Stad en Omgeving. Gemeenteraad van Wieringen bijeen Toenemende belangstelling voor de sport O. en O. verraste de invaliden bij de Medisch-Sociale Dienst te Leiden Hallo, Jongens en Meisjes Ook de boeken waren welkom! Waarom in de rij staan? Het gouden jubileum van O.B. Breezand Muzieknis komt achter het Raadhuis Urk Anna Paulowna Helderse clubs handhaafden in 1948 hun pg,| Purmerender Markt Zii ijpe De hockey-sport in 1945 Scheepvaariberichien Marktberichten De stichting Comité O. en O. heeft weer drukke dagen achter de rug. De lezers weten, dat de heer Bonman en zijn trouwe helpers het plan hadden opgevat, om alle zieke en invalide militairen op het Kerstfeest te verrassen. De medewerking van goede oude relaties werd ingeroepen, alsook die van de Helderse bevolking. De laatste liet een beetje verstek gaan, al kwamen ter elfder ure nog een paar bijdragen binnen (van de heer K. B. 10, van mevr. v. d. N. 2,50 en van de heer v. W. 2,50). De gevers van buiten de stad bleken echter ook nu weer be reid, om een steentje bij te dragen, wellicht te meer omdat O. en O. zich ook voorgenomen had om de buiten Den Helder verpleegde marinemensen te ge denken. De patiënten in de ziekenboeg aan de Buitenhaven werden op Eerste Kerstmorgen door enkele comitéleden bezocht, nadat de zang van Helderse kinderen deze patiënten reeds had doen begrijpen dat zij niet werden ver geten. Ds. Bodaan, de vlootpredikant, was ook aanwezig. Mede namens pater Schimmel, de vlootaalmoezenier, sprak hij een sympathiek woord. Ook de heer Landman, penningmeester van O. en O., hield een toespraakje, aan het eind waarvan hij allen een Kerst pakket en een fruitbakje overhan digde. Hij had laten uitkomen, dat het comité hiertoe in staat was gesteld dank zij bijdragen uit alle windstreken van ons vaderland. Het was niet te verwonderen, dat de zieken deze geste zeer op prijs stelden. Na het bezoek aan de ziekenboeg werden nog enkele zieken, die thuis werden verpleegd, op overeenkomstige wijze bedacht. Overveen. De patiënten uit het Marinehospitaal te Overveen kregen op Eerste Kerst dag eveneens een Kerstpakket en een aardig bakje met fruit. De dag tevo ren waren deze met een marine-auto naar Overveen gebracht. In ieder pak ket was een kaartje bijgesloten, waar op het comité de ontvanger een spoe dig herstel van gezondheid toewenste. Betrof het hier reeds ruim tweehon derd verpleegden, een nog groter aan tal patiënten ressorteerde onder de Medisch-Sociale Dienst der Koninklijke Marine te Leiden. Dokter Wolters, die de medische lei ding heeft, vertelde ons, dat de laatste dagen voor Kerstmis alle verpleegden, die daarvoor gezien hun lichamelijke conditie in aanmerking kwamen, met auto's van de dienst naar huis waren gebracht. Hieraan was ontzaglijk veel werk verbonden, maar men meende te recht op deze wijze het best de be langen van de verpleegden te kunnen dienen. Zij konden nu het Kerstfeest in de huiselijke kring doorbrengen. Ook de patiënten van deze dienst, die in de verschillende ziekenhuizen en sa natoria worden verpleegd, ondervon den dat aan hen werd gedacht. De com mandant der inrichting, de kapitein der mariniers W. de Bruyn, de officier van gezondheid der le klasse D. H. F. Wol ters, en enkele andere officieren be zochten hen persoonlijk. Een aantal der z.g. „rehabilitanten" moest echter in Leiden achterblijven. Voor hen werd een recht huiselijk feest georganiseerd in de feestelijk versierde eetzaal van de voormalige Zeevaartschool, waarin de M. S. D. is ondergebracht. Zoals dat thuis ook het geval had kunnen zjjn, was hier een aantal gas ten, waaronder een viertal die voor treffelijke bijdragen tot het welslagen van de viering konden geven. Aller eerst de voordrachtkunstenaar Henk Schaer, die een volmaakte vertolking gaf van een Psalmbewerking, twee fragmenten uit Vondel's Gijsbreght, enkele gedichten van deze tijd en ten slotte het gehele Wilhelmus. Deze prachtige, dikwijls ontroerende decla matie, gaf aan deze Kerstviering veel wijding. Ook de keurige zangsoli van Elly Rexon en Charles Aerts werden op ho ge prijs gesteld. De zangeres opende met een gaaf gezongen „Agnus Dei" van Bizet, en zowel zij als haar part ner bleef in ditzelfde genre. Er werd ook gemeenschappelijk gezongen, en 'n avonds was er een gezellige Kerst maaltijd, bij het licht van de vele tien tallen flakkerende kaarsjes. Uw Spoorkaartje voor elke willekeurige dag ligt gereed bij Pass.bureau (Corr. Lissone Lindeman), Koningstr. 2. In verband met het vijftigjarig be staan van „Onderling Belang", waarvan de herdenking heeft plaats gevonden op 1 April van dit jaar, zullen op Maan dag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag 3 tot en met 6 Januari a.s. in Casino de nog altijd in petto gehouden feestelij ke bijeenkomsten worden gehouden. Aan het programma wordt medege werkt door het cabaretgezelschap van Herman Tholen uit Amsterdam. GEEN JUBILEUM. Het bericht in ons nummer van gis teren inzake een jubileum bij de Twentsche Bank, blijkt niet geheel juist te zijn. Het is op 31 December a.s. 25 jaar geleden dat de heren Klerk en Coppens, die reeds meerdere jaren bij de bank in dienst waren, resp. tot di recteur en procuratiehouder werden bevorderd. Van een jubileum is der halve geen sprake, zodat ook daarom de dag volkomen stilzwijgend zal wor den voorbijgegaan. GELAAGD. Bij het op 18 December j.L gehouden examen stenografie, afgenomen door het Centraal Bureau voor stenografie en machineschrijven, slaagde de heer O. Visser, leerling van het instituut Mercurius. De vertegenwoordigers van O. en O., die de feestmiddag bijwoonden, kon den zich ervan overtuigen, hoe de stof felijke bijdrage uit Den Helder op prijs werd gesteld. De pakketten, die hier waren uitgereikt, kwamen niet geheel op rekening van O. en O., daar de M. S. D. zelf reeds plannen in dezelfde richting had gehad. Er konden echter tijdig genoeg maatregelen worden ge nomen, dat O. en O. in de verzorging van deze pakketten een belangrijk aan deel kreeg. En ook de Helderse taart, die Vrijdag té Leiden was afgeleverd, viel bij de patiënten in goede aarde. Tenslotte kon O. en O. de bibliotheek van de M. S. D. nog uitbreiden met een viertal nieuwe boeken, welke bij zonder welkom waren. Het behoeft geen betoog, dat in een inrichting als deze, waar men wel met invalide, maar toch overigens gezonde mensen te doen heeft, veel gelezen wordt. Het comité heeft zich daarom voorgenomen, zo spoedig mogelijk nog een partijtje boe ken te sturen. Ieder lezer, die voor dit doel één of meer gebruikte exempla ren wil afstaan, kan ervan overtuigd zijn, dat zijn geschenk in Leiden met blijdschap zal worden begroet. Desge wenst kan men zijn pakje wel aan ons loket komen afgeven, dan zorgen wij dat het ter plaatse komt. EERSTE OPENBARE OPTREDEN- VAN „DE WEST-FRISIA'S" Dat was wel een heel originele uit nodiging, die we verleden week ont vingen om een uitvoering te komen bij wonen. Geheel in vorm, op de buiten kant een prentje van een baby in ouder wetse schommelwieg. vermeldde de binnenzijde van de aankondiging: Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van het Noordhollands Ca baret „De West-Frisia's". De dankbare „Ouders": Anneke Crochet, Maartje en Jan Buisman, Henk Borst. Oeb Boots- ma en Monsieur Victoire. Doopplechtig heid: 26 December te Breezand (zaal Bossen). Uitzet werd geleverd door Daan Pool. Was „het kleintje", zoals in ons blad van j.1. Maandag stond te lezen, reeds in besloten kring aan enige bevoorrech ten getoond, Breezand had dus de eer dat het Noordhollands Cabaret „De West-Frisia's" hier voor het eerst in 't openbaar naar voren kwam. Na het genoemde uitvoerige verslag, volstaan we met weer te geven hoe het publiek op de „doopplechtigheid" rea geerde. De baby, vond men, zag er snoezig uit (dus kleding en toneelver zorging waren, zoals men dat van Daan Pool gewend was). En om verder in stijl te blijven. de belangstellenden hadden plezier in de vele lieve kreetjes en beweginkjes. Het enkele geluidje of trekje, dat de „ouders" misschien lie ver voor hen verborgen gehouden had den, werd geaccepteerd als iets van zelfsprekends bij het eerste verschijnen in het openbaar van zo'n jong wicht. Daan Pool, ook present, zal zeker zijn paedagogische wenken geven, waardoor met nog geruster hart met de jonge spruit voor de dag gekomen kan wor den. Met nog geruster hart, zeiden we, want reeds nu lieten de aanwezigen ondubbelzinnig blijken, dat men de do peling vaak allerliefst vond en men er over 't geheel erg mee ingenomen was. De gemeenteraadsvergadering had weer de geheel onde gezellige sfeer, welke zich speciaal openbaard* in de breedvoerige discussies over allerlei gemeentelijke onderwerpen. Daarnaast was er het succes, dal „Gemeente belangen" behaalde met de plaatsing van de muzieknis achter het Raadhuis. Ook nu weer gaf het sinds na Jaren gepresenteerde kopje thee de leden sterkte om de spraakwaterval te openen. Alles in het belang der ge meente-politiek natuurlijk. Hamerstukken. Van de Commissaris der Koningin in Noord-Holland was 'n dankbetuiging voor het medeleven tijdens de Troons bestijging van H.M. Juliana ontvangen. Van het Provinciaal bestuur N.H. een goedkeuring tot het treffen van maatregelen, welke noodzakelijk kun nen zijn bij luchtbederven door pri vaten. Deze goedkeuring is gevallen op een besluit, dat de raad nam, om in de Dijkstraat te Den Oever maatregelen te treffen, die dus nu kunnen worden uitgevoerd. Hopenlijk zullen de erger lijke toestanden in de Dijkstraat spoe dig ten einde zijn. Een subsidie van f 50 werd verleend aan de Volkshogeschool te Bergen. Ook werd een subsidie van f 50, toegekend aan „Pro Juventute", arron dissement Alkmaar. De tijdelijke loon- bijslag secretarissen en ontvangers in deze provincie lokte discussie uit. De regeling komt hier op neer, dat amb tenaren en het personeel op arbeids overeenkomst in rijksdienst, onderwij zers e.d. van 23 jaar en ouder een tij delijke bijslag kan worden verleend boven de bezoldiging van het loon, ten bedrage van f 1 per week of f 4.50 per maand. Het volgende debat ontspon zich ever deze kwestie: De heer vd Laan (CPN): Het ge- meentepersoneel heeft geen buitenge woon hoge lonen en wij menen namens de comm. fractie dat f 1 te laag is. Wij stellen voor om hier f 2.50 van te maken. Voorzitter: De heer vd Laan heeft zich niet ongerust te maken. De heer vd Laan: Met de levens standaard van heden dienen de lonen ook op peil gebracht te worden. De heer Bodde (CPN): Wij willen in deze materie een stimulerende kracht naar voren brengen. Wethouder Lont (P. v. d. A.) was van mening dat deze stimulerende kracht meer mogelijkheden biedt in een alge mene actie. Wethouder Bosker (Arb.) meende dat deze f 2.50 toeslag meer als een op dracht der comm. fractie moet worden gezien. De EVC heeft met verschillen de argumenten geen voldoende reke ning gehouden en schermt met de door haar gemaakte berekening van f 2.50 die, volgens spreker, geheel verkeerd is. Deze regeling, waartoe door de Stich ting van de Arbeid is besloten, waar in ook arbeiders zitting hebben, is voor spreker het bewijs dat het we! kan. Het is typerend dat de CPN steeds roet dergelijke voorstellen komt. Tus sen de heren vd Laan. Lonten Bont- kes werd nog enige tijd op felle toon "an gedachten gewisseld, waarna de voorzitter met krachtige hamerslag deze discussie over deze hogere poli tiek sloot en aantekende dat de comm fractie geacht wenst te worden te heb ben tegen gestemd. Een beroep is op de Raad gedaan door de beide kleuterscholen om een verhoogde subsidie t» verstrekken met het hoge onkosteneijfer waarmee men te kampen heeft. Een en ander zal nog nader besproken worden. De aan de orde komende begrotin gen werden goedgekeurd. Als lid zal worden toegetreden tot de vereniging van leiders van openbare diensten en instellingen voor sociale zorg. Met meerderheid van stemmen werd de heer H. C. Schneider opnieuw be noemd tot commissielid op het lager onderwijs. Rondvraag. De heer vd Laan drong er op aan om ma ximum snelheidsborden te plaatsen in de dorpskommen. Ook een witte streep bij gevaarlijke bochten is zeer wenselijk. De heer De Visser bracht de vuilnis materie te Den Oever ter sprake. Ook zag hij gaarne dat de brandspuit de beloofde slangen eens kreeg, daar bil een brand te Den Oever weinig uitge richt kan worden. Hierin zal worden voorzien. Als belangrijkste punt kwam hierna bet door de heer Bosker geuite ver zoek een besluit te treffen voor de standplaats der muzieknis naar voren. Na een gehouden stemming zal deze achter het Raadhuis geplaatst worden. GESLAAGD Voor het diploma coupeuse slaagde te Doetinchem onze plaatsgenote mej. W. Dijkstra. Zij was leerlinge van mevr. Toledo-Rump te Den Helder DIENST URKER STOOMBOOT De Eerste Urker Stoomboot Maat schappij onderhoudt thans nog twee maal per dag een dienst van Urk op Enkhuizen. Deze dienst zal voortaan alleen nog worden gehouden op Maan dag en Zaterdag. De overige dagen zal maar eenmaal per dag van en naar Enkhuizen worden gevaren. Deze rege ling gaat Maandag 3 Januari in. WEEKOVERZICHT VISSERIJ Wegens zeer geringe vangsten op het IJselmeer heeft maar een gedeelte dei- vloot de visserij uitgeoefend. De staand- netvisserij op snoekbaars was nog be ter dan de visserij per span. De vang sten op voorn en blei waren aanmer kelijk beter dan die op snoekbaars. De gtaandnetvissers hadden vangsten tot 30 pond; de visserij per span tot 20 pond. De prijs van snoekbaars was hoog te noemen. Deze varieerde tot 75 ct per pond. De resultaten van de staandnet- visserij waren tot 50 per vaartuig. De visserij per span tot 80. De Noordzee visserij werd in hoofdzaak uitgeoefend bij Breskens. Deze haringvisserij gaf zeer verschillende resultaten. Er waren ei met zeer hoge verdiensten, doch over het globaal waren de verdiensten toch zeer gering. Velen hebben de gemaakte onkostenniet kunnen verdienen. Onze vissers voor IJmuiden die op platvis hebben gevist, markten met matige be sommingen. De vorige week werd aan de afslag vcoor 3000 verhandeld. BURGERLIJKE STAND Geboren- Albert, z. v. Juriaan Rom- kes en Marretje Rbmkes; Ester. d. v. Friedrich O. C. ter Beek en Jacobje Bos: Marretje, d. v. Hendrik Visser en Jannetje Post; Riekelt, z. v. Jan de Vries en Tiemetje Brands; Klaasje, d v. Frans Kaptijn en Engelina Kemper. Gehuwd: Hendrik Korf en Marrijtje Korf; Jan Post en Aafje Kramer; Grie tje Ras en Okke Kramer; Hessel van den Berg en Aaltje Valk. Overleden: Dubbele Bakker, oud 81 jaren, weduwnaar van Lammertje Post. OPLEIDING RADIO-TELEFONIST Nu vele Urker Noordzeevaartuigen 'n eigen radio aan boord hebben, is het nodig dat het Radiotelefonie-certificaat wordt gehaald. Hiervoor zal nu door Radio Holland in de Chr. School een cursus worden gegeven. Er bestaat voor deze cursus grote belangstelling. In de Ned. Herv. kerk werden tot ouderling gekozen de heren: Achter berg, Jacob Kramer en tot diaken Jan Pieter Otten. DE RARE FAMILIE Voor een goedgevulde zaal voerden „De Lagedijkers" Tweede Kerstdag „De rare familie" (Hoera, 't is een jongen!) op. Deze klucht, bekend door de opvoe ringen van het gezelschap van Johan Kaart, geeft door hare verwikkelingen aanleiding tot veel en gul lachen en 't was de verdienste van De Lagedijkers dat ddbr goed spel het publiek dat ook werkelijk van harte kon doen. Veer- burg daverde meermalen van de lach! Grime en toneel-aankleding waren goed verzorgd en wat van meer belang is, de rollen werden in het algemeen vervuld door personen, die daarvoor de nodige geschiktheid bezaten. Zo was b.v. de rol, die Johan Kaart in dit stuk speelt, hier in handen van de heer W. Glim. De Lagedijkers hebben veel en ernstig gerepeteerd om aan de aller eerste eis, die aan de opvoering van 'n klucht gesteld mag worden, n.1. vlot en levendig spel, te kunnen voldoen. Zij zijn daarin geslaagd en bezorgden het voor het grootste deel uit ouderen be staande publiek een gezellige avond. Mr. H. Jonker Hzn. greep, nadat de regisseur, de heer H. Pennekamp, een openingswoord had gesproken, de ge legenheid aan om het publiek bekend te maken met het voornemen van de toneelclub ..Het klein begin" om op 29 Januari a.s. in Veerburg een opvoering te geven van ,,'t Wespennest", het stuk, waarmee in Breezand veel en verdiend succes is geoogst. De baten komen ten goede van „Polderse Klanken", het blad dat naar de jongens in Indonesië gezonden wordt om het contact tussen hen en de Polder te bewaren. Verder deelde de heer Jonker mede, dat de toneelwedstrijd, georganiseerd door de Polderse Gemeenschap, half Fe bruari aanvangt met een uitvoering in Veerburg van de r.k. vereniging „Ons Toneel". Het i§, de bedoeling, dat de drie andere deelnemende verenigingen met tussenpozen van twee weken zul len volgen. Er waren ditmaal zoveel brieven voor het correspondentie-hoekje van tante Iet, dat wij hier nog een gedeelte voor de Helderse neefjes en nichtjes laten volgen. Morgen zullen de briefjes van de oudere kinderen, die deze week zijn binnengekomen, beantwoord worden De briefjes liggen "naait mij én 'fiët 5ovénsfe7 waar ik riTee ga begirihen is van Hansje Kiewiet. Jouw briefje kwam de vorige keer te laat, Hansje. Jammer hè Heb je een mecanodoos gekregen? Fijn dat je mandoloneles hebt. Speel je samen met Alie? Nelly Brommersma, ja hoor, je tekening was best. Bedankt voor de sigarenbandjes, Nelly. Ze zien er keurig uit. „Sneeuwklokje", jammer dat jouw briefje ook te laat kwam voor de vorige week. Nu de kinderen in twee groepen verdeeld zijn duurt het zo lang als je twee weken op antwoord moet wachten, vind je niet? Hoe is het St. Nicolaasfeest bij de Kabouters geweest? Hennie Schiphof, je bent welkom bij ons. De vorige keer had je het raadsel vaD de oudere jongens en meisjes opgelost. Dat was wel erg knap, maar je moet nog met de jongeren meedoen, Hennie. Je bent nog nèt een jaartje te jong. Herman Slort, dat was een mooie tekening, 't Was alleen jammer dat zij met schrijfinkt was gemaakt en niet met potlood. Ik hoop dat Jan ook nog een goed en mooi Kerstfeest zal hebben. Schrijf hem maar veel, Herman. Elsa Plas, hartelijk dank voor de mooie postzegels en de sigarenbandjes. Ik zal ze aan zieke kinderen geven, Elsa! Antje Snijders, wil je mij nog eens wat meer van het hondje ver tellen? Hoe oud het is, hoe groot het ongeveer zal worden, of je het wilt ver kopen of aan iemand schenken die er goed voor zal zorgen. Piet Poldervaart, je ziet dat je succes hebt met je tekening, jongen, 't Is erg aardig gedaan hoor en goed bedacht. Ria Heertjes, wat ben jij verwend op 5 December. Ik hoop dat je een prettige vacantie hebt met je nichtjes. Zij vinden het ook zo fijn dat zij bij jou mogen komen. Ja, ik wil graag een figuurtje van je hebben. Leuk dat je dat voor mij wilt doen. Wim Hup, prettig dat je met ons mee gaat cloen. De tekening is best hoor! Weintje Stokhof, wat kreeg ik een gezellige, lange brief van jou. Gelukkig dat het boek naar je zin is. Mooi dat Vader en Moeder lid van de bloedtransfusiedienst zijn geworden. Dat bloed wordt weer aangevuld hoor! Vader blijft het niet missen. Tonny Aggenbach. heb je het rapport al gekre gen? De cijfers zullen wel best zijn, denk Ik. 't Was prettig om weer eens wat van ie te horen, Tonny. Wouter de Vries, ja, ik weet wel hoe een toverlantaren er uit ziet. Toen ik klein was had ik er zelf ook een. Wouter. Heb je er mooie plaat jes bij? 't Is erg leuk om ze te vertonen, vind je niet? Reini Visser, wat geluk kig dat de hulstboom bij jullie in de tuin dit jaar zo vol met besjes zit. Dat zal een mooi gezicht zijn en met Kerstmis kun je er het huis zo gezellig mee maken. Wie is het onbekende meisje, dat zo goed op een schoolfoto staat. Er was geen naam en adres in haar briefje. Antje Steinhauer, Joop Kraakman. Wim van Es en Tobi Visser, jullie zijn welkom bij ons en wij hopen veel van jullie te horen. Jongens en meisjes, ik wens jullie allemaal eer mooi en gelukkig Kerstfeest toe en ik hoop dat jullie een prettige Kerstvacantie zult hebben. Het volgende correspondentie-hoekje voor de kinderen van 8 tot 12 Jaar komt over 14 dagen in de Jeugd-Koerier. De briefjes worden dut vóór Zondag t Januari verwacht. WANNEER WIJ HET JAAR 1948 nog een» nader beschouwen, dan blijkt k dat de sport in deze periode een belangrijke vooruitgang heeft ondernT Belangrijk, omdat vele Jonge mensen in onze stad zich geroepen voelden H sport daadwerkelijk te gaan beoefenen. Vrijwel alle Helderse clubs hebben VJ deze toename geprofiteerd en een wandeling langs de velden bewijst, hoe het aantal sportbeoefenaars is. De oprichting van een Katholieke en een Christelijke Sportcentrale in het afgelopen jaar heeft deze groei in rui me mate in de hand gewerkt. Maar ook de bestaande clubs wisten voldoende de belangstelling op te wekken van de op komende jeugd. Verschillende clubs hebben zelfs door deze groei moeilijk heden gekregen, want de nog steeds heersende velden-nood kon deze massa niet verwerken. Over de oprichting van de confessionele clubs willen wij het nog even hebben. De tijd heeft nu reeds bewezen dat de oprichting van deze centrales in een behoefte deed voorzien. Zowel de leden der R. K. Sportcentrale als van de Christelijke H. C. S. C. voelen zich behoorlijk in hun resp. klassen thuis en wij kunnen gerust beweren dat de clubs gezond en wel het nieuwe jaar ingaan. Dat deze groepen van onze bevolking tot de op richting van een eigen club zijn over gegaan kunnen wij volledig begrijpen. En zoals gezegd heeft deze oprichting geleid tot een uitbreiding in onze stad, waarvoor dus een pluim aan de initia tiefnemers. Feit is het dat deze uit breiding de prestaties niet altijd ten goede kwam. Versnippering in de sport biedt geen voordeel en door de oprich ting van de genoemde centrales wer den ook in onze stad verliezen geleden door de bestaande clubs. Zo heeft alles dus zijn vóór- en zijn nadelen. Inmiddels zijn de clubs reeds weer over de depressies heen en met het heengaan van de inzinkingen werd ook de rivaliteit weer gezond. Zodat er dus in onze stad gesproken kan worden van een gezond sportleven. De prestaties. HET LIGT NIET in onze bedoeling alle sporten uitvoerig te bespreken. De gezondheid van de clubs hebben we steeds besproken. De prestaties waren in het afgelopen jaar matig. En nu kunnen wij vele verzachtende omstan digheden aanwijzen, maar doen dat niet, omdat wij er meer prijs op stellen om maar direct de voornaamste oor zaak te signaleren. De sportprestatie is over het algemeen in ons land terug gelopen. En is dat zo vreemd? Neder land was langer in oorlog dan de an dere landen en Nederland is het enige land dat nog steeds in ruime mate de jongeren onder de wapens nodig heeft. Hier ligt de oorzaak van de teruggang. Geen invoering van een bepaald sy steem is daarvan de oorzaak. Doch al leen de na-oorlogse moeilijkheden en het onder dienst zijn van vele jonge spelers. Daarom vinden wij dat een club die zich speltechnisch wist te handhaven in het afgelopen jaar winst heeft geboekt. En uit dat oogpunt be- Het aanbod op de runderenmarkt stond onder invloed van de winter, het bezoek viel echter met dit koude weer niet tegen. De gang van de handel blijft al in hetzelfde doen. Er werden heel goede verse melkkoeien aangebo den, maar de prijzen die voor de beste dicht de f 900 naderen, houden de koop lust tegen en de handel blijft stug. Daar de prijzen van de verse koeien zo. hoog zijn is het begrijpelijk dat er rog steeds veel vraag is naar de kalf- dragende, maar ook daar lopen de prijzen op. De gang in de gelde koeien blijft ook al op hetzelfde punt staan. De vraag is naar een koe met melk en deze vinden dan ook gretig kopers. Met het jonge vee waarvan het aan bod heel klein was, was het heel stil. De wolvee-markt was aardig bezet maar grotendeels met schapen waar van de meeste bij de levering terecht komen. Het was met de handel heel stil en voor lammetjes was voor het leven weinig animo. Voor de bokken en geiten wor den de prijzen er ook niet beter op, het was er zeer stug. De biggen gaven het beeld van een minder vlugge gang en lagere prijzen. De handel in paar den was slecht. Op de pluimveemarkt was het minder druk dan de vorige maal, maar de prijzen waren iets vas ter; alleen met de ganzen was het heel stug. Aangevoerd 262 runderen waaronder 17 vette koeien. 2 pinken, 2 stieren, 102 nuchtere kalveren, 225 schapen, 10 vette varkens voor de levering. 58 melk- en kalfkoeien f 450f875, bondel stug, duur; 130 gelde koeien f 360f 540. kalm; 28 pinken f 280 f 410, 12 graskalveren f 150f 220, stil; 3 stieren? 175 schapen en lammeren f 55f 98. f 45f 60, stil: 66 bokken en "eiten f 15f 70. stug; 422 biggen f 45 f 68. stugger; 42 paarden f 250f 575, ♦ug. 1600 oude kippen en hanen, rode en 'vitte f 2.25—f 2.45 per kg; 200 oude 'rippen en hanen, blauwe f 3f 3.75 ner kg: 350 jonge hennen f 6f 10 per tuk: 900 eenden f 2f 4 per stuk; 900 '"onijnen f 2f 14 per stuk: 165 ganzen 10f 12 per stuk; 140 kalkoenen f 12 f 14 per stuk. Dag allemaal! Hartelijke groeten van TANTE 1*1. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerberdina W„ d. v. D. Stuurman en H. Speelman; Iwan A., z. v. I. Rachmatow en B. Lommert; Jo han N„ z. v. P. Th. Raatgers en D. Blaauboer; Petronella, d. v. A. Mooij "n P. Tiessen; Nicolaas C. M„ z. v. G. I. de Haan en C. Broersen. Gehuwd: M. Janssen, 29 jaar, mon teur, en M. J. Schilder, 22 jaar. Overleden: J. Zijdewind, 76 jaar. wedn. van A. Mulder; J. de Boer, 83 jaar, wedn. van A. Kossen. ont«. zien mogen wij in onze stad niet vreden zijn. W(j hebben gezonde clubs, de is goed en wie weet of 1949 al niet gaat getuigen door het sch ken van successen van groot Wij willen dit artikel besluiten h' alle clubs de nodige kracht toe te sen in het komende jaar. Vermijdt moeilijkheden, tracht elkaar de sport op te bouwen. rroh«- boven de andere clubs uit te k» doch doet dat op een eerlijke en h'"' wijze. Ir< Velen, die meenden dat de beoPw ven de hockeysport in onze stad t voorbijgaande aard zou zijn hebh zich vergist. Het in April 1941 richte HERMES is uitgegroeid tot gezonde hokceyvereniging. De b»?" eerste elftallen en het tweede dam»? team speelden in het afgelopen jaar de derde klasse ven de Koninklijk» Nederlandse Hockey Bond. Het tweed dames wist n.1. in April ook naar d»? klasse te promoveren. Het eerste heren speelde eveneens promotiewedstrijden maar bereikte net de tweede klasse niet Momenteel neemt Hermes met zeven senor- en twee junior-elftallen aan de competitie deel. Bezien we het geheel dan kunnen we over onze hockeyers en -sters tevreden zijn. Er wordt met veel animo gespeeld en de bereikte resulta ten in de competities zijn vrij aardig terwijl het spelpeil zich dank zij de goede training van de afgelopen zomer in stijgende lijn beweegt. Ook dit jaar werd er op het terrein aan de Meeuwenstraat gespeeld. Het dicht maken van de open kleedgele genheid door gemeentewerken bete kende een grote vooruitgang. Hoe goed het terrein ook behandeld wordt, het is en blijft een weiland, dat door zijn kleiachtige samenstelling van de bo dem en zijn lage ligging, vooral in de herfst- en wintermaanden, voor het spelen van goed hockey ongeschikt is. De tweede Helderse Hockeyclub „de Adelborsten" werd in Maart kampioen van de derde klasse en promoveerde naar de tweede klasse, terwijl ze te vens de kroon op haar sportief werk zette door de Treslingbeker te win nen. Momenteel gaat ze aan het hoofd van haar afdeling met twee punten voorsprong op de Amsterdammers Hur- ley. Laten we hopen dat ook 1949 voor onze hockeyers een jaar van veel spor tief genoegen zal worden en dat zij hun wens ten aanzien van behoorlijke -vel den in vervulling zullen zien gaan. Alwaki, R'dam—New York, 27-12 600 mijl oost van New York Bantam Java— R'dam, passeerde 27-12, 14 uur, Perim Britsum, 27-12, ca 18 uur, te Marseille van R'dam verwacht Congostroom, 27-12 van Portgentil te Pointe Noire Jedel, R'dam—St John (NB), 27-12 te Ant werpen Utrecht, R'dam—Java, 27-12 ta Genua Volendam, R'dam—Sydney, 17- 12 van Aden Waterman, 27-12 van Ba tavia naar Padang Willem Ruys. 25-12 van R'dam te Batavia Zeeman, R'dam —Batavia 27-12 n m te Colombo Abbedijk, 27-12 van R'dam te New York Andijk, 25-12 van Beaumont te Gal- veston Amstelland, Buenos Aires—A'- dam, 27-12 van Santos Amstelstad A'- damJava, 26-12 van Suez Delfland, Buenos Aires—A'dam, 27-12 van Pernam- buco Eemdijk 25-12 van Tamplco 'a Brownsville Hugo de Groot 24-12 van Baranquilla naar Houston Nieuw Am sterdam, 27-12 van Curagao naar Kingston Nijmegen, HuelvaVlaardingen, pas seerde 27-12 'Finisterre Stad Maas sluis, 28-12 van Vlaardingen te Narvik I.ombok, 23-12 van Singapore naar Co lombo Alhena, R'dam—Buenos Aires, 28-12 te Santos Alphacca, 28-12 van A dam Dublin Hestia 28-12 van Curajao naar Aruba Kedoe Java—R'dam, 28-12 dwars van Gibraltar Salatiga, Java—New York, passeerde 28-12 Gibraltar Wicken- burgh. Bordeaux—Casablanca, passeerde 27-12 Burlings Barnisse, 27-12 te Gdynla Nijenburgn, 28-12 van R'dam te Kingslynn BaP'°' 23-12 van R'dam te Boston Trompen- burgh, R'dam—Stockholm, passeerde 28-1 Holtenau ALKMAAR, 27 Dec (Alkm Exportvelinf) - Witlof: I 38-48 en II 22-35: bloemkool 7—40; rode kool 7,60—15; savoye kool 6.60 8; groene kool 7,6013,50; spruitkool. 4&S6 en II 25—36; boerenkool 22—32; an dijvie 5,5040; rode bieten 6—8; peen 7—10,10; waspeen 8—18; uien 5,8 - 7.80, idem drielingen 5.80; prei 7—'p' pels: Bramley Seedling 55; Goudreinette 48—75 WARMENHUIZEN, 27 Dec 15'700 rode kool 7,60—13,70; 600 kg gele kool 8.™~ 9,50; 1700 kg Deense witte kool 6; «00 s groene kool 7,20—9; 2000 kg peen II 5,5» NOORDERMARKTBOND, 28 Dec. '48. 52000 kg rode kool 7.60—12.60; 11000 Kg gele koolo 6.40—10.30; 22000 kg Deense witte kool 6—6.30; 3000 kg Groene 7.40—12.40; 17000 kg Uien 7—8.30; lwu kg bieten I 6.30. ALKMAAR, 27 Dec Opgave van het aangevoerde vee: 12 stuks vette koel 28 nuchtere kalveren en 12 vette schape allea voor de Centrale WOGNUM, 27 Dec. Witlof I 40-39, II 35—43 III 18—36, aanvoer 3750 kg-, spruiten I 43—59, afw. 10—39. aanvoa- 4075 kg.; rode kool 8,30—12,60; «ei® kool 66,10; groene kool 6 30 8. uien 6,80—7,80; prei I 15—17. II 7"1' Beurré Alex, Lucas 56—73; WinterloW 55—68; Goudreinet 68—70; Cox Orange Pippin 47—111. HEM, 27 Dec. Spruiten 22-48; groene kool 7.40—10,20; uien 5,80— bloemkool 7—25; rode kool 7.60— witlof 1745; winterjan 74; Comte 59—65. kool

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2