Duitsland praat over heropstanding van de „Wehrmacht" Kort Bestek Uitbreiding van bevoegdheden van Commissie van Goede Diensten? Vijf doden bij ontploffing op het IJ Tsjiang Kai Sjek verliet Nanking Zaterdag 22 Tan. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Taarganq No. 10488 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Er is iets mis in de wereld Generaal Halder: Verdediging aan de Weser mogelijk wanneer wij helpen De Russen lokken het uit Weerbericht Uitvoerige resolutie over Indonesische kwestie Dr. v. Royen wacht op nieuwe instructies Impasse op Rhodos bijna verbroken Regering paraat tegen toekomstige werkloosheid Explosie in kantoorark te A m sterdam Polak en Slop veroordeeld Generaal heeft zich teruggetrokken Drie slachtoffers van diphterie te Zaandam Architect- Cuypers "j* Republikeins contact met Sukarno Verliezen in Indonesië BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Poetgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE (MANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties (.„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten (Van onze diplomatieke medewerker) IA, MEN SPREEKT ER WEER IN ALLE ERNST OVER. Over de wederoprich- ting van een Duits leger van dezelfde machine dus, die vele jaren lang dood en verderf over Europa bracht en waarvan men hoopte, dat zü in Mei 1945 voor goed vernietigd was. Een gevoel van schrik en ontzetting slaat de mens daarbij om het hart. Maar dit maakt al spoedig plaats voor verbluffing, indien men merkt, wie het zijn, die deze angstaanjagende woorden in de mond nemen. Het zijn niet de Duitse chauvinisten, die nu eenmaal niet leven kunnen, zonder dat de wereld voor Duitsland beeft. Het zijn juist zij, van wie men hoopt en ver wacht, dat zij Duitsland naar een democratische toekomst zullen leiden. E n sommige Amerikaanse en Britse officieren. Verantwoordelijk ervoor zijn echter de Russen. T)IT GEBEURT achter het IJzeren Gordijn. Getrouwe stedehouders van Moskou drukken meer en meer hun stempel op de 20 millioen Duit sers, die tussen Elbe en Oder wonen; zij vervormen de politiek en de volks huiehouding van dit door de oorlog gruwelijk geteisterde land. In Teu toons gewaad gehuld en lippendienst betonend aan het nationalisme, begint de communistische leer het volk lang zaam maar zeker in zijn greep te klem men van de wieg tot het graf. Waar het Kremlin het op aan legt is zo GENERAAL HALDER ....nieuwe kans.... klaar als een klontje: een staat met één partij en een oversterke politie macht, vernietiging van het pa,rticu- liere bedrijf, collectieve landbouw, onwankelbare gehoorzaamheid aan Rusland in binnen- en buitenlandse aangelegenheden. Het programma is hetzelfde als in de andere van Moskou afhankelijke landen van Oost-Europa slechts het tijdschema is anders. Volgens de Kom- inform heeft nog geen enkele der kleine communistische staten het tot de bolsjewistische volmaaktheid van de Sovjetunie zelf gebracht. Maar sommige zijn toch verder dan andere en de Russische bezettingszone van Duitsland is in het beleven der begin selen van Lenin en Stalin verre ten achter bij bijvoorbeeld Bulgarije. Dat komt, doordat na de oorlog aanvanke lijk is getracht, Duitsland door de vier grote mogendheden gezamenlijk te doen besturen. Maar sinds het met de goede betrekkingen tussen de geal lieerden is misgelopen, hebben de Duitse communisten het masker afge worpen. Zij weten nu, waar het heen moet en nemen geen blad meer voor de mond. Op zijn allerminst staat een communistische republiek Oost-Duits- land op het programma. Misschien wordt deze al in April of Mei ge sticht als tegenhanger van een vere- bigd West-Duitsland onder auspiciën van Amerika, Engeland en Frankrijk. Maar de grote droom van Moskou blijft toch, dat eens geheel Duitsland een communistische staat zal zijn. Hoe het gebeurt J-JET ZAL zo'n vaart niet lopen? De Duitsers zijn moeilijk tot het com munisme te bekeren? De Russische be zettingszone omvat een derde van land en volk van het overwonnen Duitsland. Russische officieren besturen haar vol gens strenge richtlijnen van Moskou. Maar als het Sowjet-leger morgen zou vertrekken, zouden Duitse communis ten de zaak al zonder hapering kun nen overnemen. De machtsovername door een kleine rode minderheid, in dertijd in de vijf districten rond Ber lijn uitgevoerd, was een knap staaltje Weersverwachting, geldig tot he denavond: Matige, langs de Wad- denkust krachtige, naar Zuid of Zuidwest draaiende wind. Aan vankelijk wisselend bewolkt met later toenemende bewolking en plaatselijk enige regen, voorname lijk in het Westen van het land. Weinig verandering in tempera tuur. van communistische regie. Een beetje politie-terreur en het gezicht van en kele Russische uniformen waren al Voldoende om de anti-communisten hun protesten te doen inslikken. Het meerderheidsstelsel werd eenvoudig op zij geschoven en om de politieke con currentie uit te schakelen, zetten de communisten volgens een bekend re cept een fusie met de aan stemmen rijke sociaal-democratische partij in elkaar. Zo ontstond de Socialistische Eenheidspartij, de S.E.D., waarin de socialisten slechts „ja" hebben te zeg gen of in het geheel niets en waarvan de politiek voor honderd procent com munistisch is. Als veiligheidsklep voor „onverbeterlijke" elementen hebben de communisten de schichtige overblijf selen van de Christen-democratische en de liberaal-democratische partijen la ten bestaan en om alle politiek daklo zen aan een tehuis te helpen zelfs nog twee nieuwe partijen op de been ge holpen, die der nationale democraten en de Boerenunie. Hoe meer dwerg partijtjes hoe beter, is hun standpunt, tot de tijd rjjp is voor één enkele partij De communisten zijn realistisch ge noeg, om eerst van de komende gene ratie werkelijk massale volgzaamheid te verwachten. En om die verwachting in zekerheid om te zetten, hebben zij het gehele onderwijs aan zich getrok ken. Ieder kind in Oost-Duitsland GENERAAL CLAY toeziend voogd.... wordt, zodra het lezen kan, volgestopt met Stalinistische wijsheid. Ook allen, die in overheidsdienst willen treden, worden zorgvuldig afgericht. In elke provincie zijn cursussen georganiseerd, waar de politieman en de ambtenaar leren, wat men in de „nieuwe demo cratische orde" heeft te doen en te la ten. Daarnaast ligt een uitgebreid le ger van spionnen dag en nacht op de loer om „neo-fascisten" te ontdekken. En tenslotte, het is gevaarlijk om in Oost-Duitsland „kapitalist" te zi'n. Communist-zijn daarentegen is heer lijk: men krijgt hogere rantsoenen, meer kolen en een beter loon. Alles onzin, verklaarde generaal Kalder onlangs in een interview met een Frankforts blad. Zelfs indien wij met goedkeuring van het Westen e'n nieuw leger op de been zouden kun nen brengen, staat het als een paal bo ven water, dat de Russen dit onmid dellijk tot aanleiding zouden nemen cm geheel Duitsland te overstromen. En bovendien, wat voor nut zou het hebben. Ik, die tijdens de oorlog tusst n Atlantische Oceaan en Wolga geop - rterd heb, weet, dat Duitsland i j Oosten van de Rijn niet te verderga. i« (Zie vervolg pagina 7). zal voortaan bekend zijn als de Com missie der Verenigde Naties voor In donesië. De commissie zal optreden als de vertegenwoordigster van de Veilig heidsraad in Indonesië en zal alle functies bezitten sedert 16 December door de Veiligheidsraad aan de C. v. G. D. gegeven. De commissie zal han delen bij meerderheid van stemmen. (Zie vervolg pagina 7). De delegaties van de Ver. Staten van Amerika, Cuba, Noorwegen en China hebben gisteravond in de Veiligheidsraad een nieuwe resolutie ingediend, waar in de bevoegdheden van de Commisie van Goede Diensten belangrijk worden uitgebreid. Bjj de debatten drong de Belg Nisot er nogmaals op aan de com petentie-kwestie voor het Internationale Hof van Justitie te brengen. Amerika, Cuba en China ondersteunden de resolutie, in tegenstelling tot de Rus Malik, die van oordeel was, dat resolutie te weinig bescherming verleent aan de Republiek. Dr. Van Royen verwachtte nadere instructies uit Den Haag en behield zich het recht voor later commentaar te leveren. De vergadering werd tot Dinsdag a.s. 21 uur Nederlandse tijd verdaagd. In de resolutie wordt een beroep ge daan op de Nederlandse regering om te verzekeren dat onmiddellijk alle mi litaire operaties worden afgebroken en op de regering van de Indonesische Republiek gelijktijdig haar gewapende aanhangers te bevelen de guerilla-oor- log te staken. De regering van Nederland wordt verzocht onmiddellijk alle politieke ge vangenen, sinds 17 December j.1. gear resteerd in de Republiek, vrij te laten en aan de officiële personen van de Republikeinse regering toe te staan onmiddellijk naar Djokja terug te ke ren. Zij beveelt aan, zo spoedig mo gelijk onderhandelingen te openen met behulp van de Commissie van Goede Diensten op basis van de beginselen van de overeenkomsten van Linggad- jati en de Renville en gebruikmakend van de overeenstemming door partijen bereikt met betrekking tot de voorstel len ingediend door de vertegenwoordi ger van de Verenigde Staten in de C. v. G. D. op 10 September 1948 en in het bijzonder op de volgende basis: Dat de verkiezingen voor een consti- interimregering waaraan de bevoegd heid voor het interne bestuur geduren de de overgangsperiode zal worden ge geven, het resultaat zal zjjn van deze onderhandelingen en deze instelling niet later zal plaatsvinden dan 15 Maart 1949. Dat de verkiezingen voor een consti tuerende vergadering voltooid zullen zijn op 1 October 1949. Dat de overdracht van de souvereini- teit aan de Verenigde Staten van Indo nesië zal plaats hebben zo spoedig mo gelijk en in ieder geval niet later dgn 1 Juli 1950. Indien echter geen overeenkomst is bereikt één maand vóór genoemde data, zal de commissie onmiddellijk hiervan rapport uitbrengen aan de Veiligheids raad en hierin aanbevelingen doen op nemen voor een oplossing van de moei lijkheden. Do Commissie van Goede Diensten De impasse tussen de Israeiietische en Egyptische delegaties over de wapen stilstandslinies in Zuid-Palestina was gisteravond, na een dag van geheime besprekingen, bijna verbroken. Men gelooft, dat overeenstemming is bereikt over de bestemming van Gaza. Zoals gemeld, zouden de Egyp- tenaren hebben voorgesteld de kust strook rondom deze plaats, die thans door hen bezet wordt gehouden, on der toezicht van de Verenigde Naties te plaatsen. De Gaza-kwestie was een van de voornaamste hinderpalen voor het bereiken van overeenstemming. Gemeld wordt, dat de Israeiietische de legatie heeft geëist, dat de Negeb- woestijn, het gebied rondom Gaza inbe grepen, volledig door de Egyptische troepen zal worden ontruimd. Met het oog op de mogelijkheid dat ons land door de wisselingen in de conjunctuur nog weer eens zal worden bedreigd door massa-werkloosheid, heeft de regering besloten reeds thans te dien aanzien maatregelen voor te bereiden, die in werking kunnen wor den gesteld, indien onverhoopt op nieuw tekenen van een conjunctuur omslag voelbaar zouden worden. In verband daarmede is overgegaan tot instelling van een inter-departe- mentale commissie voor de werkgele genheid, waarin alle ministeries zijn vertegenwoordigd, die op het voorko men van werkloosheid invloed kunnen uitoefenen. Deze commissie zal om trent voorgenomen maatregelen regel matig overleg plegen met de Stichting van de Arbeid. Als voorzitter is aan gewezen mr. dr. A. A. van Rhijn, se cretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken. Om half negen gistermorgen heeft zich in de kantoorark van de bergings firma v. d. Akker aan de rand van het IJ te Amsterdam nabij het terrein van de Amsterdamse Droogdok Maatschap pij, een ontploffing voorgedaan, die vjjf doden, 1 zwaar gewonde en 1 licht gewonde heeft geëist. De recherche is tot de conclusie ge komen, dat zich 3 kg springgelatine aan boord moet hebben bevonden. Een assistent-uitvoerder heeft n.1. ver klaard, dat hij Donderdagavond een der thans overleden mannen deze springstof heeft overhandigd. Het was een gebruikelijk, doch geen dringend voorschrift, dat deze explosieven wer den bewaard op een speciaal voor dat Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft gistermorgen de doodstraf uitgesproken over de SS ers Polak en Slop, die 14 dagen geleden zich hadden te verantwoorden voor een hele serie misdaden. Zij hebben o.a. te Beverwijk in de Meester van Lingenlaan een aanslag gepleegd op de beide ambtenaren van het Arbeidsbureau, de heren Paauw en Verdoorn van wie laatstgenoemde aan de gevolgen is overleden. Voorts waren zij schuldig aan de Silbertanne-moord op Ubbels te Beemster. AMERIKA ERKENT ISRAËL EN TRANSJORDANIë Volgens Amerikaanse regeringsamb tenaren zullen de V.S. waarschijnlijk komende week Transjordanië erken nen, tegelijk met het verlenen van vol ledige erkenning aan Israël. Generaal Tsjiang Kai Sjek heeft gis teren Nanking per speciaal vliegtuig verlaten. Hjj vertrok naar Fenghosa, zijn geboortestad in de provincie Tsje- kfcmg. Hoewel dit bericht aanvankelijk werd opgevat als het definitieve be sluit om af te treden, beschreven offi ciële kringen van de Kwomintang het vertrek als een zich terugtrekken, teneinde vrede mogelijk te maken. Vice- president Li Tsjoeng Jen heeft het pre sidentschap overgenomen. Men verwacht, dat Tsjiang de gra ven van zijn voorouders te Fenghosa zal bezoeken, maar het is nog niet be kend, wat hij van plan is daarna te doen. Waarnemers verklaarden, dat Tsjiangs besluit de weg zou openen voor een „waarnemend" bestuur om spe- ifieke vredesvoorstellen aan de communisten te doen. Men verwacht, dat Tsjiang op Formosa of te Canton de loop der ge beurtenissen zal afwachten, terwijl een regeringsdelegatie naar Jenan zou gaan om met de communisten tot een rege ling te komen. Tsjiang zou zich in elk geval op de achtergrond houden tot de definitieve communistische voorwaar den bekend zijn. Afscheidsboodschap Generalissimus Tsjiang Kai Sjek heeft gisteravond een afscheidsbood schap gericht tot het Chinese volk, waarin hij verklaart, dat het de ver horing van zijn „dringendste beden" zou betekenen, wanneer de communis tische partij uiteindelijk tot de erken ning zou komen van de ernst van de toestand, waarin het land verkeert, or der gaf het vuren te staken en er in toestemde vredesonderhandelingen te beginnen. Nader wordt gemeld dat in welinge lichte kringen is vernomen, dat de Chinese regering besloten heeft ontslag te nemen. Te Zaandam hebben in de afgelopen dagen drie gevallen van diphterie do delijke gevolgen gehad. Daar de haard van de ziekte gevon den werd in een gemeentelijke kleuter school, werd onmiddellijk gelast deze school te sluiten. Alle kleuters werden met de meest moderne methode be handeld door inspuiting met het pro- phylactische serum A P T, een genees wijze, welke dr. A. D. Bruin voor het eerst in de Zaanstreek heeft toegepast en waarvan gunstige resultaten be kend zijn. Twee van de slachtoffers waren kleuters ,die op de betreffende school waren. In het Gemeentelijk Ziekenhuis bevinden zich thans nog drie patiënten, die in direct levensge vaar verkeren. In de omgeving van de Oostzijde in Zaandam, waar de kleu terschool is gevestigd, is vele gezinnen huisarrest opgelegd. In de late avond van Donderdag is te Meerssen bij Maastricht in de ouder dom van 87 jaar overleden ir. Jos. Th. J. Cuypers, de bouwmeester van de St. Bavo-kathedraal in Haarlem, van de Amsterdamse effectenbeurs en van vele kerken in Nederland, w.o. de St. Aga- tha-kerk te Beverwijk. DIT IS DE DAG van het nieuws, vrienden! De Russen hebben een varken gefokt dat bestand is tegen het Poolklimaat; Amerika fokt soldaten die er óók tegen kunnen. De misdadigheid onder de Haagse jeugd neemt af en de chocoladerepen worden 2 cent duurder. In Zwitserland sterven de ooievaars uit en in Frankrijk gaat volgende maand het brood van de bon. In Wash ington viel een kind uit de derde ver dieping op een hond; de hond Was dood en het kind bleef ongedeerd. In Li- verpool reed een auto het huisje van een verlamde vrouw binnen; door de schrik kon ze weer lopen. De xauto niet. In Griekenland werd een bende smokkelaars ontmaskerd; hun chef was twee jaar geleden chef van het kabi net van oorlog. Onder de filmsterren wordt het mode de oorlelletjes paars te verven; sommigen doen er een geel randje langs. En als dat zo doorgaat lopen binnenkort de Amerikaanse do minees met een feestneus door de stra ten. Wat een wereld! nKMWWMUMIIIIIII«ll»llllllllllllllllllllllllllllllll»ll!lllllll echtgenote, de schone Fawzia, zuster van koning Faroek, of in Washington spreekt men alweer over een nieuw huwelijk, thans met de twintigjarige mejuffrouw Iran Ala, de dochter van de Iraanse ambassadeur in de Verenig de Staten. Iran (zo gedoopt door haar vader uit vaderlandlievende gevoe lens) is een brunette met grote zwarte ogen, die herinneringen opwekt aan de klassieke heldinnen uit de „Duizend en-één-nacht". Zij studeert archaeolo- gie. pjARRY (oude uil) Truman heeft héél de wereld verbaasd door zijn onvermoeid deelnemen aan de plechtigheid en de feesten in Washing ton. Drie lange, koude uren stond Tru man op een platform om de parade af J_|EBT U GISTERAVOND óók zo gerild op Hilversum II vanwege Adema's Mysterie op de Prinsengracht? Dat onder een zó edele haardos zóveel gruwelijks kan bedacht worden! In Heerlen heeft de politie een ènder mysterie opgelost. Zij greep een staten loze zwerver, die kostbaarheden uit een kerk en een hengst uit een wei had gestolen. Op die hengst reed hij rond. De politie wenste geen geloof te hechten aan zijn mededeling, dat hij Floris de Vijfde was. Nauwelijks heeft da Sjah van Iran gebroken met sün t Ziet er slecht wit. Stalin vraagt apen in ruil voor beren te nemen, recht als een kaars. En héél Washington riep: wat een knul van een kerel! Maar toen Harry eindelijk wegstapte gierde de menigte van het lachen. Hij had tegen een plank ge leund, waarop een klein bankje was getimmerd. In de voet van het geval was een electrische stoof gebouwd. Eigen uitvinding, zei Harry. Een presi dent moet weten te knutselen! In de kapel van het doofstommen Instituut in Montreal is voor het eerst in de ge schiedenis der Rooms-Katholieke Kerk een blinde tot priester gewijd. Het was de 32-jarige Roland Campbell uit Quebec. De liturgische gebeden waren voor hem in brailleschrift overge bracht. Kenneth Herbert. een 37-jarige gasfitter in Bristol, heeft 750.000 gulden gewonnen in een voetbalpool. „Sport is overal goed voor", zei Herbert. Hij is zelf een hartstochtelijk sjoelbakspe ler. TN BELGIE heeft de 34-jarige blin de Regina Seeldrager het gezicht teruggekregen doordat men in het zie kenhuis te Luik haar beide hoornvlie zen verving door die van een dode. De Duitse grenspolitie heeft in 1948 40.000 personen gearresteerd, die illegaal van de Sowjetzone de Amerikaanse zone wilden binnenkomen en 6000, die het omgekeerde probeerden. Kwestie van richting. In Italië verdienen voetbal lers enorme kapitalen. De voorspelers Marrola en Amadei vingen vorig jaar resp. 80 en 50 millioen lire. In Neder land krijgt een tweedejaars verpleeg stertje veertig guldentjes per maand. Wat een wereld, vrienden. Wat een mingciomJ doel bestemd klein vaartuig. Dit boot je is 50 meter van de wal gelegen. Aangenomen wordt, dat de spring gelatine Donderdagavond aan boord van de kantoorark is opgeslagen en dat deze 3 kg tot ontploffing is geko men met alle gevolgen van dien. De baas op de ark, Koffemans, zag zijn leven gespaard dank zij het feit, dat hij het schip een minuut vóór de explosie had verlaten en de wal was opgegaan. De explosie richtte op de ark een grote ravage aan. Enkele inzittenden werden op slag gedood en zwaar ver minkt. Het vaartuig maakte water, zodat het gevaar bestond, dat het zou zinken. Een drijvende bok van de A.D.M. voorkwam dit gevaar door de boot in haar takels te hangen. Een der eerste boten, die na de ex plosie bij de ark aankwam, was de toevallig in de nabijheid varende ha- venpolitieboot 1. Dank zij een juist gisteren in gebruik genomen nieuwe radio-telefonie-installatie kon de be manning van deze politieboot vrijwel onmiddellijk het havenkantoor van de explosie op de hoogte stellen, van waaruit men telefonisch diverse in stanties waarschuwde. De gevolgen van de ontploffing zijn verschrikkelijk geweest. Vier van de mannen, die in de roef om de kachel zaten, werden op slag gedood en zwaar verminkt. Een vijfde was nog in leven toen de broeders van de geneeskundi ge dienst hem vonden, doch hij is in de loop van de ochtend in het Bin nengasthuis aan zijn verwondingen overleden. Een zesde man, de 68-jarige J. de B. uit Utrecht, is de enige over levende. Hij kreeg slechts een pols fractuur en schaafwonden en is ook in het Binnengasthuis ter verpleging opgenomen. De namen van de slachtoffers zijn. De 26-jarige W. Schobbe te Rotterdam, duiker; de 40-jarige K. Lips te Slie- drecht, duiker; G. Bos te Rotterdam, duiker; De 56-jarige D. Koning te Am sterdam, magazijnmeester; De 19-jari- ge W. Cussoren te Amsterdam, signaal houder. De laatste was de enige, die niet op slag gedood werd. Dr. Darmasetiawan, adviseur, Sujone, secretaris en prof. mr. Supomo, lid van de Republikeinse delegatie, hebben gisteren gebruik gemaakt van de op informele wijze door de Nederlanders geboden gelegenheid, om contact op te nemen met de geïnterneerde Republi keinse voormannen. Zij zijn per vlieg tuig uit Batavia vertrokken voor een onderhoud met president Sukarno te Prapat en zullen daarna Moh. Hatta op Bangka bezoeken. Zij reizen samen met de heren Djumhana Wiria At- madja, de minister-presidéntt van Pa- sundan en Ating Kartananardja, de minister-president van de negara Oost-Java, die de reis maken als ver tegenwoordigers van de bijeenkomst federaal overleg. De reis wordt gemaakt in een speciaal vliegtuig, dat door de Nederlandse autoriteiten ter beschikking van de BFO is gesteld en waarmede ook de heren Djumhana en Atang naar Medan zijn vertrokken. Deze eerste gelegen heid om met het minst mogelijke op onthoud met de Republikeinse voor mannen te praten en op Bangka te confereren, werd dankbaar aangegre pen. Teneinde misverstand te voorko men wordt er hierbij de nadruk op ge legd, dat het bezoek van de drie ge noemde republikeinse voormannen in geen enkel verband staat met de zen ding der leden der BFO, die op eigen initiatief een bezoek brengen aan de Republikeinse voormannen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: overleden ten gevolge van oorlogsverwonding: mar. III z.m. W. T. de Boer uit Amsterdam. Koninklijke Landmacht: gesneuveld: sold. Je kl. H. J. Lichtenberg uit Velp; sold. C. Borger uit Arnhem; sold. Ie kl. J. van Moorsel uit Putten (Gld.); sold. P. L. A. Schumans uit Sittard; sold. Ie kl. A. Veenman uit Zaandam; sold. C. Bergman uit Genemuiden; huzaar A. J. Broekmaat uit Bathem; sold. Ie kl. A. Hoogerdijk uit Buitenzorg, Indonesië; wachtmeester O. Ponssen uit Winches ter, Engeland; sold. J. C. v. d. Weijde, uit Dreischor; sold. P. Wielhouwer, uit Rotterdam; sold. J. Demenint, uit Den Haag; sergt. S. Goudswaard, uit Oud- Beijerland; sold. N. P. Obdam uit Lisse; sold. F. J. J. Theisen, uit Am sterdam C; sold. Ie kl. J. Th. Veldman uit Amsterdam O.; sold. Th. G. D. Wanders uit Nijmegen; sold. H. F. van Zelm, uit Sassenheim; sold. Ie kl. W. Dijkman, uit Haarlemmermeer. Van het Koninklijk Ned.indische le ger zijn twee militairen gesneuveld. PLAN TOT MILITAIRE COUP IN TSJECHOSLOWAKIJE 200 k 400 officieren van de Tsjecho- slowaakse gewapende macht, waaronder verscheidene generaals, worden op het ogenblik te Praag gevangen gehouden in verband met een militaire coup, die naar verluidt, omstreeks Kerstmis zou worden uitgevoerd. Men verwacht deze week een officiële verklaring.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1