Amerika nam risico met zijn resolutie tegen Nederland De Franse communistenleiders kochten goed-uitgeruste pantserauto's NOODLOT Beslissing van Veiligheidsraad was het resultaat van politiek spel Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Rust in het land is slechts schijn Het Radioprogramma j§ W- y <Van onze diplomatieke medewerker) ARDE WOORDEN MARDE WUOKUEN en zachte daden heeft Nederland van de Veiligheids raad te verwachten, zo schreef ik vorige week in mijn beschouwing. Inderdaad zijn de harde woorden ons niet be spaard gebleven. Zij zijn zelfs harder geweest dan de grootste pessimist ver wacht zal hebben. En dat niet slechts van Amerikaanse en Australische zyde, maar ook van de kant van onze beste vrienden in de Raad, de Fransen. Het betrekkelijk zachte vonnis het bevel „staakte het vuren" aan beide partijen, op een ogenblik, dat onze militairen hun voornaamste doelen reeds bereikt hadden mag daarom zeker niet wor den beschouwd als een bewijs, dat de Raad ook maar enig begrip voor de rechtvaardigheid van het Nederlandse standpunt heeft. Voor de Verenigde Staten en de Sov- Jet-Unie is de Indonesische crisis, naar overduidelijk gebleken is, slechts een object in de „koude oorlog", welke zij sinds 1946 voeren. Tijdens de zitting van de Raad hebben de Amerikanen in deze strijd welbewust een risico geno men. Het Amerikaanse optreden moet worden gezien als een poging, de anti communistische krachten in de uitge strekte koloniale gebieden van Zuid- Oost-Azië achter zich te verenigen, op het gevaar af, dat daardoor nieuwe pro blemen zullen rijzen in West-Europa. Want hetzelfde Nederland, waarover de Amerikanen in de V.N. hun veroorde ling hebben uitgesproken, is een van de belangrijkste deelnemers aan het Euro pese herstelplan en een van de vijf Europese landen, met welke te Washington wordt onderhandeld over een militair bondgenootschap. Had het Amerikaanse standpunt in de Raad ge zegevierd en was ons bevolen, onze troepen in Indonesië terug te trekken op de stellingen, welke zij vóór 18 Dec. innamen, dan zou dit ongetwijfeld de geestdrift der Nederlanders om mede te werken aan het Atlantische defensie pact aanzienlijk bekoeld hebben. F)AT WASHINGTON dit risico heeft willen nemen, moet als volgt ver klaard worden: In en na Wereldoorlog nummer II zijn in tal van Aziatische gebieden politieke beroeringen ont staan door 'n heviger worden van de strijd der koloniale volken om hun on afhankelijkheid. India en de Philippij- nen hebben zelfbestuur gekregen, maar dcor verschillende omstandigheden kon dit in Indonesië, de Maleise Staten (En geland) en Indo-China nog niet gebeu ren. Daaruit zijn onlusten voortgevloeid, waarin het communisme een machtige factor is gebleken. Het communisme immers poseert als de kampioen van de slachtoffers van het „Westerse im perialisme" en de agenten van het Kremlin hebben er wel voor gezorgd, het prestige van de Amerikanen, die gaarne optreden als de traditionele verdedigers van de onafhankelijkheids- wil der volken, duchtig te ondermijnen. Gezien de toestand in China meende Washington, dat het de communisten in Azië onder geen enkele omstandigheid in de kaart mocht spelen en trad het met naar onze gevoelens bijna kwet sende scherpte op tegen Nederland in een desperate poging om 't vertrouwen van alle niet-communistische leiders in Zuid-Oost-Azië in de eerlijkheid der Amerikaanse bedoelingen te herstellen. De Russische houding, tegenover Ne derland in de Raad aangenomen, is een logisch gevolg van de Amerikaanse ma noeuvre. Onder het voorwendsel, dat de Ontwerp-statuut voor de Rhur goedgekeurd De woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat hedenmiddag be sluiten van de zesmogendhedenconfe- rentie te Londen over de Ruhr zullen worden gepubliceerd. Het ontwerp-sta tuut voor het toekomstig internatio naal lichaam voor de Ruhr, dat tien dagen geleden door de conferentie werd uitgewerkt, is thans door de re geringen van Frankrijk, Engeland, de V.S. en de Benelux-landen goedge keurd. Naar van betrouwbare zijde ver luidt, zullen de bestaande geallieerde controlebevoegdheden uiteindelijk in een of andere vorm aan het interna tionaal lichaam voor de Ruhr worden overgedragen. Amerikaanse resolutie hem lang niet ver genoeg ging, onthield de Rus Malik zich van stemming over de Ameri kaanse resolutie en behoedde Neder land het is niet prettig het te moeten erkennen voor een ongunstige uit spraak. De bedoeling daarvan was dui delijk: de Amerikanen mochten niet kunnen beweren, dat zij de ware voor vechters der Aziatische onafhankelijk heidsbeweging zijn. De eer daarvan eist Moskou met uitsluiting van alle ande ren voor zich op. Dat Frankrijk, België en Canada zich over het scherpste deel van de Ameri kaanse resolutie dat, waarin de te rugtrekking onzer troepen werd geëist onthielden, is begrijpelijk. Voor hen is West-Europa en het te sluiten Atlan tische pact van veel directer belang dan hegeen in het Verre Oosten ge beurt. Voor Engeland, dat de Amerika nen steunde, ligt de zaak anders. Het had rekening te houden met de pro-Re publikeinse stemming in India cn Pakistan en het door zeer radicale vak bonden beheerste Australië. Geen ver klaring behoeft de steun, welke het Mohammedaanse Syrië en het Zuid- Amerikaanse Columbia, zelf landen, die vroeger onder een koloniaal bewind ge staan hebben, aan de Amerikaanse reso lutie verleenden. En de welwillende houding, welke Nederland van de zijde van Argentinië ondervond, is een ge volg van het feit, dat wij het dit land belangrijke handelscontracten hebben lopen, die voorzien in de levering van bepaalde Indische producten, die Ar gentinië niet missen kan. Zoals men ziet: Nederland heeft het naar verhouding gunstige oordeel niet te danken aan een onderschrijving door de Raad van de door dr. Van Royen te berde gebrachte argumenten. Bii de Ne derlander, die meent, dat zijn zaak een rechtvaardige is, moet dit teleurstelling wekken. Aero Holland boekte succes In een onderhoud met Frits Diepen over de nationale luchtvaart, bleek deze niet erg optimistisch over de mo gelijke bouw in ons land van grotere verkeersvliegtuigen. Het moderne ver keersvliegtuig is een zo bijzonder inge wikkeld organisme, dat zeker een pe- ri/de van enkele jaren vergist zou zijn alleen al voor de voorbereidende werk zaamheden. Men heeft het druk met li- centiebouw en dan nog als belangrijk ste taak te zorgen voor het uitvoeren van grote militaire opdrachten. De heer Diepen vertelde voorts dat de Aero Holland die in Januari 1947 be gon te vliegen, met succes heeft ge werkt. Er was veel missiever voer, transport van scheepsbemanningen naar Afrika en verder vervoer van fruit en groente. Er zijn thans, twintig vliegtuigen in gebruik. Bisschop van de Sahara Mgr. Georges Mercier van de Witte Broeders van kardinaal Lavigerie is deze maand te Reims gewijd in de ba siliek der koningen. De nieuwe pre laat wordt de eerste apostolische vica ris, die de uitgestrekte vlakten van de Sahara (meer dan 2 millioen vierkante kilometers) als rechtsgebied heeft. Sinds 1941 houdt de nieuwe bisschop In de Sahara verblijf. Om hem in staat te stellen zijn gehele district të be zoeken, hebben de Amerikanen mgr. Mercier in 1946 een privé-vliegtuig ge schonken, waarvan de piloot zelf een geestelijke is. De Engelse league De uitslagen van de gisteren in de Engelse League gespeelde voetbalwed strijden luiden: Eerste divisie: Aston VillaWolverhampton Wanderers 51; Bolton Wanderers—Sheffield United 6 l;i Derby CountyArsenal 21; Hud- dersfield TownBlackpool 10; Liver- pool-Manchester United 02; Manches ter CityEverton 00; Middlesbrough Sunderland 00; Newcastle United Birmingham City 10; Portsmouth Chelsea 52; Preston North End— Charlton Athletic 23; Stoke City Burnley 21. Gelden voor hoofdkwartier der Westerse Unie De Franse nationale vergadering heeft met 418 tegen 181 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de Franse regering gemachtigd wordt een bedrag van 40 millioen francs uit te trekken ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de installatie van het hoofdkwartier te Fontainebleau van 't orgaan voor de coördinatie der defen siemaatregelen van de Westerse mo gendheden. Slechts de communisten stemden te gen het wetsontwerp. IJSINLICHTINGEN VOOR SCHEEPVAART DE Voor de scheepvaart niet belemmerd is in onze omgeving de Waddenzee. Stoom- en motorschepen met gering vermogen ondervinden hinder; zeilvaart uitgesloten op het IJselmeer, Hoorn, Oudorp, Kanaal Alkmaaar(Omval) Kolhorn; scheepvaart alleen mogelijk voor krachtige stoom- en motorschepen op het IJselmeer, Noord-Scharwoude en Kanaal Alkmaar (Omval)Kolhorn. CONGRES .FILM EN JEUGD" OP KOMST Op 14 en 15 Januari a s. zal een na tionaal congres onder motto: „Ont spanningsleven, film en rijpere jeugd" v, orden georganiseerd. De bijeenkom sten worden gehouden te Rotterdam. Vele. vooraanstaande personen, zoalsde directeur van de Ned. Bioscoopbond, de .directeur van een Meisjes-HBS. <jr. Gravemeijer namens de Protestantse Kerken, pater A. van Schalen, den filipresencent en vele anderen zulle* het woord voeren. HARRIMAN NAAR TURKIJE De reizende ambassadeur voor het Plan-Marshall, Harriman, is uit Rome te Athene aangekomen. Hij is op weg raar Turkije. Harriman wordt Woensdag in Athe ne terugverwacht voor besprekingen met Henry Grady, de Amerikaanse ambassadeur, die dan terug zal zijn uit de V.S. SMAKELIJK ETEN.... De Amsterdamse politie heeft op het erf van een perceel aan de Ringdijk een vat in beslag genomen, dat inge richt was als kattenval. De eigenaar van dit vat, een dertig-jarige bewoner van de Eerste Ringdijkstraat bleek in het bezit van zeven kattenvelletjes. De politie neemt aan, dat deze kat ten als konijnen zijn verkocht.... 85. De heer Vossema is met recht een sluwe vos en als hij hoort dat Pim, Pam en Pom duizend gulden bij zien hebben om een auto te kopen, laat hij razend snel z'n hersens werken Hij heeft nog een karretje achter in de ga rage staan. Dat kan hij toch aan nie mand anders kwijt. „Nu is het zaak om dat oude lor aan die drie sukkels kwijt te raken", mompelt hij in zich zelf. 86. „Zei u iets?" vraagt Pam be leefd, als hij de heer Vossema in zich zelf hoort brommen. „Ja, ja ik zei, dat ik juist heb, wat jullie zoeken", ant woordt de sluwe vos op minzame toon. „Enhet is precies de prijs ook!" „Is het een moderne wagen?" vraagt Pim met het air van iemand, die er alles van weet. „Ja, modern ook", zegt de heer Vossema weer. „Ik heb de wagen wat achteraf staan, om dat ik hem niet aan iedereen kwijt wil, maar voor u wil ik een uitzonde ring maken". Marshall-dollars worden niet goed besteed (Van onze correspondent-te Parijs). De Franse communistenleiders Tho- rez en Duclos hebben bij de Chapron in Levallois beide een nieuw'e luxe wa gen besteld. De communistische partij heeft twee der duurste Delahay-chassis aangekocht, waarop thans een zeer bij zondere carrosserie wordt gebouwd, nl. een gepantserde. De eerste wagen, die voor Thorez bestemd is, zal einde Ja nuari worden afgeleverd en de „voi- ture" voor Duclos volgt enkele weken later. De wagens, waaraan thans druk wordt gewerkt en waaraan het beste en stevigste materiaal wordt gespendeerd, krijgen een zeer moderne leest, volle dig gestroomlijnd, doch geheel ge bouwd in pantserplaten van 4 mm. dik te. De raampjes zijn van onbreekbaar, 17 mm. glas en worden voorzien van een gêpantserd scherm, dat men een enkele druk op een knop kan worden neergelaten. De eveneens gepantserde spatborden reiken tot bijna op de grond, zodat ook de banden gevrijwaard zijn voor kogels en andere onvriende lijke projectielen, kortom de nieuwste creatie van Chapron wordt een weel derig uitgevoerde, gepantserde tank, met een maximum snelheid van 140 km en vier benzinetanks. De prijs van iedere wagen komt te schommelen om de 4.500.000 frs. (47.000 gulden). De belde politici honden dus nog met alle eventualiteiten rekening. Vermoedelijk zal het niet eens zo lang meer duren, voor de gepantserde schermen zullen worden neergelaten, want de betrekkelijke rust in Frankrijk is bedriegelijk. De stakingen zijn voor bij, maar dat wil niet zeggèn, dat het alles koek en ei is rondom de Eifelto- ren. De stakingsgolf heeft geen enkel probleem opgelost. De prijzen stijgen nog steeds en de geringe prijsverlaging van de biefstuk en de eieren (het laat ste dank zij de Nederlandse aanvoer) mag geen naam hebben. De stakings bereidheid onder de rode en niet-rode arbeiders is niets minder groot dan drie maanden geleden, evenmin trou wens als de noodzakelijkheoid om de ondraaglijke spanning tussen loon en prijs te verminderen. Daarin is dit zoveelste Franse kabi net intusen ook niet geslaagd. Inder daad. Yeuille en Jules Moch, die samen de stakingsrevolutie zo dapper de kop hebben ingedrukt hebben de gevolgen (tijdelijk) overwonnen, doch de oor zaak van de pijn niet weggenomen. Dat zij zich iets kunnen permitteren spreekt vanzelf. Hun stunt teren de rode rad draaiers had de sympathie van alle niet-rode Fransen. En dat zijn er nog steeds zeventig procent. Niettemin vreest men in politieke kringen, dat het huidige kabinet, aan gemoedigd door de verkregen succes- jes, te ver gaat. O.a. is dat het geval met de fiscale hervormingsmaatrege len waarvoor de eerste minister we derom een crisis riskeert, temeer om dat zijn kabinet door deze wetsvoorstel len toch al wankel in elkaar komt te passen, daar er diverse katholieke en socialistische ministers tegen de her vormingen zijn. Maar men zit nu een maal met een begroting met een te kort, dat nog nauwelijks in francs uit te spreken is. Bovendien heeft men harde woorden moeten horen uit Washington, omdat de kostbare Mars- hall-dollars, waarvoor de Amerikaanse arbeider extra belasting moet betalen in Frankrijk worden opgesnoept, opge- schminkt, opgerookt en opgegeten in- plaats van belegd in kapitaalgoederen. Het ziet er dan ook naar uit, dat tegen het einde van deze of het begin van de komende week in de Assemblee natio nale harde noten gekraakt zullen wor den. Men blijft de regeringskansen be schouwer) als een dubbeltje, op zijn kant. Intussen sukkelt Frankrijk verder. De boeren, die merendeels dik in de dubbeltjes zitten, doch nu ook aardig door de fiscus aan de tand worden ge voeld, zetten de Nederlandse kankerpit beschaamd. De beter gesitueerden en vooral de vrije beroepen komen steeds erger in liquiditeitsmoeilijkheden door de buitengewoon hoge heffingen. Als b.v. de nieuwe ontwerpen er door ko men, krijgt iemand, die per jaar f 30.000 verdient een slordige f 25000 belasting te betalen, hij wordt daardoor eveneens op een levensminimum ge plaatst. De winst in de industrieën wordt druppel voor druppel afgeroomd, zodat versleten machines in vele ge vallen niet meer vernieuwd kunnen worden. De huishuren gaan omhoog, de prijzen stijgen, dat het een lieve lust is en de lonen worden niet beter. Men sukkelt naar het Nieuwe Jaar. In vele huiskamers brandt geen kachpl, niet omdat er geen kolen zijn, doch om dat men .de rantsoenen eenvoudig niet „op kan halen". En met een zucht van verlichting zal de Fransman het op 31 December twaalf uur horen slaan om met een bezwaard gemoed het nieuwe jaar binnen te gaan. Of Thorez ook een zucht van verlich ting zal slaken als het in zijn weelde rig mondain ingerichte salon in het kleine kasteeltje te Choisy le Roi, ge legen aan de Avenue de Versailles, 12 uren slaat op de oudejaarsdag, weten we niet. Vermoedelijk wel. En even vermoedelijk gaat ook hij 1949 met wei nig blijmoedige gedachten tegemoet. Getuige het experiment in de carosserie fabriek van Chapron En de Gaulle Hij beschouwt dit rustige jaareinde als de stilte voor de storm, die in de lente van het nieuwe jaar zal opsteken en hem naar Parijs zal voeren. EINDE VAN STAKING DER BELGISCHE GRENSARBEIDERS IN ZICHT Ongeveer 20.000 in Franse fabrieken •"/erkende Belgische arbeiders, die twee weken geleden in staking gingen, hebben gisteren het werk hervat. De vakverenigingsleiders hebben aan de 40.000 andere Belgische grensarbeiders de raad gegeven, eveneens weer aan het werk te gaan. New York in het witte kleed. Gelijk vorig jaar om deze tijd is ook nu de reusachtige stad weer bedekt met een dikke laag sneeuw. De kleine vlokjes hebben zulk een hoog tapijt gevormd, dat het verkeer met ernstige moei lijkheden te kampen heeft. Onze foto is genomen op het moment dat de sneeuw pas was beginnen te vallen. Hoog er boven rijst de grote kerst boom in Park Avenue. De Boekenweek 1 949 De Nederlandse Boekenweek 1949 zal worden gehouden van 26 Februari tot 5 Maart. Het geschenk voor elkeen die gedurende die week voor ten minste f C.50 boeken koopt is de novelle „Twee Negerpopjes". Drie hoofdprijzen a f 100 en vijftig prijzen f 50, alle in waardebonnen voor boeken, zijn be schikbaar voor de prijsvraag „Wie schreef deze novelle?" De commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek geeft ook wederom een publicatie voor de jeugd uit. Victor E. van Vriesland en Han G. Hoekstra stelden daarvoor een bundel verzen samen, handelende over een handwerk, vak of beroep, onder de titel „de muze en het ambacht". Met een gala avond in de Amster damse stadsschouwburg wordt op Don derdag 24 Februari de Boekenweek 1949 geopend. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6 8 en 11 uur AVRO: 6,13 Tom Erich (piano) 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,00 Kobus Kwint 7,10 „Achter het voetlicht" 7,25 Het Amsterdams trio 7,45 Niwin-klanken— 7,50 Rubriek van# de Wederopbouw 8,05 Echo van de dag 8,15 Avro-opertette-theater 9,30 Avro-allerlei 9,35 Ik zou zo graag 10,15 De heer H Ch G J van der Man. dere 10,30 Bijnamen in de Kamer muziek 11,15 Gramofoonmuziek HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,10 Sport- praatje 6,20 Gramofconplaten 6,30 „Dit is leven" 6,45 Spaanse volksliede ren 7,15 Muziek 7,30 „Die lietghesel- len 7,45 Cole Porter songs 8,05 De gewone man 8,12 „Gijsbrecht van Aem- stel" 10,37 Actualiteiten 10,45 Avond gebed 11,15 Gramofoonplaten VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Filmselecties 1,20 Staf-muziekcorps van de Amsterdamse politie 3,3o De Regen boog 5,30 The Ramblers 6,20 Musette- plaatjes 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Mr Th J A M van Lier 7,15 Piano duo VPRO: 7,30 Op zoek naarX 7,40 Jeugdnieuws 7,45 „Lezen in de Bij bel" VARA: 8,05 Omzien eer wij ver der gaan 8,15 Socialistisch nieuws £.20 Grote Vocalisten 8,45 Familie-por tret (hoorspel) 9,45 Kwartet Sera Nij- veën 10,00 Synagogaal koor 10,15 Claudio Arrau (piano) 10,45 In de tuin der Poëzie 11,15 Bruce Lowe zingt 11,35 Xavier Cugat en orkest HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7 8 en 11 uur NCRV: 8,15 En nu aan hét werk 11,15 Orgelconcert 6,00 Onze Nederlandse koren en korp sen 6,30 Psychologische beschouwing 7,15 Het nieuws uit Indonesië 7,30 Is vliegen veilig? 8,05 Programma-proloog 8,15 Radio Phiharmonisch-orkest 9,20 Ons christelijk geloof 9,45 Gramofoon platen 10,00 Tijd voor een bakkie 10,30 Londens Strijkorkest 10,45 Avond overdenking 11,15 Gramofoonplaten 11,20 Dr A J v d Graaff 11,35 Gramo foonplaten IAAR- 42 door F. Coppersmith „Zal hij volgens u nimmer komen? Dicey bleef opnieuw staan, „maar Waarom niet? Houdt hij dan niet van haar? Heeft zij 'n ongelukkige liefde?' „Ik ben er erg bang voor", ant woordde Collin, „hij had hier al lang kunnen zijn. Telkens wanneer een schip uit Holland de haven van Boston binnenloopt, krijg ik hartkloppingen. Volgende week wordt er weer een schip uit Amsterdam verwacht. Maar laat dat Claire niet merken". „Natuurlijk niet; ik ben geen kind of oud wijf", aldus verdedigde Dicey zich tegen de veronderstelling dat hij het meisje iets dergelijks zou zeggen, „maar.... moeten we er hiiets aan doen?" „Ja, maar wat?" viel Collin hem bij Dicey keek zijn metgezel eens aan en haalde toen moedeloos de schou ders op. Zwijgend stapten de beide mennen verder. Hun goede stemming was verdwenen. Na tien minuten kwamen ze weer op de landweg. In de verte zagen zij al enige huizen staan „Het derde van links, daar moeten we zijn", zei Dicey. Nog vóór Dicey de deur kon openen, kwam de oude Latour reeds naar vo ren Ben je tevreden over de toe stand' van juffrouw Murner?" vroeg Collin hem lachend. „Het gaat goed, m'neer", was het te vreden antwoord. Meteen verscheen het meisje zelf al, op het punt naar de nog open voordeur te snellen om Col- lin te begroeten. ..Neen. blijven waar u bent. t tocht hier!" riep Dicey, „ik zou me geen raad weten als u kou vat! Achter Claire verscheen r mevrouw Dicey. aan wie men niet kon zien dat zii al 65 jaar was. Haastig en moeder lijk sloeg zij een wollen sjaal om Clai- re's schouders. Ook de wouw van La- tour werd nu zichtbaar. Met een wol len cape trippelde ze achter het meisje aan de trap af. ..U' moet wat warms aandoen, anders wordt u weer ziek" smeekte zij op anestige toon. Lachend bleef Claire staan, lietiich warm inpakken, intussen schertsend naar de mannen roepend: „Zie nu eens fcoe ik behandeld word. De hele dag achtervolgen ze me. Het is goed dat u hier bent, mijnheer Collin. want ik kan me haast niet bewegen!" „Dat is maar goed ook, zo lang uw gezondheidstoestand nog niet is als die moet zijn!" antwoordde Collin. „O maar ik ben al weer helemaa' beter!" riep het meisje terug „en ze- me nu eerst maar eens gauw wanne er een schip uit Holland komt". „Dat duurt nog wel even", jok Collin, „toevallig hoorde ik gister- dat er nog minstens twee a drie wek- mee gemoeid zijn. Waarom kijkt u r zo teleurgesteld? Zie je wel. u wordt r bleek. Maar goed dat mevrouw en r' heer Dicey zich om u bekommeren" De kleur kwam weer terug op Clai re's wangen. „Tk ben niet teleurgesteld, m'neer Collin", antwoordde zij toen vlug. „en m'n gezondheid laat thans niets te wensen over!" Nathaniël Collin. die meer in de Gekruiste Sleutels" vertoefde dan in zijn huis, at met alleen al sjjn maal tijden hier, maar hij dronk er vóór het eten ook zijn grocje, daarbij tevens de gelegenheid benuttend om de nieuw tjes, die de waard in de loop van. de dag opving, te horen. Toen hij weer op de dag na zijn bezoek aan Claire de gelagkamer van de herberg betrad, kwam de waard hem snel tegemoet. „Ik heb de groc nog maar niet gereed gemaakt, m'neer Collin", zei hij, „er is een dringende boodschap van meneer Pepperill geko men. Of u direct naar zijn kantoor ->mt!" Collin schrok. ,.Is er een schip aan komen?" vroeg hij. Ja, m'neer Collin, tegen het aan- ken van de dag.Een Hollander!" Collin wenkte de waard toe dat het i orde was. maakte rechtsomkeert en •ak zich er tevergeefs het hoofd over of er met het schip een brief dan wel een man was meegekomen. Was er een brief, ja. dan bleef alles bii het oude. Maar stel dat de jonge Van Waell gekomen was? Een brief of een man: de gedachte liet Collin niet meer los. Hij kwam er bijna toe om de knonen ?an zijn jas af te tellen waarop méér kans bestond. Toen een klerk van Pepperill de deur van diens privé-kantoor opende, wist Collin het antwoord: een man. Het onwaarschijnlijke was dus ge schied. De vreemdeling zat tegenover de heer Pepperill en Collin nam hem aandachtig op toen hij binnentrad. Dat v/as hem dus, dat was ja, hoe heette hij ook al weer? hij wist zo veel van hem af en daar was hem denaam toch nog ontschoten. Pepperill stond op en stelde de he ren aan elkaar voor. „Dit is mijnheer Van Waell. van daag met een schip van Rotterdam de „Najade" in Boston aangekomen en dit is de heer Collin, die u nog be ter over juffrouw Murner kan inlich ten dan ik!" De jonge man. ook opge staan. begroette Collin ietwat links en dat nam Collin voor hem in. Hij zag er ietwat betrokken en oververmoeid uit, hetgeen stellig aan de reis was toe te schrijven. Alles bij elkaar genomen was de to taal-indruk toch gunstiger dan hij ge dacht had: een mager gezicht, maar betrouwbaar en een paar heldere ogen Zij drukten- elkaar de hand, waarna ook Collin een stoel nam en de drie neren gingen zitten. „Mijnheer Pepperill hier heeft u stellig al het nodige verteld?" infor meerde Collin. Gerard knikte. „Het spijt me, dat juffrouw Murner zoveel heeft moeten meemaken. Dat haar vader tijdens de reis is overleden wist ik al uit een brief van haar, evenals het feit dat zij op een farm in het Westen was. Dat zij in levensgevaar heeft verkeerd, hoorde ik hier pas. Ja, ik had absoluut vroe ger moeten komen". „Juffrouw Murner heeft u al weken lang verwacht!" viel Collin droogjes in. „Ik heb er moeite genoeg voor ge daan", verontschuldigde Gerard zich, maar het was niet gemakkelijk om mijn laatste examen uitgesteld te krij gen. Zodra ik dat gedaan had gekre gen heb ik me dadelijk ingescheept en niet eens gewacht op een schip....'' bier hield hij even opvan mijn com". „En daar bent u dus!" mekte Pep perill op in een flauwe poging om iets geestigs te zeggen. „Bent u van plan direct naar Char leston te gan?" Informeerde Collin. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 7