Handel en Industrie in het vorige jaar NOODLOT Noord-Holland heeft te duur water Nieuwjaarsrede van de heer Arntz voor de Kamer van Koophandel Vooruitgang maar nog vele moeilijkheden AAR. KVK. zet actie tot tariefverlaging voort Eerste vergadering in 1949 Het Radioprogramma BENZINE SPAREN DEVIEZEN GAREN De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- Holland, de heer 8. W. Arntz, heeft gistermiddag in de vergadering van de Baad van Btfstand te Alkmaar een oude traditie in ere hersteld. Nu op velerlei terrein van handel en indus trie het kunstmatige wordt terugge drongen en wij allengs terugkeren naar normaler verhoudingen, bestond er zijns inziens aanleiding een terug blik te werpen op het jaar, dat achter ons ligt. In het district van de Kamer stond de industrialisatie weer in het middel punt van de belangstelling. Tengevol ge van het ontbreken van het indus triële klimaat was de industrievesti ging in deze streek van zeer beschei den omvang. De plannen om te Alk maar tot oprichting van een industrie- flat of centrale werkplaats te komen, schijnen tot mislukking gedoemd. De Kamer blijft echter ln deze diligent. Kaasmarkt moet behouden blijven. Overgaande tot bespreking van enkele voor dit district belangrijke bedrijfstakken wilde de heer Arntz enige woorden wijden aan de Alk- maarse kaasmarkt, waar omheen zich in feite de Noordhollandse kaashandel afspeelt. Spr. wees op het belang van de kaasmarkt voor het vreemdelingen- bezoek. Bij de propaganda voor ons land wordt de markt hoe langer hoe meer naar voren geschoven. Het ver dwijnen van de markt kan dén ook niet anders dan nadelig zijn voor het vreemdelingenbezoek aan ons land. Het ligt daarom op de weg van alle belanghebbende instanties om met de hulp van de regering het gevaar van haar opheffing te blijven keren. De kaashandel vertoonde in 1948 een eigenaardig beeld door de snelle over gang van een tekort naar een over vloedige productie. Bedroeg n.1. de totale kaasexport van Januari t.m. November 1947 13.759.000 kg. bij een waarde van ƒ34.943.000.over de periode van Januari t.m. November 1948 wezen de exportcijfers een stijging aan tot 20.227.000 kg. bij een waarde van 53.288.000.—. Niettegenstaande de toename van de aangeboden hoeveelheden bleef de export vlot en lonend verlopen. Dit gaf echter moeilijkheden op de Noordhol landse markt, waar juist de prima exportkaas vooral de voor bewa ren en overzee-export geschikte soor ten wordt aangeboden. Alle soor ten ondervonden hiervan de invloed, resulterende in een stijging van het gehele prijsniveau. Het veel grotere gedeelte van de kaasproductie, het welk voor binnenlands verbruik be stemd is, werd daardoor naar rato te duur en het is niet gelukt een rege ling te treffen, waardoor ook de on geveer tweemaal zo belangrijke afzet in Nederland voor de handel Winst gevende resultaten bleef bieden. De marktprijzen lagen in de zomer vaak 1015 gulden per 100 kg. boven de zogenaamde richtprijzen. Dit had ook tengevolge, dat de opzetvoorraad voor de binnenlandse handel veel te duur is geworden en daarom dreigt met verlies te moeten worden ver kocht. Door de toegepaste politiek van la ge prijzen voor de consument kan hot melkinrichtingsbedrijf niet tot die re sultaten komen als het kaas- en boter- bedrijf, alwaar door de reeds door mij geschetste exportmogelijkheden het prijsniveau hoger lag. De zuivelfabrieken ondervinden nog allerlei moeilijkheden als gevolg van de oorlog. Hoge tuinbouwomzet. Dat de uitkomsten voor de tuinbouw niet ongunstig waren, blijkt wel uit de omzetcijfers der groente- en fruit veilingen in dit district. Tegen een omzetcijfer van 44.600.000 in 1947, beloopt dit in 1948 ƒ48.100.000. De productie van groentenconser- ven bleef nog steeds belangrijk bene den de voor-oorlogse. Wel werd extra blik verstrekt voor export, waardoor de buitenlandse afzet aanmerkelijk kon worden opgevoerd. Het binnen land nam de beschikbare voorraden grif op. De bloembollenexport. Het gewas en de oogst van tulpen op de zandgronden was middelmatig, op de kleigronden iets beneden het door F. Copperswitb Doen Loum schudde het hoofd. ..Niet van Fort Pitt. Claire. Het be treft overste Bouquet....!" Toen zij geen antwoord gaf. ging hij voort: Overste Bouquet is dood!" Claire bleef staan. Collin wilde haar steunen, maar zij weerde zijn arm af. „Neen, dat is niet nodig", zei ze toon loos. ..laat me maar even zo staan" Zij sloot de ogen. „Verschrikkelijk!" fluisterde zij. „Is hij gesneuveld tegen de Indianen? Waar?" „Neen, niet gesneuveld", was het .antwoord, „hij is ziek geworden en na enkele dagen reeds gestorven". Zij sloeg de ogen op. „Wanneer is dat gebeurd?" „De luis' datum weet ik niet. Het bericht werd gisteren in Boston ver spreid. Kort geleden had hij het com middelmatige. Van hyacinthen was het gewas bést; van narcissen en irissen goed, terwijl dit van crocueaen iets beneden het middelmatige bleef. De export naar Amerika en Canada was iets groter dan in het vorige Jaar, terwijl de export op Zweden, door de in dat land ingevoerde con- tingentering ca. 10% terugliep. Naar Frankrijk bleef de export ongeveer gelijk, die naar Denemarken steeg, Engeland nam iets meer af. Voor het eerst na de oorlog was er naar Duits land weer een, zij het kleine, uitvoer van bloembollen. Ofschoon het bedrag (ca. ƒ800.000) niet groot is, is het toch verheugend, dat er weer een be gin met de export naar dit land is ge maakt, vooral omdat het vódr de oor log een belangrijke afnemer was. Sprekende over de groothandel in consumptie-artikelen, zeide de heer Arntz, dat door de iets ruimere goe derenvoorziening de omzetten in de levensmiddelenbranche iets toenamen. Aanvankelijk onderging het prijspeil weinig verandering Door de gedeelte lijke afschaffing van de subsidies op artikelen als boter, suiker en zeep, zijn deze tegen het einde van het jaar scherp in prijs gestegen. De kwestie der handelsmarges welke bij de detaillisten tot tal van protestacties aanleiding gaf liet ook de groothandelswereld niet onbe roerd. De marges zijn in deze handel van dien aard, dat alleen de goed ge leide en efficiënt werkende onderne mingen nog tot een positief economisch resultaat kunnen komen. Visserij en vishandel. De Noordzeekustvisserij met motor- kotters en -botters had over het al gemeen mindere vangsten dan in vo rige jaren, vermoedelijk door het in- tensieve vissen na de bevrijding. Ka beljauw, schelvis en grote schol wer den b.v. veel minder gevangen. Ook de vangst van fijne vis, als tong en tarbot was kleiner. Daar deze soor ten echter niet meer aan maximum prijzen waren gebonden, konden hier voor zeer hoge prijzen worden ge maakt, hetgeen een welkome compen satie was voor de geringe hoeveel heden. Dit jaar was er een tamelijk goede vangst van middel- en klein soort ansjovis; de prijzen begonnen hoog, doch daalden spoedig in verband met de geringe vraag uit het binnenland en het ontbreken van exportmogelijk heden. De vangst van schelp- en schaal- diereni als mosselen, wulken en gar nalen was, mét uitzondering van gar nalen, bevredigend. De palingvangsten waren ruim. De visgroothandel in dit district' kon in het verslagjaar aanvankelijk de aanvoeren vlot afzetten. Toen de aan voer van kleine vissoorten echter ver ruimde, konden de maximumprijzen niet meer worden bedongen. De fijnere vissoorten vonden echter grage kopers tegen soms zeer hoge prijzen. De om zetten aan de visafslagen in het dis trict bedroegen over 1948 ƒ8.777.217 tegen ƒ9.803.185 in 1947. Moeilijkheden in bouwbedrijf. Het bouwbedrijf heeft ook in het afgelopen jaar met bijzondere moei lijkheden te kampen gehad, hoewel ondanks dat, de bouwactiviteit steeds is toegenomen. De materialenvoorzie- ning en de arbeidsmarkt blijven grote Zorgen baren. Daarenboven houdt de prijsbeheèr- sing onvoldoende rekening met de tegenwoordige werkelijke kosten voor burgerwerk en kleine aannemingen, terwijl hogere sociale lasten en duurte- toeslagen slechts ten dele of in het geheel niet mogen wórden doorbere kend. Als gevolg van dé grote woningnood werd het grootste deel van het be schikbare bouwvolume besteed aan de bouw van arbeiderswoningen, in hoofd zaak in opdracht van gemeenten en bouwverenigingen. Wederopbouw gaat voort. De wederopbouw van de geteister de kuststreek, van Den Helder en de Wieringermeer, vond gestadig voort gang. In de meeste badplaatsen in dit district zijn de bunkers geslecht en is het puin der afgebroken huizen ge ruimd, terwijl straten en boulevards zijn hersteld. Om de hierboven ge noemde redenen vordert de nieuwbouw echter nog langzaam. Nu wel vaststaat, dat Den Helder als marinebasis behouden is, werd de herbouw van deze zo zwaar geteister de gemeente met kracht voortgezet. mando oter de .„troepen, die de op stand der Indianen onderdrukten, neergelegd en was belast met een In spectietocht naar het Zuiden. Ook dat wisten wij in Boston niet eens. In Pen- sacola heeft hij typhus gekregen en daaraan is hij na vijf dagen overleden!" „Was hij.gehuwd?" vroeg Claire. „Neen, maar na zijn terugkomst zou hij in Boston trouwen. „Die arme. arme vrouw", zuchtte het meisje. Haar ogen vulden zich met tranen. „Ik weet, dat de overste jou beloof - 'de een en ander voor je vrienden te zullen doen. zodra hij de handen vrij had", ging Collin verder, „en daar mede kan hij je nu niet langer hei- pen". „Ik had inderdaad gehoopt....!" Tranen verstikten Claire's stem. „Zal ik je nu maar eens het betere nieuws vertellen?" „Graag, hoewel het toch niet zo goed kan zijn dat het slechte nieuws naar de achtergrond verbannen wordt". „Luister dan maar, hoewel mijnheer Dicey het je net zo goed had kunnen Het aantal woningen, gebouwen en scholen, dat in vergelijking met an dere plaatsen aldaar gebouwd wordt en waarvoor de plannen in vergevor derd stadium van voorbereiding zfln, is aanzienlijk. Hierbij zijn nog buiten beschouwing gelaten de werken, die verricht werden en in uitvoering zijn ten behoeve van de marine en de Rijkswerf. De wederopbouwtentoonstelling, die in de loop van het verslagjaar te Den Helder gehouden is, heeft een indruk gegeven van de voortvarendheid en de vooruitziende blik, waarmede de toe komstige ontwikkeling van deze ge meente is uitgestippeld. Ook in de Wieringermeer is in het verslagjaar veel tot stand gekomen. Zo zijn buiten de dorpen onder meer 145 schuren gereed gekomen en 30 akkerbouwbedrijfjes inclusief wonin gen in uitvoering. De herbouw van de arbeiderswoningen in de dorpen is grotendeels gereed gekomen In Wie- ringerwerf kwamen 96 woningen ge heel gereed, in Slootdorp zijn ongeveer 80 woningen weer herbouwd van de 104 percelen, die daar verwoest wa ren De overige woningen z(jn onder de kap Middenmeer had in de loop van het verslagjaar 126 woningen in aanbouw, waarvan 84 gereed kwamen. De herbouw van panden van mid denstanders in deze polders kwam langzaam op gang, nadat zij door de moeilijkheden met de financiering wat achterop gebleven waren. Middenstand op vastere basis. Met voldoening mocht spr. constate ren, dat 't jaar 1948 de Middenstand in het algemeen weer een stap nader heeft gebracht tot een meer vaste ba sis, waarop het kan voortbouwen. Het assortiment in de detailzaken groeit weer, vele distributiebepalingen kwamen gelukkig te vervallen. Evenwel heeft de Middenstand nog steeds met vele moeilijkheden te kam pen. Veelvuldige overheidsbemoeiing, prijsbeheersing, steeds hoger worden de sociale lasten en lonen enz. maken de middenstander bijna een ambte naar in eigen bedrijf en dreigen de particuliere ondernemingsgeest te ver stikken. Voor verschillende bedrijven, zeer speciaal uit de consumptiebranche, zo als slagers en kruideniers, is de toe stand zelfs precair en wordt de be drijfsvoering weer veel moeilijker. De terugkerende concurrentie, verminder de koopkracht, gepaard gaande met :en verminderde omzetsnelheid in deze branches tonen aan, dat er een sterke verschuiving plaats vindt en de koop kracht nog slechts ruimte laat voor aankoop van gebruiksartikelen. De bedrijven in deze branche behaalden dan ook behoorlijke omzetten. Daarnaast is er in de meeste mid- denstandsbedrijven door vergroting der voorraden en zware belastigheffingen sterk behoefte aan liquide middelen. Dit kwam reeds tot uiting door het toenemende beroep dat in het verslag jaar op de beide Middenstandsborg- stellingsföndsen in dit district werd gedaan. Hét niéuwe ontwerp van wet tot wijziging van de winkelsluitingswet hééft allérwege veel critiek ontmóet. Het valt te hopen, dat hierin alsnog de nodige wijzigingen worden aange bracht, opdat aan de verlangens van detailhandel en ambacht zoveel mo gelijk wordt tegemoet gekomen. Een ongunstig seizoen, Na enkele woorden te hebben ge wijd aan de binnenscheepvaart en het bankwezen, behandelde de heer Arntz dé seizoenbedrflven. De algemene in druk is, dat het seizoen ongunstiger was dan in 1947, hetgeen in hoofd zaak te wijten is aan de slechte weersomstandigheden. Voornamelijk de bedrijven in de kuststreken, die op de z.g. dagjesmensen zijn ingesteld, hadden een slecht seizoen. Daartegenover staat, dat de plaat sen. die als doortrekcentra worden beschouwd, zoals Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Alkmaar, Volendam enz. opmerkelijk meer bezoek dan in 1947 ontvingen. Het bezoek van buitenlan ders overtrof eveneens het aantal van 1947. De specifieke badplaatsen met pensionbedrijven. zoals Texel, Schoorl, Bergen en Egmond aan Zee, hadden een bezetting der beschikbare logeer- ruimte, die in het algemeen iets lager lag dan in 1947. In de tweede helft van Juli en de eerste helft van Aug. was de beschikbare logeerruimte ech ter geheel bezet Voor het eiland Texel bedroeg het aantal gasten ca. 76.000. Het seizoen was daar goed en heeft de verwachtingen zelfs overtroffen. De plannen om tot de wederinstelling van het vliegveld aldaar te komen zijn in een vergevorderd stadium. De Kamer besloot zich hierbij financiëel te inte resseren. Daar in het voile seizoen aan de vraag naar logeerruimte niet in vol doende mate kan worden voorzien, blijft het vraagstuk van de vacantle- spreiding nog steeds urgent. Secretariaat. Bij het Handelsregister werd in de Joop van het verslagjaar het 25000ste dossier ingeschreven. Het aantal wer kelijk bestaande ingeschreven zaken, dat op 1 Januari 1948 12531 bedroeg, steeg tot 12738 op 1 Januari 1940, Het aantal verstrekte inlichtingen bedroeg 5231 tegen 5805 in 1947. Er werden 501 certificaten van oorsprong afge geven tegen 341 in het vorig jaar. Het aantal ingediende aanvragen voor de Vestigingswet Kleinbedrijf bedroeg 472 (vorig jaar 433) en voor het Besluit Algemeen Vestigingsver bod Kleinbedrijf 604 (vorig jaar 663) Het was in het verslagjaar juist 10 jaar geleden, dat de Kamer haai e ste bemoeiingen met de Vestigingswet Kleinbedrijf bad. Sedert dien zijn i™"1 2000 aanvragen bij de Kamer inge diend, terwijl voor het in 1941 afge kondigde Algemeen Vesti^ngsverbod eveneens kort geleden de 2000ste aa vraag werd geregistreerd. Mede door het grote aantal inlichtingen, dat hier over wordt gevraagd, stellen deze we - ten grote eisen aan het secretariaat. Spr. zegde de secretarie, de adjunct secretaris en het personeel dan ook dank voor de vlotte en nauwgezette wjjze waarop zij deze arbeid wederom hebben verricht. Met genoegen dacht de heer Arntz terug aan de viering van het 25-jarig ambtsjubileum van de secretaris op 1 Maart van het vorige jaar, waarbij hem zowel van de zijde van de Kamer als van het bedrijfs leven veel waardering ten deel viel. Met weemoed memoreerde spr. het ernstig verlies, dat de Kamer leed door het overlijden van hare leden, de heren H. C. Lind en J. Kramer, die gedurende een lange reeks van jaren hun beste krachten aan het werk heb ben gegeven. Voorts wilde hij niet nalaten een speciaal woord van dank te richten tot de heer mr. M, Moens, die meende zich niet opnieuw voor 't bestuurslidmaatschap beschikbaar te moeten stellen. De heer Arntz besloot z(jn nieuwjaarsrede met allen in gezin en bedrijf het allerbeste toe te wensen. zeggen, ofschoon ik moet toegeven, dat hij beter soldaten kan africhten dan de juiste woorden vinden om iemand iets mede te delen. Kort en goed: hij heeft me gevraagd je te zeg gen dat je, zolang je dat zelf wehst, hier bij hen in Charleston kunt blij ven. Bovendien heeft hij me gevraagd Je te zeggen, dat, aangezien zij zelf geen kinderen hebben, zij graag bereid zijn je als hun dochter aan te nemen Wanneer je daarmee instemt, willen zij dat zelfs wettelijk laten vastleggen. Weet je wat dat betekent?" „Neen, dat weet ik niet". „Och, de Dicey's zijn geen million- nairs, maar ze zijn toch gefortuneerd. Als aangenomen kind erf je later hun gehele vermogen. Met andere woor den: zij bieden je thans eeri thuis en wat dat betekent heb je reeds er varen en verzekeren je ook een toekomst. Is dat nu niet echt goed nieuws?" „Het is vee' en veel meer dan ik verdien!" stamelde Claire. Zwijgend zetten de twee mensen de tuinwandeling voort. Pas toen zij hele De plaatselijke Raad van Bijstand bij het kantoor Alkmaar der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland is een nieuw dienst jaar ingegaan en heeft reeds in baar eerste vergadering in 1949 verschillen de belangrijke problemen behandeld. Een van deze problemen zijn de hoge prijzen, welke voor het water moeten worden betaald en welke mede een zware last vormen voor het bedrijfs leven. De actie van de Kamer van Koop handel tot het verkrijgen van lagere tarieven voor het leveren van water door het P.W.N. dateert reeds van 1931, toen de Kamer om verlaging van de tarieven voor het bedrijfswater ver zocht. Na een aanvankelijk succes, volgde in 1935 een weigering, bij wel ke houding het P.W.N. nog steeds vol hardt. Uitvoerig ging de adj. secreta ris, "de heer H. W. Holsmuller, in op de motieven, welke door de Kamer wor den aangevoerd en weerlegde met klem de bezwaren van het P.W.N. Reeds in 1935 werd op korte termijn goedkoop IJselmeer-water in het voor uitzicht gesteld, welk motief nog' steeds wordt gebruikt. Het laatste nieuws van deze actie voor goedkope re waterprijzen is het advies van de Amsterdamse Kamer om niet verder aan te dringen op verlaging van de tarieven. De Kamer bleek hiermede echter allerminst accoord te gaan. De heer F. H. Ringers te Alkmaar trad op als pleitbezorger van de kleine bezit ters en exploitanten, die door de ver hoogde water-tarieven ten zeerste ge dupeerd zijn. De heer A. Kuiper te Hoorn was van mening, dat hier met twee maten gemeten wordt. Als het P.W.N. een tekort heeft, móet men dat z.i. niet in de eerste plaats zoeken in Verhoging van de tarieven, maar in vermindering van dè onkosten. In de Wieringermeer wordt veel minder wa ter gebruikt, dan men ingevolge het contract moet betalen. Desondanks propageert men ook daar zuinigheid met water, aldus de heer Kroezen uit Middenmeer. De heer G. Gróndsma te Alkmaar vroeg hoe het thans staat met het TJselmeer-watèr, waarop de heer J. Valkering te Limmen mede deelde, dat men indertijd bezig is ge weest met het oompen van water u't het IJselmeer. Dit water was van goe de kwaliteit, doch de zaak verlieo. doordat het P.W.N. overging tot aan koop van nieuwe duinterreinen. Thans is men evenwel weer bezig. Ook de heer Valkering had als oud-Staten lid de indruk, dat de beplanting van de waterleidingduinen door het P.W.N. wordt betaald en dit onnodig de kosten van het bedrijf verhoogt. Voor de recreatie van de duinen dient het Rijk te zorgen. Na een uitvoerige discussie werd be sloten tegen het advies van de Am sterdamse Kamer in, de actie voort te zetten. Bij de aanvang van de vergadering verwelkomde de voorzitter, de heer S W. Arntz, de nieuwe leden en sprak de hoop uit, dat zij nuttig werk zou den verrichten voor de handel en in- maal rond het huis waren gelopen, vroeg Collin: „Wat moet ik de Dicey's daarop antwoorden?" „O, ik kan het zo snel niet verwer ken. Geef me nog een paar minuten tijd. Misschien is het beter als ik hun zelf mijn antwoord zeg?" „Natuurlijk horen ze het liever uit je eigen mond dan van mij. maar je mag gerust nog een poosje doorwan delen, hoor. Dan kun je een er ander op je gemak over denken" Claire glimlachte. „Het is een beetje te veel om te verwerken zo ineens". „O ja, voor ik 't vergeet, ik moe. je cok nog de hartelijke groeten van iemand overbrengen!" „Van wie?" vroeg Claire verbaasd. „Gistermiddag ontmoette ik nog een goede kennis van jou. Hij kwam uit Bedfort, dat wil zeggen uit Fort Pitt"' „M'neer Egilson?" vroeg ze snel, en bloosde. Collin, die wat bladeren van het tuinpad met zijn voeten verwijderde, zag haar blos niet. „Neen, de kennismaking is van ou dere datum. Je kent hem nog van de dustrie in het district, waarin de Ka mer werkzaam is. De Raad van Bij stand is op het ogenblik als volgt samengesteld: S. W. Arntz, Alkmaar, voorzitter; J. Banning, Edam; J. J. J. M, v. Beem, Den Burg, Texel; Mr. D. Bosscher, Alkmaar; J. Bregman, Den Helder; K. C. de Bruyn, Enkbuizen; F. Daalder, Alkmaar; Mr. C. P. Eecen Gzn., Bergen; G. Grondsma, Alkmaar; N. Groot Nz., Enkhuizen; 'J. W. A. Heuseveldt, Alkmaar; H, P. Kluitman, Alkmaar; M. A. Kolster, Den Helder; K. H. Kroeze, Middenmeer; J. P. Kroezen, Medemblik; C. Kroon, Hoorn; A. Kuiper, Hoorn; B. Kuyper, Alk maar; J. de Nijs, Zd.-Scharwoude; G. Nobel, Winkel; A. Otter, Hoorn; G. K. Oud, Purmerend; F. L. J. Putman, Alkmaar; F. H. Ringers, Alkmaar; J. Schardam, Edam; C. D. Schmalz, Scha- gên; E. J. M. Stumpel, Hoorn; J. Val kering Tzn., Limmen; J. Veldstra, Op meer; G. de Wolf, Purmerend. Het bureau van de Kamer bestaat uit de heren S. W. Arntz, voorzitter; C Kroon, le onder-voorzitter; M. A. Kolster, 2e onder-voorzitter; D. J. Scheffel, secretaris en H. W. Holsmul ler, adj .secretaris. Voorts werden com missies benoemd voor Vestingswetten, Uitverkopen en Opruimingen, In dustrieterreinen Alkmaar, Verkeer en P.T.T., Wetten en Verordeningen, Ma kelaars, Handelsonderwijs, Handelsbe langen en Marktwezen. In aansluiting op de Nieuwjaarsrede van de heer S. W. Arntz, waarvoor wij naar elders in dit blad verwijzen, sprak de heer C. Kroon de wens uit, dat de Kamer in 1949 haar zelfstan digheid zou herkrijgen. Rattenbestrijding De adj.-sêcretaris, de heer H. W. Holsmuller, bracht rapport uit over de bij de gemeentebesturen ingestelde enquête inzake de rattenbestrijding. Hieruit blèek, dat alle gemeenten una niem aan de rattenverdelging deel nemen. In West-Friesland wordt de „jacht" georganiseerd door de Vereni ging van Gemeenten, aan de Langedijk dóór de veilingen en in de andere ge meenten door de dienst van Openbare Werken in samenwerking met de Plan- tenziektenkundigè Dienst. Dê resultaten zijn alleszins bevredigend. De alge mene conclusie van het rapport was. dat er weinig belangstelling voor Vér dere coördinatie bestond, zodat mede in vérband met de hoge kosten 30 ct. pér hoofd besloten werd geen ver dere stappen van de zijde der Kamer te ondernemen. In het kapitaal van de op te richten N.V tot Exploitatie van een vliegveld te Texel werd door de Kamer met 2500 deelgenomen. Het advies om ook de burgerij op te wek ken tot deelname, vond geen genade in de ogen van het Texelse gemeente bestuur. Bij een eventuele splitsing van de Kamer zal getracht worden de 2500 niet alleen ten laste van de Ka mer Noordhollands Noorderkwartier te laten, temêer waar, Amsterdam sterk bij het vliegveld op Texel ge ïnteresseerd is. In- samenwerking met het gemeente bestuur van Edam zal getracht worden het hulppostkantoor van deze gemeen te in een hoofdpostkantoor veranderd te krijgen. De secretaris van de Kamer de heer Scheffel. kreeg machtiging tot het weer in werking stellen van het oude Bureau van Advies van de Mid denstand, waardoor vooral de kleine middenstanders verzekerd zijn van bil lijke juridische adviezen. De zaak be- treffende de afschaffing van het z.g „aantekengeld" bij verzending Van stukgoederen werd in handen gesteld van de commissie Wetten en Verorde ningen. Het advies van de heer K. de Bruyn te Enkhuizen om hierbij over- lég te plegen met de Vereniging van Bodediensten werd overgenomen. Rigoureuze maatregelen. In zijn maiden-speech hekelde de heer J. W. A. Heuseveldt te Alkmaar het verbod, van de etalageverlichting. De rigoureuze maatregelen, welke men te dien aanzien meende te moeten ne men. aldus de heer Heuseveldt, deden ons denken aan maatregelen uit de be zettingstijd. Vooral die bedrijven, dje het hoogste belang hebben bij een at tractieve etalage, i^prden door dit ver bod benadeeld. De maatregelen komen in een vreemd licht te staan als men weet, dat men in de winkels zoveel licht mag verbruiken of verspillen als men wil. Hoewel de middenstand be reid is mede te werken aan bezuiniging, zou hij bij voorkeur zelf willen bepa len hoe de beschikbare stroom zo ef ficiënt mogelijk kan worden besteed. Spr. vroeg de aandacht van de Kamer voor deze klacht en zag de winkel stand gaarne ingelicht over de positie in de volgende winter, opdat men zo nodig door het aanschaffen van een eigen installatie de etalages van licht zou kunnen voorzien. De heer Stumpel te Hoorn adviseer de contact te zoeken met het Bureau van samenwerkende middenstandsor ganisaties, terwijl de heer Kroezen te Middenmeer uit betrouwbare bron had vernomen, dat in de volgende winter nog grotere moeilijkheden verwacht kunnen worden. Verschillende leden leverden critiek op het feit, dat het P.E.N. enerzijds speruren instelt, ter wijl aan de andere kant propaganda wordt gemaakt voor electrisch koken. Besloten werd de zaak ter hand te nemen. Bij dè rondvraag brak de heer Oud een lans voor het weder instellen van het Kantongerecht Purmerend, welke zaak in handen werd gesteld van de Commissie Wetten en Verordeningen. Namens de zaadhandel verzocht de heer Groot te Enkhuizen bij de PTT aan te dringen op verbetering in de buitenlandse pakketpost. De heer Gronösma wekte de Kamer op er bij het Bedrijfschap Zuivel op aan te drin gen ook voor 1949 weer f 30.000 voor de Alkmaarse Kaasmarkt beschikbaar te stellen. Hiermede kon men zich ten volle verenigen, evenals met het voor stel van de heer Scheffel om aan de regering een adres te zenden tot het vrijgeven van de kaas, dan wel dit spe cifiek Noordhollandse product in rui mere mate te distribueren. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7 8 en 11 uur KRO: 6,Oo Leger des Heils-kwartier —«,15 Land- en Tuinbouw 6,30 Voor de strijdkrachten 7,15 Ne derlandse organisten 7,30 Hèt actueel geiuid 7,45 De Regerings-Voorlichtings- dienst antwoordt 8,05 Programma-pro loog 8,15 Uitverkoop in Jubeldam 0,30 Familie-competitie 10,00 Gramo- foonmuziek 10,05 ,,De vaart der Vol ken" 10,25 Liederen 10,45 Avondover- denking 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6. 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Spoft- piaatje 6,30 The Skymasters 7,00 „Met de eendracht op avontuur" 7,10 Avro's avondschool 7,45 Rachmaninof speelt 8.05 In het Radio-zoeklicht 8,15 Concertgebouw-orkest 10,15 Gramofoon platen 10,30 Drie-Koningen-avond 11,15 Reportage kampioenschap biljarten 11,20 Amusements-muziek VOOR VRIJDAG Hilversum 1, 301 m Nieuwsberichten orr 7 8, 1, 7 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk 'de dag 12,33 Promenade-orkest 2,20 Opera-varia 6,00 Van Troubadours tot moderne liederen —6,30 Voor de Strijd krachten 7,15 Russische Kerstzang 7,30 „De drie landen" 7,45 Piano en orgei 8,05 De gewone man 8,12 Am sterdams Kamermuziek-gezelschap 8,35 Uit de schatkamer van het oude testa ment 9,30 „Les Noces de Jeannette" 10.37 Actualiteiten 11,15 De Europese biijartkampioenschappen 11,25 Dans muziek HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 1 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Opera-programma AVRO: 1,20 The Avroleans VARA: 6,15 De Vara felici teert 6,45 Silvestri-kwartet 7,00 Denk om de bocht Appèl voor de ex- politieke gevangenen VPRO: 7,30 Ne derland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 „Das musikalischer opfer" 8.50 Zo Juist verschenen VARA: 9,00 Men vrqagten wij draaien 9,30 Hoor spel 10,00 Buitenlands weekoverzicht 1015 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avondwijding VA RA: 11,15 Symphonisch concert reis naar Boston. Het is de acteur, die we samen in de gevangenis bezoch ten". „Bianchi!" riep Claire. „Juist, Bianchi. Ik ontmoette hem in de „Gekruiste Sleutels". Hij infor meerde vol belangstelling naar jou". „Hoe maakte hij het?" vroeg Claire „en wat kwam hij in Boston doen?" „Hij zag er uitstekend uit", vertelde Collin, blij met deze afleiding, „hij had gewone kleren aan en gebruikte ook niet meer die gezwollen taal, misschien wel, omdat hij nog steeds niet vol doende Engels kent! Zij waren in, Bos ton om gereedschap en wapens te ko pen. Neen. ze gaan niet weer bij Fort Pitt een nederzetting stichten. Ze zijn van plan Zuidwaarts te trekken, naar Tennesee. Maar eerst wilden ze infor meren naar de pachtprijzen. Zij heb ben nog veel te doen want de schade vergoedingskwestie voor de afgebran de en vernielde farms is nog niet eens geregeld. Ook de vraag, hoe de reeds betaalde pacht voor de grond in Bed fort verrekend wordt is nog niet opge lost. Daarom zijn zij beiden in Boston". „Beiden?" vroeg Claire, „wie is dan de andere?" „Hé, heb ik je dat nog niet gezegd?" lachte Collin. „De ander is natuurlijk Egilson. Ja. ik word oud, ik had hem beslist meteen moeten noemen!" „Zullen we naar binnen gaan? Ik wil nu graag eerst met de Dicey's spreken. Nog één vraag...." „Voor de dag er mee, Claire". „Zouden mevrouw en m'neer Dicey bezwaar hebben als ik dadelijk met mee ga naar Boston? ."isschien blij' il'. dan wel een nacht in de „Gekruis te Sleutels" logeren. U begrijpt het wel, ik moet Bianchi spreken. Ik moet horen hoe zij het allemaal maken. Trouwens, ik heb nog nooit iets ge hoord van de toestand in Bedfort. Neen, lacht u niet, want af en toe heb ik gewoon heimwee naar dat leven, vooral naar de kippen en kuikens. Och neen. Bedfort bestaat niet me®r' Maar ik wil4 wel graag weten of het niet opgebouwd wordt. Daarom zullen de Dicey's wel geen bezwaar er tegen hebben dat ik naar Boston ea". (Wordt vervolgd'

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4