Helder in degevaarlijkezone Stad en Omgemf# H.R.C. boog niet onder de storm Het nieuwe jaar werd ingezet met vele schone woorden Grote brand teistert Wervershoof Julianadorp Wieringen „Wiron Symphonie" bestaat vijf jaar Kinheim kresg 1-0 nederlaag W.G.W. is kampioen Drees en Beel over nieuw-lndonesië Vier gezinnen dakloos In slechte wedstrijd werd met 3-0 van V.V.E. verloren 12J jaar beschermheer Toen burgemeester G. Ritmeester op 1 April 1936 zijn ambt in Den Helder bad aanvaard, bleek spoedig dat hij zich sterk voor het verenigingsleven in de stad interesseerd. De eerste vereni ging, waarvan burgemeester Ritmeester het beschermheerschap aanvaardde, was de wandelsportvereniging „De Zilver meeuw". Dat was op 5 Dec. jX 121^ jaar geleden, maar aangezien de archie ven door de oorlog geleden hebben, kwam clit feit pas na genoemde datum aan het licht. Het bestuur achtte het niettemin onjuist om er stilzwijgend aan voorbij te gaan, temeer daar „De Zilver meeuw" de eerste was geweest, die de burgemeester als beschermheer had gekregen. Op de middag van oudejaarsdag werd daarom een klein intiem samenzijn ge organiseerd in „De Toelast", waar bur gemeester Ritmeester een halfuurtje vertoefde temidden van het Zilver, meeuw-bestuur en enkele leden. De heer Himpers, voorzitter der wandel sportvereniging, was zeer erkentelijk voor de belangstelling die de vereni ging altijd van haar beschermheer had ondervonden. Men had daarbij wel ge merkt, dat de burgemeester een man was van de klok, en daarom was een passend cadeau uitgezocht: een electri- sche bureauklok, die tevens de datum aangeeft. De burgemeester was uiteraard zeer dankbaar, niet in de eerste plaats voor het fraaie cadeau, maar vooral omdat daaruit sprak hoezeer de vereniging zijn beschermheerschap heeft gewaar deerd. Dit behoefde echter voor de an dere verenigingen, waarvan de burge meester beschermheer is, geen aanspo ring te zijn, om in dezelfde geest te handelen! Veel waardering had spr. voor het werk dat door „De Zilvermeeuw" werd en wordt verricht Het is niet alleen in het belang van de indivuduele sport beoefenaar, maar het heeft ook grote waarde voor de gemeenschap. Ook „De Zilvermeeuw" heeft in het afgelopen jaar goede en slechte dagen gehad. Nu 1948 ten einde liep, maakte de burge meester gebruik om de aanwezigen en alle andere leden der vereniging een voorspoedig jaar toe te wensen. Allen bleven daarna nog even gezel lig bijeen. Wij herinneren er JWE even aan, dat Zaterdag 8 Januari a.t. n Formosa het aal-masqué ten bate ra; de NIWIN zal [".Torden gehouden. Toegangskaarten zijn -agelijks verkrijgbaar de zaal. En- 'rée voor gecostumeeiöen f 0.75 en j '.oor niet-gecostumeerdffl f 1, belas ting inbegrepen. Er wofien aantrekke lijke prijzen beschikbaar gesteld voor wdividuelen, paren en groepen. Tribune van Helder zwaar beschadigd Door de storm Is op Nieuwjaarsdag 's middags om twee uur de tribune van Helder gedeeltelijk opgenomen en op het veld van Watervogels neergewor pen. Wanneer men zo het overgeble ven wrak ziet liggen dan krijgt men onwillekeurig tranen in de ogen. Wij weten het wel, er zijn erger dingen in de wereld, maar het komt ons toch voor dat dit voor de mensen die zich tot het uiterste hebben ge geven om dit doel te bereiken een hard gelag is. De schade is buitenge woon groot, want het laat zich aan zien dat de tribune weer geheel op nieuw moet worden opgezet. De tri bune was nog niet verzekerd. Naar wij vernemen lagen de papieren gereed, maar waren verschillende formalitei ten nog niet geschied. Het nieuwe jaar is voor Helder niet goed begonnen. Een extra inspanning om deze slag te boven te komen is hier gewenst en wij wensen onze oudste voetbalvereni ging de kracht om dit te bereiken. Topgevel ingestort Voor de familie Boon, Molenstraat 47, begon het nieuwe jaar niet al te fortuinlijk. Zij waren naar Texel ge gaan om oud en nieuw te vieren, en toen heeft intussen de storm een aan slag gepleegd op hun verlaten huis. Nieuwjaarsmiddag om half drie slaag de Jan de Wind erin om met een flinke ruk het topgeveltje ter aarde te doen tuimelen. Gelukkig liep er nie- Imand in 'de nabijheid, zodat het bij materiële schade bleef. Personeel van Openbare Werken heeft, onder leiding van de heer Boogert, ervoor gezorgd, dat de wind geen verdere schade aan het huis kon aanrichten. Het gat werd provisorisch met zeilen gedicht. Drie gulden Op de morgen van oudejaarsdag von den wij een blanco gesloten enveloppe in de brievenhus. „Het briefje van vijf- en-twintig voor de kinderzegelactie!" dachten wij, maar dat was mis. Er zat een ander briefje in, van de volgende inhoud: „Ingesloteiüf 1 voor de post ambtenaar, die de dupe is geworden van een dievegge. Wie volgt? Mocht de f 25 teruggebracht worden, dan kan deze gulden bij de kinderzegelactie worden gevoegd". V kunt zich wel voorstellen dat dit briefje ons bijna evenveel genoegen deed als hetgeen wij eerst verwachtten. In de loop van de oudejaarsdag kwa men nog twee lezers aan ons bureau en zij brachten ieder een gulden. Wy sluiten ons aan bij de briefschrijver. Wie volgt? Komt Willem Noske? De muziekkrinjf Den Helder heeft haar leden gelegenheid geboden om in te schrijven voor een extra-concert, te geven door de violist Willem Noske. Als uiterste termijn was opgegeven 15 Dec., maar ook na die datum kwamen nog regelmatig ingevulde antwoord kaarten binnen. Het aantal inschrij vingen is op het ogenblik te groot voor een huisconcert, maar nog niet toerei kend om een zaalconcert te kunnen ar rangeren. Het bestuur heeft de termijn van Inschrijving daarom verlengd tot en met Zaterdag 8 Januari a.s. Voor het M.S.F. De toneelgroep „Tot ons genoegen", onder afdeling der buurtvereniging Buyi BallotstraatMiddenweg, zal een tweetal toneelavonden geven ten bate van het Marine Sanatorium Fonds, en wel op de Zaterdagen 15 en 22 Jan. a.s. in Casino. BAL-MASqD De P. J. G. afd. Juliatisdorp zette het Nieuwe jaar in met hel houden van een gemaskerd bal voor haar leden en andere liefhebbers«Iers) In de zaal van de heer C. Rol. De deelname was niet oijzonder groot Het aantal ongemaskerten was groter dan dat van hen die itch veel moeite getroost hadden door »ith soms op zeer originele wijze te verkleden. De uitslag was dat d< eerste prijs werd toegekend aan dt Sneeuwman, voorgesteld door mej. R. Mooy. De tweede prijs was voor Bi»nk en Bruin, mej. G. Jimmink en mei C. Mooy. De derde prijs was voor de Automaat, voorgesteld door de heren G. de Leeuw en A. Reindensm. De vierde prijs was voor de theemuts, mej. A. Mooy en de vijfde prïjs werd toege kend aan mej. T. Bakker en mej. G. Bijvoet, voorstellende Mand en In- dië. De Automaat werlrte tijdens de voorstelling. De opbrengst was voor het fonds voor de luidklok. Ook werd nog een verloting gehouden voor ditzelfde doel. De gezamenlijke r?tto opbrengst was f 77.80. Een pracht^ resultaat. De door de heer Wim Boon opge lichte en onder diens leiding staande „Wiron Symphonie" zal binnen kort haar eerste lustrum vieren. Tijdens de donkere oorlogsdagen werd dit orkest gevormd uit goede en vooraanstaande Wieringer musici. Vele keren werd op dit orkest een beroep gedaan om deel te nemen aan officiële feestelijke gelegenheden en ook door de jaarlijkse uitvoering werd haar naam populair. Hoewel niet over een „muzikale" Wieringer bevolking geroemd kan worden, heeft dit orkest veel publiek getrokken en de interesse voor de mu ziek is toegenomen. Ook buiten de grenzen van Wieringen heeft het orkest een goede naam. Deze lustrumviering van „Wiron Symphonie" zal niet ongemerkt voor bijgaan. De uitvoering op 12 Januari a.s. zal daarom een feestelijk karakter dragen. Aan deze uitvoering zal o.a. het man nenkoor „De Verenigde Helderse zan gers", o.l.v. Geert de Boer, haar mede werking verlenen. Deze avond beloofd zeer zeker goed te worden. Daarom willen wij ook allen opwekken, ln 't bijzonder de zang- en muziekliefhebbers, deze uit voering bij te wonen. Gevonden: een metalen stok en een dameskous. Verloren: een leren motorwant; een grijs gekleurde kinderwant; een zilve ren damespolshorloge met rood leren bandje en een ongevoerde glacé hand schoen. De wedstrijd H.R.C-Kinheim is weer gestreden en evewis de voor gaande wedstrijden tusseri beide riva len is het er weer één geweest van spanning en grote vechtlust. Er ston den 22 flinke jonge»! tegenover elkaar, waarvan misschifn een enkele wel eens te flink deed, Mar over het algemeen kon alles toch wel door de beugel, waaraan de stukke leiding vanzelf ook veel goed defi. Vóór de rust speelde ER-C. met de wind in de rug en het "as deze or kaan, die niet alleen goed voetbal on mogelijk maakte, maar «ok H.R.C. in staat stelde drie kwarttff voor het doel van Kinheim te opberen. H.R.C. beging echter een grote («ut, n.1. het spel tekort te houden, «sartegen de stoere achterhoede van met 3roe- nevelt aan het hoofd wel raad wist. De opgestelde rechtsbuiten van H.R.C. Bark was in dit irilieu nog niet geschikt. Hij mist technifk en reactie vermogen en juist deie (wakke plaats was voor H.R.C. een geduchte handi cap. Want in de eerste periode was het zaak om de ballen op rechts te gooien, want de wind kon dan 'oor de rest zorgen. Bark kon daar eehter niet van profiteren. Reden waaro» de rood- hemden het op links ginfen proberen, maar daar was het mqeilijk de bal uit de hoek te krijgen en r.ok was de tegenstand daar veel grotf- Rechtshalf Do Boer van Kinheim een sym pathieke speler en hij verctaat ook de kunst van voetballen tot 1'Sl van Rij kers van H.R.C. Dat H.B". toch spoe dig de leiding kreeg, kwsm door een misverstand in de achter!»ede van K. Een corner van Rijkers werd geretour neerd, waarbij Roomeijer de bal op zijn schoen kreeg en scMin voor het doel plaatste. Doelman Diniels liep de bal tegemoet, maar doe: de wind kwam het leder daar nïe! terecht en het pleit voor Bark, dat hij ter plaatse was en de bal met 'n futj< in het doel schoot. Wel kreeg H.R.C meerdere fcansen, maar het juiste sdiot ontbrak en éénmaal had De Vrif! een goede kans, maar gaf op het la»tste moment aar, Nieuwstadt, die echtf juist bui tenspel stond, zodat dit <t>elpunt ge annuleerd werd. Neen, 'Vter de rust misten wij veel, want ook Kinheim kon niet tot gevaarlijke tegenaanval len komen, zodat de rust wet onver anderde stand aanbrak. Bn stand, die meer winst bood voor K®heim dan voor H.R.C. Zo dachten vrijwel alle bezoekers er over, doch hoe geheel an«êl's Lep het af. Er kwam een herboren H.R.C. bin nen de lijnen. En dat H$C. kreeg in de eerste minuut na de Hervatting al een kans, die Kinheim vPr de rust riet had gehad Het was weer Bark. die alleen voor Daniels stond, maar zijn schot was te zacht. P juist dit moment is voor H.R.C. hri sein ge weest om er een schepje "P *e doen, een schepje, dat men nahwlük in de gegeven omstandigheden i»oet kunnen geven. H.R.C. kon dat en et spijt ons voor Kinheim, maar enkek van haar spelers konden dat schepje nie* geven. Het gevolg was, dat de gasten tempo te kort kwamen en zo kon het gebeu ren, dat het eerste kwartiff H.R.C. de too aangaf en Kinheim zid> moest be palen tot opruimen. Dat ('n8 gemak kelijk met de wind in de mg, waar door dus de strijd wel 'teeds ver plaatst werd, maar de veehoede van K„ die in de laatste 2 wedstrijden 10 doelpunten had gescooA kreeg nu vrijwel geeii enkele kans om er ook maar één te maken. Steed; weer dook ei een roodjak op en het prijst H.R.C. Zij speelde de bal niet sttfds over de Hjn, een teken, dat zij niet bang waren en bewust waren van htar kracht. Éénmaal dachten we, da' Haan moest vissen, maar het harte schot van Starreveld stopte hij zublÜih- Een cor ner van dezelfde speler w#fd door een der Kinheimers met de ihtnd in' doel geslagen, terwijl als hij d< bal had laten lopen, een medespeler gemakke lijk had kunnen scoren. Dat H.R.C. dit tempo niet steeds kon handhaveii, lag voor de hand en het tweede kwar tier waren de gasten dan ook voort durend sterker. Maar voor doel was er geen doorko men aan en in laatste instantie was D„e Haan meester van de bal. Een vrije schop, ontstaan door te lang vasthou den van de bal, ging over het rode doel heen. Plotseling kwam HRC weer op zetten en vooral over links werden ge vaarlijke aanvallen opgezet. Rijkers was zijn tegenstanders nogal eens te vlug af en doelman Daniels moest ver schillende malen handelend optreden. Bark was weer eens doorgebroken en langs Daniels verdween de bal langs de verkeerde kant van de paal. Kort vóór het einde kwam de Boer bij HRC de gewonde Bark vervangen. En juist na dit moment dachten wij Kinheim te zien scoren. De snelle Starreveld, die Bot nog wel eens passeerde was er door. en een goede pass volgde. Drie Kinheï- mers liepen op de bal, maar De Haan wierp zich er moedig voor en voor kwam erger. Hierbij kwam Van dér Steeg van Kinheim te vallen en hij deed dit zo ongelukkig dat hij zijn been brak. De ongelukkige speler werd naar Parkzicht vervoerd, waar hij wel enige tijd zal moeten blijven. Een samenloop van omstandigheden, waaraan niemand iets kon doen. Kort hierna kwam het einde van deze spannende strijd, die door HRC verdiend was gewonnen, door een betere tweede helft. VATICAAN BEDANKT VOOR DE EER Het Vaticaan heeft een Hongaars verzoek om een overeenkomst met de Heilige Stoel verworpen. .De Hongaar se regering had uitdrukking gegeven aan de wens tot 'n overeenkomst, „on afhankelijk van de persoonlijke kwestie van de primaat van Hongarije". Het Vaticaan antwoordde: „Onmogelijk kan worden ingezien, hoe de wens tot overeenkomst met de Heilige Stoel ge- ri md kan worden met de houding van de Hongaarse regering jegens een aartsbisschop, primaat en kardinaal een houding, die een belediging voor de Heilige Stoel zelf Is". Door een 51 overwinning op Suc- ce» 3 is W.G.W. I kampioen geworden van haar afdeling. En daar het ln de afdeling gewoonte is, dat de kam pioenen gelijk promoveren, is dus hei 2de klasseschap bereikt. Wy feliciteren de W.G.W.'ers van harte met dit resul taat en het bewijst dubbel en dwars, dat de geest in deze jonge vereniging goed is. In ieder geval wijst het er op, dat de kans groot is, dat dit eerste succes een inleiding is voor meerdere successen. De wedstrijd tegen Succes 3 was niet fraai, maar welke wedstrijd in ons land zal dat gisteren wel geweest zijn. Het eerste doelpunt komt van de voet van Amersfoort, die een voorzet van Kraakman keurig in het doel weet Ic schieten. Bijna heeft Ramler hierna de voorsprong vergroot, maar de pit tige Wieringer doelman weet erger te voorkomen. Toch is het Ramler, die de stand op 20 weet te brengen, daar hy even eerder bij de bal is dan de doelman en rustig scoort. Na 35 minu ten is het wederom Ramler, die met een ver schot de stand op 30 brengt Een voorzet van Hendriks brengt Ram ler weer in goede positie en voor de vierde maal is de doelman gepasseerd. Een voorzet van Amersfoort wordt door Ramler in een doelpunt omgezet. Het is wel een ééntonige geschiedenis met Ramler, maar hij is nu eenmaal ten schutter van groot formaat in deze klasse. Vlak vóór de rust .veet Succes door haar linksbinnen de eer te redden. i In de tweede helft is het spel meer verdeeld, maar tot doelpunten komen de partijen niet meer. Kort vóór het eind wordt de kampioensvlag gehesen. Met een toepasselijk woordje werd W.G.W. na afloop gehuldigd door Succes, waarbij de bloemen ook niet ontbraken. Een sympathieke geste van de Wieringers. Op de receptie van gis terenavond komen wij morgen nog even terug. Australische boycot reeds gedeeltelijk opgeheven De Australische zeeliedenvakvereni ging heeft besloten de algehele boycot ten aanzien .van de Nederlandse scheepvaart op te heffen en dezelfde gedragslijn te volgen als de 'vakver eniging der havenarbeiders, wier boy cot zich alleen uitstrekt tot schepen, welke goederen naar Indonesië ver- voerén. Minister-president dr. Drees hield een toespraak voor de radio, waarin hij et. overzicht gaf van de gebeurtenis sen in 1948 en een blik wierp in de toekomst. Hij zei o.m.: „Laten wij mót vertrouwen verder gaan bij de vervul ling van onze taak. Een taak in Oost- Azië, waarbij tegenslag noch succes ons mag doen afdwalen van de rechte wc* naar vrijheid, tezamen met recht en veiligheid. Een taak in ons land tot verdere voltooiing èn van het stoffe lijke èn van het morele herstel, en een taak in de wereld waar wij, ook als wij tijdelijk worden misverstaan, het ons tot een ereplicht rekenen bij te dra gen tot het waarborgen van recht, vrij heid en vrede". Dr. Beel sprak in Batavia: „Indone sië, zoals het dit nieuwe jaar tegemoet treedt, is niet langer het innerlijk ver scheurde Indonesië van 1948. Het is een nieuw Indonesië, waarin de eenheid zal üijn hersteld en hetwelk open ligt voor een goede en gelukkige toekomst. Ik betreur het, dat het niet mogelijk is ge bleken, deze eenheid te herstellen langs de weg van overleg. De regering is tot de actie overgegaan in de vaste over tuiging, hiermede te handelen in het belang van land en volk" Generaal Spoor zei in een toespraak: „Ondanks de vijandige stromingen, die zich geopenbaard hebben in een we reld, die moreel en sociaal nog in stukken ligt, ondanks een partijdigheid, dikwijls vernederend en dikwijls voort komend uit eigen belang, onwetend heid en sentimentaliteit, ondanks het feit, dat deze factoren het dikwijls win nen van de rechtvaardigheid, zullen wij voorttgaan met onze plicht te doen ge durende het jaar 1949." DUITSLAND: De Britse gouverneur in Duitsland, generaal Sir Brian Ro- bertson, heeft in een nieuwjaarsbood schap tot het Duitse volk verklaard, dat in 1949 een West-Duitste regering zal worden opgericht. AMERIKA: De leiders van de twee i grote Amerikaanse vakverbonden heb ben verklaard, dat zij zullen trachten het communisme tegen te gaan door de democratie te verbeteren. Kardi naal Spelman, de aartsbisschip van New-York, heeft verklaard, dat de communisten „fanatiek samenzweren tegen godsdienstige leiders." SPANJE: Generaal Franco zei t« geloven, dat Spanje op het ogenblik weinig van andere landen kon ver wachten, daaraan toevoegend: „Zij zul len alleen tot ons komen als zij ons nodig hebben en niet uit rechtvaardig heid en goede trouw". „Andere lan den, waaronder die, welke eens vijan den waren, krijgen zonder onderscheid huip, maar Spanje wordt alle hulp ont zegd. Dit komt omdat het weigert te flikflooien of zachtmoedig te zijn jegens het communisme". JAPAN: De Japanse min.-president, Josjida, deed een beroep op de vader landsliefde der Japanners, „opdat zij zullen medewerken aan een spoedig herstel van een schitterende toekomst, die aan Japan is voorbehouden". HU maakte gewag van de mogelijkheid van het sluiten van een voorlopig vredes verdrag, waardoor Japan opnieuw zijn plaats kan innemen in de gemeenschap der naties. 0 AUSTRALIë: De Australische premier Joseph Chifley heeft verklaard, dat Australië's verdedigingsprogram een lange periode omvat, opdat men met alle eventuele gebeurtenissen rekening kan houden. Dit program is het om vangrijkste in vredestijd. Hij waar schuwde tegen de idee van een isola tionistische politiek voor Australië. (Eigen berichtgeving) Op Nieuwjaarsmorgen is Wervers- hoof geteisterd door een brand van zo grote omvang, dat onder de gegeven omstandigheden van woningnood en materiaalschaarste van een locale ramp kan worden gesproken. Een dubbel woonhuis, een juweliers zaak en een grote boerderij werden in de tijd van circa een half uur in de as gelegd, waardoor vier gezinnen dak loos zijn geworden en drie daarvan al hun hebben en houden verloren. Het zal ongeveer negen uur geweest zijn, toen de familie Vertelman ont dekte, dat het plafond in de kamer brandde. Ongemerkt bleek het vuur al een grote omvang te hebben aangeno men en aan blussen viel niet meer te denken, temeer doordat de felle Zuid westelijke wind de vlammen aanwak kerde. De twee jonge kinderen werden bij de buren gebracht, maar de vlammen grepen zo snel om zich heen, dat van cie inboedel niets gered kon worden. De woning van de familie Vertelman maakte deel uit van een zogenaamd aubbel huis en dientengevolge stond ook spoedig het andere gedeelte in lichtelaaie. Hierin woonden de dames De Jong, die er een winkeltje hadden. Ze konden eveneens niets van hun in boedel redden. In een oogwenk was daarna ook de aangrenzende juweliers zaak van de heer P. Knijn' door het vuur aangetast. De tachtigjarige heer Knijn woonde hier samen met het gezin Warnaar. De bewoners wisten zich in' veiligheid te stellen, maar het pand en alles wat daarin was moest worden prijsgege ven. De harde storm deed de vonken dwars over de weg wü-An. en terecht komen op het rieten daK van de boer derij van de heer F. ^Schoorl welke weldra ook in brand stond. Met man en macht slaagde men er echter in om al het vee naar buiten te brengen en ook het grootste deel van de inboedel. Maar de boerderij ging verloren. De Wervershover motorspuit was spoedig ter'plaatse, doch kon in den beginne geen water geven, omdat de manschappen in hun nervositeit een slang-koppel'ng met een hamer kapot- sloegen. Na enige tijd was het euvel verholpen, maar men stond voor een hopeloze taak. De brandweren van Medemblik, Enk huizen, Hoogkarspel en Andijk waren ook vrij spoedig aanwezig doch toen ze arriveerden had het drama zich reeds voltrokken en kon men zich bepalen tot de nablussing, 'n taak die de spui ten van Enkhuizen en Medemblik op zich namen. De spuit van Hoorn die ook nog arriveerde kon meteen rechts omkeert maken. Nader vernemen we, dat de dakloze gezinnen bij buren en familieleden zijn ondergebracht. Alle verbrande panden waren verzekerd, maar niet hoog. De eerzaak van de brand moet waarschijn lijk gezocht worden in 'n schoorsteen brandje. Minister Van Schalk naar de West vertrokken Vóór zijn vertrek van Schiphol naar de West, stond minister mr. J. R. H. van Schaik gisteravond enkele pers-' vertegenwoordigers te woord. Over het doel van zijn reis naar de West zeide hij het volgende: „Ik heb mij bezig gehouden met de voorbereidingen voor de nieuwe staatsrechtelijke verhouding tussen Ne derland, Suriname en Curacao. Nu is door de regering een voor-ont werp opgesteld voor de interim-rege ling, die aan de definitieve regeling voorafgaat. Deze kan nog niet worden uitgevoerd." Deze definitieve regeling moet volgens de minister zijn een nieuwe 'grondwet in het rijksverband zonder Indonesië. Nederland, Surina me en Curacao komen dus in een nieuw staatsrechtelijk verband. „Wij willen niet dralen", zo ging hij voort, ,.zo snel mogelijk de beloften in te lessen om de staatkundige positie van Suriname en Curacao te verankeren". „Dit jaar gaan we staken" zegt Paul de Groot De heer Paul de Groot heeft gisteren het woord gevoerd op een openbare vergadering van de C. P. N. te Am sterdam. Na scherpe aanvallen op de regering, de P. v. d. A„ de kerken en de Veiligheidsraad zei spreker onder meer: „In dit jaar moeten wij een ein de maken aan de zg. arbeidsvrede en Godsvrede. Het leger van de arbeid moet worden aangevoerd in de sta kingen voor lonen en brood. De staking is het enig gebleven wapen en strijden met economische en politieke middelen tegen de oorlog betekent vervanging van de regering en de macht aan de arbeidersklasse. De politieke staking is een machtig wapen en zij zal gehan teerd worden. De credieten om de ko loniale oorlog te voeren en deze voort te zetten in de komende jaren halen zij van de arbeiders door lage beloning en hoge prijzen. In het nieuwe jaar moeten wij de strijd met grote kracht voortzetten." Het is Helder wederom niet gelukt V.V.E. te slaan. In een slecht gespeelde wedstrijd 'werd met 30 verloren. En zoals het met alle voorgaande wedstrij den het geval is geweest, ook ditmaal was het beslist niet nodig geweest, dat deze wedstrijd verloren ging. Immers, vóór de rust gaf Helder steeds de toon aan, maar door inpro- ductiviteit der voorhoede werden ette lijke kansen om zeep gebracht. Echter dient hierbij vermeld te worden, dat Vrouwe Fortuna deze middag Heider danig in de steek heeft gelaten. Scho ten, die anders zeker doelpunten opge leverd zouden hebben, werden op ge lukkige wijze gekeerd. Maar het nam niet weg, dat er ver schillende kansen danig werden ver knoeid. Het voorhoede-vraagstuk is bij Hel der nog steeds een zorgenkindje en het is te hopen, dat in de nog komende wedstrijden hierin spoedig verbetering komt, daar het er anders donker be gint uit te zien. Het gevaar voor de onderste plaats is nóg steeds niet denkbeeldig en de wit- jakken dienen dan ook goed op hun tellen te passen. V.V.E. kon ons ook niet bekoren en was in deze wedstrijd niet de ploeg die in de bovenste regionen thuis hoort Maar doelpunten beslissen nu een maal de wedstrijd en hierin was V.V.E. gelukkiger. De wedstryd Helder wint de toso an scheid»achter Willems laat even over half drie V.V.E. aftrappen. Zij gaan meteen tot de aan val over, maar de Helder-achterhoede geeft niet thuis en zo gaat Helder er dan over rechts van door. Deze aanval wordt echter ook afgeslagen en meteen is WE over links weg. Linksbuiten v. d. Berg schiet in, doch Bogaard redt. Even later probeert Beekhoven het met een ver schot, doch keeper de Blok is op zijn post. Midvoor Vrijburg van V.V.E. wil het dan eens proberen, maar zijn schot belandt in de handen van Bogaard. Helder komt nu steeds door het windvoordeel in het offensief. Een goede combinatie tussen v. d. Blom en Rottier doet de laatste in botsing met de keeper komen, waaruit de bal cor ner gaat. Deze wordt goed door v. d. Blom ge nomen en door Puhl ingekopt, doch ook r.u brengt keeper de Blok redding. De meeste aanvallen van V.V.E. wor den over rechtsbuiten W. v. d. Mey ge leidt, doch Himpers en Toes redden om beurten. Dan krijgt l.-buiten £uider- duin een kans, doch zijn harde schot belandt in het. zijriet. Himpers moet dan alle zeilen bijzetten om het gevaar te bezweren, wat hem echter goed af gaat. Meteen is Helder weer weg, maar het wil in de voorhoede maar niet luk ken. Het spel wordt veel te kort ge houden en dat is een kolfje naar de hand der V.V.E.-achterhoede, die met verre trappen haar voorhoede aan het werk tracht te eetten. Bij een volgende VVE-aanval komt de 1-buiten alleen voor Bogaard doch zijn harde kogel wordt door de Heider- keeper op eminente wijze tot corner verwerkt. Een keurige save! Helder blijft aanvallen doch het wil niet luk ken. Rottier gaat er alleen vandoor en geeft een 'afgemeten trekbal aan Wie ren. Deze mist echter jammerlijk. Even later wil Rottier het weer proberen en loopt door de gehele achterhoede heen, zijn schot belandt echter tegen de schoen van keeper De Blok en wordt een corner. Helder zet alles op alles en schoten van Gast, Dorlijn en v. d. Blom worden door de WE-keeper onschade lijk gemaakt Na de rust speelt Helder tegen de zware wind, wat echter geen beletsel is om tot de aanval over te gaan. Het succes komt echter aan de andere zijde want bij een voorzet van de l.-buiten zal Bogaard de bal onderscheppen, d laat deze vallen en de VVE-mid- voor Vrijburg geeft zijn club de lei ding <10). Helder, nie* ontmoedigd, valt verbeten aan, maar het spel is veel te kort om succes te hebben Jit een indirecte vr(je schop schiet Dorlijn hoog over. en even later brengt v. d. Neut redding door de toestormende Vrijburg de bal te ontnemen. WE komt weer terug en 8 min. vóór tijo geeft 1-buiten Zuiderduin een ver schot dat Bogaard te machtig is. (20) Helder spielt nu een verloren wed strijd. Wel probeert Rottier 't nog eens, maar VVS geeft geen pardon en 1 mi nuut vóór tijd is het wederom Zuider duin die met een keurige goal de zege veilig stét. (3—0). Kort hierop fluit de goed (leidende scheidsrechter het einde en is Helders achtste nederlaag een feit geworden- POLEN ANEXEERT DUITS GEBIED. Het Berlijnse blad „Telegraf' maakt melding van een „aankondiging, dat het Poolse departement voor de Wes telijke gebieden opgeheven is", wat, aldus het blad, „de annexatie van het gebied ten Oosten van Oder en Nais- sa door Polen officieel maakt". Het blad noemt dit „een flagrante schen ding van de overeenkomst van Pots dam, die door de herhaalde eenzijdige schendingen door ee Sowjet-Unie efi haar Poolse satalliet een waareloos vodje papier geworden is." ZES JAAR VOOR KRöLLER. De Rotterdamse kamer van het Haagse bijzondere gerechtshof heeft de 57-jarige W. N. A. Kröller veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de duur van he leven. Hij werd er van beschuldigd cargadoorswerk zaamheden te hebben verricht ten be hoeve van de Duitsers en van nationaal- socialistische doelstellingen. Voorts zou hij de bouw van Hansa- schepen op Nederlandse werven hebben bevorderd en voor Duitsche onderne mingen bestemde Nederlandse effecten tot een bedrag van ongeveer twaalf millioen gulden hebben aangekocht. Hy was oprichter van de Nederlandse Oostrederij. INDIA VOLGT ONS VOORBEELD Naar officiëel te New-Delhi is be kend gemaakt, is in Kasjmir het bevel „staakt het vuren" uitgevaardigd. Het bevel is uitgevaardigd na de bespre kingen tussen de Columbiaanse afge vaardigde in de commissie voor Kasj mir der Ver. Naties en de regeringen van India en Pakistan. Men gelooft dat betde regeringen de laatste voor stellen van de afgevaardigde betref fende de regeling van een volksstem ming in Kasjmir hebben aanvaard Het conflict in Kasjmir heeft 14 maanden geduurd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1