Snelle opmars der troepen op Java Amerika eist stopzetting van de militaire actie Driemogendhedenbestuur voor Westelijke sectoren van Berlijn Indonesië binnen half jaar vrij van benden Sociale Zaken aan de orde Meer maar duurder vet in 1949 Veiligheidsraad zal Nederland voorzichtig moeten behandelen Woensdag 22 Dec. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang. No. 1994 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Rembang en Kalioerang zijn bezei Nieuwe landing op Sumatra De grootste leugen van deze maand Chinese communisten veroveren Tangkoe Extra kolen voor de Kerstdagen N.V. V. wil zo spoedig mogelijk herstel van vrede in Indonesië Géén stakingen! Proteststalring der E.V.C.? Weerbericht Republikeinen verspreiden valse berichten En Australië vraagt terugtrekking van onze troepen West-Europa wordt eerste slagveld Mededelingen van minister Joekes Harde woorden, maar zachte daden In het uiterste geval mag gerekend worden op Frans veto De Westerse militairen blijven in Duitsland BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: j BIJLSMA en C. KRAK HËLDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten Van officiële zijde wordt gemeld: In midden-Java hebben Nederlandse troe pen Bandjarnegara, Rembang en Kalioerang bezet. In Oost-Java werdWlinci ta het Zuid-Malangse door Nederlandse troepen bezet. Nederlandse troepen landden bij Bagan a Api Api op de noordkust van Sumatra en hebben deze plaats bezet Het Zuid-Assahanse werd volledig bezet en de troepen gingen over tot zuivering van het district De Marine-voorlichtingsdienst meldt, dat zich ter zee geen incidenten hebben voorgedaan. De verscherpte kustbewa king, zoals deze door de commandant der zeemacht werd afgekondigd, is be gonnen. Daarbij wordt vooral gewaakt tegen het vluchten over zee van extre mistische benden. De marine verleent waarnodig hulp en steun aan de acties van het leger, vooral bij het aan land zetten van afdelingen van de marine en het leger in diverse streken. HOOFDEN DEELSTATEN VRAGEN ORDE TE HANDHAVEN De staatshoofden van Oost-Java en Madoera hebben er bij de bevolking op aangedrongen de orde en rust te hand haven en normaal aan de arbeid te blij ven. Zij waarschuwden, dat tegen orde verstoorders streng zal worden opgetre den. C.v.G.D. VEILIG IN D JOK JAKARTA Uit semi-officiële bron te Batavia werd vernomen, dat alle leden van de Commissie voor Goede Diensten, die zich te Kalioerang bevonden, thans vei lig te Djokja vertoeven. Van officiële zijde verneemt het ANP, dat Dinsdag om 7.45 unr plaatse lijke tijd, een geslaagde landing van Nederlandse troepen is uitgevoerd te Bagan Si Api Api, gelegen aan de Oost- kost van Sumatra op republikeins ge bied. „Neues Deutschland", het orgaan van de communistische eenheidspar tij in Duitsland, schrijft, dat duizenden vroegere Duitse krijgsgevangenen in de strijd zijn geworpen tegen de Indo nesische republiek. „Volgens de be richten in verschillende Amerikaanse kranten bestaat de meerderheid van de 150.000 man, die tegen het Indone sische volk worden ingezet, uit Duitse krijgsgevangenen, die gerecruteerd zijn, gedeeltelijk door dwang en ge deeltelijk door beloften, uit kampen in Engeland, Frankrijk en Italië", zo liegt het blad. 0€ TOESTAND OP SUMATRA far.T.Y-Tn Uit gewoonlijk betrouwbare kringen te Nanking wordt vernomen, dat com munistische troepen de Noordchinese havenstad Tangkoe hebben veroverd, waarmede voor de regeringslegers, die bij Tientsin, 50 km naar het Westen, zijn omsingeld, de doortocht naar zee is afgesloten. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat ook Hsinho, onmiddellijk ten Noor den van Tangkoe, door de communis ten is bezet Generaal Foe Tsjo-Yi van de rege ringstroepen heeft bevolen te Tientsin en Peiping voorbereidingen voor straatgevechten te treffen. Beide steden zijn, op het verkeer door de lucht en per radio na, thans geïsoleerd. De ge neraal heeft het grootste deel van zijn strijdkrachten op deze steden terug getrokken. De drie commandanten van de Wes telijke sectoren van Berlijn hebben officiëel een Driemogendhedenbestuur in de Britse, Franse en Amerikaanse sectoren van de stad ingesteld. Dit werd aangekondigd door de Franse comman dant generaal Jean Ganeval. In de aankondiging wordt gezegd, dat „op 1 Juli de Sovjetautoriteiten zich uit het geallieerde militaire bestuur van Berlijn terugtrokken en het vierledige bestuur van de stad ontwrichtten. Het geallieerde stadsbestuur werd ingesteld volgens overeenkomsten tussen de vier regeringen, die slechts kunnen worden gewijzigd of geannuleerd met instem- ning van alle betrokken regeringen. Het geallieerde bestuur heeft derhalve Chinees vliegtuig verongelukt Een Skymaster van de Chinese na tionale luchtvaartmaatschappij is op Basalteiland, 60 km ten N. O. vanHon- kong, neergestort en verbrand. Het toe stel had vermoedelijk 33 personen aan boord. 31 lijken zijn reeds geborgen. Volgens een officieel bericht zijn er geen aanwijzingen, dat er overlevenden zijn. jati- en Renville-overeenkomsten. Dit is noodzakelijk, omdat slechts 'n vreed zame samenwerking op basis van ge lijkgerechtigdheid en vrijheid een duur zame band tussen Indonesië en Neder land mogelijk zal maken. De hoofdbesturenvergadering ver wacht, dat de Nederlandse werknemers geen gehoor zullen verlenen aan op roepen om het werk neer te leggen of nesië, de heer L. Neher, een uiteenzet-1 andere onberaden stappen van welke ting gegeven van de ontwikkeling der aard ook zullen doen, omdat hierdoor het bereiken van een vreedzame op lossing eer wordt bemoeilijkt dan be vorderd. Gisteren kwamen de hoofdbesturen van de bij het NVV aangesloten bon den in vergadering bijeen in het ge bouw van de Algemene Diamantbewer- kersbond te Amsterdam ter bespreking van de huidige situatie in Indonesië. In deze vergadering heeft de gedele geerde van het opperbestuur in Indo onderhandelingen, welke hebben geleid tot de beslissing om het bestand met de regering van de Indonesische repu bliek op te zeggen en tot daadwerke lijk optreden over te gaan. Na uitvoe rige discussie sprak de hoofdbesturen- vergadering als haar mening int, dat elke mogelijkheid, die tot een bevredi gende oplosing van dit tragische con flict en tot een spoedige beëindiging van de huidige actie kan leiden, be hoort te worden aangegrepen, opdat In de kortst mogelijke tijd de Ver enigde Staten van Indonesië tot stand zullen komen op basis van de Linggad- Het bestuur der EVC heeft voorge meld, als inzet tot boycot der transpor ten van Nederland naar Indonesië een Proteststaking van 24 uur in de havens te organiseren en daartoe een comité yan arbeiders, werkzaam in de havens. ln te stellen. REPUBLIKEINSE REGERING IN BALLINGSCHAP? De „New-York Times" meldt dat de Indonesische republiek heden de In- telling van een regering in balling schap zou aankondigen, en dat er sterke aanwijzingen zijn, dat deze regering haar zetel zal hebben ln India. Verwachting, geldig tot heden avond: Overwegend droog weer niet plaatselijke opklaringen. Meest zwakke wind tussen Noord en Oost. Overdag temperatuur en kele graden boven het vriespunt. niet opgehouden te bestaan, niette genstaande het feit, dat het sinds 1 Juli zijn werkzaamheden heeft gestaakt als gevolg van de weigering van de Sovjet autoriteiten de vergaderingen bij te wonen. De voorlopige constitutie van Berlijn, die door alle vier gealliëerden ln 1946 werd goedgekeurd, vereist dat de wetgeving en andere besluiten van het stadsbestuur en de gemeenteraad aan de goedkeuring der gealliëerden onderworpen zijn. Thans kan niet langer worden toege staan, dat de weigering van de Sovjet autoriteiten om de vergaderingen van het gealliëerde militaire bestuur bij te wonen een beletsel vormt voor een behoorlijk wettelijk bestuur van Ber lijn. De gealliëerde kommandantura zal derhalve haar werkzaamheden onver wijld hervatten. Indien de Sovjet-auto riteiten nu of later besluiten, zich te houden aan de overeenkomsen, waartoe de vier mogendheden zich verplicht hebben, zou het vierledige bestuur van Berlijn hervat kunnen worden. Tijdens hun afwezigheid zullen de drie Weste lijke gealliëerden de bevoegdheden van de geallieerde kommandantura uit oefenen, zij het in het besef, dat wegens de Sovjet-obstructie, het hun slechts mogelijk zal zijn hun besluiten voor het ogenblik alleen in de Westelijke sec toren uit te voeren". Kort voordat de bekendmaking werd gedaan, wezen de drie Westelijke com mandanten in de eerste zitting van de kommandantura sinds 16 Juni 200 ton steenkool toe, die de West-Berljjners extra licht zal verschaffen tijdens de Kerstdagen. Bovendien werd aan ieder gezinshoofd in de Westelijke sectoren een halve liter petroleum extra toege wezen. „Ruwweg geschat, verwachten wfl binnen les maanden de republikeinse troepen en benden te hebben geliqui deerd", zo heeft een militaire woord voerder van het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen verklaard. Hjj zei dit, toen htj een inzicht gaf in de stra tegie, welke bij de actie in Indonesië wordt toegepast, aldus de Volkskrant. Dat de troepen reeds binnen acht uur de republikeinse hoofdstad Djok- jakarta hebben bezet, had behalve een militaire, ook een psychologische re den. Bij de Oosterse volken is het na melijk zo, dat het gevangennemen van de leiders een verlammende uitwerking heeft op de troepen. Bij het opsporen van terroriserende benden krijgen de Nederlandse patrouilles ook altijd de opdracht de bendeleiders te arresteren. Gelukt dat. dan valt de troep meestal spoedig uiteen en komen de rampok- kers zich in vele gevallen vrijwillig aanmelden. Zo is het nu ook gegaan. Soekarno en de zijnen werden geïnterneerd, Soe- dirman is gearresteerd. De Nederlandse militaire staf verwacht, dat deze arres tatie aan vele T.N.I.-troepen de lust om te vechten zal ontnemen. Scherm doorbroken. Aanvankelijk hebben de Nederlandse troepen bij het overschrijden van de status quo-ljjn tegenstand ondervonden. Zij stootten als 't ware op een scherm, dat rond het republikeinse gebied was gelegd. Toen deze gordel op verschei dene plaatsen was doorbroken verliep de opmars naar de gestelde doelen vlot. Militaire deskundigen verwachten, dat, wanneer de grote plaatsen in het republikeinse gebied zullen zijn bezet, de voornaamste taak der aldaar ope rerende troepen zal worden het oprui men der guerilla-benden. Het succes daarvan hangt voor een goed deel af van de bevolking. Wanneer zij ziet dat de macht vast in handen van de Ne derlanders is. dan zal zij niet schromen de verblijfplaatsen van guerilla-benden, die slechts van een aantal fourage- plaatsen uit kunnen optreden, bekend ie maken. Via diverse persbureaux verspreiden de republikeinen het gerucht dat Djok- jakarta op de Nederlanders zou zijn heroverd. Dit bericht is noch bij de burgelijke, noch bij de militaire auto riteiten bekend. Een republikeins be richt over opstanden in Oost- en West- Java zal wel van hetzelfde kaliber zijn. r\E correspondent van het ANP seint uit Parjjs, dat de houding van de Verenigde Staten in de bijeenkomst van de Veiligheidsraad, naar Amerikaanse kringen Dinsdagavond onthulden, tame lijk gematigd zal zijn. De Amerikaanse delegatie heeft een resolutie ontworpen waarin verzocht zal worden het vuren te staken, teneinde nieuwe onderhande lingen voor een vreedzame regeling mogelijk te maken, aldus deelde de woordvoerder van de Amerikaanse de legatie mede. Hij voegde er aan toe, dat de Ameri kaanse resolutie niet zal vragen om terugtrekken van de Nederlandse troe pen in de posities, die zij vóór 18 Dec. innamen. Te Parijs is bekend, dat een dergelijk terugtrekken verzocht zal worden door Australië, welk land geen lid van de Raad is en daarom niet het recht heeft De permanente militaire commissie, opgericht door de commissie voor de defensie van de vijf landen, die het pact van Brussel hebben ondertekend, heeft met goedkeuring van de vijf mi nisters van defensie besloten, dat West- Europa de eerste verdedigingslinie zal zijn, aldus heeft de Belgische minister van defensie, kolonel Raoul de Fraiteur, aan de commissie voor de defensie van de Belgische Kamer van Afgevaardigden meegedeeld. Na besloten te hebben, dat West- Europa een geschikt gebied zou zijn voor een gevecht in de eerste linie, heeft de commissie een plan opgesteld voor het vormen van een gemeenschap pelijk militair potentieel, inclusief man schappen en economische hulpbronnen, aldus de minister. De permanente com missie is begonnen met het opstellen van een inventaris van oorlogsmate riaal, dat in het bezit is van de vijf mogendheden. België's bijdrage aan de militaire uit rusting zou bestaan uit de productie van vliegtuigen met straalaandrijving, waarvan de romp uit Nederland zou komen. resoluties voor te dragen. De Ameri kaanse woordvoerder verklaarde, dat de Amerikaanse resolutie was opge steld na een reeks besprekingen met andere delegaties uit de raad en dat deze besprekingen het oorspronkelijke Amerikaanse standpunt enigermate zouden hebben gematigd. Als een trieste herinnering aan de oorlog ziet men in vele Duitse ste den nog half verbrande houten kruisen te midden der puinhopen staan. Daaronder liggen de slacht offers van de „totale oorlog", die de Nazi-leiders over hun land en de wereld gebracht hebben. Het kruis in Miinster (Westfalen). STALIN 69 JAAR Maarschalk Stalin is gister 69 jaar geworden. Maarschalk Tito, de Joego slavische premier, door het Cominform indertijd becritiseerd, was een der eer sten, die hun felicitaties zonden. In de Tweede Kamer heeft minister Joekes, bij de behandeling der begro ting van Sociale Zaken, o.m. het vol gende medegedeeld: Er kan op de begroting geen post worden gebracht voor kinderbijslag ten behoeve van de ongehuwde moe ders. Aanvulling van de kinderbijslag kan geschieden door sociale fondsen; de Stichting van de Arbeid is er in ge kend en het College van Rijksbemid delaars heeft te kennen gegeven, dat dergelijke fondsen werkzaam kunnen zijn. Tegemoet gezien kan worden een ontwerp beogende het hotel-, café- en restaurantpersoneel te brengen onder de Arbeidswet 1919. De minister verklaart zich niet bereid een overzicht te doen samenstellen van verantwoord geachte wijzigingen van de sociale voorzieningen in de ruimste zin; de kosten zullen een aparte rubriek moeten vormen; de Ar beidswet b.v. zal in dit verband ook bezien móeten worden. Uit de mededelingen van de minister blijkt o.m., dat er in November 43.000 werklozen waren ingeschreven, dat is 13.000 meer dan in de voorafgaande pe riode. De vraag of de loongrens verhoogd kan worden van 3700 tot 5000 be sprekende, zeide de minister, dat daar toch wel zeer grote bezwaren aan ver bonden zijn. In -de eerste plaats wegens de kosten en vervolgens ook met het oog op de middenstand. Ook een verho ging tot 4000 zou geen aanbeveling verdienen omdat door het voortschrij den van de loongrens van 3750 men achterop zou komen door verlies van aanspraken uit hoofde van sociale ver zekeringen. De minister zette nog eens uiteen waarom jonggehuwden beneden 23 jaar niet in de loonbijslag zijn opgenomen, o.m. merkte hij daarbij op, dat de kin derbijslagregeling niet aan een beper king is gebonden, zodat de uitbreiding ervan deze groep ten goede kan komen. Nieuwe bon geeft recht op xelfde hoeveelheid boter of margarine Begin Januari 1949 zal de rantsoen- waarde van spijsvet van 200 gram op 250 gram worden gebracht, d.w.z., men zal naar keuze op de nieuwe bon voor voedingsvetten een gelijke hoeveelheid boter of margarine of spijsvet kunnen kopen. In verband hiermede mogen omsmelters sedert 20 December j.1. geen bak- of braadvet of gesmolten dierlijk vet in verpakkingen van 0,2 of 0,4 kg meer afleveren. Hetzelfde geldt (Van onze diplomatieke medewerker). NEDERLAND zal vandaag te Parijs in de zitting van de Veiligheidsraad uiterst harde woorden te horen krij gen. Een voorproefje daarvan kregen we Maandag al. Na de onvoltallige en daarom verdaagde zitting van de Vei ligheidsraad sprak een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie over een „woordbreuk" van Nederland, begaan tegenover de Commissie van Goede Diensten. Washington, zo dreigde hij, zou deze woordbreuk bestraffen met terugtrekking van zijn vertegenwoor diger uit genoemde commissie en in diening van een resolutie, die deze commissie, als zijnde thans overbodig geworden, geheel aan de dijk zet. Uit een andere bron heb ik verno men, dat deze resolutie tevens zal voorstellen de Indonesische kwestie te behandelen onder het gezag van Hoofdstuk VI van het Handvest der Verenigde Naties. Maar, wanneer dit z0 is en er is geen enkele reden om er aan te twijfelen staat het vast, dat op de harde woorden geen hardt daden zullen volgen. Want de bepa lingen van de artikelen van Hoofdstuk VI zijn de mildste, die in een dergelijk geval kunnen worden toegepast: zij handelen over de vreedzame op lossing van geschillen, waarvan de voortduring kennelijk de handhaving van internationale vrede en veiligheid in gevaar brengt, en gewagen nergens van sancties. Inderdaad moet een politiek van har de woorden en zachte daden automa tisch voortvloeien uit de positie, waar in „het buitenland" zich tegenover het geschil bevindt. Het staat buiten kijf, dat Den Haag met de ontketening van de politionele actie de Amerikanen en Britten geen pleizier gedaan heeft en dat Washington en Londen vele po gingen in het werk hebben gesteld de Nederlanders van hun militair optre den af te houden. Bij deze pogingen hebben de Anglo-Amerikanen zich in hoofdzaak laten leiden door de over weging, dat de Nederlandse actie in direct het communisme in Azië in de kaart zou moeten spelen. Scharen de grote democratieën zich in het ïndone sisch conflict achter Nederland, aldus redeneren Amerikanen en Engelsen, dan zal alles, wat in Azië naar natio nale onafhankelijkheid streeft, commu nist of geen communist, in de armen van Moskou gedreven worden. In dit verband is ook de grote haast te verklaren, waarmede de Amerikaan se vertegenwoordiger Maandag door voorzitter Van Langenhove de Veilig heidsraad bijeen liet trommelen, hoe wel hij zeer goed wist, dat er toch geen „zaken gedaan konden worden", omdat de gedelegeerden van Rusland, de Oekraine en Columbia niet in Parijs aanwezig waren. Angst, dat de Russen hem vóór zouden kunnen zijn, was daarbij zijn voornaamste motief. TOCH IS HET óók weer niet zo, dat men in het Anglo-Amerikaanse kamp in het gehéél geen begrip voor het Nederlandse standpunt heeft. In het bijzonder de Britten zijn er reeds lang van overtuigd, dat de Republiek niet die hecht gefundeerde, krachtige nationale staat is. waarvoor zij zich steeds heeft uitgegeven. De betrek kingen, welke Londen met New Delhi en Camberra onderhoudt, hebben de Britten er tot nu toe van teruggehou den, dit openlijk te erkennen. Het is geenszins uitgesloten, dat het grote gemak, waarmede de Nederland se troepen Djokja hebben bezet en daar president en regering hebben geïnter neerd, ook de Amerikanen, die de Re publiek steeds als een realiteit hebben gezien, tot andere gedachten zal brengen. Zeker zullen zij gedwongen worden, zich al te vragen, of een krachtige, op samenwerking met Ne derland steunende Verenigde Staten van Indonesië in de strijd tegen het communisme in Azië geen betere bond genoot zal zijn dan een Republiek, be vredigd in zijn nationale gevoelens, maar zwak van politieke, economische, militaire en sociale structuur. Overi gens speelt natuurlijk bij de Britten en Amerikanen de overweging, dat Ne derland een onmisbare schakel in het Westelijke defensiesysteem vormt, een rol, welke tot het vermijden van een hardhandig optreden verplicht. Onbe sproken moet hierbij blijven een behandeling ervan zou namelijk een aanzienlijker plaatsruimte vereisen, dan wij op het ogenblik ter beschik king hebben de houding van het Amerikaanse volk, dat zich niet zoals zijn regering door verstandelijke over wegingen. maar door gevoelens laat lei den. Deze zal door de gebeurtenissen in Indonesië ongetwijfeld anti-Neder lands beinvloed worden, daaromtrent mag men zich geen enkele illusie ma ken. Rest mij nog, enige woorden te wij den aan het standpunt van Frankrijk en België, onze andere bondgenoten in het kader van de Westelijke Unie. Naar ik uit uitstekend ingelichte bron vernomen heb, zijn de regeringen in Parijs en Brussel (evenals trouwens die in Washington en Londen) nog vóór het begin van de actie van de Neder landse plannen op de hoogte gesteld. Men ontmoette daarbij zowel in kringen van de Franse als de Belgische rege ring het meest volledige begrip. Het staat dan ook als een paal boven water, dat zelfs, wanneer de zaken in de Veiligheidsraad voor Nederland een ongunstige wending mochten nemen wat niet te verwachten Is Frankrijk niet zal aarzelen, gebruik te maken van zijn recht van veto, om een even tueel voor Den Haag onaanvaardbaar besluit onmiddellijk ts torpederen. voor grossiers en detaillisten met in gang van 30 December a.s. De hoeveel heden spijsvet, die op 31 December nog in de oude verpakking bij grossiers en detaillisten aanwezig zijn, kunnen aan de omsmelters ter omsmelting worden teruggezonden. De als gevolg van de aangekondigde subsidieverlaging in het nieuwe jaar noodzakelijk geworden prijsverhoging voor spijsvet bedraagt gemiddeld 3 cent per 100 gram. In verband met de verhoogde rantsoenwaarde worden pak jes bak- en braadvet van 250 gram in de handel gebracht welke 41 cent zul len kosten. Aangezien ook het subsidie bedrag op vlees werd gewijzigd, moes ten eveneens voor dierlijk vet de prij zen worden herzien. Ook voor dit pro duct wordt, in verband met de ver hoogde rantsoenwaarde, een verpakking van 250 gram ingevoerd, waarvan de prijs 49 cent zal bedragen. Voor bak- en braadvet, resp. gesmolten dierlijk vet in verpakking van 500 gram geldt een maximumverkoopprijs van 82 cent, resp 98 cent per pakje. Op de nieuwe bon nen voor voedingsvetten mogen pakjes vet van 200 gram of 400 gram niet meer verkocht worden. De Britse militaire gouverneur van Duitsland, generaal Sir Brian Ro- bertson, heeft de berichten, dat de Westelijke mogendheden van plan zouden zgn de Westelijke zones van Duitsland te remilitariseren, „dwaas en ongegrond" genoemd. Hg ver klaarde o.m.: „Ik acht het veelbete kenend, dat deze berichten zijn ver schenen vlak na de oprichting van de nieuwe Duitse politiemacht in de Sovjet-zone en het is niet moeiljjk hun oorsprong te raden. Onze ont- wapenings- en demilitarisatiepolitiek spreekt voor zichzelf. Wg stonden er op, dat de ontmanteling van oorlogs bedrijven werd uitgevoerd. Ieder ar gument werd naar voren gebracht om ons te doen afzien van de uitvoe ring van ons program van demolities te Wilhelmshaven en Eckernförde, De Duitse autoriteiten, die zich voor deze pogingen leenden hebben zich zelf reeds veel schade berokkend".

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1