Nog geen beslissing van Veiligheidsraad Kort Bestek Noordhollandse Rallye-rijders met pech in het Mittenwald Kravchenko contra voormalig minister Bevin vraagt om eenheid in Europa Woensdag 26 Jan. 1949 VERENIGDE NOORD'HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10491 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna India verzoekt resolutie in overeenstemming te brengen met die van New Delhi Ook Oost-Sumatra negeert resolutie Nieuwe luchtweg naar Batavia gevonden P Wederom twee vluchten Ruperi, Konijn en Arends Auteur werd kwaad Gevallen in Indonesië 80.000 evacué's in Djokja Weerbericht Zelfmoord na een roofoverval doornoodlot achtervolgd Prinses Wilhelmina zal voor Marijke zorgen Twee doden bij auto-ongeluk Een sterk organisme de voorwaarde Scheepsbotsing op de Westerschelde eiste een dode en twee gewonden Tijdelijk minder vlees Kaas ter compensatie Zestienjarige Amsterdamse jongen pleegt moordaanslag Dader voortvluchtig BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: J BIJLSMA en C. KRAK (MIT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „.Juttertjes"! tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten De vergadering ran de Veiligheids raad is Dinsdag verdaagd tot Donder dag 17 unr Nederlandse tijd, zonder dat het tot een stemming over de resolutie is gekomen. Als eerste spreker bij de voortzetting der behandeling drong de vertegen woordiger van India, Sir Benegal Rama Rau, er op aan, dat de Raad zal beve len, dat de Nederlandse troepen tegen midden Maart van het Republikeinse grondgebied zullen worden terugge trokken en dat de Raad voorzieningen tot economische hulp aan de Republiek zal treffen. Hij wenste verder, dat de pan de Raad voorgestelde ontwerp resolutie van de Verenigde Staten c.s. in overeenstemming zal worden ge bracht met de door de Aziatische con ferentie te New Delhi aangenomen resolutie. Hij richtte tot de Nederlanders de waarschuwing, dat zij met een impe rialistische politiek slechts weinig kans op succes zullen hebben, daar zij dan 19 staten van Azie en de Pacific ver enigd tegenover zich zullen vinden en de openbare mening in Amerika tegen zich hebben. De volgende spreker wa6 de afge vaardigde van Noorwegen, Finn Moe, die aandrong op aanneming van de door de Ver. Staten c.s. ingediende ont werp-resolutie. Deze spreker was van mening, dat een onmiddellijk terug trekken der Nederlandse troepen niet tot een vreedzame oplossing zou bijdra gen. Daartoe is een overgangsperiode nodig, om de Republiek in staat te stellen, op een ordelijke wijze het mili taire bestuur over te nemen. De Egyp tenaar Fawzi Bey, drong aan op een scherper stellen der resolutie, in dier voege, dat zij de ontruiming door de De wali negara van Oost-Sumatra, Dr. Mansur, heeft tegenover een cor respondent van Aneta te Medan zijn oprechte instemming met de verkla ring van Sultan Hamid II geuit. Man sur zeide: „Ik wens uiting te geven aan mijn diepe verontwaardiging over de beledigende en denigrerende hou ding ten opzichte van de deelstaten, welke blijkt uit de jongste resolutie van de Veiligheidsraad, maar boven dien over de strekking en de inhoud van de resolutie in het algemeen. Wij willen kermedekaan (volledige vrij heid) voor Indonesië, maar om dat doel te bereiken hebben wij geenszins neerbuigende en ondeskundige advie zen van het buitenland nodig. Dit is een zaak, die het volk van Indonesië alleen aangaat en verder alleen Neder land betreft". Mansur zeide: Wij vertrouwen vol ledig in de vervulling van de beloften van Koningin Juliana en de Neder landse regering. „Inmenging van de Veiligheidsraad is in deze binnenlandse aangelegenheid alleen maar verwar rend en hinderlijk", aldus Mansur. Nederlandse troepen van het Republi keinse grondgebied per 15 Maart zal bevelen. Cadogan, de Britse afgevaardigde zeide, dat de laatste Nederlandse ver klaring duidelijke vooruitgang had ge toond. Hij was echter bereid de reso lutie te steunen. De KLM zal heden en Vrijdag a.s. telkens één vlucht naar Batavia orga niseren. De eerste vlucht onder gezag voerder de Haas met de constellation „Franeker" gaat van Amsterdam KhartoumReunionPadang naar Ba tavia. Deze route werd reeds enige tijd ge leden ontworpen, doch de nodige toe stemmingen zijn eerst thans binnenge komen. Het geldt hier een proefneming en van het succes van deze proef vlucht zal het afhangen of de frequen tie hiervan kan worden opgevoerd. Men stelt zich voor deze vlucht drie maal per week uit te voeren. Met dit toestel zal 3ton post worden meege nomen. De route zal 4)4 dag in beslag nemen. In Khartoum wordt op 10 uur oponthoud gerekend en in Reunion op 29 uur. De tweede vlucht, welke Vrijdag a.s. aanvangt, volgt de route Amster damTunis—SjarjahBangkokBata via en op de terugweg BataviaBang kokS j ar j ahKairoA'dam. Deze vlucht wordt gemaakt met de constellation „Batavia" onder gezag voerder J. J. Moll. Ook op deze route zal 354 ton post worden meegenomen. Over de Engelse inwilliging van het Nederlandse verzoek tot gebruikmaking van de landingsfaciliteiten op het eiland Mauritius meldt Reuter, dat de offi ciële inwilliging van dit verzoek giste ren is afgekomen. De gemeente Velsen verloor tijdens de oorlog niet minder dan 4.000 woningen. Vooral lJmuiden leed enorme verliezen in haar woonruimte. Thans worden met de wederopbouw weer snelle vorderingen gemaakt. Een overzicht van een groot complex nieuwe huizen, gezien uit de water toren van IJmuiden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke marine: serg. v. s. d. km. r. t/v C. L Hes, uit Surabaja. Korp. v. s. d. k. m. r. t/v P. J Lataster uit Surabaja. Koninklijke landmacht: 2e lt. J. van Druten uit Deil (Geld.) Soldaat S. J. den Boer uit Zierikzee. Soldaat le kl. H.C. Timmerman uit Amers foort. korporaal A. F. C. Verbeek Uit Eindhoven. Soldaat M. Pardoel uit Kerkdriel (gem. Maasdriel). Soldaat M J Aarts uit Echt (L.) Adj. onderofficier A. ten Hoonte Aalten. Soldaat A. Reeuwijk Rotterdam. Van het Koninklijk Ned. Ind. leger sneuvelden acht Indonesische soldaten. uit uit Naar schatting verblijven te Djokja thans 80.000 evacué's, terwijl de schat tingen ten aanzien van het totale aan tal Oost-Indonesiers in het gehele Re publikeinse gebied omstreeks 7000 be lopen en die der Indo-Europeanen een 5000. Voorlopig worden slechts ar beidskrachten, die ook vóór de oorlog of in overheids- of particuliere dienst Waren, weer aangenomen, ongeacht of ook in Republikeinse dienst ge weest zijn. Het aantal werkzoekenden li Djokja neemt dagelijks toe. Verwachting tot Woensdagavond. Aanvankelijk zwakke, later toe nemende Z.O. wind. Enkele over drijvende wolkenvelden met hier en daar tijdelijk ochtendnevel of mist, maar overwegend droog weer. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren. Maandag is een poging tot roof overval gedaan op de veehandelaar Zuidema te Wildervank. De poging mislukte en de drie daders namen de vlucht. Eén van hen, zekere B„ uit Stadskanaal, heeft zich met een pistool van het leven beroofd. Een fiets, op de plaats van het mis drijf achtergelaten, bracht de politie op het spoor van B„ doch toen men zijn slaapvertrek binnendrong vond r.ien B. in een plas bloed en met een pistool in de hand. Voorts werd een plaatsgenoot van B., zekere L. aangehouden en bij huiszoe king bij een derde verdachte, S„ werd een pistool aangetroffen. Zowel L. als S. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het onderzoek naar eventu ele verdere wandaden van het drietal is nog gaande. Het merendeel van de tijd, die be steed werd aan het getuigenverhoor bij de hervatting van het proces te gen het Franse communistische week blad „Les Lettres frangaises", werd in beslag genomen door een woorden wisseling tussen de Franse commu nistische afgevaardigde en voormalig minister van Luchtvaart Fernand Grenier en Kravchenko. Granier zei de, dat op pagina 70 van de Franse editie van Kravchenko's boek „Ik ver koos de vrijheid", een passage voor kwam, die een beschrijving gaf van de plaats Asjchabad, welke plaats omgedoopt zou zijn tot Stalinabad. De verdediging toonde een kaart van de Sowjetunie en verklaarde, dat Asjchabad nog nooit een andere naam had gekregen. Men verzocht Krav chenko de twee plaatsen op de kaart aan te wijzen. Hij schoof de kaart ter zijde en antwoordde: „Dit betekent allemaal niets. Namen van Sowjet- plaatsen worden steeds veranderd". Toen Grenier een zin uit het boek van Kravchenko over de industriële ca paciteit van de Sowjetunie tijdens de oorlog citeerde en naar aanleiding daarvan zeide, dat het Rode Leger de strijd tegen Hitier had gewonnen met slechts 5 pCt. van de geallieerde hulp in uitrusting, riep Kravchenko woedend: „Leugenaar, verrader, jij stelt het voor, alsof de overwinning op het fascisme een wonder is, dat Stalin heeft verricht". Elen opmerking over zjjn betrek kingen met een meisje was voor Kravchenko aanleiding om het Hof te verzoeken, verschoond te mogen blij ven van „vragen, die mijn menselijke gevoelens kwetsen". De zitting werd tot heden verdaagd. PRINSES ELIZABETH HEEFT MAZELEN. Prinses Elizabeth van Engeland lijdt aan mazelen, aldus is officieel mede gedeeld. De ziekte neemt volgens de medede ling een normaal verloop. De prinses verblijft met de kleine prins Charles in Sandringham Castle. Reeds gistermiddag bereikten ons de eerste berichten, dat Nederlandse deel nemers aan de Rallye van Monte Carlo de strijd hebben moeten staken. De Noordhollandse Studebakerequipe bestaande uit de heren dr. M. A. Arends uit Beverwijk, Th. J. J. Konijn te Hoorn en J. M. Rupcrt, directeur van de Vel- ser Rubberfabriek, kregen motorpech in het Mittenwald in Duitsland. Devie- zengebrek verhinderde de Rallye rijders hun wagen te laten repareren. Naar ons telefonisch is medegedeeld, hebben A merikaanse militairen zich over de motor ontfermd, maar de re paratie vergde zoveel tijd, dat het drie tal het tijdschema moet overschrijden. De Noordhollanders waren te Praag gestart en op weg naar Innsbrück toen zij in de buurt van Passau (Beieren) motorpech kregen, terwijl zij op 500 meter hoogte op een besneeuwde weg reden. Amerikaanse legerinstanties wa ren hen behulpzaam, zodat zij na gerui me tijd oponthoud de reis konden voortzetten. Zij hopen de rit toch uit te rijden, zij het langs een kortere rou te. Rupert c.s. zullen pogen in Frank rijk op de gewone route terug te ko men, zodat een vrij groot aantal con troleposten overgeslagen zal moeten worden. In verband met het plan van het koninklijk gezin om zich in Februari voor enige weken naar de wintersport in Oostenrijk en Zwitserland te bege ven, ligt het in het voornemen van Prinses Wilhelmina gedurende die tijd verblijf te houden op paleis Soestdijk. Zij zal daar op verzoek van Koningin Juliana tijdens afwezigheid van de ouders de zorg voor het jongste prin sesje op zich nemen. Gisteravond geraakte een vrachtauto van de firma Offringa te Uithuizermee- dn tussen Noorderhogebrug en Zuid- wolde (nabij Groningen), waarschijnlijk door de gladheid van de weg, in het Boterdiep. In de wagen bevond zich een zestal personen. Twee personen, de chauffeur E. Kooi en de heer C. Blok, beiden woonachtig te Uithuizermeeden, kwamen hierbij om het leven. De ove rige inzittenden kwamen gedeeltelijk met enige verwondingen, gedeeltelijk met de schrik vrij. De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft Dinsdag tij dens een lunch, welke werd gegeven door de vereniging van de buitenlandse pers te Londen, verklaard, dat er ach ter het Plan-Marshall nooit enige ge dachte was „om een middel te schep pen, waardoor wfl een macht zouden kunnen opbouwen om de Sowjetrege- ring op een of andere dag in de toe komst te verslaan". Bevin verklaarde, dat de organisatie voor Europese economische samenwer king „niet slechts een comité voor het Plan-Marshall was", maar „een blijven de organisatie, welke haar werk zal voortzetten, nadat de hulp van de V.S. geëindigd is". Ik wil niet beweren, dat wij het allen over het vierjarenplan eens zijn en dat JTINDELIJK! Eindelijk hebben dan de directies van negen Londense ziekenhuizen op denzelfden ogenblik een helder ogenblik gehad. Zij bieden aan leerlingverpleegsters die asjeblieft willen komen de volgende geneugten: in lic^t kleuren geschilderde eigen ka mers, televisie in de konversasiezaal, vlotte attractieve kleding en gratis nylonkousen. Als dat niet helpt kunnen ze wel sluiten. Het Europese deel van rood-Rusland is helemaal wit van de sneeuw, die sinds tien dagen neerdwar relt In het Westland veilde tuinder Wubben de eerste druiven (24 cent pér stuk) en de eerste pruimen (zelfde prijs). De Duitse boeren van Gronau (aan de grens) hebben een resolutie aangenomen (óók al!) waarin geprotes teerd wordt tegen de door Nederland verzochte grenswijziging. Zij eisten, dat hun in Nederland gelegen land voor het zaaien zou worden vrij gegeven. Und schnell! De Belgische douane heeft aan de Franse grens twee school meisjes aangehouden, die in hun school tas 700.000 biljetten van 1000 francs verborgen hadden. De moeder der kin deren is gearresteerd. En de frankskes zijn voor d'n menister-president. eeuw, Amerikaans). Twee Argentijnen, Carlos de Felice en Ernesto Paggi, kwamen naar Italië en kregen van een Napolitaanse voetbalclub 1 miljoen lire voor het' spelen van wedstrijden. Met het miljoen in hun broekzakken stap ten ze aan boord van het schip „Men- dez" dat thans op weg is naar Argen tinië. Maar hoge autoriteiten zijn aan het telegraferen geslagen en nou moet de kapitein de jongens opsluiten en naar Italië terug brengen. Voetballen of celdweilen. niet de smaak bezaten, om die te ge nieten". De voorzitter wees het verzoek af. En ging er eentje pikken. Het tra ditionele carnaval Hamdorff-Laren zal Zaterdag 26 Februari worden gehouden. De raad van elf heeft de sproken- en spokenwereld tot onderwerp gekozen onder de verzamelnaam „Er was eens..." met als ondertitel „vrolijke sproken en olijke spoken". Sneeuwwitje en Ali Baba zulen zich verbroederen met de heer Frankenstein en zijn aanhang. yOEN de Londenaar Dickie Flic- ker 45 uur en 27 minuten „snooker" speelde, (een biljartspel) had hij een pedometer aan zijn been. Dit apparaat wees uit, dat hij al spe- lend 24 mijl afgelegd had. De sport- jTnigermate gezenuwschokt door dat man Harry Williams, bevond dat hij bericht over kinderstoelen in het 10)4 mijl had afgelegd, toen hij als Mijn vriend Tuitjehorn de grote filosoof uit laat weten: Eindelijk zijn we zover, dat we zeggen kunnen: we zijn zover. En dat is heel wat. Maar misschien, vrienden, zegt het u meer dat de Joegoslavische uitvoer van stra tegische ertsen naar Amerika sterk toe neemt. In de electrische centrale van Praag ontplofte iets en de stad zat uren zonder licht. De bekende tolk van va dertje Stalin, Pavlov (rechterhand bij conferensjes in Moskou, Teheran en Potsdam), woonde sinds geruime tijd in Londen als ambassaderaad. Maar is thans naar het Kremlin geroepen. En nou vraagt iedere Rus: zou Harry Tru- man komen? Uit het Metropolitan Mu seum in New York werd een kostbaar schilderij gestolen (14e eeuw, Italiaans). Gisteren kwam het in een pakket te rug, icx twee «tukken geeneden (20* Lagerhuis hebben de leden, die van de geheelonthouding houden gisteren (vergeefs) gepoogd de uren, waarop in het parlement sterke drank te verkrij gen is, in overeenstemming te brengen met de uren, waarop „in de maatschap pij" een borrel mag worden geschonken. Het socialistische lid James Harrison was van mening, dat het Lagerhuis het land een voorbeeld behoorde te geven. Een ander socialistisch lid, Thomas Drilberg, maakte de opmerking, dat „bemoeiallen" niet moesten proberen in te grijpen in geneugten, „waarvoor zij Wat praten ze toch allemaal over die Jertmia Blomf scheidsrechter, een bekerwedstrijd leid de. Bij het snelste spel ter wereld, ijs hockey legt een scheidsrechter onge veer zeven mijl af. Er zijn bij elke wedstrijd twee scheidsrechters. Was er maar één dan zou de afstand ruim het dubbele bedragen volgens Bartjens. Maar al deze cijfers worden in de schaduw gesteld door wat een gewone Londense huisvrouw dezer dagen con stateerde toen ze, nieuwsgierig gewor den door de berichten over loop-pres taties, op haar beurt een proef met de pedometer nam. 's Avonds bleek, dat ze ruim 15 mijl had afgelegd en toen had ze nog geen stap buiten de deur gezet om te gaan winkelen. Anders hadden we nog 's wat anders gezien. Jeremia Blom beweerde gisteren op een huiselijk congresje van Noord hollandse doktoren dat de Italiaanse griep slechts op die plaatsen voortteelt vaar de ultrakorte golven horizontaal wegzwieberen over kruiselings vibre rende aardstralen. Hij werkt thans aan de uitvinding van een anti-zwiebkrui- send isolatiemiddel tegen de virulente Italiaanse kriebelflorisanten Er was grote aandacht. Jeremia Blom is na af loop in Zuidoostelijke richting ver- alles rooskleurig is, maar ik ben er van overtuigd, dat wij een, wat ik noem, Europese mentaliteit in plaats van een Franse, Britse, Scandinavische en Bene lux mentaliteit kweken. Opdat Europa gered kan worden moet het tenslotte eer. eenheid zijn, moet het samenwer ken". Er zijn twee manieren om dit te be reiken, aldus Bevin, de ene is politiek, de andere organisatorisch. Indien de landen er in slagen het vervoer en de belangrijke industrieën op Europese grondslag te plaatsen, zouden zij voor een goed deel de economische toestand kunnen scheppen, die politieke eenheid mogelijk zou maken. Bevin vervolgde: „Wat ik wil is een practisch organisme in Europa, waarin wij zullen ophouden Engelsen en Fran sen, Engelsen en Italianen, Engelsen en Belgen te zijn, maar waarin wij Euro peanen zullen zijn, met een organisme, dat de Europese politiek kan uitvoeren tegenover de nieuwe ontwikkeling in de wereld". Naar aanleiding van wat hij noemde de beroemde rede van Truman (de vo rige week), zeide Bevin, dat er veel ge sproken was over het tot zelfregering opvoeden van achtergebleven volke ren, hetgeen Engelands voornaamste doel was. Hij had altijd het standpunt ingeno men, dat, opdat dit succes zou hebben, een georganiseerd plan voor economi sche ontwikkeling tegelijkertijd moest worden opgesteld. „Ik geloof, dat ik namens alle mo gendheden, die verantwoordelijk zijn voor overzeese gebiedsdelen, kan spre ken, indien ik zeg, dat wij Trumans verklaring verwelkomen, dat wij ons bij hem zullen aansluiten, dat wij alle kennis, bekwaamheid en hulpbronnen, die wij tot onze beschikking hebben, bijeen zullen voegen". Het Britse team Healey-Wisdom, dat met Healey in Florence was gestart, heeft op het traject naar Milaan zoveel last ondervonden van de grote massa's sneeuw, welke de wagen bedekten, dat zij meer dan drie uur te laat in Milaan aan de controle verschenen. Zij zijn thans van verdere deelneming uitge sloten. Healey, die de sterrit in 1931 won, werd ook dit jaar door velen tot de kanshebbers gerekend. Uit de van de verschillende contróle- posten ontvangen gegevens bleek dat Dinsdagnacht om twee uur reeds dertig deelnemers om verschillende redenen de strijd hadden gestaakt. Het was te verwachten, dat de deel nemers, die van Glasgow waren ver trokken het eerst op Nederlandse bodem zouden aankomen. Zij vertrok ken het eerst van de controlepost Lu xemburg en om 10 minuten na midder nacht passeerde de Engelsman P. Hall met Lagonda de grens bij Eysden. Om 1.35 uur verscheen Hall als eerste aan de controlepost te Venlo. Vlak vóór de post bleef hij staan en peuzelde op zijn gemak een boterhammetje op. Zo kon het gebeuren, dat de Nederlander J. A. Scholte met Chevrolet, eveneens te Glasgow vertrokken, zich om 1.36 uur als eerste aan de contrólepost meldde, onder groot gej.uich van de talrijke toe- si houwers. Enthousiasme te Hengelo In Hengelo, waar de eerste controle in Nederland werd gehouden voor de deelnemers uit Oslo en Stockholm, wa ren omstreeks middernacht velen aan wezig, om de aankomst bij te wonen. Om 3 uur 40 bereikte de eerste deel nemer uit het Noorden Hengelo, waar men in spanning zijn komst zat af te wachten. Het was de Zweed Norinder (Cadillac) uit Stockholm, die spoedig gevolgd werd door een hele reeks land genoten. Inmiddels was, om 3 uur 52, ook de Austin no. 54 gearriveerd met zijn Frie se bemanning Engelsman-Wynia-King- ma. Deze ploeg werd met een applausje ontvangen en deelde mee dat waar schijnlijk niet alle in Zweden en Noor wegen gestarte wagens zich tijdig te Hengelo zouden kunnen melden: er hing namelijk in Duitsland een zeer dikke mist en de wegen waren zeep- glad door de ijzel. Om 4 uur 5 reed de Chevrolet van Wittkampf en Eisma, die uit Oslo kwam, Hengelo binnen. Om 5 uur 15 waren van de 54 deelnemers uit Oslo en Stockholm 33 te Hengelo gearriveerd, onder wie ook Broedelet-De Vries (Simca) en Speelman-Savelkoul-Ver- velde (Ford) Gistermorgen tijdens de mist kwa men op de Westerschelde het Neder landse Libertyschip „Lissekerk" en het Poolse zeeschip „Pulasky". geladen met elkaar in botsing. Het Poolse schip kreeg een groot gat in de boeg en werd, doordat het in zin kende toestand verkeerde, bij Hans- weert door een sleepboot omhoog ge zet. De botsing kostte één der leden van de bemanning van de „Pulasky" het leven, terwijl twee personen wer den gewond. Een van hen is stervende. Ook de „Lisekerk" liep ernstige schade op en ging op de rede van Vlissingen ten anker in afwachting van toestemming om door te varen naar Rotterdam. OOK ITALIË ERKENT ISRAËL DE FACTO Een woordvoerder van het Italiaan se ministerie van Buitenlandse Zaken loeft medegedeeld, dat Italië de staat IumI da factor heeft erkend. Aangezien de levering van slachtvee op de binnenlandse markten, alsmede de invoer (met name uit Argentinië en Denemarken) nog steeds beneden de gestelde verwachtingen blijven, wordt met ingang van 28 Januari a.s. het vleesrantsoen uitsluitend voor de A-, B- en C-groepen tijdelijk verlaagd tot 300 gram per veertien dagen. Ter compensatie zal aan dezelfde groepen een extra kaasrantsoen van 200 gram per veertien dagen worden verstrekt. In verband met de bevoorrading van de detailhandel dient het publiek er op bedacht te zijn, dat niet overal deze extra bon aanstonds volledig gehono reerd zal kunnen worden. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur heeft zich een drama voltrokken in het perceel Grote Wittenburgerstraat 2 te Amsterdam. Toen de bewoonster van het huis omstreeks tien over vijf thuis kwam vond zij in de huiskamer een haar onbekende vrouw badend in haar bloed op de grond liggen. Alles wees er op, dat er in deze kamer een hevige worsteling was geweest. Tevens vond zij er een hamer waarvan de houten steel was gebroken. Zij waarschuwde onmiddellijk de politie, die begon met het slachtoffer, dat nog tekenen van leven vertoonde, over te brengen naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis. Het bleek de 63-jarige mevr. B. te zijn. -n de keuken op de benedenverdieping trof men een bebloede broek en een colbertjasje aan van de 16-jarige zoon des huizes, Johannes Paulides. Deze jongeman was, naar zijn moeder aan de politie verklaarde, wegens ziekte thuis gebleven. Alles wees er op, dat hij zich verkleed had en daarna per rijwiel met onbekende bestemming is vertrokken. De politie heeft zijn opsporing ver zocht. SMOKKELAARS VAN BEVERS GEPAKT De grenskommiezen bij Barger Com- pascuum arresteerden in samenwer king met de politie drie smokkelaars, toen deze bezig waren twee kisten te vervoeren. Bij onderzoek bleek, dat de beide kisten acht levende bevers be vatten. waarvan de waarde geschat wordt op 3000. De smokkelaars zijn gearresteerd. De bevers vonden voor lopig onderdak in het dierenpark te Emmen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1