Amerikaans militaire wereldprogram bijstand voor Hulp aan ieder „vrij land" mogelijk Twee zware branden besluiten 1948 Vrijdag 31 Dec. 1948 VERENIG DE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang No. 2CK Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Twee millliard voor Wesl-Europa voor Griekenland-Turkije en 125 millioen voor China 350 millioen wellicht Behalve koude oorlog ook psychologische? Ook hulp aan Italië Dr. Drees vermoedelijk Maandag naar Indonesië Gevangene van de communisten Schuman naar Londen Weerbericht Palar ziet geen heil in onderhandelingen Tien arbeiderswoningen en een kerk verwoest Het Parool acht zich beledigd door Lunshof Twintig jaar geëist tegen beestmens BUKiiAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: j BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „.Juffertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten qE AMERIKAANSE REGERING ZAL HET NIEUWE CONGRES volgende WCeu «TT"., rrflt!Pr0gram V00r ®ilitaire bijstand goed te keuren volgens hetwelk de V. S„ hulp kunnen verlenen aan elk „vrij land" wanneer het deze hulp nodig heeft. Aldus meldt Reuter uit Washington In dit Program zullen de programs voor militaire hulp aan West-Europa Griekenland, Turkije en waarschijnltfk China worden opgenomen. Er zullen geen namen van landen worden genoemd en de regering zou daardoor ruime u"a" Het program zal in vele opzichten overeenkomen met het leen- en pacht- program tijdens de oorlog, toen ondanks krachtige tegenwerpingen van het Congres de president de bevoegdheid verkreeg om „hulp te zenden aan elk ,a„d. welks verdediging de president van vitaal belang acht voor de verdedi ging van ae v.ö. Volgens officieuze schattingen bedragen de kosten van het program alleen ta het eerste jaar reeds ongeveer Zl/2 milliard dollar; ongeveer 2 milliard voor West-Europa, 350 millioen voor Griekenland en Turkije en 125 millioen voor China hoewel dit laatste geheel afhangt van het resultaat van de huidige ge beurtenissen daar. 6 s President Truman heeft op een pers conferentie zijn reeds eerder afgelegde verklaring bevestigd, dat zekere per sonen in de Sovjet-Unie „buitengewoon verlangend" zijn naar vrede. De president corrigeerde de berich ten, waarin gesuggereerd werd dat Stalin een van de leiders zou .zijn op wie hij had gezinspeeld. Hij zeide. dat er geen verband bestond tussen zijn verklaring en de opmerkingen, welke hij tijdens de verkiezingscampagne had gemaakt, namelijk dat hij „oom. Joe Stalin wel mocht", die een „gevangene van het Sovjet-politiek-bureau" was. Truman zeide verder, dat hij de laat ste tijd niet met Sovjet-leiders in con tact was geweest. Amerikaanse bladen maken veel op hef van Trumans woorden. Sommige journalisten zijn van mening dat dit het begin is van een „psychologische oorlogvoering". In kringen, welke in contact staan met de Amerikaanse ministeries van buitenlandse zaken en van defensie, wordt speciale nadruk gelegd op de wens van Trumans regering tot vrij heid van optreden, waardoor snelle ac tie mogelijk wordt. De methode om geen namen te noe men. zou de regering in staat stellen de beschikbare fondsen, met inachtne ming van de behoeften der strategie, toe te wijzen. Indien het aantal aan het ontworpen Noord-Atlantische verde digingsverdrag deelnemende landen zou worden uitgebreid, zouden nieuwe leden van het programma kunnen pro fiteren, zonder dat hiervoor eerst de goedkeuring^ van het Congres zou be hoeven te worden gevraagd. Als illustrerend voorbeeld werd in dit verband de wens van de regering genoemd om ook aan Italië, binnen het kader van het in het vredesverdrag veroorloofde, militaire hulp te verle- Het vertrek van minister-president ór. W. Drees naar Indonesië zal ver moedelijk worden bepaald op Maan dagavond 3 Januari. Hoelang de mi nister-president in Indonesië zal ver toeven is niet te voren te bepalen. Tijdens zijn afwezigheid zal minister Van Maarseveen als minister-president optreden. Naar wij voorts vernemen ligt het in de bedoeling, dat de minister-pre sident zal vergezeld worden door de heren mr. Blom en mr. De Pont als adviseurs. rien- Het is niet waarschijnlijk dat Ita lië rechtstreeks deel zal nemen aan 't Noord-Atlantische verdedigingsverdrag doch 'n regeling als de voorgestelde zou de Amerikaanse regering in staat stellen Italië te helpen, zonder dat hiervoor een nieuwe wet nodig zou zijn. Officieel wordt medegedeeld, dat de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Robert Schuman, op 13 Januari voor een bezoek aan zijn Britse ambt genoot, Ernest Bevin, te Londen zal aankomen. Hij zal tot 15 Jan. blijven. Men verwacht, dat alle grote inter nationale problemen, die Groot-Brit- tannië en Frankrijk raken, door Schu man en Bevin besproken zullen wor den, aldus wordt nader gemeld. Naar verluidt zal Schuman in het bijzonder de nadruk leggen op het Duitse probleem, de kwestie der Ita liaanse koloniën en de Brits-Franse economische betrekkingen. Volgens waarnemers te Parijs delen Schuman en de Franse regering zeker niet de mening, welke in de afgelopen weken in zekere organen van de pu blieke opinie tot uiting is gebracht, dat de Brits-Franse betrekkingen „nog nimmer zo slecht zijn geweest". De Franse diplomatie zou echter gaarne de gelegenheid te baat nemen om een ge meenschappelijk Brits-Frans diploma tiek front op te richten ten aanzien van zoveel mogelijk belangrijke kwes ties. Het Hongaarse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat binnenkort nieuwe beschuldigin- gen tegen Kardinaal Mindszenty zullen worden gepubliceerd. Z.H. de Paus heeft allen, die hebben medegewerkt aan de arrestatie van de Kardinaal in de ban gedaan. Verwachting tot Vrijdagavond Geleidelijk weer tot krachtig toe nemende wind uit Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt met later enkele opklaringen, tijdelijk regen of sneeuw, hier en daar in de vorm van buien. Weinig ver andering in temperatuur. De houding van vrijgelaten ex-politieke delinquenten De minister van justitie heeft gister avond op vragen van het Kamerlid Gerben Wagenaar naar aanleiding van de in Amsterdam ontdekte organisatie tot steun aan ex-politieke delinquen ten geantwoord. Na relevering vari de reeds bekende feiten zegt de minister onder meer: De ervaring, opgedaan met voorwaardelijk in vrijheid gestelde po litieke delinquenten, kan tot nog toe niet bepaald ongunstig worden ge noemd. Verreweg de meesten nemen weer aan het maatschappelijk leven deel, zonder dat hun houding of gedrag tot critiek aanleiding geeft. Dat een aantal van hen politiek ongenezen blijkt te zijn, was nauwelijks anders te verwachten. Aangezien de politieke ge zindheid van de gevangenen tijdens de vrijheidsbeneming nooit met volstrekte zekerheid is vast te stellen, zal er op dit punt bij de beoordeling van de voorwaardelijke invrijheidstelling wel meerdere malen zijn misgetast. Van officiële zijde wordt medege deeld, dat de beperkende bepalingen betreffende het internationale tele foon- en telegraafverkeer in Indonesië met ingang van gisteren zijn opgehe ven. De Republikeinse vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, de heer L. Pa lar, deelde gisteren op een persconfe rentie mede, dat de Republikeinsetroe pen de tegenstand zullen voortzetten tot aan de volledige uitputting van de militaire, economische en financiële hulpmiddelen der Nederlanders, zowel in Indonesië als in Nederland. Bij een schets die hij gaf over de guerilla- campagne zeide Palar, dat een Repu blikeinse nood-regering is ingesteld op Sumatra. „Wij zijn met deze regering in verbinding door middel van de ra dio te Singapore", zeide hij. „De Aziatische landen zijn thans be zig een conferentie te beleggen voor steunverlening aan de Republiek". Pa lar kon niet zeggen, of Australië en Nieuw Zeeland aan deze conferentie zouden deelnemen. Met betrekking tot de reis van dr. Drees zeide Palar: Het schijnt de be doeling van de Nederlandse regering te zijn, om overleg te plegen met de lei ders der marionettenstaten en contact op te nemen met de door haar ge vangen genomen leiders van de Repu bliek. met het oogmerk, om. in strijd met de bestandsovereenkomst te ko men tot een eenzijdig gestichte, onder Nederlandse controle staande federale interimregering". Hij noemde het be zoek van dr. Drees een poging tot „het leggen van een rookscherm, teneinde tussenkomst van het buitenland te voorkomen", hetzij van de Veiligheids raad, hetzij van groepen van landen. „Onderhandelingen met de Nederlan ders zijn onmogelijk, zo lang de leiders van de Republiek worden gevangen gehouden en zo lang de Nederlandse troepen niet zijn teruggetrokken achter de oorspronkelijke bestandslijnen". Diambi genomen Officieel wordt te Batavia medege deeld, dat op Sumatra de Nederlandse troepen de stad Djambi hebben be reikt. In de stad werd aan de kade van de rivier de Batanghari de Republi keinse vliegboot RI 005 aangetroffen. De olievelden Badjoebang. Tempino, Mangoendjaja. Moearatirang, Kloeang en Soengeililin in het Djambische werden voor vernielingen gevrijwaard. Het vliegveld werd bereikt en in ge bruik genomen. Stalin kan charmant zijn De Amerikaanse ambassadeur bij het Kremlin, generaal Walter Bedell Smith, vertelde gisteravond tijdens ren concert te Burtonwood aan Ame rikaanse soldaten, dat Stalin „een charmante persoonlijkheid" Icon zijn, u-anneer hij dat verkoos, doch dat hij ook zeer ruw kon optreden, indien hem aat wenselijk voorkwam. Bedell Smith voegde hieraan toe, dat Stalin altijd „correct en hoffelijk" was geweest, wanneer hij hem bezocht. Enige maan den geleden zag Stalin er „uitstekend" uit. Het Oudejaar is uitgeluid met twee zware branden, waarvan een de Ned. Hervormde kerk te Middelharnis in de as legde, terwijl in Oldenzaal tien kleine arbeiderswoningen werden ver woest. Zeventig personen werden hier door dakloos. Gisteravond tegen zes uur werd de brandweer van Oldenzaal gewaar schuwd voor een brand in de oude ar beiderswoningen vlak achter het ter rein van de gasfabriek. De krachtige zuidenwind (30 km per min maakte het echter onmogelijk de brand met succes te bestrijden. De brandweer be paalde zich tot het nat houden van de belendende percelen. Ruim een uur la ter was van de tien woningen nog slechts een smeulend restant over. Het huisraad van 6 a 7 woningen kon wor den gered. Een R.K. schoolgebouw werd gevorderd om de zwaar getroffen ge zinnen, waarbij zeer veel kinderen, on der te brengen. n.V SNEEUW SPOOR in het winterbos, waar kale takken gebogen zijn onder de witte last van kristaldons, in het jaar dat ten einde neigt. Wie maakt deze karrebaan? Was het de voerman met de zware kar vol hout, getrokken door een schonkig paard van welks vale ribben het zweet afglijdt in de sneeuw? Hout, dat nimmer meer blad zal dragen, geen vogelnest zal schutten slechts nog warmte zal geven om as te worden: as, dat we allen eens zullen zijn. Of i as het spoor dat van de vrolijke karrevoerder, die met losse Iengel en zatte kop naar zijn hof rijdt, vol milde gedachten, met een hart b' zwaugerd van gevoelens, ideeën en hartstochten: los en boven de wereld, larin 's mensen baan wordt gegrift? Of roas het 't spoor van de dodenwagen, teruggekeerd van de akker, a)u rover de vj in ter een sneeuwkleed heeft uitgespreid, om er de beminden en altijd te vroeg gestorvenen toe te dekken? Wie zal zeggen, van wie of wat dit spoor zal zijn? In 's werelds loop ivordt elke stap gegrift, voor een ogenblik slechts, even het beeld vasthou dend van het voorbij-gegane. Niets beklijft. Als de zon terugkeert, de sneeuw tot water versmelt, zal men vergeten zijn, wie hier voorbijging, vrolijk of moedeloos, met lege wagen of zware last. De stichting Het Parool heeft de heer H. A. Lunshof, de uitgeverij Buijten en Schipperheyn en de stichting de Ne derlander gedagvaard ten einde op 11 Januari 1949 voor de arrondissements rechtbank te Amsterdam te verschij nen ter zake van een door de stich ting Het Parool in te stellen civiele schade-actie uit onrechtmatigde daad en tot betering van eer en goede naam. De heer Lunshof is de schrijver van een brochure tegen Het Parool, welke door de beide andere gedaagden werd gepubliceerd en waarin ernstige be schuldigingen tegen de leiding van Het Parool werden vermeld. Tevens is door de stichting Het Pa rool een klacht ingediend tegen de heer Lunshof bij de raad van tucht van de Federatie van Nederlandse journalis ten. omdat Lunshof de waardigheid van de stand der journalisten schade zou hebben toegebracht door ongemo tiveerde aantasting van de eer en de goede naam van Het Parool. Voorts werd door Het Parool een klacht ingediend, bij de raad van tucht, tegen het Algemeen Dagblad te Rot terdam. dat op 27 September een ar tikel publiceerde naar aanleiding van de zaak PoosSlagter, waarin het schreef dat tijdens de bezetting bij de Paroolgroep „de ware vaderlands-lief de al spoedig na de oprichting van Het Parool op de achtergrond geraakte". Voor de derde maal is gistermorgen de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis door brand verwoest. Nadat in 1804 en 1904 het gebouw volkomen in de as werd gelegd, is ook thans door kort sluiting een brand ontstaan, die het gebouw zo verwoestte, dat slechts de muren zijn blijven staan. De brandweer, die het vuur met 14 stralen bestreed, is er in geslaagd de toren te behouden. Sinds kort was 't gebouw verzekerd voor ongeveer 500.000 gulden. De afgebrande kerk, die voor de Hervorming gewijd was aan de Aarts engel Michael en aan Johannes de Evangelist (het gebouw werd reeds in 1467 gesticht) komt voor op Hobbe- ma's bekende schilderstuk „Laantje te Middelharnis", dat zich thans in de National Gallery te Londen be vindt. De 29-jarige H. J. Wolhoff, voorma lig kantoorbediende uit Maartensdijk, stond Donderdag terecht voor de Utrechtse kamer van het Amsterdams bijzonder gerechtshof. Verdachte had het gebracht tot compagniescomman dant bij de hulplandwacht. In April 1945 had hij een werkzaam aandeel ge had bij een groot aantal razzia's. Een huis te Blaricum werd onder verdach- tes leiding platgebrand.- In een boerde rij in Hooglanderveen trof verdachte het ondergedoken Amsterdamse Jood se echtpaar Klein aan. Het huis werd met handgranaten bewerkt en brandde tot de grond toe af. «Verdachte had tot mevrouw Klein gezegd: „Jullie zijn rot joden en wij zijn edelgermanen". Aan een 21/,-jarig jongetje van haar werd zijn voornaam gevraagd. Het jongetje heette Mozes, doch werd Bertus ge noemd. Deze naam werd dan ook door het kind genoemd. De vader werd aan getroffen op de deel en naar buiten gesleept en bij het kippenhok, onder de ogen van zijn vrouw en twee kin deren is hij door een van de land- wachters neergeschoten Verdachte zei de niet zelf het nekschot gegeven te hebben, maar wel 't bevel daartoe aan een van zijn achttien mannen waarme de de overval geschiedde. Hij had nu veel berouw en betuigde zijn leedwezen aan de hevig nerveuze echtgenote van de vermoorde. Deze riep uit, dat verdachte haar leven ver woest had en dat zij niet begreep, dat hij nog durfde te leven. De proc.-fiscaal eiste een gevange nisstraf van twintig jaar. Doodstraf geëist tegen S.D.-rechercheur Mr. A. H. van de Veen, advocaat fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, eiste gisteravond de dood straf tegen de 42-jarige A. C. D. Kap- tijn uit Amsterdam. Verdachte werd in Juni 1942 als agent van politie gedetacheerd bij het bureau Joodse zaken van de S. D. te Amsterdam en deed hier tot Septem ber 1944 dienst. Meestal trok hij er met de rechercheurs Van Zwam en „oude Wolbers" op uit, om Joodse landgenoten te arresteren. Een groot aantal mensen werd het slachtoffer van dit drietal. Rusland vraagt: Helpt Amerika Japans leger op de been? De Sovjetrussische ambassadeur te Washington Alexander Panjoeskin, heeft de Verenigde Staten de vraag ge steld of de geallieerde opperbevelheb ber in het gebied van de Stille Oceaan, generaal Douglas MacArthur, voorne mens is „het Japanse leger weer op do been te brengen". De ambassadeur heeft tijdens een vergadering van de commissie voor het Verre Oosten ver klaard, dat het vraagstuk van een Ja panse herbewapening ter sprake was gebracht in een telegram uit Tokio, dat in de Amerikaanse pers was versche ren. Er werd niet bekend gemaakt, of de vraag van de ambassadeur is beant woord. Het ministerie van buitenland se zaken heeft de geruchten ongegrond verklaard. Ziekenfondspremie verhoogd De vermindering van de bijdrage uit het vereveningsfonds van de verplich te ziekenfondsverzekering aan de vrij willige verzekering over 1949, zal de algemene ziekenfondsen nopen de pre mie van de vrijwillige verzekering be langrijk te verhogen. Deze verhoging zal. bij handhaving van de bestaande rechten voor de vrijwillig verzekerden en de verbetering in de vergoeding voor de sanatoriumverpleging van f 3 op f 4.50 per dag moeten bedragen f 0.13 per week. De premie zal dus in het algemeen worden f 0.63 per week voor elke verzekerde van 16 jaar en ouder. Voor kinderen tot het gezin van de verzekerde behorende tot de leef tijd van 16 jaar is geen premie ver schuldigd., Voor een gezin bestaande uit man, vrouw en kinderen beneden 16 jaar, zal de premie van f 1 tot f 1.26 per week verhoogd moeten wor den, teneinde een tekort over 1949 te voorkomen. De ziekenfondsorganisaties zullen, na hun aangesloten ziekenfondsen te heb ben gehoord en de machtigingen van de betrokken instanties te hebben ver kregen, overgaan tot bekendmaking van de voor 1949 geldende premie, als ook van de datum waarop deze pre mie geacht wordt in te gaan. Deze be kendmaking is omstreeks 10 Januari te verwachten. STRIJD IN DE NEGEB VERMINDERD Een Israëlische militaire woordvoer der verklaarde gisteravond dat de operaties in de Negeb-woestijn tegen de Egyptische strijdkrachten „in kracht zijn verminderd", Admiraal Pinke huldigt de Marine Admiraal Pinke heeft telegra fisch zijn bijzondere waardering be tuigd aan de commandant van het oostelijk verkënningstransport van de Marine Luchtvaartdienst en zijn per soneel voor de prestaties bij de lan dingsoperaties op het vliegveld Djogja en op Singakarak op Sumatra. Admi raal Pinke heeft voorts zijn bijzon dere waardering betuigd aan de Ma rine-commandant van Soerabaja voor het snel verlopen van de landings operaties. De admiraal verzocht zijn waardering aan het betrokken perso neel van de dienst Scheepvaart over te brengen. Voorts verzocht hij aan de minister van Marine telegrafisch de nieuwjaarswensen van het perso neel in Indonesië over te brengen aan H. M. Koningin Juliana. TROEPENSCHEPEN BLIJVEN THUISVAREN Ondanks de zuiveringsactie op Java en Sumatra zullen de troepentrans portschepen uit Indonesië blijven ver trekken, zo meldt de Generale Staf. De vierde Januari wordt genoemd als vermoedelijke datum van afvaart van het troepentransportschip Waterman. DOODSTRAF VOOR VIER JAPANNERS De krijgsraad te Medan veroordeel de vier Japanse staf generaals van het opperbevel van het Japanse leger op Sumatra ter dood. De beklaagden wer den verantwoordelijk gesteld voor mishandeling en slechte behandeling vsrn duizenden krijgsgevangenen, bur- gcr-getnterneerden en Indonesische slavenarbeider* op Sumatra. Gas en brandstoffen worden duurder Met ingang van 1 Januari zullen de brandstoffen in prijs stijgen. Deze prijsverhoging is een gevolg van de beëindiging van de subsidiëring op de kolen, die reeds in de regeringsver klaring van October werd aangekon digd. Anthraciet zal 60 cent per hecto liter duurder worden, gascokes stijgt wat betreft kleine huisbrandleveringen 25 cent per H.L., eierkolen blijven in prijs gelijk. In verband met deze stijging der kolenprijzen zullen de gastarieven in het algemeen met ongeveer 2 cent p. M3. worden verhoogd. PRIJS VOOR CITROENEN. Daar de aankoopprijs van de uit Italië geimporteerde citroenen hoger is dan verleden jaar is de consumen tenprijs met 2 cent per kg verhoogd tot 76 cent per kg. Deze prijs geldt thans ook voor Surinaamse citroenen hetgeen voor deze vruchten een belangrijke prijsverlaging betekent, n.1. van f 1 op 76 cent per kg. NEDERLAND BEZORGD OVER HOUDING VAN AUSTRALIË Naar wordt vernomen, heeft de Ne derlandse gezant te Canberra, mr. P. E. Teppema, in een gesprek mit de minister-president van Australië de heer J. Chifley, uitdrukking gegeven aan de bezorgdheid van Nederland over de houding van Australië in het algemeen met betrekking tot de In donesische kwestie. Geen verklaring werd uitgegeven. BELGEN DRUKTEN VALS HOLLANDS GELD Nadat de Belgische recherche te Brugge verscheidene personen had ge arresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan het vervalsen van Ne derlandse biljetten van honderd gul den, is zij er in geslaagd in een café te Maldegem de hand te leggen op 't materiaal, dat voor het drukken werd gebruikt. JAPANSE OORLOGSSCHEPEN OP ZWARTE MARKT VERKOCHT Twee voormalige Japanse oorlogs schepen. die als vermist waren opge geven zijn gesloopt en op de zwarte markt verkocht zo deelt de politie te Tokio mede. Het betrof ongeveer 2000 ton staalplaat.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1