Stad m Omgeving. Opvoeding in humanistische geest VELTHUYS Verdiende nederlaag van H.R.C. tegen K.N.V.B.-elftal Bijeenkomst Humanistisch Verbond Waarom in de rij staan? De Kampioen-leugenaar Kerstactie Leger des Heils slaagde tenvolle De Parola's vierden hun derde verjaardag Vergadering Polder Cailanisoog Ingelanden voelden nog niet veel voor verhoging der Polderlasten Wieringen IJmuiden Texel Scheepvaariberichlen ZUINIG MET BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN Na een mooi Andante amoroso van Mozart hield de heer M. Knoop uit Deventer op de le Kerstmorgen voor de Humanistische Gemeenschap te Den Helder een voordracht over: Op voeding in humanistische geest. Volgens de spreker heerste nog vry algemeen de mening, dat voor de kunst van opvoeden, in tegenstelling met voor ieder ander vak en bijna elke liefhebberij, geen voorafgaande oefening en theoretische bezinning nodig is. Tot het Humanistisch Ver bond is het besef doorgedrongen, dat tengevolge van dit gebrek aan bezin ning niet alleen in kerkelijke maar zeer nadrukkelijk ook in buitenkerke lijke kringen de opvoeding in gezin, school, werkplaats of jeugdbeweging maar zeer ten dele tot haar recht komt Door zeer diepgaande verschillen in opvatting tussen de humanisten en godsdienstigen is ook hun kijk op het kind, het doel en de middelen van de opvoeding geheel verschillend. Bij de humanisten komt niet alle licht van één stad, één figuur, één boek: Jeru zalem, Christus en bijbel, maar is ook openheid voor Griekse, Boeddistische en Chinese wijsheid. De humanist weet aldus de heer Knoop, dat alle goedheid, schoonheid en waarheid menselijk en dus betrekkelijk is; hij heeft geen absolute kennis. Voor een humanist is het kind niet in zonde ge< boren en ontvangen, van nature tot generlei goed in staat en slechts door het geloof in Christus uit die zondige toestand op te heffen. De humanist is niet dogmatisch maar open en weten schappelijk georiënteerd en hij weet dat het kind met een onveranderlijke erfelijke aanleg is geboren. Deze aan leg en het milieu bepalen de toekomst van de mens. Het kind is als een foto- grafisch negatief, dat deskundig afge drukt moet worden. Om dit milieu te beïnvloeden is de humanistische op voeding sterk sociaal gericht en begint reeds vóór de geboorte. Beicend is de mogelijkheid van kiembeschadiging door alcoholmisbruik, de Invloed van de prostitutie. Door contact met zijn medemens in gezin, school en fabriek wordt de mens eerst waarlijk mens. Omdat slechts 27,5 procent van de be volking meer dan normaal begaafd is, rucet hét doel van de opvoeding niet te hoog gesteld worden. Het doel zij de vorming van een harmonische mens in overeenstemming met zjjn aanleg Te veel talent gaat nu door gebrekkige omstandigheden verloren. Dit geeft aanleiding tot spanningen en moei lijkheden en in laatste instantie zelfs tot oorlog. Uitvoerig hekelde de spreker de tegenwoordige tekortkomingen van bet milieu, zoals: kijfstemming in het gezin door financiële of sexuele struh belingen, door inwoning; het ontbre- ken van kleuterscholen en speelter reinen; het onogeljjk aanzien van vele scholen en schoollokalen; het opheffen van het 8e leerjaar en het daardoor loslaten van het kind op het meest kri tieke moment, het begin van de puber teit; het ontbreken van ouderen, lera ren en paedagogen in de jeugdbewe gingen, omdat ze ter aanvulling van hun onvoldoend salaris bezet zijn met lessen. Bij de opvoeding drong spreker aan op: het aankweken van liefde voor het schone, goede en ware, waardoor de lust voor prikkelfilms, beeldromans en ongezonde lectuur zou vergaan; sexuele voorlichting, opdat het kind de vol wassen leeftijd niet zal naderen met een honger naar sexuele kennis, die het dan op ongewenste manier gaat bevredigen; gewetensvorming, geen Uw Spoorkaartje voor elke willekeurige dag ligt gereed bij Pass.bureau (Corr. Lissone Lindeman), Koningstr. 2. Het was om je „naar" te lachen, waarljjk, in lange tijd werd niet zo- Iets kostelijke vertoond. In de Marine- cantine werd Vrijdagavond „De kam pioen leugenaar" opgevoerd door het gezelschap van Piet Kohier, een klucht in drie bedrijven. De zaal was vol, ook al waren verscheidene militairen al met Kerstverlof. De openblijvende plaatsen waren bezet door personeel van de Rijkswerf, dat maar al te graag van de uitnodiging gebruik had ge maakt Maar dan dat stuk, het was één en al onzin en zotternij, aan elkaar gere gen door de leugens van de pantoffel held, die zo graag z'n borreltje en z'n biefstukje lustte. Je hoefde je niet in te spannen om de draad te pakken te krijgen, noch was het nodig dat je alles trachtte te vatten. Je hoefde alleen maar te kijken en dan te lachen, tot de tranen over je wangen liepen. Stuk voor stuk gingen de spe lers in hun dwaze rollen op, hun mi miek was onovertroffen. Het is jam mer, dat we niet meer zo'n preten tieloos en geestig spel zien opvoeren. Want je kunt er alleen maar om lachen, en lachen is gezond en de beste remedie tegen alle kwalen. In de pauze werden door twee PTT- mensen kinderzegels verkocht. En naar hun welgevulde geldzakjes kij kend. meenden we. da* er een record- aantel zovele "^der de marinemensen gedistribueerd is. Vrijdagavond was er in de cantine het Kerstbal. Al waren er veel jon gens naar huis, de stemming zat er als altijd toch weer goed in. zaak van „genade", maar aangekweekt of afgestompt door het milieu; het aankweken van schuldgevoel. Bij dit laatste punt stond de spreker lange tijd stiL Hij onderscheidde ver schillende soorten van schuldgevoel. Fen straf zij nooit wraak, vergelding of afschrikwekkend middel, maar' steeds een middel tot verbetering. Men bedenke, dat altijd degene, die straft, mede strafbaar is. Voor dit alles heeft het Humanistisch Verbond met zijn eigen geluid een be langrijke taak. Er wordt reeds veel gedaan. Vele cursussen, ook voor jon geren, worden gegeven. Het Humanis tisch Verbond wil een tempel zijn voor de 2 millioen buitenkerkelijken in Ne derland, waar zij samen kunnen pra ten. Het Humanistisch Verbond wil ech ter ook een citadel zijn, van waaruit gestreden wordt. Spreker dacht aan het woord van de bisschoppen: „Zon der God geen moraal", de uitspraak van Prof. Banning: „Vroeg of laat vervalt de humanist tot verbeesting", het boek van v. Doornik: Jeugd tus sen God en chaos". Deze uitspraken getuigen volgens spreker van een grote mate van arrogantie. Vergeten wordt daarbij, dat nooit de humanisten op dracht gaven tot brandstapel of inqui sitie, dat het Humanisme op aarde ouder is dan het Christendom. Huma nisme en opvoeding zijn twee keerzij den van één ereteken, aldus eindigde de heer Knoop zijn rede, waarop Zr. van der Lans tot besluit een Impromp tu van Schubert speelde. De actie van het Leger des Heila die gevoerd is door een Iijstcollecte en de traditionele kerstpotten, heeft een alleszins bevredigend resultaat gehad. 102 voedselpakketten met 2 ontbijt koeken, meel, gort, suiker, thee, pud ding, jam, stroop, havermout, huis houdzeep, custard, koekkransjes, rookworst en een kerstboek erin, konden Vrijdag worden gebracht bij de mensen, die dit aangevraagd had den. Niet aan alle aanvragen kon worden voldaan, maar 102 pakketten is toch een respectabel aantal. Het doel was, mensen van allerlei richting te bereiken en ook dat is gelukt, slechts enkele pakketten kwamen bij de Heils soldaten terecht. Bovendien zijn er nog 18 pakketten met een aardige kerstgroet er in ver zonden naar de jongens overzee. Ver der werden alle patiënten in het zie kenhuis en in de ziekenboeg van de Marine verrast met een zakje ver snaperingen. Enkele zieken werden thuis bezocht en zij ontvingen naast de kerstgroet een kerstmandje, wat door hen allen op hoge prijs werd ge steld. Nog enige giften werden uit gereikt aan mensen met een schrale kas. Nu is het Kerstfeest weer voorbij en veel mensen zijn blij gemaakt met zo'n verrassing. Allen, die meege werkt hebben aan het slagen van deze actie, hebben eer van hun werk. BENOEMD Onze vroegere stadgenoten mr. J. H. Peeman. hoofdcommies ter secretarie, en A. J. Peeman, onderwijzer aan de o. 1. school, thans beiden te Heiloo, zijn resp. benoemd tot Gemeentesecretaris van Hoorn en tot hoofd der openbare lagere school te Kwadijk bij Purmer- end. De traditionele jaarlijkse wedstrijd tussen H.F.C. en een elftal, samen gesteld uit oud-internationals, werd dit jaar op Tweede Kerstdag in plaats van op Nieuwjaarsdag gespeeld. Met 44 hebben de tegenstanders de punten gedeeld. Het elftal der oud-internationals: staande van links naar rechts: Wels, Leo Halle (doelverdediger), Pellikaan, Caldenhove, Bas Paauwe, Punt en van der Linden (reserve). Zittend van links naar rechts: Van Heel, Vente, Roozen, Drok en Van Nellen. In de gisteren gespeelde ontmoeting tussen HRC en een KNVB-elftal leden de roodjakken een verdiende, zij het wat geflatteerde, 40 nederlaag. HRC had een volkomen off-dag en hoewel ze zeker bij wat productiever spel der voorhoede enige tegengoals had kun nen scoren, kwam de overwinning te recht bij de ploeg die haar verdiende. Zeer zeker waren er enige verzachten de omstandigheden. Door de vorst was het veld zowel hard als glad en ook zeer effectvol. Bovendien kregen wij de indruk, dat de HRC-spelers op het hart was gedrukt, vooral geen risico's te nemen in verband met de belang rijke competitie-wedstrijd, die zij, in dien koning Thialf niet als spelbreker optreedt, de volgende week moeten-spe- len. Dit alles neemt echter niet weg, dat er klungelig is gespeeld. Het spel werd veel te kort gehouden en werke lijk goede aanvallen hebben wij wei nig gezien. Uiteraard waren wij nogal nieuwgierig naar de prestaties der elf uitverkorenen der KNVB-ploeg. Dit team was door niet aanwezig zijn van diverse spelers nogal gewijzigd. Wij willen aannemen dat de niet opgeko men spelers goede redenen hadden voor hun afwezigheid. Mochten wij ons hierin vergissen, dan moet ons van 't hart, dat zij waarschijnlijk wel goede voetballers doch geen goede sportlui zijn. Een woord van hulde aan die spe lers, die ondanks de mindere geschikt heid van het veld en de nogal frisse temperatuur, direct bereid waren in te vallen, lijkt ons wel op z'n plaats. Het stemt ons tot vreugde dat er o.a. twee witjakken en een roodjak bij wa ren en dat ook de doelverdediger van Watervogels zich bereid verklaarde als reserve-keeper te fungeren. Nemen wij nu het elftal eens onder de loupe. In het doel stond de betrouwbare Schager doelverdediger. Dat hij weer uitstekend in vorm was zal wel niemand verwon deren. Vooral z'n kijk op uitlopen is zeer goed, daarbij weet hij er af en toe bijna zekere treffers uit te houden. Een doelwachter waarvan Schagen nog veel plezier zal beleven. Het backstel bestond uit Beekhoven (Helder) en de Wit (Schagen). Zij vormden tezamen een hechte verdediging en maakten het de rode voorhoede lang niet gemakke lijk. De middenlinie vonden wij als ge heel het beste deel van de ploeg. Zo wel Neyens als Schoorl was 'n uitste kende kant-half en daratussen speelde de QSC-spil Bontes een sublieme par tij. Vooral van de eilandbewoner vin den wij het een uitstekende prestatie, aangezien hij door z'n zware lichaams bouw op dit veld wel zeer gehandi capt moest zijn. Hij beschikte echter over een goede techniek en wist zich goed op te stellen. Ongetwijfeld een speler die nog wel van zich zal laten horen. De voorhoede gaf ondanks het niet op elkaar ingespeeld zijn dikwijls goed samenspel te zien. Glondorf was ongetwijfeld beter dan z'n collega op de linkervleugel, zonder dat laatstge noemde, de HRC'er Steenmeyer, direct onvoldoende was. Het tweede goal was van de voet van Glondorf, die blijk gaf snel te kunnen reageren en over een zuiver en hard schot te beschikken. Himpers (Helder) en Mos (Schagen) vormden een beweeglijk binnentrio, dat aan midvoor Driehuis verschillende kansen tot scoren gaf. Deze wist ze behoorlijk te benutten en ontpopte zich als een goede aanvalsleider. Over de wedstrijd kunnen wij kort zijn. Direct na het eerste fluitsignaal denken wij HRC te zien scoren, Rijkers schiet echter naast. Als er 10 min. ge speeld zijn wordt de Haan in het doel gewerkt en leidt de voor deze gelegen heid in witte shirts gestoken KNVB- ploeg. Ongeveer vijf minuten vóór rust scoort Glondorf zijn reeds genoemde goal en aangezien tot de rust verder doelpunten uitblijft, staat HRC met 20 achter als de eerste helft verstre ken is. Na de rust krijgen beide par tijen nog enige scoringskansen waar van de KNVB-ploeg er twee weet te benutten tegen HRC geen, zodat het einde een 40 nederlaag voor HRC bracht. Scheidsrechter Waalwijk Doorn leidde vrij behoorlijk. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor natuurkundig ingenieur onze plaatsgenoot, de heer T. van der Sterre. Drie jaar van intensieve training zijn er voorafgegaan aan het succesvolle jubileum van het nu zeventallige acro- batengroepje „De Parola's", dat Vrij dagavond op vrolijke wijze in CasiM werd gevierd. De heer Wassink had gelijk toen hij zei, dat dit jubileum voor deze groep amateurs meer be tekent dan een le of tweede lustrum van vele andere clubs of verenigin gen. De leider van de „Parola's, Dick Koppens, sprak het welkomstwoord en gaf hierbij uitdrukking over z'n vreug de dat zovelen van hun belangstel ling blijk hadden gegeven En inder daad, een talrijk publiek was tegen woordig bij het driejarig jubileum van dit sportieve clubje jongelui. Zoals vanzelf spreekt was het zwaartepunt van de avond gelegd op het werk van de „Parola's" zelf. Er werd niet telkens met de volledige groep ge werkt, en derhalve werden het eerst voorgesteld Jack and partner, respec tievelijk Dick Koppens en Jaap Doezie. Was de eerste meer de vertegen woordiger van leiding en kracht, de laatste gaf ook ditmaal weer enige staaltjes van zijn buitengewone lenig heid te zien. Zijn werk, alsmede van zijn helper, werd op hoge prijs ge steld. Een geheel andere lichaamstrai ning is die van het gewichtheffen, waarvan als invallend nummer, even eens enige staaltjes werden getoond. De heer van der Wal gaf hierbij een korte maar duidelijke toelichting, waardoor deze sport meer tot de toe schouwers sprak. De reeds eerder als gewichtheffer opgetreden Jan Boon bleek wederom in staat om met één- handig trekken zijn eigen lichaams gewicht omhoog te werken. Dr wat be scheiden Reyer Reyers bleek nu na een korte training reeds in staat om met tweehandig stoten een gewicht van 85 kg boven zijn hoofd te krijgen en hij bleef hierbij slechts 10 kg be neden de prestatie van Van der Wal. Na de pauze echter was het de beurt aan de volledige bezetting van de Parola's. Zowel het werk, beheerst en uiterst soepel, als kleding en mu zikale begeleiding ware. uitstekend verzorgd. Met dit optreden, was hun succes volledig. Een daverend ap plaus vertolkte de bewondering en waardering van alle aanwezigen. En het zou geen echt jubileum ge weest zijn als er niet de nodige feli citaties in ontvangst moesten worden genomen. Als eerste feliciteerde na mens de Grabéka's mej. de Bont, zij bood een bouquet bloemen aan. De heer Wassink overhandigde enige kerstkransen. Toen. onder luid ap plaus. verscheen de heer R. de Boer. voorzitter van H.R.C., op het toneel. Ook deze sportveteraan had niets dan jvaardering voor de jubilarissen, die blijk gaven de sport als zodanig op de juiste waarde de schatten. Namens H.R.C. bood hij een enve- lonne met inhoud aan. Van het gebodene door de andere medewerkers valt eveneens veel waar- derends te zeggen. Muziek, zang en voordracht wisselden op aangename wijze af. Het mysterie van de Fakir, alias de heer Wieringa 'net tulband) leverde nogal enige vrolijkheid, ter wijl mej. Krabbe als zangeresje van T am dreaming of a White Christmas" bijzonder aardig het einde van de avond inluidde. worden verhoogd. Het tweede plan, uitsluitend dus verbetering van de waterwegen, zou een verhoging mee brengen van pl.m. 8.50 per h.a. Voor beide plannen zou een lening moeten worjjen gesloten op korte termijn. De voorzitter zeide, dat de polder- lasten reeds hoog zijn, misschien wel te hoog. Een goede in- en uitwatering, aldus de heer Kruisveld, is echter een voordeel voor de landgebruikers. Een g'.oot percentage van de landeigenaars in de polder is niet zelfgebruiker en op deze komen toch de verhoogde las ten. Een pachtverhoging zou dan nood zakelijk zijn. Verschillende voorstellen werden gedaan en de heer Blokland zou gaarne willen, dat het bestuur eens een on derzoek naar de kosten deed van het opknappen der sloten, hetzij met een dragline of met de hand. De heer A. W. H. de Wit wilde jaar lijks bij aanbesteding een gedeelte la ten sloten. Het blijkt, dat er zo'n kleine 17 km sloot mee gemoeid zijn. De heer J. Vel was over het beleid van de voorzitter niet te spreken, Vrijdag j.1. werd een openbare ver gadering gehouden van stemgerechtig de Ingelanden van de Polder .Cal- lantsoog in café A. Vriesman. Dijk graaf-voorzitter was P. J. Kruisveld, secretaris Mr. D. Breebaart. Enige ingekomen stukken en enkele mededelingen werden na opening en notulen behandeld. De voorgestelde maatregelen, betref fende bezoldiging en beloningen van het personeel van de Polder, konden de goedkeuring van de vergadering wegdragen. Dit betekende een kleine verhoging en een gratificatie. Besloten werd tot aankoop van de gemeente Callantsoog van het vöbr- malig brandspuithuisje, staande aan de Zwaardijk, voor de prijs van 400. Bezettings-weeën. Het 6e punt van de agenda behelsde mededelingen betreffende het herstel van de Abbesteder- en Oosterweg. Deze beide wegen hadden bij de af voer van de Duitse bezettingstroepen na de capitulatie zeer veel geleden. Büna alle zich in het Westen van ons land toen aanwezige troepen en rij dend materiaal van de bezetter zijn over beide wegen vervoerd. Die wegen verkeerden daarna in zo'n desolate toestand, dat ze vrijwel onberijdbaar waren. Het herstel bleek bijna rond 24000 te hebben gekost. Het bestuur zal trachten hiervoor van het Rijk een subsidie te krijgen. Een uitvoerig schrijven, met de daar in vermelde bedragen, welke geduren de de bezettingsjaren aan die wegen aan onderhoud waren besteed, werd voorgelezen en zal bij de subsidieaan vrage worden overgelegd. Twee plannen en geen besluit. De bespreking betreffende plannen tot verbetering van de waterstand in de polder en het stichten van een tweede gemaal bracht de tongen in be roering. De voorzitter lichtte dit punt nader toe en wees er op, dat de sloten een noodzakelijke verbetering behoeven. Hiermee is een belangrijk bedrag ge moeid, zeide spr. en dit bedrag sal ten laste van de polder komen. Wordt echter het plan tot stichten van een tweede gemaal aangenomen, dan zou Rijkssubsidie mogelijk zijn. Ook hier waren de oorlogsomstandig heden de schuld van een uitgesteld onderhoud. Spr. had met de heer Moeyes een plan uitgewerkt en tevens had de Grond Mij. een verbeterings plan gemaakt. De voorzitter wilde hierover de gedachten van de verga dering horen. Uitvoerig en over alle kanten werden de beide plannen besproken. Een noodzakelijke verhoging van de pol derlasten was onvermijdelijk. Op een daartoe door een der ingelanden ge stelde vraag, antwoordde de secretaris, dat het niet precies was te berekenen. Mocht het stichtingsplan doorgaan, dan zouden met 'n Rijkssubsidie de las ten 10 a 12 gulden per h.a. moeten KERSTZANGDIENST IN DE NIEUWE KERK Een mooie en goed geslaagde kerst- zangdienst werd Vrijdagavond gehou den in de Nieuwe Kerk aan de West straat. Voor de volle kerk zongen het Ned. Herv. kerkoor o.l.v. de heer Nico Snel en een pas opgericht kinderkoor, dat een geslaagd debuut maakte. Mej. Sin je wel verzorgde de declamatie en droeg een vijtal gedichten voor. Hoe ontroerend klonk niet „Er is een Kin- deke. een Kindeke geboren Ds. Borghardt leidde de liturgie. Juist deze orde van de dienst was bij zonder feestelijk, waardoor mede deze kerstzangdienst werd tot een goede in leiding voor het kerstfeest. De beteke nis van het zingen in verband met de Kerst kwam dubbel naar voren. Alle aanwezigen moeten dit hebben gevoeld want niet alleen het koor, ook de ge meente zong met de grootste toewijding. want deze had onkosten gemaakt voor het vaststellen van beide plannen, en de voorz. had dat op eigen houtje gedaan. Een vinnig debat ontwik kelde zich hierover tussen de heren Ambuul en Vel. Voorzitter kon echter ter zijner verdediging aanbrengen, dat er wel degelijk met het bestuur en de vergadering over was gesproken en brak dan ook de discussie met Vel af. De vergadering stond in deze achter de voorzitter. Tot een besluit kon men niet komen. Verbetering is echter noodzakelijk en nu zal het bestuur deze zaak in de be groting verwerken voor hei vo.-gende jaar. De post onderhoud zal wel ver dubbelen, zeide de voorzitter. De begroting zal als altijd ter in zage van de ingelanden liggen. De voorzitter hoopte, dat er van die ge legenheid goed gebruik wordt ge maakt en mochten de ingelanden hier op aanmerkingen hebben, dan kunnen deze op de volgende vergadering wor den behandeld. Aldus werd besloten. Bij de rondvraag bracht burgemees ter Correljé de brug, gelegen in de Oosterweg nabij de heer Swaerts, ter sprake. Deze brug verkeert in slechte staat. De voorzitter gaf dit toe en zeide, dat de brug af is. Er zal een nieuw dek op worden aangebracht. De heer J. Vel zou het billijk vin den als die mensen, die in de polder nog zelf water in hun land malen, daarvoor een vergoeding aan de polder geven. Zij toch gebruiken meer water dan anderen. De voorzitter vond dit onbillijk, want een ander krijgt zonder extra onkosten het water Ook de andere ingelanden konden blijkbaar de heer Vel geen gelijk geven. BURGERLIJKE STAND Geboren: Werefrieda E, dochter van A Kaarsemaker en M C Roozendaai Augustinus B, zoon van S de Haan en R Sijbrandij Jantje> dochter van E Bijls- ma en J Rotgans Elizabeth, dochter van A Verwoerd en W Vonk Ondertrouwd: R Kuiper en E Hooiveld Getrouwd: D Rotgans en G Kooij C Laan en M van de Krceke SCHOORSTEENBRANDJE Vrijdagmiddag om twaalf uur moest de brandweer uitrukken om 'n schoor steenbrandje, dat was ontstaan in een perceel aan de Spoorstraat, in de kiem te smoren. De ramoneur kweet zich op de gebruikelijke wijze van zijn taak (een ramoneur is een ingenieus instru ment. waarmede het brandende roet wordt losgewerkt). De brandweer mocht deze uitruk- manoeuvre beschouwen als een goede oefening voor eventuële acties tijdens de Kerstdagen. Er zullen hier en daar wel brandjes-in-zakformaat om en bij de Kerstversieringen zijn ontstaan maar de brandweer behoefde gelukkig geen enkele maal assistentie te ver- lianen. KEURING DIENSTPLICHT Bij te Alkmaar gehouden keuringen de dienstplicht werden da volgend 00' sonen geschikt verklaard: c F v 6 Per- Ke°p«. j bon: aPteir! T Visser, A C Maulus, J Velin? J Slegt, J H de Krijger en j e' Van begin October tot heden w - in deze gemeente 137 vergunnineZ?raen huisslachting afgegeven n *ot Ingevolge de Drankwet is aan gans te Haukes en Verlof a v voor het perceel Nieuwstraat 24 v earid g van een cafétarla-bedrijt uitoefening VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer bestond gisteren kisten horsmakreel, 2520 kisten uit 406 ma kreel, 170 kisten schar, 130 kisten cv, 10 kisten bos, 60 kisten fijnvis, 15 i?Dl ten haai, 180 kisten schelvis, 270 ki t wijting, 100 kisten poon, 45' kisten V beljauw, totaal 3966 kisten. Besome-" gen RO 53 Dirkje 10240; RO 15 9240; IJM 20. Polderman £2? 99 Batavia 18150; KW 9 i930. .7 2385; 24 5950; IJM 204 4412' f 257; 230 255; HD 125 1319; ER 160; UK 97 13; 163 10; i84 ,fi° 188 44; 87 50; 72 358; 144 ,1' 125 119; 47 98; 69 67;; 75 f T 46 318; 70 en 266 55. VIER GROTE TRAWLERS ALS HERSTELBETALING Naar de IJm. Crt. verneemt, is Dim dagavond bekend geworden, dat Ne derland vier grote, thans in Duits dienst varende stoomtrawlers van de „Holland"-klasse als herstelbetaling zijn toegewezen. Door de Staat der Nederlanden wor den deze vier trawlers tegen normale taxatieprijs aan het IJmuidense visse rij-bedrijf aangeboden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jannetje J., d. v. C. Zui- dema en I. Klinger. Cathariiia J d. v. C. J. van der Star en E. H. A. li! Keijsper. Cornelis, z. v. L. C. Stie- kema en M. Snoek. Allegonda P d. v. B. de Jong en P. H. Schaatsen! berg. Anna A., d. 1). J. W. Koops en E. Boon Ondertrouwd: Albert Backer Henderkien de Vries. Getrouwd: Bastiaan Kooger en Ma ria R. Daalder. GEVONDEN VOORWERPEN 1 broche (munten), 1 paar been kappen, 1 witte want, 1 kinderwant blauw-wit-rood1 polshorloge, 1 pet en Aletta (t), 16-12 van Manggar te Plad- joe Alpherat, Buenos Aires—R'dam, passeerde 23-12 St Vincent Bloemfon tein, 24-12 van Port Elisabeth te Kaap stad verwacht Boschfontein, 23-12 van Dar es Salaam te Zanzibar Friesland, Java—R'dam, 23-12, 14 uur aan de Hoek van Holland verwacht Gadila (t), Suez Abadan, passeerde 23-12 Aden Groo- tebeer, Batavia—A'dam, 22-12 van Aden - Kamerlingh Onnes, R'dam—Batavia, 23-12, 15 uur van Marseille Mariakerk, Japan —R'dam, 23-12 van Port Soedan Mar ken, 21-12 van New York te Baltimore - Meerkerk, R'dam—Japan, 24-12 te Singa pore Hodjokerto, 24-12 9,15 uur, van Londen te Rotterdam Nieuw-Anister- dam, New York—Havanna 24-12 te San Juan de Portorico Phróntis, 19-12 van New York te Batavia Salatiga, Java— New York 23-12 5,45 uur, van Port Said Sibajak, Java—Rotterdam, 23-12 10 uur, Pantellaria gepasseerd Straat Malakka 19-12 van Java te Buenos Aires Ta- wali, 24-12 van Pladjoe te Batavia Tjitjalengka, 21-12 van Singapore te Hong kongUtrecht R'damJava, passeerde 23-12, 22 uur Finisterre Volendam, R' dam—Sydney, 23-12, 2,15 uur, van Suez Willem Ruys, R'dam—Batavia, 23-12, 19 uur te Singapore Aardijk, New York—Java, passeerde 24- 12 Kaap Bonn Alwaki R'dam—New York, 23-12 op 1200 mijl west van de Seillies Alkaid, R'dam—Porto Alegre, 23-12 van Rio Grande do Sul Amstel- diep, Java—A'dam, 23-12 van Port Said - Barendrecht (ti), 23-12 van Curagao naar R'dam Buys Ballot 23-12 te Port oi Spain Heelsum Dakar—Antwerpen, pass 23-12 Las Palmas Jacob Cats, 7-12 van Norfolk te R'dam verwacht - Jobshaven, La Goulette—IJmuiden, pas seerde 23-12 Casquets Kelbergen, 25-12 v m van La Goulette te IJmuiden ver wacht Lissekerk Perzische Golf—R" dam, 22-12 te Djibouti Limburg, van Los Angelos naar San Francisco - Prins Willem van Oranje 23-12 van dam te Napels Samarinda, 24-12 va Calcutta te Belawan Sommelsdijk, J - va—New York werd 24-12 te Aden v - wacht Woerisdrecht (t), 27-12 van gemouth te Texas City verwacht drecht, Gefle—Emden, passeerde Zwijn- 24-12 Kerstmis heeft weliswaar geen sneeuw gebracht, doch voldoende vorst om op vele plaatsen ijsbanen open te stellen. Op Tweede Kerstdag genoten tienduizenden landgenoten bij prachtig winterweer van het ijsvermaak

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2