Gaten in het.,ijzeren gordijn" Uit het verleden van De Rjjp Nederlandse dorpsdokter veroorzaakte revolutie in filmindustrie „Altijd Soerakarta bezet een rare kerel en binnenkort naar Hollywood om millionnair te worden Kerensky pleit voor onderscheid tussen Russisch volk en Sowjet-regime Vrachtauto door trein gegrepen NA. 30 JAAR speelt Kerensky in bal lingschap nog steeds een rol in de politiek, zij het een geringe. Hij is op het ogenblik leider van een organisatie van Russen in het buitenland, die streven naar de bevrijding van hun land van het communistisch regime. Wierinqermeer Wieringerwert Wieringen De jaren na de grote brand Slootdorp Marktberichten Het officiële Nederlandse communi qué van gister geeft slechts summiere details over de vorderingen, doch uit gewoonlijk betrouwbare, niet-officiële bron werd vernomen, dat zowel op Java als Sumatra snelle vorderingen worden gemaakt. Niet bevestigde be richten melden, dat Nederlandse geme chaniseerde brigades vanuit Semarang Soerakarta, de tweede stad der Repu bliek, hebben bezet en zich hebben verenigd met de luchtlandingstroepen in Djokja. Andere on-officiële berich ten melden, dat de Nederlandse strijd krachten die in opmars zijn vanuit Pa- dang over vrijwel onbeschadigde wegen cn vrijwel zonder tegenstand onder vonden te hebben bijna Fort de Koek hebben bereikt. In Tjepoe, het olie centrum in Oost Java, dat gisteren vol gens betrouwbare bron door mariniers werd bezet, stond minstens één put in brand. laar mij dezer dagen nadat ik in zijn woning op de vierde verdieping van een flatgebouw in de diplomatenwijk van Den Haag met stijgende bewonde ring een reeks stereoscopische kleu renfilms had gezien is van het grondprincipe uitgegaan, dat de beide ogen van de mens, die diepte waar neemt, verschillende beelden zien en dat het ene oog nooit het beeld, be stemd voor het andere, ziet. Wil men dus diepte suggereren, waar die (in materiële zin) niet is, dan moet men die twee regels in acht nemen. Vele stereoscopische systemen doen dat niet en andere (eigenlijk alle andere tot dusverre) doen dat maar gebrekkig. Dr. Reijnders echter heeft een hoge graad van volmaaktheid bereikt met toepas sing van nieuwe middelen. Ziet men zijn films toepassing is zowel bij A LS IN HET KLEINE POSTKANTOOR VAN SCHIPLUIDEN, een Zuidholland se gemeente met 4900 inwoners, een telefoongesprek van over de grenzen wordt aangekondigd in het Engels, het Frans of het Spaans, dan weet de kantoor houder al van tevoren, dat het voor no 5 is. En als er In het stille dorp een auto verschijnt met een CD-pIaat, dan weet iedereen, dat die naar de Dorpsstraat A1Ï2 moet. Dat zijn het telefoonnummer en het huisadres van de dorpsarts. dr. F. H. Reijnders, van wie langzamerhand iedereen weet te vertellen, dat hjj binnenkort naar Hollywood zal vertrekken, dat hij weldra millionnair zal zijn, dat hij altijd al een rare kerel is geweest, dat hij.Maar wat is er nu werkelijk aan de hand met die eenvoudige dorpsdokter? CEN FEIT IS, dat de dokter een jaar of twintig geleden om de verveling van de lange winteravonden te verdrij ven is gaan liefhebberen op het terrein der natuurkunde en wel in het bijzon der op het gebied der stereoscopie, het zien van afbeeldingen met diepte, het waarnemen van drie dimensies waar er maar twee zijn. U kent wel grapjes van twee bijna gelijke foto's naast elkaar, die men over elkaar heen moet bekij ken om dan één beeld te zien met diepte; of die rood-groene plaatjes, die men door een groen-rode bril moet bekijken om dan eensklaps een beeld te zien zonder kleur, maar ook weer met diepte. Dergelijke dingen zijn bijna zo oud als de fotografie, zeker een 50 jaar. Het feit, dat er in de laatste tien jaren over de gehele wereld 300 octrooien zijn aangevraagd met betrekking tot de stereoscopie, bewijst, dat er op de een of andere manier geld mee te verdienen is. Nu was het dokter Reijnders niet direct om dat geld verdienen begonnen zijn experimenten hebben hem in tegendeel heel wat gekost maar de onvolmaaktheid van de resultaten van welk systeem ook irriteerde hem. Hij had er zijn zinnen op gezet om daarin verbetering te brengen. En daar is hij nu, na 20 jaar, eindelijk in geslaagd. Overal octrooi. nAT HIJ ER nu ook wel wat aan zal gaan verdienen (en misschien wei een heleboel) zij hem gegund. Hij heeft in alle landen, waar dat mogelijk is, octrooi aangevraagd op zijn vinding en een makelaar is op het ogenblik voor hem doende de werkelijk opzienbaren de vinding te exploiteren. Gegadigden zijn o.a. de gezamenlijke filmfabrikan ten van Hollywood, maar ook de En gelse te Elstree, een aantal camera- fabrieken, de Marine der V.S., terwijl ook de Russen proberen een en ander in handen te krijgen. Er is rondom de dorpsdokter van Schipluiden een strijd ontstaan op internationaal, economisch, diplomatiek en militair terrein, maar daarin speelt hij zelf geen rol. Hij be zoekt nog altijd zijn grieppatiënten en verleent de eerste hulp bij het ter we reld verschijnen van nieuwe Schiplui denaren. De verhuiswagen voor Holly wood is nog niet in de Dorpsstraat verschenen Het systeem Dr. Reijnders, zo vertelde zijn make fotografie als bij cinematografie moge lijk dan heeft men de indruk, dat het projectiedoek een venster is geworden. Het effect is buitengewoon boeiend. Tot dusverre gingen alle stereoscopi sche dubbelcamera's van het principe uit, dat de beide lenzen evenver van elkaar moeten staan als de ogen van de mens. Men kreeg dan echter verteke ning van het beeld als het voorwerp, waarop de camera's werden ingesteld, zich op minder dan zes meter van de lenzen bevond. Dat bezwaar is nu on dervangen door de afstand tussen de camera's te variëren naarmate de af stand tot het object groter of kleiner is. Bij de projectie past men gepolari seerde filters toe. De twee correspon derende stroken worden uiteraard tege lijkertijd (nauwkeurig synchroom) af gedraaid; het ene beeld gaat dan populair uitgedrukt door een filter, dat alleen horizontaal gericht licht, het andere door een filter, dat alleen verti caal gericht licht doorlaat. De toeschou wer bedient zich van een bril met op dezelfde wijze gepolariseerde glazen, zodat de beide ogen de twee over elkaar heen geprojecteerde beelden reeksen toch afzonderlijk waarnemen. Bij toepassing van het z.g. Russische scherm (systeem-Iwanow) behoeft men zelfs die bril niet meer te gebruiken, maar dan treedt een ander bezwaar op. Reeds is aangetoond, dat het moge lijk is stereoscopische kleurengeluids- films te maken van een bijzondere hel derheid, zowel op 16 als op 35 mm breedte. Wie zal de primeur uit Schip luiden in de wacht slepen? ALEXANDER KERENSKY WAS EEN VAN DE LEIDERS in de revolutie die in Maart 1917 't Tsaristisch regime omverwerp. Als eerste minister maakte hij een begin met de omvorming van Rusland tot een republiek. De communisten hadden geen aandeel in deze eerste revolutie. Trotzky was in New York, Stalin in ballingschap in Siberië. Zij keerden echtfr naar Rusland terug en namen tezamen met Lenin de leiding in handen van een nieuwe revolutie. In November 1917 wierpen de Bolsjewisten de regering Kerensky omver. De leider der Mensje- wisten vluchtte naar Londen. Vier arbeiders gedood Gistermorgen omstreeks half acht is te Deventer een ongeluk gebeurd, dat tot nu toe aan vier personen het leven heeft gekost. Eén aantal arbeiders ging, zoals ge woonlijk, per vrachtauto van Deventer naar Olst, om daar te werken. Tussen Deventer en Diepenveen passeerde de auto de onbewaakte overweg in de spoorlijn DeventerZwolle. Hoewel er een goed uitzicht is naar beide zijden werd de vrachtauto door de trein ge grepen en totaal vernield. De chauffeur van de auto, die bij het ongeluk ongedeerd is gebleven, heeft niet gezien, dat uit ae richting Deven ter een trein naderde. Dit was een zwa re steenkolentrein, die op de overweg de laadbak van de vrachtauto, welke reeds gedeeltelijk de rails gepasseerd was. greep. De auto viel niet om, maar werd 350 meter meegesleurd. Van de twaalf inzittenden viel een viertal uit de auto op de spoorlijn. Van hen zijn drie personen onmiddellijk gedoqd- De vierde overleed vrij spoedig. De lijken waren zwaar verminkt. Van de acht andere inzittenden werden enigen zwaar en anderen licht ge kwetst. Mariniers aan de rand van Bodjonegoro Van officiële Nederlandse zijde wordt medegedeeld, dat de Nederlandse troe pen gisteren Bojolati, 25 km zuid-oost van Salatiga en Pati, 22 km noord-oost van Koedoes, hebben bezet. De Neder landse mariniers bezetten Toeban en staan aan de rand van Bodjonegoro. In een van de laatste nummers van „The American Magazine" verscheen een artikel van Kerensky, waarin deze zijn denkbeelden uiteenzet. De Vera Staten, aldus het artikel, dienen hun houding tegenover de Sovjet-Unie te veranderen. De Sov jets organiseren openlijk in Amerika een vijfde kolonne. Amerika moet het zelfde doen in de Sovjet-Unie. Er moet een wig gedreven worden tussen het regime en het Russische volk. Er zijn millioenen Russen, die het com munistische régime haten. Rusland heeft een bevolking van ongeveer 180.000.000 zielen. Slechts 600.000 daar van zijn lid van de communistische partij. Naar schatting zijn niet meer dan 20 millioen mensen trouw aan de partij. Hun bevoorrecht bestaan dan ken zij aan het huidige régime. De helft van de bevolking echter bestaat uit boeren, die gedwongen werden hun land af te staan en in collectieve boerderijen te werken. Zij zijn arm en kunnen niet de vruchten van eigen arbeid plukken. Bijna 20 millioen boerengezinnen verlangen er naar, dat hun het com munistische juk wordt afgenomen. Mil lioenen Russen zijn „gezuiverd", omdat zij zich niet voor 100 pet. onderwier pen aan de dogma's van Stalin. De verwanten van deze gezuiverden, die öf spoorloos verdwenen zijn öf in ge dwongen arbeidskampen werken, koesteren een diepe wrok tegen het régime. Ontevredenheid Weinige Amerikanen begrijpen de mentaliteit van het overgrote deel van het Russische volk. Tal van geheime rapporten wijzen erop, dat de ontevre denheid hand over hand toeneemt. Zelfs vele intellectuelen schrijvers, artsen, componisten en geleerden krijgen er genoeg van steeds voor de keus te worden gesteld hun arbeid volledig aan te passen aan de com munistische voorschriften of anders gezuiverd te worden. Eens zagen zij in het communisme een middel om een soort Utopia op te bouwen. Nu beseffen zij hoever zij van een Utopia verwijderd zijn. De communistische kranten maken uiteraard geen melding van de be staande ontevredenheid, wel publice ren zij herhaaldelijk waarschuwingen aan het volk: „Er zijn nog tevelen in ons midden, die het kapitalisme be vorderen". De pers heeft toegegeven, dat groe pen boeren hebben geprotesteerd tegen de collectieve boerderijen en aange kondigd, dat de verraders zullen wor den gestraft. Indien de Amerikanen nog meer ge gevens nodig hebben voor de menta liteit onder het Russische volk, laten zij dan de feiten bestuderen van de Duitse invasie in 1941. Stalin zag het gevaar in, dat het volk niet warm zou lopen voor de verdediging van zijn régime. Daarom veranderde hij tijde lijk van tactiek. De communistische propaganda werd gestaakt en in plaats daarvan d^ natio nalistische trom geroerd. Het volk werd opgeroepen om te strijden voor het vaderland, voor „het eeuwige Rus land". Deze oproep zou waarschijnlijk geen resultaat hebben gehad indien niet de Nazi's zich als barbaarse veroveraars hadden gedragen. Daardoor zagen ook. de tegenstanders van Stalin in, dat Hitier vocht tegen het gehele Russi sche volk en niet enkel tegen de Bolsjewisten. Na het einde van de oorlog kwam uit, hoezeer de patriottische propa ganda voor een groot deel bedrog was geweest. Stalin keerde weer terug tot de oude meedogenloze tactiek. Een legende Op dezelfde manier werden in Yalta Roosevelt en Churchill om de tuin geleid. De overeenkomst van Yalta was gebaseerd op de veronderstelling, dat Stalin de leer van Lenin over een onvermijdelijke communistische we reldrevolutie had verworpen. Dat is een legende gebleken. De regering van de V.S. moet daar uit haar conclusies trekken. Zij moet onderscheid maken tussen het régime en het onderworpen volk duidelijk ma ken, dat zij instemt met elke beweging die strijdt tegen de dictatuur. De machinerie daartoe is gereed. Het ijzeren gordijn zit vol gaten. Radio uitzendingen kunnen het naar belie ven doorboren. Meer personen, dan al gemeen wordt gedacht, trekken ge regeld de grens over. Illegale kranten kunnen op dit manier Rusland bin nengesmokkeld worden. Stalin probeert het Russische volk achter zich te krijgen door de Ame rikaanse leiders af te schilderen als „oorlogshitsers", die Rusland willen verdelen en uitleveren aan Wall- stveet. Het is niet voldoende, dat de Amerikaanse propaganda dit ontkent. Noodzakelijk is, dat duidelijk wordt gemaakt, dat het verweer van Amerika is gericht tegen de communistische partij en zijn aanhangers en niet tegen het Russische volk als zodanig. Aldus het artikel van Kerensky, voor wiens rekening de vermelde fei ten en conclusies zijn. uur aan D. het Ernstig ongeval Dinsdagmorgen omstreeks 7.45 vond een ernstig ongeval plaats de Klieverweg, waarvan de heer van Zanten uit Hippolytushoef slachtoffer werd. Uit de richting Oeverse weg naderde naar de Wieringerrandweg een auto, bestuurd door de heer De Graaf (schildersbedrijf) uit Slootdorp. De heer Van Z. naderde op zijn rij wiel uit tegenovergestelde richting. Juist op het moment, dat beiden, die elk uiterst rechts hielden, elkaar zou den passeren, slipte de fietsrijder. De weg is ter plaatse nogal rond, en de gladheid deed het rijwiel vallen. De heer Van Zanten viel met 't hoofd voor het linkervoorwiel van de auto en liep naar eerste constaering door dr. van Bazel uit Hippolytushoef, die de eerste hulp verleende, een kaakfrac- tuur en een zware hersenschudding op. Hij werd overgebracht naar het St. Elisabetb ziekenhuis te Alkmaar. De oorzaak moet geheel worden gezocht in gladheid van de weg. HANDBALNIEUWS De wedstrijden van DWO en Vlug en Vaardig zijn niet gespeeld, daar de ter reinen in Haarlem werden afgekeurd. De dames van Vlug en Vaardig, die in Oudesluis speelden, behaalden een ge lijk spel (11). De dames van DWO wonnen met 21 van Vliegensvlug te Anna Paulowna. Doordat AVA oen wedstrijd verloren heeft is Vlug en Vaardig nu weer op de tweede plaats gekomen. Burgerlijke Stand Ingekomen: Johannes O Voorn met gezin, Fazantstraat 11, van Amster dam Folkert van der Werff, Kooltuin- weg, van Baarderadeel Catrlnus Monts- ma met gezin, Wieringerrandweg E 14, van Wleringen Geertje Visser, Wierin gerrandweg E 64, van Wleringen Jaco- met gezin, Fazantatraat 11, van Amster- geeat Ellsabeth M Dlrkson, Ndw Ha venweg, van Llmmen Jan Denker, Nleuwesluizerweg A 17, van Medemblik Vertrokken: Hendrikje Noordhof, Schelpenbolweg F 30, naar Zuldwolde Douwe van der Werf, Brugstraat 23, naar Wanneperveen Geert de Vries, Nleu- weslulzerweg B 22, naar Wageningen Hilda M Temmerman, Havenstraat 22, naar Dalfsen „HET HOOGELAND" GAAT COLLECTEREN Burgemeester en Wethouders van Wieringermeer hebben op 17 Decem ber j.L aan de vereniging „Het Hooge- lond" vergunning verleend tot het mo gen houden van een collecte op Dins dag 28 April 1949. VISCLUB „WIERINGERMEER". Wij wijzen de leden er nog even op dat de uitgereikte snoekvergunningen geldig zijn tot 31 Dec. 1948 dus niet zoals gedacht werd tot '49. Bovenstaan de beschikking komt van de Visserij- inspectie. Het bestuur is echter al weer bezig voor het volgend jaar, tot zolang dus geduld. PRAATJE BIJ „DE MAAIER" Wanneer de gelegenheid zich voor doet, stappen we ons dorpscafé bin nen en knopen er met de binnenko mende gasten (afkomstig uit de ge hele lande) een gesprek aan of beluis teren een interessant onderhoud. Ja gers, vissers en toeristen houden van „gezouten" verhalen en over het al gemeen zit er veel „leringhe" in de stijl en verdichting! De opening van ons dorpscafé was voor een ieder een gehele attractie, want Wieringerwerf was, vanaf zijn oprichting tot aan de opening dezer zaak, van elke lokaliteit waar het pu bliek zich in verpozen kon, verstoken en menig bezoeker heeft zijn boterham in de openlucht verorberd, terwijl menig vreemd zakenman die ter plaatse eens gaarne georiënteerd werd, ontdekt dat er geen enkel aan knopingspunt aanwezig was. Want ja, zo zijn nu eenmaal onze manieren bij aankomst op een vreem de plaats. Men wil dan eens even zijn terrein verkennen en daarvoor zoekt men bij voorkeur een dorpscafé op, waar men onder het genot van een kop koffie, waarzichtig zijn voelhorens uitsteekt! Het is als zodanig gewenst, dat een dorpskastelein iemand is die over all round capaciteiten beschikt teneinde in staat te zijn tot een objectieve voor lichting. De gesprekken der vreemde lingen zijn .dikwerf van wonderlijke aard en strekking. Op zich zelf is dit niet zo erg, wanneer het algemeen heden betreft, maar soms wenst men tot in de personalia te treden en in zo'n geval moet de vragensteller diploma tiek tot de orde geroepen worden. Hoe het zij, een discours in de Maaier blijft actueel en op een andere maal brengen wjj U een verslagje van een gezellige kout. NIEUWE BEDRIJFSVESTIGING Naar verluidt, werd aan het schil dersbedrijf van Arie Braaf uit de Wie- ringerwaard vergunning verleend tot het zich vestigen te Wieringerwerf. De heer Braaf zou overgaan tot het bou wen van een woonhuis met ruime werkplaats en heeft reeds een zit tende fundering (het vroegere pand van Smidstra) aangekocht. De Wieringer Bridgeclub is actief De Bridge-club gaat een cursus or ganiseren voor nieuwe leden. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op de dames. De Bridge-club heeft behoefte aan een aantal damesleden. In elke Bridge-club zijn de dames zeker zo sterk vertegenwoordigd als de heren. Bij de Wieringer Bridge-club is dit niet het geval, daar deze hoofdzakelijk uit heren bestaat. De bridge-sport is één van de meest populaire en mooiste sporten. Zij wordt overal in den lande gespeeld niet het minst in de provincie N.-Holland. In onze directe omgeving vindt men tientallen clubs, waartegen regelmatig wordt gespeeld, zowel in viertallen- als parenwedstrijden en te houden drives enz. enz. Het bestuur nu van de Bridge-club Wieringen heeft gemeend een geheel kosteloze cursus voor de nieuwe damesleden (ook heren zijn zeer welkom) te moeten geven. Deze cursus zal pl.m. 6 a 8 weken duren (1 x per week) en dan kan reeds een ieder aan de wedstrij den deelnemen. Er zijn op Wieringen nog veel dames zowel als heren, die reeds lang bridge spelen, doch pnog geen lid van deze club zijn. Zij spelen alleen thuis in de huiskamer met buren of kennissen. Pas wanneer u bridge gaat spelen in uw plaatselijke club en dan in wedstrijdverband, dan begrijpt u eerst was ai daarvoor ge mist heeft. Het bestuur hoopt ook deze bridge- spelers als lid te mogen noteren, waar door ook zij elke week in de gelegen heid zijn om hun bridgecapiciteiten op een hoger peil te brengen. Wanneer u zich spoedig opgeeft aan de secretaris H. v. d. Velde, Nieuw- straat, H.hoef, dan kan met de cursus direct worden begonnen. Bedenkt, dat bridge-spelen een gezelschapsspel bij uitnemendheid is en dat u er zeker spijt van zult hebben, dat u er niet eerder aan begonnen zijt. En nu aan de slag, dan speelt u over 8 weken behoorlijk bridge en kan u aan de wedstrijden, die gehouden wor den, reeds deelnemen: roeSETfO DE uAST oto eeuwen.--, oe R-jo gry. Ie In onderstaand artikel publiceren wij als slot van onze serie over het verleden van De Rijp een aantal histo rische gegevens over dit dorp, voorna melijk uit de tijd na de brand. De oorlog van 1940 viel in de restau ratie der Ned. Herv. Kerk. Een ge deelte van de ramen (5 stuks) bevond zich bij de restaurateur, de heer Berg te Dordrecht, de overige zijn uitgeno men en opgeborgen in het lijkenhuis op de Algemene begraafplaats te De Rijp; een gemetselde muur onttrok ze aan het gezicht. De ramen prijken thans weer in hun volle luister. In to taal zijn er 24 gerestaureerd. De toren werd in 1661 gebouwd, maar nu niet als weleer, midden op 't kruis, doch gedeeltelijk vóór de kerk, op twee zware kolommen. Er hangen nu twee klokken in met inscriptie. Zij zijn in 1663 te Enkhuizen gegoten. Op de grootste klok staat geschreven: „Antoni Wilkes me fecit. Enchusae Anno 1663". „Als de clock gaet, „Klept, luyd of slaet „En als gij 't hoordt „Denckt om brands nood, „Of om de dood, „En om Gods Woordt". Op de kleine klok staat behalve het zelfde randschrift als op de grote: „Tot Rijp playsant „Smolt door de brant „De kloek als loot - 1654 1/7 „Na negen jaer „Men mij voor haer ,,t' Enckhuysen goot „Anno 1663". Beide klokken dragen het wapen van De Rjjp. In Maart 1943 werden zij, evenals de klok van de R. K. kerk, weggehaald. Gelukkig heeft men de Rijper klokken in Groningen terugge vonden. De kerk vormt een lang kruis, aan het choor met een halve tienhoek ge sloten. In dit choor is in latere jaren een grote tribune gebouwd, waarop 't orgel geplaatst. Na de restauratie on der burgemeester Romijn. is dit gewij zigd en het orgel in het Noorder kruis geplaatst. De buitengewoon mooie ra men werden daardoor in hun geheel zichtbaar. DE BRINK WORDT WEER BEVOLKT Zaterdag j.L zijn de sleutels van de woningen aan de Brink uitgegeven op vier na. 's Middags was het er al alles boenende dames en Maandag keerden reeds enkele gezinnen terug, terwijl de overigen in de loop van de week zul len volgen. Nog vier woningen zijn niet geheel gereed maar de eerste week van Januari komen ook daar de bewo ners weer terug. Nu de Slootweg nog en Slootdorp is herrezen. ALKMAAR, 20 Dec Opgave van het aangevoerde vee: 27 vette koeien, 23 r.uchtere kalveren en 76 vette schapen; alles voor de Centrale WARMEN HUIZEN, 20 Dec 18,500 kg rode kool 7,30-10; 23,80o kg gele köol 6,20 —7,60; 19,400 kg Deense witte kool 5,20— 6. 1900 kg bleten: I 6,60—7,60 5So kg'an dijvie 13—16 ALKMAAR, 20 Dec (Exportveiling) witlof: I 38-52 en II 25-36; bloemkool 1012; rode kool 7—14; savoye kool 68' spiultkool: I 50-70 en II 26-40; boerenl kool 10—26; andijvie 10—40,50; rode bieten 6—7; bospeen 12—18; winterpeen 4,50—6 50' waspeen 8—18; uien 6-9; prie 12-^17- Peren: Winterjan 72—76; IJsbout 75 NOORDERMARKTBOND. 1500 kg Aardappelen: Bevelanders 5—5.10; 80000 kg Rode kool 7.30—12.10; 17000 kg Gele kool 6.20-8.30; 24000 kg Groene kool 7 —9.70; 80.000 kg D. witte kool 5.20 6.30; 14000 kg Uien 6.60—7.60; 9000 kg Bieten I 6 en II 4.50 2000 kg Andijvie 10—82. In de vloer van de kerk liggejj zerken, die in vele gevallen dezëiVT tekens dragen als op de gilde r» staan afgebeeld. Dit bewijst, dat d milieleden van degenen, die deel6 maakten van de kuipers-, haring Ult* walvisvangstbedrijven, hun u' ea rustplaats in de Rijper kerk heh»Ü! gevonden. Een onderzoek naar de ken gaf aan, dat er slechts zeer ge uit vóór de 17de en 18de eeuw ren. Wa' Grafzerken als w a*erkerinj Toen men de zerken in omlig.,-,, plaatsen bestudeerde, bleek het 7* men in 1650 een doorbraak vreesde Schardam, waar de overtoom voor s' botters lag. De Rijpers hebben toen a! gebroken zerken uit de kerk Schardam gevaren om de bedreig dijk daarmede te versterken. De laatste zerk is van Jan Boon <r met speciale machtiging in 1847 in i* kerk ter aarde is besteld. Onder de toren hangt een scheeni. een imitatie van het koopvaardij-ol logsschip „De Zeven Provinciën" ft* draagt het jaartal 1696 en het waD,- van De Rijp. Het is een driemaster met affuiten en kanonnen alles fijn af werkt, maar de romp is gemaakt van een uitgehold stuk hout en niet M mengesteld uit binten en duigen. Ge" durende de laatste restauratie van d" kerk is het scheepje weggenomen en opgeknapt; nu heeft het zijn oude plaats weer ingenomen. De lichtkronen zijn fraaie stukken koperen smeedwerk en thans voor electrisch licht ingericht Op de mooi gebeeldhouwde preek, stoel staat 't volgende versje te lezen' Door Auwel Pieterszoon Prins is dees stoel gegeven Ter eeren van Godts huys. Godts kostelieke Woord Het vlees geworden Woord, deWaer- heyt wegh en 't leven. Geef dat men daerna doe na 'tgeen men hierop hoort Amen. Hendrik Bruno. Boven de deur, die naar de consisto rie-kamer toegang geeft, bevindt zich een gebeeldhouwd wapen van De Rijp, de reeds meermalen genoemde twee gekroonde haringen. De consistoriekamer zelf is stemmig gemeubileerd en van oude platen voor zien. In 1657 opnieuw een felle brand. Nog geen drie jaren na de brand van 1654, n.1. op 11 November 1657 brak er weer een felle brand uit, die 50 hui zen tot de grond vernielde en op 25 Juli 1674 verbrandden er 73 woon- en pakhuizen. Hoewel het dorp telkens weer werd opgebouwd, was zijn welvaart ver dwenen. Met de Engelse oorlogen nam de bloei der Hollandse haringvisserij een einde. De telkens door de oorlog veroorzaakte belemmering in de vangst maakten het de concurrenten, voorna melijk de Schotten, mogelijk hoe lan ger hoe meer terrein te winnen. De goede afzetmarkten in Duitsland gin gen allengs verloren, nadat te Emden in 1769 een visserij-compagnie het be drijf begon en Frederik de Grote de invoer in zijn staten verbood. Einde van de haringvisaort)- Nog lang hebben twee reders de ha ringvisserij met enige weinige buizen volgehouden, maar moesten het bedrijf opgeven. In 1888 verliet de laatste ha- iinglogger De Rijp. Daarna werd de haven gebruikt als balkenhaven voor de firma Lafeber, doch ook deze is in de oorlog van 1914 1918 opgeheven en de scheepvaart van De Rijp beperkt zich nu tot beurt vaart op omliggende plaatsen. Van de vroegere bloei van De Ri)P is weinig meer overgebleven. Behalve graanmaalderijen en een zuivelfabriek vindt men er geen bedrijven meer; er wordt geen markt gehouden en de in woners vinden hun bestaan in ambach ten, winkelnering en tuindersbedryL glascultuur in opkomst. Veel arbeiders werken in de fabrieken van de Zaan streek. Wat de zuivelfabriek betreft, deze ligt momenteel stil. De laatste jaren vóór de oorlog leverde de fa briek veel tubewerk. Thans is ze daar geheel voor ingericht, doch de uitvoe is nog niet geregeld. En nu ligt daar het dorp in verzonken tussen de dijken van rust bet Noordhollandse landschau. In de ou straatjes hangt de stilte. Soms kin»* het geluid van klepperende JriofflW* door het dorp. Een grote r0(*e t schuift ronkend naar zijn eindpun En de oude huisjes, vele met gevels en torsend de last der eeuW~ staan daar als peinzend over hun v gane glorie, die nooit wederkomt-

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 4