C.P.N.-leden uit de Commissie voor Georganiseerd Overleg Tot en met Donderdag a.s. Terugblik op Olympische Spelen VELTHUYS GEMEENTERAAD DEN HELDER Er komen montage-woningen Waarom in de rij staan? De directeur van het NO.C. sprak voor de Sportraad Wacht niet tot morgen, maar zendt nog heden in Voor de politierechter Langs de velden lH laatste vergadering, die de gemeenteraad in het Jaar 1948 hield, was seker niet de meest geruchtmakende. Van de overigens weinige agendapnnten, die de raad gisteravond ter behandeling werden voorgelegd, was er slechts één dat stol Inhield voor een babbeltje over en weer. Een babbeltje, want tot een discussie over het voorstel teif kwam het niet. De gedachtenwisseling bleef beperkt tot enkele onderwerpen die met het voorgestelde verband hielden, Uit het besprokene kwam duidelijk tot uiting, dat raad en college beide van mening zUn, dat ernst gemaakt dient te worden met de bouw van montagewoningen. Na de opening nam de raad een tien tal ingekomen stukken voor kennisge ving aan, om vervolgens aan mej. A. Mr. Mulder had graag wat meer van de Welschen-woningen willen we ten. Zijns inziens was de raad niet vol- E. Boon otf haar verzoek met ingang i doende geïnformeerd wat de mogelijk van 1 Maart a.s. eervol ontslag te ver lenen als lerares in de lichamelijke oe fening aan het lyceum en als vak onderwijzeres aan de gemeentelijke ULO. Niemand had bezwaren tegen de voorgestelde verkoop aan het rijk van twee perceeltjes grond te Huisduinen, waarop in de bezettingstijd bouwwer ken zijn verrezen. In verband daarmede werd een klein gedeelte van de Duin weg aan het openbaar verkeer onttrok ken. Een overeenkomstig lot onderging de Torendwarsstraat, waar binnen af zienbare tijd met de bouw van vier woningen zal worden begonnen. Het wederopbouwbureau Enkele hamerstukken van onderge schikte aard gingen vooraf aan de be handeling van het voorstel om verschil lende wederopbouwwerkzaamheden door het gemeentebestuur van het rijk te doen overnemen. Het betrof hier in hoofdzaak de werkzaamheden, die tot 1 September 1947 werden verricht door het Streekbureau voor de Wederop bouw en nadien door het plaatselijk bureau. De ambtenaren van laatstge noemd bureau waren nog in rijks dienst en het bureau zelf was nog een rijksbureau, maar de werkzaamheden geschiedden onder leiding van de di recteur van Openbare Werken. Er was dus reeds een zekere bevoegdheid van gemeentewege. De heer Landman (PvdA) verklaarde zich verheugd, dat deze bevoegdheid thans aanmerkelijk groter wordt, en dat in deze dus een grotere zelfstandigheid aan de gemeen te wordt toegekend. De heer mr. Mul der (Prot.-chr.) vroeg, waarom niet al het personeel in gemeentedienst wordt overgenomen. In zijn antwoord zeide wethouder Van der Vaart, dat ook B. en W. verheugd zijn over het feit dat de gemeenten steeds meer bij de wederopbouw worden ingescha keld. De kwestie wederopbouw is ech ter een nationale zaak, dus algemene richtlijnen blijven wel gewenst. Het personeel is overgenomen op arbeids overeenkomst. Blijkt straks aan een deel ervan een blijvende behoefte te bestaan, dan kan dat in vaste dienst worden genomen. Enkele ambtenaren blijven in rijksdienst, omdat zij uitslui tend voor rijksaangelegenheden werk zaam zijn. Getracht wordt, de vergoe ding die van rijkswege aan de gemeen te wordt verstrekt, wat hoger te krij gen. Het voorstel werd toen z.h.s. aan genomen. De raad verleende 't gevraagde cre- diet van 800 voor de zuiveringsinstal latie van afvalwater. In antwoord op 'n vraag van mr. Mulder antwoord de wethouder Van der Vaart, dat de installatie is geprojecteerd in het Noordhollands Kanaal, even ten Zui den van het fort Westoever. Communisten niet herkozen De credieten voor het wijzigen van het stratenplan Bankastraat en omge ving, voor de bouw van een transfor matorhuisje bij het gemeente-zieken huis en voor de bouw van 57 woningen c.a. in Oud Den Helder, werden zonder commentaar verleend, waarna de raad overging tot de benoeming van drie leden en drie plaatsvervangende leden der commissie voor georganiseerd overleg. Zoals door mr. Mulder na de stemming ten overvloede werd toe gelicht, werden de beide communisti sche raadsleden niet herkozen, in over eenstemming met het eerder door de raad bepaalde standpunt, De heren C. Han, J. van Zwijndrecht en C. Bakker (met resp. 19, 19, en 17 stemmen be noemd als leden) en de heren P. Th. Luijckx, P. van der Veer en J. J. Land man (met resj. 16, 16 en 11 stemmen benoemd als plv. leden) namen hun benoeming aan. In de vacature C. W. de Graaf werd met 17 stemmen de heer C. W. de Graaf, Parkstraat 20a, Julianadorp, benoemd tot lid van het Helders Landarbeidersfonds. De Welschen-woningen Een viertal hamerstukken ging nog vooraf aan het laatste punt, dat de bouw van 500 motage-woningen ter sprake bracht. Geen der raadsleden had bezwaar tegen het voteren van de ge vraagde f 182.250 voor het bouwrijp msken van gronden nabij de Burge meester Houwingsingel. De heer L u ij c k x (KVP) was echter bevreesd, dat de raad zich ging binden aan de 500 montage-woningen van het type „Welschen", waarvan er blijkens de bijlage 188 kunnen worden gebouwd op de genoemde gronden. Ook mr. Mulder koesterde twijwel in de ze richting, want wat gebeurt er wan neer straks onverhoopt de raad bezwa ren tegen de Welschen-woningen mocht hebben? Wethouder Van der Vaart verzekerde dat de raad zich in geen enkel opzicht vastlegde. Het college van B en W. heeft niet tot ge woonte om de raad gebonden te ach ten aan onbewust aanvaarde consequen ties, maar hier Is daarvan geen sprake omdat op de bouwrijp gemaakte grond ook een ander type montage-woningen kan worden gebouwd. Zelfs ééngezins woningen volgens de traditionele bouwmethode kunnen er desnoods wor den neergezet. heden van montagebouw betreft. Hij stelde voor, een informatieve bijeen komst te beleggen, omdat de raad niet verantwoord is wanneer uitsluitend be slist wordt op grond van een voorstel van B. en W. Wethouder Van der Vaart meende dat de raad goeddeels kon af gaan op de adviezen van deskundigen. De raad is overigens enigermate op de hoogte met het Welschen-systeem. De raadsleden hebben kennis kunnen ne men van het plan om 90 van derge lijke woningen, en dan ieder van vier verdiepingen, te plaatsen aan de West straat. Van de 20 in voorbereiding zijn de bouwsystemen behoort WelsclTentot de weinige, die door Ratiobouw wor den aanbevolen. In Vlissingen, waar een aantal van deze woningen in aan bouw zijn, worden grondige proefne mingen verricht, waarvan het resultaat eerlang in een uitvoerig rapport zal worden vastgelegd. De heer Schreuder (CPN) in formeerde naar de stand van zaken met de bouw der 36 woningen aan de Burgemeester Houwingsingel, waarop wethouder Van der Vaart ant woordde, dat de poging om de voort gezette bouw in drie blokjes van 12 aan te besteden, schipbreuk heeft ge leden. Aanbesteding „en masse" bleek goedkoper, al was zelfs deze boven de raming. De heer Van der Veer (protchr.) was bezorgd over het lot van de grond gebruikers, die nabij de Burgemeester Houwingsingel een perceeltje van de Nederlandse Spoorwegen hebben ge huurd. Wethouder Van der Vaart noemde dit een probleem op zichzelf. De mensen worden inderdaad door de woonwijken teruggedrongen. Wanneer de N.S.-grond aan de gemeente wordt verkocht, en daarop worden dan hui zen gebouwd, dan zullen de mensen ergens anders een stukje grond moeten huren. Mr. Mulder merkte nog op, dat hij de Oostenrijkse woningen die te Huisduinen in aanbouw zijn, geen won deren van schoonheid kon noemen. Op zijn minst achtte hij het wenselijk, dat door een behoorlijke tuinaanleg en het aanbrengen van bloembakken onder de ramen het complex een iets aan trekkelijker aanzien krijgt. Wethouder Van der Vaart gaf toe, dat mon tagebouw geen buitengewoon aesthe- tlsch resultaat oplevert. Niemand in Nederland vindt montagewoningen mooier dan op de traditionele manier gebouwde huizen. „Maar het moet nu eenmaal!" En zo kwam te half tien het einde van deze vrij kortstondige raadszitting. Uw Spoorkaartje voor elke willekeurige dag ligt gereed bij Pass.bureau (Corr. Lissone Lindeman), Konlngstr. 2. In het huishoudelijk reglement wordt de taak van de Helderse Sportraad onder meer als volgt omschreven: „Het voeren van gezonde propaganda voor de sport in zijn physieke, sociale en ideële waarde". De Sportraad heeft het voornemen In de toekomst, door het organiseren van lezingen, aan dit punt van het reglement bijzondere aandacht te schenken. Maandagavond werd gestart met een causerie van de heer Van Zijll, directeur van het Nederlands Olympisch Comité. Begonnen werd met een interessante beschouwing over het ontstaan en de verdere ontwikkeling van de eerste klassieke Olympische Spelen. De Spelen die, zoals verschillende legenden ons vertellen, een zuiver religieuze beteke nis en bedoeling hadden. Hoe in die tijden het gehele Griekse volk'in al z'n uitingen aan deze evenementen deel nam en hoe deze Spelen gehouden wer den in een prachtige, werkelijk Olym pische geest. De eisen voor deelname waren enorm hoog en deelname was alleen mogelijk voor mannen van zuiver Helleense af komst. Spr. schilderde op bijzonder in teressante wijze de gehele entourage van Olympia, het stadion, waarin alles plaats vond. Nadat de Romeinen, die voortdurend in oorlog waren met de Grieken, ook dit land aan zich hadden onderworpen, veranderde het karakter van de Spelen onmiddellijk in neergaande lijn en in 494 na Christus werden zij definitief verboden. Eerst in 1892 deed Baron Pierre de Coubertin in een gloedvolle rede te Parijs het voorstel, de Olympische Spelen weder in te voeren, om daardoor zoals hij zeide „aan de wereld te schen ken een symbool van humaniteit, broe derschap der volken en streven naar schoonheid". In zekere zin heeft de Franse edel man succes gehad. Men is gekomen tot het weder invoeren van de O. S. Zij zijn ontzaggelijke evenementen in de wereld geworden. Want niet alleen trekken zij de belangstelling van de sportwereld. Ook schrijvers, dichters, musici, zij allen beschrijven en bezingen deze geweldige gebeurtenis. De heer Van Zijll vertelde verder iets van de O. S. van Berlijn in 1936. Hoe alles daar vlekkeloos en organisa torisch tot in de kleinste onderdelen was geregeld. Het is volkomen onbe grijpelijk, dat een volk dat een dergelijk gevoel en inzicht toonde, enkele jaren iater in staat bleek tot de zwaarste mis daden jegens de mensheid. Olympische Spelen 1948. Vervolgens nam spr. zijn hoorders mee naar de O. S. van 1948 te Londen. Tussen Berlijn en Londen bleek een enorm verschil te bestaan. De critiek op Londen was, inderdaad terecht, zeer hard. Verschil op allerlei gebied. Ten aan zien van de organisatie, van de voeding, van het vervoer, misschien nog wel het worden inzendingen verwacht voor onze wedstrijd in het maken van slagzinnen en ge dichten. Ons blad van Zaterdag j.l. biedt U een uitgelezen aantal advertenties, die stuk voor stuk voor deze wedstrijd in aanmerking komen. meest ten aanzien van de „feeling" voor de Spelen. Op een dag bijvoorbeeld zat het Hol landse kamp te springen om voedsel uit Holland. Maar practisch iedere Engels man, die een taak moest vervullen b(J de Games, bleef thuis, want 't was die dag „Bank holyday" en welke Engels man werkt er dan? Niets was in staat de gemoedelijke glimlach van de Brit te veranderen. Met het grootste flegma vertelden ze een aantal athleten, die 's Maandags morgens om 9 uur klaar stonden, dat de zaak verzet was tot Donderdag. Ieder die iets weet van concentratie, begrijpt, wat zo iets zeggen wil. Tenslotte roem de de heer Van Zijll onze Hollandse pioeg. In 't bijzonder onze „Fanny", die met in de eerste plaats 't hart gestolen heeft van elke toeschouwer, omdat zij vier gouden medailles kreeg, maar veel eer om haar prachtige menselijke eigenschappen. Hoe deze eenvoudige „Hollandse Moeder" na haar verbluffende presta ties zo imponerend eenvoudig bleef. Iedereen was bekoord door haar prach tig menselijk gedrag en door haar per soonlijkheid. Met de opwekking, dat het ook de Helderse Sportraad moge gelukken, iets van deze Olympische geest te brengen in de harten van allen, die de sport be oefenen, besloot de heer Van Zijll zijn prachtige causerie. De voorzitter van de Helderse Sport raad, de heer Luykx, bedankte de spre ker voor deze interessante avond. Hij sprak er zijn leedwezen over uit, dat dit streven van de Sportraad van de vier duizend aangesloten leden, slechts door 35 belangstellenden werd gewaar deerd. Inderdaad ook ons komt het volko men onbegrijpelijk voor, dat de Hel derse Sportmensen dit streven van de Sportraad niet anders hebben weten te waarderen, dan door er voor te zorgen, dat dit comité met uitzondering van het genoegen, dat het de weinige toe hoorders verschafte alleen maar kan terugzien op een avond die het in finan ciële moeilijkheden heeft gebracht. DE WAPENROK PASTE HEM NIET Gisteren stond voor de politierechter te Alkmaar, mr. Alblas, Jacob N. uit Breezand terecht. Nu moest op 31 Mei Mei voor de Indelingsraad te Alkmaar verschijnen, om zich te laten keuren voor de dienstplicht. Hij deed dit echter niet. Ter rechtszitting verklaarde hij, dat hij principiële bezwaren tegen de dienst had. Aan de politie had hij ech ter gezegd, dat hij het nut van de dienstplicnt niet inzag. Voor dit zelf de feit heeft N. al eens f 50 boete ge had van de kantonrechter in Den Hel der. De officier, mr. A W. Holsteijn, merkte op, dat het hier slechts het ad ministratieve deel van de dienstplicht oetreft. Als N. zou weigeren te verschij. nen als hij moet opkomen, zou hij dienstweigeraar zijn en zou hij voor de krijgsraad moeten verschijnen. De eis was tenslotte het dubbele van het vori ge vonnis, ml. f 100 subs. 30 dagen. De uitspraak was conform de eis. De leden van de afdeling Den Helder van de Nederlandse Bouwar- teidersbond kunnen op Donderdag 30 December a.s. drie vacantiebons voor Kest en Nieuwjaar- verzilveren in het HBB-gebouw aan de Zuidstraat, 3 avonds tussen zeven en negen uur. VERDACHTE MET JEUGDIG TEMPEBEMENT Vervolgens stond Willem V. uit Den Helder terecht. Verdachte had een aan slag van de belastingen gekregen die, naar hij meenoe, niet juist wa*. Hij ging naar het belastingkantoor en wond zich tijdens het gesprek met de jeugdige loketambtenaar zo op, dat hij hem ten slotte uitschold voor iets, dat aan een vuile neus doet denken en hij maakte voorts nog enkele andere minder fraaie opmérkingen. Verdachte, die nog al driftig is, is vroeger reeds herhaalde malen wegens belediging veroordeeld. De laatste tijd ging. het goed tot hij weer last kreeg van zijn „jeugdig temperament" zoals mr. Alblas het noemde. De eis was f 50 subs. 25 dagen en de uitspraak f 40 subs. 20 dagen. OVERTREDING BOUWVERGUNNING Andries S. uit Anna Paulowna had 'n schuur voor zijn koelen nodig. Hij stortte beton, trok een schuur op en bedekte die met asphaltpapier. Daar hij geen toestemming voor het bouwen van de schuur had gekregen werd hij conform de eis tot f 25 subs. 10 dagen veroordeeld. CLANDESTIEN STROOMVERBRUIK Nicolaas D. uit Den Helder was bang dat hij te veel electriciteit zou ver bruiken. Hij boorde een gaatje in zijn meter en bediende zich clandestien van stroom. De eis was f 60 subs. 30 dagen en de uitspraak f 50 subs. 25 dagen. De vrouw van verdachte, Jannetje Kdie ook geprofiteerd had van de electriciteit, werd tot f 30 subs. 15 da gen veroordeeld. De eis was f 50 subs. 25 dagen. Kerstzangdlenst in de Bethelkerk De Bethelkerk was gisteravond vol, toen door het Geref. Kerkkoor o.l.v. de heer Jongkees het oratorium „Chris tus' geboorte" van R. Beintema werd uitgevoerd. Dj. Hartkamp opende zeer kort de avond, waarna de gemeente inleidde met het zingen van „Hoe zal ik U ontvangen". In het oratorium zijn naast de koorpartijen enkele zang- en pianosoli opgenomen. De pianosoli die de pauzes tussen de koorzang en de recitatieven moesten overbruggen, duurden voor de gevoelens van de aan wezigen wat te lang, hoewel ze door de heer Van Vliet voortreffelijk wer den gespeeld. De recitatieven werden vrijwel alle door mevr. van Baars- Hollestelle gezongen. Mètf haar prach tige stem gaf zij een zeer gevoelige vertolking, hoewel nu en dan iets te zwak. Het koor heeft wel een heel grote taak op zich genomen, door dit uitgebreide oratorium in te studeren; er waren moeilijke partijen onder. Maar het is er ten volle in geslaagd de bedoeling weer te geven. De ge schiedenis van Christus' geboorte werd in vier delen weergegeven; de ver wachting, de aankondiging, de vervul ling en het verhaal van de herders. Afwisselend gemeentezang en koor zang, zangsoli en pianosoli, terwijl de koorzang nog verdeeld was in mannen koor, vrouwenkoor en gemengd koor. Het is moeilijk om onberijmde tekst te zingen, maar gisteravond kon het. Overtuigend en enthousiast werd het Maakt U op, wordt verlicht" ver tolkt. Van de liederen was vooral „Het daget in den Oosten" prachtig. In de pauze, die tussen het derde en laatste deel viel, sprak ds. Hartkamp kort over het Kerstfeest en het zingen; uit dat zingen spreekt de blijdschap ever de komst van Christus om ons te redden van de zondeschuld. NOG GEEN AVO-AFDELING In een zeer geanimeerde vergadering sprak Maandagavond in het Raadhuis de heer W. F. Detiger over het doel en streven van de AVO. De Nederlandse vereniging tot bevordering van de Ar beid Voor Onvolwaardige arbeids krachten (AVO) is de enige algemene vereniging, die zich al jarenlang uit sluitend wijdt aan de arbeidszorg voor lichamelijk en geestelijk misdeelden. De heer C. lest opende en gaf het woord aan de heer Detiger, die in dui delijke bewoordingen vertelde van het vele werk van de vereniging. Vooral na de eerste wereldoorlog bleek dat er ingegrepen moest worden, de betrok kenen zélf kwamen in verzet. Ze mochten in geen geval achtergesteld worden bij volwaardigen en zeker niet wat betreft hun loon. In 1927 werd toen de AVO opgericht en een jaar later kwam men in een congres bijeen. Het resultaat was dat velen in fabrieken en grote bedrijven werden geplaatst. Vol gens de wet moet in de bedrijven op elke 20 arbeiders één minder valide worden tewerkgesteld. Adviesbureaux voor bijzondere gevallen werden inge steld. waardoor de samenwerking met medici van zeer groot belang is. Men zocht middelen om werk te vinden, zocht dus contact met allerlei instan ties en keek daarbij ook naar de werk wijze van de volwaardigen; de AVO vormt dus eigenlijk een koepel-organi satie. Zeer belangrijk ook is de propa ganda. want alles komt neer op de mentaliteit van de maatschappij t.o.v. de onvolwaardigen. De nazorg neemt wel een bijzonder grote plaats in, want niet altijd kunren de arbeiders zich handhaven. Maar bij de huidige veel soortigheid der arbeidsmogelijkheden en het grote aanpassingsvermogen van de mens in het algemeen zal, bij juiste verdeling, ieder het werk krijgen, dat overeenkomt mrt z'n aanleg en capa citeit. Al twee jaar heeft de vereniging ge tracht in Den Helder een afdeling op te richten, helaas zonder succes. Maar nu is er een voorlopige adviescommis sie samengesteld uit vertegenwoordi gers van de medici, het arbeidsbureau, de dienst voor sociale zaken en het BLO. Binnenkort zal in een volgende vergadering worden overgegaan tot 't oprichten van een afd. AVO. Zover kon het thans nog niet komen, daar enkele aanwezigen eerst rapport moesten uit brengen aan hun bestuur. Kerstfeest Vrouwenbond NVV De eerste officiële bijeenkomst der afdeling Den Helder van de Vrouwen bond NW, Maandagavond gehouden in de aula der Comeniusschool, werd geopend door de voorzitster, mevr. de Groot, die in haar toespraak herinner de aan het werk, dat de nog zo jonge vereniging heeft gedaan. De reis naar de Jubileumtentoonstelling in Den Haag en de vacantieweek in Blaricum, die door de Amerikaanse zustervereni ging met een pakketje werd bekroond, behoorden tot de ontspanning, maar de uitreiking van voedselpakketten aan minder bedeelden en T.B.C.-gezinnen beoogde meer het eigenlijke doel. „La ten wij als vrouwen, die toch ook alle dagen in ons gezin met het licht en de groei te maken hebben, dus met dank baarheid dit Kerstfeest vieren, dit feest van het licht en laat ons een voor beeld nemen aan onze geliefde Konin gin Juliana". Na het zingen van het Bondslied kreeg de spreekster van deze avond, mevr. Stam uit Haarlem, het woord. Zij gaf een kort overzicht van het ver en igingswerk in de 9 maanden sinds de oprichting; er zijn al 74 afdelingen met meer dan 5000 leden opgericht. De leden moeten hun man aansporen meer de vergaderingen te bezoeken en er dan ook eens over te praten, want zij stellen er toch ook belang in. Onder de aanwezigen merkten we nog öp de besturen van de Vrouwen groep van de P.v.d.A. en van de Hel derse Bestuurdersbond, van welke laatste de heer N. Helder ook nog een kjeine toespraak hield. Helaas moest een programmawijziging ontstaan, daar de declamatrice, mej. Sinjewel, wegens ziekte verhinderd was. Mevr. Oeljee las een boeiend Kerstverhaal voor, dat de dames zeer op prijs stel den. Ook de Kalua's, met zang van Alwine Meyer, traden op met groot succes. Dat de vele dames, die de avond meemaakten, tevreden waren, bleek wel uit de genoegelijke stem ming, die de hele avond heerste in het gezellig versierde zaaltje. Maar de eigenlijke bedoeling van de bijeen komst was het bezichtingen van de zelfgemaakte cadeaux voor kinderen, die vandaag in Centraal hun Kerst feest vieren. Leuke poppen en boe ken, babyspeelgoed, zakdoekjes, knik kerzakken en lopende beertjes hadden de dames zelf met de meeste zorg ver vaardigd en 't zag er dan ook keurig uit. WAARDERING VOOR NEDERLANDSE RECHTSPRAAK Gisteren stond voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar, welke gepresideerd werd door mr. J. Krabbe, Johannes M. uit Rotterdam terecht. M. was in dienst bij een kermisexploitant. Op 30 en 31 Juli, toen zijn baas weg was, stal M. een groot aantal artikelen, die voor de grijpautomaat bestemd waren. Dit ge beurde te Hippolytushoef. Een groot gedeelte van de gestolen portemonnaies, die Ook tot de buit behoorden, ruilde M voor een- polshorloge, dat hij aan een meisje gaf. De officier, mr. A. W. Holsteijn, zei in zijn reguisitoir, dat verdachte al bijna 5 maanden in voorarrest is. Daar de jongen nog maar weinig kansen heeft gehad, wilde de officier het nog één maal met hem proberen. De eis was 5 maanden met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger, mr. J. Mulder, begon met een woord van lof aan de Neder landse rechtspraak. Uit het requisitoir was gebleken, dat de officier begrip heeft voor de moeilijkheden van ver dachte. Mr. Mulder hoopte dat de rechtbank het ook nog eens met M. zou willen proberen. De uitspraak werd bepaald op 4 Jan. BRIDGE-NIEUWS Voor de plaatselijke competitie werd nog gespeeld de wedstrijd VBC 2 Royal 1. De uitslag was 4632, zodat de stand in afdeling D nu luidt: HBC 1945 III 3 2 0 1 4 +43 RKBC IV 3 1113—7 VBC II 3 1113 —44 Royal I 31022+8 De eerste helft van de bondscompe- titie werd besloten met de volgende wedstrijden: Wieringen 3—HBC 1945 1 41—43 ge lijk; Wieringen 2—HBC 1945 2 40—22; Wieringen 5—HBC 1945 3 77—34; Wie ringen 4—HBC 1945 4 54—49 gelijk. Indien in een wedstrijd het verschil 6 punten of minder bedraagt is be paald, dat de wedstrijd is geëindigd in gelijk spel. De stand voor de bondscompetitie luidt thans: Eerste klasse: VBC I 5 5 VBC II 5 2 HBC 1945 I 5 1 Wieringen II 5 2 Wieringen III 5 1 HBC 1945 II 5 0 Tweede klasse: Wieringen V 5 4 Wieringen IV 5 2 HBC 1945 IV 5 2 VBC III 5 3 HBC 1945 III 5 1 VBC IV 5 0 0 10 +166 1 6 1 1 5 12 2 5 57 2 4 32 5 0 88 0 9 98 1 6 53 1 6 43 2 6 35 3 3 —109 5 0 —110 De prijzen der steunbonnen voor ..Onze Kamerzanger" zijn gevallen op de nummers 49. 757. 328. 664, 561. 222. 677! zij kunnen 's avonds na zes uur worden afgehaald bij de heer G. G Rosa, Gravenstraat 104. De prijzen van de verloting der Doopsgezinde bazar zijn nog niet alle afgehaald. Het betreft de nummers 901. 286. 409. 500, 1325. 935, 1897. 1219. Morgenmiddag tussen drie en vier uur kan men terecht aan het adres Emma- straat 92. De directie van de Nutsspaarbank verzoekt ons, erop te wijzen, dat de spaarbank evenals vorige jaren wegens het berekenen van de aan in leggers verschuldigde rente tussen 24 December en 3 Januari a.s. gesloten zal zijn. Vrijdag 24 December is dus de laatste dag, waarop de spaarders de bank nog geopend vinden. ZONDAGAVOjfo Natuurlijk zijn we vanmitó, gaan kijken naar Helder—Zita? meeuwen. Ik kan er maar niet achter K, men, waarom we allemaal in puike stemming zijn. We voeiJ! ons zo'n beetje als goeie kennu. sen op de verjaarsfuif PanT^ ouwe bekende. Ik denk, allen te zeer overtuigd zjjn een gezellige middag, met -Z? prettige overwinning. De gasten uit Zaandam hebb», voor hun club niet alleen J. aardige naam, ze hebben ook e frisse, heldere sportkleding. 't Zou wel 's aardig zijn, cies te weten, welke invloed hl" tenue van een sportman heeft on de successen, die hij nastreeft Zou 't waar zijn, dat ook in sport door jongens, gekleed grauwe fletse kleuren, minder successen worden behaald, dg. door hen, die shirts en broekjes dragen in sprekende en prettige kleuren? Zouden de interessante proef, nemingen en resultaten in werk- plaatsen en fabrieken, waarbij men meisjes eerst met matte dode kleuren liet werken ti daarna met heldere warme tin ten, ook betekenis hebben voor de sport? Ik geloof 't wel, lezert. De ploeg van Zilvermeeuwen deed sympathiek aan, gelukkig niet alleen door hun kleding, Zjj boden de witjakken, die de vier punten achterstand op de leiden niet zo veel schenen te vinden uitstekend tegenstand. Helder ij wel sterker, maar we zijn toch niet zo erg gerust. We zijn nau welijks klaar met applaudisseren voor de eerste goal, als de gelijk maker al in 't net ligt. Ja, dat was eigenlijk een beetje verschil van opvatting. De jonge Toes voetbalde wel, maar toen hij een gewonde Zilvermeeuw zag liggen, vond le t prettiger eerst 's naar die jongen te fcfji ken. „Dat moet jij weten", dacht een andere Meeuw, en scoorde rustig de gelijkmaker. Ons reglement voorziet niet in dergelijke moeilijkheden. Zij hoopt altijd nog maar op voU doende ridderlijkheid onder haar leden. Intussen was de koue mist nog een beetje toegenomen en de Meeuwen gingen zich op 'I land hoe langer hoe meer thuis gevoelen. Bovendien nog enkele scoringkansen voor Helder, waar van je denkt, die had Moeder Gomes, onze oue marketentster zaliger, nog wel kunnen benut ten, maar de witjakken toeh wel niet. En zo kwam tegen half vijf de duisternis, niet alleen over 't veld, maar ook over 't optimis me bij allen, die Helder nog een kans gaven. Ook bij onze schakers zat van morgen in Bellevue de wind in de verkeerde hoek. Met vier zieke spelers uit het eerste tien tal, waaronder Wijker en de kleine Geus, zagen ze geen kans de Mo- kummers te weerstaan. Tenslotte toch nog kranig van de invaller* te zorgen voor een behoorlijke nederlaag, 4%5%. 't Best ging t nog niét onze zwemmers aan de zeedijk, die vanmorgen 't water op 5,3 en- de lucht op 6,4 hebben gemeten, 'k Geloof, dat ze evenals vorig jaar tijdens de zachte winter, dit jaar weer de kans krijgen door. te zwemmen. „Als je 't fijn vindt en je voelt je fit", aldus een van onze jonge artsen, oud-voetballer, „zie ik er geen enkel bezwaar tegen". Mocht U 't misschien een beetje warm krijgen met de Kerstmis, er zijn nu twee keurige cabines.' TOEAN TIK-TIK. Clandestiene slachting De aandacht van de recherche®* Schipdam werd Maandagmiddag kwart over vijf getrokken door een M scheiden transport. In de Ooievaar straat reed iemand met een Ses driewieler, die kennelijk geladen Ernaast fietste de slager P. W. By woning van laatstgenoemde in Sternstraat werd een flinke bou uit de wagen gelost. Bij 0 i,.. bleek het afkomstig te zijn van c destiene slachting. Kort tevoren reeds honderd kilo rundvlees bet bij de slagerij B., waarin W. sinds ge tijd assisteert. Het vlees werd in beslag ge"° en W werd naar het politie u overgebracht. De bestuurder van bakfiets, de bakkersknecht S. d.e kon naar huis gaan. W. verklaar e jonge koe te hebben gekocht van veehouder A. T., en het dier me - vinden van C. vd V. te ^ebbe11 slacht in diens schuur aan de,D°ë vaart. De huid had hij dezelfde verzonden aan een huidenzoute Alkmaar. u r no< De politie vond In de scnuu enkele slachtresten en in een,n DaSr- legen bunker een schapenhuid door kwam aan het licht, dat der vijf schapep had gekocht daarvan clandestien had ge: j HÜ vijfde schaap liep nog in de v was bij het slachten van de Koe holpen door de werfsjouwer L yd die daartoe een morgentje verzu genomen. ge- W., vd V. en J. werden in ar„ steld. Eerstgenoemde zal naar. oVef- van Bewaring te Alkmaar wor viec* gebracht. Het in beslag 2enomn(ivieel> in totaal tweehonderd kilo rU. wordt aan de vrijbank verkoc

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2