„Toonkunst" geeft de jeugd een kans Stad en Omgeving- Langs de velden Het komend concert Helderse inzendingen op Avicultura Uit het politierapport Burgerlijke Stand Marine Voetbal Competitie Van het Adelborsten front Voor de NIWIN Uitklagen Damcompetitie Feestavond K.V.H. Nieuwtjes van de havenkant Hermes-nieuws Korfbalnieuws Wieringen Burgerlijke Stand Urk Callanisoog Lezing over Engeland en zijn platteland Opa Mooij 85 jaar IJmuiden Zoals bekend zal het Toonkunstkoor op Woensdag 2 Febr. a.s. in de Nieuwe Kerk een uitvoering geven van „Le Déluge" (de zondvloed) van Saint Saëns en de „Vespers" van Mozart. In één opzicht zal deze avond een experiment betekenen, omdat voor het eerst in de geschiedenis van de plaat selijke afdeling door het bestuur zal worden gebroken met de traditie vol gens welke de solisten-partijen worden toevertrouwd aan artisten die zich in een lange reeks van jaren een reputa tie hébben verworven die in vele ge vallen meer dan een nationale is. Wie zal zeggen, hoeveel talentvolle jongeren hunkeren naar het ogenblik waarop de genadeloze tijd de ..stefren' van vandaag zal doen verbleken en er een roep zal zijn om jong bloed. Geleid door deze overwegingen heeft Toonkunst contact gezocht met het Amsterdamse Conservatorium (dir. de heer W. Andriessen). Als resultaat van het gepleegde overleg zullen op de Toonkunstuitvoering vier jonge, ambi tieuze solisten uit de kring der juist afgestudeerden naar voren treden. Voor zover zij al niet debuteren, ligt hun eerste optreden in een recent verleden Met toewijding, gepaard aan een be grijpelijke eerzucht, bereiden de solis- Op de grote nationale tentoonstel ling Avicultura in Den Haag waren enige 'duizenden dieren onderge bracht in de grote Houtrusthallen. In de Baardkuifhoenders zagen we een inzending van onze stadgenoot Wie- ring, welke het echter niet tot een predicaat kon brengen. In Friese Hoenders Zilverpels was de heer W. gelukkiger; een oude haan behaalde hier een le G, en een oude hen 2e G. In Goudpel gingen de prijzen naar elders. In N.H. Blauwe kampen on ze stadgenoten Geerligs en Meijer tegen elkaar; in de oude hennen ging de bekroning naar elders; in jonge hanen zagen we een le G voor Meijer, een 2e G en 3e VG voor Geerligs. In jonge hennen een le ZG een een 2e G voor Meijer. In de Belgische rassen de Breackels zagen we Wiering met een slecht begin in Zilver hanen oud, en een VG voor hennen oud. In Goud- brakel kampte Wiering tegen onze stadgenoot v.d. Berg, welke laatste met de eerste G naar hui3 ging. In hennen oud, hanen jong en hennen jong behaalde Wiering wederom drie maal le G. In de Plymouth Rocks zagen we nog een le G voor Geer ligs. In de enorme klassen Leghorns en Wyandette's trdoffen we geen Hel- derse inzendingen aan. In de afdeling Trio's twee hennen met een haan, zagen we een le G, trio N.H. Blauwe van Meijer, le G trio Goud Breackels oud van Wiering en een trio Goud Breackels jong van v/d Berg, met welk het echter niet tot een bekroning kon brengen. In Hollandse Patrijskrielen kon Rosa %et in hanen zowel als in hennen niet verder brengen dan het predicaat B. In Antwerpse Baard- krielen wit was A. Stam zer succes vol in hanen jong 2 GG, 3 GG en een VG, en in hennen jong 3e ZG, 4GG, 2 x GG en een G. Hoewel deze ten toonstelling de Bonds Jubileumten toonstelling van de Nederlandse Bond van Sierduivenfokkers herbergde, was er maar één Helderse inzender met sierduiven, n.1. T. J. Hoffman, die met Stettiner Tuimelaars een le GG en een 2e GG behaalde; met zijn Duitse Kleurstaartmeeuwen waa hij niet zo gelukkig een predicaat te ver- Een juffrouw uit Amsterdam slenterde door de Helderse straten met een groot pak onder de arm. Wat daar in zat? De politie is altijd erg nieuwsgierig en nam een kijkje. Ny lonkousen waren het, wel 31 paar. Ze was bezig deze veel-begeerde artike len aan de man te brengen, en pro beerde dat al voor de derde keer in Nieuwediep. De kousen werden in beslag genomen en ook de kousen die de diverse nylonminnende dames al hadden gekocht. In het huis van de dame in Amsterdam werd nog een grote partij textiel aangetroffen, ken nelijk afkomstig van zwarte handel. De politie kreeg een seintje dat in de Dahliastraat een pa met zijn zoon aan het vechten geslagen was. Juist toen de sterke arm arriveerde om het razende tweetal te scheiden, was de ruzie over. Al die herrie kwam omdat pa niet gedoogde dat zoonlief geen werk wilde zoeken. Een meneer van in de tachtig kwam smoordronken thuis en wilde de boel op stelten zetten. Dat kon de politie niet goedkeuren en heeft hem netjes naar bed gebracht. Een andere meneer, die ook in- der de invloed van geestrijk vocht ver keerde, dacht dat hij er al was en vlijde zich op het stoepje voor zijn huiesdeur neer. De politie stuurde hem achter de bedgordijntjes. De lieve jeugd kan natuurlijk z'n beurt niet voorbij laten gaan en gooi de daarom een paar ruiten kapot en vertrapte het gras in de gazons. Een bom werd op het strand ge vonden, en een granaat achter de BLO-school. De Marine heeft de ge vaarlijke projectielen opgeruimd. NEDER» ANr>S HANDELSREGISTER Nieuwe Inschrijvingen: A Boon Jz, Texel, De Cocksdorp C 87 Handel in aardappelen en vlas Woningbureau Steeman, Den Helder, Bothastraat 17 Ma- kelaarsbedrijf Eigenaar: J A Steeman Opheffingen: H Schutte Kelner Den Helder, Dijkstraat 52 Schilders- én be- hangersbedrijf ten zich voor op hun optreden voor het Helderse publiek. En wij? Wij vragen ons met belangstelling af of uit dit jeugdige kwartet wellicht in de nabije toekomst één naam zal stijgen tot de hoogte der prominenten. De solisten. Het programma noemt: Coby Fran- kendaal, sopraan; Janny Nijland, alt; Henk Meyer,-tenor; Carel Willink, bas. Zouden wij onze voorgaande vraag zelf willen beantwoorden, dan gaven we Henk Meyer de beste kansen, in aanmerking genomen de opvallende recensies er wordt gesproken van een ontdekking! die deze jonge te nor kreeg na zijn optreden in Den Haag. Wij hopen hierop nader terug te ko men. van 17 t/m 22 Januari 1949. Bevallen: T Hendrikse-Pheiffer, z. H Verweij-van Weeren, d. F An- raad-Mulder, d. J M Bakker-Erasmus, d. A M E Beekkerk van Ruth-Hens, z. J H van Spijker-Klein, z. M Wolthuis- van 't Oever, d. A C van Haaster-Hul setos h, d. W Sandkuljl-Metselaar, d. M Biersteker-Kusnetzowa, z. A Halm Doorn, d. C Noorda-Dulnker, z. A L Groot-Nijhof, z. C E Jellema-Govers, z. F M Bos-Drijver. d. Ondertrouwd: J van Veen en H J Martin. A van Santen en H van Eis. J F Boendermaker en G Ruiten. J Amels en W de Kluijver. R Dijkstra en D Geervliet. G W Jimmink en J Korver. Gehuwd: L Benima, en E van Praag. C M Roozen en C M Meskers. C Does en A P Nilsson. H Rensmaag en M Hooiveld. M van Santen en J Post. H de Wit en P W de Wijn. R Gelmers en M C Rot Overleden: S R Bogaard, v. 36 jaar. E Kiljan, v. 34 jaar, echtg. van E Groot. P Klant, v. 59 jaar, wed. van P Tol. J Klercq, m. 65 jaar. A Knol, v. 3 maanden. S N Bakker, m. 65 jaar P W Levering, m. 68 jaar. A Otten, v. 56 jaar, echtg. van H J Brink. A J de Ruiter, m. 9 maanden. De uitslagen van de in de afgelopen week gespeelde wedstrijden zijn: Nep- tunusSoemba 25; SportschoolKon. Instituut 2—2 en Mariniers—KVD 13—0. NeptunusSoemba was een pittige wedstrijd, maar het overwicht van Soemba was niet zo groot als de uit slag we} zou doen vermoeden. Eerst gelijkopga'and spel, dan neemt Soemba de leiding, die dadelijk weer de kop ingedrukt wordt. Even later hetzelfde beeld, de stand is nu 22. Even vóór de rust een mooie aanval van rechts van Soemba en een doelpunt wordt gemaakt. Na de rust ging Richelman van Neptunus In de voorhoede spelen, wat de verdediging beslist niet ten goede kwam. Het spel was over het algemeen heel prettig om naar te kij ken, de wedstrijd werd prachtig ge- ipeeld. Soemba bleek toch sterker en kon nog twee doelpunten maken, het einde kwam met 25 voor Soemba. SportschoolKon. Instituut. Dit was een uitermate spannende en sportieve wedstrijd, waarbij het Kon. Instituut bijna voortdurend iets sterker bleek: een kleine overwinning zouden ze wel verdiend hebben. Na het eerste kwar tier nam het Instituut de liiding. maar na een half uurtje kwam een felle ge lijkmaker van de Sportschool. De eer ste helft van de speeltijd was bijna verstreken, toen Kater van het Insti tuut een vrijwel niet te missen kans kreeg. Deze werd evenwel, binnen de beruchte lijnen, ongeoorloofd van de bal afgedund, wat de scheidsrechter ontging. Zo ging de rust in met 1—I Na de rust was het Instituut voortdu rend in de meerderheid, doch Brou wer van de Sportschool hield stand en gaf geen enkele kans. Toen echter Derksen, de rechtsbuiten van het In stituut even aan zijn aandacht ont snapte, werd een prachtig doelpunt gemaakt. Bij één der weinige Sport school-aanvallen werd het leder tegen een der Instituut-backs opgeschoten, waardoor een voor Sportschool gunsti ge richtingsverandering ontstond en de tal onhoudbaar in het fioel verdween. Dn stand was hiermee 2—2, die tot het eind gehandhaafd bleef. Mariniers—KVD. Deze wedstrijd, die helemaal niet emotioneel was, niet spannend en dus maar liefst gauw ver geten moet worden, eindigde vóer de ïust al met 60 voor de Mariniers. KVD was kennelijk gehandicapt door de vele mutaties en was geheel kans loos. De eindstand was 13—0. Deze week worden de volgende wed strijden gespeeld: SchrijversKVD: SoembaMariniers en Sportschool— Torp. Atelier. Aanvang der wedstrij den is gesteld op 15.30 uur. VOETBAL. SUCCES 3—HANGERS 3—4 Met de wind in de rug maakte Ran gers vóór de rust door keurig samen spel drie goede doelpunten, waarmede de meerderheid goed beloond werd. Na de rust lukte het aanvankelijk niet zo best en daar maakten de gast heren dankbaar gebruik van om er spoedig 1—3 van te maken. In de loop van het spel werd de wedstrijd wat harder en toen er op het Rangersdoel een penalty genomen moest worden verrichtte de linksback een prachtige safe. De keeper was een ogenblik tevo ren tijdelijk buiten gevecht gesteld, maar gelukkig kon hij, na de sterren voor zijn oog verjaagd te hebben, zijn plaats weer innemen. Een foutje in de verdediging bracht de stand op 2—3. Succes kwam met man en macht naar voren, waardoor de Rangersrechtsbuiten op zijn eentje een doelpunt kon gaan maken (24) Het Succes-offensief leverde nog een doelpunt op, zodat het einde met 34 gefloten werd. HOCKEY TRESLINGBEKER GOOI H—ADELBORSTEN I 2—1 In een zeer goede en spannende wed strijd werd Adelborsten I voor de Treslingbeker uitgeschakeld. Gooi was een tikje sterker en drukte dit vóór de rust in een doelpunt uit. Aan weers zijde werden heftige pogingen gedaan om de doelpunten, welke echter hoewel de beide doelen vaak in ge vaar kwamen, steeds uitbleven. Na de rust maakten de Adelborsten de gelijk maker, waarna de strijd, die fors en sportief was, «in tempo toenam. Gooi kwam uiteindelijk als winnaar uit de ze strijd te voorschijn en waarschijnlijk wel verdiend ook. Adelborsten H was bij DEM I op be zoek en won met 21, waardoor zij kampioen werd. Volgend jaar gaan we dus met frisse moed verder in de 4e klasse. De Helderse acrobatengroep ,.De Morali's", leider de heer P. M. Heyli- genberg, heeft opgetreden op een feestavond v&n „Volksonderwijs" te Egmond. Tevens collecteerden zij daar voor de Niwin, en wel met een prach tig resultaat. Gisteren werd de op brengst, zijnde f 75.74. aan de Niwin- penningmeester, de heer Van Wijn gaarden, afgedragen. RECTIFICATIE In ons verslag van de intrede van ds. Rasch schreven wij, dat ds. Borghardt voerde namens het rechtzinnige deel der Ned. Herv. Gemeente. Dat is niet juist. Ds. Borghardt sprak in zijn kwa liteit van voorzitter van de kerkeraad, en dus namens de gehele gemeente. Zaterdag en Zondag zijn voor de le tn 2e kl. competitie NDB district Hol lands Noorderkwartier door 't 2e, 3e en 4e tiental van HDC weer enkele com petitiewedstrijden gespeeld tegen resp. Excelsior 1, Schagen 1 en Excelsior 2. Alle drie tientallen moesten met re serve-spelers uitkomen, het 4e zelfs met 6, HDC 3 leverde een goede prestatie door van Schagen 1 te winnen, waar door de kans op de le plaats behouden blijft. A.s. Zaterdag vindt de wedstrijd Zijpe 2HDC 3 plaats, terwijl Zondag de vereniging Texel in Den Helder op bezoek komt voor de jaarlijkse beker wedstrijd met pl.m. 30 spelers. De uitslagen waren: Excelsior 1HDC 2 128. J. Pieterse -E. Molema 2—0; H. VeenstraS. Slort 20; D. JansenH. Kwast 20; D. v. d. WalleA. v. d. Sloot 11; J. Jeninga A. Ou wens 02; T. WierstraJ. C. Zijderveld 11; N. v. VlietP. Kwast 11; T. Meyer—P. Geus 11; H. v. d. BergJ. Bouman 11; J. TielensP. Arends 11. Excelsior 2HDC 4 137. L. Schou tenG. te Boekhorst 11; T. Schurer J. Broerse 20; P. de BruinH. Riet veld 20; S. WierstraP. Schipper 0—2; S. v. d. Wal—D. Bethlehem 2—0; F. JeningaJ. Vink 02; L. Schouten- H. P. Kwast 02; F. TielensR. Bud- ding 20; W. A. MeyerP. Edelen- bosch 20; D. Kruithof—J. Dekkers 20. HDC 3Schagen 1 137. J. Bouman S. Tesselaar 11; P. VerkerkJ. de Vos 20; L. SimonseJ. Compas 11; D. GrootS. Eriks 11; P. ArendsG. Winkel 02; A. J.BezemerJ. Pronk 20; A. v. VeenJ. Keet 02; F. Post G. Kos 20; P. OostJ. Portegies 20; A BekebredeC. v. Ruiten 20. TEXEL I—ZEEVOGELS I 1—2 Het is Texel niet gelukt een over winning te behalen, zodat zij haar kans op de bovenste plaats heeft laten voor bijgaan. Alvorens de wedstrijd een aanvang nam werd er door de Zeevo gelsaanvoerder een bloemstuk gelegd bij het op het sportterrein staande mo nument voor de in de oorlog omgeko men spelers. Zeevogels won de toss en verkoos te spelen tegen de vrij sterke wind, die recht over het veld woei Texel trapte af, doch de eerste aanvallen waren voor Zeevogels. Een door Zeevogels ge nomen vrije schop werd naast geschoten Na acht minuten spelen sloeg de links back Huiberts bij een Texelaanval de bal met de hand neer in het strafschop gebied en de scheidsrechter wees dan ook naar de bekende stip. De penalty werd door Jullens ingeschoten. 10 voor Texel. Vóór de rust waren de meeste aanvallen voor Texel, totdat in de 43ste minuut de rechtsbuiten De Waard van Zeevogels de bal in zijn be zit kreeg. Hij schoot voor, maar de bal belandde in de linkerbovenhoek, een misgreep van de Texel-keeper Goenga, 11. Vóór rust kwam hierin geen ver andering meer. Na de rust had Zeevogels de wind mee, wat ook bleek uit haar talrijke aanvallen. Na pl.m. 5 minuten was er een Zeêvogelsaanval en door een fout van de Texel-keeper wist linkshalf Kle verlaan van Zeevogels de stand op 2-1 te brengen. H*>e Texel ook probeerde de stand nog gelijk te krijgen, het baatte niet. Toen de scheidsrechter het einde floot, had Zeevogels haar kans behou den op de bovenstaande plaats. POLITIE DEN HELDER Gevonden: Actentas, alpinomuts, boekje, clips, kinderkousen, toeslagk. jonge moeders, bruin mutsje, rokje, 1 paar steunzolen, 1 speld o.v.w., handtas, 3 zakken, dekzeil, zilverbon, hand schoen. Verloren: zwarte gymn.schoen, hals ketting, witte hond, zilv. hangertjes, loonzakje inh. 35, portefeuille, 4 por- temonnaies. wit verpleegstersschort, wollen sjaal, handtas, vulpen, blauwe want. Zaterdagavond 29 Januari geeft on ze plaatselijke korfbalvereniging „Helder" een feestavond in Centraal, Koningstraat. Medewerkenden zijn: De Optimisten, De Kaluas, L. Nottel- man, toneelvereniging „Streven naar Beter", P. Rol. Deze medewerkers ga randeren de bezoekers reeds bij voor baat een gezellig goede amusements avond. De prijs is voor een dergelijke avond zeer laag gehouden n.1. f 0.75 Er is nog slechts een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar bij de volgende adressen. D. Kerkhoven, Goversstraat 47; de Jonge Anjelierstraat 9.-.C. Snoeij Fazantenstraat 3; Vroonstraat 67. F. Himpers, 2e van Ter- De sleepboot Stortemelk Wijsmuller pikte onderweg van schelling naar Den Helder de Deense palingkotter Caterine Petersen op, die een schroefblad kwijtgeraakt was. De kotter is gistermiddag binnengebracht en is vandaag de werf van Visser op gegaan om een nieuwe schroef aan te laten zetten. De kotter was onderweg van Denemarken naar Londen met een lading paling. De Hollandse coaster „Deni" kwam binnen voor bijleggen, maar is de volgende morgen weer uitgevaren, onderweg van Delfzijl naar Engeland met een lading ijzeraarde. Hermes 2 (heren)Eechtrop 2 1-2. Cor Boerman scoorde nog vóór de rust een juweel van een doelpunt, maar dit was toch nog niet voldoende om deze zeer felle wedstrijd te winnen. Eech trop kan zich nu kampioen noemen. VW 3Hermes 4 (heren) 03. De oudere Hermesianen bleven ook deze keer weer hun tegenstanders de baas. Aberson en Moorman zorgden voor de doelpunten. Ijsvogels 2Hermes 2 (dames) 03. Een goede wedstrijd, waarin Jopie Maasland voor de drie punten zorgde en Wil van der Plas haar doel op uit stekende wijze verdedigde. Bravo da mes! Hermes 3 (dames)Eechtrop 2 15. Ook het derde damesteam moest de vlag voor de Beverwijkers strijken. Vóór de rust was het een gelijk opgaan de partij. Tiny Prins scoorde toen een goed doelpunt, maar na de bouillon kwamen onze dames adem te kort. Eechtrop kan zich nu bijna al kampioen noemen. OUDERAVOND O. L. S. Op de eerste ouderavond a"nieu® O. 'L. S. te Oosterland van he we jaar werd de h°of^° dp verto- programma gevormd door ae ning van de Jeugdherbergfüm „Met de klas er op uit", 1toegeli:ht inleiding voorzien door de Nieuw_ Kwast, vader van de J. *i. land" te Oosterland. Vooral da zijn toelichtende causerie kregen aanwezigen een goed idee ven in een jeugdherberg. «neen Vooraf had spr. in korte tr<* d historisch overzicht ^Ltel. ontwikkeling van deze nuttige^ lingen en een uiteenzetting opvoedkundige waarde die J hebben voor de opgr°el tt-hnische Van de film zelf kon door technisch^ tekortkomingen helaas maar vertoond worden. Mevrouw G. Bakker-Kuut werdge- kozen tot lid van de Oudercomm.^- Aan het slot dankte de heer J. Boon, hoofd der school, de heer vd Kwast voor de moeite die hij zich had g troost en alle aanwezigen voor de ge toonde belangstelling. Het was een gezellige bijeenkomst. DE BEVOLKING IN 1948 Het aantal in deze gemeente geboren kinderen bedroeg 171, waarvan 2 kin deren niet behoorden tot de bevolking van Wieringen. Buiten de gemeente werden nog 10 kinderen geboren, be horende tot de Wieringer bevolking. Eet aantal in Wieringen overleden personen bedroeg 38. Drie overledenen behoorden niet tot de bevolking e- zer gemeente. Buiten de gemeente stierven 11 personen uit Wieringen. Het geboorte-overschot bedroeg der- halva 133. Er vestigden zich in deze gemeente 223 personen, terwijl er 465 naar elders vertrokken. Meer vertrokken alzo 242 personen. 1948 vertoont derhalve een achteruitgang van 109 personen, zodat de bevolking op 31 December 1948 nog 674? inwoners bedroeg. 65 paartjes werden in de echt bonden, terwijl 8 huwelijken echtscheiding werden ontbonden. ver door S.K.V I—K.V.H. II Zondag trok KVH II met S invallers naar het sterke SKV I in Schermer- horn. Ondanks de 3 invallers speelde KVH een keurige wedstrijd en SKV kon daar niet tegen op. Met een keurige 31 overwinning kon KVH II dus te vreden naar huis keren, met het rusti ge gevoel dat zij thans in de veilige zone is terechtgekomen. Geboren: Martin, z. v. J. Baijs en M. Molenaar. Elisabeth Maria Hendrika Adriana, d. v. C. van Ooij er. H. F. de Haas. Maria Zwaantje, d. v. J. IJzer en D. J. Bentschap Knook. Dirk Theodorus Johannes, z. v. M. J. Bakker en M. C. Deelen. Willebrordus Adrianus, z, v. J. P. Slij- -.erman en E. M. van Dijk. Cornelis Johannes, z. v. J. Klaver en C. H. Boersen. Ondertrouwd: G. E. Vink en J. Kossen. G eh u w d: R. Kuiper en E. Hooi veld. Overleden: Maartje Klein, oud 79 jaar, wed. v. J. Lont. Trijntje van der Meulen, oud 31 jaar, echtg. v. E Brinksma. Elisabeth Boersen, oud jaar, wed. v. J. Kaptein. INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN Ingekomen: C Rezel en gezin van Amsterdam. Mw. N D Oden van Alk maar. Mw. A Mulder van Alkmaar. Mw. C H Verschoore van Sluis. Mw. A G van Woudenberg van Driebergen. Mw. M Kort van Amsterdam. J Kof man en gez. van Huizen. J Koorn en gez. van N.O. Polder. Mw. W Keetell van Indonesië. Mw. J Woortman van Anna Paulowna. A Braaf en gez. van Wieringerwaard. C Q J Steigstra van Ben Haag. Vertrokken: P Jacobs naar Am sterdam. J C Monshouwer en gez. naar Wieringermeer. Mw. H Jumema naar Loppersum. Mw. R Trompetter naar Anna Paulowna. C D Valkenburg naar Zwitserland. A Tuin en gez. naar Wie ringermeer. Mw. A Bergsma naar Zwollerkerspel. Ph. Deijs n. Eenrum. C de Bruijn naar Eenrum.. C. Montsma en gezin naar Wierin germeer. Mw. G Visser (wed. R Reits- na) naar Wieringermeer. C Rotgans naar Eindhoven. F Oosting en gez. naar Emmen. Mw. D de Bruin naar Schoon hoven. Mw. C E Lindenbergh naar Wieringermeer. W. van Liere naar Wie* ringermeer. F Kootstra en gez. naar Wieringermeer. Mw. G Z Dijkstra en gez. naar Sleen. Mw. J D Visser naar Hoorn. A Kaan naar Amsterdam. STRAATVERLICHTING. Overeenkomstig een daartoe gedaan verzoek in de gemeenteraad is een lantaarnarm der straatverlichting' in de Mekkenstuinweg verplaatst naar de hoek van de Bijlstraat, zodat ook de bewoners van die straat van de ver lichting profijt zullen hebben. CIRCUS MULLENS KOMT. Aan het Nederlandse Circus Jos Mul lens is vergunning verleend tot het geven van enige voorstellingen in deze gemeente in April of Mei a.s. BOUWVERGUNNIN G Aan de heer S. Zomerdijk te Den Oever werd vergunning verleend tot het verbouwen en uitbreiden van zijn café-restaurant aan de Zwinstraat. OPHAALDIENST OPGEHEVEN Aangezien van rijkswege geen subsi die meer wordt verleend ten behoeve van de gemeentelijke stortings- en op haaldienst voor rijksbelastingen is deze dienst nu opgeheven. De belastingen zullen nu voortaan aan het postkantoor moeten worden voldaan. BOUWVERGUNNINGEN Door het gemeentebestuur is een voorlopige vergunning ontvangen voor het bouwen van een 15-tal woningen. In de loop van het jaar hoopt men meerdere vergunningen te ontvangen, zodat men voor dit jaar kan rekenen op een groter aantal woningen dat ge reed komt. Verschillende aanbestedin gen vonden inmiddels weer plaats. Vrijdagavond hield de afdeling Cal- lantsoog van de Bond van Plattelands vrouwen een bijeenkomst in samen werking met de afdeling 't Zand, in café Vriesman alhier. Als spreekster trad deze avond op mevrouw Ticmans uit Londen. Deze dame, Hollandse van afkomst woont al jaren in Engeland en hield thans een lezing over „Enge land en zijn platteland". In een gloed volle rede schetste spr. het leven op het platteland in Engeland. Ons werd door haar verteld, dat in Engeland bij na alle levensmiddelen nog gedistri bueerd worden en bovendien zeer duur zijn. Spr. toonde handwerk- en huisvlijt- artikelen, welke taken daar druk be oefend worden. Spr., die vice-voorzit- ster is van de internationale bond van plattelandsvrouwen, zeide, dat een ieder, die teveel voor zich zelf teelt, zoals b.v. tuingroenten die af staat ten behoeve van de eigen bevolking om tegemoet te komen bij de distributie artikelen. Deze groenten welke wor den geconserveerd, worden vrij ver kocht en van elke 50 cents wordt 5 cent beschikbaar gesteld aan de inter nationale bond. Na de pauze, waarin een kopje thee met een koekje werd geserveerd, ver toonde spr. en film van het platteland. Een kachel zoals wij deze in de huis kamer hebben staan zijn daar niet be kend. Zij hebben daar open haarden, welke met hout gestookt worden Kinderen van 4-7 jaar gaan naar de kleuterscholen. Deze scholen die wij op de film te zien kregen, waren keurig verzorgd. Warme maaltijden werden daar aan die kinderen ver strekt voor 25 cent per maaltijd. Dat a les daar waarde heeft, bleek ons een drogerij van goudsbloemen. Hiervan wordt «n soort soepgroente van ge? Op deze avond hebben wij veel ge melde".? D?05°!'VeVCel °m al,es ^ver meiden. De 51 dames, die de zware Noordwesterstorm hebben getrotseerd kunnen terugzien op een mooie avond Aan het slot van de avond bracht mevr. Schenk-lpluister, voorzitster van de afdeling Callantsoog ^spreek ster hartelijke dank voor deze en leerzame-avond. mooie ONDERHOUD DUINEN De Hoofdingenieur Directeur van Rijkswaterstaat in ÏL ?e Noord-Holland heeft het f f0Vlncle op 11 Februari af over te ^T? het aanbesteden van ppd onderhoud van de duinen kustgebied. angs ons ZONDAGAVOND. Op de onlangs gehouden jaarver gadering van de Zwemclub Mart. diep heeft een van de leden de vraag gesteld, waarom wij elkaar feitelijk, alleen maar zien in de zomer. Waarom men de gedachte, dat wij zwemmers toch ook een vereniging vormen, niet meer stimuleert en accentueert, door het organiseren van enkele ge- zellige avonden in de winter. De vereniging Marsdiep wil toch wel iets meer zijn, dan alleen een gelegenheid, waar men zo mers, d raison van vijf gulden per seizoen, heerlijk in zee kan zwemmen. Inderdaad, zei het be stuur en zo zaten we dan Vrijdag avond met een flink stel leden te genieten van de uitstekende ver tolking van „De Zondvloed", die door de Lyceist, onder leiding van de heer van Vendeloowerd opgevoerd. Jammer, dat deze sympathieke leraar geen kans ziet, ook de om geving van Den Helder te laten delen in het bijzonder genoegen, dat de opvoering van dit Zeeuwse drama verschaft. Alle hulde ook overigens voor de bestuursleden van Marsdiep, die evenals zo- mers op het badhuis, ook hier in Casino er zorgvuldig voor waak ten, dat geen enkel lid tijdens het bal door de stroom afdreef! En zo zijn we dan zo'n beetje de laatste stukjes aan het verwer ken van de competitie-koek. Ve len in Nieuwediep hadaen niet alleen gehoopt op zo'n prachtige koek met een fraai lint, maar hadden niet anders verwacht. Zij hopen niet op een kampioen schap, maar zij eisen het een beetje.' En nu spelen de leden van de K.N.V.B. onder de bepa lingen van deze bond. De scheids rechters en de officials zien toe op de naleving van ait alles. Maar de supporters kennen geen reglement en kunnen dus nooit „buitenspel" staan. Dat is, geloof ik, wel een leemte in onze sport. Ook het publiek speelt in haar medeleven, in haar wijze oan uiting geven aan haar gevoelens, een soort wedstrijd. Ook zi) dient de begrippen ridderlijkheid en goede manieren in haar wed strijd toe te passen. Niet alleen de speler dient een rustige overwinnaar en een eer lijk verliezer te zijn, dit geldt zeker in niet mindere mate voor de supporter. Zeker dient hij te zijn, de geestdriftige aanhanger, die zijn jongens met hart en ziel aanmoedigt. Dit alles heeft ech ter zijn grenzen en het komt mij voor, dat er de laatste weken buiten de lijn verscheidene free- kickjes gemaakt worden. Laten we beseffen mannen!, dat we hier in Nieuwediep clubs heb ben die wel eens een zeven scoren, maar ook meermalen een drie. Zo'n drie slikken gaat niet een voudig, maar laten we erkennen, dat trots alle geweldige inspan ning van trainers en bestuurs leden, ons voetbal-plafond nu eenmaal niet hoger ligt. Wie dit weet te aanvaarden, kan vrede hebben met het gelijke spel van hedenmiddag tegen onze buren van Wieringen. Er zat aan beide kanten nogal een haartje in de soep. Het was een gerecht, waarvan men niet gaarne een tweede maal zou proeven. TUAN TIK-TIK. Zaterdag j.1. vierde Opa Mooij de cud-schipper van de reddingboot zijn 85ste verjaardag. Ouwe Marten, zoals hij hier in de volksmond genoemd wordt, is nog goed gezond en dage lijks zien wij hem zijn vaste wande ling naar het strand maken. Deze dag is niet onopgemerkt voor bijgegaan. In de morgenuren kreeg hij bezoek van de burgemeester van Cal lantsoog en de heer De Booij, secreta ris van de NZMRM die hem kwamen feliciteren. De gehele dag was het een komen en gaan van belangstellenden. Opa Mooij vierde zijn verjaardag ten huize van zijn dochter Tante Geert.. Ook van de vereniging, Moed, Vol harding en Zelfopoffering, te Den Hel der, waarvan Opa Mooij als oud-redder lid is, kwamen de jarige hun geluk wensen aanbieden. Het is voor hem een mooie dag geworden en wij ho pen dat Marten in dezelfde gezond heid de 90 jaar mag halen. DE ZEE GEEFT TERUG. Zaterdagmorgen is op het strand, nabij k.m. paal 12 in deze gemeente een lijk aangespoeld. Het lijk was verregaande staat van ontbinding 10 zelfs, dat de dokter alleen kon 'consta-, teren dat het iemand van het manne lijk geslacht was. Van gemeentewege is het naar het lijkenhuis vervoerd op de algemene begraafplaats alhier, waar het ter aarde zal worden besteld. VISSERIJBESOMMINGEN Aanvoer van Zaterdag: 500 kisten haring, 80 makreel, 40 tong en tarbo, 85 koolvis, 15 poon, 40 wijting, 7 kabel jauw, 25 schelvis, 50 schol, 10 schar en 10 kisten diverse vissoorten. Besommingen: 1 trawler f 4600, 2fcf 1349, 169 f 1770, 159 f 1H2- 1 7 1060, 91 f 1300, 5 f 5330, IJm. 81 3 316 f 729. 53 t 816.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2