Het buitenland moet ons rust gunnen Kort Bestek De Chinese regering vormt een vredescommissie Conferentie te New-Delhi neemt drie resoluties aan VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Gevolgde weg kan ioi succes leiden De resolutie in de Veiligheidsraad Maandag 24 Tan. 1949 74e Jaargang No. 10489 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Dr. Drees op Schiphol Dr. Drees geen optimist maar ook geen pessimist Pandit Neh roe stelt vèrregaande eisen Thans ook Peiping gevallen Koos Vorrink gaat goed vooruit. Olie in Sinai. Dieven dachten: Half elf Blookers tijd. Stemming te Lake Succes verdeeld Koninklijke Familie in Februari naar Tyrol De besprekingen op Rhodos. Veel overeenstemming Surinaamse inferim-regeling voor 17 Maart gereed. Sukarno verlangend naar Batavia te gaan. Nederlander gearresteerd wegens moord. Wordf Generaal Clay vervangen? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: J BIJLSMA en C. KRAK (MANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties ,„Juttertjes"> tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling. plus incassokosten De K.L.M.-ConsteIlation „Tilburg", waarmede de minister-president dr. W. Drees de overtocht van Batavia naar Amsterdam heeft gemaakt, is Zaterdag middag op Schiphol geland. Ook jhr. mr. Michiels van Verduynen, de Nederlandse ambassadeur te Lon den, keerde met dit vliegtuig uit Batavia terug. Ter begroeting waren op het platvorm aanwezig alle ministers met uitzondering van mr. van Schaick. Tegenover de op het vliegveld aanwezige journalisten legde dr. Drees een verklaring af, waarvan de voornaamste passage luidde: „Indien het buitenland ons in de Indonesische .kwestie een beetje rust zou gunnen, geloven jhr. mr. Michiels van Verduynen en ik, dat de wegen, die thans worden gevolgd en zijn uitgestippeld, de situatie in Indonesië tot wederzijdse tevredenheid zullen op lossen". „De feitelijke Instelling van een interim-regering verwacht Ik spoedig" zo zeide dr. Drees. haar geheel daarbij betrokkem Straks zal het Indonesische volk zelf moeten uitmaken, door wie het wil worden ge regeerd. Onze mening over bepaalde personen is op het ogenblik dus niet meer zo belangrijk". Het gesprek kwam daarna uiteraard ook op het verblijf van dr. Hatta en de andere republikeinse leiders opBangka en het rapport, dat hierover door de commissie voor Goede Diensten is uit gebracht. Minister Drees noemde de gebeurte nissen op Bangka 'n ontzettend misver stand tussen Batavia en de verantwoor delijke autoriteiten op Bangka. Het had niet in het minst in de bedoeling gele gen de republikeinse leiders zo sterk in hün bewegingsvrijheid te beperken. Minister Drees merkte evenwel op, dat Dr. Hatta en zijn metgezellen niet ge klaagd hebben over de ondervonden be handeling. Dr. Drees zeide niet optimist te zijn, noch pessimist. Hij drukte zich zo uit door te zeggen zeer betrekkelijk tevre den te zijn over de behaalde resultaten. Tevreden was hij naar zijn mededelin gen over „de sfeer der besprekingen en over de mogelijkheden, die deze bespre kingen hebben geopend". „Dat ik tevreden ben in meer alge mene zin kan ik niet zeggen, daarvoor zou ik eerst resultaten moeten zien. Wie drie en een half jaar met het Indone sische probleem te maken heeft gehad, lijdt niet aan een overmaat van opti misme". Het plan bestaat niet, dat ik zelf spoe- Deze mededeling was de kern van de verklaring. Voorts sprak dr. Drees ziin vreugde uit over het feit, dat de confe rentie van de deelstaten eenstemmig tot het besluit was gekomen, te trach ten zelf tot overeenstemming te komen met de vertegenwoordigers van de re publiek. „Ons werk in Batavia was het voorbereiden hiervan. Dat het houden van een gesprek met Hatta mij niet is gelukt, is niet het gevolg van een wei gering van Hatta om een onderhoud met mij te hebben, doch uitsluitend om dat Hatta deze bespreking gaarne op een andere plaats wilde houden en deze plaats ons eerst bekend werd op het ogenblik, dat wij op het punt stonden met het vliegtuig te vertrekken. Nu het zwaartepunt van de besprekingen in Indonesië ligt bij de federalisten en de republikeinen, is dit ook niet zo belang rijk. Minister Drees prees de bijzonder prettige samenwerking, die er is ge weest tussen hem, jhr. mr. Michiels van Verduynen, de heren de Pont, Blom en dr. Beel. Het wederzijdse begrip tus sen Batavia en Den Haag is hierdoor in hoge mate bevorderd. De minister werd ook de vraag ge steld, of de documenten, die in Djokja gevonden zijn, de figuur Hatta persoon lijk comprimiteren. Minister Drees ant woordde hierop met te zeggen: „Wij achten de Republikeinse regering in In de eerste resolutie geeft de confe rentie als haar mening, dat de Neder landse militaire actie een flagrante schending van het Handvest der Ver enigde Naties betekent en een tarting van de pogingen van de Veiligheidsraad en de C. v. G. D. om een vredelievende regeling tot stand, te brengen. De conferentie beveelt aan, zich be wust te zijn van het gevaar voor de vrede in Zuid-Oost-Azie en in de we reld van een voortzetting der vijande lijkheden in Indonesië"; dat de leden, van de republikeinse re gering, andere republikeinse leiders en alle politieke gevangenen in Indonesië onmiddellijk in volledige vrijheid wor den gesteld; dat de republikeinse regering in staat wordt gesteld vrij haar functie uit te oefenen en dat daartoe: a. de residentie Djokjakarta onmid dellijk aan de Republiek wordt terug gegeven, dat de Nederlandse autoritei ten zich onthouden van elke actie, die het doeltreffend functionneren der re publikeinse regering in de weg kan staan en dat de regering faciliteiten ontvangt voor communicatie en vrij heid van overleg in geheel Indonesië. b. De gebieden op Java, Sumatra en Madura, die de republikeinse regering 16 Dec. 1948 in bezit had, uiterlijk 15 Maart '49 aan de Repubüek worden te ruggegeven. c. De Nederlandse troepen onmiddel- Weerbericht Verwachting tot Maandagavond. Voor het Noordwesten van het land: half tot zwaar bewolkt met later op de dag plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige Zuid westelijke wind. Weinig verande- ing in temperatuur. 'oor het Zuidoosten van t land: anvankelijk weinig, maar later Jenemende bewolking. Overwe- lend droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid en Zuid west. Weinig verandering in tem peratuur. dig weer naar Batavia zal gaan. Dit ligt niet zozeer op mijn weg, hoewel ik niet wil zeggen, dat dit uitgesloten is". Over de houding van het buitenland maakte de minister-president eveneens enkele opmerkingen. „Wat ons steeds weer heeft getrof fen, is, dat in het buitenland volkomen genegeerd wordt al wordt het niet ontkend dat gedurende zes maanden lang van republikeinse zijde stelselma tig het bestand is verbroken. Drie hon derd lagere ambtenaren zijn in deze pe riode vermoord, duizenden zijn ont voerd. Politiek overleg kan lang du ren. Een dergelijke toestand, welke groot gevaar inhoudt, echter niet. Dat men dit in internationale kringen vol komen voorbijgaat, noem ik een zeer grote onevenwichtigheid in de beoor deling der feiten". VALENTINE NAAR AMERIKA De leider van de missie der ECA in Nederland, Alan Valentine, zal op 31 Januari naar Washington terugkeren om de ambtenaren van de ECA te hel pen bij de voorbereiding van het twee de gedeelte van het steunprogram voor het buitenland, dat binnenkort bij het congres zal worden ingediend. H.M. de Koningin zal met de Prinsesjes en Z.K.H. Prins Bernhard binnen kort naar Tlrol gaan om een korte vacantie te nemen te Sankt Anton am Arlberg. Overzicht van deze tussen de bergen gelegen winterbadplaats. Geheel rechts het Hotel Post, het bekendste hotel in Sankt Anton. DE HEER J. MARTIN VRAAGT ONT SLAG ALS K.L.M.-DIRECTEUR De heer J. Martin heeft tegen 1 Au gustus a.s. ontslag gevraagd als direc teur van de K.L.M. De door Pandit Nehroe bijeengeroepen conferentie te New Delhi heeft haar werk beëindigd met het aannemen van drie resoluties, waarvan de voornaam ste inhoud is: volledige machtsoverdracht in geheel Indonesië aan de Verenigde Staten van Indonesië op 1 Januari 1950. De verhouding tussen Indonesië en Ne derland moet geregeld worden door onderhandelingen tussen de Regeringen der Verenigde Staten van Indonesië en Nederland. Naar verluidt werden deze resoluties door Pandit Nehroe ingediend. lijk worden teruggetrokken van de re sidentie Djokja en langzamerhand van de rest van het sub b genoemde repu blikeins gebied Dit terugtrekken zou geleidelijk moeten geschieden en onder voorwaarden, die door de C. v. G. D of enig ander door de Veiligheidsraad aan te wijzen lichaam moeten worden voor geschreven, en uiterlijk 15 Maart 1949 voltooid moeten zijn. d. Alle door de Nederlandse autori teiten aan de handel van de republiek opgelegde beperkingen moeten onmid dellijk worden opgeheven. Dat een interim-regering, samenge steld uit vertegenwoordigers der repu bliek en vertegenwoordigers van de niet onder het gezag der Republiek staande gebieden in Indonesië, die het vertrou wen verdienen van de Indonesische be volking, niet later dan 15 Maart 1949 gevormd worde, met goedkeuring en bijstand van de C. v. G. D. of enig an der lichaam, dat door de Veiligheids raad wordt aangewezen. f. Dat uiterlijk - Oct. '49 verkiezingen voor een constituerende vergadering van Indonesië zullen zijn gehouden. g. Dat 1 Jan. 1950 de macht over ge heel Indonesië volledig overgedragen zal zijn aan de Ver. Staten van Indone sië waarvan de betrekkingen tot Ne derland moeten worden vastgesteld in onderhandeling tussen de regeringen van de Ver. Staten van Indonesië en van Nederland. De beide andere resoluties. De tweede resolutie luidt als volgt: „Teneinde onderlinge nauwe samen werking te verzekeren op het gebied van de in de eerste resolutie behandel de kwesties, beveelt deze conferentie de deelnemende regeringen, al of niet Je- denstaten dei V.N. aan: a. Met elkaar contact te houden langs de normale diplomatieke kanalen. b. Haar vertegenwoordigers bij het hoofdkwartier der V.N of haar diplo matieke vertegenwoordigers opdracht te geven, onderling overleg te plegen". De derde resolutie luidt als volgt; Deze conferentie gaf als haar mening te kennen, dat de deelnemende rege ringen onderling overleg moeten plegen ten einde een weg te zoeken, hoe een geschikte methode gevonden kan wor den om, rekening houdend met de be trokken gebieden, overleg in het kader der V.N. te bevorderen". Naar vernomen wordt, heeft Pandit Nehroe de resoluties aan de voorzitter van de Veiligheidsraad gezonden. Officieel wordt medegedeeld, dat de Chinese regering een uit vijf personen bestaande delegatie heeft samengesteld, die zal worden belast met het voeren van vredesonderhandelingen met de communisten. Er werd overeenstem ming bereikt over de plaats, waar de onderhandelingen zullen plaats vinden. Reuter meldt nog, dat Shao Li-Tse, welbekend advocaat en voormalig Chi nees ambassadeur te Moskou, tot lei der van de Chinese regerings-delegatie is benoemd. Zijn vier collega's zijn: ge neraal Tsjang Tsji-Tsjoeng, lid van het kern-kabinet, Hoeang Tsao-Hsoeng, nauw medewerker en adviseur van de waarnemende Chinese president Li Tsoeng-Jen, Peng Tsjao-Hsien, vice- voorzitter van de controlerende Joean, lid van het kabinet en, naar gemeend wordt, vertegenwoordiger van de con servatieve elementen in de Kwomintang en Tsjun Tioen Sing, nauw medewer ker van minister-president Soen. De beslissing, om een delegatie voor het voeren van vredesonderhandelingen met de communisten samen te stellen, werd slechts iets later dan 24 uur na het besluit van generalissimus Tsjiang Kai-Sjek, om het presidentschap neer te leggen, teneinde het voeren van vre- des-besprekingen te vergemakkelijken, genomen. Men wacht thans van rege ringszijde de reactie der communistische leiders af. Naar wij van de zijde van Aero Hol land vernemen, is de toestand van de heer Koos Vorrink gestadig vooruit gaande. De temperatuur is normaal en de eetlust goed. Prof. dr. W. G. Sillevis Smitt uit Utrecht was tevreden over de behandeling en de toestand van de patiënt. Prof. Sillevis vertrok Zondag naar Nederland. De val van Peiping Ongeveer tezelfdertijd als bovenstaand bericht kwam het nieuws van de capi tulatie van de voormalige keizerlijke hoofdstad Peiping, welke stad zich Za terdagmiddag aan de communisten overgaf. De stad is door de regeringstroepen ontruimd, en een communistische dele gatie bereikte Peiping om vredes-on- derhandelingen te openen met de re geringsstrijdkrachten in Noord-China. Zowel van communistische zijde als van de kant der regering wordt in Noord-China het „staakt het vuren" in acht genomen. Het Egyptische weekblad „Akbar el Jom" meldt, dat te Wadi Feran, 250 km. ten zuiden van Suez in Sinai een oliebron is ontdekt, die naar raming 3000 barrels per dag kan produceren. Volgens Amerikaanse deskundigen is de olie zuiverder dan die van enige bron in het Midden-Oosten. Volgens deze waarnemers heeft het gebied van het Suez-kanaal rijke olielagen, die het tot een van de rijkste oliegebieden kun nen maken. De rijkspolitie te Diemen is er na een onderzoek van enkele weken in ge slaagd een aanzienlijke diefstal van ca caopoeder, repen chocolade, chocolade poeder en flikken bij de Blookers Ca caofabriek aan het licht te brengen. Het onderzoek wees uit, dat in een half jaar tijds alleen al voor f 10.000. chocoladeboter is gestolen. A,cht perso nen zijn gearresteerd, die behalve cho colade, ook koffie, thee en vet stalen en verhandelden. Hoewel de gemeenschappelijke reso lutie, welke is voorgesteld door Cuba, China, Noorwegen en de Ver. Staten, door verschillende waarnemers een compromis wordt genoemd tussen de scherpste eisen en de meer gematigde wensen van de diverse leden van de Veiligheidsraad, is men in Nederlandse kringen te Lake Success weinig ingeno men met het voorstel. Men neemt voorts aan, dat Frankrijk zich van stemming zal onthouden, terwijl rekening gehou den wordt met de mogelijkheid van een Russisch veto. De stemmen van Groot Brittannie, Canada en Argentinië schij nen verzekerd, hetgeen met de stem men van de vier voorstellers voldoende zal zijn, om de resolutie aan te nemen. Austraüe en India zullen naar ver wacht wordt de voorgestelde resolutie scherp critiseren. De Australische dele gatie is van mening, dat de resolutie zou moeten voorzien in zo spoedig mo gelijke terugtrekking der Nederlandse troepen. India zal zich wellicht in nog sterkere woorden uitdrukken. Van Republikeinse zijde wordt om trent het voorstel generlei opinie ge uit. Palar weigerde zich omtrent de re solutie uit te spreken, met de verkla ring, dat hij het officiële Republikeinse standpunt niet kenbaar kon maken, daar hij „geen contact had met de re publikeinse regering". Sommigen lezen daarin de mogelijkheid, dat Palar Dins dag uitstel van de stemming zal verzoe ken tot de vertegenwoordiger van de republikeinse leiders in Lake Success zal zijn aangekomen. Mening van Den Haag. Xn Nederlandse regeringskringen is men van mening, dat de resolutie het werk van de politieke opbouw, dat na de militaire actie onmiddellijk is inge zet. volkomen zal doorkruisen. Indien de resolutie zou worden aangenomen zou dit werk ernstig geschaad worden. Voorts uitte men in bevoegde kringen ernstig bezwaar tegen de in de reso lutie voorgestelde commissie van de Ver. Naties die veel grotere bevoegdhe den zal krijgen dan de Commissie van Goede Diensten tot nu toe bezat. J7n nou wordt het aardig in het def tige Britse Lagerhuis! Daar zal binnenkort worden gezegd: „Meneer dé Voorzitter, de geachte afgevaardigde Waterman heef een plasje op zijn ze tel gedaan". Of: „Meneer de Voorzit ter, de geachte afgevaardigde Peuter- son zit zo hinderlijk in zijn neus te peuteren, dat ik mijn rede over de ver hoging van het zakgeld zal afbreken".. Ja, vrienden, ik ben volkomen compos ruentis, oftewel goed van benul. Dit is geen wartaal, dit is serieus. Er is in En geland door de inblazingen van een halvegare schoolmeester een „Vakbond der Kinderen" opgericht, die middels een vlugschrift in het schelle licht der openbaarheid is getreden. Kinderen al ler scholen, verenigt u! De snotapen eisen: kiesrecht en zetels in het parle ment, toegang tot alle films, ook die „voor volwassenen", het recht op roken en borrelen en verhoging van zakgeld. De knotse onderwijzer (boven is 'ie gek ker) die dit mallotige gedoe geestelij*, leidt is van mening dat inwilliging der eisen van grote paedagogische waarde zal zijn. 't Wordt mooi: Churchill naast een stinkerdje van de kleuterschool. J-|arry Truman zal thuis zijn lol wel óp kunnen! Zijn dochter is zange res en heeft nu weer een nieuwe mu ziekleraar gevonden in Coenraad Bos. Coenraad werd in Nederland geboren. (Niet die van de Arbeidsdienst). Over acht jaar hebben we televisie in kleu ren; aldus professor Arthur Bronwell uit wiens bron veel uitvindingen zijn geweld. Belgie heeft een gedenksteen gekregen van een Amerikaanse firma voor hulp in de geallieerde strijd; de steen wordt in Luik geplaatst. De fir manaam wordt niet genoemd. (Als het Fox is mogen ze wel op de Coago let- HIIUWIHHniHIMIIIIHIIIIIIIIIIIUItlIIIIIIVIIIIIIIIIUIIIIIIilllllllllllHllllllltnilllllMillllUIUUllllllli.. ten!) Binnen drie jaar bouwt Italië van Marshalldollars 700.000 ton scheeps- ruimte. In West-Berlijn is een valse muntersbende ontmaskerd. (En Seyssis al dood!) Maar 't is vandaag niet alles narigheid. Hier volgt een zonnig be richt. In December 1940, toen Londen zwaar te lijden had, stond koning Geor- ge oog-in-oog met een gasfittersvrouw, die wenend, met een baby op de arm, voor de puinhopen van haar huisje zat. De koning zei: Ik geloof stellig, dat er ook voor u een betere tijd zal aanbre ken. Hij heeft gelijk gehad: vorige week won haar man 737.950 gulden in een voetbalpool! ^ustralie, dat een overvloed van ko nijnen heeft, beleeft thans een in vasie van die dieren in zijn hoofdstad. Ofschoon de waargenomen dieren niet talrijk zijn, valt uit hun gedrag (naar vaste biologische wetten) met zekerheid Als dot dóórgaat in Engeland zullen wij wel gauw lid van de Tweede Kamer worden. af te leiden dat er binnenkort van een ware konijnenplaag zal kunnen worden gesproken. (1 x 2 is 8). Een Haagse melkbezorger kreeg zo'n flauwe smaak in z'n mond, dat hij zijn karretje aan de kant van de straat zette en met de ontvangen melkcenten (200 gulden) op de trein naar Rotterdam stapte. Hij dronk daar alles behalve melk, kwam in een Sinterklaasstemming, deelde al de boterbonnen uit die hij in z'n zak had en werd tenslotte door de politie uit de circulatie genomen. Ruim 27 jaar geleden verloor mevrouw De Jong in Zurich (Friesland) haar trouwring; gis teren vonden spelende kinderen het kleinood in een sinds 'n kwart eeuw af gedankte koffieketel. Veertigduizend Tirolers (oftewel veertig procent der bevolking) heeft de griep. Gorgelen in- plaats van jodelen. En hier is een kar wei voor de Veiligheidsraad: De Ame rikaanse staat Georgia heeft een wet verworpen waarbij de kledij van de anti-Joodse en anti-negro-organisatie Ku-Klux-Klan verboden zou worden. De onmenselijkheid blijft gehandhaafd. En maar grote monden hebben over an deren.... In een sanatorium even bui ten Parijs zijn de patiënten in honger staking gegaan omdat het eten te een tonig was; zij kregen alsmaar vlees. Er waren een paar duizend voetgangers en honderd autobestuurders op een brug in Tarente, toen een zot vrouws persoon begon te gillen dat de brug ging instorten. Er ontstond een paniek, waarbij 50 mensen werden gewond. Met de brug gebeurde niets. In verschillen de Noordhollandse gemeenten is de aan wezigheid van Jeremia Blom vastge steld; hij gedraagt zich opvallend zwijg zaam, maar hij Iaat hier en daar een kaart achter met de stompzinnige me dedeling: U zult nader van Jeremia Blom horen. Afwachten maar, Koningin Juliana zal in de maand Februari enige weken doorbrengen in Sint Anton in Tyrol. De koningin bracht als kroonprinses verscheidene wintervacanties in Oos tenrijk door. Koningin Juliana zal ver gezeld worden Z.K.H. prins Bernhard en de prinsessen. Na informatie te bevoegder plaatse werd vernomen dat dit verblijf geheel zal afhangen van de ontwikkeling der politieke toestand. Volgens welingelichte kringen op Rhodos zijn Israël en Egypte het over vele punten van het wapenstilstands verdrag eens geworden, doch heerst er over verschillende andere punten nog onenigheid. Naar verluidt zijn de afgevaardigden het in beginsel eens geworden over de vorming van een wapenstilstandscom missie voor de supervisie van elke op Rhodos te bereiken overeenkomst. Deze commissie zou worden samen gesteld uit vertegenwoordigers der V.N. en hoge militairen van Israël en Egypte en veel van de bestaande taken overnemen van de waarnemers der V.N. in Zuid-Palestina. De commissie zou haar hoofdkwartier waarschijnlijk te Beersjaba of Gaza hebben. Minister van Schaik en de leden van zijn missie zijn Zaterdag uit Curagao vertrokken. Minister van Schaik zal tot 25 Janu ari in New York blijven en zal dan per K.L.M. naar Nederland terugkeren. In een persconferentie, die hij te Cu ragao hield betreffende de interim-re geling zeide minister van Schaik, dat hij een voor-ontwerp voor een interim regeling had ontworpen om de Neder landse Antillen en Suriname zo spoe dig mogelijk volledige autonomie te geven. De besprekingen, die met de over heid, de staten en de politieke leiders in de West zijn gevoerd, zijn vrucht dragend geweest, al zijn echter ook be zwaren naar voren gekomen, welke thans in het kabinet zullen worden be sproken, waarna een definitief ontwerp aan de Kamers, de Staten en de Raad van Staten zal worden voorgelegd. Dit kan nog vóór de verkiezingen welke op 17 Maart zullen worden gehouden, doch het ontwerp zal eerst na die verkiezin gen in werking treden. De voortzetting van de Ronde Tafelconferentie zal waarschijnlijk niet voor Mei worden afgehandeld. President Sukarno en Hadji Agus Salim hebben Donderdag j.1. onver wacht een bezoek gebracht aan de gro te cantine te Prapat, die tot het mili taire verlofscentrum behoort. Zij stap ten geheel onverwacht binnen en knoopten een gesprek aan met de aan wezige militairen, die zich goede gast heren betoonden. Later geraakten zij in gesprek met enkele der officieren, die in het verlofscentrum logeren. De heer Sukarno was vol lof over zijn verblijf te Prapat, doch zeide er naar te ver langen, spoedig te Batavia aan de slag te kunnen gaan. „Er moet veel werk worden verzet", aldus Sukarno. Hadji Agus Salim zeide, dat het hem zou spijten, indien hij het mooi gelegen Prapat zou moeten verlaten. „De rust doet mij goed", aldus de 64-jarige na tionalistische voorman, „ik wil nog wel een paar weekjes blijven." Een jonge Nederlander, Jan van Eyzeren uit Amsterdam, die te Eynat- ten, nabij Eupen is gearresteerd, heeft bekend te Strass aan de Nederlands- Duitse grens, een tolbeambte te hebben vermoord. Hij voegde er aan toe dat hij samen met twee andere Nederlanders onder wie een gewezen S.S.-man, een gewapende bende hadden gevormd om in Duitsland te plunderen. De Amsterdamse politie vermoedt, dat v. Eyzeren een der twee tot nu toe onbekende daders is van een onlangs in Zeist gepleegde roofoverval. Met de politie in Zeist wordt thans samenge werkt om ook deze affaire tot klaar heid te brengen. Volgens niet bevestigde geruchten zou de minister van Buitenlandse Za ken, Acheson, bij Truman sterk hebben aangedrongen op de vervanging van generaal Clay door een persoon uit het burgerlijke leven. De „Washington Star" meent dat Truman te dien einde een beroep zal doen op Louis Johnson, voormalig ad junct-minister van oorlog onder het Roosevelt-bewind. Clay zou de volgen- gende maand teruggeroepen worden. Politieke waarnemers noemen de eventuele vervanging van Clay een nieuw bewijs van het afnemen der Amerikaans-Sowjetrussische spanning. Volgens deze waarnemers zou deze be slissing tevens een Amerikaanse uitno diging aan de Sowjetunie zijn. van het onlangs ingezette vredesoffensief een tastbaar bewijs te leveren.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1