Mr. v. Royen pleit in de Veiligheidsraad NOODLOT Vergadering Hoofdingelanden Heemraadschap Wieringen „Daden zu 'en onze beloften staven dag uit Palar heeft geen ver trouwen in Nederland Watervoorzieningen baren zorgen Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Hei Radioprogramma AAR. Gistermorgen is de Veiligheidsraad te Parijs bijeen gekomen om zich te verdiepen in de Indonesische kwestie. De raad stond onder presidium van de Belg van Langenhoven. Naast de president was de adjunct-secretaris generaal der V.N., onze landgenoot de heer Pelt gezeten. Na de vaststelling der agenda werden de vertegenwoor digers van Australië, India, Nederland de Philippjjnen en Indonesië verzocht aan de conferentietafel plaats te ne men. Aan het uiteinde ter rechterzijde zette zich de heer Palar, aan het an dere uiteinde tegenover hem dr. Van Royen. Ais eerste kreeg dr. Van Royen gelegenheid een verklaring af te leg gen- Dr. van Royen begon zijn rede met het ophelderen van een fundamenteel misverstand, dat telkens opnieuw iedere discussie over de Indonesische kwestie heeft vertroebeld. Voor een goed begrip van de zaak is het nood- zakélijk te beseffen, dat het dispuut met de republiek Indonesia niet gaat over de vraag of Nederland bereid is Indonesia souverein en onafhankelijk te maken," zo zeide dr. Van Royen. „Deze vraag is definitief bevestigend beantwoord. Telkens weer wordt het voorgesteld alsof het ging om een strijd voor de onafhankelijkheid van het Indonesische volk tegen een land, dat wenst vast te houden aan zijn heerschappij en dat weigèrt deze on afhankelijkheid te geven. Zulk een voorstelling van feiten is even onjuist als simpel. Dr. v. Royen refereerde aan de jongste verklaring van de Neder landse minister-president, welke de steun ontving van het gehele parle ment met uitzondering alleen van de communisten, waarin er opnieuw de nadruk op werd gelegd, aldus dr. Van Royen, dat het doel van de Neder landse politiek in Indonesië is en blijft: bevordering van de vrijheid van Indonesië teneinde te komen tot op richting van een souvereine federatie van Indonesië, welke op voet van vrij willigheid en gelijkheid verbonden is met het Koninkrijk der Nederlanden in een Nederlands-Indonesische Unie. De Nederlandse regering is in haar pogingen belemmerd, aldus betoogde mr. Van Royen, door gebrek aan medewerking van de zijde van zekere extremistische groepen in de republiek. Inmiddels heeft de Nederlandse re gering, in samenwerking met de ver tegenwoordigers van de verschillende delen van Indonesië, energieke stap pen gedaan naar de vornting van een Indonesische Federale Interim-rege ring. Dr. Van Royen verklaarde, dat het enige doel van de ondernomen actie hl Indonesië is: het zuiveren van ze kere gebieden in midden-lava en op Sumatra van onverantwoordelijke en extreme elementen. Wfl zijn tot deze beslissing met de grootste weerzin gekomen en alleen omdat allen zich realiseren, dat er geen andere weg open stond. Nu wj) tot deze moeilijke beslissing zyn ge komen, is mijn land vast besloten haar uit te voeren, welke de kosten of con sequenties ook zijn mogen." I>e Nederlandse regering is bereid de Veiligheidsraad regelmatig op de hoogte te houden van de voortgang» welke wordt gemaakt naar de vorming van souvereine en onafhankelijke Ver enigde Staten van Indonesië. Al hetgeen w\j vragen is, dat de Veiligheidsraad ons de gelegenheid geeft te bewijzen, dat onze methode zal leiden tot de verwezenlijking van het gemeenschappelijke doel, waar naar w$ streven." Dr. Van Royen bestreed vervolgens de competentie van de Veiligheidsraad om de Indonesische kwestie te behan delen. Hij besloot zijn uitvoerige rede met de opmerking, te weten, dat er cri- tiek is op de actie, welke Nederland thans ondernomen heeft en dat er twij fel bestaat ten aanzien van de beweeg redenen. Hij kan alleen zeggen, dat „onze daden onze beloften zullen staven" en dat niets ons van deze ge dragslijn zal doen afwijken". Beschuldigingen van Palar. Nadat de rede van dr. Van Royen in het Frans was vertaald, kreeg de Republikleinse vertegenwoordiger, de heer Palar het woord. Hij noemde de Nederlandse actie de laatste stap in een zorgvuldig uitgewerkt schema van de Nederlandse regering. Het nege ren van de V.N., culminerend in de tweede oorlog in Indonesië, was van het begin af aan de bedoeling van de Nederlanders geweest, aldus zeide hij. Het doel van de Nederlandse politiek, verklaarde Palar, was geweest te po gen de republiek Indonesia economi sche en politiek te würgen en de zaak de beëindigen met een tweede militaire actie. Palar zeide, dat het uitstel van v\jf maanden in de onderhandelingen door de Nederlanders was veroorzaakt Hij beschuldigde de Nederlanders er van, dat hun communiqué's betreffen de de infiltraties en incidenten nodig waren als „een zorgvuldig opgestelde zelfrechtvaardiging". Ten aanzien van de politieke onderhandelingen zeide Palar, dat de Nederlanders slechts bereid zijn te onderhandelen, indien de Republiek zich er absoluut toe ver bindt de Nederlandse voorwaarden te aanvaarden. „Het is voor ons onmogelijk de Ne derlanders te geloven of te vertrou wen. Het schijnt, dat het voor hen onmogelijk is bona fide onderhande lingen te voeren." De Nederlandse be schuldiging, dat de republiek plannen zou hebben opgesteld om op 1 Jan. as. een offensieve oorlog te beginnen, noemde Palar een belachelijke beschul diging. Palar noemde deze vergade ring het critieke ogenblik, beslissend voor de toekomst van Indonesië en Ne- derland. „Nederland is nü bezig zijn toekomst in Indonesië te verspelen, evenals zijn economisch en politiek welzijn en zfln internationaal prestige" Deze militaire actie is bovendien nood lottig voor het behoud van de stabi liteit en de vrede in Azië. De houding van de republiek, aldus Palar, zal niet veranderen door het verlies van nog meer grondgebied. Verschroeide aarde. De grondslag van de strijd is een totale guerilla, welke zal worden voortgezet totdat de republiek haar einddoel zal hebben bereikt. „De politiek der verschroeide aarde, die zal worden doorgezet met alle bittere gevolgen van dien, is van deze guerilla een ander aspect. Deze wjjze van oorlogvoering kan en zal jaren lang worden voortgezet," zeide de heer Palar. De strijd zal eveneens worden gevoerd op het Nederlandse grond gebied. Palar besloot met de Veiligheidsraad te verzoeken onmiddellijke en effectieve stappen te ondernemen en om te ga randeren, dat zijn beslissingen volle dig tot uitvoering worden gebracht Een bevel tot het staken van het vu ren zou niet afdoende zijn. De Com missie van Goede Diensten dient de beslissende macht te verkrijgen bij het uitvoeren van deze terugtrekking der troepen. „Wij zijn nog steeds van me ning, dat nits daartoe door de Vei ligheidsraad aan de C.V.G.D. een der gelijke opdracht wordt gegeven, een oplossing van het probleem alsnog mo gelijk zal zijn," aldus beëindigde de heer Palar zijn rede. Maandagmorgen werd in hotel 8. Kaan te Hippolytushoef de vergadering gehouden van Hoofdingelanden van het Heemraadschap Wieringen, welke ver gadering werd gepresideerd door de dijkgraaf de heer J. Lont Csn. Voor het laatst waren hier de heren C. V. Koorn en Engel aanwezig, die door het bereiken van de 70-jarige leeftijd niet meer herkiesbaar zijn. Deze plaats werd nn opnieuw bezet door de heren V. Koorn, W. Snooij en P. Keijser. Laatstgenoemde was sonder kennisgeving afwezig. De notulen, gelezen door de heer M. Kooy Szn. werden na lezing, onder een enkele wijziging vastgesteld. Van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat ontving men een schrijven, inhoudende de herbenoeming van de heer S. Russelman als Hoofdingeland, Van het Ministerie van Binn. Zaken, de sociale maatregel dat vanaf 1 Jan. aan 'arbeiderscontractanten bij onge val of bij ziekte gedurende 26 weken vol loon uitbetaald moet worden. Het proces-verbaal kasopname gaf een to^aalkassaldo per 3 September van f 8752.47. Goedkeuring werd op de ingediende keur ontvangen. Deze zal nog een jaar van kracht zijn, waarna 'n geheel nieuwe en herziene keur In gevoerd zal worden. Een en ander houdt verband met wegen die nog van de Ruilverkaveling overgenomen moeten worden. De voorzitter wees er op, dat reeds verschillende klachten zijn binnenge komen over nalatige inlanden. Met de nieuwe keur zal op deze Ingelanden nauwkeurig worden toegezien. Van de Provinciale Waterstaat werd een schrijven ontvangen omtrent een eventuele benoeming van een tech nisch opzichter. Met de Ruilverkaveling heeft het Heemraadschap het onderhoud gekre gen over 45 km. weg, 45 km. hoofd waterwegen, 70 km. kavelsloten en vele km. Sjanen. Deze opzichter zou eventueel in ge zamenlijke dienst van het Heemraad schap en de Polder „Waard Nieuw- land" te werk worden gesteld. Bij een volledige dagtaak zal het sa- 79. Nog steeds staren Pim, Pam en Pom ongelovig naar het biljet van duizend gulden, dat Pam in zijn poot heeft en dan kijken ze weer in de richting, waarin Baron Kattesnor ver dwenen is. Maar dan geeft Pim een gil en gooit zijn hoed uitgelaten in de hoog- te. „We zijn rijk, we zijn rijk", gilt hij dan. En Pam en Pom doen hetzelfde Met zijn drieën dansen ze een vreug dedansje. 80. „Jongens, jongens, kom toch tot bedaren", roept Moeder. „Jullie weet van gekigheid niet wat je doen moet. Kom. eet nu eens eerst je worst op, het is zonde. Ze zijn helemaal koud geworden. Wacht, ik zal ze eerst weer even warm maken". Moeder Woeffie gaat naar binnen en Pim, Pam en Pom maken allerlei plannen. Wat zullen ze met het geld doen? laris van deze technische opzichter f 2000 tot f 3000 bedragen. Gelijk de polder „Waard Nieuw- land" zal het Heemraadschap inzake deze kwestie een afwachtende houding aannemen. Besloten werd tot Intrekking van 't besluit van hoofdingelanden tot ge heel afgraven van een gedeelte van de Hippolytushoeverdijk. Het besluit tot afgraven van een ge deelte van de Hippolytushoeverdijk, de Stroëer- en Hoorndtjk tot op een kruinhogte niet lager dan 1.25 m. bo ven NAP, 'n kruinbreedte van ten min ste 2m. en wederzijdse belopen niet steiler dan 1 m. hoogte en 2 m. aanleg, zulks ter verbetering van aangrenzen de landerijen. Het besluit werd aangenomen tot toekenning aan het daarvoor in aan merking komende waterschapsperso- neel van 'n gratificatie over 1948 van 2 pet. met een maximum van f 50 van de geïncorporeerde wedde. Eveneens een toekenning van een tijdelijke bijslag van f 1 per week of f 4.50 per maand aan het waterschaps- personeel ingaande 1 November 1948. Rondvraag. De voorz. richtte nog een toepasse lijk woord tot de heengegane hoofdin gelanden. Hij schetste de moeilijke toe standen waarmede men vooral vroeger, ten tijde der watermolens en alle gevol gen van dien, te kampen had. Ook de grote vernieuwing door de Ruilverka veling tot stand gekomen is een passa ge geweest in de zittings-termijn van deze ingelanden. De heer Jac. Engel heeft het Heem raadschap sinds 25 jaar als Hoofdinge land gediend. De heer S. Snooy werd in 1925 en de heer C. V. Kroon in 1936 benoemd. Het is de heer J. Veerdigbij een gehouden schouw gebleken dat sommige uitwateringen In zeer ver waarloosde toestand nog worden aan getroffen. Met de totstandkoming van de al eerder genoemde nieuwe keur zullen deze toestanden verdwijnen. Daar het gemaaltje der gemeente momenteel door defect aan een der motoren nog niet op volle capaciteit kan draaien is er stagnatie ontstaan in de lozing van vuilwater in de Stroeèr- koog. Hoewel reeds voorzieningen wer den getroffen is dit euvel nog niet ge heel van de baan. De heer P. Lont zag gaarne dat de voor uitbreiding in aanmerking komen de wegen zeer spoedig op de juiste breedte gemaakt zullen worden. De heer Volkert Kroon klaagde over de slechte riool-afvoer aan de Oever. Een doeltreffend rioleringstelsel is hier z.i. onmisbaar. Hij opperde het voorstel de riolering te den Oever in de Waddenzee te laten uitmonden. Dit voorstel zal nader door het bestuur on der de loupe genomen worden en in dien mogelijk, uitgevoerd. Verder'zag de heer Koorn nog gaar ne binnen afzienbare tijd de verhar ding van de oprit bij Leemans tot stand komen. Ook hieraan zal het be stuur aandacht besteden. De heer S. Lont Vet was van me ning, dat de PEN-palen nog ernstige obstakels zyn, welke verwijderd moe ten worden. In vele gevallen werden hierin reeds voorzieningen getroffen. Na nog enige water-afvoeringen on der het oog te hebben gezien, vroeg de heer M. Lont naar de prijs van grint. Hoewel afgelopen jaar dit voor f 15 per m2 werd afgeleverd is deze prijs thans te hoog. De prijs zal dan ook worden her zien naar de huidige prijsnoteringen. De coöp. „Ons belang" boekte ruim 3.5 mille Winst UITKERING: 1 PCT. De op 1 Juli 1947 gestichte Coöperatie Aan- en Verkoopvereniging „Ons Be lang" hield een dezer dagen haar eer ste algemene ledenvergadering. Gezien echter de goede nitkomsten kon reeds aan de leden een uitkering van 1 worden gedaan, terwijl uit het verder batige saldo een reservefonds werd ge sticht. In zijn openingswoord releveert de voorzitter van deze coöperatie de ledenvooruitgang van „Ons Belang". Hoewel dit bij de opriehting zich een 24-tal liet inschrijven, is dit opge lopen tot 44 leden. Ebn bewijs, dat de belangrijkheid wordt ingezien. Gaarne zag de voorzitter, dat de bestellingen van schaarse artikelen tijdig worden gedaan ten einde een overzicht te verkrijgen voor de totale kwantums. Hij wekte op zoveel mogelijk mede werking te verlenen bij het gereed zetten van het maalwerk. Ook moet in de toekomst worden uitgezien naar een moderner gebouw, daar in het huidige pakhuis primi tief gewerkt moet worden. Enkele particuliere handelaren pro beren met valse prijsnoteringen en lasterlijke propaganda de coöperatie te beconcurreren. Hieraan moet, al dus de voorzitter, niet te veel aan dacht worden geschonken, daar de waarheid toch zal zegevieren. De voorzitter bracht verslag uit van een gehouden vergadering van het Centraal Bestuur. Hieruit moeten we concluderen, dat de gemengde bedrijven zich zoveel mogelijk zelf dienen te behelpen. Er blijkt een nijpend tekort aan kracht voeders te zijn. De gascel, welke bij de oprichting door „Ons Belang" werd aangekocht, is nog steeds, door verschillende factoren, bulten werking gebleven. Het bestuur overweegt daarom deze gascel weer te verkopen, daar ook te Slootdorp een dergelijke in richting is. Rekening en verantwoording. Dit jaar was er een netto-winst be haald van 3864.36, waarvan aan de leden 1 pet. zal worden uitbetaald, terwijl het resterende bedrag in een reservefonds zal worden opgenomen. In het waarborgfonds werd een be drag van 50 per lid gestort. De waarborgsom bedraagt dus 2200. In het afgelopen boekjaar had het bestuur enige moeilijkheden bij het verkrijgen van heger crediet bij de Boerenleenbank. De statuten zeggen n.1., dat het be stuur beslist over het opnemen van gelden binnen de grenzen, door de algemene vergadering bepaald. Dit was echter nooit gebeurd en der halve stelde het bestuur thans voor het maximumcrediet dat mag worden aangevraagd te stellen op f 100.000, hetwelk werd goedgekeurd. Na een gehouden stemming werd de heer K. Pol als lid herkozen. Bonnenhandelaar gearresteerd In verband met de inbraak in het Distributie-kantoor te Hippolytushoef ln de nacht van 3 op 4 Maart van dit Jaar, heeft de Rijkspolitie te Wieringen weder om- een der helers gearresteerd De Am sterdamse bonnenhandelaar K, welke dis tributie-bescheiden van deze inbraak had verhandeldi heeft een volledige beken tenis afgelegd De bonnen, die de Rijkspolitie uitgeeft zijn niet mals, zodat de bonnenhandelaar nog wel niet zilver-bon-af zal zijn! EEN OUDERWETSE VERKOPING In Hotel de Haan werd Zaterdagavond weer een ouderwetse verkoping gehou den, n l verkoop aan de meest biedende Dit was weer een eerste dergelijke ver koping na 1942, doordat huien enz ge bonden waren aan taxatie-prijzen Notaris Groendijk veilde de volgende percelen Elftstraat 17 te Hippolytushoef, welke werd verkocht aan J van Duin Dzn voor f 3025, Het dubbel-woonhuis te Haukes (per ceel 1—3) gingen voor f 3933,5o over aan de heren P Tolhuis en H Lukkien Het perceel bouwland, gelegen ln de Poelweg, ging voor f 304 over aan de heer Herm Luijt Nzn FEEST BIJ „WIRON". V.v. Wiron organiseert de tweede Kerstdag een groot Wiron kerstbaL Het bekende accordeonorkest „Avanti" on der leiding van de heer J. Glabbeek zal op deze avond zijn medewerking ver lenen en alleen het woord „Avanti" zegt al genoeg. Wij wensen deze spor tieve jonge vereniging een geslaagd feest toe. POLITIENIEUWS Verloren: Een kinderportemon- naie, inhoudende 0.10, en een blauw kinderjasje. Gevonden: een rood met wit gestippelde kinderwant, een regenjas en een tas, inh. kledingstuk ken. Inlichtingen bij de gem.bode. Wiron-nieuws WIRON I—SBC I 1—3 Wiron I bond Zondagmiddag de strij aan tegen het sterke SRC, en het dan ook geen schande om met 31 t verliezen van zo'n tegenstander, war SRC is inderdaad te sterk voor dez klasse en behoort in de le klasse thui en we hopen dan ook van ganser hart dat deze jongens kampioen moge- worden. Het was Zondagmiddag vinnig kou op het gezellige Wiron-veld en me kon aan het publiek merken, dat ht een bijzondere wedstrijd zou wordei Het publiek is dan ook niet teleurge steld. Vooral vóór de rust speelden bei de ploegen zeer goed en stond het voet balpeil zeer hoog. SRC trapte af en al dadelijk blee! dat Wiron niet zonder slag of stoot zo verliezen, gevaarlijke snelle uitvalle van Wiron ontstonden er, maar c Oeverse jongens hadden pech. SRC b; gon zich te realiseren, dat ze moeste gaan voetballen wilden ze hier zonde kleerscheuren af komen en dat dede ze, mooie opgebouwde aanvallen on' stonden er, maar de Wiron-achterhoed was paraat en J. v. d. Herik verdedig de zijn heiligdom uitstekend. Toch ko hij niet verhelpen, dat hij kort vóór d rust werd geslagen. 10 voor SRC e met deze stand kwam de rust. In de tweede helft begon SRC zij offensief en het duurde dan ook nie lang of de stand werd 20. De links buiten ontving de bal (in buitenspelpo sitie?) een snelle run naar de doellijr een prachtige trekbal en een subliem- kopbal van de rechtsbinnen. Wiron gaf het niet op en de moed begon te herleven, toen Holst de stand op 21 bracht. In deze periode zag het er bepaald lelijk uit voor SRC. Wiron drong steeds meer op, supporters moe digden aan, maar het doelpunt kwam aan de andere kant, eerst werd er een penalty toegewezen aan SRC, maar die wist J. v. d. Herik te stoppen, maar dit was uitstel van executie, want nu een snelle uitval over rechts en SRC scoorde voor de derde maal. Wiron probeerde het nog, maar de stand werd niet meer veranderd. Een uiterst sportieve wedstrijd. Helaas was scheidsrechter Graaf niet voor zijn taak berekend. CAFéTARIABEDRIJF „AURORA" GEOPEND Wieringens eerste cafétariabedrijf „Aurora" werd Zatmiddag geopend. De heer Bosker verrichtte deze opening als voorzitter der Middenstandsverenigin gen en V.V.V. met een toepasselijk woord. Het café is, aldus spr., herscha pen in een toverpaleisje en nodigt uit tol binnentreden. Ook voor de vreem delingen biedt deze zaak een uitkomst, immers aan een cafetariabedrijf be stond behoefte. Ook de heer G. Rotgans bracht dank aan alle medewerkers. We hebben naderhand eens een kijkje in de nog niet geheel gereed gekomen keu ken genomen. Alles zag er piek fijn uit en ook de gerechten waren heerlijk! Ook zullen door het cafetariabedrijf „Aurora" diners voor feestgelegenhe den, bruiloften en partijen worden ver zorgd. Wij wensen de heer Rotgans veel succes. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I. 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport- praatj'e 6.30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Kobus Kwint 7,10 Avro's avond school 7,45 De Regerings-Voorlichtlngs- dlenst antwoordt 6,05 West-Europees commentaar 6,15 Vertellingen in woord en muziek 9,35 Hilversums Vrouwen koor 9,55 Pierre Palla speelt 10,10 Internationale vraagstukken 10,25 Me lodie en rhythme 11,15 Artle Shaw en zijn orkest 11,5» Reginald Foort speelt HILVERSUM II, 415 n Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Land en tuinbouw 6,30 Plano-duo 6,45 Problemen voor pientere piekeraars 715 „Kerstklanken" 7,30 Het actueel geluid 7,45 Nederlandse organisten 8,05 Het Kerstevangelie ln Vlaanderen 9,15 Kerkconcert 9,45 Familie-competi tie 10,15 „De vaart der Volken" 10,35 Variaties op de aria 10,45 Avondover denking 11,15 Symphonle 11,45 Gra- mofoonmuziek VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 6, 1. 6, 8 en 11 uur VARA: 8,16 Opera-programma AVRO: 12,00 Frans programma 1,20 Divertimento-orkest 8,30 Muziek en declamatie VARA: 9,00 Men vraagt.... en wij draaien 9,30 Kerstmistletoebereidselen 10,00 Buiten lands overzicht 10,15 Op vleug'len van muziek VPRO: 10,40 Kerstboodschap 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 „In terra pax" NCRV: 12,00 Kerstnacht dienst HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en U uiy KRO: 8,15 Pluk de dag 12,03 Metropole-orkest 2.00 „The Messiah" 6,00 Promenade orkest 6,30 Franse lyriek 7,15 Gra- mofoonplaten 7,30 Pools arbeiderskoor 7,45 Avondgebed 8,05 De gewone man 6,12 Viool en plano 8,30 Koor concert 9,0o Amsterdams Kamermuziek gezelschap 9,35 Utrechts Stedelijk Or kest 10.37 Actualiteiten 10,45 „De drie landen" 11,15 Kerstliederen 1140 Carillonbespeling 11,55 Kerstklok ken luiden 12,00 Pontificale Nachtmis 39 door F. Coppersmitli Hoewei nij nog steeds niet de En gelse taal volkomen machtig was en Claire zijn verhaal af en toe moes. toelichten, luisterde men vol spanning naar hem. Hussy en de sheriff. Brad- ley, Weber en Hilthy, de vrouwen en kinderen uit Bedfort, ja zelfs de ne gerslaven hingen aan zijn lippen. A- leen Egilson ontbrak. Die zat in te! welke Hussy een onderdak bood enzweeg. Bianchi vertelde eerst hoe Egilso en hij de blokhut tot een ware vesting hadden gemaakt. Het achtergebleven vee was verzorgd en de eerste dagen hadden zich driemaal Indianen ver toond. Zij deden echter geen aanval, daar zij de goedgerichte schoten van Egilson klaarblijkelijk vreesden. Zo verstreek de ene dag na de an dere. Zij zagen hoe de Indianen de farms in Bedfort in vlammen deden epgaan. Pas op de zevende dag nader de een troep Indianen de farm van Egilson. Stellig hadden zij zich dagen lang kunnen verdedigen als Bianchi niet gewond was geworden toen hij zich iets te ver uit het dakvenster boog, daarbij de gewone voorzichtig heid uit het oog verliezend, omdat hij geen Indianen zag. Egilson die gehoopt had de Rood huiden zo lang op een afstand te hou den totdat er hulptroepen uit het fort kwamen had Bianchi snel verbonden en toen het plan tot ontvluchting ge maakt. De beide mannen hadden de zwarte vos van Egilson gelukkig in de blokhut. Daarop baseerde Egilson het plan tot ontvluchting, en op het feit. dat een gedeelte van de versterkte omheining onbewaakt was. Nancy liet geen blik van Bianchi af tiidens zijn verhaal. Niemand viel hem trouwens in de rede. En Bianchi vertelde verder. Egilson was in het zadel geklommen en had de gewonde Bianchi achter zich plaats laten nemen. Zo waren zij, dank zij een koene sprong, aan de Indianen, die de farm omsingelden, ontsnapt. Maar spoedig hadden zij gemerkt, dat de weg naar Fort Pitt volkomen afge sneden was. Overal in de prairie ruk ten de Indianen op, achter hen brand de Bedfort, ook Egilson's farm. Na een paar uur struikelde het paard in het donker over een boomwortel. Het brak beide voorpoten en moest worden afgemaakt. Te voet ging het nu verder, soms lagen beide mannen uren lang in het dichte gras. later een dag lang zich in het bos verbergend. Ook brachten zij een nacht door in een af gebrande boerderij. Twee maal had den de Indianen hun spoor gevolgd, maar Egilson had hen op meesterlijke wijze weten te verschalken. Zo nader- cen de beide blanken steeds dichter Fort Pitt en wisten uiteindelijk de voorposten te bereiken. De laatste kilometers hadden zij kruipend moe ten afleggen, want overal brandden de wachtvuren der Indianen. Ademloos luisterde iedereen naar die sluiptocht dwars door de gelederen oer Roodhuiden heen. En alle toe hoorders zuchtten van opluchting toen Bianchi de blijdschap schilderde bij het ontwaren van de rode uniformen Nadat hij uitverteld was, werd er niet veel gezegd. Bedfort was met de grond gelijk gemaakt, de farms, het vee dat achtergebleven was, de blokhutten, de goedgevulde schuren, alles was ver nietigd. Wat kon men dan nog zeggen? Nancy bracht Bianchi een bord vleessoep, het vijfde al, dat de toneel speler, sinds hij zijn verhaal begon, had verorberd. Nu pas voelde hij hoe uitgehongerd hij was. Het moment, dat hij zijn soep begon te lepelen en niet vertelde, benutte Claire om op zoek te gaan naar Egil- ron. Zij vond hem vóór de tent op een deken zitten, de onafscheidelijke pijp in de mond. „Heeft u al gegeten, mijnheer Egil son?" informeerde zij. „Ja. dank u", was het korte ant woord. „Wilt u niets horen over het vee. dat wij meegenomen hebben naar het I'ort? Drie koeien leven nog en geven zelfs een klein beetje melk. Twee moesten er geslacht worden. De paar den zijn nog in leven en de 03sen ook. Als u het vee wilt zien. de stallen zijn daarginds. O ja, ook de kippen leven nog. We kregen hier maïs en gerst.... Egilson gaf geen antwoord. Lang zaam nam hij de pijp uit zijn mond, klopte haar leeg, vulde haar opnieuw inet tabak en stak deze zorgvuldig aan. „Wat doet het er eigenlijk toe? Het resterende vee zal toch verkocht moe ten worden nu Bedfort niet meer be staat. We moeten weer helemaal op nieuw gaan beginnen: bomen vellen, een blokhut optrekken en stallen. Dan pas kunnen wij er over gaan denken weer vee te houden". Hij had bij de laatste woorden de ogen gesloten net alsof hij in de toe komst zichzelf opnieuw zag beginnen „Wij", vroeg Claire, „wij?" Vol keek hij het meisje in de ogen. ,Ja, wij" antwoordde hij met nadruk. ..Dat ben ik en Nancy, dat zijn de sla ven, Weber en Hilthy, als ik hen be talen kan. In elk geval juffrouw Mur- ner zult u uw belachelijke pogingen om uw landslieden vrij te krijgen moeten staken. Ik zal ze bitter hard nodig hebben enik heb hen be taald. Voor u zal er geen plaats meer rijn. Nu vooral niet. Waar ik ergens een nieuw bestaan zal willen opbou wen zal het zaak zijn om nog taaier te werken dan tot nu toe. Daarom zal daar voor u geen plaats zijn, vooral niet nu ik gezien heb waar u eigenlijk thuis hoort!" Claire wilde zich omdraaien en weg gaan. Juist op dat moment hoorde zij iemand aankomen. Het was Bradley, die geen acht op het meisje sloeg. Met dubbelslaande tong mompelde hij onsamenhangende woorden en Claire herinnerde zich ineens, hem, tijdens bet verhaal van Bianchi voortdurend de whiskeyfles te hebben zien aan spreken. „Hoor je de kanonnen? Het fort wordt ontzet. We zijn gered en jij bent twee keer aan de dood ontsnapt. Twee keer, Egilson, ouwe knaap!" Hij reikte Egilson de whiskyfles. .Drink ouwe jongen, is het nu niet net tijd voor een slokje?" Egilson pakte de fles aan. „Je hebt gelijk, Tom, nü is het tijd om op de goede afloop te drinken" Meteen zette hij de fles aan zijn mond en nam een stevige slok. Claire, die dit toneeltje met grote ogen had gevolgd, rilde. Langzaam draaide zij zich om en liet, zonder nog een woord te zeggen, de beide man nen staan. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3