijn aanvallen gedaan op millioenen weerlozen. De heer De Groot ging de motieven na, welke de regering tot haar optreden hebben geleid. Hij be toogde, dat Nederland het bestand heeft geschonden. Het enige punt, waarin de verklaring helder is, is de passage waar de regering-Drees zich op één lijn stelt met de Griekse regering-Tsaldaris. Spreker vroeg zich af hoe de meerder heid der Kamer zich thans zal recht vaardigen tegenover de kiezers, want zij breken het hun gegeven woord. Hij was van oordeel, dat de meerderheid van het volk niet achter de beslissing der regering staat. Hij wenste de Ka mer zich te doen uitspreken, waartoe hij een motie indiende, waarin er bij de regering op aangedrongen wordt de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië opdracht te geven onverwijld het vuren te staken. De Partij van de Arbeid, al dus zeide spreker, gaat de weg op, wel ke Mussolini na de eerste wereldoorlog ging, de weg van het fascisme. De re gering heeft daden gesteld, die niet meer te herstellen zijn. Wie het daar niet mee eens is zal er toe moeten mee werken om deze regering ten val te brengen. De slachtoffers van de fascisti sche oorlog zullen gewroken worden. Lof voor Hatta De heer Van der Goes van Na- ter s (Arb) sprak allereerst zijn ver bondenheid uit met de constructieve elementen in de republiek. Door het op treden der republiek is onderhandelen echter niet meer mogelijk. De onrust in het door Nederland gecontroleerde gebied is naar sprekers inzicht het ge wilde gevolg van de actie van een groep in de republiek. De onrust en onveilig heid heeft men met een politiek doel gewild en bevorderd. Dit mag niet te rugslaan op de heer Hatta. Het oordeel der onderhandelaars over de heer Hatta is onverdeeld gunstig. Spreker acht schadelijk in 's lands belang het artikel, dat prof. Romme in „De Volkskrant heeft gepubliceerd. Hij betreurt het, dat knappe staatslieden met verantwoorde lijkheid vaak als schrijvers hun verant woordelijkheid niet zien. Spreker wees erop, dat Woensdag de kwestie in de Veiligheidsraad komt, dus in de inter nationale sfeer. Kan verwacht worden, dat er eindelijk eens voldoende maat regelen worden genomen met hot oog op de publiciteit? Komt er een witboek met alle gegevens omtrent de bestands schendingen? Arbitrage is niet mogelijk, omdat er geen rechtsgeschillen zijn, doch politieke machts- en beleidsver- schillen. De zaak zou zich kunnen lenen voor bemiddeling van enkele hoog staande personen. Spreker hoopte, oat daarvan in de toekomst gebruik ge maakt zal worden en hij betoogde, dat de oplossing niet gevonden zal kunnen worden op de wijze als de heer De Groot wik Het is daarom maar beter niet over zijn motie te praten. De republiek mag niet worden uitge schakeld als bakermat van het nationa listisch streven in Indonesië. De con structieve republikeinen moeten zo spoedig mogelijk worden ingeschakeld. Enige leden van sprekers fractie vre zen. dat de huidige politiek de moge lijkheid om tussen Nederland en het Indonesische volk hartelijke en duur zame betrekkingen te vestigen vermin dert, dat het communisme versterkt wordt en Nederlands positie in de we reld verzwakt. Sprekers fractie zal opbouwend cri- tisch toezien hoe de regering uit het conflict komt. Moge het constructief zijn met medewerking van alle con structieve elementen. „Er wordt een plicht vervuld". De heer Vonk (WD) merkte op, dat uit de verklaring der regering duidelijk is geworden, dat het besluit eerst genomen is nadat alle andere middelen beproefd waren. Velen in den lande zouden een dergelijk besluit veel eerder hebben willen nemen, maar door dat het eerst nu genomen is, is het standpunt des te sterker. Door het be sluit der regering wordt een plicht ver vuld, nu alle andere middelen falen. Met de regering betreurde spr., dat levens in de waagschaal gesteld moe ten worden, maar het is z.i. verant woord, onder meer uit hoofde van de overweging dat hierdoor het Konink lijk woord van 7 Dec. 1942 kan worden ingelost. Eensgezindheid. De heer Til anus (CH) gaf te kennen, dat hij het met de regering betreurt dat tot deze stap moest wor den overgegaan. Spreker achtte het een eer van het kabinet en van de mi- De Amerikaanse radio reageert in het algemeen op de Nederlandse zui- veringsatcties. William Shirer zeide dat het voor de Amerikanen moeilijk zal zijn de Nederlandse verklaring voor deze actie te geloven. De Ne derlandse motivering, dat men de ter roristen zal onderdrukken, zal men niemand wijs kunnen maken. Derge lijke dingen konden voorkomen in de negentiende eeuw, maar niet heden. Hij noemde de actie een koudbloedige aanval". Hij merkte op, dat deze stap mogelijk gemaakt werd door de Ame rikaanse steun aan de Nederlanders door het Marshall-plan en door het feit, dat hun leger- en luchtmacht „voornamelijk getraind was door de Amerikanen". De zeer populaire Amerikaanse ra dio-commentator, Walter Winchell, dat Indonesië spoedig de volgende overwinning voor de communisten zal betekenen, omdat de Nederlandse ko loniale overheersers de Indonesiërs in de armen van het Kremlin zullen drij ven, tenzij Amerika hen helpt met wa pens en geld. Sidney Rogers, een zeer links ge oriënteerd commentator te San Fran- cisco, die voornamelijk sprak voor dokwerkers, noemde de actie ..een slan- genaanval" en vergeleek haar met de Japanse aanval op Pearl Harbour en de aanval van de Duitsers op Rotter dam. Hij deed een beroep op het Ame rikaanse volk onmiddellijk alle finan ciële steun aan de Nederlanders in te houden. een meer gunstige zin voor de Neder- Zeer weinig radiosprekers spraken in landse zijde. Een van deze uitzonde ringen was Josephs Harish, politiek commentator van het Columbia Broad- casting-system, die in een toespraak tot het Amerikaanse volk de zuiverings actie in verband bracht met de nood zaak om de vrede te bewaren tegen over de communistische activiteit. raster-president, dat het besluit een stemming is genomen. Hij is van oordeel dat men eensgezind achter de regering moet gaan staan. Met de regering be treurde hij 't, dat mensenlevens zullen worden gevraagd, maar de militairen zullen de motieven van 't besluit ten vol le verstaan. De CHU beschouwt 't be sluit der regering als het enig moge- lyke besluit en zy steunt de regering ten volle in haar eerlijk streven recht te doen aan het vrijheid begerende In donesische volk. Weiter is voldaan. De heer W e 11 e r zeide niet te be grijpen, dat de regering zich zo lang heeft moeten beraden, daar zij zelf te kennen geeft, dat er geen kans was. Alleen de overwegingen van humani teit en naastenliefde hadden het nood zakelijk moeten maken een einde te stellen aan de terreur en de mens- onterènde toestanden op Java. Reeds twee jaar lang heeft spr. gezegd, wat hij nu leest in de rede van dr. Beel. Spr. zeide de vaste overtuiging te hebben, dat het volk van Nederland het besluit zal zien in het enige licht waarin het kan en moet worden ge zien, n.1. het brengen van uitkomst aan talloze onschuldige slachtoffers. Het ontslagnemen van de ministeries van Oost-Indonesië en West-Java moet men z.I. niet te ernstig nemen, er staan honderden gereed om hen te vervangen Er is beweerd, dat de Marshall-hulp zou worden ingetrokken, als we niet de Amerikaanse pas zouden willen marcheren, maar spr. verklaarde niet te kunnen geloven, dat Amerika een economische ineenstorting zou willen veroorzaken alleen omdat Nederland in eigen 'zaak eigen oordeel volgde en barmhartigheid betoonde aan een volk. waarmede het drie eeuwen is verbon den. Spr. meende, dat een nieuwe rich ting in de regeringspolitiek is ingesla gen. Het is hem een voorrecht daarbij de regering te steunen. Achter de regering. De heer Zandt (SG) legde een verklaring af, waarin hij de hoop uit sprak, dat de actie snel en met goed resultaat zal verlopen. De heer Schouten (AR) wenste zich niet in beschouwingen te begeven over het regeringsbeleid der laatste jaren of laatste maanden. De besluiten der regering hebben de volle instem ming van zijn fractie. Het geheel harer besluiten was noodzakelijk met het oog op het volbrengen van de Neder landse gezagstaak en het werkelijjt doen hetgeen onze verantwoordelijk heid vraagt. Spr. verwachtte dat de regering doet wat zij belooft, totdat het doel der actie reëel is bereikt. Hij hoopte, dat weldra moge wegvallen voor de velen de onvrijheid. Tenslotte gedacht hij de gevallenen, die hun le ven hebben Ingezet voor wat waarach tig gezag en vrijheid is. Aan de rege ring wenste hij de wijsheid en kracht toe om haar zware taak in volharding te volbrengen. De minister De minister van Overzeese Gebieds delen, de heer mr. Sassen, wees er in zyn antwoord nog eens op, dat er slechts één mogeiykheid tot beslissen overbleef. Spreker deelde mede, dat er inderdaad stelselmatig materiaal is ver zameld, het is de bedoeling dit te publi ceren. Een deel is reeds gepubliceerd. Spreker gaf voorlezing van een decreet van de republikeinse minister van de fensie met betrekking tot weerstand, opstand, intimidatie, sabotage en rebel- ICART0-<812< Spoorlijn 0 ;6»6i»d atcHjcMUndingen =0oor NtdenandM toetje b»iff lie op Java. Op de vraag van de heer Van der Goes van Naters of de laatste brief welke de heer Cochran aan de republikeinse regering had overhandigd niet zeer stroef was, merkte de minister op, dat de bedoeling was tot uiting te brengen, dat de situatie uiterst ernstig was. Beëindiging van het bestand kon naar het oordeel der regering zonder termijn geschieden. De bedoeling is het normale bestuur zo spoedig mogeiyk in te schakelen. De regering streeft er ernstig naar uit dit conflict te komen met medewerking van allé constructie ve krachten, zoals er ook in de repu bliek vele zijn. Hij vroeg zich af, of de heer De Groot wel geheel vry staat in de vorming van zyn oordeel. Wat de heer De Groot heeft opgemerkt over bombardementen strookt niet met de feiten, zoals de regering die kent. Ver der merkte hq op, dat generaal Spoor geen opdracht zal krijgen en ook niet zou aanvaarden om imperialisme en ko lonialisme in Indonesië te herstellen. Tenslotte uitte de minister zijn deer nis met de slachtoffers. Er werd niet gerepliceerd. De motie-De Groot werd verworpen met 80 tegen 8 stemmen. Tegen midder nacht is de vergadering verdaagd tot Dinsdagmiddag. De voorzitter van de India League of America, de heer Sirdar J. J. Singh, deed in een brief een beroep op president Truman en verzocht de ze aan de Amerikaanse gedelegeer den b\j de Veiligheidsraad instructies te geven een resolutie voor te stellen, welke de Nederlandse regering er van zal weerhouden enige actie te onder nemen, welke vijandelijkheden tot re sultaat zou kunnen hebben. Voorts werd gevraagd de Commissie voor Goede Diensten te verzoeken, de on derhandelingen voor een vreedzame oplossing te hervatten. Sirdar Singh legde er de nadruk op, dat geheel Azië, in het bijzonder India, met be langstelling ziet naar de houding van de Verenigde Staten inzake deze aan gelegenheid. Gunstige reactie op Amsterdamse beurs Het voorkomen van de effectenbeurs te Amsterdam was Maandag veel le vendiger dan de laatste tijd gebruike lijk was en voornamelijk moest dit worden toegeschreven aan de cultuur aandelen en de Indonesische fondsen. De berichten omtrent de ontwikke ling van de situatie in Indonesië werden ten aanzien van deze papieren op gunstige wyze geïnterpreteerd en het gevolg hiervan was, dat zich be- hoorlijke vraag openbaarde, terwijl daarentegen de verkopers zich geheel hadden teruggetrokken. Niet alleen dat de activiteit veel groter was, maar te vens kon een belangryke koersverbete- ring worden waargenomen. ZWEEDS ZEEMAN VERONGELUKT In de nacht van Zaterdag op Zondag is de 64-jarige Zweedse zeeman Kari Nillson, opvarende van het Zweedse stoomschip „Johan Jeansson" in de Rijnhaven te Rotterdam van de reelng van het Spido-bootje gevallen. Hij kon door een andere zeeman worden gered, maar overleed toch Zondagmorgen aan de gevolgen. Oplossing probleem 57 Stand: zwart 11 schijven op: 6, 7, 8, 10, 11, 13. 14, 17, 21, 25, 31. - Wit 11 schüven op: 26, 28, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 41, 44, 47. Oplossing: 1. 44-^0 (31 x42>; 2. 28-22 (17x28); 3. 26x17 (11x22); 4. 3430 (25 x 32) 5. 47 x 20 <28x39>; 6. 2014 (10x19); 7. 40—34 (39 x 30), 8. 35x11 (6x17), 9. 41—37!! En nu nog even het volgende standje: Zwart 13 schijven op: 1, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 20, 22. Wit 13 sch. op: 21, 26, 32 tot 40, 42, 48. Wit speelt 35—30 en zwart laat vol gen 20—24? waarop van wit volgde: 33—29 (24 x 24). 32—28 <22 x 33), 38x18 (12x23), 21x3!! Ter oplossing voor deze week: Probleem 58 van F. v. Gelder Zwart 6 schijven op: 1, 6, 9, 11, 13, 37 en dam op 7. Wit 10 schaven op: 17, 20, 22, 26, 27, 30, 33, 38, 39, 43. Wit speelt en wint. AMSTERDAMSE LASSERS IN STAKING Gistermorgen hebben 300 lassers van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam het werk neergelegd, als gevolg van de door de directie aange zegde tariefsverlaging van 10 pet. De staking houdt geen verband zo werd van de zijde van de E.V.C. Me taal medegedeeld met de gebeurte nissen in Indonesië. BlUkens de mededelingen van de Noord- en Zuidhollandse Reddingmaat- schappt) werden gedurende 1948 tot 1 Nov veertien reddingen verricht, waar bij 65 personen werden gered. Het aan tal diensten, waarbij zoeken naar sche pen of drenkelingen, bedroeg in deze tien maanden 65. Het totaal aantal diensten van 1925 tto en met 1947 was 1095. Het totaal aantal geredden in hetzelfde tijdvak 1876. He aantal strandingen en zware scheepsrampen op onze kust neemt on getwijfeld af, aldus de mededelingen. De scheepvaart is, dank zy krachtiger voortstuwingsorganen, uitnemende kust- verlichting, radiopeilingen (en straks radar) veiliger geworden. Het komt niet meer voor, dat bij een zware storm verscheidene schepen tegelijk op de kust raken, zoals in de zeiltyd. Ondanks vermindering van het aan tal strandingen is echter het aantal ma len, dat de reddingboten uitvaren geens zins afgenomen. Dit komt, omdat de motorreddingboten, waarmede thans op redding wordt uitgevaren, niet behoe ven te wachten, tot een schip is ge strand, doch zee kiezen zodra een schip 75. Pim,Pam en Pom zyn sprakeloos. Pam houdt nog steeds het biljet van duizend gulden vast. Wat heeft dit allemaal te betekenen? Moeder Woeffie herstelt zich het eerst en zegt: „Ja, wilt U mij misschien even uitleggen, wat dit allemaal te be tekenen heeft?" „Zeker Mevrouw", zegt de bedelaar en strekt zich nu helemaal uit. ,,L hebt het misschien grepen". al wel be- 76. „Ik ben helemaal geen bede laar. Maar af en toe verkleed ik my in lompen en ga dan zo de wereld door op zoek naar goede dieren. Meestal tever geefs, dat moet ik zeggen. Maar vandaag heb ik ze gevonden. „Reik mij de poot, brave vrienden. Ik zal jullie nu vertellen, wie ik werkelijk ben. Ik ben Baron Kattesnor." „Baron Kattesnor, de millionnair", roept Pam uit. „Juist myn jongen en neem daarom rustig het geld aan." in moeilijkheden verkeert of dreigt te komen. Herhaaldelijk worden dan ook vis sersvaartuigen geholpen, die een motor defect hebben, terwyl in de zomer maanden steeds verscheidene jachten dankbaar gebruik maken van de assis tentie der reddingboten. Bij zwaar stormweer bestaat echter altyd nog de kans op zware scheeps- rampen. Een defect van de machines of een ingeslagen luik kan in zulke om standigheden ernstige gevolgen hebben. De paraatheid van het reddingwezen moet dan ook aan de hoogste eisen blij ven voldoen. Groot-Brittannië heeft, voor de eer ste maal in zijn geschiedenis, een economisch plan op lange termyn uit gewerkt. De tekst van het plan is gis teren in de vorm van een witboek bekend gemaakt. Het plan, dat over een periode van vier jaar loopt, is in October j.1. aan do Europese organisatie voor econo mische samenwerking voorgelegd, om in een „algemeen plan" van de Mar shall-landen te worden opgenomen. Het vierjarenplan heeft niet alleen ten doel het Britse bedrijfsleven ge zond en onafhankelijk van alle bui tenlandse hulp te maken, althans van 1952 af, maar tevens voldoende reser ves te kweken, om de buitenlandse schuld (o.m. de Amerikaanse en Ca nadese leningen) te delgen en nieuw kapitaal in het buitenland en de kolo niën te investeren. Het plan vermeldt o.a. algemene productieverhoging door opvoering van de individuele arbeids prestaties; handhaving van het sober- heidsbeleid; beperking van de invoer tot 80 pet. van de vooroorlogse import; besteding van ongeveer 25 pet. van het volksinkomen aan overheids- en be drijfsinvesteringen in het binnenland; uitbreiding van de uitvoer met 50 pet. boven die van 1938. GEEN NATIONALITEITSBEWIJS VOOR RIJWIELEN MET HULPMOTOR. Voor rywielen met hulpmotor van geringe cylinderinhoud, o.a. Solex en Mosquito, die voorzien zijn van een geldige motorrijtuigenbelastingkaart, zal geen nationaliteitsbewijs meer wor den afgegeven. Bij terugkeer van een buitenlandse reis behoeft dit document niet meer getoond te worden. Wel blyft echter by dergelijke reizen, zo als voor alle andere motorvoertuigen, de vergunning tot tydelijke uitvoer vereist. PUDDING CUSTARD.MAÏZENA CP 13-027 VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 8 8 en 11 uur 6,15 Tom Erich (plano) 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Kobus Kwint 7,10 Gramofoonplaten 7,15 Hoort zegt het voort 7,45 Niwin. klanken 7,50 Rubriek van de Weder opbouw 8,05 Echo van de dag 8,15 Bonte Dlnsdagavondtrein 9,30 Avro- allerlel 8,35 Ik zou zo graag.... 10,15 Buitenlands overzicht 10,30 Sonate 11,15 Symphonie HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,10 Sport- praatje 8,20 Marta Eggerth en Jan Kiepura 6,30 Psychologische beschou wingen 7,15 Lichte orgelbespeling 7,30 Dit is leven 8,05 De gewone man 8,12 Jeanne d'Arc 10,30 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Avondconcert VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8. 1, 6, 8 en U uur VARA: 8,18 Operette-selecties 12,00 The Ramblers 1,20 Metropole-orkest 3,30 De Regen boog 6,20 Roberte Marna zingt 6.30 Voor de Strijdkrachten 7,00 De geeste lijke achtergrond van onze politieke keus 7,15 Silvestri-kwartet VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 „Lezen in de Bij. bel" VARA: 8,05 Dingen van de dag 3,15 Socialistisch nieuws 9,15 Ontmoe ting in de nacht 10,15 Viool en piano 10,45 Van boek tot boek 11,15 De bit-kit 11,45 Rustige avondklanken HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, I. 7 8 en 11 uur NCRV: 8,15 En nu aaii Het werk 1,15 Promenade orkest 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Gramofoonplaten 6,45 Concertgebouw-koperkwartet 7,15 Het nieuws uit Indonesië 7,30 Het actueel geluld 7,40 Persoonlijke ervaringen met emigranten 8,05 Programma-proloog 8.15 Kerstoratorium 9,00 Ds W r Schrü- der 9,25 Gramofoonplaten 9,4o Kerst oratorium (vervolg) 10,20 Busch Strijk- oikest 10,45 Avondoverdenking 11,15 Strijkkwartet— 11,20 Dr A J v d Graaff 11,35 Boyd Neel Strijkorkest door F. Coppersmith Aan de zijde van de luitenant kon Claire ongehinderd de wachtpost pas seren. Voor de deur van het vertrek vcaar de commandant verbleef moest zij echter wachten. Enkele minuten duurde dit, minuten, die het meisje, dat in de enge gang rusteloos heen en weer liep, uren leken. Toen ging de deur open en wenkte de luitenant haar om binnen te komen. Kapitein Ecuyer zat achter zijn bu reau. Claire had hem een week lang niet gezien. Hy zag er slecht uit, op van vermoeidheid. Bovendien was zijn uniform gehavend en besmeurd met rode leem. Twee officieren stonden voor het bureau: ook zij droegen ge havende uniformen en hun gezichten wezen eveneens uit, dat zij in lang niet hadden kunnen slapen. De luitenant, die Claire bij de com mandant had gebracht, verliet de ka mer. Ecuyer knikte het meisje vrien delijk toe, wenkte dat zy kon gaan zitten en wendde zich opnieuw tot de twee officieren, met wie hy zich over een grote landkaart boog. Claire kon het gesprek dat gevoerd werd niet volgen. Het ging over versterkingen, afweervuur. offensieven. Slechts af en toe ving zij termen op. welke voor iedereen in het fort begrijpelyk wa ren: gebrek aan kruit, lege depots, gevaar voor scheurbuik! Steeds maar door gingen de stem men. Claire werd moe: als uit de ver te hoorde zij de officieren praten. Langzaam sloot zy de ogen. Ecuyer. die af en toe een bezorgde blik op Claire had geworpen, wendde zich tot haar: „U bent aan het eind van uw krachten, juffrouw Murner", zei hy. Zij deed een poging om de ver moeidheid, die haar zo plotseling over viel, van zich af te schudden: ..Mag ik U'wat vragen, kapitein?" „Natuurlijk, dat weet u wel.Jam mer overigens, dat ik u er niet van heb kunnen overtuigen dat u beter naar Philadilphia had kunnen gaan toen u naar overste Bouquet infor meerde". „Dat doet er thans niet toe", weer de Claire af. „Weet u, dat in Bedfort twee inwoners achtergebleven zyn?" De kapitein knikte. „Is er geen enkele mogelijkheid hen te helpen?" „Juffrouw Murner, ik heb u reeds, zodra u met de andere kolonisten in 't fort kwam, gezegd, dat ik daartoe geen kans zie!" „Kunt u geen soldaten naar Bedfort zenden?" vroeg Claire schuchter. Hij schudde het hoofd. „Onmogelijk! Bedfort ligt tien mij len Westelijk van hier. Naar schatting belegeren 2000 a 3000 Indianen het fort. Ik beschik in totaal over 400 man. Bovendienhy stokte. „Toe. verzwijg me niets", vroeg Claire. „Bovendien zijn de beide mannen, naar menselijke berekening, niet meer in het land der levenden". „Er is dus geen hoop voor hen?" vroeg Claire. „Zo lang er leven is, is er hoop. Ook voor ons geldt dat". „Maar ik bedoel ons niet, ik bedoel de twee mannen in Bedfort!" „Neen, voor hen is er geen hoop meer!" De laatste woorden „geen hoop" klonken lang in Claire's oren na, toen zy de blokhut van de kapitein ver liet. Met moeite baande zy zich een weg langs de vele tenten. En plotse ling hoorde zij het lied weer zingen. Nu geen koor van drankstemmen. maar een warme, goedklinkende stem. die woorden en melodie alle eer aan deed. „Waar hoorde je thuis Eer je uitvloog?" En Claire's hart klopte onrustig, toen zij aan het lot van Egilson dacht. Luitenant Keats paste er zorgvuldig voor op Claire tegen het lyf te lopen. Daarom zag het meisje hem slechts hoogst zelden en bij die gelegenheden ontweek hij haar blikken zoveel mo gelijk, ja groette haar zelfs niet. Toch zou het toeval deze beide mensen op nieuw in een ruimte, waar men elkaar niet ontlopen kon, samen brengen. Luitenant Keats had reeds twee keer in Claire's leven ingegrepen: de eerste keer was hij onbewust oorzaak geweest van haar kennismaking met Collin. De tweede maal was hij plotse ling in Bedfort verschenen. Inderdaad, nog een derde maal zou hij onbe wust in haar leven ingrijpen. Het was de dag nadat Claire met kapitein Ecuyer had gesproken. Claire was met de vrouw van Weber en met andere vrouwen, alsmede de kinderen, in een der magazijnen van het fort druk bezig met plaksel te maken voor de geweerproppen en het indelen van de rantsoenen. De kinderen bleken nog steeds niet ender de indruk te zijn van de ge- vaarlyke situatie, waarin men zich bevond. Zij stoeiden als er aanleiding voor was, fluisterden en gichelden en probeerden ook Claire, die anders al tyd met hen meedeed, in hun spel te betrekken. Ditmaal hadden zii echter geen succes. Claire boog zich diep over haar werk, dat haar niet zo vlot afging als gewoonlyk. Zy voelde zich moe, haar armen en benen leken zo zwaar als lood en ook haar gedachten waren overal, behalve In het magazijn en bij haar werk. Daarom merkte zy aanvankelyk wei nig van de onrust die plotseling not- stond. De ene vrouw na de andere g'ng naar de deur, gevolg door de kinderen. Men hoorde stemgerumoer en toen pas keek Claire op. Zy zag dat baar mede-arbeidsters zich by de deur verdrongen en stond op om te horen wat er aan de hand was. Zij vroeg een c'er bij de deur staande vrouwen, of er iets bijzonders was. maar die had al leen verstaan, dat er twee mannen door de voorste wachtposten ontdekt zouden zyn. Twee mannen.... Claire voelde zich plotseling warm worden. Zcu Haastig drong zii zich door hii de deur staande wouwen zii luis+°rde niet eens meer naar de »e*rireVlren, raar de vragen en opme»VWen die men elkaar toeschreeuwde Regelrecht ging zij naar de commandonost. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3