Een jaar van training en geringe voortgang Wat tussen Schulpengaten Kuitjete beleven viel Den Helder: stad in keurslijf Langzaam op weg naar toekomstig Den Helder Kleine feiten CTILSTAND IS ACHTERUITGANG. Deze slagzin (een spreekwoord kan het nauwelijks worden genoemd, omdat geen algemeen geldende waarheid erin is vervat) zou men van toepassing kunnen achten op de gang van zaken in Den Helder. Men zou kunnen zeggen: als we zo doorgaan, bereiken we het toekom stige Den Helder nooit. Maar dan zou men toch een ernstige vergissing maken. Het kan immers zeer nuttig zijn, wanneer roeiers op een snelstromende rivier in volle actie blijven, ook al komen zij ten opzichte van de oever weinig of niets vooruit Want even verder stroomafwaarts kan een gevaarlijke stroomversnel ling dreigen. Wel zou men Den Helder een stad in keurslijf kunnen noemen. Wanneer dat keurslijf ontbrak, zou de stad der toekomst zeer spoedig de stad van het heden zijn. Er zijn vele positieve groei-mogelijkheden, maar daartegenover werken tal van negatieve krachten. Al die krachten vormen een zo ingewikkeld samenstel, dat het beoordelen ervan uitermate moeilijk is. Zij die ermee te maken hebben, ervaren dat verscheidene van de krachtlijnen ver buiten Den Helder ontsprin gen, hetzij in Parijs of New York, hetzij elders. Wij kunnen slechts hopen, dat de deskundigen (internationaal, nationaal en plaatselijk) spoedig de remmende factoren weten te elimineren, opdat ook Den Helder haar nauwsluitend keurslijf kan uittrekken en werkelijk alle beschikbare energie ten goede komt aan wederopbouw en uitbreiding. De wederopbouwtentoonstelling, die Vrijdag 8 October door burgemeester Ritmeester werd geopend, was een prachtig middel om de bevolking een inzicht te geven in de plannen ten aan zien van het toekomstige Den Helder. Een leerzame brochure werd ter toe lichting verkrijgbaar gesteld, en daar uit kon men zich een beeld vormen van het doel dat de wederopbouwin- stanties voor ogen hebben. Bij het ma ken en uitwerken van plannen betref fende her- en nieuwbouw wordt aange stuurd op een stad, die circa zestigdui zend inwoners kan herbergen. Plannen voor 11 30 woningen QP 1 JANUARI 1948 BEDROEG het inwonertal 32.901, en op 1 Novem ber j.L 33.397. Wij kunnen dus wel vaststellen, dat de bevolking in een jaar tijd met circa vijfhonderd zielen is uitgebreid. Dat aantal zou onbe twistbaar groter zijn, wanneer de bouw van nieuwe woningen sneller was ver lopen. Dit punt heeft overigens de in tense belangstelling van het gemeente bestuur. Bij de behandeling van de ge meentebegroting '48, begin Juni van dit jaar, werd medegedeeld, dat 154 wo ningen gereed of in aanbouw waren, terwijl de plannen voor 1130 woningen in meer of minder ver gevorderde etaat van voorbereiding waren. Ver schillende complexen werden reeds aanbesteed, aan de Oostenrijkse huizen te Huisduinen wordt hard gewerkt, ter wijl overwogen werd om ook montage woningen te gaan bouwen. Op de bete kenis daarvan werd ook de aandacht gevestigd door Z. Exc. minister In 't Veld, toen deze op 4 November onze stad bezocht. Het is niet onmogelijk, dat het volgend voorjaar met de bouw van 500 montagewoningen volgens het Welschen-systeem een aanvang zal wor den gemaakt. Telkens weer bleek, hoe veel moeilijkheden de aanbestedingen opleveren. Er ging vrijwel geen raads vergadering voorbij, of deze kwestie kwam ter sprake. Het kost veel hoofd brekens om een oplossing te vinden, waarbij voldoende rekening wordt ge houden met de belangen van gemeente, toekomstige bewoners, aannemers, on deraannemers, arbeiders, leveranciers en geldschieters. De oorzaak hiervan is meer gelegen in de algemene situatie op de bouwmarkt dan in gebrek aan voortvarendheid bij onze gemeentelijke instanties. Op 17 Februari accepteerde de raad de verhoogde vermakelijkheidsbelas ting, in de vergadering van 21 April besloten de fracties van P vd A., Prot.- chr., KVP en WD in den vervolge hun stem niet meer te geven aan de benoe ming van CPN-leden in commissies uit de raad. Overeenkomstig dit be sluit werden de heren Schreuder en Rijk op 21 December uit de Commis sie voor Georganiseerd Overleg ge weerd. Op 3 Mei werd besloten tot de bouw van 96 huizen in Oud Den Helder en een ULO-school. De gemeentebegroting 1948 vergde slechts de avonden van 1 en 2 Juni. In dezelfde vergadering wer den de nieuwe tarieven voor gas en eleetriciteit vastgesteld. Voorts werd medegedeeld, dat 619 woningzoekenden stonden ingeschreven. In de raadsvergadering van 13 Juli Ion de heer Eijlders namens de an dere leden burgemeester Ritmeester gelukwensen met zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer voor de Volks partij voor Vrijheid en Democratie. Op iedere raadsagenda kwamen be noemingsvoorstellen voor, maar de ver gadering van 23 Augustus spande toch wat dit betreft de kroon: in niet min der dan dertig onderwijs-vacatures kon worden voorzien. O.m. werd de heer J. Middendorp benoemd tot directeur der gemeentelijke Zeevaartschool. Een uitzonderlijke zitting was die van 4 September, toen onder aanwe zigheid van vertegenwoordigers van alle bevolkingsgroepen adressen van hulde en trouw werden verzonden aan HH. MM. Koningin Wilhelmina en Ko ningin Juliana. Openbare diensten ryP 1 MEI WERDEN DE NIEUWE bureaux van de Dienst voor Open bare Werken c.a. geopend in het daar toe verbouwde voormalige kledingma gazijn aan de Dorus Rijkersstraat. Met ingang van 1 Juni werd het bureau van de Prijzencontroledienst aan de Timorlaan opgeheven. Gedurende en kele weken in de zomer waren in het Fort Erfprins, dat op 1 April door het Directoraat-Generaal voor de Bijzon dere Rechtspleging was ontruimd, sol daten gelegerd die medehielpen bij de aardappeloogst. Op 23 Augustus kon het „seml-permanente" postkantoor, in de voirmaligc Cadiclub aan de Ka- naalweg, in gebruik worden genomen. Een andere belangrijke verbetering tenslotte was de verbouwing van het oude gebouw van Openbare Werken tot kantoor van Gemeente-Ontvanger en Centrale Boekhouding, welke op 23 November gereed kwam. Maar niet alleen het verkrijgen van nieuwe woongelegenheid, voor particu lieren en openbare diensten, had de aandacht. Ook de gezondheidszorg stond in de belangstelling. In de zo mer werd het Parkherstellingsoord „Donkere Duinen" in gebruik genomen en in October konden de verbeteringen in de outillage van het gemeente-zie kenhuis als voltooid worden beschouwd. Ook het artsencorps onderging een uit breiding, zodat het specialisten-centrum thans (met uitzondering van een ze nuwspecialist) volledig is. In dit ver band memoreren wij de strijd tegen de malaria-mug, die in Mei door de G. G. D. werd aangebonden en welke, blijkens de sterk verminderde activiteit van dit ongedierte, met succes werd bekroond. Nationale dagen ALS WE terugdenken aan de natio nale feest- en gedenkdagen, die door de Helderse bevolking werden meege vierd, dan dringt zich uiteraard de her innering aan de feesten rond de troons wisseling sterk naar voren. In de da gen van 31 Augustus tot 7 September was de stad rijk verlicht en versierd, en de bevolking uitte haar vreugde door deel te nemen aan of belangstel ling te tonen voor de vlaggenparade, de zwemwedstrijd, de allegorische optocht, de dansdemonstratie, de massazang, de sportdemonstraties en de gondelvaart. Maar ook de andere nationale dagen gingen in Den Helder niet ongemerkt voorbij. Het bevrijdingsfeest werd ge ëindigd met een vreugdevuur op het Stationsplein, waar tienduizend stad genoten waren samengestroomd, en waar de burgemeester een gloedvolle sluitingsrede hield. Bij de organisatie van al deze feestelijkheden had de Hel derse Gemeenschap de zeer te waar deren steun van talloze verenigingen en particulieren. Een feestdag van meer bescheiden karakter, en dan speciaal voor Den Helder, was de le October, toen burge meester G. Ritmeester zijn 12%-jarig ambtsjubileum vierde. Reeds vroeg wapperde de vlag van het raadhuis, waar tegen twaalf uur een groot deel van het gemeentepersoneel zijn op wachting maakte bij de jubilerende burgervader. Namens hen allen sprak de heer K. Rijpma, commissaris van politie, de burgemeester hartelijk toe. 's Middags werd een zeer druk be zochte receptie gehouden en 's avonds brachten de vier plaatselijke muziek korpsen aan burgemeester Ritmeester, zijn echtgenote en dochter, een sere nade voor hun woning in de Javastraat. Verkiezingen HAGEN VAN nationale betekenis, al werd dan ook geen feest gevierd, waren de eerste Julidagen, toen heel het land stond in het teken der Twee de Kamer-verkiezingen. Op 7 Juli ver vulde het volk zijn stemplicht. Weken van te voren hadden ook in Den Hel der de verschillende politieke partijen ervoor gezorgd, dat de kiezers met meer overtuiging hun stembiljet kon den invullen. De verkiezingen hadden o.m. tot resultaat, dat onze eerste bur ger lid werd van de volksvertegen woordiging, zoals wij boven reeds rele veerden. Het spreekt vanzelf, dat de politie ke groeperingen hun activiteit het meest concentreerden naarmate de 7e Juli naderbijkwam. Het meer „norma le" verenigingsleven pleegt over het algemeen in die periode de zomerslaap door te maken. Hoe korter de dagen, hoe groter de belangstelling voor ver gaderingen en feestavonden, cursussen en lezingen, concerten en voorstel lingen. Uit het verenigingsleven J^ATEN WIJ EERST uit de geschiede nis van dit verenigingsleven enkele data aanhalen: Begin Januari werd de Helderse Ten nis Club Koninklijk goedgekeurd. Eind Januari startte de Nederlandse Katholieke Jongerenbeweging, afd. Den Helder, met een soirée in Casino. Op Maandag 2 Februari vond in café Sanderse de eerste officiële bij eenkomst plaats van de Vrouwenbond NW, afd. Den Helder. Op 1 April vierde „Onderling Belang" haar vijf tigjarig bestaan met een receptie in Formosa en een herdenkingsbijeen komst in Tivoli. Haar voorzitter, wet houder L. F. van Loo, werd op die dag onderscheiden door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De vereniging van aquariumhou ders „Rasbora" vierde op 8 Mei haar koperen jubileum. De scheidsrech- tersvereniging „Den Helder en Om streken" volgde op 29 Mei met een feestavond ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan. Een nieuwé ster aan het sportfirmament was de Hel derse Christelijke Sportcentra\e, wel ke in Juni werd opgericht De Fryske Krite „Gysbert Japicx" kon op 26 Juni terugzien op een bestaan van veertig jaar. Even oud werd de Red dersvereniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering", welke op 14 Augustus haar veertigjarig jubileum vierde. De Helderse afdeling der Arbeiders Jeugd Centrale herdacht op 16 No vember haar oprichting, een kwart eeuw geleden. En laten wij tot besluit vermelden het 10-jarig jubileum der buurtvereni ging Tweede Vroonstraat op 8 Sep tember. Deze „vóóroorlogse" buurtver eniging bleek van een meer houdbare samenstelling dan de meeste harer na oorlogse zusteren. De buurtverenigingen „Oom Paul" en Zuidstraat bijvoorbeeld legden, nog voor het seizoen begon, het bijltje erbij neer. Er is nog een klein aantal kerngezonde zusters over gebleven, die op gezette tijden van zich doen horen. Ook de personeelsverenigingen ble ven actief, en eveneens de bijna veer tig jaar jongere zuster van de Fryske Krite, de Grunneger Verainen ,,'t Oet Ende". Een andere vereniging, die in 't afgelopen jaar van zich heeft doen spreken, is de V.V.V., welke in samen werking met de TESO en de Texelse V.V.V. gedurende de zomermaanden aantrekkelijke excursies voor vreem delingen organiseerde. Een bloeiend leven leidden de denk sportverenigingen. De heer Geus Sr. werd na een spannende strijd mét zijn zoon schaakkampioen, en de heer J. Stoll zag zich na een onder breking van twee jaar weer als pri mus inter pares van de dammers. Laten we al betreft 't hier geen denksport meteen even vermelden de tafel- tenniskampioene mevr. Sinjewel. De drie genoemde „keien" hebben hun aanleg niet verloochend. Culturele avonden \Y/E STAPPEN NU over op het uitge breide gebied, dat de muzen tot hun speelterrein hebben verkoren. Om trent hetgeen op de artistieke speel weide der Helderse geesten plaatsvond, bevat ons archief een rijke sortering knipsels, waarvan het merendeel her innert aan goede en prettige avonden. We zullen zeer summier moeten zijn, en slechts in vogelvlucht enkele gras jes van deze grazige weide aanstip pen. Allereerst denken we aan de voor treffelijke avonden, die door de Mu- ziekkring Den Helder werden georga niseerd. Thomas Magyar: 16 Februari. Willem Andriessen: 10 Mei. Het ini tiatief vond waardering, want de be langstelling voor de tweede cyclus was boven verwachting groot. Janine An- drade en Theo van der Pas speelden op 17 November voor 400 leden van de Kring en de volgende avond voor 400 belangstellenden op een avond voor de Volksuniversiteit. Laatstgenoemde instelling heeft een bijzonder druk jaar achter de rug. Vooral het kort geleden aangevangen seizoen mocht er zijn. Een zeer uit eenlopende serie cursussen en andere culturele avonden werd belegd, waar voor de belangstelling gelukkig groei- PERSONALIA 24 Januari: K. Veenstra 25 jaar secretaris van M.V.Z. 29 Januari: Ir. F. Liebert, directeur van het Rijksinstituut voor visserij-onderzoek aan de Buitenhaven, overleden. 24 Februari: C. G. L. Apeldoorn, leraar aan het gemeentelijk lyceum, gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. 8 Maart: J. F. van Wijngaarden, directeur van de Nederlandse Middenstandsbank, viert zijn 25-jarig jubileum. 22 Maart: E. J. H. Volkmaars, hoofdinspecteur-titulair der belastingen, overgeplaatst naar Amsterdam. 23 Maart: A. L. I. Nater, oud-hoofdbestuurslid van de Bond van minder marine personeel, overleden. 1 April: L. F. van Loo, voorzitter van'„Ondérling Belang", ridder in de orde van Oranje Nassau. r I April: A. Smit, directeur der ambachtsschool, verlaat de dienst. II April: Piet Bontes, oud-redder, in de ouderdom van 71 jaar overleden. 30 April: A. Fel kers 50 jaar in dienst bij de Pyrotechnische Werkplaatsen. 1 Mei: C. J. Schellingér, commies-chef waarnemend- -gemeente-ontvanger, benoemd tot burgemeester der gemeente Koedijk. 1 Mei: K. Willemse, brigadier van politie, met pensioen. 1 Mei: A. Wurtz, vlieger-instructeur van de M.L.D., met pensioen. 25 Mei: H. C. Latjes, oud-stationskruier, op 80-jarige leeftijd overleden. 2 Juni: R. J. Eelman, oud-motordrijver van de „Dorus Rijkers", broeder in de orde van de Nederlandse Leeuw. 9 Juni: Echtpaar J. van Dok—van Teulingen 50 jaar getrouwd. 30 Juni: A. H. Rijkers, baas der schilderswerkplaats van de Rijkswerf, verlaat de dienst met pensioen. 1 Juli: G. G. ter Meer benoemd tot directeur der ambachtsschool. 1 Juli: Zuster M. Willemse 25 jaar wijkverpleegster van het Witte Kruis. 23 Juli: H. Bronder, chef der afdeling Financiën, 25 jaar in dienst der gemeente. 9 Augustus: Echtpaar Bomhoff—Bakker, Molenstraat 30. 60 jaar getrouwd. 11 Augustus: A. C. van Bremen en L. Gieles, brigadiers van politie, 25 jaar in dienst. 7 September: C. N. M. J. Roetman, gezagvoerder bij hèt Loodswezen, op 50-jarige leeftijd overleden. 7 September: J. Middendorp geïnstalleerd als directeur der gemeentelijke Zeevaart school. 30 September: I. Vermaas, commies bij de Rijkswerf, nam afscheid. 1 October: D. de Vries, directeur der districtsschoolartsendienst, verlaat Den Helder. 2 November: M. van Dokvan Teulingen, echtgenote van de voorzitter van M.V.Z. op 71-jarige leeftijd overleden. 1 December: H. Brinkman, verificateur der gemeente-financiën, 25 jaar in dienst. 1 December: Echtpaar Van der Hert—Been, Joubertstraat, 50 jaar getrouwd. 6 December: L. Palmkoek, militair-werkman in het Koninklijk Instituut 50 jaar in dienst. ende bleek te zijn. Ook op de Gys- breght-avond, 21 December, waren er 400 bezoekers in Casino. Andere culturele avonden werden georganiseerd door de Noorder Kunst kring. de Nederlandse Reisvereniging (Jan P. Strijbos op 21 April) en „Huis- duiner Belang". Eerstgenoemde ver eniging hield begin Augustus haar jaarlijkse expositie (thans in het Na tuurhistorisch Museum), terwijl ook in atelier Sierkunst enkele malen een in teressante expositie werd gehouden. Muziek en zang HE plaatselijke muziekverenigingen en koren hebben alle één- of meerma len een uitvoering gegeven. We ver melden de twee avonden „De Geisha" (21 en 22 April) ter gelegenheid van Harmonie's 55-jarig bestaan. Ons Ge noegen jubileerde op 21 Februari; ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan werd „Eén dag kalief" opgevoerd. Het Helders Mannenkoor zal met dank baarheid terugzien op de 18e Juli, toen het een eerste prijs verwierf in de af deling uitmuntendheid op een groot concours te Nijmegen. Het dubbelman- nenkwartet „Euterpe" kwam begin Augustus voor het eerst uit in een con cours; het kwartet zong mee in de der de afdeling van een jubileumconcours te Amsterdam, en behaalde er een eer ste prijs. Uit de Toonkunst-hoek valt weinig nieuws te vermelden, daar de winteruitvoering 1948 even werd uitge steld: het in October 1947 gestarte Toonkunst-orkest ging in Maart ter zie le, maar een nieuw ensemble onder leiding van de jonge Alkmaarse diri gent Van der Peet is sinds kort druk aan het oefenen. We zullen daarvan in 1949 zeker meer horen. De vele niet ge noemde verenigingen hebben alle naar hun beste kunnen, en over het alge meen met veel succes, bijgedragen tot de bloei van het culturele leven in on ze stad. Herinneren we nog even aan de Ta- venu-opvoering van „De kleine Apos tel" op 11 Februari in Casino, aan de avonden met Toon Hermans, Faveur en Johan Kaart, en aan de films Vergel ding (Jan.), Gejaagd in de nacht (Maart), Mannen van jongensstad (April), De beste jaren van ons leven (Mei), Frieda (September), Achter de wolken (November) en Fantasia (De cember). Ideëel werk jyjENIGE vereniging heeft zich be ijverd om de kassen van liefdadige instellingen, Niwin en O. en O. te stij ven. Er werd met succes gewerkt voor de Simavi en de t. b. c.-bestrijding, voor de kinderbescherming en het P. I. T.. voor de Kerstpakkettenactie en het Rode Kruis, voor de kinderzegel- actie en het werk van O. en O. Het geld zat, zoals dat heet, „minder los" dan het jaar tevoren, maar dat was niet toe te schrijven aan een vermin derde vrijgevigheid. De algemene fi nanciële situatie was en is nu eenmaal niet bepaald rooskleuriger geworden, én hét valt daarom nog te loven wat de Helderse bevolking voor allerlei ideële doeleinden heeft willen afzon deren. Onder het ideële werk mag zeker ook gerekend worden hetgeen dit jaar werd gedaan door de stichting „Comité O. en O". Wat deze stichting heeft gepresteerd, was niet alleen van belang voor onze militairen, maar had ook zijn waarde wat betreft de verste viging van de band tussen marine en burgerij. Het culminatiepunt was wel de Militaire Sportweek, van 19 tot 26 Juni gehouden. De sluitingswedstrijd genoot niet alleen de belangstelling van vierduizend bezoekers uit stad en omgeving, bovenal zette het bezoek van het Prinselijk Paar, de Minister van Oorlog en Marine a.i. en de Commis saris der Koningin luister bij aan deze gebeurtenis. Het gelijktijdig plaatsvin den van de eerste na-oorlogse zeilwed strijden van de Koninklijke Marine Jachtclub maakte de laatste dagen van de Sportweek bijzonder aantrekkelijk. Begin October beëindigde de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, die ge durende de eerste drie kwartalen in vijftig gezinnen hulp verschafte, haar werkzaamheden, die werden overgeno men door het Witte Kruis, waartoe de nieuwe afdeling Gezinszorg in 't leven werd geroepen. Al konden we verleden jaar opgelucht consta teren, dat de marine definitief in Den Helder zou worden geconcentreerd, daarover is toch nadien in de volksvertegenwoordiging het een en ander te doen geweest. De concentratie is ook niet zo vlot verlopen, als hét er aanvankelijk uitzag. De onderzeedienst laat nog op zich wachten en ook de mijnenveegdienst opereerde hoofdzakelijk uit Zuidelijker havens. We kunnen echter optimist zijn, want zeer waarschijnlijk zal in het komende jaar een aanvang worden gemaakt met de uit breiding van de haven. Veel hiervan is nog ge huld in allerhande nevelen, maar wel werd be kend, dat de kosten ongeveer 25 millioen gulden zullen bedragen. In ieder geval zal men het voorlopig nog met de huidige outillage moeten doen. Sinds Februari ligt echter de „Neptunus" in de haven, en dat be tekende een prachtige uitbreiding van de kazer ne-ruimte. Dit drijvend hotel voor ruim 800 man is een keurig stukje werk van de Rijkswerf. Regelmatig kwamen en gingen Harer Majesteits schepen. De „Kortenaer" en de „Batjan" vertrok ken naar de Oost, en een hele reeks andere sche pen voeren thuis. Hoogtijdagen aan de buitenkant waren de 26e en 27e Juni, toen ter gelegenheid van de K.M.J.C.-zeilwedstrijden een aantal grotere eenheden der Koninklijke Marine op de rede lag. De nieuwe „Karei Doorman" was er ook bij, en vele honderden stadgenoten hebben op een sleep bootje, per Texelse boot of op een andere wijze een rondje langs deze schepen gemaakt. Het Prin selijk gezin too- A" zijn belangstelling. Met groot saluut werd de "et Hein", komende van Oude- schild, verwelkd. Het waren goede dagen, waarin de burger moed kreeg en de naam van onze stad ook in het „binnenland" werd gehoord. Nog enkele marine-bijzonderheden: de kanon neerboten „Flores" en „Soemba", trouwe bezoekers van onze haven, ontvingen elk een Koninklijke vermelding bij dagorder. De torpedodienst heeft zich prachtig hersteld: op 20 April werd Hr. Ms. „Mercuur" weer in dienst gesteld, waarna dit werkschip vrijwel dag aan dag met Hr Ms. „O 23" en de speedboatRJ 2 bezig was met het inschie ten van torpedo's. Eén maal (op 17 Juni) werd geoefend met het hefschroefvliegtuig PH-HAA. Om de onderzeeboten wat meer de ruimte te ge ven, werd geprobeerd een gezonken Duitse voor postenboot met kleine dieptebommen te verwij deren. Waterstaat was echter bevreesd dat de dijk niet tegen de klappen bestand zou zijn, en toen werden de bezigheden maar gestaakt. Het K N. M.I. heeft, aan boord van Hr. Ms. „RQ 2",. op de wadden metingen gedaan, teneinde een waarge nomen storing in hel aardmagnetisme te locali- seren, en verder werden door de Rijkswaterstaat stroomsnelhelds- en andere metingen verricht met het oog op de werkzaamheden aan de haven. Op het Wierhoofd kwam een nieuwe misthoorn (een z.g. nautofoon) te staan, die by mist de sche pen van verre waarschuwt, dat zij de havenmond n aderen. Dat het in de omgeving van de Haaks ook in 1948 gevaarlijk bleef, ondanks de aan wezigheid van een behoorlijke bebakening, bleek enige malen. Niet voor niets stationneerde de rederij Wijsmuller hier op 17 Januari de mach tige sleepboot „Noord-Holland". Het schip kreeg drukke weken: tweemaal voer de sleper tevergeefs uit, en veertien dagen later ging de .JLotte Skou" bj Wijk aan Zee naar de kelder. De afstand was voor de „Noord-Holland" wat ver, zodat ze net even te laat ter plaatse kwam, na een wilde race met de elementen. Op 21 Februari had se meer succes: de Noor „Macbeth" liep op de Keizersbult, maar de „Noord-Holland" bracht haar vlot. Ook de „Dorus Rijkers" heeft enige malen moe ten uitvaren. Eind Mei naar de Belgische sleper „Vulkan", die op de Razende Bol omhoog was ge varen, en een maand later naar een onfortuinlijk zeiler, die kwam meedoen aan de wedstrijden van de K.M.J.C. De stranding van de coaster „Aktjo" bood voor het publiek wat meer romantiek. De 18e Juli strandde ze op de Haaks, en drie dagen lang heb ben drie slepers van Wijsmuller liggen sjorren en bonken voor ze de weerbarstige Groninger einde lijk in dieper water hadden. De lading zemelen was goeddeels aan de visjes geofferd. Waar eens de .JLilian" vocht, strandde op Ko ninginnedag een trawler. De ,J3orus" zou juist naar Amsterdam vertrekken om .aan de vloot- schouw deel te nemen, maar het tochtje naar buiten moest er nog even tussendoor. Er viel dus weinig schokkends te beleven, en dat is maar goed. De enige affaire, die een tikje sensationeel dreigde te worden, zakte in elkaar als een mis lukte pudding. De UK 230 zou het goud van de „Renate Leonhardt" opdiepen. Het goud ligt er nog (of niet) en op de plaats van het wrak ligt nu een boeit je te dobberen. Er is ruimte voor nog veel meer boeitjes, want het is buiten het vaar water. Wie heeft er interesse? Besluiten we met een cijfer: over 1947 was aan de gemeentelijke visafslag aangevoerd voor een totaal bedrag van f 1.015.700. Er was dit jaar een kleine stijging; de besommingen bedroegen thans totaal f 1.085.000. Bananen groeiden op Helder trlom en Hat. nnn ei ml bodem, en dat nog wel i„ het hartje van de winter! In Jdn verhuisden drie kilogram deze kostelijke vruchten van dl gemeente-kas naar het ziek huis. Voor een ander gewas zag er minder rooskleurig uit. j? Coloradokever bedreigde aardappeloogst. De stelling iv! Helder bleek echter voor gl keverlegioenen onneembaar. Dxa zenden kevertjes vonden de d„M in de branding langs de kust Een ander legioen, dat der spaarders bij de Nutspaarbank passeerde in Maart de 20.000. Een maand later werd de inschrij ving opengesteld voor de z.g. ffa' tionale Reserve. In Mei kwam het circus Vin. Bever, en in September het kleine circus Mullens. Het heeft natuurlijk niets met een circus te maken, maar in dezelfde week werd de eerste na-oorlog^ modeshow gehouden door ae Bijenkorf. Eveneens in September onder ging het draaiorgeldom een uit breiding. Sinsdien gaan er twee orgels op wielen door de straten De hotelaccommodatie werd uit gebreid door de opening van de Toelast in de Keizerstraat. De middenstandsvereniging „Den Helder" welker veertig, jarig jubileum op 1 Augustus stilzwijgend werd voorbijgegaan - zette het jaar in met een goede~ practische cursus door de heer Bibo, waarvoor de belangstelling verheugend groot was. Ook op andere wijze lieten de midden standers uitkomen, dat zij meer waarde gaan hechten aan ge zamenlijk optreden, niet alleen in plaatselijk maar ook in lande lijk verband. Besluiten wij met enkele data uit het zakenleven: 8 Februari- bestond de fa. H. W. Zegel, Ko ningstraat, 40 jaar; 6 Maart open de heer Bekebrede zijn winkel in huishoudelijke artikelen in de Sluisdijkstraat; 23 Maart jubileer de de scheepswerf „De Hoop"; 25 Maart bestond de fa. Leemans, Sluisdijkstraat, 25 jaar; 11 No vember bestond de fa. Boender maker 40 jaar. Geestelijk leven UNKELE KERKEN organiseerden ook dit jaar (van "430 Oct.) een inter kerkelijke Gezinsweek. Een andera in terkerkelijke uiting was de radio-uit zending van een speciale dienst vopr onze mannen en jongens in Indonesië; deze dienst werd op Zondag 14 jN°- vember gehouden in de Bethelkerk, In laatstgenoemd kerkgebouw werd ook op 29 September een dankdienst gehouden ter gelegenheid van het tach tigjarig bestaan der Gereformeerde knapenvereniging „Benjamin" en op 18 October een herdenkingssamenkomst bij het 25-jarig bestaan van het rust huis der Gereformeerde kerk. De va cature voor een derde predikantsplaats in deze kerk werd (theoretisch) ver vuld doordat in Augustus ds. Ch. H. Swen van Eibergen het op hem uitge brachte beroep aannam. Bij gebrekaan een woning kon deze zijn ambt prac- tisch nog niet aanvaarden. Op 10 No vember werd het Gereformeerde wijk- gebouw te Julianadorp geopend. Begin April legde ds. H. J. Oldemans het predikambt in de Hersteld Evange- lisch-Lutherse kerk neer, omdat hij wenste over te gaan naar de Gerefor meerde kerk. Op 11 April preekte hij zijn afscheid. In verband met de terug keer van haar echtgenoot uit Indone sië nam da. T. Kraft—Rothfusz op Zon dag 12 September afscheid van de Doopsgezinde gemeente, welke zij *V> jaar had gediend. Ook de Chr.-geref. kerk zag haar predikant, ds. J- Reboh vertrekken, daar deze een beroep n»ar Rotterdam had aanvaard; op 2 Novem ber nam hij van zijn gemeente afscheia. Het was op 11 Januari 25 jaar gele den. dat majoor Hordijk, de bevelvoe rende officier van het Leger des Hen te Den Helder, zijn eerste aanstelling als officier ontving. Begin Juni nam de majoor afscheid van Den Helder, om de leiding van het corps te Hilver sum op zich te nemen. Zijn taa'cT^er. hier overgenomen door kapitein J- ve waal, die op 17 Juni in de Legerza zijn openbaar welkom gaf. Ook voor de R. K. kerk was het een belangrijk jaar. Op Zondag 23 Mei het een kwart eeuw geleden dat de A. H. Harst, deken van Schagen en pas toor der St. Petrus en Paulus-paroc tot priester werd gewijd. Dit heug feit was aanleiding tot een groots» ring, welke enige dagen iri beslag n Het was voor een niet gering deel zijn activiteit te danken, dat de "T ders van Oudenbosch het R- K. °n.M„ wijs uit een impasse kwamen be p (kort voor het jubileum van de kon het broederhuis aan de H° gracht in gebruik worden genomen voorts dat de kerk aan de Kerkg werd gerestaureerd. Pastoor K. van Veen, van de O. L. m. vierde zelfs tweemaal een jubi Op 6 April was het twintig jaar g den dat hij pastoor van deze Par°,.^ werd, waarna op 15 Augustus (teg met het 40-jarig priesterjubileum Z. Em. kardinaal De Jong) zijn tigjarig priesterjubileum werd Se"- Besluiten wij dit summiere zichtje met te vermelden, dat W bruari het Luthers kerkkoor 55 bestond en dat op 12 December ter stede een Humanistische Gemee schap werd opgericht. (Zie vervolg pagina

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2