i Onzichtbare banden van vriendschap Vorig jaar niet ongunstig voor de Landbouw NOODLOT Amaieurzenders deden belangrijk werk in de oorlogsjaren Onze Damrubriek Deskundige wierp een terugblik Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom m jS Het Radioprogramma AAR. QM TIEN MINUTEN VOOR ELF wat Texat City in Amerika een pracht ra* een havenstad: jachterig, rokerig, lawaaierig, levend.' Drie minuten later vloog in Texas City Harbour een «chip vol explosieven in de lucht en slinger de zijn dood en verderf zaaiende in houd over de stad Twee minuten daarna was de stad één verschrikke lijke, brandende puinhoop met vele doden en nog veel meer gewonden. Brandweer, politie en ambulance», voor zover nog intact, waren machte loos: alle telefoon- en telegraafverbin dingen waren vernietigd. Toch reden een half uur na de ranvp uit alle om liggende steden ononderbroken rijen van hulpbrigades van brandweer, poli tie, ambulances en militaire colonnes ie vernielde stad binnen: zo enorm was hun aantal, dat door dit tchier fantastische hulpwerk een ware natio nale catastrophe kon worden voor komen. Het waren de radio-amateur zenders uit Texas City, die direct na de ramp via seinsleutels en microfoons heel Amerika in rep en roer brachten en het mogelijk maakten draadloos elle omliggende steden te alarmeren. Duizenden amateurzenders in geheel Amerika en zelfs ver daarbuiten luis terden naar het S.O.S. uit Texas City en gaven de noodsignalen door aan de officiële instanties. T)EZE SIMPELE HISTORIE die in 1947 de voorpagina'» van de dagbla den vulde bewees opnieuw het grote nut van de radio-amateurzen der». Opnieuw, want na de verrader- 1'jke overval door Japan op Pearl Harbour kon Amerika in een maand een technisch bijna volmaakt leger onderdeel mobiliseren, nadat een be roep wa» gedaan op de radio-ama teurzenders in Amerika. In Nederland zijn verspreid over het gehele land ruim zevenhonderd radio-amateurzenders. Een kleine goed georganiseerde gemeenschap, gevormd door vertegenwoordigers uit alle be roepen en standen: doktoren, technici, kantoorbedienden en scholieren. De meesten van hen, die het amateurzen- den als hobby hebben gekozen, heb ben zelf hun ontvangst- en zendtoe stellen gebouwd. Wie over veel geld kon beschikken bouwde in een Spe ciaal vertrek een radio-kamer, waarop beroepstelegrafisten jaloers zouden kunnen zijn, en anderen, met een smalle beurs, kochten deeltje voor deeltje in tweedehands winkels hun spullen bijeen en moesten er soms ja ren over doen, alvorens de installatie in een hoek van een kast gereed was. Ir middels leerden zij seinen en wets- kennls. want de amateurzenders moe ten, alvorens zij mogen gaan werken in de lucht, een examen afleggen, dat door P.T.T.-ambtenaren wordt afgeno men. Heus geen licht examen: kennis vs-n de voorschriften, nationaal en in ternationaal seinen met een snelheid van acht woorden per minuut en op nemen met dezelfde snelheid, uitge breide kennis van radiotechniek enz. enz. Slagen candidaten voor een exa men, dan krijgen zij een zendmachti ging van de minister, waaronder de dienst der P.T.T. ressorteert, alsmede roepletters het visitekaartje-in-de- lucht van de amateurzender. In een speciale gids, die internationaal is, wordt elke nieuweling vermeld: naam. adres, woonplaats, land, werelddeel en roepletters. En dan kan men contact gaan maken: met collega's in dezelfde voonplaats, in het land, in het wereld deel en ten slotte zelfs daarbuiten. „Op alle Continenten" Eén van de voorschriften is, dat slechts technische gegevens mogen worden uitgewisseld: boodschappen en familie praatjes zijn taboe. Zuiver experimen teel dus, waarbij de één werkt door middel van zijn seinsleutel en een an der de duurdere telefonie ge bruikt. Door de P.T.T. wordt dag en nacht gecontroleerd of de interna- t'onale spelregels niet worden over schreden. Heeft een Nederlandse ama teurzender contact gehad met b.v. iemand in Australië, dan zenden zij elkaar een kaart, waarop allerlei tech nische gegevens worden uitgewisseld over de graad van de ontvangst, type toestel dat over en weer werd ge bruikt, enz. Een succes is dan het be halen van het W.A.C.-certificaat, „Working All Continents". Een practische training is de z.g. Vossenjacht. Een amateurzender ver bergt zich met zijn transporabel toe stel in een bepaald gebied en gaat Wie vanavond na 12 uur de isoeite neemt op de korte-golf- banden te luisteren zal horen en den vergaan, want over de hele wereld flniten de morseseinen van de radio-amateurzenders. Jan Janssen uit Den Haag zet zich dan achter de seinsleutel voor zijn zender en tikt naar Jerry Brown is Melboume en naar Tino Cal- venni in Buenos Aires: „Happy New Year, Jerry!", „Happy New Year, Tino!" Wat doen zij toch, die radio-amateurzenders, en wat heeft hun hobby voor zin? Daar over schreef een onzer redacteu ren nevenstaande reportage. seinen: dat is de vos. De jagers zijn andere amateurs, die in een wijde kring zich om de zender opstellen en aan de sterkte van de zendtoon kun nen constateren, of zij dichter bij de zender komen. Wie de zender het eerst heeft ontdekt op deze wijze, is dan winnaar. Op leven en dood. In de jaren 19401945 werd dit spel cok gespeeld, maar toen was het een spel op leven en dood. Daarmee komen wij dan op het terrein der prestaties van de Nederlandse amateurs. Immeis, zodra de Duitsers ons land hadden be zet, zochten vele Nederlandse ama teurzenders contact met hun vrien den in Engeland en met het versttij ken der oorlogsjaren nam dit contact tce; onnodig te zeggen, dat van Neder land uit militaire en andere voor de geallieerden belangrijke gegevens wer den doorgegeven. De Duitsers zaten niet stil en zodra een nu geheime zen der „in de lucht" kwam vormden zij met radio-ontvangst-auto's een kring om de zender en de „vossenjacht" be gon. Wat er met de amateurzender ge beurde, die gesnapt werd behoeft even min betoog. Het offer, dat in de krin gen der amateurzenders voor de goede zaak werd gebracht is dan ook niet gering. Bij de vele huldebetuigin gen aan de verschillende groepen der illegaliteit zijn de amateurzenders er meestal mager afgekomen. Ten slotte is er nog een belangrijk werk, dat door de Internationale Ver eniging van Amateurzenders wordt gedaan: zij leggen n.1. hechte banden van vriendschap over de gehele wereld. Na het uitwisselen van techni sche gegevens tussen een Nederlandse en een Zuid-Amerikaanse amateurzen der volgt vaak een briefwisseling, later met foto's en over en weer worden dan opvattingen en levenswijzen uit gewisseld en dan begrepen en ge respecteerd. Zelfs bezoeken over en weer zijn al vaak het gevolg geweest van het simpele begin, gevormd door het in.de lucht zenden in morseschrift van deVoepletters. De Alkmaarder, de heer P. Swier, bij zijn amateur-zendapparaat In een Maandag gehouden radiocau serie heeft de heer ir. D. J. Maltha, hoofd van de afdeling documentatie van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, ter gele genheid van tie jaarwisseling een te rugblik geworpen op de Nederlandse landbouw in 1948 door een overzicht te geven op welke wijze onze landbouw zich in het afgelopen jaar heeft ont wikkeld en voorts de vooruitziohten geschetst voor 1949. Landbouw niet ongunstig Ir. Maltha begon zijn betoog met er op te wijzen, dat het jaar 1943 niet on gunstig is geweest voor onze landbouw. De opbrengst per ha van de consump tie-aardappelen lag zelfs 30 pet boven de opbrengst in de vooroorlogse jaren. Ook de granen gaven goede opbreng sten, evenals de suiker- en voederbie ten. In tegenstelling met het graanareaal, dat in vergelijking met 1939 thans veel kleiner e» sedert de bevrijding zelfs nog teruggelopen is, is de oppervlakte aardappelen, voederbieten, groenvoe- dergewassen en kunstweiden sterk uit gebreid. Bij een nadere beschouwing van het bouwplan in 1948 moet worden vast gesteld, dat de oppervlakte, beteeld met erwten en bonen, is teruggelopen. Ir. Maltha vestigde hierbij ook nog de aandacht op de kruidenteelt, welke in 1948 een grote opleving te zien heeft gegeven. Tuinbouw In een overzicht van de tuinbouw in 1948 gaf spreker aan, dat de oogst van appelen en peren niet bevredigend was. De oogst van pruimen en, kersen was daarentegen goed. De sierteeltpro ducten ondervinden moeilijkheden in de afzet doordat de uitvoer naar het buitenland moeilijk is en de daling van Dr. Van Royen vergelijkt Indonesië met Pruisen Palar, de Indonesische vertegenwoor diger bij de V. N. en dr. Van Royen. de Nederlandse afgevaardigde, zijn gisterochtend uit Parijs te New Vork aangekomen. Palar gaf tegenover de pers uiting aan zijn teleurstelling over de resulta ten van de jongste zitting van de Vei ligheidsraad wat betreft de Indonesi sche kwestie en verklaarde deze kwjs- tie opnieuw te zullen voorleggen aan de Veiligheidsraad te New York. Er is nog enige hoop het Indonesische vraagstuk op te lossen. De strijd in In donesië is niet enkel een strijd tussen Indonesiërs en Nederlanders, maar ook tussen de Nederlanders en de Veilig heidsraad", aldus Palar. Toen dr. Van Royen Palar's verkla ringen vernam, bestempelde hij ze als „belachelijk". „De Indonesische Repu bliek kan vergeleken worden met het oude Pruisen, in die zin, dat zij een minderheid betekent, die vastbesloten is het ehele land met geweld en door militair optreden te regeren", aldus dr. Van Royen. de koopkracht in Nederland leidt tot een kleinere afzet. Voor de teelt van tabak bestaan cr op het ogenblik goe de kansen. De belangstelling hiervoor is groot, doch er rhoet nog veel worden verbeterd om tot een werkelijk kwali teitsproduct te komen. Grote verschuivingen in onze vee stapel zijn in 1948 niet voorgekomen. Alles hangt hier af van de voederposi tie. Daarbij moet ook voor de toekomst rekening worden gehouden met een geringe invoer van voedermiddelen uit het buitenland. Daarom zal uitbreiding van de veestapel alleen mogelijk zijn, indien ons land er in slaagt uit eigen bodem meer veevoer te halen. De export Ir. Maltha wijdde tenslotte nog een enkel woord aan onze export waarbij hij er op wees, dat in de eerste 10 maanden van dit jaar voor een grotere waarde kan worden uitgevoerd dan in voorgaande jaren. Van de akkerbouw producten zijn het vooral pootaard- appelen, land- en tuinbouwzaden, con sumptieaardappelen, aardappelmeel en vlas; van de tuinbouwproducten, groen ten, fruit en bloembollen en van de veehouderijproducten de melkproducten kaas en eieren en fokvee. Bij al deze producten zal de kwaliteit de buiten landse afnemers moeten overtuigen, dat het goed is om Nederlandse land en tuinbouwproducten te kopen. TUINDERSGLAS VRIJ VAN DISTRIBUTIE Het ministerie van economische za ken deelt mede, dat met ingang van 3 Januari 1949 de distributievoor schriften van wandtegenls, tuinders glas, draadglas en asbest zijn ver vallen. Met Ingang van die zelfde datum is het kopen, verkopen en afleveren van deze artikelen dus niet langer aan bonnen of machtiging gebonden. Bewerken en verwerken van asbest is thans eveneens vrij. DE ACTIE IN INDONESIë Van officiële zijde wordt gemeld, dat op Sumatra Padangsiedempoean (Z.O. van Sibolgal, Pagar Alam (Z.W. van Lahat) en Loeboeklingau (N.W. van Lahatvan T.N.I.-troepen zijn ge zuiverd. Te Djokja hebben zich vrij willig 169 officieren van de T.N.I.- gemeld. PAKISTANSE PERS EN INDONESIë Een conferentie van dagbladredac teuren in Pakistan heeft besloten tot het verzoek, dat alle dagbladen in Pakistan Donderdag a.s. niet zullen verschijnen ter demonstratie van hun solidariteit met de republiek en hun absolute veroordeling van de Neder landse actie in Indonesië. ,JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" NAAR BATAVIA Het ms. „Johan van Oldenbarne- velt" zal Woensdagmiddag 5 Januari in het kader der gezinshereniging met 1300 vrouwen en kinderen van Am sterdam naar Batavia vertrekken. 110 kinderen beneden de 3 jaar zullen de reis naar Indonesië meemaken. DE GROTE BEER" 5 JANUARI VERWACHT. Het troepenschip „Grote Beer" met enige contingenten zieken en afgekeur de militairen van het KNIL, de Konink- lijkè Marine en" de Koninklijke Land macht aan boord, wordt in de loop van morgen Woensdag uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden aan vangen op Donderdag 6 Januari des morgens te 9.— uur. GENERAAL SPOOR NAAR DJOKJA Hedenochtend is generaal Spoor met een aantal staatssecretarissen per vlieg tuig naar Djokja en Solo vertrokken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand en na te gaan hoe de rehabilitatie versneld kan wor den. Granaten, mijnen, munitie en ontstekingsmiddelen in handen van onbevoegden veroorzaken bijna da gelijks doden en gewonden, vooral onder de kinderen. Ruim op dat gevaarlijk bezit! Ga vandaag nog naar de politie! Over het algemeen i» Hollywood niet erg fijngevoelig, maar toch heeft men cr aanstoot aan genomen, dat Rita Hayworth met haar vriend Prins Ali Khan, zoon van de schatrijke Aga Khan, een reis naar het buitenland maakt. Rita en Ali Khan te Queenstown. Lord Pakenham bezoekt ons iand Lord Pakenham, de Engelse minister van burger-luchtvaart, is onlangs door de Nederlandse regering voor een kort bezoek aan ons land uitgenodigd. Hedenmorgen zal hij met een lijntoe- stel van de BEA uit Engeland vertrek ken. om Donderdag 7 Januari met een KLM-vliegtuig terug te keren. Lord Pakenham zal vergezeld worden door dr. Goedhuis, burgerluchtvaart-attacne bij de Nederlandse ambassade te Lon den en door de heer A. H. Millward van de British European Airways Com- par.y. Door de Nederlandse regering werd een programma opgesteld aan de hand waarvan Lord Pakenham in staat zal worden gesteld iets van de Nederlandse burgerluchtvaart te zien en zich te oriënteren op het gebied van de BEAC- diensten op het vaste land. NIEUWE SOVJET-SANCTIES IN BERLIJN De centrale Sovjetcommandantura te Berlijn heeft bevel gegeven alle ge laden vrachtauto's, die in de Weste lijke sectoren zijn ingeschreven en zich hieruit naar de Sovjetsector be geven, in beslag te nemen, zo meldt het nieuwsbureau D.P.D. (Britse zone). Deze maatregel heeft tot ge volg dat voorlopig geen Vrachtauto's meer uit de Westelijke sectoren naar de Sovjetsector zullen rijden. De ge meenteraad van de Sovjetsector heeft de eigenaars van de vracht auto's in de Westelijke sectoren voor gesteld hun voertuigen in de Sovjet sector te laten inschrijven. twee ernstige auto-ongelukken Nabij Guerche de Bretagne (dept. Ille et Villaine) is Zondag een auto bus met voetballers in een vijver te recht gekomen na eerst in aanraking te zijn geweest met een muur bjj een kruispunt. Volgens de eerste berich ten vonden 17 personen de dood. Nabij Trento in Italië is Zondag avond een autobus bij stormachtig weer in een ravijn gestort. 9 personen kwamen om het leven en 30 anderen liepen ernstige verwondingen op. 95. „Ja, geef maar wat meer gas", roept Vossema weer. Pim doet nog een paar wanhopige grepen en eens klaps krijgt de jeep gang. Nee, niet vooruit, zoals de heer Vossema ver wacht had. De jeep schiet achteruit, ramt een mooie vuurrode wagen, die daar staat en schiet tegen een stapel blikjes op, die met een grote klap naar beneden vallen. Boven op Pim, Pom en Pom en.... op meneer Vossema, die juist met een vergenoegd gegrin nik het biljet in zijn portefeuille stopt. 96. Maar nu kijkt hij niet zo verge noegd meer. „Hé, wat doen jullie daar?" schreeuwt hij. „Dat gaat zo maar niet. Je hebt dat hele spatbord van die mooie rfcde wagen gedeukt!" Maar dan valt een blikje bovenop zijn hoofd en hij blijft versuft zitten. In oatzelfde ogenblik grijpt Pim blijkbaar de goede schakelaar en met een gang schiet de jeep vooruit en vliegt de gang uit. Oplossing probleem 58. Stand: Zw. 6 sch. op: 1, 6, 9, 11, 13, 37 en dam op 7. Wit 10 sch. op: 17, 20. 22, 26, 27, 30, 33, 38, 39, 43. Opl.: 1. 38—32 (37 x 281, 2. 3?—34 (28 x 48), 3. 27—21 (7 x 45), 4. 22— 18 (48 x 14), 5. 21—16 (45 x 21), 6. 16 x 7 (1 x 12), 7. 26 x 10!'. (zeer mooi). En nu even het volgende standje: Zw. 10 sch. op: 2, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 23, 24, 25. Wit 10 sch. op: 26, 27, 28, 32, 34, 35, 38, 39, 40, 45. Zwart was aan zet en speelde 28 Wit liet vol gen 3933? Toen zwart 28 speelde zag hij niet, dat hij door die zet de partg verloor. Maar wit zag het ook niet. Want na 2—8? had wit moeten spelen: 26—21 (17 x 26), 27—22 (18 x 27), 32 x 21 (23 x 43), 39 x 48 (26 x 17), 34—30 (25 x 34), 40 x 7!'. Ter oplossing voor deze week: Probleem 59 van D. Douwes. ~W% Wï H? Zw. 11 sch. op: 5, 11, 12, 13, 15, 17, 19, 20, 21, 27, 31. Wit 12 sch. op: 24, 28, 29, 32, 33, 36, 38, 39, 40, 45, 47, 48. Wit speelt en wint. Met een fraaie combinatie wordt de winst verkregen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Guus Jan sen en zijn solisten 6,20 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Inter nationale chansons 7,30 „Dit is leven" 7,30 Rubriek van de Wederopbouw 0,05 De gewone man 8,12 Rotterdams 1 hilharmonisch-orkest 10,20 Ria Groot (piano) 10,37 Actualiteiten 10,45 avondgebed 11,15 Residenie-orkest HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 „De Papavers" 7,00 Met „De Eendracht op avontuur" 7,10 Gramoloonplaten 7,18 Vlotter Frans leren spreken 7,30 „In. termezzo uit 1001 nacht" 7,35 Zang- en samenspel 8,05 In het Radio-zoeklicht 8,15 Bonte Dinsdagavondtrein 9,30 f.vro-allerlei 9,35 Brieven over hersen gymnastiek 9,45 The Skymasters 10,15 Buitenlands overzicht 10,3o „Ie zou zo graag" 11,15 Roth Strijkkwartet VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 Te déum laudamus 11,40 Favorieten 115 Orgelconcert 6,00 Onze Neder landse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prikkebeen 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 6,05 Programma-proloog 8,15 Vrij en blij 8.45 Ferdinand Huyk (hoorspel) 9.3b Radio Philharmonisch-orkest 10,45 Avondoverdenking 11,15 Intermezzo 11,20 Dr A J v d Graaf 11,35 Gramo- fconpiaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Monia Liter en orkest 12,00 Lunch concert 1,20 Metropole-orkest 2,15 Jeugdconcert 6,20 Richard Tauber zingt 6,30 De heer M Hulst 7,00 Lezing door W Slotengraaf 7,15 Het nieuws uit Indonesië VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 „Lezen in de Bijbel" VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Soicalistisch ijieuws 11,15 De hit-kit 11,45 Rustige avondklanken 47 door F. Coppersmitb Claire nam weer plaats en mevrouw Dicey keek haar man aan, doch de laatste stootte haar aan en zei zachtjes: „Zeg jij het maar!" Mevrouw Dicey slikte een paar maal en zei toen: „Mijn man en ik willen graag weten of u ons werkelijk voor goed gaat verlaten. Wij zijn erg veel van u gaan houden en uw verloofde heeft gezegd dat hij over een dag of tien vertrekt. Sinds enige dagen wach ten wij op een mededeling van u of.... Neen. het is geen nieuwsgierigheid van ons, maar uw lot gaat ons zeer ter harte!" Na deze woorden keek zij haar man ftan. die haar met een goedkeurend Hachje toeknikte. Toen viel hij in: ,.U [bent een dapper meisje, juffrouw Mur- ner. Ronduit gesproken: moeten wij de zakdoeken voor de afscheidstranen ge reed leggen.... o.... maar wat is dat nu? Zo ver is het toch nog niet? Of.... wilt u vanavond al op reis gaan. dat u uw zakdoek gebruikt?" „Je bent een echte domoor", nam zijn vrouw het woord over. „Wat bedoel je nu eigenlijk met zakdoeken en tranen? Kijk nu eens wat je aanricht. Daar zit zij nu te huilen. Haal maar liever een glaasje watér en kijk dan meteen of Latour al terug is. Ik moet hem nog wat zeggen. Loop hem maar een eind je tegemoet en zeg dat hij voortmaakt". Dicey haastte zich de kamer uit. Op hetzelfde moment pakte zijn vrouw Claire's hand en zei: „Huil maar eens uit, kindlief, dat doet een mens we! eens goed!" De volgende dag ging Claire met Gerard mee naar Boston. Het was slecht weer, het regende en mevrouw Dicey trok een bedenkelijk gezicht teen het meisje reisvaardig verscheen Zii liet zich echter niet afschrikken. De uren in Boston vlogen om. Na dat de boot aan de steiger gemeerd was, stelde Claire voor dat zij ieder ffein hun boodschappen zouden doen. Zij had een lange lijst van mevrouw Di cey meegekregen en rekende er op niet eerder dan met de thee gereed te zijn met alle inkopen. „Om drie uur treffen we elkaar in de „Gekruiste Sleutels". Toen zij, met de armen vol bood schappen, eindelijk het logement be reikte, kwam de heer Collin haar tege moet. „Neen maar, bent u het werkelijk? Waarom heb ik zo lang niets van i ge hoord?" informeerde hij direct. ..Datzelfde zou ik u kunnen vragen!" gaf het meisje ten antwoord. „Maar ik was aan uw zwijgen al ge wend. In Bedfort hoorde ik ook nim mer iets van u! Enfin, dat hebt u goed gemaakt door uw wekelijks bezoek aan Charlestown!" Collin keek haai- glimlachend aan „Och, dat was niets bijzonders. En dat ik niet uit Bedfort schreef, tja. dat had ook zo z'n oorzaak Maar laat me nu eerst eens horen hoe het er mee staat. Ik vind niet, dat u er zo pateni uitziet!" „Hoe zie ik er dan uit?" vroeg Claire. ,.Ja, dat kan ik niet zeggen. Maar ga nu eerst eens even zitten en ver tel eens wat van Charleston". Toen zij aan een tafeitje hadden plaats genomen wenkte hij de waard. „Tooke, ken je deze jongedame nog?" „Natuurlijk, mijnheer Collin, zou ik jufrouw Murner niet meer herken nen?" „Dat is je maar geraden ook. O ja, kijk haar maar eens goed aan, want ze gaat ons nu spoedig verlaten. Dan zullen we weer alleen zijn!" „Mischien vertrek ik nog niet zo gauw als u wel denkt!was Claire 3 commentaar. Collins gezicht veranderde als een blad aan de boom. „Wat?" liet hij zich na enige secon den verbaasd ontvallen. Claire vouwde nerveus de handen in de schoot. „Mijnheer Collin „Juffrouw Murner. Ik heb een dringend verzoek aan u!" „Bij voorbaat ingewilligd!" „Och, het is niet zo belangrijk. Ik wilde u alleen maar verzoeken mij nu niet verder te vragen naar onze plan nen. Later natuurlijk wel, maar nu Diet!" Na een half uur, waarin Claire de heer Collin uitvoerig over de Dicey's en hun goede zorgen voor haar en Ge rard had verteld, kwam haar verloof de de gelagkamer binnen. Hij keek verrast Collin aan te treffen ondanks het feit dat Claire hem daar op voor bereid had. Collin van zijn kant wenkte de waard, bestelde thee en deed wel een dozijn voorstellen over het voedsel, dat bij deze drank genuttigd kon worden. Daarna ontwikkelde zich een gesprek over en weer, over de oorlog in Euro pa, waarover Claire nu ook al het no dige kon zeggen, over de dure en slechte thee. in Boston, die in Amster dam heel wac beter van kwaliteit was. hetgeen ongeveer een uurtje in be slag nam. Daarna nam Collin afscheid van de jongelui. Gerard, die Claire in haar mantel hielp, merkte enigszins verle gen op: „Ik moet u nog mijn veront schuldiging aanbieden, mijnheer Col lin, dat ik u zo zakelijk om de reke ning heb gevraagd. Ik hoorde later dat u zich een echte vriend van Claire hebt getoond, zodat ik alleen maar van ganser harte te danken heb!" „O, stel je voor, niet de moeite waard", zei Collin. Gerard haalde nog enkele reisbe- nodigdheden uit de koffer die in het logement bewaard werd en haastte zich vervolgens met Claire naar de aanlegsteiger van de boot naar Char leston. Het was gelukkig beter weer ge worden. Claire wees de jongeman aan haar zijde op enkele bezienswaardig heden van de stad. Toen zij lanes de haven liepen zagen zij dt douane'nods waar de emigranten van de „Meer min" verzameld waren. „Zie je daar die loods?" vroeg ze. Toen bezon ze zich. „Och, neen, eigen lijk is er niets bijzonders mee!" „Welke loods bedoel je?" informeer de Gerard. i vervolgd) I

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3