Schreieder voor het Bijzonder Gerechtshof Hulp aan door een wervelstorm getroffen Warren Kort Bestek Brits plan voor het Midden-Oosten? Woensdag 19 Jan. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE 74e Jaargang No. 19485 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Procureur-fiscaal eisi vijftien jaar Was Kriminal-Kommissar schuldig aan executie te Dronrijp? Weerbericht Joden op Cyprus worden vrijgelaten Prominente Staatslieden komen naar Brussel Dr. Drees sprak met Sutan Sjahrir Nuttig en verhelderend" Indonesische kwestie 24 uur uitgesteld Gevallen in Indonesië Borculo herinnerde zich eigen ramp Oliebollen voor het goede doel Vorrink maakt het goed Levenslang geëist tegen bewaarder van Ommen Getuige wilde verdachte te lijf Scheuring in het W.V.V. is onherroepelijk Zaak tegen de Jordaner werd aangehouden Griep in Parijs eiste 124 doden BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Bayonred.: C. A. Dekkers Directie: j BIJLSMA en C. KRAK HËLDERSE MME TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „.Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten De voormalige Kriminaldirektor Joseph Schreieder heeft niet lang van zijn vrijheid kunnen genieten. Korte tijd na zijn invrijheidstelling door de procureur fiscaal te Den Haag werd hU weer in arrest gesteld op een aanklacht van de pro cureur-fiscaal van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden. Talloze malen is deze Schreieder als de zich alles herinnerende getuige opgetreden voor gerechts hoven. Gistermorgen is hij echter niet ais getuige, doch als verdachte gedagvaard voor het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden, om verantwoording af te leggen voor wat in de tenlastelegging wordt genoemd: „Lidmaatschap van een misda dige organisatie, de S.D. en zijn met het landsoorlogsreglement strijdige bevel tot het doen fusilleren van 14 Nederlanders te Dronrijp. De procureur-fiscaal achtte de tenlastelegging bewezen en eiste vijftien jaar gevangenisstraf. De kleine rechtszaal van het Paleis van Justitie te Leeuwarden was vol belangstellenden, toen de 44-jarige Schreieder in zijn bruingeverfde battle dress, zelfbewust de zaal binnen stapte. Een tolk had hij niet nodig, hij verstond Nederlands. Aan de hand van de getuigenverhoren werd het gebeur de rond de 11e April 1945 gerecon strueerd. De Duitse officier, die het executie peloton commandeerde, verklaarde van Albrecht gehoord te hebben, dat het executiebevel van de bevelhebber van de Sicherheitsdienst (über Groningen) gekomen was. De gesprekken, die Duitsers over het P.T.T.net voerden, werden door luisterposten van de ille galiteit afgeluisterd. Getuige Koop- mans, die het telefoongesprek gehoord had, verklaarde, dat Albrecht zelf Gro ningen had aangevraagd. Albrecht zou toen volgens die getuige voorgesteld hebben een aantal mensen als repre saille neer te schieten, met welk voor stel de man in Groningen wie het was wist h\j niet accoord ging. Verrassende verklaring. Een heel andere lezing werd door „Kriminal-kommissar" Albrecht ge geven. Deze wilde niet onder ede ge tuigen, omdat hij zichzelf zou kunnen bezwaren door onwaarheid te spreken. Het Hof trok zich toen een ogenblik in de raadkamer terug om zich over de houding van deze getuige te bera den. Toen het Hof weer had plaats genomen, deelde de president mede, dat Albrecht de eed moest afleggen, doch het recht had te weigeren om te antwoorden, wanneer hij vreesde zich zelf te belasten. Albrecht legde daarop de eed af en verklaarde, dat hij 10 April opgebeld was door Groningen. Hij moest een aantal „zware gevallen" gereed houden om gefusilleerd te wor- den. De namen van deze personen Waren volgens hem in Groningen be kend. In de morgen van de 11e April kreeg hij toen van Thomson, S.D.-chef te Groningen, het bevel de executie van 14 Nederlanders uit te voeren. Tegen over de verbalisant heeft Albrecht ech ter verklaard, dat Schreieder het bevel tot de executie gegeven zou hebben. Deze wonderlijke tegenstrijdigheid vond het Hof zonderling. Albrecht had ech ter zijn antwoord gereed. Dat hjj de naam van Schreieder genoemd had, kwam door de slechte behandeling, die hjj tjjdens zijn detentie had ondervon den. Het uitvoerige verhaal, dat hij aan een P.R.A.-rechercheur heeft gedaan en waarin Schreieder de hoofdrol speelde, werd thans geheel door hem herroepen. Thomson had het bevel tot de executie gegeven, zeide hfj, in op dracht van de bevelhebber van de S.D. Even later verklaarde hij zich ac coord met een verklaring van een an dere Duitse officier, Haase, dat het landverraad was, wanneer de ene Duitser tegen de andere Duitser ge- tüigde. Hij weigerde dan ook om op verzoek van de verdediger mr. Kla- zinga nogmaals te verklaren, dat niet Schreieder, doch Thomson het bevel tot de executie had gegeven. Na dit verhoor, dat in de zaal veel beroering verwekte, schorste de president de zitting. De publieke belangstelling voor de middagzitting was zeer groot. Als eerste getuige werd de in Groningen zeer beruchte „Kriminal-Sekretar" Lehnhoff gehoord. In volle glorie, nog gesierd met zijn distinctieven, beweer de hij dat, indien Schreieder het bevel tot executies gegeven zou hebbên, hij cr van geweten zou hebben. Schreie der was er de man niet naar om der gelijke bevelen zelf te geven. De SS-officier Haase vertelde, dat Schreieder alleen spionnagezaken on der zich had. Met représaille had verdachte nooit iets te maken gehad. Dr. W. Harster, „General-Leutnant der Polizei" was de eerste getuige k décharge. Hij omschreef Schreieders positie by de Duitse politie en zei, dat verdachte alleen dan met sabota ge te doen had, wanneer de sabotage met spionnage verbonden was. „Een correct mens" noemde hjj Schreieder. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen West en Zuid west. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen of mot regen. Aanhoudend zacht. Toen hy de zaal verliet, klopte hij Schreieder vriendschappelijk op de schouder. Kriminal-Kommissar E. May ver klaarde, dat Schreieder en h$ zich de 10e en 11e April 1945 in Haren by Groningen bevonden. Zij hadden die dagen rustig zitten praten en niets te doen gehad met Thomsen in Gro ningen. Schreieder 'werd daarna door de president ondervraagd. H\j gaf een overzicht van zijn diensttijd in Neder land en verklaarde représailles af te keuren. Met executies in Dronrijp had hij in het geheel niets te maken gehad. Na deze verklaring was het woord aan de procureur-fiscaal. Hij achtte het bewijs geleverd, dat Schreieder deel had uitgemaakt van enige misdadige organisaties, de S. D. en Sipo. Het deel uitmaken van deze organisatie was, aldus de procureur-fiscaal, ook volgens de Nederlandse wet strafbaar. Een sen tentie van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof, dat tot een tegenover ge stelde conclusie is gekomen, verwierp hij. Spr. was ervan overtuigd, dat Schreieder schuldig was aan de moord op de dertien Nederlanders te Dronrijp en aan nog andere oorlogsmisdaden, welke thans nog bij hem in onderzoek zijn. Rekening houdende met de ernstige gevolgen van het executie-bevel, doch ook met het feit, dat Schreieder in an dere gevallen Nederlanders van de dood gered heeft, vroeg mr. Lasonder ten slotte Schreieder te veroordelen tot een gevangenisstraf van vijftien jaren. Met dit requisitoir was Schreieders raadsman, mr. Klazinga, uit Den Haag, het in het geheel niet eens. Hij be schreef verdachte als iemand, die zich alleen met de contra-spionnage had be zig gehouden en achtte het feit dat Schreieder schuldig zou zijn aan de executie te Dronrijp in het geheel niet bewezen. Op de zitting was integen deel duidelijk komen vast te staan, zo zeide hij, dat hij er niets mede uit staande had. De raadsman vroeg het Hof Schreie der op beide punten van de tenlaste legging vrij te spreken. De uitspraak werd bepaald op 31 Ja nuari a.s. des morgens om tien uur. Volgens de Washingtonse correspon dent van de „Daily Graphic" heeft En geland aan Be V.S. een nieuw plan op lange termijn voor vrede in het Mid den-Oosten voorgelegd. Het plan zou een Engels-Amerikaan se garantie omvatten van elke grens regeling, waar de Joden en Arabieren het over eens worden; non-aggressie- verdragen tussen Israël en zijn Arabi sche naburen; Internationalisatie van Jeruzalem met vrije toegang tot de stad; britse erkenning van Israël; En gels-Amerikaanse ondersteuning van Israels verzoek om toelating tot het lidmaatschap der Verenigde Naties. Het plan zou door Sir Oliver Franks, Brits ambassadeur te Washington, met Robert Lovett, waarnemend minister van buitenlandse zaken der V.S., be sproken zijn, hetgeen een debat van het Lagerhuis over Palestina uitgesteld zou hebben. Functionnarissen van het Ameri kaanse ministère van buitenlandse za ken en de Britse ambassade wijzen dit bericht als „zeer wilde speculaties" van de hand. Wel hebben Franks en Lovett een bespreking gevoerd over de taak een Engels-Amerikaanse politiek te ontwikkelen voor het handhaven van strategische veiligheid in het Midden- Oosten, aldus deze functionnarissen. Bevin in het Lagerhuis De Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, heeft geen verklaring over Palestina voor het parlement wil len afleggen met het oog op „de deli cate onderhandelingen" welke thans tussen Israelietische en Egyptische ver tegenwoordigers op Rhodos worden ge voerd. „Wij hebben al onze invloed aange- Naar op een Dinsdagmiddag te Brus sel gehouden persconferentie werd me degedeeld, zullen Paul Henri Spaak, Winston Churchill, Alcide de Gasperi en Leon 'Blum het woord voeren op het eerste congres van de Internationa le Raad der Europese Beweging, wel ke van 25 tot 28 Februari a.s. in het Paleis der Academiën te Brusel zal worden gehouden. Meer dan 150 afgevaardigden der nationale raden van de Europese Be weging zullen aan deze bijeenkomst deelnemen. Op dit congres zal de Internationale Raad der Europese beweging, waarvan bovengenoemde staatslieden de ere voorzitters zijn, aanbevelingen opstel len voor een gemeenschappelijke poli tiek in Europa. wend tezamen met de Verenigde Sta ten, in de hoop dat het tot een algehele wapenstilstand tussen de Joden en de Arabierén zal komen", aldus zeide hij tot Winston Churchill, die de kwestie ter tafel had gebracht. „De strijd is op alle fronten gestaakt, aldus voegde Bevin er aan toe, en wij vertrouwen oprecht, dat het bestand in zijn geheel onderhouden zal worden." Bevin deelde mede, dat de Britse re gering bereid is de Joden van weer bare leeftijd, die op Cyprus gedetineerd zijn, vrij te laten zodra de Joden voor transportgelegenheid zorgen. De rege ring was hiertoe in staat geweest ge zien de „gunstiger situatie, welke thans is ontstaan". 73.795 POND GEWONNEN IN VOETBALPOOL Kenneth Herbert, een 37-jarige op nemer van gasmeters te Britol, heeft 73.795 pond sterling gewonnen in een voetbalpool. Herbert, vader van vijf kinderen, is per vliegtuig naar Londen gegaan om zijn prijs in ontvangst te nemen. De ontmoeting ten paleize te Batavia tussen de minister-president, dr. Drees en Sjahir, waarbij ook Jhr. Michiels van Verduynen tegenwoordig was, duurde anderhalf uur. Van bevoegde Nederlandse zijde deelde men aan Ane- ta mede, dat het een oriënterend, infor meel onderhoud was, dat in aangename sfeer gevoerd werd en hande'1^ over alle aspecten yan de huidige r f 'ie. Sjahrir zeide aan Aneta, da- „deze uitwisseling van gedachten over de si tuatie en de vraagstukken nuttig en verhelderend was". Sjahrir zeide voorts, dat hij volledige bewegingsvrijheid had. HU heeft zUn intrek genomen in zUn woning aan de Javaweg. De volgende vergadering van de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie, die heden zou worden ge houden, is 24 uur uitgesteld en zal Donderdag om 21 uur Nederlandse tfld beginnen. De voorzitter van de raad, de Ca nadees Mc. Naughton, heeft hiertoe besloten teneinde de afgevaardigden gelegenheid te geven zich definitief uit te spreken over de complete tekst vari een resolutie, die thans nog slechts gedeeltelijk is opgesteld. De regeajng maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen zijn, geleden: Koninklijke marine: Mar. 1. z. m. G. H. Pietenbroek uit Aalstwaaltre (Nr.- Br.). Mar.2 C. van Nieuwkerk uit 's-Gravenhage. Tijd. corp. mar. z. m. L. Molenaar uit Maassluis. Mar. 2 z. m. P. M. Poelen uit Nijmegen. Mar z. m. C. de Voogd uit 's-Gravenha ge. Mar. 2 z. m. A. van der Velden uit Vlaardingen. Mar. 2 J. Beima uit Bovenkarspel (N.-H.) Koninklijke landmacht: soldaat M. Baks uit Nederhemert. 2e It. W. R. G. Henneman uit Alkmaar. le lt. B. M. van de Mortel uit Tilburg. wachtmeester L. P. W. A. van Veenen- daal uit Rotterdam. Huzaar le kl. J. Vreeken uit Rijswijk (Zuid-H.) Korporaal F. I. P. Walschot uit 's-Gra venhage. Soldaat le kl. J. M. van Weerdenburg uit Amsterdam-Oost. Soldaat C. A. van Zwieten uit Ter Aar (Zuid-Holland). ACCOORD INZAKE ZUIDPOOL GEBIED Te Londen is meegedeeld, dat Enge land, Argentinië en Chili een overeen komst hebben bereikt om incidenten of wrijving in het Zuidpoolgebied te voor komen gedurende de aanstaande pool- zomer. Zoals bekend heeft de bevolking van Borculo, op initiatief van burgemeester Mr. J. P. Drost, besloten hulp te bie den aan het in December j.1. door een wervelstorm getroffen plaatsje Warren in Arkansas (V. S.) De hulpactie, zo deelde de burgemeester ons mee, loopt uitstekend. Alle bevolkingsgroepen en verenigin gen in de gemeente verlenen medewer king, en ook van buiten Borculo werd geldelijke hulp aangeboden. Men wil trachten, Warren het ameublement en de aankleding voor een zaal in een openbaar gebouw aan te bieden. De plaatselijke industrie zal hieraan me dewerken. Oud-Hollandse meubelen zullen ge maakt worden in de twee meubelfa briekjes, die de gemeente Borculo rijk is en die zich speciaal op de vervaardi ging van dit soort meubelen toeleggen. Verder is er een perkamentfabriek, die voor lampekappen zal kunnen zorgen. Ook heeft een meubelfabrikant in Ben- nekom medewerking toegezegd. Volgende week zal een huis-aan-huis collecte voorden gehouden. Met trom geroffel zal die worden aangekondigd. De trommel, die daarvoor gebruikt wordt, is in Borculo gemaakt en zal la ter aan Warren worden aangeboden. In vier in-de gemeente Borculo gelegen plaatsen zullen volgende week feest- LANDBOUW-TRACTOREN VOOR NEDERLAND Door de ECA is aan Nederland aan- kcopmachtiging verleend tot een be drag van 3.782.000 dollar voor Ameri kaanse landbouw-tractoren. Tegen middernacht had het ANP een kort telefonisch onderhoud met het ziekenhuis in Nykjobing, waar de heer Koos Vorrink wordt verpleegd. Een der geneesheren deelde mede, dat de toestand van de heer Vorrink vrijwel onveranderd is. De patiënt is zeer rustig en heeft weinig koorts. Men heeft thans de verwonding, die de heer Vorrink aan de rug heeft opgelopen, aan een nader onderzoek onderworpen, waarbij -, is komen vast te staan, dat weliswaar een of meer wervels zijn be schadigds dat echter de wervelkolom geen noemenswaardige kneuzingen heeft opgeloper en het ruggemerg niet is aangetast. Er bestaat geen gevaar voor verlamming. De toestand van de heer Vorrink noemde de Deense ge neesheer zeer bevredigend. Van de op gelopen arm- en beenfracturen worden na genezing geen schadelijke gevolgen voor d" heer Vorrink verwacht. avonden ten bate van Warren worden gegeven. In Borculo gebakken oliebol len en andere lekkernijen zullen ten bate van Warren aan de man worden gebracht. Een Amerikaanse dame, die in ons land logeert, zal foto's van de „Borcu lo helpt Warren-actie" komen maken. Op onze vraag of een vertegenwoordi ger van Borculo naar Warren zal gaan, antwoordde de burgemeester, dat dat financieel wel niet mogelijk zal zijn. WIL BUNCHE AFTREDEN? Volgens gewoonlijk betrouwDare kringen op Rhodos heeft de plaatsver vangende bemiddelaar der V.N. voor Palestina de Veiligheidsraad verzocht hem van zijn plichten te ontheffen. Hij zou aan de Veiligheidsraad geschreven hebben, dat nu de verzoenings-com- missie haar werk begon hij „overtol lig" was. COMPLOT VAN CLANDESTIENE SLACHTERS OPGEROLD In een schuurtje langs de spoorlijn BaarnHilversum heeft de politie de hand gelegd op een complot van clan destiene slachters. De meesten waren uit Hilversum afkomstig. Er werd op ruime schaal geslacht. Een zestal der gearresteerden is naar Utrecht over gebracht. Op 30 November van dit jaar zal En geland een interlandwedstrijd spelen tegen Italië. De wedstrijd zal worden gespeeld op een terrein te Londen. "pOEN een maand geleden de zes jarige Ria van de Broek uit een dorpje in de omgeving van Helmond een portefeuille vond met een inhoud van 1100 gulden, kreeg zij als eerlijke vindster van de eigenaar twee koekjes als dank. Dit bericht kwam in de in ternationale pers en eind November verscheen in talrijke Engelse bladen het drama van „Reward two bis cuits". Een koekje kan raar rollen, vrienden! In Dublin las een conduc teur, Joseph McManus, het bericht en hij stuurde prompt een chèque van 10 shilling aan het. meisje om er iets voor te kopen. De brief met inhoud werd bij het plaatselijke blad in Helmond gedeponeerd. Als vingerwijzing was op de enveloppe geschreven „for the little girl, that got the big reward ol two biscuits". Ria van de Broek heeft de chèque ontvangen. Zo levert zelfs een koekje nog rente op. In deze wereld wordt de deugd beloond. Soms. Het aantal aanvragen om echtscheiding in 'Engeland is in de drie jaren na de oorlog meer dan verdubbeld. Zonder deugd en zonder koek. Een Franse Gestapo-agent, Mathieu Guidecelli, is ontsnapt uit de gevangenis van Fresnes bij Parijs, waar hij zijn terechtstelling moest afwachten. Maar hij dééd het met. De Sowjetrussische opperste Sow- jet heeft een ministerie voor de olie industrie opgericht; Nikolai - Baibakot ij olieleider. De partij der Christen- Democraten in Noord-Rijnland-West- falen heeft een fusie aangegaan met de kleinere Centrumpartij; de nieuwe partij is thans de sterkste in de staat Klein begonnen, veel gewonnen. Vol gens welingelichte kringen zullen in de tweede helft van October 1949 in Oostenrijk verkiezingen worden ge houden. Als 't niet verandert vóór die tijd. m Chicago wordt gemeld, dat het Verbond van Amerikaanse Vrou wenverenigingen als zijn oordeel te kennen heeft gegeven dat Rita Hay- vvorth, door haar uitstapje met de zoon van de Aga Khan, „de eer van de Amerikaanse vrouw in gevaar heeft gebracht". De filmspecialiste van het verbond heeft de vijf millloen leden <l!lliHUIHIIKIUlllllllllllHlllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIUIIIIIIIIHIIIMMIIIIIIIIIIillllUUlUlMlllll> voorgesteld elke film, waarin Rita een hoofdrol zal spelen, te boycotten. Om de eer te beveiligen. Volgens een bericht uit Rangoon zijn ongeveer 150 Karens leden van de grootste minder heidsgroep in Birma door de mili taire politie tijdens een botsing te Thanantsjaung, ongeveer 64 km ten noorden van Rangoon gelegen, ge dood. Aan de zijde der politie vielen 2C slachtoffers. Uit Parijs wordt ge meld, dat daar door verbannen Hon gaarse autoriteiten onder wie dr. Baranyai, ex-president van de Natio nale Bank van Hongarije een Hon gaars comité ter bevordering van de Europese eenheid is gesticht. Er moet méér paprika gegeten worden! gINNEN WEINIGE UREN, nadat te Göttingen een kantoor voor het registreren van „wereld-burgers" was geopend, liet de gehele staf van een circus zich registreren. Logisch! De Scandinavische, Engelse en Amerikaan se vliegmaatschappijen gaan binnen de eerstvolgendè weken of maanden stra tosfeer-vliegtuigen op hun luchtroutes inzetten. Dit zijn „Boeing" toestellen, die 80 passagiers kunnen vervoeren. Aan de „Pan American Airways" zal in de komende week de eerste „stratos- In verband met Rita Hayworth zal Romme voorstellen verdere Marshall hulp te weigeren. feer-kruiser" worden afgeleverd. Ex celsior. Allemaal hoogvliegers. Ambte naren van het Oostenrijkse ministerie van energie verklaarden, dat deze win tel de droogste is sedert 20 jaar. Of schoon de productie van electrische stroom is opgevoerd, kon er niet vol doende energie worden opgewekt om de reeds sterk verlaagde rantsoenen te kunnen honoreren. Door het hoofd kwartier van het Amerikaanse leger in Europa is bepaald dat tot de bezettings troepen behorende soldaten en hierbij werkzaam zijnde Amerikaanse burgers, indien zij met een Duitse of Oosten rijkse Mina trouwen, niet langer dan drie maanden in het land mogen blij ven. Dit geldt ook voor Amerikaanse vrouwen en meisjes, die zich een Duitse of Oostenrijkse bruidegom kiezen. Liefde is blind. Soms ook doof. Meestal stom. J7EN 21-JARIGE knecht van een groentehandelaar in Amsterdam had een portemonnaie, inhoudende f 33 en drie textielkaarten van een klant gestolen. En was spoedig aangehouden De f 33 werden nog op hem gevonden, maar hij vertelde, dat hij de portemon naie me de 3 textielkaarten in een vuil nisbak had geworpen. Deze vuilnisbak was inmiddels geleegd, maar een tele foontje naar de stadsreiniging was vol doende om door deze dienst de gehele inhoud van de vuilniswagen te laten onderzoeken en inderdaad: de porte monnaie met de textielkaarten werden gevonden en konden aan de eigenares worden overhandigd. Veiligheidsdienst als Veiligheidsraad! Toen de Belgische douanebeambten van de bootlijn Oost endeDover een auto met Nederlandse nummerplaat, die voor inscheping ge reed stond, aan een scherp onderzoek onderwierpen, ontdekten zij in de dub bele bodem van een benzinereservoir een groot aantal gouden uurwerken ter waarde van enkele millioenen francs. De chauffeur, een Nederlander, ver klaarde er hatte es nicht gewusst en hij was dus 'n leerzaam mens. De Bel gische recherche brengt deze smokkel van gouden uurwerken in verband met een diefstal, die enige tijd geleden in Zwitserland is geschied. Maar niemand weet precies hoe laat het ia. „Ik ken deze getuigen niet en heb hen nooit mishandeld. Het is allemaal sensatie en er is geen woord van waar." sprak voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de 49-jarige J. van Kam pen, van beroep varensgezel. TUdens de Duitse bezetting was hij kampbewaar der in Ommen en Heerte (Duitsland). Vele getuigen legden verklaringen af, waarin zij een fel licht wierpen op de wreedheden, die vooral in het Duitse kamp Heerte werden begaan. Zij vertelden hoe de verdachte niet schroomde de gevangenen voor de kleinste vergrijpen langdurig met de geweerkolf te bewerken. Een hunner vertelde dat hij voor het oprapen van een koolraap zodanig door verdachte in de lendenen was geslagen, dat hij er en nieraandoening van heeft overge houden. Verdachte had volgens deze getuige tegen een andere kampbewaar der gezegd: „Die kerel moest ik eigen lijk doodschieten. Hij is niet dood te slaan." Steeds weer gaven de getuigen het zelfde relaas. Allen herkenden hun beul op het eerste gezicht. Getuige Raven gaf op verzoek van de president een demonstratie van het zg. „gramofoonplaatje draaien". Hij wond zich hierbij zo op, dat hij onder het uitschreeuwen van een aantal scheld woorden aan het adres van de ver dachte deze te lijf wilde gaan, hetgeen echter door ijlings toeschietende par ketwachters kon worden verhinderd. Een vrouwelijke getuige, wier broer door de beestachtige behandeling van verdachte aan zijn verwondingen was b-~weken, moest herhaalde malen door de president tot de orde worden geroe pen, evenals enkele getuigen. Het pu bliek op de tribune liet herhaaldelijk kreten van afkeuring horen. Mr. J. C. Louet Feiser, de advocaat fiscaal, zeide: „Voor deze verdachte is geen reden voor clementie. Ik ben ge neigd tegen deze man de hoogste straf te eisen, maar er zijn redenen, waarop ik niet nader wil ingaan, waarom ik levenslange gevangenisstraf eis en ont zetting uit de burgerlijke rechten." De verdediger verzocht het hof uiter ste clementie te betrachten en een psy chiatrisch rapport te doen uitbrengen. Arthur Deakin, voorzitter van het Wereldverbond van Vakverenigingen, heeft gisteravond te Parijs meegedeeld, dat de vertegenwoordigers van de Wes terse democratieën hadden besloten „dat er geen andere mogelijkheid was dan de verbintenis met het WVV te be ëindigen". Deakin zei dit na een besloten zitting van het bestuur van het WW, die de gehele dag had geduurd en waarop een Brits voorstel was besproken om het werk van de organisatie voor een jaar te staken. De officiële afscheiding van de Brit se, Amerikaanse en Nederlandse vak bonden zal heden plaats vinden. Gistermiddag heeft het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam een begin gemaakt met de zaak tegen Godefrie- dus Petrus Smis, een 51-jarige Am sterdamse „auteur" beter bekend als „de Jordaner", die van Januari 1941 tot April 1944 „praatjes" voor de radio heeft gehouden. Het Hof heeft, mede op verzoek van de verdediger, de zaak voor onbepaalde tijd aangehouden ten einde o.m. als getuigen te dag vaarden de NSB-dichter George Kett- mann Jr, die in België geïnterneerd is en wiens uitlevering over enige tijd verwacht kan worden. Voorts verzocht het Hof de advocaat-fiscaal een psy chiatrisch rapport en een medische verklaring over verdachte's gezond heidstoestand te doen uitbrengen. Het Franse ministerie van Gezond heid heeft medegedeeld, dat de in- fluenza-epidemie in Frankrijk, althans in het Parijse gebied, aan het afnemen is. In de eerste elf dagen van Januari zijn in de Parijse ziekenhuizen 3296 influenza-patienten opgenomen en 124 gevallen met dodelijke afloop gere gistreerd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1