DE „NOORDHOLLAND" SLEEPT Zelfs Zuid-Afrika leent dollars Stad en Omgeving- Hr. Ms. „Pelikaan"' naar Amsterdam gebracht Herman Tholen irad op voor O.B. Langs de velden De „Evertsen" gaat naar Indië -* „Echt iets voor U Hei land is economisch ziek als gevolg van de ontstane crediet-inflatie ZUINIG MET BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN Zijpe IJmuiden Callantsoog Texel Marktberichten Scheepvaartberichien Gistermorgen omstreeks tien uur werd het hoge grijze landingsvaartuig, dat bier zo lang achter het havenkantoor aan zware kettingen lag, de haven uit- ge&eept door de „Noordholland". We zullen het schip, die foeilelijke „Pelikaan" toch wel missen, al was het geen sieraad van onze Buitenhaven. Daar ging dan hel grote grijze monster, de Marinesleepboot „RS 9" en de „Noordholland" trok ken tem de haven uit. De RS 9 ging weer terug en de grote zeesleper van Wijs muller, die Maandagavond laat binnengekomen was, bracht de Pelikaan door hel Schulpegat naar buiten op weg naar IJmuiden, waar het bakbeest door het NÓordzeekanaal naar Amsterdam zal worden opgesleept. De „Pelikaan" zal bij de Ned. Dok Mij. in het dok worden opgenomen om gerepareerd te worden. Wel typisch dat juist deze sleper de toen hij eindelijk de wal op mocht. En Pelikaan wegbrengt; de Noordholland had hem vorig jaar ook uit Engeland gehaald. Toen moest het hoge schip naar Rotterdam, waar andere trekboot- jes hem met ijverig puffende geluiden naar Nieuwediep brachten. De „Noordholland" heeft lang geen onbestede tijd gehad, sinds ze vorig jaar Maart Den Helder verliet. Eerst twee keer naar Londonderry om daar oude Marinecorvetten te halen, die in Amsterdam omgebouwd zouden wor- dn voor de walvisvaart. Vlotte reizen, zonder hevige storm. Zo'n hevige storm bestaat trouwens alleen maar in de verbeelding van de beste stuurlui, die altijd op de wal staan. Er waait wel eens 'n stevige bries, maar storm komt zelden voor. Volgens zeelui dan, en die kunnen het weten, want die zijn zomer en winter, dag en nacht in touw op hun kleine soms dansende speldeknopje op de wijdheid van een oceaan. Na de twee kalme reisjes een ideale sleeptocht naar Valencia met een hijs- bok, Het dek was niet nat geweest en geelt wolkje aan de lucht. Maar toen wa» het ook zomer en dan gebeurt er maar een enkele kee - iets op zee wat met storm te maken heeft. Dus was de volgende reis ook vlot en onder de beste omstandigheden. Dat was het schoolzeilschip, dat door Duitsland aan Argentinië verkocht was, van Bremen halen en naar Rio brengen. Op de reis nakit Valencia had de „Noordholland" d# Trusther" uit Falmouth gehaald, el gisteren had hij de oude „Trusther" weer op sleeptouw. Maar niet altijd is he|_ een genoegelijk baantje. Vanuit IJmuiden voer de „Noordholland" de Noordzee op om naar Taranta in Italië tg gaan en daar een modderzuiger te halen- Onderweg kregen ze bericht dat d|, Noorse houtboot „Scum" 70 mijl Wesl van Den Helder dreef met zware slagzij. De deklast van de Noor was al overboord gegooid omdat die het ge vaar voor kapseizen niet denkbeeldig maakte. Gelukkig kwam de sleper op tijd en bracht de vrachtboot met 55 graden naar Londen. Wel typisch dat de naam van dë Noor in 't Nederlands vertaald „schuin" betekent. Van Nantes ging de reis naar Bremen waar een graanelevator voor Rotterdam gehaald werd. Toen was het onderhand winter geworden en op 10' December vertrok de „Noordholland" met twee bakken naar Oran. r heenreis verliep vlot, maar op de terugweg moest ze zeker een half jaar storm inhalen, want het in de woedende golven zo kleine scheepje danste en sprong er op los. Tien meter hoge golven kwamen de Golf van Biskaye binnen en verschei dene schepen kwamen in moeilijkhe den. De „Trebol" van Panamese natio naliteit dreef met een lek voorruim rond en de „Noordholland" ging er da delijk op af, maar toen ze het schip na twee dagen zoeken vonden, was hulp niet meer nodig. Juist was de kop van de kleine zeesleper weer in Noor delijke richting gedraaid, toen er nood seinen opgevangen werden van de Ne derlandse coaster „Elisabeth". Weer er opaf, maar temidden van de razende schuimkoppen was het scheepje niet te vinden. Gisteren pas heeft een Engelse sleper 't gevonden en binnengebracht. Toen ze eindelijk in het Engelse Ka naal stoomden, moesten ze keren om de „Queen Mary", die op de Franse kust buiten Cherbourg vastgelopen was, te assisteren. Juist toen men er aankwam was het zeekasteel los, en weer draaide dê „Noordholland", om op Nieuwediep a| te stomen. 1 Was deze tocht werkelijk bar, de passagier, die aan boord was, wilde al leen nog eens mee als het zomer was eh dan wanneer de borden niet ston den te springen op tafel. Zelfs de scheepshond, die toch al heel wat ge wend is, kon z'n blijdschap niet op Van der Steeg maakt het goed De Kinhcim-speler v. d. Steeg, die tegen HRC een beenbreuk opliep, maakt het momenteel uitstekend. Maandag hebben we hem bezocht in Parkzicht en hoewel hij als vreemde jtlch wel alleer voelt, bleek het toch dat hij al be'angstelling had ontvan gen. Daar de mogelijkheid van een verblijf van zes weken voor v. d. Steeg niet is uitgesloten, hopen wij dat Vele sportvrienden hem zullen bezoe ken. Vooral de spelers van HRC I zijn welkom, daar hij zoals begrijpelijk Is met hen nog even wil napraten over de gespeelde match. 7 HET EERST^ CONCERT. tiet bestuur van de muziekkring Den Helder deelt ons mede, dat er nog zes tien plaatsen beschikbaar zijn voor het concert, dat op Donderdag 13 Januari 8.k. in Cas'no doorLau- rens Bo<*tman. Za*"*upfh"bbers. die Van deze ef#'o>rpnhoM profiteren, kunnen zie*- c-Vn-i'toiHif orweven bij de heer J van Taa'wiik van Doorn. H. A. Lorentzstrss' 66 De aanvragen zullen In volgorde van binnenkomst worden behandeld. Degenen, die nog voor een kaart in aanmerking komen, kunnen leze vóór het concert aan de zaal af- ïalen. ÉL de machinist, we hopen dat hij van nacht beter geslapen heeft dan in de storm, want er ligt een hard matje voor zijn bed, waarmee hij al zwevend van onder de dekens kennis heeft gemaakt „Dit kleine reisje zal wel beter gaan en daarna..even naar huis", zegt ka pitein De Koe. Toch een Incident Gisteravond omstreeks 7 uur is het 6000 ton metende landingsvaartuig „Pe likaan" van het type Atlantic" dat van Den Helder naar Amsterdam versleept moest worden, op de IJmuidense Noor- derpier lek gestoten. Het gevaarte maakte direct water in de machine kamer en moest naar de z.g. „bergings haven" overgebracht worden, waar het is drooggezet. De oorzaak van dit on geluk is dat het schip moeilijk manoeu- vreerbaar is en niet geladen was. De schade valt echter mede en men hoopt met pompen het schip droog te kun nen houden. Vandaag wordt het naar Amsterdam versleept om te dokken. Met «tille trom is Hr. Ms. torpedo- bootjager „Evertsen" gistermorgen naar Rotterdam vertrokken. Tot het laatste moment is personeel van de Rijkswerf aan boord geweest om de grote beurt te voltooien. Vooral de laatste dagen moest „poot-aan" worden gespeeld, maar het schip kwam toch op tijd klaar. Vrijdag 7 Januari a.s. ver trekt de bodem vanuit Rotterdam naar Indonesië. Bij het afscheid van Hr. Ms. „Evertsen" Klein is ons land, en groot is haar daad, In d' Eeuwen voorheen reeds bewezen. Ook nu als men ziet waar het om gaat, Ziet 't Verleden in 't heden herleven. Het gaat niet om knechting, maar vrijheid van haard. Het gaat daar om hogere waarde. Dj ar is de vrijheid, in knechting ontaard, Door hen die in duivels ontaardden. Wij groeten U mannen, gij strijders voor 't recht. Komt straks weer terug op de rede. God sta U bij, en als 't kwaad is beslecht, Dan is het in Indië vrede. Nieuwtjes van de havenkant De Hollandse coaster „Regeja", die de nacht in de haven doorbracht, ver volgde gistermorgen haar reSs. Gistermiddag liep de kustvaarder „Taurus" binnen om het slechte weer af te wachten. Het scheepje kwam van Brake bij Bremerhaven en was met een lading oud ijzer op weg naar Hum- ber in Engeland. Wat in een goed vat zit, vferzuurt niet. Dat spreekwoord hebben de leden van „Onderling Belang" kunnen beamen die aanwezig zijn geweest op de eerste twee feestavonden ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan, en dat zullen ook de anderen kunnen bevestigen, die het feest vanavond of morgenavond in Casino zullen meevieren. De officiële herdenking is welhaast vergeten, maar de grote O.B.-familie had de gezellige avond nog tegoed. Het bestuur slaagde uitstekend in de keuze van het gezelschap, dat moest zorgen voor een prettige en vrolijke, mar tevens beschaafde stemming. Herman Tholen en de zijnen hebben het vlot en vaardig opgeknapt De grijze voorzitter, de heer L. F. van Loo, wilde de avond niet beginnen met een zwaarwichtig openingswoord. Hij wijdde enige hartelijke woorden aan de leden, die momenteel in Indo nesië hun vaderlandse plicht vervullen, en heette allen welkom, In het bijzon der de vele autoriteiten van gemeente eh rijkswerf. Overste Riemers, de oud chef der afd. werktuigbouw, werd be dankt voor de prettige samenwerking. Onmiddellijk daarop klonk achter het doek het openingsliedje van de revue „Echt iets voor U!" In de originele proloog bleek reeds dat Herman Tholen nog niets van zijn oude vlotheid had ingeboet, en dat zjjn medewerkers er ook wel voor zouden zorgen dat Her mans wens om „Echt iets voor U" te brengen, in vervulling zou gaan. De revue was niet samengesteld uit een overdadig aantal nummers, en alle on derdelen werden met vaart en élan ten tonele gebracht. We hoorden iemand de opmerking maken: „Die mensen wer ken als paarden!" Dat was juist. Vooral Tiny Visser, die één gecomprimeerd brok vitaliteit schijnt te zijn. De dansfantasieën van de Rettichini's waren keurig verzorgd, en ook later, toen zij de aanwezigen in gedachten meenamen naar het oude Wenen en naar China, was het een genoegen naar hun elegante en gracieuze bewegingen te kijken. De veelzijdigheid van de ar- tilten bleek uit het optreden van Ro nald Wagter als sneltekenaar en als komiek, en ook uit dat van de manne lijke Rettichini als muzikale clown. Wat deze twee tezamen met Rexis presteerden, verwekte stormen van hi lariteit. Rexis zelf bracht een kwartier- De f 25 zijn er! Inderdaad, de f 25 zijn er. Echter niet zoals men onwillekeurig zou kun nen denken terugbezorgd door de dievegge. Gisteren kregen wij eenoud- Nieuwedieper, die nog steeds met hart en ziel meeleeft met hetgeen in de Juttersveste gebeurt, aan de telefoon. ,Ik vind het zo verbazend sneu voor die arme kerel, wat jullie tekort komen leg ik erbij. Maar denk erom, geen na men vermelden!" Dat zullen we dan ook niet doen, maar alleen openlijk aan deze milde gever-incognito onze hartelijke dank betuigen voor dit sym pathieke bewijs van medeleven. Tot en met gisteravond waren nog binnengekomen de volgende giften: mevr. B. f 0.50, mevr. S. f 1, de heer De J. f 1, N. N. f 2, totaal met de reeds verantwoorde acht gulden f 12.50. De overige f 12.50 worden aangevuld, zodat hiermede deze bescheiden actie is beëindigd. Allen nogmaals hartelijk dank, ook namens de postambtenaar. tje clownerie, en het werd een kwar tiertje dat omvloog. Een paar aardige schetsjes en geestige liedjes wisselden het programma af. Voor zijn ernstige bijdrage, een opwekking tot eendrach tig werken voor de vrede, werd Her man Tholen met een daverend applaus beloond. Pim Tholen kruidde alles met nootjes uit de vleugel. De heer Van Loo bedankte het ge zelschap namens alle aanwezigen, en maakte van de gelegenheid gebruik om alsnog de heer Landman Sr., voor iedere O.B.-man een bekende figuur, een welkom toe te roepen. Een gezel lig bal met de Musical Ramblers be sloot de avond. Burgerlijke Stand Bevallen: A. P. Dekker—Philip - sen, d. E. Boon—Pasterkampf d. M. v. d. BreevaartZeijlemaker, z. E. KramerZwijnenberg, d. M. H. JumeletVerheij, d. M. C. Zonder van—Nordman, z. M. BorstDoor nekamp, z. D. M. EgbertsBijl, d. T. Dirks—Aukes, z. M. Kattevilder— Smid, z. J. KraakProsée, d. B. C. Pronk—v. d. Bosch, d. I. C. ReekBoon, z. Ondertrouwd: C. E. Pieters en M. F. M. Groenewegen. A. H. Oonk en B. F. Breedenbeek. H. Rensmaag en M. Hooiveld. D. C. Emmelot en E. Geervliet. R. Eelman en H. H. de Werker. Getrouwd: C. Moote en J. de Reus. B. W. van Uden en A. M. Nuijens. J. H. Dol en S. K. Notenboom. J. Walter en H, Schreuder. Overleden: P. S. Buddingh v., 50 jaar. J. Coomans, v., 55 jaar, echtg. van H. de Vroome. C. v. d. Made, d.. 3 maanden. W. S. M. de Graaf, v., 72 jaar, wed. van J. Hoogerwerf. Sympathiek gebaar Tijdens de receptie van WGWkwam vanzelfsprekend de tribune van Helder ter sprake. Sympathiek deed het aan dat deze gevoelens niet beperkt ble ven tot woorden. Enkele personen ga- van het goede voorbeeld door een flink bedrag op tafel te leggen, waarna de andere aanwezigen volgden. De totale opbrengst was f 110. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat op deze Zondag door WGW een dubbele overwinning werd behaald. Wel een bewijs dat de geest in onze stad goed is. Wij twijfe len er niet aan of de overige zuster verenigingen zullen niet achter blij ven en in de toekomst ook iets doen voor de v.v. „Helder Een kwart eeuw bij V. en D. De heer K. Geestman, die 3 Jan. de dag herdacht, dat hij 25 jaar als eta leur bij V D in dienst trad, werd door directie en personeel gehuldigd. De heer Groenewegen sprak namens de directie z'n gelukwensen uit en zegde de jubilaris een gouden horloge toe, dat echter nog uit Zwitserland moest komen. Vetder noemde hij de werklust en stiptheid van de heer Geestman. Van het personeel trad o.a. de heer Zoon naar voren, die de goede verstandhouding en samenwerking nog eens naar vor'en bracht en hem namens het personeel een vulpen en vulpot lood en een zilveren cigarettenkoker overhandigde. Op Vrijdag 14 Januari zal het 25- jarig jubileum van de cheffin-parterre, mej. M. van Os, worden gevierd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Simon J., z. v. P. Mul der en C. J. Bommer; Jan J„ z. v. G Boon en A. Smit; Teuntje P., d. v. J, Wijngaard en J. L. de Jongh; Corneli: M., z. v. C. de Moei en M. A. Mul. «Overleden: T. Verboom, 72 ja ren, zonder beroep, ongehuwd. Boksen op Wieringen Op Zat»rdag 8 Jan. a.s. organiseert de Held. Boksver. „De Ring" bokswed strijden gebouw Concordia te Hip- polytushotf. Medewerkende verenigin gen zijn: 'Held. Boksver. „De Ring"; S S.S., Alkmaar en boksver. „De Ring", Haarlem. Van de hoofdpartijen noe men wij: J. Colijn—Van Esschen (Haar lem) D. StndbrinkJBrouwer (Haar lem), H- Poch (S.S.S., Alkmaar)—An- tonisse (Haarlem), terwijl in het zwaargewicht J. Post (De Ring) staat opgesteld tegen Broekhuizen (Haar lem). Voorts zullen door De Ring nog worden afgevaardigd S. Bakker. J. Niggendijker, A. H. Winter, C. Wisse, Josephs Nébbeling en Jacobsz. Deze wedstrijden zullen een oefening zijn voor de kdmende kampioenschappen in Krasnapolskl in Amsterdam, waar in De Ring uit Den Helder met zes boksers zal deelnemen. SCHEEPVAARTVERKEER IN DE VORIGE MAAND Gedurende de vorige maand zijn in de IJmuider sluizen naar binnen ge schut 300 schepen voor Amsterdam, 19 voor Zaandam, 8 voor Papierfabriek. 10 voor Binnenhaven Hoogovens, als bijlegger 12. De buitenhaven verwerk te in totaal 27 schepen met voor de Hoogovens bestemde lading. OMZET STAATSVISSERIJHAVEN- BEDRIJF Het Staatsvisserijhavenbedrijf te IJmuiden heeft in 1948 een omzet van f 21.927.333 gehad, hetgeen f 4.620.090 meer is dan in 1947. Toen werd f 17.307.242 omgezet. BURGERLIJKE STAND Geboren: Arie, z. v. Arie de Graaf en Aalbertje de Groot. Pieter z. v. Gauke Luik en Sjouke Schaper. Ondertrouwd: Jelle Wijma en Maria Petronella Johanna Jelierse. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: H. Oudhof en gezin, C 11 van Heteren. J. E. Diederiks, B 84a van Texel. S. A. van Messel, A 108 van Soerabaja. Vertrokken: J. E. Diederiks, v. B84a naar Texel, Oudeschild 226. E. Groothoff-Swaerts met k. van A71a naar Indië, Ambon. BEDANKT De heer J. F. Wagener, candidaat te Amsterdam heeft voor een op hem door de Ned. Herv. gemeente te Oos terend uitgebracht beroep bedankt. Wordt vergadering van de Europese Eenheid uitgesteld België heeft zich gisteravond Sf- coord verklaard met'het Britse voor stel de vergadering van de commissie voor Europese eenheid uit te stellen. In officiële kringen te Brussel vreest men, dat door het uitstel de blauw druk voor een Verenigd Europa niet tijdig zal gereed komen voor bespre king op de vergadering van de con sultatieve raad van de Westerse unie, die 25 Januari te Londen zal worden gehouden. Dat zou betekenen, dat de kwestie moet wachten tot de vijf mi nisters van Buitenlandse Zaken eind April opnieuw bijeen komen, aldus een Belgische woordvoerder. Volgens diplomatieke kringen te Parijs heeft het Britse verzoek om uit stel in Den Haag „verbazing" gewekt en werd het in Luxemburg „onbegrij pelijk" geacht. Van de Fransen zelf werd gezegd dat zij „verrast" waren. ALKMAAR, 3 Jan. 1948. Op de heden gehouden veemarkt waren voor de cen trale aangevoerd 24 vette koeien, 25 nuchtere kalveren en 4 vette schapen. ALKMAAR, 3 Jan. 1949. (Alkm. Ex portveiling). Witlof I 3531, II 2032; Rode kool 8.20—14; Savoye kool 6.90— 9; Groene kool 7.50—13; Spruitkool I 38 —51, II 2030; Boerekool 14—21; An dijvie 12—42.50; Rode bieten 6^-7; Win terpeen 6.708; Waspeen 815; Uien 5.90—8.20; Prei 7—12. Appels: Bramley Seedling 56; Goudreinetten 60—86; Jo nathan 85. WARMENHUIZEN, 3 Jan. 1948. 2000 kg Rode kool 8.20—9.30; 1300 kg Gele kool 7.10—8; 3400 kg Deense witte kool 5.90—6. NOORD-SCHARWOUDE, 4 Jan. 126.000 kg. rode kool 8.20—12; 52.000 kg. gele kool 6,90—9,20; 124,000 kg. wit te kool 5,90—6; 36.000 kg. uien 5,10—8; 5000 kg. peen II 5,70. III 5,205,50; IV 4,70; 1500 kg. bieten I 6,60—6,70, II 4,60. OBDAM, 3 Jan. 1948. Uien 8, grove uien 7, drielingen 6; A-kroten 6.30, Peen B 5.70 en C 5.10—5.50 Witte kool 5.90; Gele kool 8; Savoye kool 10.50; Spruiten A 3739 en B 2331. ZWAAG, 3 Jan. 1949. „Bangert en omstreken". Uien 78; Bieten 6.30; Prei 7—11; Savoye kool 7.508.80; Gele bew. kool 6.90—7.80; Rode kool 812.50; Boe renkool 1221; Spruitkool 1043; Wit lof 17—39; Breekpeen 5.70—12.50; An dijvie 35; Bloemkool 10; Knolselderij A 8; Alicante 721.16; Goudreinetten 64 74; Present van Engeland 4584; Cox's Orange Pippin 50—89; Groninger Kroon 4651; Zoete Ermgaard 63; Jonathan 52 64; Comtesse de Paris 45—71; Winter- jan 78; Westl. .Louw 6368; Gratiool 56 —61. J-|ET ECONOMISCHE HART van Zuid-Afrika is Johannesburg. En aangezien de economische en finan ciële belangen, welke zich hier gecon centreerd hebben, volkomen georiën teerd zijn op de goudmijnen en de goudproductie, kan men van Zuid- Afrika met recht zeggen, dat het een land is met een hart van goud. Sedert de bloedige operatie „boerenoorlog" is het met dit land vrijwel onafgebroken bergopwaarts gegaan. De crisis van de dertiger jaren, toen vele landen de traditionele gouden standaard loslie ten, bracht Zuid-Afrika wel in ernstige moeilijkheden, doch deze waren van voorbijgaande aard, toen bleek, dat de wereld het goud als een, zij het mis schien denkbeeldige, grondslag van de waarde van de verschillende geldsoor ten bleef aanvaarden. Gedurende de tweede wereldoorlog, toen vele goederen „voor geen goud ter wereld" te koop waren, hoopte het goud zich in de kelders van de Zuid- Afrikaanse banken op tot een waarde van 2i/i milliard gulden. De glans van deze schat schijnt de ogen van zelfs de meest weldenkende personen in Zuid- Afrika te hebben verblind. De Smuts- regering maakte namelijk de tactische fout om alle invoerbeperkingen en oorlogscontröles vrijwel met één slag op te heffen met het gevolg, dat de importeurs op enorme schaal aan kopen in het buitenland, en voorna melijk Amerika, begonnen te doen van alles wat maar te koop was, of het nu nuttig was of schadelijk, noodzakelijk of overbodig. Op crediet kopen. De resultaten waren zeer merkwaar dig. Over de bevolking van Zuid- Airika werd plotseling als het ware de hoorn des overvloeds uitgestort. Na tuurlijk hadden de meeste mensen geen geld genoeg om alle begerens waardige heerlijkheden te kopen, maar daar werd spoedig iets op gevonden: crediet! Er is in Zuid-Afrika op het ogenblik geen artikel, dat niet op cre diet kan worden gekocht. Huizen zijn niet te huur maar vanaf tien pond per maand in termijnen van 20 tot 30 jaar kan -men honderden huizen op afbe taling kopen. De volledige woninguit rusting, inclusief ijskas*, radio, gramo- foon en andere luxe uitrustingsstukken wordt op een driejarige afbetalings periode geleverd. Textiel en kleding kan worden geleverd in afbetalings perioden van 12 tot 24 maanden en vele leveranciers van levensmiddelen hebben thans reeds aan hun klanten meer dan drie maanden crediet ver leend. De gevolgen van deze „gemakke lijke betalingsvoorwaarden" zijn, dat consumenten geneigd zijn om meer te kopen dan ze zich kunnen veroor loven tegen prijzen die hoger zijn dan bl] contante betaling. Het huishoud budget van de gemiddelde inkomens- len. trekker werd daardoor dubbel belast en teneinde aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen, moest de met schuld belaste Zuid-Afrikaan naar voortdurende verhoging van zijn in komen streven. Als gevolg van het tekort aan arbeidskrachten op vrijwel elk gebied waren de meeste werk gevers bereid om lonen en salarissen tot zelfs boven de door de regering vastgelegde normen voor duurtetoe- sJagen, die intussen ook werden ver hoogd, op te voeren. Natuurlijk moes ten deze verhogingen worden terug gevonden in de prijzen voor goederen en diensten en de voortdurende ten dens tot stijging der prijzen is door de regeringswisseling in Zuid-Afrika niet tot staan gebracht. Mijnen liggen verlaten. De goudmijnen zagen door deze stij ging van prijzen en lonen hun produc tiekosten omhoóg gaan, maar het on gelukkige was, dat zij de enige pro ducenten zijn, die deze verhoging niet in de prijs van hun product tot uiting kunnen brengen. De prijs van het goud is bij internationale overeen komst vastgesteld en kan niet worden verhoogd dan door wijziging van deze overeenkomst. Het gevolg was, dat verscheidene mijnen het niet langer konden bolwerken en de productie van het edele metaal moesten stopzet ten. Anderzijds had het land steeds meer goud nodig om voor de even eens steeds duurdere producten van overzee te kunnen betalen. Het goud vloeide weg uit de enorme zak van 21/2 milliard gulden, alsof er een gat in zat. En toen de regering ook nog een bedrag van 80 millioen goud aan Engeland leende, bleef er Spoedig nauwelijks meer dan een zes de van de geweldige rijkdom over. Dit was het moment, waarop de mi nister van financiën, Havenga, in greep door de invoer tot 1 Juli 1949 practisch stop te zetten. In eerste in stantie bleek deze maatregel evenwel niet voldoende. Want doordat nog een groot aantal bestellingen moeten wor den uitgevoerd, zal de aftapping van het levensbloed aan het Zuid-Afri kaanse economische leven voorlopig nog wel even voortgaan. Teneinde het land over de crisis heen te helpen is nu een bloedtransfusie toegediend in de vorm van een lening van de Inter nationale Bank van 10 millioen dollar. Van een gezond economisch herstel zal echter eerst sprake kunnen zijn, wan neer aan de ontstellende crediet-infla tie een einde is gemaakt. In het kort kan Zuid-Afrika worden vergeleken met een man, die een grote loterijprijs heeft gewonnen en meent een onuitputtelijke rijkdom te hebben verworven. Totdat hij uit een roes van verspilling ontwaakt door de ontdek king dat zijn beurs leeg is en hij geen geld meer heeft om de huur te beta- ZONDAGAVOND. H.R.C., de grote rivaal van Kin- heim. Kinheim de grote rivaal van Racing! Vandaag RacingKinheim. Een wedstrijd waar het er om gaat en een ontmoeting onder buiten gewone omstandigheden. Want we meten hier op 't ogenblik windkracht 8, stormachtig. Hessink, de bekende Amster damse scheidsrechter, zal leiden. Hij is de man, die als reserve van ons Nederlands equipe schermers mee ging naar Londen. Vandaag liet hij zien, dat hij niet alleen uitstekend kan schermen, maar ook prima kan fluiten. Want dit werd een ontmoeting, die ont zaggelijke eisen stelde in physiek opzicht. Drie kwartier vocht Kinheim tegen Racing en tegen de orkaan. Zij deed dit op uit stekende wijze en omdat 't maar bij één goaltje bleef van de zijde van de Roodjakken, zagen we de tweede helft heel donker in. Maar dit werd een ontmoeting met twee volmaakt verschillende speelhelften. Eenerzijds een team, dat zich in de eerste helft volko men leeggespeeld had en ander zijds elf roodjakken, die van niemand ook maar een schijn van kans kregen op een overwinning. Voelend, dat het „nu of nooit" moest zijn, zagen wij na de her vatting een H.R.C., dat Kinheim in haar macht had en dat bij toe passing van wat „broi ns", de voorsprong had kunnen vergroten. Dat ook de sportwereld in rui me mate haar „smiles and tears" kent, werd vanmiddag weer op treffende wijze op deze eerste sportdag van het jaar aangetoond. In het kleedlokaal van de thuisclub uitbundige vréugde over het succes en de fraaie kans op de bovenste plaats. In het kleedlokaal van de be zoekers, op de massagetafel, de Kinheim-speler, die het ongeluk had een been te breken. Naast de dokter de schreiende verloof de van deze jongen. Gelukkig heeft men hem in Parkzicht on middellijk kunnen helpen, waar door de pijn sterk is afgenomen. Ook met enkele andere vereni gingen vandaag vreugde en leed. „Smiles" bij de katholieke club W.G.W., dat reeds vandaag in de Toelast recipieerde, om zich te laten gelukwensen met haar kampioenschap. Daarmee is zij waarschijnlijk de eerste clubin de afdeling Noordholland van de K.N.V.B., die deze keurige presta tie leverde. „Tears" bij Heldef, dat haar trots, haar prachtige tribune, door de orkaan totaal verwoest, op het naastgelegen veld terugvond. Wie echter meent, dat de wit- jakken door deze laatste slag „out and down" zijn, vergist zich. Van het vertrouwen, ook deze tegenslag te zullen overwinnen, getuigden de hartelijke en gloed volle speeches van de eerste en tweede voorzitter van JHelder", tijdens de receptie van W.G.W. Mensen met een bezieling als Wiersma en een onverwoestbaar optimisme als Borgerding, zijn met geen tien orkanen „down" te slaan. Zonder een hamer te gebruiken waren zij vanmiddag al bezig de afgebroken schotten overeind te zetten. Bravo man nen! zo hoort het. TOEAN TIK-TIK. Aalsdijk, Havanna—Antwerpen 3-1 >70 mijl west SciUies Aletta (t). '-1 van Saigon naar Pladjoe Bloemfontein, KaapstadA'dam, passeerde 3-1 Kaap Verdi Cistula (t) 4-1 van Melbourne te Adelalde verwacht Congostroom, 4-1 van Novoredondo naar Loanda Delfs- haven, 3-1 van Antwerpen naar Saffl Ennna (t), Aden—Singapore, passeerde 1-1 Socotra Fadiia (t), 3-1 van Bahrein rtaar Port de Bouc Grootebeer. Bata via—A'dam, passeerde 3-1 Finisterre Kamerlingh Onnes, R'dam—Java, passeer, de 3-1, 16 uur. Kaap del Armt Kedoe, 4-1, 4,30 uur, van Batavia te R'dam Limburg, 3-i van Portland naar Van- couver Lindekerk, 3-1 van A'dam te Hamburg Lissekerk Perzische Golf— R'dam, 3-1 van Por). Said Mas, 3-1 van Palermo te Savona Murena (t), 3-1 van Gibraltar te Grangemouth Nieuw Am sterdam 3-1 van Havanna te New xYork Omal'a (t), 3-1 van Suez naar Bahrein Oranje, A'dam—Java, passeerde 1-1 Kaap Roca Polydorus, A'dam—Java, 3-1 te Suez Rijn, 3-1 van Monrovia naar Abidjan Sarangan, vermoedelijk 8-1 van Cebu naar Tarakan Stad Alk maar, 4-1 van Antwerpen te Hamburg Volendam R'dam—Sydney, 3-1 n m van Colombo naar Fremantel Waal. 4-1 te Laguaira Weltevreden, Java—R'dam, passeerde 4-1 Kaap Bon Wieldrecht (t), 3-1 van Abadan naar Singapore Wil lem Ruyss. 3-1 van Batavia naar R'dam Zeeman) R'damJava, 4-1 te Belawan Alhena, 4-1 van R'dam te Buenos Aires Alphard, 3-1 van R'dam te Porto Ale- gre Alphacca, A'damDublin, pas seerde 3-1 Lizard Amstelkerk, 4-1 te Menoka (bij Duala) Dordrecht (t). «-1 van Helsinki naar R'dam Esso R'dam, Ras TanuraHave, passeerde 4-1 Aden Helder, 4-1 ter reede La Gualra Jobs- haven, IJmuiden—Huelva. 3-1 5 uur, van Margate, passeerde 8 uur Dóver The- misto wordt 5-1 V m van Galveston te R'dam verwacht Prins Maurits, Aarhus Barcelona 3-1 van Ceuta GROTE OPDRACHTEN VOOR BELGISCHE WAPENFABRIEKEN? In het verslag cler Belgische Se naatscommissie van landsverdediging over de begroting voor 1949 wordt o.a. verklaard, dat de Belgische wa penfabrieken waarschijnlijk binnen kort in het kader van het Vijfmogend- hedenpact grote bestellingen zullen ontvangen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2