Zweedse neutraliteit laat Stalin lachen Gevaar voor een wig in het bloc der Scandinavische landen Een veldheer tussen zeebanket Italiaanse griep raast over Europa Residentie Diplomatiek conflict om een snor! .Zet je pet af, daar is de maarschalk!" Koning Leopold s verantwoordelijkheid Nieuwe Turkse regering een stap vooruit Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom D« moord in de Warmoes straat Javanen lopen drie uur om twee ons rijst Zilverrush in Amsterdam Onze Damrubriek De Celuksbode naar Djokja Lijk van een Duits soldaat gevonden Het Radioprogramma AVONTUUR (Van onze correspondent te Stockholm) „WILT U LIEVER door de Russen of door de Amerikanen uw steden la ten bombarderend" «vroeg een Ameri kaans politicus aan een Zweedse col lega. die hgj tijdens een receptie er van wilde overtuigen, dat Zweden er goed aan zou doen, zich b(j het Westen aan te sluiten. U heeft de keus, zo vervolg de de man uit de States. Wanneer Zwe den aan zjjn neutraliteit vasthoudt, zul len de Russen bjj een komend conflict toch uw land binnenstromen en zjjn wjj genoodzaakt, uw steden te bom barderen. Indien Zweden zich echter de militaire hulp van het Westen heeft verzekerd, zullen de RusSen zich tot activiteit in de lucht beperken.het geen wel niet zo'n vaart zal lopen. De vriendelijke Zweed moest hier hartelijk om lachen, maar ging eerst dagen later op de uitdaging in, om de noodzakelijkheid van de Zweedse neu traliteit aan te tonen. Zweden, dit stel de hij voorop, is ten zeerste gehecht aan zijn Scandinavische broeders. De Denen en Noren mogen het land zonder visum binnen en mogen zonder vergunning iedere betrekking aanvaar den. (Mits het vakverbond geen be zwaar maakt). Overal bespeurt men de wil om samen te werken. En juist daarom valt het op, dat de drie mi nisters van buitenlandse zaken het nog niet eeijs zijn geworden, want van tijd tot tijd verkondigt een laconiek com muniqué, dat de ministers van gedach ten hebben gewisseld en.dat men op nieuw zal samen komen. De wereld weet dan, dat de Zweden hun 134 jaar oude neutraliteits-politiek wensen voort te zetten, hetgeen voor verschil lende bladen aanleiding is te schrijven, dat Zweden de les, dit Hitier gaf, nog steeds niet heeft geleerd. Tussen twee vuren. Maai-, zo vervolgde onze zegsman, welk voordeel biedt een pact, dat Zwe den aan het Westen zou binden? In het gunstigste geval: onmiddellijk hulp bij een eventuele Russische invasie en de garantie, dat het de Russen onmo gelijk is gemaakt, Scandinavië bij stuk jes en beetjes te verov ren. Zweden zou dan bij een komend conflict tussen Oost en West wanneer het niet met een onder de voet -'ordt gelopen het operatiegebied der Westelijke mogend heden zijn.met alle nadelen van dien. Toegegeven: door een dergelijk pact zou het (theoretische) gevaar zijn ge bannen, dat Zweden alleen tegenover Rusland zou komen te staan. In zekere zin is dus iets voor een verbond met het Westen te zeggen, wa- ïe het niet, dat de wantrouwende Rus sen een dergelijk verdrag onmiddellijk zouden uitleggen als een onvriendelijke daad, meer nog. als een op het hart van de Sovjetunie gerichte troepen concentratie. Zij zouden deze onvrien delijkheid weten te beantwoorden d®or b.v. de reeds ingeslapen Balten-kwestie (uitlevering van alle Balten) opnieuw ter sprake te brengen of aan te drin gen op contractuele levering van goe deren, die in het kader van de milliard- lening reeds geleverd moesten worden. Dit zou dan eerst het kleine geschut zijn. Het grotè daarentegen zou op Finland worden gericht. De houding van Rusland Het valt namelijk op, dat de Russen juist in de afgelopen maanden leze gewezen vijand buitengewoon soepel behandelen, hoewel er voor Moskou voldoende aanleiding tot ergernis be stond. Daar is b.v. de vroegtijdige in vrijheidstelling van Vainö Tanner, die als gewezen minster van buitenlandse zaken verantwoordelijk is voor de oor log tegen Rusland. Deze populaire „oorlogsmisdadiger" schreef in de ge vangenis zeven boeken, had er vol op te roken en goed te eten en werd ten slotte vrijgelaten om in een persconfe rentie te verklaren, dat het nu wel de tijd is om de Finse communisten die onbeduidende plaats aan te wijzen, die hun volgens de uitslag der verkiezin gen toekomt. Rusland, dat blijkt steeds weer, is bereid Finland enigszins met rust te laten, wanneer Zweden deze houding weet te waarderen. Natuurlijk mogen de Finnen hun anti-Russische gevoelens nog niet bot vieren. Zo kan het wel eens gebeuren, i dat.de snor van Stalin aanleiding geeft tot het overhandigen van een Russische nota. Dat zat zo: een Finse toneelspeler had gebruik gemaakt van een „Stalin-snor" om de rol van de dictator Hoederer in „Les mains sales" van Sartre goed te kunnen vertolken. Deze zinspeling zou nu volgens de Rus sen afbreuk doen aan de goede betrek kingen tussen de twee landen. Dat de Russen het protest eerst enkele maan den na de première lieten overhandi gen doet wel vreemd aan. Een verkla ring hiervoor zou kunnen zijn, dat Mo- lotof hiermede zijn genoegen over de politieke ontwikkeling in Finland heel voorzichtig te kennen Wou geven en toen juist deze akte in handen kreeg. Dat de pers uitvoerig hiervan mede deling maakte is slechts een bewijs, dat de politieke barometer in Scandinavië zeer fijngevoelig voor luchtverandering uit het Oosten is. Zo ziet men, dat hier in het hoge Noorden een merkwaardig politiek evenwicht zou kunnen ontstaan. Zwe den niet alleen door zijn ligging, maar ook door zijn ertsmijnenen zijn ver do'orgevoerde industrialisatie van veel meer militaire betekenis dan Noorwegen en Denemarken zou door zijn neutrale houding een diplomatiek- vriendelijk contact met Rusland kun nen onderhouden en de Zweedse neu traliteit zou in zekere zin een garantie verklaring zijn voor de Finse onaf hankelijkheid. En dat is toch de moeite waard, zegt men in Stockholm. Rest nog de vraag, of Zweden zich op die manier niet te veel van het Westen verwijdert. Reeds heeft Zweden door de aanvaarding van de Marshall hulp uiting gegeven aan zijn sympa thie voor een (economisch) sterk West Europa. En wat de Russische z.g. „bin nenlandse" politiek betreft het dic tatoriale stelsel met al zijn uitwassen is men algemeen van oordeel, dat eventuele klachten door de Verenigde Naties moeten worden behandeld, een organisatie, die, dit zij niet vergeten, mede voor de veiligheid der kleine naties is gesticht..en du» in zekere zin theoretisch achter een neutraal Zweden staat. Het moet ons tenslotte van het hart, dat de hier opgetekende gezichtspun ten gelukkig voor een groot gedeelte van veronderstellingen uitgaan. En zo als ons de gezant van een kleine West- Europese mogendheid nog onlangs ver zekerde, is er, voorlopig althans, geen reden tot enige ongerustheid aanwezig Moge dit altijd zo blijven! Maarschalk Montgomery heeft Zater dagmiddag een uurtje vrijaf ge nomen en een bezoek aan Schevenin- gen gebracht. De visserij bleek inte ressanter dan het kille strand en zo kon het gebeuren, dat de baas van de A.Z.-diepvriesinrichting voor ha ring van de fa. A. van der Zwan en Zonen haastig „zet je pet af, daar is maarschalk Montgomery" tegen zijn knechts zei. En de petten gingen af. ,.Ze schijnen me hier allemaal te ken nen" zei Monty opgeruimd en daarna legde hij een spervuur van vragen over de haringvangst, het hypermo derne diepvriesbedrijf en de handel in en export van haring. Met een luchtig sprongetje over een paar kisten be reikte hij een grote berg vers aange roerd zeebanket, die op bevriezing lag te wachten. Hij greep een paar der zeebewoners, bekeek ze keurend en zei „dit zijn geen grote, hebt u geen Yarmouth-haring?" (Engelse wal- haring). Natuurlijk was er grote „Yarmouth- herring", netjes per dozijn in ijskegels ingevroren op meer d'an 40 graden on der nul. De kleinere haring, die thans gevangen wordt, is bestemd voor de conserven-industrie. Maarschalk Mont gomery liet zich uitvoerig voorlichten over de machinekamer van de moder ne diepvriesinrichting. De heren in zijn gezelschap, onder wie de Engelse ambassadeur sir Philips Nichols, zetten inet graagte hun kragen op, toen hij - rich in de Siberische koude der koel cellen (dertig graden C. onder nul) waagde. Na deze wintersport ging men de Sch. 118 bekijken, die zeilree voor de haringvangst lag. Maarschalk Mont gomery toonde weer zijn vlugheid en spierkracht door van de wal op het lciggerdek te springen, zoals zeelui dat gewend zijn. Landrotten moeten door gaans over de railing klauteren. De Scheveningse haven bood Zater dagmiddag een mooie aanblik, omdat ce meeste schepen van de moderne haringvloot binnen lagen. Na een uurtje had maarschalk Mont gomery overal haring of kuit van. Hij ram hartelijk afscheid van de heer T. van der Zwan, die hem rondleidde en verdween per auto in de richting van Den Haag. Dat hem niets ontging, blijkt o.m. uit het feit, dat hij de naam van een firma uit 's Hertogenbosch op een koelmachine zag staan. „Daar heb ik nog gevochten" zei Monty. Als, overigens tijdelijke, stoffelijke herinnering aan zijn bezoek aan de eerste Nederlandse haringhaven heeft de fa. A. van der Zwan en Zonen een kist van 25 kg diepvriesharing (grote Yarmouth natuurlijk) aan maarschalk Montgomery gezonden. Het Belgische blad „Le libre Belgi- que" publiceerde dezer dagen een brief en enkele telegrammen, die in Mei 1940 gewisseld zijn tussen Winston Churchill, lord Gort, de opperbevel hebber aan de Britse expeditionnaire macht en de Britse verbindingsofficier bij de Belgische generale staf, admi raal lord Keyes. Churchill had lord Keyes verzocht alles in het werk te stellen om koning Leopold van België te bewegen met zijn gezin naar Engeland te komen, doch het betreffende telegram heeft Keyes nooit bereikt. Uit de correspon dentie blijkt, dat Leopold alles deed, om zijn troepen te doen stand houden, doch dat het Britse leger zijn strijd macht in de steek liet. In een brief van Keyes aan lord Gort schrijft de eerste: Indien de wereld alle feiten kent, zal koning Leopold zeker niet meer verantwoordelijk worden ge steld voor de nederlaag van het Bel gische leger. Het Belgische blad heeft de cor respondentie, die tot nu toe „geheim was gehouden", met begeleiding van fotocopieën gepubliceerd. Semsettin Gunaltay, die van presi dent Ineunoe opdracht had ontvan gen een nieuwe Turkse regering te vormen, heeft thans zijn kabinet be-t kend gemaakt. Het nieuwe kabinet bestaat uit tien leden van de vorige regering, aangevuld met vijf nieuwe ministers. De wijzigingen, welke in de oude regering zijn aangebracht, geven de indruk, dat thans een wezenlijke stap vooruit is gedaan in de richting van een meer doelmatig optreden bij het behandelen van de financiële en eco nomische problemen van Turkije. De advocaat-fiscaal van de Gro ningse Kamer van het Bijzonder Ge rechtshof te Groningen eiste de dood- sttaf tegen de S.D.-er J. Alsema uit Stadskanaal. 119. Moeder Woeffie zit .in- angst over haar drietal, maar ze kan de veldwachter niet vertellen, waar Pim, Pam en Pom gebleven zijn. „Ik wou maar dat ze alvast weer veilig thuis waren", roept ze uit. „Rekent u daar maar niet op mevrouw", zegt de veld wachter verontwaardigd. „Ik denk eerder, dat ze onder het stadhuis ge stopt worden!" „Ach nee, veldwachter, dat kunt u niet doen, daar zijn ze nog veel te klein voor". 120. „Te klein, zegt u. Maar niet te klein om het hele dorp weer op stel ten te zetten", roept de heer Vossema. „Ach die arme kinderen", zegt Moeder Woeffie medelijdend. „En ze wilden nog wel zo graag goed doen. Ze kun nen het toch ook niet helpen, als het hen tegenloopt". „Ja, helpen, van de wal in de sloot", zegt de schilder somber en denkt aan zijn bureau. De drie verdachten van de moord in de Warmoesstraat te Amsterdam, waarbij de 61-jarige „Moeke" Mars man van het leven werd beroofd, werden, zoals men zich zal herinneren verleden jaar tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld. De 26-jarige C. Hoogenboom hield steeds vol, dat zijn b*oer Jaap, eveneens verdacht, on schuldig was. Op 29 November stond het drietal in hoger beroep terecht, waarbij Jaap H. en de derde verdachte Leo vd. Helen bij hun verklaringen bleven, doch C. H. een geheel andere lezing gaf. Het Hof achtte het toen nodig, getuigen te horen, zonder wier verklaringen het onderzoek onvolledig was. p Gisteren werd de zaak opnieuw be handeld, waarbij echter bleek, dat ver schillende getuigen het antwoord moesten schuldig blijven, omdat zij zich na twee jaar en drie maanden de details waarnaar werd gevraagd, niet meer konden herinneren. De zaak is thans opnieuw aangehouden. Het on derzoek zal op 7 Februari a.s. worden v oortgezet. Terwijl in het grootste gedeelte van het nieuw bezette gebied in Ta- panoeli de voedseltoestand redelijk bleek, is thans geconstateerd, dat in het gebied van Batang Toroe een groep van ruim 10.000 Javanen in ernstige mate ondervoed is en groot gebrek aan textiel heeft. Ambtena ren Van 'económisché zaken stellen alles in het werk om in de noodtoe stand welke wel wordt geïl lustreerd door het feit, dat de Java nen van deze groep soms 15 km ko men lopen om 200 gr. rijst te be machtigen verbetering te brengen. De ondernemingen in Batang Taroe zjjn zeer verwaarloosd. Ook in de ha venplaats Sibolga heerst een rijstte- kort, waarin door het nieuwe bestuur is voorzien. De bevolking heeft grote behoefte aan zeep en petroleum, wel ke' eveneens worden aangevoerd. Zondagavond omstreeks 11 uur stopte op de Admiraal de Ruyterweg een Belgische luxe auto, die zich stadwaarts bewoog. Uit de auto was eetï zakje met korrels zilver gevallen. De korrels hadden zich over de straat verbreid. Een grote groep voorbij gangers stortte zich op de buit, die een ♦otaal gewicht van 1 kg had. Toen een surveillerend agent zich naar de stilstaande auto begaf, reed deze plotseling weg en liet een van de inzittenden, een 41-jarige Belgische handelsreiziger, die was uitgestapt om te redden wat te redden viel, achter. Hij werd gearresteerd en na een ver hoor bleek, dat het hier een smokkel handel in zilver betrof. RECTIFICATIE In ons nummer van Zaterdag is on der Het Nieuwe Boek de titel van het besproken boek weggevallen. Deze was: Europees Brldgekampioenschap 1948. LAATSTE NIEUWS OVER DE GRIEP-EPIDEMIE Slechts een paar druppels ODOL MONDWATER behoeden ook U tegen de ergste gevolgen van griep. (Ingezonden Mededeling) QMSTREEKS de jaarwisseling begon de griepepidemie in Noord-Italië, van daar dat men over de „Italiaanse griep" spreekt. Veertig procent van het Italiaanse volk had of heeft nog griep. Dr. Glovannl Canaperia van het Mi nisterie van Volksgezondheid in Rome heeft zeven millioen van zijn volksge noten zelfs ernstige grieppatiënten genoemd. Toch is nog nergens deze griep een kwaadaardig karakter toegeschreven, en zij is zeker niet zo gevaarlijk al» de „Spaanse griep", die direct na de eerste wereldoorlog zo ontzagwekkend veel slachtoffers geëist heeft. Wij zijn hiertegen op 't ogenblik medisch ook belangrijk beter voorbe- heid en toegerust. De World Health Organi- zation van de U.N.O. volgt vanuit het hoofd kwartier te Genève de opmars van de rriepbacil dan ook met een gerust gemoed. Toch is het spreidings- gebied van de griep al zeer groot geworden. Terwijl in Rome de epi demie verflauwt, bereik te zij juist haar hoogte punt in Milaan en Turijn en de bacillen bleken de Zwitserse douaneposten al gepasseerd te zijn en niet alleen Zwitserland, doch ook in Oostenrijic binnengevallen te zijn. In andere richting overschreden de bacillen de Frans-Italiaanse grens, richtten ravage aan in vele streken van Frank rijk (in de stad Dyon ligt van elk vier mensen er één in bed) en trok ken ook al door Belgie heen en Nederland bin nen. In Engeland en Scandinavië bereidt men zich thans ernstig op de verdediging voor. De World Health Organization heeft zojuist rapporten uit Scandinavië ontvangen, waaruit blijkt, dat de toestand er op dit ogenblik nog noimaal is. Het aantal mensen, dat door de Italiaanse griep aangetast is, is zeker zo groot als dat van de beruchte Spaanse griep heeft geleden, doch het sterfte cijfer is nog zeer laag gebleven (in Frankrijk twee per duizend en dan nog zeer jonge kinderen of ouden van dagen). .r> Oplossing probleem 59. Stand: Zw. 11 sch. op: 5, 11, 12, 13, 15, 17 19 20 21, 27 31. Wit 12 sch. óp: 24, 28, 29, 32, 33, 36, 38, 39, 40, 45, 47, 48. Opl.: 1. 28;22 (17 x 37), 2. 33—28 (19 x 30), 3. 39—34 (30 x 39), 4. 29—24 (20 x 29), 5. 38—33 (29 x 38), 6. 47—41 (37 x 46), 7. 40—34 (46x40), 8. 45 x 32 27 x 38), 9. 36 x 9! Het ging hier spe ciaal om deze mooie combinatie. En nu nog even het volgende standje, in dank ontvangen van de auteur, de heer O. G. van Veen te Breda. Zwart 4 sch. op 6, 13, 16. 21. Wit dam op 37. Wit speelt en maakt remise. J 37—31! (13—19), 2. 31—26 (21—27), 3. 26—8 (19—23), 4. 8—12 (23 -28), 5. 12—17 <28—32), 6. 17—21 (6—11), 7. 21—26 (32—38), 8. 26—21 (37—32), 9. 21—26 (38—43), 10. 26—48 (43—49), 11. 48—39! remise. Ter oplossing voor deze week: Probleem 60 van W. C. J. Polman Zw. 8 sch. op: 7, 8, 10, 12, 14, 20, 25, 27. Wit 9 sch. op: 22, 23, 31, 35, 38, 41, 43, 44. 48. Wit speelt en wint. Woensdag zal uit Batavia naar Djokja een KLM-vliegtuig vertrek ken met giften van de bevolking van Batavia voor steunverlening aan Djokja. Deze giften zijn door het actie-comité, waarvan mevrouw Ab- dul Kadir, de echtgenote van de vroe gere Secretaris van Staat, voorzitster is, bijeengebracht. Het vliegtuig, dat de giften zal vervoeren, wordt voor deze gelegenheid „Mcrpati Bahas" (Geluksbode) gedoopt. POOLS—NEDERLANDSE HANDELSBESPREKINGEN Te Warschau is dezer dagen een dele gatie aangekomen van het Nederlandse ministerie van Economische Zaken voor het voeren van besprekingen over een nieuw handelsverdrag voor de duur van een jaar. Het is nu al vier jaar heel gewoon wanneer in de bossen tussen Overloon en Venray nog munitie wordt gevon den van ieder kaliber. Zo werd in de afgelopen week de Nederlandse op ruimingsdienst weer gewaarschuwd en na gedane arbeid door deze instantie keerden deze terug met 2 vrachtwa gens vol met gevaarlijk oorlogsmate riaal. Maar onder al dit oorlogstuig be hoorde nu weer eens een lugubere vondst n.1. het nog niet begraven lijk Y3De 8gesneuvelde werd aangetroffen, .weggedoken in een stellingkuil, m zelfde houding waarin hij m October 1944 wegdook voor de Engelse grana ten. Welig tierend onkruid weefde er een dak over en onttrok hem zo aan het oog van de voorbijganger. voor hedenavond HILVERSUM 1 301 m Nieuws aei'ichten om 7 8 en 11 uur - KRO: 6,00 Amuse mentsorkest - 6,20 Sportpraatje 6 3# Voor de Strijdkrachten 7,3o „Dit is le ven" 7,50 Rubriek van de Wederop bouw 8 05 De gewone man 8,13 Mane Kcenen 70 jaar 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11.15 KRO-trio HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 6 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Tom Erieh' (piano) 6.30 Radio-muziek.iour- naal 7,00 „Met de eendracht op avon tuur" 7,10 Gramofoonplaten 7,15 Vlotter Frans leren spreken 7,30 Ik zou zo graag.... 8,05 In het Radio-zoek licht 8,15 Bonte Dinsdagavondtrein 9,35 „Brieven over hersengymnastiek" 9,45 Mannenzangvereniging „Apollo" 10 15 Buitenlands overzicht 10,30 Janlne Da Costa (plano) 11,15 Reportage 11,35 Symphonie voor woensdag HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 1 7, 8'en 11 uur ncrv: 8,15 „Te deiim laudamus" 1,15 Promenade orkest 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prikkcbeen 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-pro loog 8,15 Radio Phtlharmonlsch-orkest 9,15 Dr A v d Hoeven 9,40 Busch Strijkorkest. 10,15 Zang en orgel Kt45 Avondoverdenking 11,15 Noorse dans 11,20 Dr A J v d Graaff 11,33 Gramo foonplaten HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7 8 1, 6, 8 én 11 uur VARA: 8,18 Ambfosè en zijn orkest 1,20 The Rini- blers 6.20 Tonny Schlfferstetn (piano) 6 30 ,Deze vragen stelt U ook" 7.00 Lezing oor R A Kuin - 7,15 Nieuws uit Indonesië VPRO: 7.30 Voor de jeugd 7,4f. „Lezen in de Bijbel'' VARA: 8,03 Dingen van de dag 8,15 Socialistisch nieuws 8,20 Omroep-orkest 8,00 „Georgo en Margaret" (Hoorspel) 10.15 Metropole-orkest 10,45 Van boek tot boek 11,15 De hit-kit 11,45 Rustige avondklanken in de DOOR TJEERD ADEMA Hjj begaf zich naar de garderobe m de hoek van de zaal, waar hij zijn nummertje overreikte en een bontjas iu ontvangst nam, welke door een pic colo gedienstig omhoog werd gehou den. Hij viste met vinger en duim een geldstuk uit zijn vestzak, dat hij de jongen ter hand stelde, zette zijn hoed cp, haakte zijn wandelstok over de gebogen linker arm en trok zijn hand schoenen aan. Daarna ging hij door de draaideur, weike door een gegalonneerde portier langzaam in beweging gebracht werd. Jelle Steensma gluurde op zijn pols horloge. Het was bijna kwart vóór twaalf. Het avontuur kon niet lang op zich laten wachten. Een ogenblik kwam er een gevoel van spijt in hem op, dat het kaartje niet door een vrouw was beschreven, maar ook nu reeds dwaalde hij ge ïnteresseerd door de kronkelpaden van de tuin der mysterie. De grijze heer bij de deur liet lang zaam zijn courant zakken en hield zijn hand voor de mond, terwijl hij geeuwde. Hij besloot nog vijf minuten te wachten en wanneer er in die tijd niets bijzonders gebeurde zou hij ver trekken. Een ogenblik kwam de gedachte bij hem op dat een zijner vrienden zich te zijnen koste een grap had veroor loofd, maar de blijkbare ernst van het verzoek deed dat vermoeden onmid dellijk weer verdwijnen. Zijn ogen zochten de ober, die hem de brief gebracht had, maar hij zag hem niet meer. Slechts een drietal keiiners was nog aanwezig. Twee maakten een praaatje in het reeds ver duisterde gedeelte van de zaal, de derde leunde tegen een tafeltje, geeuwde onopvallend en keek zo nu en dan naar de wijzers van een grote electrische klok, die boven een buffet hing. De jonge man in rok trok zijn das recht en wenkte een kellner, die vlug naar zijn tafeltje stapte. Hij rekende af en de fooi was blijk baar van die aard, dat, de kellner met een van respect getuigende bui ging het geld in ontvangst nam. Ge dienstig haalde hij een doosje lucifers uit zijn zak en streek er een af, waar na hij het vlammetje met de hand beschutte en bij de sigaret hield, wel ke de jonge man uit zijn koker had genomen en tussen zijn lippen had ge stoken. De gast stond langzaam op. schoof zijn stoel achteruit en keek een ogen- luik in gedachten verzonken rond zich Zijn ogen bleven een moment op Steensma rusten, gleden daarna over hem heen naar een hoek van de zaal, maar kwamen opnieuw in zijn rich ting doordat de late gast zich blijk baar plotseling voor hem interes seerde. Met iets van verbazing in zijn blik staarde hij de ingenieur aan. kwam weifelend een stap nader en zag over het gelaat van Steensma een glimlach van blijde herkenning glijden, waarna hij in drie stappen bij dien* tafeltje was en verrast de hem toegestoken hand schudde. „Leo!" riep hij met een stem, die tot in alle hoeken van de zaal hoor baar was, „ben je het werkelijk? Zie ik je eindelijk eens terug na al die jaren, dat we samen in Leiden „Jacobus!" riep Steensma enthou siast, „beste kerel, hoe gaat 't, hoe gaat 't, nee maar....!" Hij gaf hem met zijn linker hand een joviale slag op de schouder en vroeg zich tegelijkertijd met verba zing af, wie deze man kon zijn, die hij nog nooit van zijn leven ontmoet had. De oude heer haalde een gouden hor loge uit zijn vestzak, tuurde er even op en stopte 't weer op zijn donker plaats je Toen vouwde hij zijn avondblad op en zette zijn bril af. die hij in een metalen doosje legde, dat met een knip werd gesloten. Uit de omstandigheid, dat de in zijn omgeving dienstdoende kellner geen bijzondere notitie van deze gast nam. maakte Steensma op. dat de oude heer reeds bad afgerekend, EEN ONVOORZICHTIG OUD HEERTJE D« onbekend* zette zich aan Steens- ma's tafeltje en bestelde een fles wijn, maar hij zag, dat de kellner aarzelend naar de klok keek, welker wijzers el kaar op dat ogenblik volkomen be dekten. „Never mind", zei hij, zich tot Steensma wendend. „Heb je de tijd ouwe jongen? Zullen we nog een uur tje op mijn kamerof ben je ge trouwd en heb je misschien huis vaderlijke plichten?" „Nee, nee", zei Steensma lachend, „geen cupido heeft mijn hart nog als schietschijf gebruikt. Ik heb alle tijd, maar jij „Ha. ha!" riep de jonge man la chenddat moest je beter weten, Leo. Herinner je je niet, dat jullie mi) altijd spottend de vrouwenhater noem den?" „En je hebt je leven niet gebeterd?" vroeg Steensma. „Ik ben op de goede weg", zei de onbekende, „ik heb mij verloofd" Hij liet zijn blik nogmaals door de zaal dwalen. „Kom mee", zei hij, „nu de deur van deze tempel van aardse genietingen onherroepelijk voor ons gesloten zal worden, zullen wij in mijn huis nog een glas op deze vreugde volle ontmoeting drinken". Ir. Steensma stond op. „Taxi, portier!" riep de jonge man gebiedend. „Alstublieft, meneer", antwoordde de portier beleefd. Hij deed een stap naar zijn glazen huisje en nam de baak van de telefoon. Jelle Steensma boog zich een mo ment naar de onbekende over. „Is er 'hier iemand, die ons bespion- neert?" vroeg hij zacht. „Ik verwacht het", fluisterde de jonge man. „Vergeet uw handschoe nen als wij zo dadelijk de zaal ver laten". Hij gaf Steensma tegelijkertijd een vriendschappelijk tikje op de schou- ler en lachte hartelijk. „Niets daarvan", riep hy luid. „Mc ken je nog veel te goed van vroeger. Een andere keei graag, maar van avond wil ik gastheer zijn". Wie hij ook zijn moge bedacht Steensma hij speelt zijn rol uitste kend. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3