r SVV lacht om stopperende spillen De boer heeft het laatste woord tóflli NOODLOT Puzzle-rubriek mg? Hoe is de stand Mieke NOG DIT JAAR Aantrekkelijk menu op eerste competitie-dag Crj&oZ njjds (reven \jiMj ONZE WEDSTRIJD Vandaag gaat de laatste ronde in! wint de prijs van f 10. Doet uw best en wij zorgen voor de rest Minister Mansholt gaat overstag Onze Bridgerubriek Nieuv/e avonturen van Pim, Pam en Pom Hersengymnastiek door Bob Wallagh Hef Radioprogramma NAAR VASTE GROND «ftfliholtrorTiccinn' u De voetbalverrassing van het oude «aar nas wel SW, dat als benjamin In district I met de jaarwisseling fier aan óe kop van dit district gaat. lil spijt van alle theorieën handha ven de Schiedammers zich in de eerste Klasse met een aanvallende spil. Stop- perspil-enthousiasten zullen dit juist als een bijzonderheid aanmerken, ter wijl de anti-stopperaars hierin een dankbaar motief vinden voor hun „anti" zijn. SVV begint het nieuwe jaar met 'n thuiswedstrijd tegen Volewijckers; over de uitslag bestaat voor ons geen twij fel. In district II berust de leiding in handen van VSV, dat met drie winst punten voorsprong op EDO goede pa pieren voor het kampioenschap bezit. DHC zal Zondag in ieder geval wel geen roet in het eten gooien. AGOW ging het nieuwe jaar in met de leiding in het Oosten. Hoewel het Oosten na dertien wedstrijden nog 'n zevental candidaten telt zien wij in AGOW de meest serieuze candidaat, doch Ook Heracles moet niet onder schat worden. BW. de kampioen van '47-'48. heeft cok clit jaar in district IV een zeer be hoorlijke kans. Wel heeft NAC hier nog de leiding, doch BW heeft de minste verliespunten. Zondag komen deze ploegen tegen elkaar in het veld. waar bij wij BW een redelijke kans op de beide punten geven. Ook in district VI zijn er nog heel wat candidaten voor de eerste plaats in tegenstelling tot het Noorden waar Heerenveen op rozen zit. Belangrijke derby. Overigens is het een aantrekkelijk menu dat Koning Voetbal ons op de eerste voetbal dag van 1949 voorzet. Amsterdam krijgt de derby tussen Ajax en Blauw Wit. De eerste maal was het Blauw Wit dat de punten in de wacht sleepte. Het wil ons voorkomen dat van Raalte en zijn mannen ditmaal te vreden mogen zijn met een gelijk spel. Stormvogels kan van ADO winnen het geen wij ook van Haarlem, dat naar "t Gooi gaat. verwachten. Ook Rotterdam heeft zijn derby Evenals in district I zien wij in het andere Westelijke district een ontmoe ting tussen de nummers 3 en 4. Het zijn Feyenoord en Neptunus die de aandacht voor deze Rotterdamse derby vragen. Wil Feyenoord de kleine kans behouden dan moet de volle winst in het Stadion blijven doch dit geldt ook voor Neptunus, zodat wij ons aan geen voorspelling durven wagen. In het tweede district is niet alleen de ontmoeting tussen NAC en BW van belang, ook VWLimburgia is van importantie voor de eindstand. Het is zelfs mogelijk dat Limburgia hier PUZZLE 65. EEN WELGEMEENDE WENS (Herhaling puzzle met kleine wij ziging) 24 Dec.) Hieronder vindt men in alphabetische volgorde 61 lettergrepen, waarvan de 24 woorden gevormd kunnen worden, die voldoen aan de verder gegeven omschrijvingen. Heeft men de juiste woorden onder elkaar staan, dan vor men de eerste en laatste letters van bo ven naar beneden gelezen een welge meende wens van de puzzleredactie. Lettergrepen: a ba bach ca chec cho con da de de de deau den der do do e e e een en fier ga ge gend gi go he hin ka ke! kev la le li ma mi mo na ne net no o os ren rik rin ro sa sel son ta ta 3^ ten ver voud ij zalt zee zie zon. Omschrijvingen: 1. bekend spel; 2. nagalm: 3. edel steen; 4. geschenk; 5. meisjesnaam; 6. plaats in België; 7. dichter bij komen; 8. lichaamdeel; 9. rivier; 10 nederlaag; 11 Belg. dichter uit de vorige eeuw; 12. gedicht; 13. vrucht van O-I boom; 14. grasperk: 15. kenmerk van het ware; 16. bekende sportvereniging in West Friesland; 17. langzaam; 18. rivier in Afrika; 19. overlast; 20. harde steen soort (letters in omgekeerde volgorde); 21. hoort bij een winkel; 22. plaats in Zeeland; 23. rivier in ons land; 24. rijk. Welke woorden en welke wens zijn bedoeld? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 6 Jan. 1949 aan de redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van f 5 verloot). de lachende derde zal worden als NAC en BW de punten gaan verdelen. De Philipsmensen deden het in 1948 slechter dan algemeen werd verwacht. Het is zelfs zo dat een nederlaag tegen Bleyerheide welhaast betekent, dat PSV als kampioenscandidaat is uitge schakeld. De andere ploeg uit de licht stad, Eindhoven, staat er beter voor en zal de ontmoeting tegen Kerkrade wel in winst weten om te zetten. Helmondia heeft hier ook nog een klein kansje dat Zondag tegen Sp.cl. Emma moet worden verdedigd. Over het Noorden behoeven wij eigenlijk niet veel te zeggen. De enige verrassing is hier dat Friesland het lang niet slecht doet en wel niet door HSC van de tweede plaats zal worden verdrongen. CUSTARD. MAIZEN. CP 21-027 Met het verstrijken van deze jaarkring eindigt ook onze wedstrijd. Vandaag ligt het laatste wedstrijdnummer voor u en daarmee de kans een prijs in de wacht te slepen. En wie zou die niet graag hebben? Maar.daar moet wat voor gebeuren, en wat er gebeuren moet weet u, n.1. aan de hand van de in dit nummer voorkomende advertenties een pakkende slag zin of aardig gedichtje inzenden. Vooral dit Oudejaarsnummer biedt u de gelegenheid heel wat zaken bij „de kop" te nemen. Hoe meer u inzendt, des te groter kans van slagen. Wij zien ook ditmaal uw prestaties met belangstelling tegemoet en ver trouwen, dat, evenals vorige malen, veel inzendingen ons deel zullen zijn. De uitslag wordt bekend gemaakt op' Zaterdag 8 Januari a s. „Ongeveer een derde gedeelte van de voor-oorlogse invoer van voedermid delen voor het vee zal moeten wor den vervangen door een verhoogde bin nenlandse voederproductie". Deze uit spraak van minister Mansholt in zijn Memorie van Antwoord op de Land bouwbegroting voor 1949 is begrijpelij ke taal voor allen, die op het platte land zijn geboren of getogen. Minder duidelijk is die uitspraak voor de stede ling, vooral als wij er bij vertellen, dat het nog lang zo zeker niet is, dat de heer Mansholt in zijn plannen zal sla- gen. De landbouw en-veetielv voriflèn de basis van onze voedselvoorziening, bet* geen duidelijk wordt als wij weten, dat wij ons voor ongeveer twee derden uit eigen productie kunnen redden. Boven- dierf is de landbouw als deviezenop- brenger van niet te onderschatten be tekenis: ruw geschat omvat de uitvoer van landbouw- en landbouwindustrie producten 45 a 50 pet. van onze totale export. Een ander kenmerk van de vooroor logse landbouw en veeteelt was de on belemmerde invoer van veevoeder te gen lage prijzen, die het de veeboeren mogelijk maakte zich te specialiseren op de productie van veredelde artikelen" Het is echter juist in dit wiel, dat de oorlog een grote spaak heeft gestoken: de invoer van voedermiddelen, waar op die grote gespecialiseerde uitvoer gebaseerd was, is behoorlijk gedaald. Eerstens omdat wij niet voldoende de viezen hebben om volop te kopen tegen prijzen, die bovendien nog opgelopen waren, tweedens omdat ook 't buiten land niet meer zoveel kan leveren als vroeger. Om nu uit deze moeilijkheid te gera ken wil onze regering het roer om gooien; de boeren moeten op andere wijze hun bedrijven gaan exploiteren: meer voedergewassen en minder ver edelde producten. Het voordeel hiervan is, dat minder deviezen worden uitge geven en dat toch een veestapel van voldoende omvang in stand kan worden gehouden. Wat zullen de landbouwers hier zelf van denken? Zij zullen, zo vermoeden wij, hoogstwaarschijnlijk net zo redeneren als hun collega's in de industrie; zij zullen die exploitatife- wijze kiezen, die hun de grootste voor- EXAMENOPLEIDING Nijverheidsakie N' RESA HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus delen oplevert. M.a.w. de boer zal al leen dan overschakelen, als hij van me ning is, dat de te verwachten prijzen van het vee, het veevoer en de zuivel producten gunstig zijn en een overschot van baten boven kosten zullen laten. Vrijheid van handelen. In dit verband is de nieuwe prijspoli tiek van de regering van groot belang. In en na de oorlog zorgden de garan tie- en richtprijzen er voor, dat elke landbouwer, uitgaande van een gemid delde oogst, zijn winst min of meer kon berekenen. Nu echter, gelukkig maar, ook in de agrarische sector de deur is opengezet voor wat meer vrijheid, mi alleen nog maar voor enkele producten (melk, vlees, eieren, bloem, voeaer-^ granen, aardappelmeel, koolzaad) ga rantieprijzen blijven bestaan zullen de ze berekeningen niet meer met zoveel zekerheid opgesteld kunnen worden. De boer zal dus enerzijds bij zijn inkopen het oog gericht moeten houden op de garantieprijs, die hij voor zijn eind product of veredeld product zal maken, hij zal evenwel anderzijds gaan reke nen waar en wat hij het voordeligst kan inkopen en welke bedrijfsvoering het meest economisch is: o.m. dus ook of hij wel of niet meét- voedergranen verbouwen zal. Deze grotere vrijheid brengt echtgr ook haar onafscheidelijke metgezel mee naar huis: het risico. En dat die een hartig woordje kan meespreken, blijkt EEN EXTRA DOWNSLAG GERISKEERD Ik wil heden een spel bespreken, waarbij men om grotere winstkans te hebben, riskeert twee down in plaats van één down te gaan. Schoppen: 9, 5 Harten: h, b, 9, 5, 3, 2 Ruiten: a, 6 Klaveren: h, b, 5 NOORD: Vi EST: OOST; ZUID: Schopen: a, v, 8 Harten: a, v, 10, 8, 7 Ruiten: 8, 5 Klaveren: a, v, 7. Z speelt 6 H. WO hebben steeds ge past. W komt uit met KL 10, die door Z wordt genomen, waarna Z de troeven er uit haalt. Z spele nu als volgt verder: Hij speelt al zijn troeven af en houdt op tafel slechts één troef over. Daarna speelt hij twee keer KI. er voor zor gend op tafel aan slag te zijn. Nu spele hij Sch. 9 van tafel. Wordt deze door O met'10 of b. gedekt, dan moet Z de v. spelen. Blijft de v. voor Z, dan is het spel gewonnen. Wordt de v. door de h. genomen, dan kan Z nog op Sch. b of 10 snijden. Dekt O Sch. 9 niet, dan speelt Z de 8 bij. Moet W met de h. nemen, dan is het spel gewonnen, neemt W met b. of 10. dan kan Z altijd nog op Sch. h snij den. Zo wint Z het spel niet alleen als Sch. h goed zit, maar ook als Oost Sch. b, 10 heeft. Hij heeft buitendien de mogelijkheid, dat WO door het vijf maal troef- en driemaal KI. spelen al in ernstige moeilijkheden gekomen zijn. Maar door zo te spelen loopt hij na tuurlijk het risico, dat hij meer dan één down gaat, welk risico hij niet loopt als hij gewoon op Sch. h snijdt. Maar Z moet, terwille van verhoogde veiligheid, het risico van een extra downslag nemen. Speelt Z niet 6 H. maar 5 H., dan moet hij na 4 maal H. en 3 maal KL, R. a en R. naspelen. Komt W aan slag, dan is het zeker 6 aan trek, komt O aan slag, dan kan Z altijd nog op Sch. h snijden. Zo maakt Z zeker 5 aan trek, maar met een behoorlijke kans op zes. Speelt Z 5 H. dan mag hij zijn zeker contract niet in gevaar bjengen door de speel wijze toe te passen, die voor 6 H. het meeste kans biedt. Mr. E. C. GOUDSMIT. wel uit het recente aardappelvoorbeeld. Op aandringen van de regering zijn er het afgelopen voorjaar veel aardappels verbouwd; de oogst was dan ook groot, maar tegen de verwachtingen in was de prijs maar matig, hetgeen voor de boe ren een grote teleurstelling was. VrU hoge prijzen. Momenteel zijn de veevoederprijzen tamelijk hoog, dit ^ou dus een aanspo ring zijn om zelf veevoer te verbou wen, temeer daar ook de eindproducten (vlees, spek. eieren, melk, kaas en bo ter) nog vrij gunstig in prijs zijn. Even anders ligt het natuurlijk weer voor die boer, die niet voldoende vee heeft voor al dat zelf geproduceerde voeder: hij zal het voeder moeten verkopen en moeten afwachten, wat hij er voor kan maken. De conclusie ligt dus voor de hand; de door de regering beoogde politiek om meer veevoeder zelf te verbouwen is uit deviezenoogpunt alleszins begrij pelijk. het zal evenwel van de door de boer te verwachten resultaten afhangen, of hij inderdaad de weg zal inslaan, die minister Mansholt hem aanwijst. 91. „Kijk eens, ik wil u deze wagen natuurlijk niet opdringen, maar als u nu meteen betaalt dan geef ik er nog vier blikken benzine bij cadeau!" zegt de sluwe vos. „Nee, dat hoeft niet, zegt Pom, maar Pim en Pam geven hem een venijnige stomp. „Hou je mond, we hebben toch geen geld meer ezel" Nu, dat moesten we dan maar doen", roept Pim met een gewichtig gezicht. „Het is heel aardig van u om ons die blikken benzine cadeau te geven". 92. „Mooi, dat is dus afgesproken", zegt de heer Vossema en wrijft zich verheugd in de handen. „Geeft u mij het geld maar, dan zal ik de benzine achterin plaatsen dan kunt u er zo mee wegrijden". Bij deze laatste woor den kijken Pim, Pam en Pom elkaar aan. Wegrijden! Oh, oh daar hebben ze helemaal vergeten, dat ze geen van drieën rijden kunnen. In onze veeljarige „hersengymnastiek-practijk" hebben wij vele malen gelegenheid gehad om vast te stellen, dat het onze landgenoten niet ontbreekt aan humor. Zo ontvingen wij dezer dagen een brief van een lezer, die meedeelde: „Ik zend U hierbij een korte mededeling, waarin althans wat de uitspraak betreft vier maal de naam Was senaar voorkomt, dus waarin U die naam viermaal hoort". En de zin luidde: „Er was een vrouw in Wassenaar; die werd onder het wassen naar; toen haar man kwam. was ze naar het ziekenhuis in Wassenaar".... Het is weliswaar niet helemaal hersengymnastiek, maar een grapje op zijn tijd kan geen kwaad. Hier zij'n de vragen voor deze week: 1. Een stoffeerder nam aan, een bepaald tapijt dat uit losse banen bestond, te naaien en hij rekende 4 voor 2 banen. De volgende dag maakte hij er een van telkens 3 banen en berekende daarvoor f 6 voor iedere 3 banen. Wat was voor hem het voordeligst? 2. Waaraan herinnert in onze geschiedenis 't schip „De Eendracht 3. Hoe heette de burgemeester van Leiden tijdens het ontzet? 4. Van de duizenden sterren aan de hemel weten wij maar weinig af. Maar van welke planeet weten wij wel het meest? 5. Wat is wrongel? 6. Wie dirigeerde het orkest in Walt Disney's film „Fantasia"? 7. Wat is het eerste wolland ter wereld? 8. Noem een zoogdier met een snavel en een zoogdier met vinnen. 9. Wat is mutualisme? 10. Wij gebruiken in onze taal veel vergelijkingen die al hef ware burgerrecht gekregen hebben. Vult U eens aan: zo blank als een zo groen als zo zacht alsen zo sterk als een (Voor de antwoorden zie men tussen de advertenties.) Twaalf schapen door honden doodgebeten Een kudde schapen in de LJpolder onder de rook van Amsterdam werd gasteren aangevallen door drie hon den, die de weide inrenden en onder de grazende schapen huishielden. Niet minder dan twaalf schapen werden doodgebeten of moesten worden af gemaakt. Nadat een landbouwer met een jachtgeweer een der honden had neergeknald en twee politie-agenten een andere hond wisten te treffen, zette de derde het op een lopen. De schapen zijn eigendom van vier ver schillende boeren. DE LOONBIJSLAG VOOR KOSTWINNERS BENEDEN 23 JAAR Naar aanleiding van gerezen vragen in verband met de mededeling, dat kostwinners in de zin van de wacht geldregeling 1946 (evenals gehuwden) beneden de 23 jaar in aanmerking ko men voor de tijdelijke loonbijslag van 1.deelt de sociale voorlichtings dienst mede, dat de wachtgeldregeling als kostwinner beschouwt hem wiens normale inkomsten ten minste 2/3 deel vormen van de totale inkomsten, waaronder begrepen uitkeringen in gevolge sociale verzekeringen, van 't gezin, waartoe hij behoort. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,00 Voor de Strijdkrachten VPRO: 7,00 De VPRO buiten de studio 7,20 Oudejaar door Melle Uyldert 7,30 Oudejaarsavond- dienst VARA: 9,00 Oudejaarsavond programma VPRO: 10,40 Oudejaars- avondboodschap 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Havenstad 12,00 Klokslag en havengeluiden 0,02 Toespraak door Kiaas de Jonge 0,07 Gramofoonmuziek 0,15 Naar een betere toekoms* "0,30 Voor de Strijdkrachten AVRO: 1,00 Nieuwjaarsgroeten uit Canada 1,15 Luchtig gramofoonplaten-programma HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6.00 Piano duo 6,30 Ds F C Kamma 6,45 Gees telijke liederen 7,15 Gramofoonmuziek 7,30 Kerkdienst 9,00 NCRV-koor en radio, Bach-orkest 9,45 Wat veertig- acht ons heeft gebracht 10,45 Hollands Strijkorkest 11,15 Sombere muziek 11,25 NCRV-kwartet 11,40 Het einde van het jaar 12,00 Klok KRO: 0,30 Nieuwjaarstoespraak 0,35 KRO-favo- rieten VOOR ZATERDAG (Zenderverwisseling) HILVERSUM I, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6 8 en 11 uur VARA: 8,18 Gramofoonmuziek Q,30 Gelukwensen van opvarenden 12,00 Gelukwensen kruisen de oceanen 1,15 The Ramblers 1,40 Johan Jong (orgel) - 5,00 U S A-cabaret 6,15 Stradiva-successen 6,45 Koos Vorrink 7.00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 Mej dr N A Bruining 7,50 Dra Anne H Mulder 8,05 ,,De bruiloft van Kloris en Roosje 10,Oo Omroep orkest 11,15 Kwartet Jan Corduwener 11,35 Internationale vrolijkheid HILVERSUM II, 301 m Nieuwsberichten om 8. 9,30 7, 8 en 11 uur NCRV: 9,45 Gramofoonmuziek 10,00 Kerkdienst KRO: 12,15 Amusements-orkest 1,00 Voor de Strijdkrachten 1,50 Radio Phil- harmonisch-orkest 6,00 Voor de Strijd krachten 7,15 Promenade-orkest 7,45 Voor de Nederlanders in Duitsland 8,05 De gewone man 8,12 Gramofocmplaten 8,20 Lichtbaken 8,50 Gramofoon muziek 9,00 .Negen heit de klok" 10,00 ,,Wie neemt de handschoen op?" 10,15 „Het orkest zonder naam*» 10,45 Avondgebed 11,15 Residentie-orkest -IAAR. 45 door F. Coppersmith „Uitgesloten", merkte Dicey op. Bo vendien kunt u juffrouw Murner de eerste avond toch weer niet alleen la ten? u krijgt inkwartiering in ons huis, tenminste, als u genoegen wilt hemen met wat wij aan te bieden heb ben. We hebben maar een kleine lo geerkamer, de grote is voor juffrouw Murner". „Neen neen, dat wil ik volstrekt hiet". weerde Gerard af, „ik kan u die overlast niet aandoen. Dan kan ik nog 'eter hier in een logement een kamer hemen". Daar zult u het niet zo prettig vin- 0eh viel mevrouw Dicey haar man bij. G, ik ben met weinig tevreden. aarom zou ik het zo goed moeten '■ebben nu juffrouw Murner zo veel heeft moeten meemaken? En tenslotte gaat het maar om een paar weken, totdat de „Najade" weer vertrekt". „Wat bedoelt u daarmee?" vroeg Dicey. „Ik vaar met de „Najade" mee terug De passage voor juffrouw Murner en mij is al besproken". Claire keek hem met gefronste wenkbrauwen aan. Zenuwachtig speel de ze met een franje van het tafel kleed. „Neen, Gerard, dat zal onmogelijk gaan. Ik kan heus niet binnen enkele weken hier weg!" Mevrouw Dicey en haar man wis selden 'n snelle, veelbetekenende blik. Gerard echter keek het meisje ver baasd aan. ..Niet?" vroeg hij verwonderd, „maar het is toch vanzelfsprekend, dat je met me meegaat?" „Ja, natuurlijk!" was het snel ge geven antwoord, „alleen niet zo vlug. In een paar weken kan ik niet alles doen. wat er nog gedaan moet wor den. En dan nog inpakken „Rookt u een pijp, m'neer Van Wael?" Met deze woorden leidde mijnheer Dicey het gesprek in andere banen. „Ik heb een nieuwe pijp met'n porceleinen kop. Misschien is dat wat voor u?" „Neen, dank u. ik rook helemaal niet!" was Gerard's antwoord. „Dat is eenvoudig verschrikkelijk, m'neer Van Wael", schertste Dicey. „Wat heeft een man, die niet rookt, aan het leven? Probeert u het eens. het is een volmaakte afleiding!" „Neen. ik geloof niet, dat ik ooit ro ken zal", zei de jongeman. Gerard zocht zich een kamer in Charleston. „De Duif" was stellig een eenvoudig logement, maar het zag er helder uit. De heer Dicey had hem er persoonlijk heen gebracht en warm in de gunst van de waard aanbevolen. Bovendien was er afgesproken, dat Ge rard de maaltijden in huize Dicey zou gebruiken. Daaraan had hij zich, on danks zijn tegenstribbelen, niet kunnen onttrekken. De andere dag tegen de middag haal de Claire Gerard bij „De Duif" af. De jonge Hollander wachtte reeds op het meisje in de gelagkamer. Langzaam wandelden zij naar het tijdelijk tehuis van Claire. „Heeft mijnheer Collin je geen bood schap voor mij meegegeven?" „Neen. Hij heeft niets gezegd", was het antwoord. „Wonderlijk", mompelde Claire, „ik begrijp niet „O, ja, ik heb hem gevraagd mij zijn rekening te sturen!* viel Gerard haar in de rede. „Rekening, wat bedoel je daarmee?" „Hij heeft je toch rechtskundige bij stand verleend? Hij heeft o.m. de erfe nis van je vader geregeld en dat moet nu toch betaald worden?" „O. neen dat had je absoluut niet be hoeven te doen!" riep Claire uit. „Maar waarom niet? We moeten toch onze schulden betalen?" „Wat mijnheer Collin voor mij ge daan heeft, is niet met geld te betalen", antwoordde het meisje. „Hij is een vriend van mij". „Als jü het niet goed vindt, doe ik het natuurlijk niet", gaf Gerard zich gewonnen. Na een korte stilte begon hij van Amsterdam te vertellen. Wat het huis betreft, de tantes waren naar de twee de verdieping verhuisd, dan konden Claire en hij over de eerste verdie ping en de kamers gelijkvloers be schikken. Het huis werd opnieuw ge verfd en er zouden nieuwe meubelen komen. „Je kent het huis al, Claire en je weet dus hoe het er uit ziet. Ik ben blij dat je dat weldra 't jouwe kunt noemen! Alleen bestaat de mogelijk heid. dat ik in Leiden benoemd wordt. En dan zullen we moeten verhuizen. Maai- daar zijn ook behoorlijke wonin gen te kust en te keur. Natuurlijk woon ik liever in Amsterdam, maar aan de andere kant is het stellig een hele eer aan de beroemde Universiteit te Lei den te kunnen doceren. Mijn proef schrift heeft nogal de aandacht getrok ken", verzekerde hij Claire. „Vlak voor mijn vertrek heb ik het in handen van de commissie gesteld. Als ik terug ben zal ik wel de beslissing horen over het L-atste examen". FRGENS in het Nieuwe Testament J wordt verteld, hoe een landeige naar zijn wijngaard inspecteert. Hij komt bij een vygeboom, die in geen drie jaar vrucht gedragen heeft. Hij roept zijn knecht er bij en geeft hem opdracht de boom om te hakken. Want het is beter een nieuwe boom te planten, die wèl vruchten dragen zal. Dan is het de knecht, die tegen dit bevel protesteert. Want zoals een boer van zijn beesten houdt, zo houdt een tuinman van zijn bomen. Hij doet een nieuw voorstel: Ik zal deze vijge- boom dit jaar goed bemesten en er alle zorg aan wijden. Stel dan uw plan. deze boom om te hakken, uit tot het volgend jaar. Heer, laat hem nog dit jaar staan Het is alsof een mens tegen het eind van het jaar een inspectietocht houdt over zijn eigen leven. Het is mogelijk en wenselijk hierbij zeer zakelijke normen aan te leggen. Zoals een land- evenaar vraagt naar vruchten van zijn bomen, zo dienen wij te vragen naar positieve resultaten van ons werk. Want het gaat in onze zake lijke tijd niet allereerst óm goede be- dopjingen. raaar om verrichte daden. Teder dient voor zichzelf de balans op te maken. Een ander kan en mag zich daar niet in mengen. Eén ding wil ik desondanks opmerken. De sen timentele stemming, die vaak een oudejaar kenmerkt, zal ons niet mo gen verleiden de positieve kanten over het hoofd te zien, om slechts nega tieve factoren over te houden. Ieder mensenleven heeft waarde. Ieder mens heeft een plaats op onze pla neet. Daarom zijn er positieve waar den in ieders leven, al zijn het er ook weinig. T)AT IEDER het afgelopen leven ver zuimen en fouten heeft gemaakt, is een zo vanzelfsprekende opmerking, dat het niet nodig is Var verder over te spreken. Maar minder vanzelfspre kend is, dat de inspectietocht aan het eind van het jaar niet alléén zakelijk zal mogen zijn. Want er zijn hogere v/aarden dan zakelijke resultaten. De angstig snel voorbij stromende tijd, die alles aantast, alles verandert, doet vragen of er nog iets blijvend is, dat boven tijd en ruimte eeuwig vast staat. Daarbij hebben de volken van alle tijden zich steeds weer vastgegrepen aan God, aan God die eeuwig boven tijd en ruimte verheven is. Aan God die zich desondanks met het tijdelijke bemoeit. Zo wordt een mens op de oudejaars avond niet alleen geconfronteerd met de zakelijke resultaten van het afge lopen jaar, maar in nog veel sterker mate met God. En welke houding is de enige, die een mens voor God kan innemen? Voor God kan een mens slechts buigen, knielen. Zelfs hij, die cnverhoopt zou kunnen bogen op een prachtige balans, zou moeten erken nen: Heer, ik ben slechts een onnutte dienstknecht, een slaaf. Voor wié God kent, groeit het weten van immense schuld. Het was niet slechts onwetend heid of ongeluk; het was diepe schuld en zonde, die ons het afgelopen jaar kenmerkte. ■yOOR WIE God kent, heeft de oude jaarsavond iets wonderlijk twee slachtigs. Want naast de schuld staat de kans. Morgen, als de zon opkomt, is er een nieuw jaar geboren. Daar liggen nieuwe mogelijkheden, frisse perspectieven. Nog lokt een horizon, neg lokt een toekomst. Het is. alsof eer goede Heer tot ons zegt: Ook dit jaar, dit nieuwe jaar 1949, moogt ge het nog proberen. Ik zal vergeten wat achter ligt; de vruchteloze jaren van vroeger wil ik vergeven. Maar grijp dan ook het nieuwe aan, en maak er met Gods hulp van wat er van te ma ken is. Nog dit jaarOok nog dit jaar! STOOMBOOTDIEXST ENKHIIZENI RK GESTAAKT Door ijsgang is de stoombootdienst EnkhuizenUrk gestaakt. Gisteroch tend is de boot" om 8 uur vertrokken, maar moest om 12 uur onverrichter zake in de haven van Enkhuizen te- (Wordt vervolgd) rugkeren.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 7